Franse regering antwoordt de Bey De kwestie-Blitar en Talisse smaad voor onze marine VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nieuwe maatregelen in Triest Mislukte moordaanslag op de Westduitse Bondskanselier Beel-zebub Vrijdag 28 Maart 1952 149e Jaargang No. 75 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Toenemende politieke spanning om Tunis Kamerdebai nauwelijks voorkomen Electriciteit wordt duurder Burgervliegtuigen in de V.S. voor het leger Finse scheikundige dood gevonden Nieuwe atoomproevenin Nevada (V.S.) De Hauteclocque had onderhoud Belgen zien Kraak onder de lat Van Schijndel door Van der Tuyn verdrongen De Grote Drie in papier maché Wenst Indonesië de Unie met Nederland nog? „Durf offers te brengen voor Nieuw Guinea" Italië wordt meer betrokken in bestuur der stad Binnenkort conferentie in Londen Boeken ontploften: één dode en vier gewonden Deelneming in Europees leger niet verplicht Kelder van politiebureau vernield Nieuwe zuiveringsacties in Indo-China Nog geen Indonesische regering gevormd Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, eiK woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 HET FRANSE OPTREDEN in Tunis heeft ook in politieke kringen in Parijs de nodige spanning veroorzaakt. De links gerichte pers schrijft uiteraard in fello bewoordingen over het beleid van de regering in deze kwestie, maar ook in een ceel van de MRP, de katholieke partij, heerst ongerustheid. De regering is er nu in geslaagd, te ontkomen aan een Kamerdebat op korte termijn. Zij heeft de socialisten, die het nog gisteren hadden willen beginnen, weten over te halen tot uitstel, en als motief aangevoerd, dat het beter was, de uitwerking van de brief van Auriol aan de Bey af te wachten. Wel zou Schuman heden in des Kamercommissie voor buitenlandse betrekkingen een verklaring afleggen. Dinsdag zal nu het debat in de Nationale Vergadering worden gehouden. Vier ministers gearresteerd De crisis in Tunis heeft haar hoog tepunt bereikt door de arrestatie van vier vooraanstaande ministers. Van links naar rechts: De minis ters Salem, Chenik, Materi, Badra (deze minister is niet gearresteerd) en Mzali. Op 1 April a.s. De reeds enige malen aangekondigde verhoging van de tarieven voor elec- trische stroom zal op 1 April a.s. van kracht worden. Thans is namelijk ge publiceerd de Prijzenbeschikking Elec- trisehe Energie 1952, welke de moge lijkheid opent voor de electriciteitsbe- drijven, om de tarieven voor vastrecht en de prijzen per kWh voor kleinver bruikers met maximaal 25 percent te verhogen. Voor het gebruik tot 240 kWh per jaar blijft de huidige prijs per Kwh gehandhaafd. Voorts worden de prijzen voor grootverbruikers vrijgelaten. Ombouw van vierhonderd viermotorige machines Dc Verenigde Staten zullen onmiddel lijk beginnen met het verbouwen van 331 passagiersvliegtuigen, zodat deze zo nodig binnen 48 uur voor militaire doel einden kunnen worden gebruikt. In het geheel zullen 400 viermotorige toestel len worden verbouwd. In geval van oorlog zullen slechts 184 viermotorige machines beschikbaar blij ven voor de burgerluchtvaart in de V.S. Deze toestellen zullen dan onder de verschillende maatschappijen worden verdeeld. Het verbouwen van de 331 toestellen zal niet meer dan tien milioen dollar kosten. De vliegtuigen zullen na mo bilisatie door de luchtvaartmaatschap pijen worden gevlogen, op grond van contracten met de legerleiding, De 67-jarige Finse scheikundige prof. Johan Oskar Palmen, die sinds Dins dag werd vermist, is gisteren dood ge vonden in de buitenwijken van Hel sinki. De politie achtte moord uitge sloten. Hij klaagde onlangs tegenover collega's over vermoeidheid. Een nieuwe serie atomisehe proeven in Nevada schijnt aanstaande, nu de Amerikaanse commissie voor atoom energie alle boeren, mijnwerkers en anderen heeft gewaarschuwd het ge bied voor proefnemingen op 120 km ten Noordwesten van Las Vegas (Nevada) legen het einde van de week te ontrui men. Ook de luchtvaart is gewaar schuwd niet boven dit gebied, waarin 1951 atomisehe wapens zijn oaproefd, te vliegen. Op zijn dissertatie „De Nederland se doorvoerpolitiek (tot 1850)" is aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam tot doctor in de econo mische wetenschappen gepromoveerd J. B. J. Ratté, ec. drs., hoofdredacteur van het „Algemeen Dagblad" te Rotter dam. In Tunis zelf doen zich op het ogen blik weinig nieuwe ontwikkelingen voor. De resident-generaal. De Hau teclocque heeft een onderhoud met de Bey aangevraagd, dat hedenmorgen zou worden toegestaan. Niet alleen zou de resident-generaal de Franse hervormingsplannen ter kennis van de vorst brengen, maar bovendien zou het antwoord van president Auroi op het protest van de Bey tegen de arres tatie van zijn ministers worden over handigd. Dit stuk is gisteren door twee Fi ari se functionarissen naar Tunis ge bracht. In de brief wordt gezegd, dat de Franse regering bereid is te onder handelen met alle Tunesiërs van goe de wil. Echter zal niet worden gespro ken met leiders, die zich niet aan de overeenkomsten hebben gehouden, en een onwettig beroep op de Verenigde Naties hebben gedaan. Bij herhaling is de Bey verzocht, de orde te hand haven. Nu dit niet was geschied, dien de Frankrijk de orde te verzekeren. De ministers Ben Yoessef en Badra, die Woensdagavond overhaast uit hun hotel in Parijs verdwenen, zijn via Brussel in Genève aangekomen. Zij De keuzecommissie van de KNVB heeft gisteravond de opstelling bekend gemaakt van het Nederlands elftal, dat 6 April te Antwerpen tegen Belgie uitkomt. Het elftal dat Woensdagmid dag met 10 van Engeland verloor is op twee plaatsen gewijzigd, wijzigingen die in de lijn der verwachtingen lagen. Kraak kreeg weer zijn plaats onder de lat en Van Schijndel moest plaats ma ken voor Van der Tuyn. De Oranjehemden zullen dus als volgt het Deurne Stadion betreden: Kraak (Stormvog.)De Jong (ADO) en Alberts (Vitesse). Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH) aanv.; Van der Kuil (VSV), Van der Tuyn (Hermes DVS), Van Melis (Eind hoven), Lenstra (Heerenveen) en Cla- van (ADO). Reserves: Landman (Sparta), Bakers (PSV), Van Schijndel (SW) en Van der Bogert (DOS). hadden bij geruchte vernomen, zo vertelde zij, dat zij zouden worden ge arresteerd en vonden het beter, om maar te verdwijnen. Zij zullen via Cairo naar Tunis reizen en in de Egyptische hoofdstad besprekingen voeren met Arabische leiders. Er is hun de gastvrijheid van de Arabische landen aangeboden. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de ministers in Cairo 'n Tunesische scha- duw-regering zullen vormen. Irak heeft de onverwijlde vrijlating van de ge arresteerde ministers verzocht. In Washington is men er van overtuigd, dat Pakistan de kwestie-Tunis bin nenkort voor de Veiligheidsraad zal brengen. Dit is een kostelijk idee van de Poolse beeldhouwer Jacek Karpo- wics. Hij werd gewond aan zijn rechter arm tijdens de opstand te Warschau in 1944. Na de bevrijding bleek zijn linkerarm verlamd te zijn, maar zijn hersenen werkten des te beter. Hij trok naar Parijs en ging werken in het Quartier Latin: hij ging koppen maken van papier maché. Het duurde enige tijd voordat hij „de slag te pakken had", doch thans maakt hij uitste kende caricaturen naar foto's. Een paar van zijn producten: van links naar rechts: Winston Churchill, Harry Truman en Josef Stalin, broederlijk tezamen..., in papier maché. Eerste Kamer over de begroting van Uniezaken gij DE BEHANDELING VAN DE begrotingen van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen in de Eerste Kamer, heeft jhr. mr Ruys de Beeren- brouck wederom de vraag opgeworpen of de volkeren van Indonesië en hun machthebbers nog wel prijs stellen op de Unie-binding. Het feit, dat er sinds de souvereiniteitsoverdracht nog geen vrye verkiezingen zyn gehouden, be moeilijkt een oordeel ten zeerste. Overigens deed de heer Ruys de Beerenbrouck de suggestie aan de hand, dat men de besprekingen met Indonesië eerst weer moet opvatten, als in beide landen nieuwe kabinetten zijn gevormd. De inbe slagname van de wapens op de „Blitar" en „Talisse", achtte deze spreker des te grievender, omdat ruim duizend Nederlandse militairen momenteel de Republiek