Nederlandseaanvalsdrift werddoor perfecte dekking in toom gehouden Bij de uitzonderingstoestand staat het interneringskamp open Industriegarantiefonds van 100 millioen in wording GRATIS! Odenthal, na botsing, met hersen schudding van het veld gedragen Prikkeldraad: beste van twee kwaden KoJit Ba&leJk abonnement Bondselfial-Engeland B (0—1) Nederlandse defensie hield keurig stand Door liefdesnaijver iot misdaad gedreven Ongeluk op onbewaakte overweg geënsceneerd Minister Albregtsweigert inmenging in de vorming van bedrijfsschappen Felle critiek op minister Peters Wagtmans twaalfde in Parijs-Cöte d' Azur In vredestijd geen concentratiekampen Britten en Nederlanders in oefening Bandeau III De Amerikaanse hulp aan het buitenland Neemt nu een DONDERDAG 27 MAART 1952 Elf jonge veelbelovende Engelse voetballers, die stuk voor stuk een harde leerschool in de Britse profklasse hebben moeten doormaken, waren naar Ne derland gekomen om gisteren in het Olympisch Stadion te Amsterdam een magero 1-0 overwinning te boeken op een Nederlands bondselftal, weliswaar de beste voetballers die op het ogenblik in Nederland rondlopen, maar die toch slechts als rasechte(l) amateurs de voetbalsport in hun vrije tijd beoefenen. Het is geen geen grootse ontmoeting geworden, geen wedstrjjd die een bijzon dere vermelding in de roemrijke annalen van de KNVB verdient. Zelfs de veel geprezen Engelse profs waren niet in staat het tot de laatste plaats bezette stadion tot een laaiend enthousiasme te brengen. Natuurlijk werden wij, als altijd in oefenwedstrijden tegen Engelse profs, vergast op bijzonder fraaie staaltjes voetbal, vloeiende combinaties, afgemeten passes langs de grond en schitterend getimede kopballen. Maar evenals bij de in Oranjeshirts gestoken Nederlanders, een bijzonderheid voor oefenwedstrijden, was het verband tussen de verschillende linies soms volkomen zoek. Beide elftallen deden him best, speelden een snelle wedstrijd, maar helaas ontbrak de Inspiratie die hardwer kende voetballers nu eenmaal niet kunnen missen om boven een middelmatig peil te kunnen stijgen. vertrouwde plaats als halfspeler en opereerde zelfs vaak achter de half- linie. Bovendien genoot Abe Lenstra een speciale bewaking zodat 't gevaar hoofdzakelijk van de buitenspeler en middenvoor Van Melis moest komen. De Eindhovenaar stond echter letterlijk en figuurlijk steeds in de schaduw van de voortreffelijke stopperspil Green wood, zodat de nul op het scorebord achter Nederland, die daar tot het ein de bleef staan, geen verwondering mocht baren. Toch kregen Van Melis, en Lenstra enige schietkansen maa'r tot overmaat van ramp bleek doelman As- croft zijn vak goed te verstaan. In de 38e minuut vond het nare on geval met Odenthal en Mitchell plaats, nadat Landman een fel diagonaal schot had gestopt. Dit ongeval zette een dom per op de Nederlandse verdediging die haar vertrouwen even kwijt raakte. Ge lukkig zonder vervelende gevolgen, zo dat de spelers zich naar de thee be gaven, zonder dat de doelverdedigers waren gepasseerd. Voor Odenthal, de voetbalvereniging Haarlem en 't Nederlands elftal heeft deze wedstrijd nog en wrange nasmaak. Ongeveer tien minuten vóór het einde van de eerste helft kwam de Haarlem back in botsing met linksbuiten Mit chell, met het gevolg dat onze land genoot met eèn harde klap tegen de grond sloegi Hij was volkomen knock out en moest per brancard van het veld worden gedragen, vermoedelijk met een hersenschudding. Waarschijnlijk zal in de eerste plaats Haarlem, die zijn mid denvoor Roozen ook al mist, het zon der zijn betrouwbare back moeten stel len en als het tegenzit zal ook de keuzecommissie van het Nederlands elftal naar een