Plattelandsvrouwen willen Koningin Juliana een geschenk aanbieden Groots welkom voor de Koningin in het „Nederlandse" Grand Rapids Professor Gerritson op de bres voor de Friese taal Nieuwe kansen voor Urker vissers Drijvende tentoonstelling over de opvoering der productiviteit Provinciale Bond groeii in betekenis Dekservei en vingerdoekjes met geborduurde wapens Mevr. Vis-Leguit wordt adviserend lid Zeven keren er terug naar Nederland Omgekeerde bewijslast voor bromfietsers Vijanden der vivisectie wensen eigen leerstoel Tweeblinden maken een voettocht van 426 km. Verkeersongevallen met 80 pCt toegenomen Minister Albregis sprak openingsrede Ascari won de Grote Prijs van Pau Het Calvijn-college noemde een leerstoel naar haar Stad vol oranje en rood-wit-blauw KxiJit B&bieJIc De Koningin verovert Amerika Vier gemeenten zu'len aardgas gebruiken Bezoek van Eisenhower uitgesteld tot 23 April Landbouwer en huis houdster ernstig gewond De aangiftebiljetten der inkomstenbelasting Prijsverlaging entstof mond- en klauwzeer DONDERDAG 17 APRIL 1953 De plattelandsvrouwen uit Noord-Holland, die Woensdag: hun provinciale vergadering: in Alkmaar hielden, hebben van hun voorzitster mevrouw Vis- Leguifc kunnen vernemen, dat de bond een steeds voornamer plaats gaat in nemen. Mevrouw Vis leidde dit af uit de invitaties, die de hoofdbestuursleden ontvangen voor buitenlandse studiereizen, uit het levendige internationale con tact tussen de verschillende vrouwenorganisaties en uit de stijgende invloed op de plattelandsvrouw. „Voetje voor voetje gaan we vooruit naar de verwezen lijking van ons doel: de verheffing van het platteland," aldus de voorzitster. Op de vergadering werden enkele belangrijke besluiten genomen. Zo zal de Koningin ter herinnering aan lia^r bezoek aan West-Friesland een dekservet met het wapen van Noord-Holland worden aangeboden en een aantal vinger doekjes, waarop de afdelingen ieder het wapen van hun eigen gemeente zullen borduren. Om aan de wens van vele leden tegemoet te komen werd een prijs vraag uitgeschreven voor de tekst van een provinciaal lied, dat naast het Bonds lied zal worden ingevoerd. Dat de plattelandsvrouwen deze zo mer nog het een en ander voor de boeg hebben bleek uit de mededeling van de voorzitster. Begin Mei is er in Utrecht de tentoonstelling „Woning en kleding voor ons", waar de vrouw al lerlei gegevens zal kunnen vmöen over de practische inrichting van haar ■woning, over vloerbedekking, meube len, kleding en wat niet al; op 28 Mei wordt eveneens in Utrecht, tijdens de algem. voorjaarsvergadering 'n hand- werktentoonstelling gehouden, waarop Noord-Holland met een fraaie inzen ding zal komen; in Juli volgt de Land dag te Haarlem en in September wacht een tweede handwerkexpositie in Pur- merend, ter gelegenheid van het vijf en twintigjarg bestaan van deze plaats als marktstad. Kleine penetratie Met het oog op het aftreden van vier bestuursleden van het Noordhollandse Witte Kruis stelde mevr. Vis voor vier candidaten te kiezen uit de kringen der plattelandsvrouwen. Zij merkte hierbij op, dat het een vreemde figuur is, als in het bestuur van een vereniging, die zo nauw bij het gezinsleven is betrok ken, geen enkele vrouw zitting heeft. Het voorstel werd enthousiast begroet en op korte termijn zal een lijst van candidaten door de afdelingen worden aangelegd. Over het feit. dat op de na jaarsvergadering van de provinciale bond drie bestuursleden zullen aftre den, die niet herkiesbaar zijn, onder wie ook de voorzitster mevrouw Vis- Leguit, toonde de vergadering zich minder geestdriftig. Zij stelde zelfs voor, met voorbijgaan van het gelden de reglement, mevrouw Vis een jaar langer