SYPERDAZN Stad en Omgeving r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Het Alcmaria-cabaret: een jong groepje, dat iets kèn Jusiiiia is blind AGENDA Een der ondankbaarste baantjes Schermer dansers terug uit het gastvrije Menton Het „Oud en arm" een wantoestand is Chemische opbouw hemellichamen is nog vrijwel onbekend Speclrale lijnen de grootste informatiebron KLEDING NAAR MAAT Nieuwe aanwinsten der Openbare Leeszaal Schoolelftallen hebben rust tot 30 April LOGOMOTIEF Cantecleer besloot seizoen uitstekend Hij had niets Bakker gaf zijn nieuwe klanten cadeaux Oorkonde in fundament Victoriebeeld Egmond-bi'nnen Egmond Binnen sluit een geldlening Geslaagde feestavond van Siaaispensionnering De afdeling Alkmaar van de Bond voor Staatspensionnering zag gister- wond in het Wapen van Heemskerk groot deel van zijn leden bijeen, toen daar de jaarlijkse propaganda- en feest-bijeenkomst werd gehouden. Het Alcmaria Cabaret onder leiding van Klaas Koomen leverde de vrolijke noot op deze avond. Voorzitter Schip per herdacht in zijn openingswoord de heer Bruin, die enige tijd geleden is overleden. Ook wijdde de voorzitter en kele woorden aan doel en streven van de bond: een premievrij staatspensioen voor iedereen. De nadruk viel hierbij op de ontstellende zorgen, die in Ne derland de gepensionneerden hebben, als ze na een werkzaam leven een schamele uitkering ontvangen. De heer De Boer meende eveneens een opwek kend woord te moeten spreken. Hij haalde voorbeelden aan van Nederlan ders, die op hun oude dag In kommer volle omstandigheden kwamen te verke ren. In welgekozen bewoordingen sprak eveneens de heer De Vries uit Heiloo over het werk van de bond, die aller steun verdient. Vooral bij de jongeren moet de idee wakker worden, dat het „oud en arm" een wantoestand is, die des te schriller wordt in het licht van de omstandigheid, dat Nederland jaar lijks wèl twee milliard beschikbaar stelt voor zijn bewapening. Het Alcmaria-Cabaret, samengesteld uit een klein groepje enthousiaste ama teurs, bracht een beschaafd en vlot programma, dat op sommige punten sterk afweek van het gebruikelijke genre. Jammer was het, dat ook hier zo veel „Piet-Lieftinekmoppen" wer den gelanceerd. We zouden alle caba- rettiers willen aanbevelen nu eens een andere minister tot onderwerp van spot uit te kiezen. Over het algemeen was het program ma origineel .en hier en daar zelfs heel Met beschroomde stap betraden ze ven jongetjes, allen onveranderlijk met deemoedig gelaat, het politie-bureau. De zonde, waarvoor ze thans oog in oog met de vertegenwoordigers van het gezag verantwoording kwamen afleggen, was niet moeilijk te raden. Onmiskenbaar waren deze geringe boetvaardigen aangesloten bij 't gilde der bomenklimmers: prille schenners der natuur, die juist thans op het punt staat te ontluiken. De last der zonde Jooop zwaar. Hun gewassen handen friemelden zenuwachtig, toen ze voor de balie kwamen, waarachter robust en ongenaakbaar een agent eerste klasse zetelde. „Wat zal 't weze?" vroeg hij, als dreef hij in dit bureau een snoepwinkel. De jeugdige boos doeners keken elkaar aan en richtten toen het oog op hun schoenen. „Nou?", vroeg de agent. Schuchter kwam één der kleinsten prevelen: „Boompie 'klommen, meneer". Men zag het licht in het agentenbrein opgaan. Duiaelijk ordende hij in gedachten een aantal ferme volzinnen, die samen en in ver eniging zuiver in het licht zouden stel len, dat het beklimmen van bomen in stadsparken dan wel plantsoenen, kortom, het door roekeloos best.jgen van geboomte waar dan ook getuigde van een verdorven aard en weinig be grip voor de natuur. Juist echter, toen deze verschillen de begrippen in klare woorden tot ontwikkeling zouden komen, werd er een deur geopend. Een andere agent vroeg gezellig: „Benne dat de boom- piesklimmers? Kom d'r