Roman uit Kennemerland Stad en Omgeving r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Reeds 250 zakenlieden schreven in voor de Braderie AGENDA ALKMAAR WERD EEN MILITAIR OPLEIDINGSDEPOT Koninklijk Paar hedenmorgen naar de V.S. vertrokken Gloster Meteor verongelukt Langedijk in act Het besiuur bereidt zeer bijzondere aitraciies voor Weinig belangstelling in Koorstraat en Ritsevoort Alcmaria He'der op Zondag a.s. 5Nu non sneeuw maar Zomerbaden openen over vijf weken Twee instructie-compagnieën met in totaal driehonderd recruten Uitstekende organisatie De slachtveemarkt van Maandag Schaakclub V.V.V. LAATSTE NIEUWS Het volste vertrouwen in de K.L.M. Afscheidswoorden van Koningin en Prins ALETTA'S HOF' Het tuindersleven rond Beverwijk, stadsleven in Alkmaar Bompakket voor Duits diplomaat in Den Haag Schooljongens vonden atoomdocumenten Begrotingsdebat in Frans parlement Zuid-Scharwoude Tafeltennissport Nieuwe Niedorp B.v.S. maakte propagand de Moerbeek DINSDAG 1 APRIL 1952 VOOR DE tweede en voorlopig laat- ste bijeenkomst van alle deelne mers aan de eerste Alkmaarse Brade rie bestond gisteravond zeer veel be langstelling. De verschillende commis sievoorzitters gaven op deze vergade ring een uiteenzetting van wat tot nu toe voor de winkeliers is gedaan en tevens beantwoordden zjj 'n groot aan tal vragen. Naar de heer C. W. Keys- per mededeelde, hebben niet minder dan tweehonderdvijftig zakenlieden voor de Braderie ingeschreven. Dit is een resultaat, dat alle verwachtingen ver te boven is gegaan. Een minder prettig bericht was, dat in de Koor straat en het Ritsevoort nog niet vol doende belangstelling voor het winkel festijn blijkt te bestaan. Als niet ten minste zestig procent van de aldaar wonende winkeliers meedoet, zullen deze beide straten niet aan het Brade rieterrein worden toegevoegd. De heer H. Bulthuis hield als voor zitter van de commissie standaankle ding een „praatje bij de haard" en gaf daarbij een uiteenzetting over stand- huur en versiering. Alleen als iedere deelnemer zich bewust is van het be lang om door enthousiaste medewer king een juiste koopsfeer te scheppen, zal de actie een volledig succes kunnen worden. Spreker noemde een groot aan tal firma's die bij het maken van aan trekkelijke stands behulpzaam kunnen Zijn. De heer F. Putman daelde mede, dat de Gemeente Lichtbedriiven hun volle medewerking hebben toegezegd voor de verlichting van het terrein. Waar nodig zullen extra aansluitingen worden gemaakt. Het gereedschap De heer J. H. Nijhuis voerde het Woord namens de financiële commissie Spreker betoogde dat het geld niet de ziel van de negotie is, doch slechts een onontbeerlijk stuk gereedschap. Boven het gereedschap staat de man die het hanteert. Moge u, ieder in eigen bedrijf, de wegen vinden om het gereedschap „kapitaal" zo goed mogelijk te gebrui ken" aldus spreker. De heer Nijhuis zeide voorts dat de omzetsnelheid alleen kan stijgen als het individualisme ter zijde wordt geschoven. Dit is het prin cipe van een Braderie. Grote attractie De heer A. A. J. Verhoeven, die het woord voerde, namens de pers- en pro- prapagandaeomissie, deelde mede dat ontheffing is aangevraagd van de Win kelsluitingswet en de Arbeidswet. Dit geldt echter alleen voor het verkopend personeel. In de straten welke deel uitmaken van het Braderieterrein, zal mechanische muziek worden gemaakt. Het individueel gebruiken van micro foons wordt daarom verboden. Het bloemencorso, zo ging spreker voort, belooft werkelijk iets fantastisch te worden. Zeer bijzonder wordt ook de sterrit van tractoren. Uit tal van plaat sen in Noord-Holland zullen dan trae toren - naar men verwacht enkele hon derden - volgens een routebeschrij- Aanvang om een uur Zondagmiddag zal AIcmaria Victrix de belangrijke thuiswedstrijd tegen Helder spelen, welke ontmoeting in ver band met de interlandwedstrijd België Nederland om één uur za! aanvangen. De voetbalvereniging Helder had een verzoek gericht tot de K.N.V.B. om voor Zondag 6 April de wedstrijden HelderOSV en AIcmariaBaarn