De V.V.D. gaat de verkiezingsstrijd met vertrouwen tegemoet r Pin. Pan, Pon en de blauwe vaas In de greep van de woestijn Geheimzinnig „D.D.F.'' op Parijse etalageruiten Aanslag op anti-Joodse V.V.D.-ers uit kieskring Den Helder bijeen Liberalisme geen zaak van brandkast Gemeente-classificatie onrechtvaardig Belofie maakt schuld Het Radioprogramma Staat van beleg in Teheran EUROPESE FEDERATIE TABOE VOOR ALBION Italianen proberen twee nieuwe stakingstaktieken Premier Pinayen zijn strijd voor de franc De Parijzenaar-in-de- straat gelooft weer Wittebroodsweken waren zeer gelukkig Britse luchtvaart werd ontwricht door sneeuw In een ton over de Oceaan Tegen volks Z g „partisanengrc ten tonele gevoe Twee bommenwei van de V.S. neerge W-teJibciLcM MAANDAG 81 MAART 1953 HET LIBERALISME is niet een zaak van portemonnale of brandkast, maar 11 betekent in werkelijkheid een brede, geestelijke stroming, die de mens m het middelpunt plaatst en voor die mens, die gevoel van verantwoordelijkheid bezit voor zijn medemens en zich gebonden weet aan de goede normen, welke onze christelijke beschaving stelt, de vrijheid en de gelegenheid vraagt om zich te ontplooien. Wie denkt, dat het liberalisme toestaat, dat iedereen kan doen wat hij wil zonder zich om zijn medemens te bekommeren, heeft van het libe ralisme niets begrepen en dient er met zgn vingers af te blijven". Deze woor den sprak drs H. A. Korthals, plv. fractie-voorzitter van de V.V.D. in de Tweede Kamer, gisteravond in hotel „Victory" te Alkmaar, waar functionaris- »en van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie uit de kieskring Den Hel ler onder voorzitterschap van de heer P. Blaauboer bijeen waren en 's mid- flags geluisterd hadden naar een redevoering van mevr. D. ElemaBakker, •ice-voorzitster van de Wereldbond van Plattelandsvrouwen. de de actle-Duynstee, zal vasthouden aan een samengaan met de P. v. d. A. De overige partijen staan dan weder om voor de beslissing of men al dan niet aan de regering zal deelnemen. Indien men zich buiten deze club houdt, dan heeft men geen invloed en wordt de staat bestuurd door de twee partijen, die op een meerderheid inde Kamer kunnen rekenen. De anti-revo lutionairen hebben dit tot heden ge daan, doch wat hebben zg bijvoor beeld in de Indonesische kwestie in positieve zin bereikt? De derde macht zou een remmende invloed op de socialistische politiek kunnen heb ben. Op economisch en financieel ter rein, alsmede op het gebied van de belastingpoiitiek staan de CHU, de ARP en de VVD eenzelfde politiek voor. Spreker betreurde het dan ook, dat deze gedachte van mr Oud, een van de meest vooraanstaande politici en een van de beste ministers, die Ne derland in tientallen jaren heeft ge had, bij de heren Tilanus en Schouten nog geen weerklank heeft gevonden. ÏN een fragmentarisch overzicht liet de heer Korthals de vooroorlogse politieke verhoudingen de revue pas- Heren, wees op de onnodige en vaak pijnlijke strijd tussen de liberalen en de vrijzinnig-democraten, herinnerde pan het ontstaan van de P. v. d. A., die een socialistische partij is geworden, en constateerde met vreugde, dat de politiek vrijzinnigen bij elke verkie zing aan invloed hebben gewonnen. Gedachtig aan de naam van de par tij, laat de VVD zich bij alle beslissin gen leiden door het streven het be lang van het gehele volk te dienen en niet dat van een bepaalde groep. Van de noodzaak van vrijheid en democra tie heeft de bezetting ons doordron gen. Er rijst wel eens twijfel over de vraag of de democratie wel de besten op het kussen brengt, doch zonder