Westerling gearresteerd en weer in vrijheid gesteld VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ook Amerika is geneigd tot het verstrekken van waarborgen Twee personenauto's vlogen met grote snelheid op elkaar haar „Rechterlijke macht is in taak te kort geschoten" In 1951 kwamen in totaal 58.666 woningen gereed Donderdag 17 April 1952 149e Jaargang No. 91 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De „Turk" in Laag-Keppel achterhaald Door politie op slaapkamer verrast Indonesië vraagt nog steeds uitlevering De Europese defensiegemeenschap Hechtere banden tussen Engeland en E.DG. Amr Pasja bij Eden Ontploffing atoombom op televisiescherm Japan wijst verdrag met China niet af Bejaard echtpaar werd tUeel^&üc-dt zwaar gewond Eisenhower won in New Jersey Italianen krijgen meer recht van spreken Cycloon boven Tanganjika Ontstemming over zaken Mentenen Schallenberg Begroting van Justitie in behandeling Elfduizend meer dan in het jaar daarvoor Padvinder broedend op eendennest Krasse EgypLenaar Echtpaar met zeventien kinderen naar Canada Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Gistermorgen in alle vroegte is de oud-kapitein van het KNIL, Raymond Westerling, die enige tijd geleden illegaal de Nederlandse grens was over gekomen, door de Amsterdamse politie gearresteerd in de gemeente Laag-Keppel, een plaats van 360 inwoners aan de weg van Doesburg naar Doetïnchem. Westerling werd naar de hoofdstad overgebracht. Het bevel tot gevangenneming was uitgeschreven door de procureur-generaal bij het Amsterdams Gerechtshof, mr A. A. L. F. van Dullemen. Deze weigerde zich gisteren nader over de arrestatie uit te laten. Na zijn arrestatie is Westerling door mr J. Knottenbelt, rechter-commissaris te Amsterdam, een verhoor afgenomen en later op de dag in voorlopige vrijheid gesteld. WESTERLING Westerling werd 's morgens tussen vijf en zes uur door commissaris Pos- thuma, hoofdinspecteur Botti en inspec teur Prakke van de Amsterdamse po litie bij zijn gastheer A. S. H. graaf van Rechteren volkomen verrast. Bij de wo ning aangekomen, zeide men opdracht te hebben tot het doen van een huis zoeking. Enige ogenblikken later trof fen zij kapitein Westerling op de eerste De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft gis teren op een persconferentie verklaard, dat de V.S. bereid zouden zijn het ver strekken van waarborgen voor de in tegriteit van de Europese verdedigings gemeenschap te overwegen, wanneer zij tot stand kwam. Acheson zei echter niet, of de door de V.S. in overweging te nemen waar borgen zo ver zouden gaan als de on middellijke en automatische waarbor gen, welke door Engeland aan de lan den van de Europese verdedigingsge meenschap zijn verstrekt. De minister voegde hieraan toe, dat elke uitbrei ding van de door de V.S. overeenkom stig de bepalingen van het Noordatlan- tisch verdrag verstrekte waarborgen door de Amerikaanse Senaat zou moe ten worden goedgekeurd. Ten slotte zei Dean Acheson, dat krachtig wordt gewerkt aan het sluiten van een con tractuele overeenkomst met Duitsland ter vervanging van het bezettingssta tuut, hetgeen vermoedelijk begin Mei zou geschieden. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteravond verklaard, dat thans beraadslaagd wordt over het opnemen van officiële Britse waarnemers in de De Egyptische ambassadeur in Enge land, Amr Pasja, is gisteren te Londen aangekomen om de Brits-Egyptische meningsverschillen met minister Eden te bespreken. Diplomatieke kringen te Londen geloven, dat Amr Pasja uiteen zal zetten waarom Egypte niet accoord kan gaan met minder dan volledige er kenning van koning Faroek als koning van Egypte en de Soedan. Daar Enge land niet kan instemmen met enige wijzigingen van de status van de Soe dan zonder dat het Soedanese volk hierin gekend wordt, zou de bespre king van Eden met Amr. Pasja de vraag kunnen beslissen of verdere on derhandelingen tussen de twee regerin gen kunnen