andere rechtsback moe ten omzien. Waarschijnlijk zal dat weer De Jong worden, die op behoorlijke wijze de onfortuinlijke Odenthal ver ving. Toch is de ADO-speler niet van die klasse als Odenthal. Hij is minder stel en ook zijn plaatsen laat meer dan eens te wensen over. Geen inspiratie Zoals gezegd, het was geen grootse Wedstrijd. Slechts bij de talrijke span nende momenten zal het publiek de ijzige wind, die uit alle hoeken van het tochtige stadion scheen te komen en eerder gedachten-associaties wekte aan verlaten sneeuwvlakten dan bloeiende tulpenvelden, hebben vergeten. Mis schien ook was die ivind oorzaak dat het publiek niet in staat bleek zo veel enthousiasme op te brengen dat daar door een inspirerende vonk op de spe lers over sloeg. In de eerste minuten moest de Ne derlandse verdediging, niettegenstaande de harde wind in de rug, alle zeilen bijzetten. Odenthal en vooral Alberts verstonden gelukkig hun taak en kon den voorkomen dat Landman, die ook ditmaal weer een nerveuze indruk maakte, geen brokken kon maken. Na dat Wiertz, in de benauwdheid gebracht door de verenigde krachten van Mit chell en Harmer, een corner had moe ten weggeven, kregen de Nederlanders gelegenheid te bewijzen dat zij niet van plan waren zich door de Engelsen als kleine kinderen te laten afstraffen. Plotseling zag Van Schijndel, die nog steeds niet als voorhoedespeler kon vol doen. een gaatje in de hechte Engelse verdediging. Lenstra, die beslist van plan bleek Ascroft het leven zuur te gaan maken, nam de bal in volle ren mee. De Engelse goalie wist echter raad met het overigens uitstekende schot van de Fries en ranselde met een prachtige zweefduik de bal het veld in, vlak voor de voeten van Clavan. Maar ook de Hagenaar zag geen kans van deze kans gebruik te maken. Hoewel de Engelsen door hun beter oositie kie zen in het middenveld steeds de over hand behielden, waren de Nederlandse aanvallen talrijker, dank zii het stu wende werk van Wierts en Biesbrouck. Helaas was het plaatsen van de kant- halves zo slecht dat de Engelse verde diging steeds weer gelegenheid kreeg tijdig in te grijpen. De tegenaanvallen Van de Engelsen vonden in spil Ter louw, Odenthal en Alberts, die on voor treffelijke wijze de buit.enspelval han teerden, onoverkomenliike struikel blokken Een paar maal kreeg de links binnen Taylor behoorlijke scoringskan sen, maar het schieten van deze En gelse prof was minstens zo slecht als dat van zijn tegenstanders. Combinaties klonten niet Door het slechte plaatsen van Wierts en Biesbrouck kon de Nederlandse voorhoede de juiste combinatie niet vinden. Clavan en Van der Kuil kon den weliswaar meer dan eens aan hun bewakers Withers en Rutter ontsnap pen, maar als geheel bleef de Neder landse aanvalslinie volkomen «meevaar lijk. Dat was niet verwonderlijk. Van Schijndel kon niet scheiden van zijn Bij een aanval der gasten weet doelman Landman door zich op de bal te werpen een doelpunt te voorkomen. penalty dus, waarvan Mitchell gebruik maakte om zijn fout te herstellen. On houdbaar voor Landman verdween het leer in de rechterbenedenhoek. Toen men door de duisternis vanaf de hoog ste plaatsen van de Stadiontribunes de bal practisch niet meer kon volgen, moesten Alberts en Landman een fout van Terlouw goed maken om te voor komen dat de Engelse B-ploeg met een 20 overwinning het Stadion mocht verlaten. Vlak daarna probeerde Abe Lenstra nog met een verre kopbal Ascroft tot capituleren te dwingen. Toen ook dit niet lukte, had scheids rechter Horn er genoeg van en diri geerde de spelers naar de kleedkamers. De soldaat A. van der G. uit Rotter dam werd door liefdesnaijver tot mis daad gedreven. Hij pleegde