de ogen te sluiten voor de zwakke zijde van het stelsel, mag verklaard wor den, aldus drs. Korthals, dat in een democratische staat daarop de beste kansen bestaan. De kabinetsformatie na de komende Verkiezingen staat in het middelpunt van de belangstelling. Het is te ver wachten, dat de KVP, niettcgenstaan- William Denver In Salisbury had zijn dochtertje beloofd dat ze een goudvis kreeg, als ze zoet naar de tandarts ging. Hij liep de ganse dag door de warme stad maar kon in geen enkele winkel een goudvis ontdekken. Omdat het kind zo zeurde klom hij des avonds, met een schepnet en een zakje broodkruimels gewapend, over het hek van een stadspark en begon te vissen in een der vijvers. Een politie-agent betrap te hem juist op het ogenblik, dat hij een kanjer in een jam potje deed. De rechter heeft hem veroordeeld tot honderd gulden boete. „Ik waardeer uw motie ven", zei de rechter, „maar ik herinner u aan het gebod: Gij zult niet stelen. Dat heeft óók betrekking op de goudvissen van de gemeente!" DINSDAG 1 PRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 700 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muizek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 10.40 School radio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmedede- lingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 „Peter en de wolf", muzieksprookje. 14.30 Gram.- plalen. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending! Dr. Ir. L. J. Vroon: „Het landbouwvraagstuk in Suriname". 18.00 Nieuws. 18.15 Parkeerproblemen ln de hoofdstad. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Dr. C. van Rijsinge: „Verleden, heden en toekomst van het Nederlandse landschap". 19.00 Amusementsmuziek. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.15 Gra mofoonmuziek. 20.30 Lijdensmeditatie 81.30 Omroeporkest en solist. 22.20 Cello en piano. 22.45 Avondgebed en Liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Ge zond Gezin", causerie. 23.2524.00 Gra- tnofoonmuzlek. HILVERSUM I, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gra- tnofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9-30 Gram.muziek 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Mezzo-sopraan en piano. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Gram.muziek. 13.00 Nijuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram.muziek. 14.40 Schoolradio 15.00 Gram.muziek. 15.30 Onze Ameri kaanse Buren. 16.00 Gram.muziek. 16.30 Voor de kleuters. 16.50 Kinderkoor; 17.15 Gram.muziek. 17.30 Pianoduo. 18.00 Nieuws 18.15 Dansmuziek. 18.55 Voor de kleuters 19.00 Pianospel. 19.15 „Paris vous parle" 19.20 Koorklanken. 19.45 Gram.muziek 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Gram. muziek. 21.25 Avro-allerlei. 21.30 „Ik weet ik weet. wat U niet weet". 21.45 Lichte muziek. 22-15 Dtseogram. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz muziek. 23.45—24.00 Gramofoonmuziek. Experimentcel Televisieprogramma var de KRO. - 20.15-21.45: 1. Actualiteit 8 Kampvuren langs de Evenaar: 3. Over zicht Inzendingen Internationale Foto tentoonstelling. - Pauze. - 4. „Jocabed" Bijbels spel. Actuele problemen {ROMENDE t ot de bespreking van enkele actuele politieke problemen, zei het Tweede Kamerlid, dat ook de VVD voorstandster is van sociale maatregelen, doch hieraan onmiddel lijk toevoegt, dat voor sociale voor zieningen een financiële ondergrond aanwezig moet zijn, welke gevonden wordt in een sterk bedrijfsleven. So ciale rechtvaardigheid voor een be paalde groep mag nimmer gepaard gaan met sociaal onrecht voor rente trekkers