helpen bij de opbouw van het Indonesische leger. Deze daad was ook een smaad voor onze Nederlandse Marine, die juist gereed is gekomen met het mijnenvrij maken van de Indonesische wateren. LIET is de plicht van Nederland om Nieuw-Guinea te helpen bij de ge leidelijke ontwikkeling, al zal dit fi nanciële offers vergen. Een deel van de jongere generatie heeft hier de kans om te bewijzen, dat zich van Nederland geen Jan Salie-mentaliteit heeft mees ter gemaakt. Hij drong aan op de vol- iedige ontsluiting van het eiland en de inrichting van een bescheiden vloot- basis. Hij verlangde dat de volgende regering Indonesië definitief duidelijk maakt, dat van overdracht geen sprake zal zijn. Men moet echter wel beloven, dat het zelfbeschikkingsrecht zal gel den, zodra het volk van Nieuw Guinea rijp is'voor zelfbestuur. Prof. Molenaar van de VVD consta teerde het ontbreken van een typisch persoonlijk beleid bij de minister van Üniezaken en Overzeese Rijksdelen, de heer Peters. Hij laat de beantwoor ding van opmerkingen uit de Kamer over bepaalde onderwerpen, die ook De regeringen van de V.S., Engeland en Italië hebben besloten gezamenlijk maatregelen in de zone A (onder Brits- Amerikaanse bestuur) van het vrije ge bied van Triest te bestuderen teneinde te geraken tot nauwere onderlinge sa menwerking en samenwerking met de plaatselijke autoriteiten. Aldus heeft de W.&eA.dLe'iLcüt WINTERWEER Verwachting tot Zaterdagavond: KOUDE NOORDOOSTEN WIND In het noorden van het land aan vankelijk verspreide opklaringen. ZATERDAG: Zon op 6.22, onder 19.08. Maan op 7.14, onder 0.00. Overigens veel bewolking met in de zuidelijke provincies tijdelijk sneeuw. Krachtige tot harde, langs de kust wellicht tot stormachtig toenemende noordoostelijke wind. Aanhoudend koud. Italiaanse regering gisteravond bekend gemaakt. Eerder op de dag heeft de Italiaanse premier, de Gasperi, een onderhoud ge had met de Britse ambassadeur en de Amerikaanse zaakgelastigde. Tijdens dit onderhoud is volgens een officiële mededeling de eerste fase van de diplomatieke stappen van de Itali aanse regering in de kwestie-Triest af gesloten. In de besprekingen van de afgelopen dagen is de Brits-Frans- Amerikaanse verklaring over de terug gave van Triest aan Italië nog eens be vestigd. Thans zullen maatregelen worden overwogen, welke ten doel hebben, Italië in meerdere mate in het bestuur van de Brits-Amerikaanse zone van Triest te betrekken. Hieromtrent zal binnenkort in een van de hoofd steden der drie landen een conferen tie worden gehouden. In tegenwoordigheid van president Truman en Koningin Juliana zal op 4 April te Washington een plechtigheid nlaats vinden ter herdenking van het feit, dat drie jaar geleden het Atlan tisch Pact wetd getekend. Een tot nog toe onbekende man te Muenchen heeft gisteren gepoogd de West duitse Bondskanselier, Adenauer, van het leven te beroven. Door een samen loop van omstandigheden mislukte zijn toeleg, hoewel nochtans vijf personen het slachtoffer zijn geworden. Tot dusverre is het volgende bekend geworden: De man, die ongeveer 30 jaar oud was, had op straat een pakket overhandigd aan twee twaalfjarige knapen, met het verzoek dit pakket te posten. De jon gens kregen drie Mark voor de moeite. Door de grote fooi werden de kinderen achterdochtig en zij vroegen aan een tramconducteur wat ze met het pakket zouden doen. Deze raadde hen aan, het pak op het politiebureau te brengen, wat de jongens deden. In de kelder van het politiebureau werd het pakket geopend. Het bleek twee delen van de„Brockhaus"-encyclopaedie te bevatten. De boeken ontploften, toen een politie-deskundige ze aanraakte. De expert werd dusdanig gewond, dat hij later is overleden. Een assistent en een politieman, alsmede twee verslaggevers die zich in de nabijheid bevonden, werden eveneens gewond. Voor herenigd Duitsland Adenauer in commissie van Bondsdag Bondskanselier Adenauer heeft aan de Bondsdagcommissie voor buitenlandse zaken medegedeeld, dat de Maandag op het Kremlin overhandigde Weste lijke antwoordnota's geen verplichting voor een verenigd Duitsland inhou den om deel