Nederlands „schaduw-archief" naar het buitenland Laatste leider van Neo-Destoer in Tunis gevangen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Pa rij se Aanslag op Adenauer leverde anti-Joódse propaganda op Omdat hij weigerde ministerie worden Dinsclag April 1952 149e Jaargang No. 78 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Je franc sdsweken sr gelukkig Ivaart werd oor sneeuw rer de Oceaan Voorkoming van administraiieve chaos na nieuwe oorlog Z g „pariisanengroep ten tonele gevoerd Twee bommenwerpers van de V.S. neergestort Hoge NATO-gasten naar de Jaarbeurs Burgerlijke Stand is van groot belang Truus Gautier komt naar Nederland Tito doet felle aanval op Westerse houding inzake Triest ,,Sympathie voor het Westen' in gevaar Burgemeester van Roden geschorst Overtreding Wederopbouw wet leidde tot moeilijkheden Meisje vermoord te Hilvarenbeek Hevige ontploffing in een Belgische fabriek De V.S. gunnen bouw van achttien mijnenvegers aan Nederland Nederland bouwt tevens 14 voor eigen rekening Weelde-licht Bakkoesj stuit op grote moeilijkheden Tien doden bij een paniek in bioscoop TANGER WEER KALM Vandaag vertrekt het Koninklijk Paar Estes Kefauver wil Stalin ontmoeten Lijkje van baby gevonden Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAJUKCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 zijn vrouw onderscheiden n Kopenhagen, eit Dr. H. M. jifen tal op de etalage- an: D.D.F. Dit ke partij en ®o& (éfence du Franc, ster-president wil t van zijn vak, Franse minister- maatregelen, geen nde, maar weinig :en redenering, die Pinay vijandigge- gen nogal eens Maar de man in anders over. Hij ijsverhogingen tot en hij heeft ver- Pinay op de goei ig een Indépen- e). Dat wil zeg» tot een uitgespro- Dat hij als leider ntse, na de oorlog s partij de wind nie toch zo in de en, dat kunnen tijen niet goed ve in gaan heel erg maar ook de so- iet, dat zij moei- :n, dat een politie- populair begint te litiek, die zij anti- Zij voorspellen :t het experiment caartenhuis zal in- ■beiders er de dupe doen dat bij voor» idvermaak. nog niet helemaal dat het hem niet maakt, of de rege- t door een rechtse r. Hoofdzaak vindt an wordt om de men er eenmaal in anc weer een sta- dan kan men wel ik en over de oude Maar de situatie was leden te ernstig en te duidelijk in zijn d. Daarom wil men •erlijke kans geven an. En dan is men l over eens, dat hij acteur Franchot jarige echtgenote hebben weder- echtscheiding in- huwelijk van Zij beschuldigen tdheid. Franchot ssens hebben ge- ra zou de tele- r gerukt en naar ■aar man hebben had zij, volgens ertlg slaappillen 'ranchot had een in haar keel ge ien te redden. Zij mening, dat hun i elkaar passen— tart heeft Zondag ieden ondervonden men, die sinds drie and woeden. torse zeeman Peter e Sydney in Nieuw New York en New n voor een tocht che Oceaan naar een ton. Het vaar- Monster" heeft ge- eil, een kiel en twee in. Olsen zal een ter, vlees In blik en meenemen. „En maar bidden dat komt". De oude igen over zijn reis er van overtuigd, Hjj geeft toe, dat ongemakkelijk is. iwt zijn vreemde zeewaardig. Irt het Roosevelt-Ziekenhuis te New York is Amerika's grootste toestel voor radium-therapie in gebruik genomen. Het apparaat bevat een vierde deel van de totale wereldvoorraad aan radium en is vier en twintig uur per etmaal in gebruik. Hier is een foto van het interieur van de ondergrondse kamer, gezien door een glazen watertank van twee voet dik. Een verpleeg ster, die als patiënte fungeert, ligt op de tafel onder het toetsel, dat in de eerste plaats gebruikt zal worden voor de bestrijding van kanker. Volk-op-papier'' zoekt veiligheid De Franse bladen hebben gisteren een copie van een getypte brief ont vangen, waarin wordt verklaard, dat de „Joodse partisancnorganisatie" ver antwoordelijk is voor de mislukte aan slag op Bondskanselier Adenauer. Er zouden nog weer aanslagen volgen. De brief is gedateerd in Zürich en gepost in Genève. Intussen heeft het Westduitse ministerie van binnenland se zaken doen weten, dat er geen en kele inlichting is, op grond waarvan zou kunnen worden aangenomen, dat