worden gevoerd. Reeds dezelfde dag had de ambassa deur een onderhoud met minister Eden. Amr Pasja overhandigde hem 'n bood schap van de Egyptische premier. De gedachtenwisseling zal in de naaste toekomst worden voortgezet. In Belgie wordt de benzine aanzienlijk duurder In het Belgische staatsblad wordt be kend gemaakt, dat de accijns op ben zine wordt verhoogd met fr. 2.19 tot fr. 3.20 per liter. De benzineprijs in België stijgt hierdoor van fr. 5.50 tot fr. 6.50 per liter. De verhoging die on middellijk in werking treedt is nood zakelijk geworden door de financiële inspanningen, die België zich moet ge troosten voor zijn verdediging. organen van de Europese defensiege meenschap, hetgeen zou leiden tot een nieuwe versterking van de banden tussen Groot-Brittannië en de E.D.G. Hij voegde hieraan toe dat thans ook plannen worden bestudeerd, die voor zien in een toekomstige samenwerking tussen de Britse strijdkrachten en die van het Europese leger. De woordvoerder van de Quai d'Or- say zeide verder, dat ook besprekin gen worden gevoerd over het ver strekken van Britse en Amerikaanse waarborgen tegen het uit de Europese verdedigingsgemeenschap treden van een staat, die bij de oprichting hiervan was toegetreden. Hij zeide dat dergelijke waarborgen ten doel zou den hebben de ongerustheid van Frankrijk weg te nemen, dat West- Duitsland op zekere dag zou kunnen besluiten niet langer deel te nemen aan de instandhouding van een Euro pees leger, om een eigen nationaal le ger te stichten. De volgende week te nemen atomische proeven in Neveda zul len in geheel Amerika door de televisie worden uitgezonden. Zeven zendstations hebben mee gedeeld, dat zij voor deze uitzen ding zullen samenwerken. De op namen zullen worden gemaakt op de proefterreinen bij Las Vegas. Volgens de bekendmaking zullen de ontploffing en vraaggesprek ken met aan de proefneming deel nemende soldaten worden uitge zonden. etage in een logeerkamer aan. Reeds eerder deden de laatste dagen geruchten de ronde, dat de justitie een jacht op Westerling had ingezet. Er waren vele gronden, waarop een arres tatie gebaseerd kon worden. Naar verluidt zou procureur-generaal Van Dullemen Westerling onlangs per soonlijk hebben gesignaleerd. De pro cureur-generaal toonde zich ontsteld, toen hij vernam, dat de arrestatie van de thans 32-jarige Westerling in wijde kring bekend was geworden en zeide dit te betreuren. Naar van de zijde van het Hoge Com missariaat van Indonesië in Nederland wordt vernomen, is het verzoek, dat de Indonesische regering in 1951 om uit levering van Westerling tot de Neder landse regering heeft gericht, nog steeds van kracht. Onderzoek gaat voort. Het onderzoek, dat tegen Wester ling geopend is, zal worden voortge zet. De vordering van het openbaar ministerie tot in bewaringstelling van Westerling is afgewezen, „omdat er geen gronden gevonden zijn voor da delijke vrijheidsbeneming", aldus de rechter-commissaris. Van niet politieke zijde is ons mee gedeeld, dat Westerling ongeveer drie weken geleden in ons land zou zijn aangekomen. Vrijwel van het ogenblik van zijn aankomst af schijnt hij te zijn gevolgd. Enkele dagen geleden werd vermoed dat Westerling zich te Baarn zou ophouden. Een dertigtal politie mannen zou een inval hebben gedaan, maar de vogel bleek te zijn gevlogen. Minister Okazaki: De Japanse minister van Staat Kat- soeo Okazki heeft gisteren verklaard, dat Japan geen principiële reden heeft om een aanbod van communistisch Chi na tot een afzonderlijk vredesverdrag van de hand te wijzen. Eerst moest Chi na evenwel een aantal Japanners re patriëren. In sommige buitenlandse kringen is deze verklaring als een bom ingeslagen. Zij is in tegenspraak met herhaalde ver klaringen van de Japanse premier en minister van buitenlandse zaken. In Japanse politieke kringen zegt men, dat het gewoon is dat regeringsperso nen elkaar tegenspreken doch dat de regeringspolitiek door de premier be paald