Spionne Belinda, dochter van Mata Hari ZIJ SPIONNEERDE LINKS De Britse medici zijn overwerkt Gloria Swanson probeert hei weer In de voetstappen van haar moeder Op een schoolplein in Noord-Korea eindigde een bewogen vrouwenleven De liefde en hei toeval bepaalden haar leven De leverbotziekte, (jaarlijks millioenen guldens schade) kan bestreden worden Medicijnen aan de lopende band Drie en een halve minuut per diagnose LAATSTE NIEUWS De heer Tilanus over CH-poSitiek KERKELIJK NIEUWS 25 jaar geleden WOENSDAG 16 APRIL 1953 QN'GEVEER een jaar geleden vernam de wereld door een bericht uit Tokio, dat Belinda MacLeod - beter bekend als de dochter van de befaamde spionne Mata Hari - voor een communistisch vuurpeleton in Korea een snelle dood had gevonden. Voor een ogenblik herinnerden de ouderen onder ons, die de eerste wereldoorlog hadden medegemaakt, zich weer het vreemde leven en de executie in Frankrijk van de Groningse boerendochter Margaretha Geertrui Zelle. Zü moet een bijzonder knap meisje zijn geweest en zü „had het hoog in haar hoofd", zoals men in Groningen zegt. Vroeg trok zij de wereld in, vroeg trouwde zij met de Engelse officier MacLeod, een waardeloos man, die onderging aan drank en spel. Het echtpaar leefde op Java, er werd een zoon geboren, die jong stierf. De verwijdering tussen Greet Zelle en haar man was toen reeds onherstelbaar groot, de scheiding werd een feit. Daarna kreeg mevrouw Zelle een dochter, een bijzonder mooi kind met een zeldzaam levendig, half-aziatisch gezicht. oorlogshandelingen betrokken. Maar toen viel de slag van Pearl Harbour, de Japanners kwamen opzetten als sprinkhanen, Java werd bezet. En aan de Indonesiërs werd een hemel op aarde beloofd: geld, onafhankelijkheid, vrijheid. De Nederlanders werden ach ter prikkeldraad gezet, vermoord of weggevoerd naar de Birma-weg, Maar men liet Belinda MacLeod met rust. Waarom? EN spoedig na de geboorte van haar dochter trok Margaretha Geertrui Zelle de wijde wereld in. Zij werd danseres, zij trad op in alle hoofdsteden ter wereld, zij had succes. Succes in de kunst en succes bij de mannen. In de jaren die volgden moet zij zelf nauwe lijks geweten hebben wat zij méér was: internationaal courtisane of internatio naal danseres. Toen kwam de oorlog van 1914. De wouw, die zoveel vrienden had in al lerlei hoge kringen door geheel Euro pa, en die nochtans door haar extra vagante levenswijze voortdurend in geldnood verkeerde, begaf zich op het glibberige pad der spionnage. Eerst werkte zij voor de Fransen, toen voor de Engelsen, daarna voor de Duitsers en tenslotte voor alle partijen tegelijk. En ook daarbij buitte zij op de meest perfide wijze haar vrouwelijke char mes uit. Tot in de Duitse keizerlijke familie had zij haar minnaars.... Maar het spel liep verkeerd. De Fransen ontdekten haar dubbelleven, zij werd schuldig bevonden aan spion nage ten voordele van Duitsland en zelfs de persoonlijke invloed van een belangrijke senator, die in Parijs haar minnaar was, kon haar niet redden van de executie. Op een kille November- ochtend van het jaar 1917 viel de nog altijd knappe Greet Zelle die sinds lang de naam „Mata Hari" (Oog van de dag) had gedragen onder de kogels van het vuurpeleton. „Ik zal dapper sterven" EEN paar weken later kreeg haar doch- ter Belinda, die al die jaren bij fa milieleden in Batavia had gewoond zonder ooit haar moeder te hebben ge zien, een brief uit Parijs: „Mijn lief kind. Ik zou je veel willen vertellen, doch ik kan maar weinig zeggen. Mijn tijd is nog maar kort, spoedio is alles voor hij. Het is ongeveer vier uur in de och tend en over ongeveer een uur zal ik dood zijn, zonder nog ooit de kans te hebben gehad je weer te zien. Je was een baby, toen ik