maar in, jon gelui!" Schoorvoetend zette het troep je zich in beweging. Juist toen de laatste het nevengelegen vertrek zou betreden, verscheen er nog een achtste knaapje op het toneel. Het was ken nelijk een fatsoenlijk jongetje. Een brilletje wiebelde op zijn benige neus je en hij bewoog zenuwachtig met een wenkbrauw. „Ah", zei de man achter de balie. „Daar hebbie d'r nóg één Loop maar die deur binnen, knaapie!" Allerminst schroomvallig, doch wel met 'n bewegende wenkbrauw begaf de nieuwaangekomene zich naar de aan gewezen deur. Hij klopte beschaafd aan en trad dan binnen. De agent, die de jeugdige zondaars in het aangrenzende kamertje ontving, was een man vanweinig woorden. „Jullie motte goed begrijpe", zei hij. „dat de poliesie niet zomaar alles ken tollereren. 't Zou d'r mooi uitzien, pe- dorie. En eigenlijk komme jullie d'r nog genadig af, want we hebbe wel knapies naar 't spekhok gestuurd. Maar jullie hebbe nette ouwers, dat is je an te zien en daarom zal ik 't kort make". Klaarblijkelijk verwachtten de kin deren nu een goed afgeiverkte execu tie of toch minstens een paar uur roos teren op een zacht pitje. Ze sidderden stuk voor stuk onder de toch aller minst boze woorden var. de agent. Het brilletje danste een wals voor de ogen van de knaap, die het laatst binnen was gekomen. „Ga:ie jullie maar 'ns netjes op 'n rijtje staan", zei de agent, „en pro beer maar 'ns of je je eigen enkels beet ken -pakke!" Volijverig voldeden de acht aan het bevel. Het was gau wer geschied dan ik het hier kan neer schrijven, maar binnen een fractie van een seconde hadden de deugnieten stuk voor stuk een ferme tik op het gespannen broekje te pakken. „En nou d'r uit!", beval de agent, „en laat ik je nooit meer zien!" Als hazen vertrokken de prille delin quenten. Alleen de knaap met het bril letje talmde nog wat. „Wat mot jij nog?", vroeg Hermandad. „Hebbie soms niet genoeg leergeld betaald?" Het brilletje danste een kruispolka en de wenkbrauw bewoog als een zuiger stang. „Ja meneer", begon het knaap je. „Ik heb heus wel genoeg gehad, maar ik begrijp niet. dat ik klappen moet hebben. Ik kwam alleen maar hier om 'n portemonnaitje aan te ge ven, dat ik gevonden had TOM. fijn. Hier noemen me de compositie van de pianist Jo Fakkel, „Wals Impromp tu". Een muzikaal zeer te waarderen werkje, dat technisch volmaakt werd gespeeld. Het schetsje „Frans kwar tiertje" had een bijna Parijs esprit. Een dans door Wiek Mallekote ver mocht niet geheel te bekoren. Koste lijk waren de verschillende imitaties en parodieën van Klaas Koomen. Ook hier vielen originaliteit en beschaving sterk op. Alle medewerkenden aan dit cabaret werkten met geestdrift en ga ven dikwijls blijk van een zuiver ge voel te hebben voor deze bijzondere vorm van kleinkunst. Het Alcmaria- Cabaret kan iets. KLEDINGUITREIKING Maandagmorgen om half tien begint op Huize Westerlicht de uitreiking van kledingstukken aan hen, die bij de brand hun bezittingen hebben ver loren. Zij, die nog gebrek hebben aan kleding, kunnen zich dus Maandag morgen in Westerlicht vervoegen. DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: La Traviata; Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Aan de Riviera (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Tramlijn begeerte (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Enrico Ca ruso (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: Cor Ruys met „Het witte schaap van de familie". Nachtdienst apotheken: „De Bever", Emm astraat 36. Aula gymnasium, 210 uur: „De jeugd exposeert". VRJJDAG Victoria Theater, 8 u.: Crisis (18 jaar); Rex Theater» 2.30 en 8 uur: De zoon van de kalief jaar); Cinema Americain, 8 uur: De rivier (alle leeft.)Harmonie Theater, 8 uur: Sensatie in San Remo (alle leeftijden). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Tik tak-cabaretavond. Gulden Vlies, 8 uur: Bond van spoor wegpersoneel. Nachtdienst apotheken: „De Bever", Emmastraat 36. Aula Murmelliusgymnasium: 2-10 uur „De jeugd exposeert". HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 8.48 21.31 Vrijdag 10.05 22.57 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 8.53 21.36 2.53 15.36 Vrijdag 10.10 23.02 4.10—17.02 Het onderzoek naar de chemische samenstelling van de hemellichamen dateert nog slechts van recente datum en dat is één van de reden, waarom er op de vraag hoeveel er van de diverse elementen in de verschillende hemellichamen aanwezig is, nog maar in enkele gevallen een bevredigend antwoord is ver kregen. Het aantal onderzochte sterren bedraagt zeven a acht stuks en hoewel hun chemische opbouw veel overeenstemming heeft is het onverantwoord hieraan de conclusie te verbinden, dat ook de andere duizenden sterren de zelfde verhouding zouden vertonen. komen, dat het merendeel van de ele menten, die op aarde bekend zijn, ook in de hemellichamen worden aangetrof fen. Do causerie van de heer Claas, die door de aanwezigen met aandacht werd gevolgd, liet uiteraard vele vragen nog onopgelost, maar toch toonde de verga- derin zich dankbaar voor hetgeen zij op deze avond nog had geleerd over dit moeilijke, doch hoogst interessante on derwerp. Het was daarom begrijpelijk, dat dr W. J. Claas uit Heemstede in zijn gister avond in Valks lunchroom gehouden lezing voor de afdeling Alkmaar van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde, zich hoofdzakelijk beperkte tot de me thoden, die men bij het onderzoek volgt en ook dit onderdeel behandelde hij slechts in grote lijnen, omdat de ge compliceerdheid van de materie een afdaling naar de details in het korte tijdsbestek practisch. onmogelijk maakte Dr Claas vertelde aan de hand van ver schillende voorbeelden, dat de astrono men hun gegevens over de chemische samenstelling van de hemellichamen putten uit de van de verschillende ele mentenafkomstige lijnen, die in het spectrum van de hemellichamen voor komen. Deze spectrale lijnen vormen de voornaamste informatiebron voor de wetenschap. De uiteenlopende tempera tuur en druk in de steratmosferen be moeilijken een identificatie van de spectrale lijnen, maar over het alge meen is men wel tot de stelling ge- SCHOUTENSTRAAT ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) AFD. LETTERKUNDE. LIJST 33. OORSPRONKELIJKE NED. ROMANS D35.3 Dermoüt: Nog pas gisteren. E12k Eckeren, Van (ps. van Esser): Klop symfonie. F10.4 Fabricius, Jan: Jeugd herinneringen van een Asser jongen. (J). H12.5k Haasse: Kleren maken de vrouw. (J). N27.5 Nicolaas: De heer van Jeri cho. R16.1 Ramaker: Van onze spe ciale verslaggever;- (J). S8S.0 Ster, Van der: Bij ons in het dorp. T19.1 Tem pel, Van den: De polder is de duivel. W53m Wessem, Van: Margreet vervult de wet. IN HET NED. VERTAALDE ROMANS IB24.5 Barnes: Anna van Cleef. fB24.5e Barnes: Een enkel uur van kla tergoud. 2 din. C45.7 Crottet: Maoeno. D32.5 Deming: Penny volgt haar roe ping. I. (J). D32.5p. Deming: Penny maakt carrière. II. (J). D32,3pa Deming: Penny's verdere avonturen. Ill (J). M34.1d Maugham Somerset: Het donkere vuur. S84.8t Steinbeck: Tortilla Flat. (Ook verschenen onder de titel: „Danny compagnie". W96.6 Wyndham: De triffids komen. 