te handhaven, maar ten slotte vond men de gulden middenweg door voor de voorzitster een nieuwe functie te creëren van adviserend lid van het bestuur. Dit voor de tijd van een jaar. Het jaarverslag over het rustfonds maakte melding van een daling van het aantal patiënten. Het bedroeg in 1951 20 leden. Ook in het jaarverslag van de provinciale bond werd gewag gemaakt van een daling, die echter minder voldoening schonk omdat het in dit geval het ledental betrof. De oorzaak hiervan was het opheffen van de afdelingen Nieuwer-Amstel en Sint Maarten. Er was over 1951 een batig saldo van f 2746.44. De rijpere vrouw In de middagvergadering luisterden de plattelandsvrouwen met zeer veel interesse naar mevrouw Aalbers uit Sleen (Drente), die in haar lezing over „De vrouw op rijpere leeftijd", onver bloemd het probleem van de „zure, oude vrijster" behandelde. Mevrouw Aalbers legde haar gehoor uit hoe ge makkelijk een oudere vrouw, wier hoop op een huwelijk voor goed is ver dwenen, terugschrikt van de eenzaam heid, die haar wacht. Alleen zij, die zich erop toeleggen anderen te dienen, hetzij door maatschappelijk werk, het zij als verpleegster, zullen er in slagen haar eigen behoeften te vergeten. Erger noemde spreekster de gehuwde vrou wen, die op latere leeftijd hun even wicht kwijt zijn. Zij vormen het be wijs, dat haar huwelijksleven steeds verkeerd is ingesteld geweest. Vele moeders toch trekken haar kinderen vóór de man, met als resultaat, dat wanneer de kinderen hun eigen levens pad hebben gekozen, de moeder leeg en eenzaam achterblijft en niet meer in staat is het innerlijke contact met de man op te nemen. Moeders moeten haar kinderen los kunnen laten, aldus spreekster. Dan kan pas van de ware liefde worden gesproken. Liefde is niets anders dan voortdurend offers brengen. Een vrouw op middelbare leeftijd kan geen aantrekkelijkheid meer voor de man bezitten. Maar zij moet jong van hart blijven, een leven dige belangstelling tonen voor wat haar man boeit en trachten geestelijk zowel als lichamelijk een eenheid met hem te vormen. Eerste Kamer weer bijeen (Vervolg van pagina 1) Bij de behandeling van de Friese kwestie stelde prof. Gerritson zich op principieel standpunt. Het gebruik van het Fries in de rechtszaal, ook bij het afleggen van de eed, is niet een kwes- tia van opportuniteit, vond hij, maar van recht. Een vrij man bidt in zijn moedertaal. De eed is een gebed. Als de staat dwingt een vrij man zijn ge bed in een vreemde taal te doen, dan gaat hij buiten zijn boekje. Als de re gering recht doet aan het Friese volk, dan zal zij de liefde van Friesland voor Nederland vermeerderen. Anders vrees de hij op de duur moeilijkheden als in Belgie. Hij vroeg de benoeming van een commissie, die een definitieve ie- geling zal voorbereiden. De heer Algra zeide. Als men thans nog verbiedt de eed in het Fries af te leggen, dan is dat een bewijs van Hol lands imperialisme. In de avondvergadering werd het de bat over de begroting van Justitie voortgezet. Mr P. J. Witteman (KVP) Een Nederlandse zegsman heeft tegen over AFP medegedeeld, dat men bij de regeling van het geschil tussen de naar Argentinië geëmigreerde Urker vissers en de Belgische reder Van Iseghem op de goede weg is. Een oplossing schijnt voor de deur te staan. Van de twintig vissers hebben dertien besloten in Ar gentinië te blijven en hun gezinnen over te laten komen en zeven gevraagd naar Nederland te mogen terugkeren. Zij zullen door de Nederlandse legatie op een Nederlandse koopvaardijschip worden gerepatrieerd. Wat de eersten betreft is Van Iseghem in principe bereid het arbeidscontract In zijn memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer over het ontwerp van wet tot wij ziging van de wegenverkeerswet, her innert de minister van verkeer en wa terstaat o.m. er aan, dat hij in de ver gadering var. de Tweede Kamer van 28 November als zijn aanvankelijke mening te kennen heeft gegeven, dat aanleiding bestond, de bromfietsen van toepassing artikel 31, 1ste lid, der we genverkeerswet uit te zonderen en mitsdien de zogenaamde omgekeerde bewijslast op te heffen. Intussen is hem gebleken, dat toch Wel bij zoveel verkeersongevallen bromfietsen zijn betrokken, dat het gevaar, dat de bromfiets op de weg oplevert, inderdaad groter is te ach ten dan dat, hetwelk wordt veroor zaakt door het berijden van een ge woon rijwiel, in verband waarmede het juist voorkomt voor de bestuurders van bromfietsen - welke voertuigen tot de categorie motorrijtuigen blij ven beheren - de voor de bestuurders van motorrijtuigen bestaande zoge naamde omgf keerde bewijslast van kracht te doen blijven. Bijzondere expositie bij opening Amsterdam—Rijn kanaal Met de bedoeling de beeldende kun stenaars de gelegenheid te geven, hun bijdrage te leveren tot het welslagen der feestelijkheden bij de ingebruik stelling van het AmsterdamRijn kanaal, zal er onder auspiciën van de stichting „AmsterdamRijnkanaal- 1952" een tentoonstelling worden gehouden van werken van beeldende kunst in alle technieken op het thema; ■•De Amsterdamse haven". Het gemeen tebestuur van Amsterdam heeft daar toe Museum Fodor beschikbaar gesteld van 22 Mei tot 15 Juni. Iedere in Ne derland wonende beeldende kunstenaar kan ten hoogste zeven werken, ingelijst °P 17 Mei a.s. tussen 9 en 17 uur bij dit museum inzenden. te annuleren en hun toe te staan elders werk te zoeken. Dit resultaat werd be reikt door de Nederlandse legatie. De financiële kwestie moet thans nog ge regeld worden. De vissers zullen, aldus AFP, gemak kelijk werk kunnen vinden in Mar del Plata en verscheidene reders zijn be reid hun eis, om de Zondagsrust in over eenstemming met hun godsdienstige overtuiging in acht te nemen, in te wil ligen. Voorstanders van de anti-vivisectie zijn gistermiddag in optocht door Den Haag getrokken naar het kabinet van de minister-president, om aan dr Drees een petitie te overhandigen. Hierin wordt de Nederlandse regering ver zocht aan een der rijks-universiteiten een leerstoel in de vivisectievrije ge neeskunde in te stellen, te bekostigen door de anti-vivisectie Stichting. Het verzoek ging vergezeld van ongeveer 26.000 handtekeningen, die de Stich ting in het gehele land heeft verza meld. De optocht werd voorafgegaan door politie te paard, zodat men ook hier bij het dier bleef. In een aantal wa gens werden sprookjes uitgebeeld, waarin het dier een rol vervult. Ver der zag men o.m. een kleine „kruis ridder" op een ezeltje, die een kruis tocht tegen de vivisectie ondernam. Een groep kinderen stelde een bijen volkje voor. Voorts werden verschil lende leuzen meegedragen, zoals „Vi visectie moeten kan de wereld uit" en „Anti-vivisectit is dierenbescherming". meende, dat de minister zich teveel ge bonden acht aan de richtlijnen. Hier zou wat meer soepelheid, een wat los komen van de richtlijnen wenselijk zijn. Een richtlijn is geen wet. Overi gens heeft hij het gevoel, dat hoe moer wetten er komen hoe minder recht er is. Hij constateerde bij de minister een gebrek aan ruim en royaal beleid. De zaken komen voorts veel te laat tot stand door ons perfectionnisme. Velser affaire Mej. mr M. Tjeenk Willink (PvdA) had waardering voor het beleid van de minister. Met betrekking tot de Velser affaire ziet zij van de minister gaarne een verklaring over de contra dictie in twee memories van antwoord en de mededeling