je verliet. Geloof mij, ik heb niets verkeerds gedaan, maar de oorlog heeft zijn eigen, wrede wetten. Ik geloof niet meer in gratie, zelfs po litieke vrienden kunnen niets meer voor me doen. Ik had een goed, rijkgevuld leven. Misschien was het géén gelukkig leven. O, wij weten zo weinig van elkaar, maar tante Roosje stuurde me altijd je schoolrapporten en schreef me wat een lieve, mooie jonge vrouw je bent ge worden. Ik had een portret van je. Ik was jong, toen ik naar Bali en Java kwam, tè jong om iets te begrij pen. Ik werd verliefd op je vader, die toen een prima man 'was. maar de tropen en de drank en vooral de dood van onze jongen, hebben van hem ge maakt, wat hü was. Eens heeft hij me bijna vermoord. Toen heb ik hem ver laten. Nu zullen anderen mij vermoor den. Ik had jou nooit moeten verlaten. Maar misschien krijg jij een beter leven zonder mij. Ik zal dapper sterven, denkend aan jou. Jij was alles wat ik had en ik heb niet voor je gezorgd. Geld alleen was niet genoeg. Wil je voor me bidden, wil je mij in je her innering bewaren als een vrouw, die het goede probeerde te doen? Het leven en de omstandigheden waren sterker dan ik. Vaarwel mijn kind. Vind je geluk in het leven en vind het zonder gevoelens van haat jegens mij. Je moeder." Belinda vlucht DELINDA was zeventien jaar, toen zij deze brief kreeg, een slank, knap meisje met typisch-mongoolse ogen en opvallend charmant. Nog dezelfde avond vluchtte zij weg uit het huis van haar tante en nam haar intrek in het huis van een Nederlands gouverne mentsambtenaar, die bijna veertig jaar ouder was dan zij. Hij werd (zo vertelt Kurt Singer in zijn boek „The World's Greatest Women Spies", uitg. W. H. Allen te Londen, waaraan wij deze bij zonderheden ontlenen) behalve haar vader en opvoeder ook haar minnaar. Zij hield van de man en hun verbinte nis was, ondanks het grote verschil in leeftijd, gelukkig. Haar minnaar liet haar de normaalschool voor onderwij zers bezoeken, zij kreeg een cosmopo- litische, brede opvoeding en werd on derwijzeres. Zo ging haar leven rustig verder tot haar vriend, die een van de hoogstgeplaatste Nederlandse ambtena ren in Batavia was, in 1935 overleed. Belinda was toen vijf en dertig jaar, een knappe, populaire vrouw, die zich in de beste Nederlandse kringen op Java bewoog. Zij ontving vele gasten op haar partijtjes, gasten van allerlei kleur en nationaliteit. Op haar veer tigste jaar was zij nog een opvallende bijzonder intelligente vrouw. En een rijke vrouw bovendien, want haar vriend had haar zijn ganse vermogen nagelaten. „Oom" de godenzoon TOEN KWAM in 1939, de oorlog en haar huis werd een verzamelplaats van diplomaten, spionnen, journalisten en allerlei andere lieden, die het nieuws achter het nieuws wilden weten Nederlands-Indië was nog niet in de Dat zou spoedig blijken. Want op een Juli-dag in 1942 stond er plotseling een oom in haar huis, een oom met een Nederlandse naam, maar gekleed in een Japans uniform. Haar oomeen van de weinigen die het geheim van haar moeder kende. Hü ging recht op zijn doel af. Hij was in dienst van Ja pan, sinds tien jaren. En „de dochter van Mata Hari" kreeg de opdracht, de Japanse regering een paar kleine vrien delijkheden te bewüzen, andersan ders zou haar geheim wereldkundig worden gemaakt. Zij moest opnieuw cocktailpartijtjes organiseren, opnieuw haar Indonesische en nog in vrijheid zijnde buitenlandse vrienden uitnodi gen èn een paar mensen, die de Ja panse regering zou aanwüzen. Zij stemde toe. Haar huis werd over vol, haar talloze bedienden hadden het drukker dan ooit. Belinda MacLeod werd het middelpunt van talloze soci ale contacten tussen de Japanners en de Indonesiërs, op wier medewerking zoveel prijs werd gesteld. De