819.q B89.4n Brouwer: De nijboer fan Lycklamastate. (Fries). (J) is ook voor jongeren; t is histo risch. Incasseerders wordt het leven extra moeilijk gemaakt Wij hebben dezer dagen een onder houd gehad met een kwitantieloper, niet een man die voor verschillende za ken het geld voor geleverde goederen komt onhalen, maar iemand die zich beschikbaar gesteld had voor een ver eniging hier ter stede de lidmaatschaps kaarten rond te brengen en het daar voor verschuldigde bedrag te incasse ren. Er zijn vele verenigingen hier ter stede en er zijn dan ook velen, die zich met dat incasseringswerk bezighouden. Zij hangen in de regel de moeilijkhe den die zij op hun dagelijkse tochten ondervinden niet aan de grote klok maar het is ons na dit onderhoud we! duidelijk geworden, dat zij hun geld op allesbehalve gemakkelijke wijze verdienen en dat het beroep van incas seerder vaak buitengewoon zwaar en teleurstellend is. Wie voor een verzekering of b.v. voor het gasfabriek gelden ophaalt heeft het in de regel niet zwaar, om dat zij die betalen moeten, weten, dat zij in moeilijkheden zullen komen wan neer zij de premies of de kwitanties niet regelmatig betalen. Het zwaarste werk wacht de incas seerders der hier ter stede gevestigde verenigingen. Er blijken betrekkelijk weinig stad genoten te zijn, die dadelijk aan hun verplichtingen voldoen. De meeste to nen zich onaangenaam verrast, werpen de man die de lidmaatschapskaart brengt een allesbehalve vriendelijke blik toe en verzoeken hem nog maar eens terug te komen. Dat betekent dus tweemaal lopen voor hetzelfde geld en vaak naar verre buurten. Verscheidene anderen delen veront waardigd mede, dat zij bedankt heb ben, hoewel dit vóór een bepaalde da tum schriftelijk had moeten gebeuren. Daarvan blijken weinigen zich bewust Zij hebben destijds bedankt, maar we ten niet meer wanneer en ook niet aan wie en zij trekken zich verder weinig aan van het protest dat het bedanken in dit geval niet kan geaccepteerd worden. Zeer velen delen mede dat „meneer niet thuis" is. Wanneer hij wel thuis zal zijn is niet bekend en onze zegs man deelde ons mede, dat er ingezete nen zijn, die hem vijf of meermalen met de lidmaatschapskaart terug laten ko men. Dan is er de categorie die „„wel zal gireren", maar de giro-zending laat eindeloos op zich wachten. Een dame, uit Egmond die het contributiebedrag steeds per giro zou zenden zonder dat er ooit iets betaald werd, toonde zich ten hoogste verontwaardigd toen de incasseerder zich een extra reis naar Egmond getroostte en haar daar de lid maatschapskaart presenteerde. Zij vatte dit op als „een bewijs van wantrouwen waarvan zij niet gediend was". Inderdaad het pad van een incasseer der gaat niet over rozen. Het is een der meest ondankbare baantjes die men zich kan voorstllen omdat er betrekke lijk maar weinige stadgenoten zijn die zonder meer aan hun verplichtingen voldoen als daar niet een direct voor deel tegenover blijkt te staan. (Advertentie. Ina Med.) De Rochdaleschooi; Vondelschool I en II ,VGLO II en Wilhelminaschool II hebben in de schoolvoetbalwedstrijden, die op het Sportpark zijn gehouden, de eerste winspunten in de wacht gesleept. Zij zullen op Koninginnedag uitkomen in de finale. In afdeling BI ontmoeten Egmond en VGLO II elkaar, in afde ling Cl wordt de wedstrijd Rochdale schooiVondelschool gespeeld en in CII gaat de strijd om de eerste prijs tus sen Vondelschool II en Wilhelmina school II. De uitslagen van de demi-finale wa ren: Lindenschool IIVondelschool II 01; Bergen IIWilhelminaschool II 0 —5; VGLO II—VGLO IV 6—1; Egmond Heiloo 42 (na strafschoppen); RochdaleschooiNic. Beetsschool 21; Bosboom ToussaintschoolVondelschool 2—4. DAMCLUB D.D.D. Op de clubavond van D.D.D. werden deze week de volgende resultaten be haald: D. KlinkhamerM. Hemels 20; L. VerverJ. Jorna 2—0; P. Booy—J. Mekken 2—0; D. Stam—P. Smolenaars 1—1; P. de Wijn—G. Bakkum 0—2; N. LengersT. Kom 0—2; D. Bruggeman M. Hemels 1—1. Burgemeester Posch deelde bijzondere geschenken uit Na een tweedaags bezoek aan het Franse plaatsje Menton, dat deze weck in het teken van de FransNederlandse vriendschap staat, zijn de Schermer dansers gisteren in Alkmaar terugge keerd. Het groepje heeft het in Frank rijk bijzonder prettig gehad en is daar zeer gastvrij ontvangen. Dat begon al direct na aankomst, toen