vast te stellen. Baarn, dat alleen nog de uit wedstrijd tegen AIcmaria Victrix voor de boeg heeft, gaf daarentegen de voor keur aan de wedstrijd AIcmariaHel der op Zondag a.s. Onze Alkmaarse tweede klasser had geen doorslaggeven de motieven om zich voor een van bei de standpunten uit te spreken. AIcma ria nam in deze een neutraal standpunt in en liet de beslissing aan de KNVB. De wedstrijdleiding van de bond heeft thans gesproken en het verzoek van Helder afgewezen. Vermoedelijk heeft zij zich daarbij laten leiden door de juiste overweging, dat AIcmaria Vic trixHelder reeds lang geleden was vastgesteld, afgelast en op de lijst van inhaalwedstrijden was geplaatst, ter wijl AIcmaria VictrixBaarn als laat ste wedstrijd op het wedstrijdprogram ma voorkwam. Hoe het ook zij. Zondagmiddag om één uur zullen de Alkmaarders en Nieuwediepers zich in het Gem Sport park ten sportieve strijde gorden voor een ontmoeting, welke voor beide clubs van eminent belang is. Het is moeiliik zich te realiseren, dat over slechts vijf weken het Zomerbad en Pesie's Natuurbad hun poorten zul len openen. Het eerstgenoemde bad wacht op Maandag 5 Mei de zwemliefhebbers, Pesie gaat op 3 Mei al open. Pessimis ten willen nu beweren, dat een van de sneeuwruimploegen, die gisteren in de stad schoon schip maakten, in reserve zal blijven voor het schoonvegen van het pad naar de riuikolank. Ondanks dit sombere geluid is de iiscoman, die gedurende het seizoen langs de Bergerweg zal staan, druk bezig met het timmeren van zijn tent Hij schijnt een onverwoestbaar vertrou wen te hebben in de naderende zomer Het kan natuurlijk ook ziin, dat bit eerst met de verkoon van warrn® punch wil beginnen om dan geleideb'k over te schakelen op de extra-dikke-van tien. ving naar Alkmaar rijden, waar Bij zullen deelnemen aan behendigheids- wedstrijden. Ook voor de vrouw zal er heel wat te beleven zijn, want gedu rende de drie Braderiedagen zullen er in totaal vijftien modeshows worden georganiseerd. Nog meerdere grote at tracties vvord-'i thans door het bestuur voorbereid. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de heer Verhoeven mede, dat ontheffing van de Winkelsluitings wet geldt voor alle Alkmaarse zaken. Het zou echter niet elegant z'jn als de winkeliers, die niet aan de Braderie wensen deel te nemén, na zes uur hun zaak geopend zouden houden of deze dagen extra reclame voor hun winkel zouden maken. Hiermed» zouden zij pa rasiteren op hun collega's, die zich aanzienlijke kosten getroosten om de Braderie te doen slagen. Een luid ap plaus van de vele toehoorders onder streepte de woorden van de heer Ver hoeven.' Na afloop van de vergadering was er gelegenheid enkele attractieve stands te bewonderen die achter in de zaal van Het Wapen van Heemskerk wa ren ten toon gesteld. DINSDAG. Harmonie Theater, 8 uur: Teresa 114 jaar)Cinema Americain, 8 uur: Hoff mann's vertellingen (geprolongeerd, 14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Onzicht bare boeien (14 jaar)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (7e week, 14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Ned. Reisver. „Oos tenrijk-Zwitserland". Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. BERGEN, gemeentehuis, 7.30 uur: Openbare raadsvergadering. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Teresa (14 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Hoffmann's vertellingen (geprolon geerd, 14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Onzichtbare boeien (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (7e week, 14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond Ber ger Meisjesschool. Stadhuis, 2 30 uur: Openbare leden vergadering Kamer van Koophandel. Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. H.-HUGOWAARD. Café „Halfweg", 10.30 uur: Algemene vergadering Lange- dijker Groentencentrale. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag8.03 20.32 Woensdag 8.58 21.37 TE CAMPERDUIN Hoog Laag U'nsdag 8.08 20.37 2.08 14.37 Woensdag 9.03 21.42 3.03 15.42 MET INGANG VAN VANDAAG, 1 April, is Alkmaar voor het eerst in zijn loopbaan als garnizoensstad (hetgeen de laatste twee jaren weinig om het- lijf had, aangezien liet feitelijk onder „curatele" stond van de garnizoenscom mandant van Haarlem) een militair opleidingsdepót geworden. Driehonderd dienstplichtige jonge mannen uit het gehele land zijn in de loop van de dag in onze stad aangekomen en hebben via de wachtpost aan de ingang van het R.O.G.-gebouw een voor hen geheel nieuwe wereld betreden. Zij zullen hier gedurende vier maanden als recruten van het Bewakingskorps Landmacht een infanterie-opleiding krijgen en daarop naar de verschillende afdelingen van het B.K.L., alom in den lande, worden gedirigeerd. Nieuwe recruten zullen hierop hun plaatsen in het R.O.G.-gebouw innemen. Dit feit is zeker niet van geringe betekenis voor Alkmaar: driehonderd gezonde eters krijgt onze stad erbij, jonge mannen, die op hun tijd bovendien gaarne wat vertier in de stad zuilen zoeken en er hun inkopen zullen doen, terwijl zij daartegenover niét op de lijst der Alkmaarse woningzoekenden komen te staan. plichtigen werden voorts bij een com pagnie ingedeeld en gaven bij de sport- instructeur op, welke bijzondere gaven zij bezaten op het gebied van sport en physieke training. Men kreeg hier de indruk van een uitstekende organisatie. Bovendien na men de 300 jonge mannen bij de fourier hun vier uniformen in ontvangst, hun .kistjes", hun baret en hun plunjezak met de vijfenvijftig artikelen, waaron der het voorschrift „Zo hoort het" en het voorschrift „Krijgstucht", dat van hedenavond hun Grondwet is. Dan. haalden zij nog hun dekens bij de on derofficier voor speciale diensten en togen naar de nu nog koude en lege slaapzalen, die voor de eerstvolgende vier maanden tezamen met de gezellige en ruime cantine hun homes zullen zijn. Morgenochtend zuiien zij dan voor de eerste maal op „appèl" moeten verschij nen. Het opleidingsdepöt van het B.K.L. in Alkmaar - het enige in Nederland - staat onder commando van de kapitein IT. Fuchter. Er zijn twee instructiecom pagnieën, welke onder gezag staan van de luitenants L. Sebel en P. J. Bennink. Toegevoegd officier is de luitenant Vel- linga. De garnizoenscommandant is de luite nant-kolonel G.S. D. J. Terhaar. De korpscommandant van het Bewakings korps, de majoor W. Damme uit Den Haag was vandaag eveneens ter gele genheid van deze voor Alkmaar bij zondere gebeurtenis aanwezig. Men kan het Bewakingskorps be schouwen als een voortzetting van de voormalige territoriale bataljons, terwijl het hiernaast nog enkele andere taken heeft gekregen. Opbrengst collecte De huis aan huis-collecte voor de ju bileum-actie 1952 van het Centraal Ge nootschap van Kinderherstellingsoord den en Gezondheidskolonies, welke in de afgelopen week heeft plaats gehad, heeft het mooie bedrag van f 1820.04 opgebracht. Wat onwennig nog schuifelen de adspi- ranten-recruten hedenmorgen over de binnenplaats van het R.O.G.-gebouw het mobilisatiebureau binnen, waar de kapi tein Jansen de scepter zwaait. Hier draaide de papiermolen op volle kracht. Er werd gegoocheld met controle, kle ding- en straflijsten, de medische papie ren werden onmiddellijk doorgegeven naar de betrokken afdeling, waar de jonge mannen eën summiere keuring moesten ondergaan en er werden foto's genomen, waarbij bóven ieders hoofd als een zwaard van Damocles het nieuwe legernummer werd geplaatst. De dienst- Van slagerszijde bestond er meer animo voor de koeien dan in de laatste laatste weken het geval is geweest. Het kwantum was echter even gering om ieder tevreden te kunnen stellen, ter wijl de hoge prijzen de allerbeste dieren kwamen zeker op ƒ3.20 per kg. niet bevorderlijk waren voor een vlot verloop. In de nuchtere kalveren was een vlugge handel met iets lagere note ringen. Geslacht komen de zware kal veren in de benenop f 2 en de voor de worst bestemde dieren op 1.80 per kg. Op de varkensmarkt bestond de aan voer overwegend uit prima slachtdie ren, waaruit men een ruime keus kon maken. De handel