weg van haar moeder QP haar partijen kwam een Indonesiër, die in schijn medewerkte met de Ja panners, maar die in feite de grote organisator van de Indonesische onder grondse was, de ondergrondse, die éérst de Japanners en daarna de Nederlan ders wenste te verjagen. Op deze man die later een van de bekendste Indo nesische politici zou worden werd Belinda verliefd. In blind vertrouwen gaf zü zich aan hem over. Zij werd een van zijn beste medewerksters. En zo ging zij, nog vóór zij het zich kon realiseren, in het voetspoor van haar moeder Mata Hari: zü werkte voor de Japanners en zij werkte voor de Indonesische ondergrondse. Het staat onmiskenbaar vast, dat het Belinda MacLeod is gelukt, vroegtijdig de Ja panse plannen voor de strijd op Gua- dalcanar in handen te krügen. Het staat evenzeer vast, dat zij een der beste organiserende krachten was van het geheime leger der Indonesiërs. En ondertussen bleef haar villa open staan voor de hoogste Japanse officieren en voor allerlei diplomaten en spionnen. Toen kwam 1945. De Japanners wer den verdreven, de politieke strfjd tegen de Nederlanders begon. En de Indone siër, die drie jaren lang haar minnaar en bevelhebber was geweest, deelde Belinda kort en goed mee, dat er aan de affaire een einde moest komen, dat hij geen tijd meer had voor liefde en dat hijuit sociaal oogpunt ging trouwen met een Javaans meisje. VIJFTIG jaar was zij toen en opnieuw stond ze alléén op de wereld. Maar de strijd der Indonesiërs, de revolutie tegen het Nederlandse gezag, bood haar een goede afleiding voor het leed, dat over haar gekomen was. En opnieuw gaf zij cocktailparties, nu voor Neder landers en Engelsen en Amerikanen. Een van de belangrijkste adviseurs van de Nederlandse regering was een ge regelde bezoeker. En toen op 19 December 1948 het Nederlandse leger zijn opmars op Java begon had Belinda MacLeod de volledige plannen van de aanval, de sterkte der troepen en hun uitrusting, ja zelfs het uur van het begin der ope raties reeds drie weken tevoren aan de Indonesiërs kunnen overhandigen! En daarmede had zij meer gedaan dan enige spion, die ooit in Azië gewerkt heeft. Een paar maanden later ging zij naar Amerika, om daar de zaak van de Indonesiërs te bepleiten en geld te zoeken voor de strijd tegen het Neder landse gezag. Zij kwam in contact met een groot-industrieel, die haar een enorm bedrag gaf voor de aankoop van tweedehands vliegtuigen. De vliegtui gen werden door Amerikaanse piloten naar Java gebracht! In ruil voor zijn hulp vertelde Belinda hem het geheim van de goudvoorraad ter waarde van 750.000 dollars, die de Indonesiërs op Java verborgen hielden. Wilde jacht op goud Amerikaan liet er geen gras over DE groeien, hü organiseerde een wilde jacht op het goud. Maar ook de Neder landers hadden er lucht van gekregen en zaten achter de buit aan. Tenslotte won de Amerikaan: de goudvoorraad werd in een van de tweedehands vlieg tuigen geladen en kwam behouden op de Philippijnen aan. En binnen weinige weken begonnen toen de wapens, die voor de 750.000 dollar aan goud'werden gekocht, naar Java en Sumatra te stro men, langs allerlei sluipwegen, met ouderwetse prauwen en met de mo dernste vliegtuigen. Men kan zeggen, dat de dochter van Mata Hari, de kleindochter van een eenvoudige Groningse boer door haar spionnage en haar financiële transactie de allergrootste bijdrage geleverd heeft voor de stichting van de Indonesische Republiek. Het was tien voor zes... TOEN BEGON, in dienst van de Ame rikaanse regering, haar grootste en laatste avontuur. Door haar Mongools- Aziatische uiterlijk en haar bijzondere intelligentie was Belinda MacLeod bij zonder geschikt voor de spionnage in communistisch China. Zij ging naar China en