desertie, diefstal, verduistering en inbraak en ontsnapte uit gevangenschap. Dit alles om geld bijeen te garen voor het meis je, waar hij dol op was. Een welge stelde boerenzoon dong naast hem naar haar hand. Van der G. meende, dat hij met geld haar hart zou kunnen winnen. Hij kreeg f 3600,98 bij elkaar, doch voor zijn wandaden vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest van de krijgsraad te velde West. Tegen hem werd drie jaar geëist. In November werd de auto van een zekere W. uit Schiedam op de onbe waakte overweg te Dubbeldam door een trein gegrepen en geheel vernield. De twee inzittenden, de 20-jarige A. W. en de 26-jarige L. M., ook uit Schie dam, wisten nog juist op tijd uit de auto te springen en zich in veiligheid te stellen. Pas later zou uitkomen, dat bij dit ongeval misdrijf in het spel was. geënsceneerd om de verzekeringssom van f 2200,uitbetaald te krijgen. Wegens poging tot oplichting van de verzekeringsmaatschappij werd W. tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. Het opzettelijk veroorzaken van gevaar voor het verkeer over een overweg werd niet bewezen geacht. M. werd van beide beschuldigingen vrijgesproken. In hoger beroep con cludeerde de procureur-generaal te 's-Gravenhage tot een gevangenisstraf van 'n jaar voor W. en 'n gevangenis straf van twee maanden tegen M. Ontslagen bij Nieuwbuiner glasindustrie Met ingang van 29 Maart a.s. zullen 270 arbeiders van de N.V. Nieuwbuiner glasfabrieken wegens slapte in de glas- indnstrie worden ontslagen. Het ont slag dreigde reeds geruime tijd. De oor zaak van de slapte is de toenemende concurrentie uit het buitenland en spe ciaal de invoer uit Duitsland. De fabriek werkt sinds December reeds op halve capaciteit. Minister Van den Brink in Eerste Kamer MINISTER van den Brink heeft gisteren in de Eerste Kamer duidelijk ge maakt, dat de Nederlandse industrie allerminst een te veel aan bescherming geniet. Nog geen driekwart procent van de totale invoer wordt op bijzondere wijze, beschermd. Hierbij zijn een aantal bedrijven, welke een crediet van de Herstelbank genieten. Deze bank heeft slechts elf procent van alle investerin gen voor haar rekening genomen. In overleg met de Amerikanen zal een in- dustriegarantiefonds van 100 millioen gulden uit de tegenwaarderekening worden gevormd. Het wordt echter tijd, het vraagstuk van de export in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen, meende de minister, die verder nog mededeelde, dat op 1 April de aangekondigde tariefverhoging van de meeste electrische eentralen zal ingaan. INE bewindsman heeft voorts zeer veel detailkwesties besproken. Zo zette hij uiteen, dat er tijdelijk exportmoei lijkheden zijn geweest met Engeland en Frankrijk. Engeland heeft zijn in voer beperkt en een bespreking te Lon den heeft geen resultaat opgeleverd. De mogelijkheid van een accoord bestaat echter. Over de stagnatie in de vorming van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie heeft minister Albregts gesproken. Spr. zeide, dat de verwachtingen wel ke waren gekoesterd, niet in vervul ling zijn gegaan. Er is te weinig offer vaardigheid en men durft geen risico's te nemen. Over de vaststelling van lo nen en arbeidsvoorwaarden welke volgens de bewindsman zeer beslist tot bevoegdheid van de bedrijfsschappen behoort beraadt zich thans de so ciaal-economische raad. De moeilijkhe den kunnen worden overwonnen en daarom zou het niet goed zijn, thans tot wetswijziging over te gaan. Spr. be streed, dat hij de onwillige werkgevers een vrijbrief zou hebben gegeven, zo als door de heer De Bruyn was be weerd. Als er maar ergens een begin is, zullen er vanzelf meer bedrijfschappen worden gevormd. Verder heeft