en kleine spaarders, hetgeen thans geschiedt. Wat de P.BO. be treft, was drs Korthals van oordeel, dat een gedwongen samenwerking tus sen werknemers en werkgevers door beide partgen niet zal worden ge waardeerd. Hij koesterde daarbij de vrees, dat de P.B.O. uiteindelijk zal leiden tot een volkomen gesocialiseerd en gereglementeerd bedrijfsleven. De voorgestelde Vestigingsregeling her bergt het gevaar van willekeur. Ook hier is de vrijheid om een bedrijf te stichten verre te verkiezen boven een regeling, zoals thans aan de Kamer is voorgelegd. Hieraan bestaat geen behoefte, daar het leven niet een zaak is van de staat, maar van het leven zelf in al zijn veelvormigheid. De VVD, zo ging de parlementariër verder, is er zich volkomen van be- wust, dat prof. Lieftinck voor een moeilijke taak staat. De grootste grief tegen deze bewindsman is echter, dat hij naar belastingen zoekt, die uitslui tend het bedrijfsleven treffen. Na de blik op het buitenland geves tigd te hebben en zjjn gehoor door drongen te hebben van het feit, dat, alles wat gedaan wordt afhankelijk is van de omstandigheid hoe de situatie in de wereld zich ontwikkelt, besloot drs. Korthals zjjn boeiende voordracht met de waarschuwing, dat vele zaken, welke de liberalen hebben voortge bracht en voorstaan, in gevaar ver keren. De uiterste waakzaamheid is geboden. De strijd voor het behoud van de vrijheid zal met grote hevig heid gevoerd moeten worden, temeer daar de tegenstanders sterk zijn. Toch ziet de VVD de komende verkiezings strijd met optimisme tegemoet. Na een tijd van neergang in de laatste voor oorlogse jaren is er thans voor de politiek vrijzinnigen een tijd van op komst. Drs. Korthals was er vast van overtuigd, dat de VVD na de verkie zingen met meer mensen in de Tweede Kamer zal terugkeren. Classificatie van gemeenten UITGAANDE van de overweging, dat als „the man in the street" zich met de klasse-indeling van de ge meenten bezighoudt ook „the woman in the lane" daartoe het recht heeft, bestreed mevrouw D. Elema-Bakker 's middags deze h.i. nutteloze, on rechtvaardige en onjuiste classificatie. Een van de belangrijkste gevolgen van de indeling der gemeente in klassen is de trek van het platteland naar de stad, waardoor de beste krachtendoor de hogere salarissen in beangstigend aantal naar de stad worden gezogen. De commissie-Kruyt is in haar rap port over deze materie tot een ver schil in loon van 12 cent per uur ge komen. Zij grondde haar oordeel o.m. op de hogere huren en de consumptie stimulering in de stad, terwijl de plat telanders slechts een tegemoetkoming van twee cent kregen toegewezen voor hogere uitgaven voor vervoer. Mevr. Elema kon deze zienswijze geenszins delen. Zij wees op de extra-kosten, welke vele plattelanders ter verkrij ging van enig comfort zoals waterlei ding en electriciteit, hebben te dra gen. De hogere huren gelden uitslui tend voor vooroorlogse huizen, daar de kosten van nieuwbouw vrijwel gelijk zijn. Afgezien van de vraag of het in aanmerking nemen van consumptie stimulering gerechtvaardigd is, mag niet vergeten worden, dat ook de huis vrouwen op het platteland aan de ver leiding om te kopen worden blootge steld. Vele handelaars rijden een keur van artikeen voor de deuren der boer derijen, de dorpsmiddenstand organi seert winkelweken en pers en radio doen de consumptiestimuleringsgebie den ineen vloeien. Met de argumen ten, dat men de tijd die de plattelan der in zijn tuitje doorbrengt, in reke ning dient te brengen en het in stand houden van verenigingen in de dor pen veel duurder is dan in de stad, besloot