wist door te dringen tot het hoofdkwartier van Mao Tse Toeng. En opnieuw behaalde zij als spionne véél beter resultaten, dan haar moeder ooit had kunnen boeken. Zij rapporteerde Amerika de sterkte van het commu nistische leger, zij rapporteerde het toe stromen van Russische wapens. In Maart 1950 kreeg zij opdracht, naar Noord-Korea te gaan. Zij rapporteerde Amerika, dat de Noord-Koreanen, met de hulp van China en Sowjet-Rusland, Zuid-Korea zouden binnen vallen. Maar hoewel haar rapport zeer gedetailleerd was, vond het in Washington geen ge loof. Een paar maanden later begon de oorlog aan de 38ste breedtegraad! Weinige weken later greep het nood lot naar Belinda MacLeod. In het hoofd kwartier van de Noord-Koreanen kwam een Chinees binnen, die haar in Batavia gekend had, toen zij cocktail-parties gaf voor diplomaten en spionnen, poli tici en journalisten... Zij werd direct gearresteerd en de volgende morgen, om tien minuten voor zes, zonder vorm van proces op een schoolplein doodge schoten. Drie-en-dertig jaar tevoren was óók haar moeder doodgeschoten, op een gevangenispltin in Frankrük, precies om tien minuten voor zes Een van de kwalen, waardoor onze veestapel in de laatste jaren meer dan vroeger geplaagd wordt, is ongetwijfeld de leverbotziekte. Het is niet te veel gezegd, dat boeren en slagers ieder jaar een schade lijden door het optreden van de leverbot, die in dc millioenen guldens loopt. Een schade, die wel niet geheel voorkomen kan worden, maar waar tegen de boeren toch maatregelen kunnen nemen, sinds men door de onderzoekingen van mevrouw Wibaut meer over deze ziekte weet. De dieren, voornameüjk schapen en runderen, worden besmet in de pe riode, waarin ze in de weide lopen. De leverbot komt namelijk in het land zelf voor en heeft om in het stadium te geraken, waarin ze voor het vee gevaarlijk is, een ander diertje nodig, het voor planten en dieren vrijwel on schadelijke zoetwaterslakje. Door deze onschadelijkheid heeft men nimmer ge dacht aan bestrijding van dit slakje. Tot mevrouw Wibaut ontdekte, dat de leverbot. alvorens in het lichaam van schaap of rund door te dringen, eerst moegt parasiteren op het zoetwater slakje. Slaagt men er dus in, het slagje uit de weide te verwüderen. dan heeft men de factor voor de ontwikkeling van de leverbot weggenomen en de ziekte kan niet meer optreden Bestrijdingsmogelijkheden Er zün verschillende mogelijkheden om het slakje te bestrijden en uit het weiland verwijderd te houden. Drainage is een van de beste midde len. Als het land goed ontwaterd is en er geen sprake is van vochtige grep pelkanten of drassige plekken, treft men het zoetwaterslakje zo sporadisch aan, dat van gevaar geen sprake meer is. Daarom moet het parool zijn: Een goed ontwaterd stuk grasland. In niet alle gevallen is dat mogelijk en in ieder geval niet op korte termün. Ook dan is echter een doeltreffende be strijding van het zoetwaterslakje en daarmee van de leverbot mogelijk. Het slakje kan namelijk niet tegen brak of zout water. Indien men er toe over gaat de greppelkanten die te nat zün, te bestrooien met 'n bepaalde hoeveel heid zout, is het slakje ten dode op geschreven. Dat wil zeggen, dat er een schakel ontbreekt in de ontwikkelings periode van de leverbot en deze niet in gevaarlijke vorm in de lichamen van schaap en rund kan doordringen. Het zout moet een halve meter uit het hart van de greppels gestrooid worden en men gebruikt er fijn droog vacuumzout voor. Per 100 meter grep pel heeft men ongeveer 15 kg zout nodig. In verband met de levenswijze van de slak moet er gestrooid worden van 15 April tot 15 Mei en van 15 Juli tot 16 Augustus, of indien men een andere periode wil nemen van 15 September tot 1 October en