de bewindsman nog uit eengezet, dat in verschillende bedrijfs takken thans een onderzoek naar pro ductiviteit wordt ingesteld. Tweede Kamer nam wetsontwerp aan (61-5) De Fransman Bobet heeft de twee de etappe van de wedstrijd Parijs-Cote d'Azur gewonnen. Hij legde afstand van Pouques les Eaux-Annonay (292 km) af in 8 uur 49 min. 43 sec. Wagt mans had negen minuten meer nodig en werd vijftiende. De Brabander neemt in het algemeen klassement de twaalfde plaats in. Tijdens een der Nederlandse aan vallen hadden de Engelsen vrij veel spelers voor hun doel getrok ken. De Engelse doelverdediger heeft alle moeite met een „schui ver" van Lenstra (tweede van links). Ook in de tweede helft konden de Nederlanders de juiste maat niet vin den. Slordig plaatsen en te hoge ballen die steeds een prooi voor de goed kop pende Engelse verdedigers werden, wa ren oorzaak dat alle pogingen om tot een doelpunt te komen, reeds bij voor baat kansloos waren. De enige wezen lijk goede scoringskans welke de Ne derlanders in de tweede helft kregen, werd op fenomenale wijze dortr As croft onschadelijk gemaakt. Het was de Haagse linksbuiten die met een strak schot op kniehoogte de Engelse doel verdediger tot een noodsprong dwong. Het koele zakelijke spel van de En gelsen kreeg na een kwartier spelen in de tweede helft de overhand op de hard werkende Nederlanders, die roe keloos met hun energie hadden omge sprongen. Slechts aan het trio De Jong —TerlouwAlberts was het te danken dat doelpunten konden worden voor komen. Maar ook dit drietal was niet feilloos. Met nog 24 minuten te spelen brak Mitchell door de Nederlandse de fensie. De Engelsman nam echter te veel tijd om een schot te wagen, zodat Alberts met een formidabele sliding nog een doelpunt kon voorkomen. Het was jammer, maar onoverkomenlijk, dat hij daarbij zijn hand moest gebruiken. Een pELLE en vaak bewogen debatten heeft de Tweede Kamer enige dagen lang gewijd aan het wetsontwerp buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag en na scherpe communistische obstructie is dit met 61-5 stemmen aangenomen. Hoofdpunt van discussie vormde één der kernartikelen van het wetsontwerp, waarin de mogelijkheid van internering is opgenomen. Het betrokken artikel luidt thans: „Indien de omstandigheden, die tot de vaststelling van burgerlijke uitzonderingstoestand hebben geleid, naar het oordeel van de Minister-Presi dent een bedreiging voor het volksbestaan inhouden, zijn onze Minister van Binnenlandse Zaken, en, indien overwijld ingrijpen noodzakelijk is, onze Com missaris in de provincie bevoegd eidere persoon ten aanzien van wie gegrond vermoeden bestaat, dat hij de openbare orde, rust en veiligheid in gevaar zal brengen, te interneren". MINISTER BEEL was van oordeel, dat men in buitengewone omstan digheden van twee kwaden het minst kwade, dat der internering moet kie zen. Het is niet zo, dat alleen op aangifte van een B.V.D.-ambtenaar iemand ge ïnterneerd zal kunnen worden, maar dat wel degelijk 'n ernstig vermoeden van 't gevaar voor rust, orde en veilig heid bij de Minister moet bestaan op grond van ingewonnen ambtsberichten. Tegen de heer Ch. J. I. N. Weiter (KNP) betoogde min. Beel, dat er geen sprake is van 't inrichten van concentratiekam pen in volle vredestijd. Na enkele debatten, voornamelijk uit gelokt door de communistische fractie, zegevierde de regering over de gehele linie. Alleen de heer Weiter en de CPN bleven furieus tegen. Verbetering procesrecht MA verwerping met overgrote meer derheid van twee amendementen van mr. dr. B. J. Stokvis (CPN) heeft de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp tot wijzi ging van de eis in burgerlijke zaken van