de Hollandse gasten in het stadhuis van Menton werden ontvangen. Hier stond de landwijn al gereed. Bij deze ont vangst ^verd onder meer het woord ge voerd door burgemeester J. Posch van Oterleek, die drie geschenken over handigde. In de eerste plaats was dat een kaasje, dat in 'n klein model wind molen was verpakt. De heer Posch maakte hierbij nog reclame voor Alk maar, door te vertellen dat dit kaasje was gekocht op de beroemde Alkmaarse kaasmarkt. Voorts overhandigde de heer. Posch een oud-Hollands krenten brood, hetgeen door zijn Franse col lega zeer op prijs werd gesteld omdat diens grootmoeder uit Holland afkom stig was. Ten slotte gaf burgemeester Posch een oud-Westfriese bruigomspijp. Ook voor de andere autoriteiten had de burgemeester van Oterleek lange pijpen meegebracht. De klederdracht van de Schermerdansers werd in Menton zeer bewonderd. Er werd zelfs gesproken over „de vrouwen met de gouden hel men". Samen met de Friese groep ga ven de Schermer dansers in de Kurzaal een uitvoering, waarbij uit de luide toe juichingen bleek hoe dit door de gast heren werd gewaardeerd. Ook door Franse groepen werden landdansen uit gevoerd. S.tl Mor. Kies een lichtlopende fiets, die minder van spieren en adem eist en méér gemak en ge noegen schenkt! Kies een LOCOMOTIEF, gemaakt uit het oersterke, maar veel lichtere hoogmagnesium-staal LOOPT HCHTERI Frame van hoogmagnesium-slaal (Advertentie, ing. Med.) Van ander Ras" onder regie van Bep Speet De bekende Alkmaarse Toneelver eniging „Cantecleer" heeft het zich voor haar slotuitvoering in „Het Gul den Vlies" niet gemakkelijk gemaakt door daarvoor te kiezen het bekende toneelspel „Van Ander Ras", dat via het beroepstoneel zijn weg gevonden heeft naar dat der dilettanten en dit seizoen vele malen door verenigingen werd opgevoerd, Cantecleer mag echter zeer tevreden zijn over haar keuze, want zij heeft voor een vrij talrijk publiek van het gekozen stuk een zeer verdienstelijke opvoering gegeven, die veel waardering heeft gevonden. Het geheel gaf de indruk, dat er onder re gie van Bep Speet zeer serieus is ge werkt. Het „Negerprobleem" staat in dit stuk op bijzondere wijze in het mid delpunt. De fel hatende senator Lang don, die voor geen middelen terug deinst om de uit de Europese oorlog als officier terugkerende neger Brett Charles achteruit te zetten, is scherp getekend. Zijn dochter Genevra en zijn aanstaande schoonzoon, de schrijver Howard Thomas, Bella, de moeder van Brett en Honey, het negermeisje, staan tegenover hem en behalen voor Brett een mooie en eerlijke overwinning, waarna ook Alice haar houding her ziet. Jac. Beentjes was een scherp ge tekende Langdon. Zijn dochters Alice en Genevra werden verdienstelijk ge- Gistermiddag om kwart over drie reed een personenauto de Noor dervaart op, stopte en ging direct weer terug. Bij deze manoeuvre botste de bestuurder tegen een achter hem rijdende auto. Toen de politie de man naar zijn rijbe wijs vroeg, bleek hij dat niet te hebben. Hij had ook geen belas- tingkaart en aan zijn wagen mis ten de voorgeschreven kenteke nen. Hij was bereid de schade te betalen, doch hij had geen geld. Bij zoveel pech kwam een nieu we tegenslag, want sinds gisteren heeft hij ook geen auto meer speeld door Tiny van Berkum en Elly Spruyt, waarbij de laatste als debu tante een goede indruk maakte. Ook nu trok Vok Keijsper als Howard Tho mas de bijzondere aandacht door zijn uitstekend, weloverdacht spel en ook van mevr. Van HoutsKeijsper zag men weer een opmerkelijke creatie als het negermeisje Honey. Mevr. De Moei—Stokhof als Brett's moeder handhaafde haar reputatie (alleen haar armen waren iets te blank). Toon Buis- sink wist de zeer moeilijke hoofdrol van Brett Charles, de neger, verdien stelijk te vertolken. Zijn taak was niet licht. Als gast verleende W. Pieters