een Joodse organisatie zou zijn betrok ken bij de aanslag. Karl Marx, de re dacteur van het algemene Joodse weekblad in Duitsland, heeft het be richt een „antesemitische camouflage- manoeuvre" genoemd. Marx verklaarde, dat onlangs een anti-semitische organisatie, geleid door de Zweed Einar Aberg, West-Duits- land, West-Berlijn, Zwitserland en an dere landen heeft overstroomd met anti-Joodse propaganda, waarin ge sproken wordt van een „organisatie van Joodse partisanen". Luchtmacht-autoriteit bij het ongeluk omgekomen In de omgeving van Tokio is Maan dagavond, kort na de start voor een ac- tievlueht naar Korea een Amerikaans superfort in een bos neergestort en in brand gevlogen. Twee der elf inzitten den wisten zich met hun valscherm in veiligheid te brengen. De anderen von den in het brandende wrak de dood. Door de brandende benzine en de ont ploffende munitie, die in het vliegtuig was, kon het wrak niet direct na_ het neerstorten benaderd worden. De piloot van de machine heeft nog kans gezien vóór het neerstorten 32 bommen uit te werpen. Bij een landing op de luchtbasis Of- futt in Nebraska, is gisteren een B 2o bommenwerper verongelukt. Brigade generaal Auton, één der hoogste autori teiten van de operatiegroep der jacht vliegtuigen van de strategische lucht macht in de V.S.. kwam hierbij om het leven, evenals zijn assistent, luitenant kolonel Bush. Drie andere inzittenden van het toestel werden gewond. Marx zei dat een deel van Abergs vlugschriften uit Zwitserland afkom stig was, vanwaar ook de Parijse bla den thans brieven vati deze z.g. Jood se organisatie hebben ontvangen. De groep van Aberg wil volgens Marx de Joden de schuld geven van de aanslag op Adenauer teneinde nieuwe haat te kweken en de huidige Duits-Joodse onderhandelingen over herstelbetalin gen te saboteren. De Centrale Raad der Joden in Dus- seldorf verklaarde, dat men nooit heeft gehoord van de z.g. „Organisatie van Joodse partisanen" en gelooft, dat de anonieme -brief uit Genève de uiting is van een „fascistische menta liteit". Bezichtiging van oorlogstuig Van 1 tot en met 4 April zullen ca. 50 hoge militairen, behorende tot de verschillende NATO-landen, in Ne derland vertoeven ais gast van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs en van de Nederlandse regering. Getracht zal worden deze gasten op de Jaarbeurs een indruk te geven van wat Nederland op het gebied van pro ductie voor de defensie vermag. Hier toe zal naar gehoopt wordt te vens bijdragen een serie bezoeken, v/elke gebracht zal worden aan een aantal voor de militaire productie be langrijke Nederlandse industrieën. De gasten behoren tot negen ver schillende landen, n.l. Engeland, Bel- gie, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Denemarken, Canada, ter. wijl tevens een groot aantal Amerika nen, behorende tot de strijdkrachten in Duitsland, aan het bezoek zal deel- Demen. Ï\E Nederlandse regering treft momenteel voorbereidingen voor de vervaar- diging van een Nederlands, centraal „schaduw-archief", dat op een veilige plaats in het buitenland zal kunnen worden bewaard. Dit archief zal duplicaten bevatten van alle archiefbladen van het Nederlandse'bevolkingsregister, zodat bij een eventueel verloren gaan van gedeelten der gemeentelijke bevolkings administratie, teruggegrepen kan worden naar het tweede archief, dat zich ver moedelijk dan in Amerika zal bevinden. De kosten van de reusachtige, taak, die men zich hier stelt, zullen ten laste van het Rijk moeten komen. Indien voor het vervaardigen van de duplicaat-bladen werkloze hoofdarbeiders worden ingeschakeld, zal het Rijk ook de lonen van deze arbeidskrachten volledig moeten vergoeden. HE grote betekenis van de aanwezig- heid van een centraal „Schaduw- archief" is wel gebleken na de tweede wereld-oorlog, toen in tal van gemeen ten de bevolkingsadministratie zoek geraakt of vernietigd was. Het is van het grootste belang, dat de gemeente besturen na een eventuele, nieuwe oor log in staat zullen zijn de gemeente administratie op betrouwbare wijze te reconstrueren. Dit belang werd door de regering ook steeds