wordt. Jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, vice-voorzitter van de Raad van State, is per vliegtuig uit Johannesburg op Schiphol aangekomen. Hij woonde de Van Riebeeck-feesten in Kaapstad bij. Ernstig ongeluk op Biltsestraatweg Verwachting tot morgenavond: AANHOUDEND DROOG Droog en zonnig met matige, tijde lijk zwakke wind tussen Oost en Noord. Iets koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. VRIJDAG: Zon op 5.37, onder 19.43. Maan op 3.31, onder 12.16. Op de Biltsestraatweg heeft gister middag een ernstige aanrijding plaats gehad tussen twee personenauto's, die met een hevige klap op elkaar vlogen. Een der wagens werd vrijwel geheel vernield en de vier inzittenden werden zo ernstig gewond, dat voor het behoad van het leven van twee hunner wordt gevreesd. Halverwege Utrecht en De Bilt reed een grote wagen, met zes inzittenden, w.o. de Tilburgse voetballers Van Roes- sel en Mommers, die zouden meespelen met het Zwaluwenelftal in de wedstrijd tegen de Rode Duivels in het stadion te Amsterdam, alsmede de trainer van Willem II dr. Fadchone. Ter hoogte van Steinenburg naderde een volkswagen, die met een snelheid van 80 k.m. over de weg zig-zagde. De bestuurder van de Tilburgse auto minderde direct vaart en trachtte de andere auto nog te ont wijken, hetgeen mislukte. Met een hevi ge klap vlogen beide wagens op elkaar. De gevolgen waren ontzettend. De inzittenden van de Volkswagen, drie dames en een heer waren er erg aan toe. De bestuurster, mevr. C. de Ridder uit Rotterdam werd met een andere gewonde, naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De bejaarde ouders van de bestuurster, het echtpaar Noggellie, werden levensgevaarlijk gewond. De heer N. had een zware schedelbasis- fractuur en een gecompliceerde been breuk, zijn vrouw brak beide benen en liep ook een schedelbasisfractuur op. De inzittenden van de Tilburgse wa gen, die ook zwaar werd beschadigd werden aan hoofd en benen licht ge wond en zijn naar Tilburg teruggekeerd. De oorzaak van het ongeluk is gelegen in een defect aan de stuurinrichting Bij de in de staat New Jersey gehou den voorverkiezingen, waar voor het hower en senator Taft op de stembil jetten voorkwamen, had Eisenhower toen van 3677 van de 3840 districten de uitslag bekend was, 360.293 stem men behaald. Taft kreeg 215.453 stem men en Stassen 21.144. Van de 38 republikeinse afgevaar digden naar de Nationale Conventie zullen er tenminste 31 voor Eisenho wer zijn, van vier der afgevaardigden is bekend, dat zij voor Taft zijn, doch zij willen op de definitieve uitslagen wachten alvorens te besluiten wie zij zullen steunen. Er is een aanhanger van Stassen gekozen. De democratische senator Kefauver, de enige democratische candidaat, kreeg tot dusver 141.769 stemmen. De republikeinse partij heeft in Zuid- Carolina aan de zes kiesmannen naar de nationale partijconventie geen in structies uitgevaardigd hoe zij moeten stemmen. Twee der zes zijn aanhangers van senator Taft, de andere vier heb ben verklaard (nog) geen uitgesproken voorkeur te hebben. Van 6 Juli tot 30 Augustus wordt, in Berg en Bos te Apeldoorn, een grote bloemenexpositie gehouden. De conferentie over Triest De Britse delegatie op de driemo- gendhedenconferentie over Triest heeft voorgesteld bepaalde departementen van plaatselijk bestuur onder Italiaans beheer te stellen, aldus gewoonlijk goedingelichte kringen in Londen. Ook Amerika zou bereid zijn de Italianen het bestuur van dtze niet-politieke de partementen te geven. Gisteren hebben de Amerikaanse, Britse en Italiaanse functionarissen hun besprekingen in Lor.den hervat. Zij bestuderen Ce mo gelijkheid om Italië nauwer bij het bestuur van de westelijke zone van Triest, de zone A, die sedert het einde van de oorlog onder Brits-Amerikaans bestuur staat, te betrekken. Een cycloon heeft Maandag boven de haven Lindi, in Zuid-Tanganjika, ge woed. Drie inheemsen zijn om het le ven gekomen en negen anderen, die