was echter stug, niet aflopende prijzen. Duidelijk viel waar te nemen, dat de slagers niet gaarne boven de ƒ2.per kg. wilden besteden. Daardoor kwam het dan ook, dat men op vraagprijzen die tot f2.08 per kg. opliepen, in 't geheel niet inging. Het verhandelen van var kens geschiedt hier ter stede met korting op 't levende gewicht. Overplaatsing Rijkspolitie Per 1 April zijn (worden) verplaatst de wachtmeester H. Lodders van de Groep Langendijk naar de groep en post Mijdrecht, de wachtmeester T. Jager van de Groep Wieringermeer, post Middenmeer naar de Griep Langendijk, post Noordscharwoude, de wachtmeester L. C. Timmers van de Groep en post Schoorl gaat naar de Parketgroep 's-Gravenhage. OOSTENRIJK—ZWITSERLAND AVOND VAN DE NED. RE1S- VERENIGING. Hedenavond zal onder auspiciën van de afdeling Alkmaar van de Ned. Reis- vereniging in het „Gulden Vlies" een z.g. Oostenrijk-Zwitserland-avond wor den belegd. Na een korte inleiding zal men, dank zij mooie kleurendia's en -films, in gedachten een reis kunnen maken naar het land van bergen, meren en alpenweiden. Op 24 September 1931 is de onderlinge wintercompetitie van VVV begonnen en nu komt langzamerhand het einde in zicht. 31 Maart zou de wedstrijd moeten eindi gen. Maar er zullen door bijzondere om standigheden nog wel enige weken bij komen. Dan wordt met de zomerwedstrijden be gonnen, n.l. om de Zilveren Dame, Zil veren Toren en Kampioenschap van Alk maar. Voor het komende Paastournooi van VVV bestaat reeds veel belangstelling en verschillende bekende soelers hebben zich reeds voor de Hoofd- en Eerste klasse op gegeven. De uitslagen van de gisteravond ge speelde partijen waren: Hoofdklasc: drs. P. VreekenR. Pijning 10; ir. G. F. CoolA. Beemsterboer 0—1. Eerste klasse: A. HaksteenA. Vis i/„1/2; d. AppelA. Tegel 01. Tweede klasse: A. KirkenierC. Rus 1—0; A. Kirkenier—H. Dagelet 0—1; L. Nijman—A. Schaaps afgebr. Derde klasse: J. v. EkerenW. Pijning 2l/s; P. Holzmannmej. Bouwman 01; P. GeneeH. v. Minnen 01. Vierde klasse: B. VeltmanR. Faber 01; M. WoltersH. Lansen Vsl/t> mevr. De JongF. Schulz 01. De competitiewedstrijd, die het -vijfde tiental van VVV Woensdag te Amsterdam speelde tegen VAS VII door VVV ver loren met 8—2. DAW voor moeilijk seizoen Het waterpolo-zevental van DAW gaat een zwaar seizoen tegemoet en zal alle krachten moeten inspannen om zich in de tweede klasse te handhaven. Het team is ingedeeld in de tweede klasse C en zal daarin als tegenstanders ontmoeten: De Dolfijn, DWR, HPC en HZC. Zondagmorgen speelde DAW met enige invallers een vriendschappelijke wedstrijd tegen De Ham. Onze stadge noten wonnen met maar liefst 110. doch zullen er goed aan doen - gezien de zwakte van de tegenstander - deze overwinning op haar juiste waarde te schatten. DAW 2 komt in de zomer competitie uit in de derde klasse B en speelt tegen Haarlem 4, HVGB 4 en Het IJ 3, Indeling polocompetitie Het eerste polozevental van DAW, dat is gepromoveerd naar de tweede klasse, is ingedeeld in afdeling C. Hierin komen voorts uit Dolfijn uit Amsterdam (de club van Frans U. Kuiper', DWR uit Haarlem (gedegra deerd uit de eerste klasse), HPC uit Heemstede (vorig jaar kampioen van de tweede klasse) en HZC uit Hilver sum, eveneens kampioen van de twee de klasse. Afdeling C wordt dit jaar als de moeilijkste afdeling van de tweede -kjasse beschouwd. DAW II is ingedeeld in de res. derde klasse B. In deze afdeling komen voorts uit Haarlem IV, HVGB IV uit Haarlem en Het Y III uit Amsterdam. ,,De Vier Azen" Gister hield de KJC „De Vier Azen" in haar clublokaal hotel „London" een dubbel vierkamp. De uitslag was: le prijs „DVA" met 22434 punten, 2e prijs ,,'t Klavertje" met 22251 punten, 3e, prijs „Randers" met 21671 punten, 4e prijs „In 't Klein" met 21416 punten, daarop volgde „Foresters", „KJC Troef- jager" en de „Laatste Troef". De tweede ploeg van DVA stond haar prijs af. Burgerlijke Stand Geboren: Antonie C. J., zoon van C. J. van Dijk en M. Wiese. Johnny, zoon van E. Folkers en N. Bakker. Overleden: Hermanus A. de Jong, 75 