onderkend, doch de zorgelijke toestar, d van 's lands schatkist maakte een in alle opzichten bevredigende oplossing onmogelijk. De hierboven geschetste methode ligt ech ter binnen het bereik, der mogelijkhe den. De regering heeft althans beslo ten om al datgene te verrichten, wat kan bijdragen tot de verwezenlijking van reconstructie. Op de bevolkings boekhouding en de burgerlijke stand steunen nu eenmaal tal van andere on derdelen der ambtelijke administratie. HE werkzaamheden voor de eerste maanden zullen zeer omvangrijk zijn, doch afnemen, wanneer het cen trale archief „bij" is. In dat geval zal een klein aantal arbeidskrachten vol doende zijn om het archief regelmatig bij te werken. De ramp bij Frankfort Ze herinnert zich niets meer van het ongeval Binnen enkele dagen zal mej. Truus Gautier, de stewardess van de bij Frankfort verongelukte „Koningin Ju liana" voor verdere behandeling naar Nederland worden overgebracht. Se dert de ramp verblijft zij in een zie kenhuis van het Amerikaanse leger. Haar toestand gaat vooruit. Zij kan zich echter nog niets herinneren van de ramp. Gehoopt wordt, dat haar ge heugen na een langere periode van rust zal terugkeren, aangezien haar getuigenis van groot belang zal zijn voor de commissie die een onderzoek instelt naar de oorzaak van de ramp. Het ingestelde onderzoek heeft tot heden nog geen bijzonderheden aan het licht gebracht. Aan het wrak wer den slechts zeer weinig onderdelen van instrumenten gevonden, die op heldering over de oorzaak van het on geluk konden geven. Misschien heeft een brand of een zeer belangrijke tech nische storing de piloten doen pogen zo snel mogelijk te landen. J^JAARSCHALK Tito, het Joegoslavi sche staatshoofd, heeft in een rede voor de beide huizen van het parle ment, waarbij hij herhaaldelijk door luide toejuichingen werd onderbroken, het besluit van Amerika, Engeland en Italië om te Londen een driemogend- hedenconferentie te houden over de kwestie-Triest een onrechtvaardigheid genoemd. Hij verklaarde, dat het Westen zich niet moest verbazen, indien het door dit optreden de sympathie van Joego slavië zou verliezen. Tito noemde Joe- goslavies voorstel voor een oplossing van het vraagstuk-Triest nog steeds onveranderd en de kortgeleden gestel de voorwaarden voor het houden van een plebisciet bleven volgens hem nog steeds gelden. Tito zei, dat Joegoslavië nooit kon instemmen met een verde ling van de Joegoslavische zone van Triest en evenmin met een Italiaanse bezetting van de huidige BritsAme rikaanse zone. De maarschalk vreesde, dat het Westen in „de brei van de Ita liaanse eisen" zou geraken en zou toe geven aan de „fascistische elementen". Hij was voorts ongerust over het feit. dat het Westen „blijkbaar niet inzag, dat Rusland van de gelegenheid ge bruik maakte ten nadele van Joego slavië". Buiten het parlement in Belgrado verzamelden zich studenten en arbeiders met spandoeken, terwijl ook voor de Italiaanse legatie, door arbeiders op vrachtauto's, een demonstratie werd gehouden. De overtredingen van de wederop- bouwwet hij fabrieksbouw, Welke de laatste tijd in de gemeente Roden zijn begaan, hebben opnieuw tot moeilijk heden geleid. Ged. Staten van Drente hebben hierin aanleiding gevonden om de heer H. Helwerda, burgemeester van Roden, te gelasten zijn werkzaam heden als zodanig te staken. De heer P. D. Edel, burgemeester van Peize, is tijdelijk belast met de waarneming van het burgemeesters ambt te Roden. De overtredingen van de Wederop- bouwwet bestaan uit onregelmatighe den door de burgemeester buiten de kring van zijn ambtsbezigheden be gaan. (Artikel 66 van de Gemeentewet geeft Ged. Staten de bevoegdheid de burgemeester voor een maand te schorsen. Na deze tijd kan de Kroon deze schorsing overnemen en betrok kene opnieuw voor drie maanden schorsen. Red.) Gistermorgen is onder de gemeente Hilvarenbeek langs het Wilhelmina- kanaal de achttienjarige dienstbode E. uit Breda ernstig mishandeld en levenloos aangetroffen. Het slachtoffer was dienstbode te Tilburg en begaf zich gistermorgen, zoals gewoonlijk, omstreeks half acht per rijwiel naar haar werk. Daar