wanneer de afslui ting van het vooronderzoek verwacht kan worden. Ten aanzien van de zaak- Schallenberg kan zij zich niet bevrij den van het gevoel, dat hier niet de nodige voortvarendheid betracht is, hetgeen zij niet deze minister wil ver wijten. Zij vroeg de minister het dos- sier-Menten ook aan de Eerste Kamer over te leggen indien er bij de behan deling van de zaak in de Tweede Ka mer voldoende licht in deze zaak gaat schijnen en wilde opening van zaken, ken. Mr G. E. van Walsum (PvdA) behan delde de vraag of de humanisten aan spraak kunnen maken op de geestelijke verzorging in de gevangenissen. De vergadering is ten slotte ge schorst. Groningen-Maastricht Twee geleidehonden, Max en Kazan, zullen de heren C. de Boer uit Ermelo en K. Markus uit Markenwoude, langs een route van 426 km naar Maastricht leiden. Doel van deze tocht is aan te tonen, dat een blinde zich evenals een ziende overal kan bewegen. De beide heren zijn gisteren in Groningen ge start. Zij zullen de reis in veertien etappes maken. Iedere etappe is onge veer 30 a 35 km lang. Men hoopt op 29 April in Maastricht aan te komen. Op iedere etappeplaats zal de burgemees ter van de bewuste gemeente zijn hand tekening plaatsen in een logboek, dat een reisbeschrijving van de tocht zal bevatten. In 1949 maakte de heer De Boer reeds een wandeltocht van Amsterdam naar Brussel. Op de route naar Maastricht zal kien tevens trachten enkele folders over blindegeleidehonden te verkopen. De beide heren hopen daarmee een be drag van f 450,te vergaren. Wanneer dit lukt zal de geleidehond van de heer De BoerMax, worden gegeven aan een blinde, die het bedrag voor de aan schaffing van de geleidehond zelf niet kan opbrengen. Sinds 1938 De ANWB organiseert in een der ge bouwen van de technische hogeschool te Delft een driedaagse verkeerstechnische leergang. Bij de opening hiervan, die gisteren plaats vond, wees de voorzitter van de ANWB er op, dat het aantal ver keersongevallen sinds 1938 met tachtig procent is toegenomen. Tevens werd de voorspelling uitgesproken, dat binnen enkele jaren een half millioen Neder landers in het bezit van een bromfiets zullen zijn. Geconcludeerd werd, dat men in Nederland naar een sterke spe cialisatie zal moeten streven in verband met een toekomstige wijziging van het verkeersbeeld. „Alle hens aan dek „Alle hens aan dek" is de naam van de „drijvende" tentoonstelling, inge richt op de twee Kempenaars „Mawa" en „Maria", die gisteren te Nijmegen werd geopend door de minister zonder portefeuille prof. dr. A. H. M. Al- bregts. Deze tentoonstelling die is in gericht door de „Contactgroep opvoe ring Productiviteit" en waarop ook films zullen worden vertoond over de productiviteitsbevordering, zal gedu rende een jaar door Nederland varen. In zijn rede wees de minister op net grote belang van een systematische efficiencyverbetering bij de productie, hetgeen zal moeten worden ingezien door allen, die hetzij direct of indirect zijn betrokken bij het productieproces. Dieper ingaande op verschillende fa cetten van dit onderwerp, legde minis ter Albregts bijzondere nadruk op de grote verscheidenheid van producten, die voor onze volkshuishouding een bron van verspilling betekent. Die te grote verscheidenheid heeft vergaande consequenties voor de gang van zaken in de productiesector, in de administra tieve sector en in de commerciële sec tor, die de productiviteit geenszins ten goede komen en derhalve het product onnodig duur maken. Daarom zal in de eerste plaats de mentaliteit der consu menten (die dus het bepaalde product zouden eisen) moeten worden gewij zigd. Zij zullen zich in hun eisen aan gaande de verscheidenheid dienen t,e