zich in een boot bevonden, welke als wrak is teruggevonden, worden ver mist. Twintigduizend personen zijn dakloos geworden. De schade aan re- geringseigendommen wordt alleen al op ruim 100.000 pond sterling geschat. Eerste Kamer weer bijeen Hoewel het fraaie voorjaarsweer meer lokte om naar Scheveningen te trekken kwamen de Eerste Kamerleden gisteren bijeen om zich te wijden aan de behartiging van 's lands zaken. Zij deden dat aanvankelijk in een snel tempo, want zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming gingen vijf wets ontwerpen onder de hamer door. Daar bij was het wetsontwerp tot vervanging van het fiscale noodrecht. Het fiscale recht waarbij de belastingambtenaren enige bevoegdheden worden verleend, die hun het innen van de belasting- penningen der burgers moeten mogelijk maken, krijgt daarmede een wettelijke grondslag. De hoofdschotel vormde de behandeling van de begroting van Jus titie, waarvoor zich dadelijk tien spre kers lieten inschrijven. Het debat kreeg LIET bouwprogramma 1951, zoals het oorspronkelijk was vastgesteld, sloot op een totaalbedrag van f 1562 mil- lioen. In April 1951 werd dit bedrag ter noodzakelijke bezuiniging op de investeringen verlaagd tot f 1256,5 mil- lioen. De in het bouwprogramma uit getrokken bedragen kunnen thans wor den vergeleken met de werkelijke pro ductiecijfers voor 1951. Voor gebouwen was uitgetrokken f 1023,9 millioen en er is verwerkt voor f 1173,3 millioen. Voor weg- en waterbouwkundige ka- pitaalswerken was uitgetrokken f 165,5 millioen en er is verwerkt voor f 151,6 millioen. De goedgekeurde werken in het af gelopen jaar vertegenwoordigen een bedrag van f 1297 millioen. Er kwamen in 1951 in totaal 58666 woningen ge reed, waarvan 4392 duplexwoningen, zodat 63058 gezinnen in nieuwe wonin gen konden worden gehuisvest. In 1950 kwamen 47300 woningen gereed. Eind 1950 waren er 52.719 woningen in uit voering. Sedertdien werd aan de uit voering van 42.915 woningen begon nen. VEN VERKENNER, die in Den Haag werkte voor de actie ,,'n Heitje voor 'n karweitje" toon de zich zelfs in staat het dienstbodenvraagstuk op te lossen. Zijn karweitje bestond uit het poetsen van tafelzilver. Tijdens het Werk klaagde de be woonster de jongen haar nood over het gebrek aan dienstboden. „Wacht u even, mevrouw" ant woordde de knaap. Hij sprong op zijn fiets en reed naar huis. Binnen het uur was de mevrouw van een dienstbode voor zien. De jongen had zijn zuster laten solliciteren. De actie van de pad vinders neemt steeds groter vorm aan en in verschillende plaatsen varieerde Woensdag het gemiddelde, dat de jon gens op één dag verdien den, van f 10,tot f 15, Het waren vooral de verkenners in de bollen- Karweitjes-actie' slaat in streek, die goede zaken maakten. Zij vervaardig den bloemslingers, welke grote aftrek vonden bij de toeristen, vooral bij de buitenlanders. Het blijkt namelijk, dat speciaal Engelse toeristen zich voor deze actie interes seren. Een zelfde pad vindersactiviteit is in Engeland al enkele jaren bekend onder de naam „Bob a job" en toevallig verrichten de Engelse padvinders juist deze week soortgelijke kar weitjes als hun vrienden in Nederland. De Engelse kranten besteden er deze week grote aandacht aan en in verschillende bla den zijn, evenals in de Nederlandse, foto's te zien van padvinders, die karweitjes verrichten. Een krant bracht gisteren een tekening, waarop men een verkenner zag die als karweitje een nest eendeneieren zat uit te broeden. Een andere En gelse krant tekende een verkenner, die zojuist een tuin had opgeknapt en die Werd toegesproken door de eigenaar van de tuin, het onderschrift luidde: „Je krijgt nog 'n kwartje als ik tegen mijn vrouw mag zeggen, dat ik het zelf heb gedaan". Er kwamen voorts in 1951 356 com plete scholen gereed, terwijl er op het eind van het jaar 189 complete scholen onderhanden waren. Het aantal com plete kerken, dat werd voltooid, be droeg 102. Het aantal complete