zij niet op de plaats van bestemming ar riveerde, werd bij de ouders om in lichtingen gevraagd. Een broer van het slachtoffer, die op nader onderzoek uitging, vond het stoffelijk overschot van zijn zuster achter de langs het Wilhelminakanaal lopende dijk. De po litie en het parket werden terstond ge waarschuwd. Omtrent de beweegrede nen van deze moord is niets bekend, terwijl men omtrent de dader nog vol komen in het duister tast. Gistermiddag heeft zich in de vergas singskamer van de maatschappij „Acie- ries et Minieres" te Monceau-sur-Sam- bre (Belgie) een ontploffing voorge daan, tengevolge waarvan twee mannen werden gedood en zes anderen zwaar gewond. De ontploffing veroorzaakte een brand, die de gel ele fabrieksruimte, waarin het ongeluk gebeurde, vernielde. Te materiële schade is enorm. Belangrijke Amerikaanse order IN de afgelopen week zijn besprekin- gen gehouden tussen vertegenwoor digers van het Amerikaanse departe ment van marine met vertegenwoordi gers van de ministeries van marine en financiën en van het regerings-com- missariaat voor het economische en militaire hulpprogramma. Deze bespre kingen hebben geleid tot een voorlo pige overeenkomst tot de bouw in Ne derland van 18 mijnenvegers voor Amerikaanse rekening. Deze voorlo pige overeenkomst is gister om 12.45 uur getekend door kapitein ter zee U. S. N. Gordon Rule, en vervolgens door minister Staf, minister van ma rine, met zijn handtekening bevestigd. Deze achttien mijnenvegers zullen vermoedelijk een bedrag van ongeveer 26 millioen dollars opbrengen voor de Nederlandse economie, waarmee een belangrijke steun is verkregen voor het dollarbezit van Nederland. Het con tract strekt zich uit over een periode van drie jaar. Na voltooiing zullen deze schepen aan de Koninklijke Ma rine worden gegeven voor de vervul- Verwachting tot Woensdagavond: VANNACHT LICHTE VORST Wisselende bewolking met later enkele sneeuw- of hagelbuien. Vannacht weinig wird en bijna overal lichte vorst. Morgen over dag matige wind tussen West en Noord en dezelfde temperaturen als vandaag. WOENSDAG: Zon op 6.13. onder 19.15. Maan on: 10.07. onder 3.24 De tweede secretaris van de Neo-Destoer, Hedi Noeira, is te Tunis gevan gen genomen, nadat bij geweigerd had, deel uit te maken van de nieuwe Tune sische regering van Salah Eddin Bakkoesj. Noeira was de enige nationalistische leider, die nog op vrije voeten was. Hij is thans overgebracht naar het kamp van Remada, waar zich reeds andere leiders van de Neo-Destoer, o.w. Boerguiba, bevinden, in een door de Neo-Destoer gepubliceerd vraaggesprek vertelde Noeira, dat hij gedurende het afgelopen weekend driemaal was benaderd over deelneming aan de regering. Zondag weigerde hij in een onderhoud met Bak koesj, omdat de regering onder druk werd gevormd. De nieuwe premier ondervindt nog meer moeilijkheden bij de samenstel ling van zijn nieuwe kabinet. De meeste v loraanstaande leiders in Tunis zijn hem vijandig gezind. Hij zou dan ook reeds tegenover Noeira hebben ver- aiueiueis me aai klaard, dat hij met het oog op de zwa- J zullen bestraffen. righeden, waarop hij was gestuit, zijn opdracht aan de Bey zou teruggeven. De censuur heeft alle nieuws over de staking, die voor Dinsdag is uitge roepen door het algemene vakverbond, uit de kranten gehouden. De kleinhan delaars hebben voor heden geen voe dingsmiddelen ontvangen, daar de cen trale marktbedrijven geen aanvoer hadden. De Franse autoriteiten hebben aangekondigd, dat zij alle regerings arbeiders die aan de staking meedoen. Tijdens het weekeinde hebben sterke politie-afdeiingen huizen en kantoren van nationalisten en communisten doorzocht. Er zijn geen arrestaties ver richt, maar Franse ambtenaren bewe ren documenten te hebben gevonden waaruit zou blijken, dat de twee groe pen samenwerken. Stap van Pakistan. Pakistan zal, gesteund door vijftien Arabische en Aziatische leden-staten van de V.N., de Veiligheidsraad ver zoeken een spoedbijeenkomst te be leggen om het FransTunesische ge schil te behandelen. Het verzoek zal voor Woensdagmiddag worden inge diend. In een bioscoop te Lima, waar een kin derfilm werd vertoond, zag iemand een foto van de muur vallen. Hij r'ep „aard beving" en snelde naar de uitgang. Ei ontstond een hevige paniek, waarbij talrijke kinderen onder de voet werden gelopen. Tien kinderen kwamen om hel leven. 