beperken. Ook de producenten hebben op dit terrein een taak. Zij zullen in bepaalde gevallen moeten weigeren een nieuw type artikel te gaan produceren en de verbruikers door middel van re clame en voorlichting van de noodzaak daarvan moeten overtuigen. Ook over leg tussen producenten, handelaren en verbruikers zal in vele gevallen tot be vredigende resultaten kunnen leiden, De Italiaanse autorenner Ascari heeft in de Pyreneën met zijn twee liter Ferrari de grote prijs van Pau gewonnen. Ascari neemt hier in volle vaart een bocht. ENKELE duizenden Amerikanen van Nederlandse afkomst hadden zich gisteren voor het Pantlind hotel in Grand Rapids verzameld ten einde Koningin Juliana en Prins Bernhard, die zij nog steeds als hun eigen Koningin en Prins beschouwen, een onvergetelijk welkom toe te roepen in deze stad in Michigan, waar een derde van de bevolking van 180.000 inwoners Nederlandse namen draagt. het college, de heer Spoelhof, werd daar de leerstoel in de taal en cultuur der Nederlanden hernoemd naar ko ningin Juliana. Hierna volgde een tocht door de stad, welke was getooid als een Neder landse stad op Koninginnedag: Neder landse vlaggen woeien overal en ook ontbraken de talrijke oranje linten en oranje luchtballonnetjes niet. Op het balcon van het Pantlind hotel sprak de burgemeester van de stad, Paul De koninklijke bezoekers waren gis termorgen reeds vroeg uit Detroit ver trokken en kwamen omstreeks tien uur met een Constellation van het leger op het vliegveld van Grand Rapids aan. Na plechtige ontvangst op het Calvijn-college door de president van JN JOHANNESBURG werd Dinsdag middag een zitting van het Hoog gerechtshof gehouden, gepresideerd door rechter Philip Millin. Juist- toen de rechter een vonnis zou uitspreken op te blazen. Hij gebruikte daarvoor een voorraad springstof van 250 kilo gram. Er zijn heel wat kleinere brandjes, die echter meer paniek ple gen te verwekken. Zo stond er te over het hoofd van een Zuidafrikaanse Delfzijl een bruidegom in brand, juist verdachte, stierf hij, hetgeen grote aantal lnwoners. bedraagt volgens de toen verk]aarde te willp„ ne man vciuauutc, OUCH "fj» llCbgCCU glULC loot" oto etot-iotinlr _„_i:t06Il filj V6rklclcirCl6 t6 WlUdl. DG ni3.ll consternatie gaf. Veertig Romei- rn;i]fnpn n FVn méi-haanSaoh^n in had voor het betreden van het stad- nen zijn naar een ziekenhuis in de H 9 vrli a - buis een brandende pijp in zijn ge- Eeuwige Stad vervoerd, nadat ze had- il Lti laJ r mo" klede 3as gestoken en dat ding had den deelgenomen aan een bruiofts- het vuur veroorzaakt. Zelden zag diner in een gerenommeerd restau- »laavd de derfl^ w» vi^m tZ men te DeIfzijl zo'n warme echtvriend. rant. Ze bleken te lijden aan voedsel- g'aaff* ?e ?eatlg 1meter ,h°ge vIam - - - - vergiftiging. Een rechtbank in Carditsa in Thessalië heeft een zeke- doven, door de bron doodeenvoudig re meneer Stephanos Stinis, die in 1948 een tijdbom in een gebouw te Vo los had geplaatst, vier keer ter dood veroordeeld. Zonder aftrek van voor arrest. O De griepepidemie, die zeven weken in West-Berlijn heeft gewoed en één en zeventig slachtoffers maak te, is naar het schijnt bedwongen. Met Pasen is er niemand aan griep gestorven. Philips heeft weer eens een uitvinding gedaan op het gebied van foto-lampen. Er wordt nu een type op de markt gebracht, dat een diameter heeft van ongeveer twee centimeter. Het hele ding is nog geen halve decimeter lang. Joego-Slavië is in drie jaar tijds bijna zeshonderd duizend inwoners rijker geworden. Het Beter tien Oosterlingen in het Westen dan één Westerling in het Oosten Een bejaarde dame in Londen wist zich dezer dagen plotseling in het be zit van een ondermijnd