mevrouw Elema haar enthou siast pleidooi voor een zij het dan ook geleidelijke opheffing van de classificatie van de gemeenten. Een gezellige maaltd en een diep gaande gedachtenwisseling over de beide redevoering completeerden deze geslaagde conferentie. De Perzische regering heeft Zondag voor de tijd van een maand de staat van beleg afgekondigd in Teheran. Van 11 uur des avonds tot 5 uur in de och tend zal een uitgaansverbod van kracht zijn. Klare faal De vice-president van de Britse libe rale party, Dingle Foot, heeft ver klaard, dat Engeland niet moet toetre den tot een Europese federatie, doeh dient te helpen aan het herstel van het „grote bondgenootschap" uit de tweede wereldoorlog. Dit kan slehts, wanneer men erkent, dat de belangrijke beslissingen door twee of drie regeringen Engeland, de Verenigde Staten en misschien Frankrijk moeten worden genomen, aldus Foot, die hieraan toevoegde, 'lat de door hem bedoelde samenwerking niet moet worden nagestreefd door middel van conferenties of door het vormen van federatie, aangezien dit zijns inziens tijdverspilling zou be tekenen. Volgens Foot hebben Europa en de V. S. redenen voor ernstige klachten tegen Engeland wegens de algemene bewoordingen, waarin de Britse politici over de buitenlandse politiek van het land spreken. Zekere redevoeringen van Churchill, oud-premier Attlee en wijlen minister Bevin zouden de in druk kunnen wekken, dat Engeland een bondgenootschap overwoog, terwijl het in het geheel niet waarschijnlijk was, dat het volledig lid van een Euro pese verdedigingsgemeenschap zou worden, aldus Foot. De leiding van de Italiaanse com munistische partij heeft, in verband met de komende plaatselijke verkie zingen in midden- en Zuid-Italië, nieuwe orders voor stakingen uitge geven. Er zal een nieuwe methode worden ingevoerd, die de naam stot ter- en schaakbord-stakingen kreeg. Stotter-stakingen bestaan hieruit, dat de arbeiders op een afgesproken te ken, gedurende de vijftig minuten de fabrieken stilleggen. Dan gaan ze weer aan het werk, om een paar uur later hetzelfde spelletje te herhalen. Schaakbord-stakingen worden uitge voerd door een bepaalde groep van de arbeiders, zonder wier arbeid het bedrijf stil ligt. Na vijftig minuten gaan zij weer aan het werk, maar dan legt een andere groep het werk neer. Op deze wijze wordt enorme schade aan de productie aangericht zonder dat de betrokken stakers er veel van merken in hun loonzakje. 'Tijdens het officiële bezoek van Koning Qustaaf Adolf en zijn vrouw Koningin Louise, aan Denemarken, werd Koning Gustaaf onderscheiden met de gouden herdenkingsmedaille van de universiteit van Kopenhagen. Koning Gustaaf rechtsen de directeur van de universiteit Dr. H. M. Hansen, tijdens de ceremonie. Vier van de acht ter dood veroor deelde Griekse communisten zijn te rechtgesteld. Voor de anderen, o.w. Elli Joannides, een moeder met' een éénjarig kindje, is gratie aanbevolen. 10. Billie had Kareltje al gauw weer ingehaald. „Had je niet even kunnen wachten?" bromde hij. „Ik denk er niet over. Als jij je wilt laten inmaken, moet je 't zelf maar weten, maar ik wil hier zo gauw mogelijk uit dit apenland van daan. „En daar zal dit leeuwtje ons bij helpen", riep Billie triomfantelijk. „Ge lukkig daar is de rand van het bos al. Verstop jij je hier nu achter dit bosje!" Kareltje staarde Billie niet begrijpend aan. „Maar als die neger mij nou pakt?" „Hij zal je niet pakken, daar zal onze vriend de leeuw voor zorgen, Be grijp je?" Kareltje knikt maar eens, of schoon hij helemaal 'niet begreep hoe Billie met een