j„ geh. met P. Noordstrand. Pieter D. Boot, 52 jaar, geh. met A. Bakker. Christina M. Neijenhuis, 81 jaar, wed. van J. Eits. Pietertje Starreveld, 58 jaar, geh. met D, Kaaijk. Nadat koningin Juliana en prins Bernhard vanmorgen om twintig minu ten voor elf per auto van het paleis Soestdijk waren vertrokken en een half uur later op Schiphol waren gearri veerd, namen zjj om kwart voor twaalf plaats in het viermotorige DC-6 toe stel van de KLM, de „Prinses Beatrix". Enkele minuten later nam het vliegtuig zijn aanloop en verdween, nagestaarl door enkele duizenden aanwezigen, in de wolken, op weg naar Amerika. Vlak voor het vertrek spraken Ko- ningingin Juliana en Prins Bernhard in de ICAhal op Schiphol enkele woorden voor een drietal microfoons van radio, televisie en film. „Wij zijn nu op weg naar Amerika," zeide de Koningin. „Wij verheugen er ons bijzonder op. Ik geloof, dat het nuttig is, dat op deze wijze contacten worden gelegd tussen verschillende volkeren. Ons wacht een lange reis door de Verenigde Staten. Wij zullen een heleboel verschillende steden bezoeken en als wij terugkomen wie reist kan veel verhalen zullen wij veel hebben te vertellen." „Ik verheug mij er in het bijzonder op om nog even naar Canada te gaan, al zal mijn bezoek aan dit land onoffi cieel zijn. Ik ben toch vreselijk blij om er nog even te komen." Vertrouwen in de K.L.M. Daarna stelde'Prins Bernhard zich achter de microfoons op en zeide: „Ook voor mij is deze reis bijzonder aange naam. Ik heb in Amerika veel vrien den en ken een groot gedeelte van het land. Een woord wil ik hier zeggen voor die Nederlanders, die er zich ongerust over maken, dat wij de reis per vliegtuig ondernemen. Ik wil niet nalaten hier te zeggen, dat wij het grootste vertrouwen hebben in de K.L. M. Wij beschouwen ons op zijn minst Inzendingen voor postzegei- tentoonsfelling stromen binnen De inzendingen die binnen komen voor de Postzegeltentoonstelling te Krommenie, zullen Zaterdag door een keuringscommissie worden beoordeeld. Van de navolgende landen kwamen reeds zegels binnen: Nederlandse ge biedsdelen, Oostenrijk, meerdere malen, SCR, FDC; Zeer uitgebreid gespeciali seerd Suriname, Duitsland, meerdere malen; Frankrijk tot 1950; Puntzegels Nederland en Zweden; de UPV wereld post Unie 75-jarig bestaan; beeldzen dingen van componisten, Rode Kruis en van dieren; toeslagzegels bezettings- staten Hóngarije; de ltronig van koning George de zesde van 1937 en van de Kerkelijke Staat FDC-Amerika. Om het kampioenschap dammen H.N.K. In Schagen werden opnieuw partijen gespeeld voor het kampioenschap dam men van Hollands Noorderkwartier. De stand is nu: Slot, Broek op Langendijk 510; Mantel, Winkel, 6-6; Schouten, Anna Paulowna, 45; Zijp, Noordscharwoude en Snijderdorp, Win kel 54; Tesselaar, Schagen, 43 en Lodder, Winkel 52. De Beverwijkse schrijfster mevrouw N. SchuttevaerVclthuys heeft een ro man uit Kennemerland toegevoegd aan haar reeks van werken. Qnder de titel „Aietta's Hof" publiceerde zij bij J. H. Gottmcr een streekroman die zich deels afspeelt in het tuindersleven, kennelijk in het nabije Heemskerk, anderdeels in Alkmaar. Aletta is een Heemskerkse tuinders dochter die onder vrij zorgelijke om standigheden opgroeit bij de aanvang van deze eeuw, toen „de tuinder zo mers geen tijd had om te eten en 's winters geen eten omdat er niets groeide". De roman geeft een duide lijk beeld vafi de noeste arbeid van de tuindersbevolking, die van de vroege ochtend tot de late avond pleegde te zwoegen voor een schamel stuk brood in de dagen toen in de omgeving van 26. Toen Jimmy naar zijn woning terug liep, had hij een hoogst onver wachte ontmoeting, want plotseling stond dezelfde oude vrouw weer vóór hem, die hij twee dagen tevoren al mns had gesproken. Ze zag er nogal ichichtig uit en bleek grote haast te hebben „Dag m'neer de sluiswach ter", zei ze met haar krakend stem metje. „U zal wel denken, die is 'r vonmorgen ook vroeg bij, maar ziet-u. ik moet weer naar m'ndochter aan de overkant, die al zeven weken ziek