te nemen aan het voor gestelde Europese leger. „De verwij zing naar Duitse deelneming aan een uitsluitend op zelfverdediging inge stelde organisatie heeft geen betrek king op de Europese verdedigings gemeenschap", aldus dr Adenauer. De Westduitse Bondskanselier deelde in het kort het een en ander over de geallieerde nota's mede. Vervolgens beantwoordde hij gedurende negentig minuten vragen der commissieleden. De kelderruimte werd vrijwel geheel verwoest. Onmiddellijk na de ontplof fing werd het hoofdbureau van politie hermetisch afgesloten en alle uit gangen werden bewaakt. De twee jon gens zijn direct verhoord, doch voor zover beker.d, was hun signalement van de man zeer vaag. Ze herinnerden zich alleen, dat hij een slordige indruk maakte. De explosie in de kelder had nog ernstiger gevolgen kunnen heb ben. Een gelukkige omstandigheid was het namelijk, dat de deur van de kel der openstond, zodat de drukgolf een uitweg kon vinden. De toestand van de assistent van de expert is zeer zorg wekkend. De andere personen werden slechts licht gewond. Tragisch is de omstandigheid, dat de politiedeskun dige was ingevallen voor een collega. Hij lag thuis ziek te bed en werd op het bureau ontboden om het pakket te onderzoeken. Kanselier Adenauer heeft zijn leedwezen met de verslag gevers betuigd. zijn. depa.tement raken, aan andere ka binetsleden over De heer Molenaar zei- de omtrent de RTC met de West, dat de aanwezigheid van Kamerleden in de Nederlandse delegatie alleen maar kan leiden tot een ongewenste veelheid van meningen en de beperking van de po litieke bewegingsvrijheid dezer Kamer leden. Volgens spreker moest de kwes tie der inbeslaggenomen wapenen ge regeld zijn, voor de Nederlandse rege ring weer met Indonesië aan de confe rentietafel gaat zitten. Het feit, dat de Indonesische republiek geen aanspra ken maakt op Brits-Borneo, Serawak en Portugees Timor, was voor de heer Molenaar het bewijs, dat er geen ern stige moeilijkheden zullen komen, als de Nederlandse regering het bestuur over Nieuw Guinea voortzet. De heer Molenaar vroeg ten slotte of het waar is, dat T.N.I.-troepen op Ambon en Ce- ram gruweldaden bedrijven, zoals plun deringen en ongemotiveerde moord. Spreker drong er op aan, dat de rege ring via het Rode Kruis of op ander internationaal niveau hulp biedt. DROF. GERRETSON greep nog even terug op de critiek, die op minister Peters geuit was. Hij oordeelde, dat deze critiek vooral bestemd was voor de ambtenaren van zijn departement. Zelfs de grootste staatsman had van de failliete boedel weinig kunnen redden. De minister verdient waardering voor zijn moed om zijn reputatie in de waag schaal te stellen voor de opruiming van zijn departement, aldus de heer Gerret- son, die verder zeide dat de regering op het standpunt van de ononderbroken Nederlandse souverciniteit over Nieuw Guinea moet staan. 1AEZER dagen heeft de Tweede Kamer na fervente discussies het wetsont werp buitengewone bevoegdheden bur gerlijk gezag met 61 stemmen voor en 5 stemmen (communisten en de heer Weiter) tegen, aangenomen. Ons Kamer verslag sprak ervan, dat de tegenstem mers ook na de uiteenzettingen van mi nister Beel „furieus tegen" bleven. Nu willen wij erkennen, dat wij niet „furieus tegen" deze nieuwe wet zijn. Wij vinden haar evenwel in hoge rrn.te onverstandig. Het gaat om het artikel, waarin staat, dat „indien de omstandig heden, die tot de vaststelling van bur gerlijke uitzonderingstoestand hebben geleid, naar het oordeel van de minis ter-president een bedreiging voor het volksbestaan inhouden, de minister van binnenlandse zaken en, indien onver wijld ingrijpen (noodzakelijk is, de com missaris in de provincie bevoegd iedere persoon ten aanzien van wie gegrond vermoeden bestaat, dat hij de openbare orde, rust en veiligheid in gevaar zal brengen, kan interneren". DEN enkele technische opmerking vooraf: wij kunnen ons geen omstan digheden voorstellen, ernstig genoeg voor het afkondigen van de burgerlijke uitzonderingstoestand, waarin niet te vens het volksbestaan wordt bedreigd. Het eerste gedeelte van dit in afschu welijk Nederlands