leeuwenhuid de woeden de schildwacht wilde tegenhouden. Maar toen hij even later voorzichtig tussen de struiken gluurde, begreep hij het opeens wel. Billie had de leeuwen kop boven een bosje uitgestoken, zodat de schildwacht die buiten adem kwam aanrennen, plotseling zijn pas inhield. „Een leeuw, een leeuw!" gilde hij en liet zijn speer van schrik vallen. En om de neger nog banger te maken bootste Billie van achter zijn struik een ver vaarlijk leeuwengebrul na. Eenvoudig man nam twee hesluiten (Van onze correspondent te Parijs) WIE OP EEN VAN DEZE eerste lentedagen in Farys komt zal op de etalage- ruiten van vele winkels drie grote rode letters zien staan: D.D.F, Dit W geen nieuw soort insectenpoeder, het is geen nieuwe politieke party en ook geen voetbalclub. Die drie letters zUn de afkortingen van Défence du Franc, dat wil zeggen Verdediging van de Franc. De nieuwe minister-president wU de franc gaan redden. Die rustige meneer Plnay, ieerfabrikant van zijn vak, ft niet met het bekende grove geschut begonnen, waarmede Franse minister presidenten hun loopbaan plegen aan te vangen. Geen dwangmaatregelen, geen belastingverhogingen, geen vage beloften, geen mooi klinkende, maar weinig zeggende redevoeringen. niet meetelt Dit is een redenering, die men in de talrijke Pinay vijandigge- zinde politieke kringen nogal eens hoort verkondigen. Maar de man in de straat denkt daar anders over. Hy is al blij, dat de prijsverhogingen tot staan zijn gebracht en hij heeft ver trouwen dat de heer Pinay op de goe de weg is. DE nieuwe premier is een Indépen- dant (Onarhankelijke). Dat wil zeg gen, dat hij behoort tot een uitgespro ken rechtse partij. Dat hij als leider van deze kleine, rechtse, na de oorlog nauwelijks bestaande partij de wind van de politieke opinie toch zo in do zeilen heeft gekregen, dat kunnen vooral de linkse partijen niet goed ve len. De communisten gaan heel erg tegen hem te keer, maar ook de so cialisten verhelen niet, dat zy moei lijk kunnen verdragen, dat een politie ke tegenstander zo populair begint te worden met een politiek, die zü anti socialistisch noemen. Zij voorspellen in hun kranten, dat het experiment van Pinay als een kaartenhuis zal in storten en dat de arbeiders er dedups van zullen zijn.. Zij doen dat bij voor baat al met enig leedvermaak. De Parijzenaar, die nog niet helemaal verpolitiekt is, vindt dat het hem niet zo heel erg veel uitmaakt, of de rege ring nu geleid jóordt door een rechtse of een linkse premier. Hoofdzaak vindt hij, dat er wat gedaan wordt om de franc te redden. Is men er eenmaal in geslaagd van die franc weer een sta biele munt te maken, dan kan men wel weer gaan ruzie maken over de oude meningsverschillen. Maar de situatie was een dikke maand geleden te ernstig en iedereen heeft dat te duidelijk in zijn portemonnale gevoeld. Daarom wil men meneer Plnay een eerlijke kans geven te tonen, wat hij kan. En dan is men het er algemeen wel over eens, dat hij op de goede weg is. NEE, de heer Pinay is aan het reke nen geslagen en hij heeft twee eenvoudige besluiten genomen: ik ver hoog de belastingen niet, maar de prijzen mogen ook nergens verhoogd worden. Dat lijkt heel eeuvoudig, maar na de oorlog is nog nooit één Franse minister-president op het idee geko men, dat een tekort in de staatskas misschien ook wel eens op een andere manier dan door belastingverhogingen gedekt zou kunnen worden. En wat na de oorlog ook nog niet vertoond is: Antoine Pinay heeft in drie weken tijds het vertrouwen van de Franse burgerij gewonnen. Dat ver trouwen in de kundigheid en het ge zonde