leit en nou loop ik maar over de sluis want over Poppelsga is 't zo'n ver schrikkelijk eind om". Ze viel bijna over haar eigen woordene zó snel en gejaagd spral# zij. „Hoe is 't met u, sluiswachter, nóg geen narigheid of zo iets gehad? Ik zou maar oppassen als ik u was. Mens. hoe durf je hier te wonen. Als ik deze plek al nader, be gint m'n hart al in m'n keel te klop pen". Jimmy glimlachte maar zo'n beetje. Toch nam hij het wijfje eens goed op. Ze zag er nu wel erg on schuldig uit, maar je kon nóóit weten ,Zeg 's moedertje", zei hij zo opge wekt mogelijk, „hoe heet je eigenlijk?" „Ik?" vroeg de bes op een toon waar uit je zou kunnen opmaken dat ze een beetje schrok van deze onverwachte vraag. „Ik? Ik ben de weduwe Wab- bel. maar de mensen noemen me Stien de stovenzetster". Beverwijk de aardbeien-oogst nog ge heel en al de kurk was waarop de streek zich drijvende hield. Het meisje ontrukt zich aan het tuindersmilieu en begeeft zich in dienstbetrekking in Alkmaar, waar toen nog de paardentram reed en de Langestraat nog voor het overgrote deel bestond uit herenhuizen, instede van de onafgebroken rijen winkelpan den zoals wij die thans kennen. Uit al les blijkt, dat de schrijfster de Kaas stad goed moet hebben gekend in de rustige jaren waarvan de roman aan vankelijk verhaalt, jaren toen het le ven nog gezapig voortebde. Aletta vindt op de Alkmaarse kermis haar levensgezel, een kermiszarlger-mars- kramer, een man met een goed hart, maar wat zorgloos en in wezen niet ge schikt voor de zich in stijgende bloei verheugende winkel in het Fnidsen, die Aletta inmiddels is begonnen en waarin zij de centrale figuur is, onaf gebroken strevend naar het bereiken voor een grotere welstand, teneinde haar kinderen een goede opvoeding te kunnen geven, in het bijzonder haar zoon die zijn voorbestemt voor het ambt van predikant. Vervolgens schetst mevr. Schuttevaer de zorgen van het gezin in de jaren rond 1930, toen de economische crisis in alle hevigheid woedde en het tevens door ziekte van de vader werd getroffen. Men keert dan terug naar het tuindershuis, wat de schrijfster aanleiding geeft stil te staan bij het vraagstuk van de In dustrialisatie in de streek rondom Be verwijk en de gang van vele jonge tuinders^ naar de fabriek. De roman krijgt bijna nog een triest einde door de vervreemding tussen man en vrouw maar Aletta vindt het juiste levensin zicht terug en daarmede keert de blij moedige sfeer terug in „Aietta's Hof", het Heemskerkse tuindershuis. Waardige streekroman De streek Kennemerland heeft met dit werk een nieuwe streekroman ge kregen die haar alleszins waardig is Door de simpele opzet, gepaard gaande aan een veel eenvoudiger Schrijfwijze verschilt mevrouw Schuttevaer's boel- hemelsbreed met „Mensenwee", de be kende Beverwijkse tuindersroman va' Querido. maar het boek is er niet min der levensecht om. Kortom een sym pathieke roman, die zich prettig 'laa lezen en veler belangstelling verdient in het bijzonder van degenen die nc tuindersleven nabij Beverwijk en he' stadsleven van Alkmaar de laatste veer tig jaar hehben gekend.' even veilig in de lucht als in een auto op weg van Soestdijk nagr Amsterdam, soms zelfs veiliger. Wanneer er mensen zijn, die de overtuiging hebben, dat het einde van een mensenleven voorbe stemd is op een bepaald moment, da^ hangt dat heus niet af van een trant, portmiddel, waarin iemand reist." Op dit punt van zijn vlot a. Timpro- viste gehouden korte afscheidsrede vul de Koningin Juliana deze aan met de instemmende woorden: „Dat is ook mijn mening. Ik zou ook best de kinderen per vliegtuig willen laten reizen." Hedenmorgen omstreeks kwart over tien is bü het gehucht Deurningen, op zeven kilometer afstand van de vlieg basis Twenthe, een Gloster „Meteor" straaljager verongelukt. De piloot is om het leven gekomen. De „Meteor" is volkomen vernield. De machine heeft vóór zij op de grond terechtkwam een hele reeks bomen ge raakt. Zij stortte tenslotte in een wei land. Het toestel ligt op circa honderd vijftig meter afstand van de driesprong Deurningen-Weersselo-Gammelke. Voor zover thans bekend is, is er in het toestel geen brand ontstaan. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het verongelukte vluigtuig, dat be hoorde tot een f ormatie van vier, kwam met een der andere toestellen in botsing, zo vernemen wij van be voegde zijde. Dit andere toestel werd slechts licht beschadigd en kon veilig op de vliegbasis landen. Een briefpakket met explosieven, be stemd voor de „leider van de Duitse delegatie" is Maandagmorgen op de postkamer van het Duitse consulaat te Den Haag tijdig ontdekt en in handen van de Nederlandse politie gesteld. Het pakket was gericht aan het hoofd van de Duitse delegatie, die op het ogenblik met vertegenwoordigers van Joodse organisaties onderhandelt over schadevergoedingen aan verdreven en gestorven Duitsers van Joodsen bloede. Het uit Amsterdam afkomstige pakket wekte door vorm en gewicht argwaan. De Nederlandse politie stelt thans onder leiding van de procureur-generaal in Den Haag een onderzoek in. Twee Engelse schooljongens hebben in het Noordlondense district Highcate op straat een bundel geheime documen ten over het atoomonderzoek gevonden. Het pakje was gewikkeld in een buiten- 1: udse krant. De documenten zijn aan de politie overhandigd. Men bleek deze reeds op het onder zoekingsstation voor atoomenergie te Harwell te hebben gemist. Van andere zijde wordt echter bericht dat de papie ren eigendom waren van een particu lier, die een en ander naar Harwell wil de zenden en er tussen de documenten en het onderzoekingsstation geen offi cieel verband bestaat. Schotland Yard bewaard het stilzwijgen. i De Franse Nationale Vergadering heeft met 412 tegen 100 stemmen een motie verworpen, volgens welke niet gedebatteerd zou worden over de „Be groting ter redding van de franc" van premier Pinay. Naar verwacht wordt zal het debat drie dagen in beslag nemen. Het kabi net heeft de premier gemachtigd de vertrouwenskwestie te verbinden aan alle artikelen van het wetsontwerp. Letourneau Hoge Commis saris in Indo-China De Franse ministerraad heeft be sloten Jean Letourneau, minister voor de Verbonden Staten van Indo-China, te belasten met de fuctie van Hoge Commisasris in Indo-China. Letour neau zal lid van de regering blijven, doch in Saigon gestationneerd zijn. Hij zal o.a. geassisteerd worden door gene raal Salan, de Franse opperbevel hebber. Nieuwe postzegels met beeltenis van de Koningin In 1953 zal een nieuwe uitgifte ver schijnen van de Nederlandse postzegels met de beeltenis van H.M, de Koningin. In de nieuwe serie zullen geen zegels van een hogere waarde dan 5 gulden worden opgenomen, omdat voor het frankeren van luchtpostzendingen ge bruik kan worden gemaakt van de Iuchtpost7egeIs van f 15 en f 25. Uit het zakenleven In het Handelsregister werden de vol gende nieuwe inschrijvingen opgenomen: Fa M. C. van Voorden Co., De Rijp, Oosteinde 142. Groot- en kleinhandel in oliën en benzine. Vennoten: M. C. v. Voorden, L. Visser en C. Blaauw. N. J. Hollenberg (E.), Akersloot, Julianaweg 250. Opkoper van oud papier. I. T. G. Grütters (E.). Alkmaar, Van Houtenkade 19 (tevens kantoorhouder te 's Graven- hage). Agentuur en commissiehandel in de ruimste zin der woords. Bouwstof fen Verkoopkantoor „Sutfenne", Oterleek, ^tompetoren, Noordervaart D 2. Hoofd- aak te Leiden. Agentuur en commissie- andel en groot- en kleinhandel in bouw- laterlalen, teer en bitumen en aanver* -ante producten. Eigenaar: A. S. Slotboom H.V.). Beherend filiaalhouder B. Bakker. F. R. Park (E.), Alkmaar. Magdalenen- raat 12. Groothandel in textiel. CoÖ- eratieve Cantinever Ri.jkstelefoonkantoor Alkmaar U.A., Alkmaar, Koorstraat 18. Cantine. Met voorbeeldige ijver doet meentebestuur mee aan de proj welke in ons land wordt gevot opheffing van de woningnood, reeds eerder vermelde wijze, de intekening op de woningbou gen werd aangemoedigd is thai folder huis aan huis bezorgd t begeleidende circulaire, onde door de burgemeester. Elke medaille hee keerzijde. Ongetwijfeld zal ieder weid