mr. H. Mulderije aangenomen. Dit betekent volgens de bewindsman een verbetering van het burgerlijk proces recht. \/OOR MENSEN, die gewend zijn piano- aan te doen zal de heer Hein Arntz, een inwoner van Dusseldorf, wel een zeer onsympathieke verschijning zijn. Heinz is namelijk de wereld-recordhou der piano-spelen. Onlangs heeft hij zijn eigen record met een half uur verbe terd door te Krefeld niet minder dan 222 uur aan één stuk te spelen. O Alle componisten van naam hebben on- Dezer dagen verbleef ten huize Theodoor een professor. Tegen het val len van de nacht besloot de man naar huis terug te keren, doch in verband snuffeld, doch de geleerde man was en bleef weg. Eindelijk, tegen één uur, werd er gebeld. Alida vond een drui pende dienaar van de wetenschap op de stoep, die zei: „Ik ben even mijn nachthemd wezen halen!" Die ver- „f, strooidheid weet anders wat! Een me neer (dat vermoedt Theodoor althans) heeft op een station te Londen een kin derwagen met inhoud laten staan. Het der hun zerken liggen beven van woe- met de stromende regen nodigde uw vervoenniddel pï^ baby is zoTang in de, toen in Washington een neger-pia- Ujfaap hem uit de nacht in de apen- hmimvino- vu; bewaring gegeven bij een kinderhuis, nist, John Wells, erin slaagde van vrij- f001 door te brengen. Dit vond de pio- d e;genaar js nog niet tornen wel alle klassieke stukken een Taz^- fessor goed. Toen het echter professor- 'l.s me1, wei ane Kiassieice stuKKen een jaz 6 d ri nn_ opdagen, n Vreemde dingen gebeuren vertolking te geven. De zaal was uit- oeaiija wera, was ae goeae man on- F nlaatsie Rnvin bundig van vreugde. Toen John de vindbaar. De gehele kooi werd door- r)aar mensen een kwartiertje pauze gunde, gingen de beentjes van het publiek even van de vloer voor een Sonate Pa- thetique-je van Beethoven. Wonderlijk genoeg was de algemene opvatting, dat Mozart zich beter voor Jazz-vertolking leent dan Gershwin. Nog een be richt. dat Theodoor het bloed naar de slapen jaagt. De Parijse taxichauffeurs weigeren te stoppen voor het plaatselij ke centrum van de bloedtransfusie dienst, als een juist-leeggepompte daar een taxi aanroept. De ervaring van de chauffeurs heeft namelijk geleerd, dat donors beroerd lage fooien geven. Mo gelijk omdat één aderlating per dag voldoende is. Hoe het zij. een gemeente raadslid, Jean Teitgen. heeft de politie verzocht een maatregel te treffen, waardoor de ta-4-chauffeurs worden gedwongen donors mee te nemen. „Ik ben d'r Bey". (Tunesische zegswijze) Daar verscheen een bruidspaartje, ge kleed in badpak voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. De goede man, hoe ruim hij ook van opvatting mocht zijn, weigerde deze blote lieden in de echt te verbin den. Zijn oordeel was: „Ik hoef niet meer van u te zien dan uw handen en uw hoofd. Een getuige van de plechtig heid reikte daarop twee nationale vlaggen over, die het bruidspaar rond zich drapeerde. Zo ziin ze getrouwd, als goede Fransen, n Om nog even in het land van Marianne te blijven: In het plaatsje Verrieres was een nieuw stadhuis gebouwd en de burgemeester was in zijn geestdrift zelfs op het dak van het nieuwe gebouw geklommen om een mooi overzicht van de omge ving te hebben. De ambtsdrager moest met een ladder van de brandweer naar beneden worden gehaald. Nadat er nog was gerepliceerd, heeft minister Peters samen met de staats secretarissen Goetzen en Blom de be schouwingen van de Eerste Kamer over de begroting van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen aangehoord. De heer De Dreu (Arb.) had bittere critiek op de lijdelijkheid van de mi nister. welke te meer misplaats is, om- data Indonesië de RTC-aceoorden wei gert na te komen. Ook