verstand van deze rechtse staatsman heeft als eerste resultaat gehad een waardevermeerdering van tien procent van de franc op de vrije markt. Het was vooral de laatste maanden voor het aan het bewind ko men van Pinay zo, dat de mensen hun geld zo gauw mogelijk uitgaven. Alles werd steeds duurder en hoe eerder je iets kocht hoe beter. Geld op de bank zetten had geen zin meer. Sparen was ondoenlijk geworden. Deze mentaliteit is vrij duidelijk aan het veranderen. Men ziet, dat het Pinay zonder dwang maatregelen lukt de fabrikanten, de boeren en de winkeliers ervan te over tuigen dat zij er zelf belang bij heb ben hun prijzen te verlagen. Het allergrootste belang van Iedere Fransman, zegt de minister-president, is de waarde van zijn geld. Gaat de franc failliet, dan gaan we allemaal failliet. Ales moet erop gericht zynde franc te redden. Deze eenvoudige taal is ingeslagen en men constateert, dat men overal bezig is na te gaan, hoe men zijn pryzen kan verlagen. Nu is het eenvoudig om meesmui' lend te zeggen, dat „la baisse' nog maar heel weinig om het lijf heeft. Dat het gaat om vijf procenten, soms eens tien procent, en dat dat practisch 73 En deze fout ontdekten ze toen hij de Baad der Ouden haastig en zonder ceremonieel bijeen liet roepen en toen ze allen verzameld waren, in grote woede binnenschreed. „Er gaan kletspraatjes rond in El Araish", sprak hij zonder verdere plichtplegingen, „die slecht en onwaar zijn. Die fluistercampagne moet uit zijn, verstaat u mij? Gij, el Yussef, Ra- nool, ben Ibri, Sherizeh gij allen hebt invloed in de stad. Gij zult naar de ba zaars gaan, en bekend maken dat de ge ruchten die verspreid zijn, leugens wa ren en dal ik bovendien zeer ontstemd ben op mijn volk, dat zij het oor ge leend hebben aan dergelijke laster praat". Een schaapachtige stilte volgde op deze verpletterende mededeling. Hei melijke blikken werden tussen de Ouden gewisseld, die meer leken op een stel schr oljongens die van de jam hadden gesnoept dan op een vergade ring wijze mannen. „Maar, mijn heer begon El Yus sef. „Gij hebt het gehoord", zeide hun heer Sheik op bevelende toon. „Dat is genoeg". „Maai, mijn heer Sheik stamelde el Amri. „Stilte!" donderde sheik ^mid. „Het gerucht gaat dat de jonge Engelse haar minnaar heeft vermoord gij gaat illen naar de bazaars en spreekt het egen. Dat is alles". Nu kregen ze inderdaad hun eigen onden thuis' „Maar", piepte Ranool zwakjes, „hoe kunnen we dat weten? Als de Engelse door: MARJORIE VERNON het niet heeft gedaan, wie deed het dan?" Hij trachtte de zaak te forceren. „Ik heb het gedaan", sprak sheik Amid el Omra ben Hasrif helder en duidelijk. „Ik verwacht dat de Raad tegen morgen bijeen wordt geroepen voor het verhoor. Ik zal er zijn". Uitdrukkingen van de grootste schrik vertoonden zich op de gezichten van de oude mannen. „Neen, we zullen niet vergaderen!" „We weigeren u te verhoren!" „Dat kunt gij niet", sprak sheik Amid op gevaarlijk-vriendelijke toon, „zijt gij sheik Ali vergeten?" „Hebt gijzelf wel aan hem gedacht?" snauwde ben Ibri. Ben Hasrif's gezicht vertrok even en een spier in zijn kaak spande zich. „Ik heb hem niet vergeten", was het strenge antwoord. „Ziet hier, mijn vrienden geruime tijd vóór zonson dergang zal ik vermomd door de stad zwerven en luisteren: en mijn oren zul len vernemen of de toon van de men sen zich heeft gewijzigd. Gij hebt niet veel tijd te verliezen". „Dit is een opdracht oude mannen onwaardig, sheik Amid", mompelde El Yussef. Zijn gezicht gloeide toen hij zich herinnerde met hoeveel smaak hij het verhaal van de twist tussen