ingezetene deze actie toejuicher dat het doel, dat men daarmee te bereiken, door iedereen var kan worden onderschreven. Toe ook deze medaille haar keerzij wel in verband met de onlang voerde credietbeperking, welke banken is opgelegd. Het geld to nodig was voor storting van d name in de Woningbouwlening voor de betaling der rentespaarl moet toch ergens vandaan kome mag aannemen, dat voor het i gedeelte zal worden onttrokken bij de banken uitstaande spaar of in andere vorm gedeponeerde Het gevolg daarvan zal zijn, c mogelijkheid van credietverlenin verschillende banken er geringe wordt, ja zelfs dat die mogel niet meer bestaat. De Boerenle ken, op het platteland bijna in e aanwezig, kunnen daardoor in lijkheden komen met betrekking credietverstrekking, waardoor df ge investeringen achterwege i blijven en van opvoering der pr< moeilijk sprake kan zijn. Gezien in dit licht, is het begri dat het wachtwoord der Boer< banken al luider klinkt: Spaar aantrekken. Verminderen deze wordt de mogelijkheid dier bank het statutaire doel te bereiken, 1 De spaargelden zijn voor de E In de zaal van de heer Rijper t< Scharwoude werd Zaterdagavond monstratie tafeltennis gegeven do team uit Hoorn. Het waren de Beukman, v. Eijden. Visser en Wev en ander stond onder leiding van i v. Eijden. Hoewel de opkomst d( koude en gure weer niet mee vie ben de aanwezigen zeer genoten prima spel van genoemde heren. Dat genoemd team zeer sterk wa wel uit de partij, die een lid va; de organiserende vereniging speeldi de heren Visser. Het TOS-lid ha schijn van kans. TOS heeft het voornemen om t kort grote tafeltenniswedstrijden t( niseren. De Langedijkers kunnen n ede dus rekening houden. De gisteravond gehouden verga van de tuinbouwvereniging „Dé komst" besprak de agenda van d< mene vergadering van de Lange Groenten-Centrale. Met de meeste stellen ging men accoord. Het vi van de Toekomst zelf om de 1 controleurs zonder pardon te or werd niet ingetrokken. Dat zal c de jaarvergadering van de L.G.i handeld worden. Ten aanzien van de stipziekte kool besloot de vergadering de zé banen via de vereniging te latei spuiten. Het telen van late aardappelen uitzonderingsgebied aan de Oo van het Ambacht werd niet we: geacht. Deze zaak wordt in een apart gadering aan de orde gesteld. Tegen de schadelijke koolduiv de jacht geopend worden door e roepsjager. Er wordt een premie ven van 50 cent per stuk. De pensionnering van kleine tu zal opnieuw aanhangig wordÉ maakt. VACATURE LEIDER L.G.C. De heer S. de Boer, alhier, heeft 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraa zijn ambt van veilingleider bij de dijker Groentencentrale. We vernam rr.en het liefst in de vacature zou zien door benoeming van een de stuursleden, die dan zitting zou In het dagelijks bestuur. Het bestuur van de afdeling N Niedorp van de Bond voor Staa sionnering heeft vergaderd met en genodigden, woonachtig in de beek. Ds. A. de Wilde van Nieuws dorp zette hier nog eens het doe de bond uiteen, opmerkend, d; ouderdomszorg een volkszaak is. Dm moet het volk worden voorgi aldus ds. De Wilde, en in bew worden gebracht opdat niet een kende bureaucratie zich van de c domsregeling meester maakt. Een tal aanwezigen kon als lid wordÉ geschreven. Middenstanders gaan zi organiseren Op initiatief van enkele Niec zakenlieden kwam in de zaal v; heer Hees een dertigtal middensta bijeen, teneinde te geraken tot hÉ richten van een middenstandsv; ging. Na ampele besprekingen we: oprichting overgegaan. Bestuurs zijn mej. S. Pluister en de hen Couvert, A. Krabman, D. Mieni Pereboom Jz., K. Lakeman en Vries. Een der eerste taken van hi stuur zal zijn het uitbrengen va: vies over de winkelsluiting, welk 1 October verplicht zal worden steld. RADIO OP SCHOOL Evenals op verschillende a plaatsen is nu ook de .openbare 1 school te Nieuwe Niedorp een si radio rijk geworden. Een aan waarmee wij onze mooie schoo harte gelukwensen. De eerste u dingen werden reeds met de gr belangstelling gevolgd.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2