van 15 April tot 15 Mei. Indien men zich wenst te over tuigen of er in het land nog leverbot- slakjes voorkomen, kan men te allen tijde inlichtingen verkrijgen bü de land- bouwvoorlichtingsdienst. (Van onze correspondent te Londen) JJE Britse staatsmedici - en zij omvatten ruim negentig procent van alle artsen hebben zoals wij reeds meldden deze week een officiële salarisverhoging gekregen van tien pond (honderd gulden) per week. Dit brengt hun gemiddelde salaris thans op een minimum van tweeduizend pond per jaar (twintigduizend gulden). De nieuwe salarisverhoging zal met terugwerkende kracht ingaan van Januari 1948 af, toen de nationale gezondheidsdienst door Labour werd in gevoerd. Dit betekent, dat de Britse artsen behalve hun onmiddellijke salaris verhoging ieder een meevallertje van 1500 pond (vijftienduizend gulden) in con tanten zullen ontvangen. f-JET^is geen wonder dat de medici momenteel in een extra goede stemming zijn, ondanks de harde woorden, die de Labourpartij in het Lagerhuis uitsprak over nog een an dere maatregel, die genomen is. Te gelijkertijd werd namelijk aangekon digd, dat het publiek voortaan een shilling (vijftig cent) voor elke fles medicijn zal moeten betalen. Tot nu toe kreeg men alle medicijnen gratis. Wat de medici en patiënten betreft, is de nationale gezondheidsdienst in alle opzichten nog verre van ideaal. Vier jaren practijk hebben aangetoond, dat de patiënten onmogelijk dezelfde tijd en toewijding van de dokters kun nen verwachten als voorheen. Uit de stampvolle wachtkamer is duidelijk gebleken, dat de totaal overwerkte staatsmedici slechts een minimum van tijd aan elke patiënt kunnen be steden. Er is bovendien niet alleen een schreeuwend tekort aan artsen, maar het publiek loopt voor elk wis sewasje naar de dokter, „omdat het toch niets kost". Vele geneesheren zijn dan ook 16 a 18 uur per dag aan het werk. Het gevolg hiervan is een onvermijdelijke ophoping vati de pa tiënten en in de wachtkamers ziet men dan ook een soort militaire ziekenpa- rade. In een dichtbevolkt mijndistrict ln Zuid Wales bijvoorbeeld hebben de meeste dokters stalen leuningen in hun wachtkamers laten neerzetten, zo dat de patiënten er tussen staan, net als in een queue voor een bus. Een soort lopende bandsysteem dus! In Richmond, even ten westen van Londen, heeft een ondernemende dok ter een verlicht bord in zijn wachtka mer hangen. Zodra hij een patiënt af gewerkt heeft, drukt hij op een knop en met felle rode neonletters flitsen de woorden „volgende patiënt" aan in de wachtkamer. Volgens de jongste statistieken van de Medical Practitioners Union kan een dokter die 2500 patiënten in zijn boeken heeft staan en dat is het gemiddelde aantal geregistreerde pa tiënten van een staatsdokter aan elke patiënt slechts vijf minuten tijd besteden om een diagnose vast te stellen. De maximum tijd, die hij aan een huisbezoek (sporadisch!) kan be steden, is twintig minuten. Het maximum aantal patiënten, dat een staatsdokter op zijn boeken mag hebben is vierduizend. In de grote ste den, waar de doktoren inderdaad dit enorme maximum bereiken, heeft de dokter volgens voorgaande statistie ken gemiddeld drie minuten tijd om de diagnose vast te stellen van een pa tiënt, die op zijn spreekuur komt, en twaalf en een halve minuut per huis bezoek per patiënt! Maar de statistieken over de ge zondheid der artsen zelf zijn evenmin opwekkend. Het is vastgesteld, dat zij onder de huidige nationale gezond heidsdienst zodanig overwerkt zijn, dat zij zelf in toenemende mate het slachtoffer worden van hartkwalen. Volgens de statistieken zal één van elke vijf artsen, die momenteel beneden de 45 jaar oud zijn, vóór zijn 65e jaar aan een hartaanval overlijden. Een