de En gelse en haar verloofde en de fatale jaloesie van de vrouw had opgedist Hij zou een mooi figuur slaan wanneei hij nu de bazaars moest ingaan en het verhaal met eigen mond moest tegen spreken „Wij zijn de leeftijd te boven om praatjes in de bazaar rond te gaan strooien dat is beneden de waardig- 'heid van onze jaren. Laten de jongen en dwazen roddelen: de ouden, die wij zer zijn en niet meer geraakt worden door de stroom des levens, luisteren slechts en denken na". „Daarvan ben ik nog zo zeker niet, Abrahim El Yussef", antwoordde sheik Amid grimmig, en even keken de oude ogen hem verschrikt aan. De sheik kon toch onmogelijk van hun plan heb ben gehoord? O, welk een droeve dag! Dit moest de straf van Allah zijn dat ze getracht hadden de draden van het Noodlot met hun eigen onbekwame handen te weven. „Maar, sheik Amid hebt gij aan El Araish aan de toekomst van de stad gedacht?" waagde El Amri te vra gen. „Ik heb alles overwogen", zei sheik Amid en draaide zich op zijn hielen om. „Onthoud, mijn vrienden, ik ver trouw er op dat gij het kwaad dat is gesticht, weer goed. maakt". En als een plotseling opgekomen zandstorm was hij ook weer verdwe nen, stilte en chaos achter zich latend: de oude mannen lagen overdrachtelijk gesproken, zo plat tegen de grond als een groep palmen die door de khamsin zijn ontworteld en voorover op het woestijnzand zijn geslagen. Ze keken elkaar in grote teleurstel ling aan en het was ben Ibri die het eerst zijn spraak hervond. „Daar hebt gij ons wat fraais gele verd, Ibrahim ben Yussef," hoonde hij en maakte zich gereed te vertrekken „Ik hoopt dat ge plezier zult beleven van uw roddelpraatjes in de bazaars!" Ongelukkig en slecht op hun gemak gingen de oude mannen op weg om het bevel van de sheik uit te voeren, voor waar een droevig groepje; maar omdat hun verhaal niet welkom was, werd het niet zo gemakkelijk geloofd als het eerste! Misschien deden ze hun best niet om het erg overtuigend te doen klinken, van harte ging het zeker niet. In ieder geval werd hun „gerevi deerde kijk" op het geval met gehoon en verachting en spot ontvangen. Intussen ging Amid na de vergade ring rechtstreeks naar Mara. Ze stond haastig op toen Azra hem binnenliet en alle kleur trok weg uit haar ge zicht. Hij liep de kamer door, salaamde met een ernstig gezicht en gaf haar een teken weer plaats te nemen. „Wat is er? Is ze erger?" vroeg ze snel, maar hij schudde zijn hoofd. „Neen, er is nog steeds geen veran dering in haar toestand. Maar ik ben niet gekomen om je over juffrouw Frask in te lichten". Hij brak een takje hibiscus af van een groot boeket, dat in een pot stond en draaide dat afwezig in zijn vingers om. Mara wachtte zwijgend tot hij zou spreken en verwonderde zich over de ernst van zijn manier van doen. Amid scheen niet goed te weten hoe hg moest beginnen, maar eindelijk sloeg hij zijn ogen op en keek haar recht aan. „Ik geloof dat het beter is dat je weet wat er gaande is", sprak hij. „Ik had gehoopt het voor je verborgen te kunnen houden, maar ik geloof niet dat dat verstandig is. Wanneer mij iets zou overkomen, zou onwetendheid de za ken voor jou erger kunnen maken". Mara begreep er niets van, maar nodigde hem zwijgend uit op een divan plaats te nemen die tegenover haar stond. In het kort vertelde Amid haar het een en ander van de idealen die sheik Ali in El Araish verwezenlijkt had en tegen haar wil werd het gezichtje van het meisje zachter en haar ogen begon nen te gloeien. „Wat prachtig", zei ze zachtjes toen hij ophield. „Wat mooi en idealistisch ik zou van sheik Ali hebben gehou