hoofd. Een kwajongen had vanaf de straat een voetzoeker afgeschoten, die door het geopende raam in de eveneens geopen de mond van de oude dame belandde. Gelukkig richtte het projectiel slechts geringe schade aan. In Brusselse automobilistenkringen zal men wel voorbereidingen treffen voor de hul diging van de heer Voets, een Brus selse chauffeur, die tijdens het paas weekeinde voor de vijf en twintigste maal in zijn chauffeursloopbaan een auto in de poeier reed. Aangezien de heer Voets steeds een wagen van het- zlefde merk reed, zou Theodoor het niet meer dan sportief vinden, als de betrokken fabriek de jubilaris een pantserauto cadeau deed. Goebbel, het koninklijk paar toe en overhandigde de Koningin de sleutel van de stad, welke hij tevens de sleu tel tot de harten der inwoners noemde. Hierop verlieten de koninklijke be zoekers Grand Rapids teneinde een be zoek te gaan brengen aan het kleine, oer-Hollandse plaatsje Holland, dat on geveer 45 kilometer van Grand Rapids is gelegen. Ook hier hadden zich dui zenden en duizenden langs de weg op gesteld en het scheen, dat er in de langs de route van de stoet gelegen dorpjes Zeeland, Friesland of welke andere Ne derlandse namen zij dan ook hebben, niemand was thuisgebleven. Met de stoet holden jongens en meisjes in Ne derlandse klederdrachten mee en fiet sten kinderen op rijwielen, die tot ware oranje-voertuigen waren getransfor meerd. Op het stadhuis zei burgemees ter Harry Harrington, dat de Koningin zich hier geen vrienden behoefde te maken, zoals elders op haar reis, omdat alle inwoners hier reeds haar vrienden waren. Koningin Juliana was zichtbaar ontroerd en dankte hartelijk voor dit „welkom thuis". Hierop zongen de in woners van Holland „Holland, o Hol land, ik vind jou zo mooi!", waarna en kele oud-vaderlandse klompendansen werden uitgevoerd. Per speciale trein werd tenslotte de terugreis naar Detroit ondernomen, waar het koninklijk paar wederom in het Sheraton Cadillac hotel overnachtte. „Lively queen makes hit all around" (Levendige Koningin verovert het land stormenderhand)aldus vat de invloed rijke Detroit Free Press" de indruk van het koninklijk bezoek aan Detroit in een vette, over het hele blad ge drukte krantenkop samen. In andere, maar even kernachtige typisch Ameri kaanse bewoordingen zeggen de ove rige bladen hetzelfde. De Nederlandse vorstin is „Charming sincere lady anyone would, like for a friend" schreef „Detroit News" „Aan het eind van een lange dag kon Juliana het logboek van haar goodwïll-tour openen, de pagina getiteld „Detroit" opslaan en er op schrijven „Missie volbracht: Detroiters vrienden geworden", aldus een ander krantencommentaar. waarbij de overheid dan eventueel de helpende hand zou kunnen bieden. In dit verband deelde de minister mee, dat in opdracht van het minis terie van Wederopbouw en Volkshuis vesting door het Bouwcentrum en Ra- tiobouw een rapport is uitgebracht, ge titeld „Verhoging van de productiviteit van het bouwen,' in het bijzonder van de woningbouw", dat zal verschijnen in het blad „Bouw" en voorts op grote schaal zal worden verspreid. Uit het rapport blijkt, dat het prijsniveau van nieuwe woningen kan^vorden verlaagd voor zover standaardisatie en een be tere organisatie daartoe de mogelijk heid vergroten. Er is op dit terrein veel te bereiken indien ook de opdrachtge vers bereid zijn zich te realiseren, hoe zeer de irrationele verscheidenheid de productiviteit schaadt. De opening van de tentoonstelling werd o.a. bijgewoond door de heer Cla rence Hunter van de M.S.A.