noord-Londense dokter met 3000 patiënten op zijn lijstje vertelde ons: „Ik heb het thans dubbel zo druk als voor onze „nationalisatie". Maar ik moet er bij zeggen, dat vier vijfde van alle medicijnen die ik voor schrijf, eigenlijk overbodig is. Er zijn hopen denkbeeldige zieken. Ik heb ont dekt, dat mijn vulpen machtiger is dan mijn stethoscoop. De meeste inge beelde patiënten zijn allang gelukkig als ze een formulier van me krijgen voor een fles medicijn. Jongelui van omstreeks twintig jaar zijn mijn groot ste tijdverkwisters. Zij komen aanlo pen voor elk puistje en schrammetje en zelfs voor stijve spieren als ze ge voetbald hebben". MA haar verbazingwekkende come-back WOOR Gloria Swanson tellen echter een derde keer te proberen. Ze was in- en het grote succes van haar film alleen haar huwelijken mede. Haar middels beroemd geworden, een veel- „Sunset Boulevard" doet Gloria Swan- eerste huwelijk sloot ze met de film- benijde ster en had alles, wat haar son, de 52-jarige ster van Hollywood, acteur Wallace Beery. „Hü was niet hartje begeerde. Toen ging ze naar met een nieuwe film weer eens een po- mooi, niet rijk, maar goed, gezond, har- Frankrijk om haar film „Madame sans ging om de lauwerkrans der kunst te telijk, maar ook vreselük jaloers!" gêne" te draaien en bij deze gelegen- veroveren. Nog meer opzien, tenminste Gloria trouwde met hem toen ze net ze- heid leerde ze de Markies Henri Le in Europa, baart echter haar besluit ventien geworden was en bij Mark Sen- Eailly de la Falaise de la Coudraye ken- voor de zesde keer in het huwelijk te nett de rol van een badende schone nen. Het was van beide kanten liefde treden en wel met Brandy Brent, speelde. Beery schreef haar naieve, op het eerste gezicht; er werd een rnon- haar impressario. In Amerika vindt maar hartstochtelijke brieven en zo daine bruiloft gevierd, die zelfs in de men deze stap van een caprieuze vrouw werd ze zijn vrouw. De onhandige reus annalen van de Farijse society on- niet zo buitengewoon opvallend; twintig schijnt niet de juiste partner voor de geëvenaard was. Gloria genoot met jaar geleden noemde men haar reeds behaagzieke jonge vrouw te zijn ge- het „vrolüke gescheiden vrouwtje", weest; bij de opnamen wist hij in een Gloria Swanson zelf begrijpt niet, waar- vermomming de ateliers binnen te drin gen, om haar ieder ogenblik te kunnen om men daarvan zoveel ophef maakt: „Wat blijkt e: nu uit mijn scheidingen?" vraagt ze verbaasd, „toch alleen, dat ik vüf keer het geluk hoopte te vinden en mij iedere keer vergist heb!" Onder deze omstandigheden moet ze het wel voor de zesde keer proberen. pLORIA SWANSON heeft steeds een buitengewone aantrekkingskracht op de heren der schepping uitgeoefend, zo als de ingewijden zeggen, vooral met haar ogen, waarvan de kleur al naar ge lang van het weer en haar gemoedstoe stand pleegt te veranderen; niet eens haar naaste familieleden zouden precies kunnen zeggen of ze blauw dan wel groen zijn. Verder was het vooral het vamp-type, dat Gloria eigenlijk ge creëerd heeft; haar extravagante optre den, haar fantastische toiletten, de bont mantels en edelstenen waren daarbij slechts bijwerk, hoe heftig ze ook de gemoederen in beweging brachten! Een tijd lang had ze een concurrente, Pola Negri, die het in excentriciteit tegen haar opnam en toen de Poolse het veld moest ruimen, had Gloria zich tegen een niet minder gevaarlijke mededing- i i ster te weren: de mooie en extravagante [JQ Verleidelijke OfTia GD Constance Bennett, die eveneens de luxe tot boven de uiterste grenzen op- haar ZGS huW6liil<6n dreef. J volle teugen van haft adellijke titel: haar ondergoed, haar auto's, de li vreien van haar kamerdienaars, zelfs haar koffiekopjes en likeurglazen waren