gesteld artikel is voor ons gevoel een soort juridisch p'eo- nasme. Bovendien spreken wij na 1945 niet meer van de „commissaris in de provincie" of „van de provincie" welk een gehate terminologie uit de bezettingsjaren! maar van de com missaris van de Konirgin in de provin cie enz. Wij weten zeer goed dat de B.V.D. een groot deel van zijn werk zaamheid vindt in het nagaan van "e gangen van Nederlanders, die in tijden van gevaar bereid zijn tot het voeren van subversieve acties. Het onderhavi ge wetje geeft evenwel aan de Minister van binnenlandse zaken een macht, die buiten de macht van iedere minister moet liggen, n.l. over de vrijheid van een individu; tegen wie gegrond vermoeden bestaat, dat hij de openbare orde, rust en veiligheid in gevaar zal brengen. Zelfs een commissaris van de Koningin kan ingrijpen, „indien onverwijld in grijpen noodzakelijk is". Daartegen gaat ons ernstige bezwaar. Onverwijld in grijpen houdt het gevaar van het ma ken van fouten in. Wij herinneren ons hoe het laaiende enthousiasme na de bevrijding ons dreef tot onverwijld in grijpen tegen degenen, die de bezet ters hand- en spandiensten hadden be wezen, maar tevens hoe in deze geest drift ontzaglijke fouten zijn gemakt, die nimmer kunnen worden rechtge trokken. Hoeveel onsohuldigen zijn naast schuldigen geïnterneerd. Het gaat niet om verlies van materiële goederen. Daar komt de mens vel boven uit. Het gaat om de morele kant, die met een officiële verontschuldiging indien deze al mag zijn gekomen nooit kan worden gladgestreken. UUIJ vrezen, dat ons in de toekomst iets dergelijks te wachten staat. Indien de democratie, die wij zeggen lief te hebben, deze middelen ter verdediging in de uren des gevaars nodig heeft, dan is er iets met deze democratie niet in orde. De positieve opvoeding van ons volk ten aanzien van vraagstukken, die met onze geestelijke en materiële vrij heid te maken hebben, moet in zulk een sterke mate ter hand worden genomen, dat de verrader in ons land gene de ge ringste kans heeft. Zelfs hij mag niet aan de verschrikkingen van een inter- nerings- of concentratiekamp worden prijsgegeven. Want op het ogenblik, dat wij, onverwijld ingrijpend, dit doen, drijven wij de duivel met Beëlzebub uit. Dat de Tweede Kamer deze zijde van de kwestie niet heeft willen laten gel den zou een bewijs kunnen zijn voor da juistheid van de stelling van prof. Ger- retson, welke wij onlangs met klem hebben bestreden, n.l. dat onze demo cratie op weg is dictatoriale maatrege len te nemen, die haar zelfs niet aan de rand van de afgrond sieren. Strijdkrachten der Franse Unie zijn Vrijdag in Tonkin, ongeveer tachtig km ten zuidoosten van Hanoi, een grote zuiveringsoperatie begonnen. Een der gelijke operatie is ook in Middcn-Viet- nam ondernomen; hier werden twee honderd man der Vietminh buiten ge vecht gesteld. I Een Frans officier observeert van uit een poort van het dorpje Co Tiet het gebied tussen de Song Hoa en de Song Tra Ly. Bij de operatie in Tonkin hebben mariniers, die krachtig door vliegtui gen werden gesteund, vijf bataljons van de Vietminh aangevallen. Aan de „Mimosa" genoemde operatie in Midden-Vietnam is deelgenomen door verscheidene bataljons infanterie, valschermtroepen, eenheden amphibie gevechtswagens en vliegtuigen. Een heden valschermtroepen zijn ongeveer dertig kilometer ten noordwesten van de oude Annamietische hoofdstad Hue gedaald. De operatie „Mimosa" is de eerste van een reeks acties, die ten doel heeft het gebied ten noordwesten van Hue van opstandelingen te zuiveren. Mr. Wilopo stuit op nieuwe moeilijkheden De Indonesische kabinetsformateur, mr Wilopo, heeft gisteravond na een bezoek aan president Sukarno mede gedeeld, dat het kabinet nog niet ge vormd is. Het lag in zijn voornemen gisteravond met de werkzaamheden ge reed te zijn, maar ten gevolge van een „nieuw gerezen vraagstuk" is de lijst van ministers nog niet compleet. Dit vraagstuk ligt in de bezetting van een der portefeuilles. De formateur kon niet zeggen, wanneer hij opnieuw de president zal bezoeken.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1