-missie, die de schepen beschikbaar stelde, en de Commissaris van de Koningin in Gel derland. Leiding heeft een lengte van vijf en twintig kilometer De gemeenten Sieenwijk, Volvega en Joure hebben zich accoord verklaard met de levering van aardgas uit de door de Ned. Aard-oliemaatschappij aange boorde bronnen. Aardgaslcidingen zul len voor rekening van het Rijk worden aangelegd. Met Coevorden dat reeds uit de aard gasbron Schoonebeek bediend wordt, zijn dit de enige gemeenten, die defini tieve afspraken omtrent aardgasleve ringen hebben gemaakt. Met gemeen ten als Almelo, Hengelo en Enscheda zijn nog geen overeenkomsten getrof fen. Desondanks is opdracht gegeven tot het leggen van leidingen. Men hoopt de genoemde gemeenten en Oldenzaal op den duur uit de bronnen Tubbergen Denekamp te gaan bedienen. De aardgasleidingen zullen ongeveer een lengte van 500 kilometer hebben, hetgeen volgens ruwe schatting onge veer 25 millioen gulden zal kosten. Da gasvelden Wanneperveen en Tubber gen zullen resp. 100.000 en 30.000 kubie ke nieter gas per dag kunnen leveren. Het bezoek, dat generaal Eisenho wer morgen aan ons land zou bren gen, is uitgesteld, omdat hij op dia dag de begrafenis wil bijwonen van de Franse generaal Coudraux, plaats vervangend chef van de Shape in Pa rijs. Thans is dit bezoek vastgesteld op 23 April, nadat de generaal bespre kingen zal hebben gevoerd in Oslo en Kopenhagen. Gisteren bracht hij een afscheidsbezoek aan Brussel, waar hij koning Boudewijn ontmoette en het noenmaal gebruikte met de minister van defensie en premier Van Houtte. Ontploffing in kelder Toen de landbouwer L .uit Maas- bree (L.) de kelder onder zijn woning binnenging, ontstond een hevige ont ploffing. Op het gerucht daarvan snelde de huishoudster, mej. P. toe. Juist bij de kelderdeur kwam zij in botsing met de hevig geschrokken man, die geheel in brand stond. Ook de kleren van de huishoudster raak ten in brand. Met brandwonden aan gezicht, handen en benen zijn zij naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. In de kelder stond een gastoestel, dat werd gevoed uit een metalen fles. Waarschijnlijk is het gas uit een de fecte toevoerleiding gestroomd, heeft L de gasreuk waargenomen en ont stond de ontploffing toen hij een lu cifer aanstak om de bron er van op te sporen. Tot verleden Zaterdag is nog maar ruim een derde van het aantal uitge reikte aangiftebiljetten voor de inkom stenbelasting over 1951 terugbezorgd, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van financiën mede. Het aan giftebiljet had uiterlijk Dinsdag ingele verd moeten zijn. Alleen voor effecten bezitters is de termijn verlengd tot 29 April. Daarom wordt er aan herinnerd, dat dit jaar voor het eerst op het niet of te laat inleveren van het aangifte biljet een boete is gesteld. Deze komt neer op een verhoging van de aanslag met vijf procent, met een minimum van f 5.Deze straf is in het leven geroe pen, juist om te voorkomen, dat aan giftebiljetten oningevuld blijven liggen. Wie dit toch doet, haalt zichzelf èxtia kosten op de hals. Het ligt voor de hand, dat het en ten tegen mond- en klauwzeer vlotter verloopt, naarmate de kosten, die daaraan zijn verbonden, lager zijn. Nu zou het om verschillende redenen gewenst zijn, dat onze gehele Neder landse veestapel geënt werd tegen mond- en klauwzeer. Een van deze re denen is gelegen in het feit dat de export van onze agrarische producten daardoor in de hand zou worden ge werkt. Teneinde na te gaan in hoe verre een verlaging van de prijs van de entstof mogelijk is, is een onder zoek ingesteld naar de kostprijs daar- "°.n. Het resultaat hiervan is geweest, dat de minister thans heeft medege deeld, dat binnen korte tijd de prijs van de entstof aanzienlijk zal worden verlaagd.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5