nu met kroontjes versierd. En toch hield dit huwelijk slechts vüf jaar stand maar deze keer schijnt de gemaal met klinkende naam de schuldige ge weest te zijn. Toen, na 1930, begon haar roem te tanen ze richtte een eigen filmmaat schappij op en verloor daarbij al haar geld. Bij een verblijf in Europa leerde ze echter een landgenoot Michael Far mer kennen, bij wie ze eindelijk het geluk hoopte te vinden. Maar het was weer een vergissing. Een dochter Michèle werd geboren maar de jonge echtgenoot was zo jaloers, dat hij zijn vrouw verbood een aanbod om te fil men, hoe verleidelijk ook, aan te nemen. Op een dag was hij verdwenen en nie mand heeft hem ooit weer gezien. Toen begon Gloria's ster weer te stijgen ze werd voor het nieuwe gebied der televisie ontdekt en oogstte een onver wacht succes. Hier leerde ze de finan cier Davey kennen, trouwde met hem en gaf hem na drie maanen zijn congé; als reden voor de scheiding werd opgegeven: Davey had in de ech- te'ijke slaapkamer een telextoestel la ten aanbrengen, om te allen tijde de beurskoersen over de gehele wereld te kunnen volgen. Angst voor mama. TN haar familiekring van kinderen en bewaken. Ze verzette zich hiertegen, hij 1 vijf kleinkinderen heeft Gloria Swan- De sterren streden niet alleen om de werd boos, sloeg haar en na een son er nooit een geheim van gemaakt eerste plaats in de reclame, maar meest- jStormachtig huwelijksjaar werd Gloria dat ze het nog eens wilde proberen: „Ik al ook om een of andere man. Toen voor de eerste keer gescheiden. Maar geloof, dat ik nog zal blijven hopen, Gloria alleen nog met Pola Negri te ze kwam van de regen in de drup: haar als ik al een heel oude vrouw geworden maken had, heette hij Rudolf Valentino, tweede man was de schatrijke K. Son- ben", zei ze. Nu is de tien jaar jongere hoewel ingewijden verzekeren, dat deze born, bij wie ze het twee en een half Brent de vervulling. Want Gloria Swan- grote vrouwenheld slechts een patoni- jaar uithield. Uit dit huwelijk is een son is een verleidelijke grootmoeder, sche aanbidder van Gloria geweest is. achter geboren, Gloria He; om haar evenals Mariene Dietrich, Constance al stuurde hij haar elke dag een grote een broertje te geven adopteerde haar Bennett en Viviane Romance en on- riand met de kostbaarste orchideeën, moeder het weesje Sonny Smith. Na de danks haar 52 jaar nog zo bekoorlijk, Een korte flirt had Gloria ook met de scheiding zijn Gloria en Sonborn goede dat haar dochter Michèle, die haar vér- violist Jasha Heifetz; iets ernstiger vrienden gebleven en ten slotte stierf loofde in Parijs had leren kennen, op de werd de geschiedenis met Hervert hij in Gloria's armen. overtocht tegen vrienden zei: „We zul- Marshall, doch daar deze getrouwd was, Adellüke titel. 'en direct trouwen, zodra we aankomen, kwam er van de zijde der vrouwen- want ik ben bang, dat Bob verliefd zal verenigingen een heftig en succesvol JJOOR deze mislukkingen teleurgesteld worden op mama, net als alle mannen, protest. besloot Gloria Swanson het niet nog die haar leren kennen!" Burgemeesler Posch zong voor do radio Gisteravond hebben we burge meester J. Posch uit Olerleek een Westfries liedje horen zingen van uit de studio van de Franse radio- omroep in Menton, waar hij met de Schermer dansgroep de Hol land-Frankrijk feesten opluistert. Jan Brusse, de A.V.R.O.