den". Amid knikte zwijgend en ernstig. (Wordt vervolgd) De 45-jarige acteur Franchot Tone en zijn 25-jarige echtgenote Barbara Payton hebben weder zijds een eis tot echtscheiding in gediend na een huwelijk van zeven weken. Zij beschuldigen elkaar van wreedheid. Franchot zou met beddekussens hebben ge smeten en Barbara zou de tele foon van de muur gerukt en naar het hoofd van haar man hebben gegooid. Daarop had zij, volgens een rapport, veertig slaappillen ingeslikt, maar Franchot had een hele kan koffie in haar keel ge goten om haar leven te redden. Zij zijn belden van mening, dat hun karakters niet bij elkaar passen De Britse luchtvaart heeft Zondag ernstige moeilijkheden ondervonden van de sneeuwstormen, die sinds diie dagen hoven Engeland woeden. De 68-jarige Noorse zeeman Peter Olsen zal in Juli te Sydney in Nieuw Schotland (tussen New York en New Foundland) starten voor een tocht over de Atlantische Oceaan naar Noorwegen ineen ton. Het vaar tuig, dat hij „Het Monster" heeft ge noemd, heeft een zeil, een kiel en twee stabillseringsvlaKken. Olsen zal een voorraad brood, boter, vlees in blik en zestig liter water meenemen. „En overigens moet ik maar bidden dat alles voor elkaar komt". De oude zeeman, die 36 dagen over zgn reis ienkt te doen, is er van overtuigd» dat hij slagen zal. Hg geeft toe, dat de ton een beetje ongemakkelijk is. maar hij beschouwt zijn vreemde vaartuig als beslist zeewaardig. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ln het Roosevelt-Ziekenhuis U radium-therapie in gebruik g van de totale wereldvoorraac etmaal in gebruik. Hier is eer kamer, gezien door een glazer sier, die als patiënte fungeert eerste plaats gebruikt zal De Franse bladen hebben een copie van een getypte bri vangen, waarin wordt verklaa de „Joodse partisanenorganisat antwoordelijk is voor de mislul slag op Bondskanselier Adcna zouden nog weer aanslagen vt De brief is gedateerd in Zü gepost in Genève. Intussen hc VVestduitse ministerie van binr se zaken doen weten, dat er g kele inlichting is, op grond v zou kunnen worden aangenom een Joodse organisatie zou zgn ken bij de aanslag. Karl Marx, dacteur van het algemene weekblad in Duitsland, heeft richt een „antesemitische cam- manoeuvre" genoemd. Marx verklaarde, dat onlan anti-semitische organisatie, gel- de Zweed Einar Aberg, Wes land, West-Berlijn, Zwitserland dere landen heeft overstroom anti-Joodse propaganda, waar sproken wordt van een „org van Joodse partisanen". Luchlmachi-auioriieit bi ongeluk omgekome In de omgeving van Tokio is dagavond, kort na de start voor tievlucht naar Korea een Ami superfort in een bos neergestoi brand gevlogen. Twee der elf i den wisten zich met hun valscl veiligheid te brengen. De ander den in het brandende wrak d Door de brandende benzine en ploffende munitie, die in het v was, kon het wrak niet direct neerstorten benaderd worden. D van de machine heeft nog kans vóór het neerstorten 32 bomme: werpen. Bij een landing op de luchtb. futt in Nebraska, is gisteren ee bommenwerper verongelukt. I generaal Auton, één der hoogste teiten van de operatiegroep de vliegtuigen van de strategisch! macht in de V.S.. kwam hierbij leven, evenals zijn assistent, lu kolonel Bush. Drie andere inz: van het toestel werden gewond. Verwachting tot Woensdags VANNACHT LICHTE VO Wisselende bewolking met enkele sneeuw- of hagel Vannacht weinig wird en overal lichte vorst. Morgen dag matige wind tussen W Noord en dezelfde temper; als vandaag. WOENSDAG: Zon op 6.13, 19.15. Maan op: 10.97. pnde

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6