is verzuimd, lei ding te geven aan 't streven naar een betere verstandhouding met Indonesië. Er moet worden gezocht naar een op lossing voor Nieuw-Guinea, desnoods op internationaal vlak. Ook de heer Algra (AR) had weinig lof voor de wijze, waarop Nederland op het gedrag van de Indonesische re gering reageert; hij meende, dat deze ons bewust poogt te kwetsen en dat hiertegen iets dient te worden gedaan. De regering treedt in de kwestie-Nieuw Guinea op als een makelaar, die schip pert met verschillende standpunten. De minister weet van deze kwestie niets af en heeft indertijd zijn zetel aan vaard in de verwachting, dat deze zaak toch wel in de ijskast zou blijven. Nu dat niet gebeurt, blijkt hij geen stand punt te hebben. Vandaag wordt het debat voortgezet. Mijnenuitkijkdienst langs onze kust (Vervolg van pagina 1) WAANNEER wij later aan boord van Hr. Ms. „Flores" in de Vlissingse haven een uiteenzetting over de bete kenis van „Bandeau III" krijgen, horen we, dat deze oefening tot dusver zeer bevredigend verloopt. Vooral de ver bindingen blijken uitstekend te klop pen. De Engelse marinemensen zijn van hoog tot laag zeer tevreden over de samenwerking met hun Hollandse col lega's en we twijfelen er geen ogenblik aan of het omgekeerde zal eveneens het geval zijn. Voor de Nederlandse kust is men met de mijnopruiming thans zeer ver gevorderd. Eigenlijk ligt hier alleen nog maar het enorme mijnenveld ten Noor den van de Waddeneilanden (400 vier kante mijl), dat niet geruimd zal wor den, omdat dit te tijdrovend en te kost baar zou worden. Volgens berekenin gen zijn deze mijnen uiterlijk in 1957 volkomen „dood". Uitkijkposten VY/E vernamen verder, dat langs onze belangrijkste zeegaten en rivieren uitkijkposten worden ingericht en be mand met aan te werven vrijwilligers, die ingeval van nood tot taak hebben naukeurig de plaats vast te stellen, waarop door vijandelijke vliegtuigen mijnen worden afgeworpen. Wat de Schelde betreft, worden voor bereidingen getroffen in een uitsteken de samenwerking met de Belgische autoriteiten. Het is de bedoeling dat elk land de posten op zijn eigen terri toir voor zijn rekening neemt. Ideaal zou natuurlijk zijn deze waarneempos- ten uit te richten met een radar-appa- ratuur ,maar voorlopig zal men het toch wel met menselijke waarnemingen moeten stellen. Verplichte WA-verzekering in Benelux-verband De minister van Justitie is de me ning toegedaan, dat het gewenst is te komen tot een verplichte verzekering tegen de gevolgen van de wettelijke aansprakelijkheid van bestuurders van motorrijtuigen voor door hen toege brachte schade. Waar het echter van belang is, dat een dergelijke regeling het internationale autoverkeer zo min mogelijk belemmert, acht de minister het van belang zo mogelijk te komen tot een uniforme regeling in de Be- nelux-landen. Hij acht de vertraging, die daarmede gemoeid is, dan ook niet ernstig. De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse senaat heeft een verdeling bekend gemaakt van de voorgestelde 1800 millioen dol lar voor militaire of economische hulp aan het buitenland, deel uitmakend van het buitenlandse hulpplan van 7900 millioen. Engeland zou het grootste deel krij gen, nl 590 millioen. Frankrijk zou 420 millioen ontvangen. West-Duitsland 160 millioen, Griekenland 145 millioen, Italië en Triëst 110 millioen. Oostenrijk 86 millioen, Nederland 80 millioen, Joe goslavië 78 millioen, Turkije 70 millioen, Denemarken 20 milioen, Noorwegen 10 millioen en IJsland een millioen dollar. Zij, die zich nu op dit blad abonneren ontvangen de tot 31 MAART a.s. ver s ch ij n e n de nummers De Directie

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5