zijn gewaardeerde medewerking in de rol van de advocaat Maxwell. Het toneel zag er zeer verzorgd uit en ook de heer Groothuizen had als grimeur alle eer van zijn werk, dat in dit stuk hoge eisen stelt. Cantecleer verdiende het luide applaus dat de uitvoerenden na elk der bedrijven en vooral aan het slot ten deel viel. Het was vóór de oorlog usance, dat de bakkers nieuwe klanten trachtten te winnen door cadeaux in het voor uitzicht te stellen; de één beloofde een koek en de ander een taart. Later kwamen de georganiseerde bakkers on derling overeen het cadeaustelsel af te schaffen, hetgeen op hun verzoek wet telijk werd bekrachtigd. De bakker L. B. uit Alkmaar, die gisteren voor de economische politie rechter in Alkmaar, mr J. A. Markus, terecht stond, had zich van dit verbod niets aangetrokken. Hij beloofde en gaf zijn nieuwe klanten koek en taart, betgeen hem ten slotte op een proces verbaal kwam te staan. De Officier van Justitie, mr J. M. Vellinga, be toogde dat het voor de bakkers zelf niet gewenst is dat het vooroorlogse cadeaustelsel weer wordt ingevoerd. Hij eiste tegen B. 35 subs. 10 dagen. De uitspraak was 25 subs. 10 dagen. 39. Een kwartier nadat agent Pap het sluiswachtershuis was binnengetre den, verliet een oude juffrouw de wo ning door de achterdeur. Zij had even rond gekeken of er geen onraad was e.i toen schuifelde zij naar buiten. Ze droeg een kar'-ebies aan haar arm en zii steunde een beetje op een grote groene paraplu. „Denk er aan", had zij toen zij weg ging tegen de agent Piet Pap gezegd, „dat je tegen alle schippers die komen schutten vertelt, dat de sluiswachter wegens familie-omstan digheden is weggeroepen. Zeg maar, dat z'n ouwe moeder hem is komen halen". De agent Pap had geknikt, dat ie alles goed had begrepen. In een enigszins „bibberige" toestand was hij in het sluiswachtershuis achter geble ven. Intussen slofte Jimmy Brown, ver kleed ■als „opoe Knuffel" dat was de naam die hij zich had gekozen in de richting van het vissersstadje Pop- pelsga, dat een drie k wc''tier lopen landinwaarts lag. Jimmy had alle moei te de schuifelpasjes te maken die bij zijn kledij van oud vrouwtje pasten, maar toen hij een minuut of tien on derweg was en hij er zeker van was, dat er niemand in de buurt was, be gon hij er op los te spankeren, want hoe eerder hij in Poppelsga zou zijn hoe liever het hem was. Eerst in de buurt van het stadje gekomen, begon hij weer als een oud vrouwtje voort te schuifelen.... Een ander hoogtepunt van het bezoek aan Menton was het bloemencorso, waaraan ook door de Hollanders werd deelgenomen. Zij beeldden een wind- molen uit. In de kerk van het Franse plaatsje werd een speciale folkloristi sche mis opgedragen. De Hollanders zongen daar enkele liederen en de heer Pranger uit Alkmaar bespeelde het orgel. Is het een wonder dat de Schermer dansers best nog een tijdje in het gast vrije Menton hadden willen blijven? De arbeiders die dezer dagen het Victoriebeeld verrold hebben, hebben bij het wegbreken van de oude funda menten een oorkonde gevonden, welke destijds in een loden doos werd inge metseld. Het document blijkt on danks het beschuttende lood zo iat te zijn dat de letters vrijwel onlees baar waren. Wij hebben destijds op 7 October 1948 een gehele pagina aan de ge schiedenis van dit beeld ge wijd en daarbij ook over het inmetse len van een oorkonde, geschreven. In 1873 toen wij voor de 300ste maal onze bevrijding herdachten, is Z. M, Koning Willem III, vergezeld van de prinsen Hendrik en Alexander, naar Alkmaar gekomen om het monument te onthul len. Dr N. Beets hield de feestrede waarna de Koning en de prinsen de tribune verlieten en zich naar de plek der fundering begaven. Het leggen van de sluitsteen had door Zijne Majesteit plaats op de gebruikelijke manier. Na de Koning spreidden de