kerken, dat op het einde van het jaar onder handen was, bedroeg 86. NEDERLANDS-ENGELSE HANDELS BESPREKINGEN De handelsbesprekingen tussen Enge land en Nederland, die 19 Maart te Lon den in verband met de invoerbeperkin gen werden opgeschort, ten einde beide partijen de gelegenheid te geven eikaars standpunten te bestuderen, zijn gisteren in Den Haag hervat. Deze 103-jarige man behoort toi de meest krasse oudjes van de wereld. Geboren en getogen in Cairo ver zamelt hij er oud ijzer, waarbij het goede humeur hem nimmer in de steek laat. een interessant tintje door de uitvoe rige Wijze, waarop de heer Reijers de zaak Menten behandelde en de heren Gerritsen en Algra opkwamen voor 't gebruik van het Fries, ook bij het af leggen van de eed. Overigens deden de sprekers niet veel meer dan het uit stallen van een waslijst van verlangens voor de minister van Justitie, mr. Muï- derjje, die geduldig zat te luisteren. Zo drong de heer Kolff, die alle waardering had voor het beleid van de bewindsman, aan op meer snelheid op zijn departement, o.a. wat betreft de totstandkoming van een wettelijke re geling voor de stichting. Hij betuigde zijn instemming met de krachtige be strijding door de minister van de speel huizen, en verlangde een spoedige in voering van de verplichte verzekering tegen verkeersongelukken. Zeer ontevreden was de heer Reijers over de wijze, waarop de zaak-Men- ten behandeld was. Hij kwam tot de conclusie, dat de daders van de diefstallen, die ten na dele van de heer Menten zijn gepleegd, ontzien worden en dat de rechterlijke macht schromelijk in haar taak tekort geschoten is. De inventarislijsten van de inboedel van de heer Menten zijn vernietigd. Alleen de dieven van het vermogen van de heer Menten konden daarbij belang hebben. Wie dus r.aar de vernielers van die inventarislijsten zoekt, zal daarmede tegelijkertijd de dieven vinden. Maar in deze richting is niets gedaan. Er zijn 21 tapijten ver dwenen. Nog steeds zijn er drie zoek. De overige achttien zijn beschadigd of verknipt. Wie hebben dit gedaan? Er zijn ook vier kostbare schilderijen gestolen en over de grens gebracht. Wie dit gedaan hebben, weet men. Het is bekend, wie hebben geholpen bij het over de grens brengen van de doeken en wie het eenzijdige verhoor hebben afgenomen. Toch lopen de daders vrij rond; zij bekleden zelfs hoge posities bij de politie en één van hen is zelfs onlangs nog onderscheiden. De Haar lemse rechter-commissaris heeft de zaak in de doofpot willen stoppen. Wel heeft een journalist de daders aange wezen zijn inlichtingen waren juist, zo is de Amsterdamse rechter-commis saris gebleken doch zij worden niet vervolgd. Wel moest de journalist we gens belediging terecht staan. De rechtsstaat staat hierbij op het spel zei de heer Reijers. Er is een onbevre digd gevoel hij liet Nederlandse volk. Deze afgevaardigde wenste ook nog te weten .waarom nog steeds niet is be slist op het gratieverzoek van de heer Sint Maartensdijk. (Zie verder elders in dit blad). In een speciaal daarvoor gehuurde bus arriveerde gisteren uit Maartens dijk (Utr.) te Rotterdam het gezin van de heer J. Griffioen, dat uit vader, moeder en 17 kinderen bestaat. Het gezin van de heer Griffioen, dia veehandelaar is, zal zich gaan vesti gen in Abbotsford (Br. Columbia), waar het een boerderij gaat betrek ken. Voor zover bekend is dit het grootste gezin, dat tot nu toe naar Canada emigreerde. Het oudste kind is een 22-jarige dochter, terwijl da Benjamin een vier maanden oude zoontje is. Een der dochters is juist getrouwd en ook haar man emigreert mee. Een andere dochter is verloofd en ook haar a.s. echtgenoot reist mee naar Canada. MURPHY AMBASSADEUR VAN DE VER. STATEN IN JAPAN President Truman heeft Robert Murphy, laats/elijk Amerikaans am bassadeur te Brussel bij de senaat voorgedragen als de eerste naoorlogse ambassadeur der Verenigdr Staten te Tokio. *1

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1