39 werden gewond, van wie tien ernstig. Gistermiddag werd in „Kasteel Oud Wassenaar" de overeenkomst getekend inzake de aanbouw van 32 mijnenvegers voor de Kon. Marine. V.l.n.r. Adm. Carey Jones, minister Staf en Capt. Cordon Rule. Daar achter ambassadeur Chaplin, Clarence Hunter en andere autoriteiten. Na de onlusten van Zondag, waarbij volgens de laatste gegevens van de in ternationale politie vier personen om het leven kwamerl en 157 werden ge wond (van wie 17 zwaar) was het Maandag in Tanger rustig. De autoritei ten houden zich echter gereed om even tuele onlusten naar aanleiding van de begrafenis der slachtoffers het hoofd te bieden. Volgens hardnekkige geruchten waren de leiders van de demonstraties, die aanleiding waren tot de onlusten, uit de Spaanse zone van Tanger afkomstig De meeste gearresteerden zijn Marok kanen. Met ingang van 1 Mei is benoem' tot directeur van het bedrijfspc sioenfonds voor de landbouw mr J W. Harbers, sinds 1 Juli 1951 adiune- directeur. Tot 1 November 1952 ze de directie worden gevoerd door d' huidige directeur, de heer J. C. Schroder en mr Harbers gezamenlijk. ling van taken in het kader van het Noordatlantische Verdrag. De bouw van deze achttien mijnen vegers vormt een geheel met de bouw van een veertiental mijnenvegers, die de Nederlandse regering voor eigen rekening eveneens door de Nederland se scheepswerven zal laten uitvoeren. Het met deze veertien mijnenvegers gemoeide bedrag van 76.3 millioen gul dens zal worden gefinancieërd uit daar- toe vrijgegeven gelden van de tegen waarderekening. Het ligt in de bedoeling, dat defini tieve Contracten met de voor deze or der in aanmerking komende scheeps werven binnen korte tijd zullen wor den gesloten, nadat de volksvertegen woordiging haar goedkeuring aan het totale programma zal hebben gehecht. Afscheid op paleis Soestdijk Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen vandaag met de K.L.M.-Con- stellation „Prinses Beatrix" de reis naar de Verenigde Staten maken. Naar vernomen wordt zal het Koninklijk Paar op paleis Soestdijk afscheid ne men van prinses Wilhelmina en de vier prinsesjes. Over het algemeen is men in Ame rika van mening, dat er veel op het spel staat bij het bezoek van de konin gin. Sympathie voor Haar persoon, zo schrijft de „Sunday News", zou wei eens kunnen betekenen, dat Nederland dollars ontvangt en dat de VS de Ne derlandse troon zullen steunen. In dit verband wordt grote betekenis ge hecht aan de rede, die koningin Julia na in het Congres zal houden. Als hij president der V.S. wordt Senator Estes Kefauver, een der pre tendenten voor de demi cratische can- didatuur, heeft verklaard dat hij, in dien hij tot president zou worden ge kozen, bereid zou zijn Stalin waar dan ook te ontmoeten, als de mogelijkheid van een werkelijke regeling met de Sowjet-Unie bestond. Hij zou troepen in Europa houden zolang de toestand in de wereld zo bleef als nu. Kefauver is voorstander van een straffere politiek inzake Korea. Hij zou de Noordelijken elke door de -Ver enigde Naties ontworpen regeling wil len aanbieden. Als zulk een regeling evenwel niet binnen een bepaalde tijd aanvaard was, zou hij trachten de oor log door militair optreden tot een ein de te brengen. Hij heeft geen politieke bezwaren tegen het^ bombarderen van militaire concentraties in Mandsjoerije of tegen het blokkeren van Communistisch Naties met StGUn Van de verenigde In de Nieuwe Haven nabij de Pak- kenburg te Rotterdam zag een voor bijganger op feen plaats, die bij laag water droog valt, een pakje liggen. )lrect waai'schuwde hij de politie, >mdat hij kinderbeentjes uit het pak- zag steken en de politie kwam tot 'e vreselijke ontdekking, dat het oak- 'p het stoffelijk overschot vnn een -asgeboren meisje bevatte. Het pak je kan er hoogstens een paar dagen hebben gelegen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1