-reporter in Frankrijk vertelde in zijn ru briek „Paris vous parle" het één en ander over deze feesten en hij zei, dat de dansers met de bur gemeester van Oterleek aan het hoofd veel belangstelling trok ken. Geen wonder, want terwijl de Mentonnezen zo luchtig mo gelijk gekleed gaan, wandelden de Oterlekers in hoge hoed, pand jesjas, kuitbroek en witte kou sen. Hun succes is al verzekerd. (Ongecorrigeerd) Ter jaarvergadering van de Chr. Hist. Unie, welke lieden te Amster dam wordt gehouden, heeft de heer H. W. Tilanus een terugblik gegeven op het afgelopen jaar. Spr. stelde vast, dat er gewerkt is; zelfs was de acti viteit van enkele aanwüsbare personen wel eens wat storend. Meningsver schillen zijn begrijpelijk. Zij getuigen van nadenken over de staatkundige vragen van de dag. Overigens moet men meer streven naar wat vereent dan naar wat verwüdert. We hebben te bedenken, dat we een Chr. Hist. Unie zijn, met de nadruk op christe lijk. Na te hebben uiteengezet, dat de Unie een open oog heeft voor de groeiende internationale samenwer king, gaf spr. een overzicht van de voornaamste gedachten van de be weging ten aanzien van de binnen landse politiek. Hij drong aan op ruimte voor de particuliere woning bouw en op een gezonde huurpolitiek. Voorts verklaarde hij zich voorstan der van werkloosheidsbestrijding door rijk, provincie en gemeenten in sa menwerking. De „derde weg" op het stuk van bewapening wees hij van de hand. Uitvoerig ging de heer Tilanus in op het vraagstuk van de overheids inmenging in het bedrijfsleven. Hij meende, dat deze moet worden be perkt tot hetgeen als volstrekt nood zakelijk moet worden aanvaard. Vele maatregelen zijn thans nog onmis baar. Ons land verkeert in een dwang positie, waaraan geen enkele minis ter van financiën iets kan verande ren. Aangedrongen werd op vereenvou diging van de administratie voor be lastingen e.d. voor ambachtsliedenen kleine zelfstandigen, en op een poli tiek, die de agrarische bevolking een redelijk bestaanspeil garandeert. Tenslotte heeft de heer Tilanus me degedeeld, dat de Chr. Hist. Unie de politiek van de derde macht in ons land afwijst. De CHU moet niet haar eigen beginselen tot ons yfllk komen en daarvoor het vertrouwen winnen. Overigens dient te worden gestreefd naar een zo groot mogelijke samen werking met de andere partijen. Ned. Hcrv. kerk. Bedankt voor Res teren; R. W. Steur te Oudsdorp. Be noemd tot hulpprediker te Aalten: T. van Sprang, vicaris. Aangenomen naar 's Gravenhage: (voor Bronovo)J. C. Fickesz te Vlissingen. Bedankt voor Krimpen aan de Lek: J. v. d. Heuvel te Schoon hoven. Geref. kerken. Aangenomen naar Ter Aar: A. P. Heiner te Zevenhuizen. Bedankt voor Huizum: G. Leene te Deventer. Beroepen te Horahuizen-Klooster- buren: R. J. Beukema, candidaat te Midwolda (Oldambt). Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Leiden (tweede be roep): G. van Rongen te Zwijndrecht. Tweetal te Amsterdam-C.: L. J. Goris te Wezep en M. Vrieze te Heemstede. Beroepen te Chatham (Canadian Reformed Church): L. Selles te Voorburg. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Lutjegast: J. B. Kuhlmeier, candidaat te Utrecht. Geref. gemeenten Beroepen te Veenendaal: F. Mallan te Bruinisse. In de Alkmaarsche Courant van 9 April 1927 vinden wü de volgende mededeling: Morgen staan de hyacinten op het buitenterrein in alle bloementooi. Schitterende kleuren in rood. paars, wit, blauw, roze, enz. De bezoekers mogen dien dag uitmaken, welke soort zij 't mooiste vinden. Bij den ingang zal eiken bezoeker een stem biljet worden uitgereikt, waarop men het nummer van het perk dat men het mooiste vindt, kan in vullen. Dat biljet kan in een bus, staande in de lunchroom, waar een gezellig strijkje is, gedaan worden of wel in de bus aan het üzeren hek bij de ingang. De eigenaar van het perk, dat de meeste stemmen ont vangt, krijgt een kunstvoorwerp, beschikbaar gesteld door mevrouw Bosman—Leopold te Alkmaar. Het ligt in de bedoeling dat het Tuchinski-Theater van dit onder werp en van de tentoonstelling een film maakt.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5