beide prinsen met een zilveren troffel de kalk uit een door de dames Verschuir en Conijn aangeboden bak, waarna Z. Ma jesteit de steen legde en bevestigde over de oorkonde. Koning Willem III heeft toen de sluitsteen van het fundament gelegd, maar het beeld was er nog niet en het zou nog drie jaren duren eer het op zijn voetstuk stond en onthuld zou worden. Die onthulling heeft op 9 Oc tober 1876 plaats gevonden op een Zondag tijdens buitengewoon slechte weersomstandigheden. Burgerlijke stand Geboren Rudolf, z. van D. Hout- kooper en A. C. in 't Veld. Alida W. M. L., d. van L. A. Res en A. C. M. M. Lohman Anna J., d. van N. J. Laan en A J. Lenards. Anna M. C., d. van H. J. de Jong en E. Martin. Antonette, d. van A. A. van Gaal en C. Koppes. Petronella, d. van A. de Jong en J. M. Ilbrink. Getrouwd Albertus C. Bruijn en Adriana G. C. van Wonderen. Hendri- cus A. Keijsper en Catharina de Jongh. Antonius G. Winter en Adriana J. M. Vaske. Ariën van Ravenhorst en Ca tharina H. van 't Veen. Overleden Maria Kaan, 78 jaar. Uit het zakenleven Als nieuwe handelszaken werden in het Handelsregister ingeschreven: „Majolica", Bergen, Jaap Weijandweg 21. Aardewerk- bedrijf. Eigenaar: A. G. J. den Broeder, Administratiekantoor R. C. Weidema, Heiloo, Kerklaan 32. Administratiekan toor. G. Bakker, Noofzi-Scharwoude, Dorpsstraat 16. Exploitatie van zomer huisjes. „Faenza", Alkmaar, v. d. Wou destraat 46. Aardewerkbedrijf. Eigenaar: W. R. de Broek. DOOR AUTOVELG GEWOND Gistermorgen is in een autobanden- handel hier ter stede een bedrijfsonge val gebeurd, waarbij een 17-jarige ma gazijnbediende vrij ernstig werd ge wond. De jongeman was bezig met het op spanning brengen van een band, welke om een uit twee delen bestaan de velg was gemonteerd. Bij dit werk barstte plotseling de binnenband, waar door de jongeman een halve velg te gen het voorhoofd kreeg en vrij ernstig werd gewond. Per auto van de GGD is hij naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht, waar hij ter behandeling is opgenomen. Het voornaamste punt waarvoor deze vergadering was belegd was het aangaan van een overeenkomst van geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten tot een be drag, waarvoor de houders van rente- spaarbrieven en obligatiën van de Nationale Leningen voor de Woning bouw 1952 bij voorkeur ten aanzien van de gemeente Egmond-Binnen is uitgesproken. De opbrengst van deze voorkeur-lening zal worden .gebruikt voor de financiering van voor 1952 goedgekeurde nieuwe woningbouw, voor de met de woningbouw in ruime zin samenhangende werken van drin gende aard en tenslotte voor andere urgente bouwwerken als bijv. scholen e.d. De rekening 1950 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot van f 17.583.58. De nieuw aan te leggen weg van de Vennewatersweg naar de Hollander- weg, waaraan inmiddels vier nieuwe arbeiderswoningen zijn gebouwd ver kreeg de naam van „Dom Huijben- laan". De gratis overname van een stuk grond van de heer G. Belleman, deel uitmakende van de Julianaweg en Herenweg werd goedgekeurd. De gemeente zal, mede in overleg met het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier te Alkmaar als te genprestatie voor betegeling en bestra ting dienen té zorgen. De heer J. Val- kering zal gaarne in de algemene po litieverordening zien opgenomen een benaling dat reagerende koeien hier niet mogen worden ingevoerd. De hr. J. Mooij was daar. tegen. Onderzocht zal worden of een degelijke bepaling wel door de raad getroffen mag wor den, alsmede of ze gewenst is. Wet houder Hopman stelde voor het maaien van alle zaadgevende onkruid gewassen verplichtend te stellen. HEM, 16 April 1952 Witlof 31— 34, afw. 17—26; radijs 7—9; BI. Eigen heimers 16,10; spinazie 8—14; prei 26— 29; andijvie 27—30.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2