In de zaak Menten is alles ged aan f Gez in van 22 personen vertrekt De Engelse invoerquota voor Nederland teleurstellend VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Truman beveelt Ha rriman aan Vrijdag 18 April 1952 149e Jaargang No. 92 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Prinses Margriet bii operette Vermindering van 70 fot 75 procent Japanse stad in vlammen Minister Mulderije in de Eerste Kamer: Aantal vervolgingen in Velser-alfaire Commissie zal de Friese kwestie bestuderen E.V.C. protesteert bij de V.N. Jongen van tien jaar in afgraverij verdronken Stevenson trekt zich terug Ook zij genieten van de lente Hoger vetgehalte consumptiemelkzou ongewenste prijsstijging betekenen Minister Mansholt sprak in Leeuwarden Nederland-Zweden op televisiescherm Als hij dat geweten had..... Palingvergiftiging in Sittard Kamerlid Donker vraagt nauwkeurige inlichtingen over de affaire-Westerling O.M. te Amsterdam in hoger beroep Opa KI ij zing is wereldkampioen Spaniola verslagen met meer dan 49 minuten Huiselijk drama door drankmisbruik Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT Piinses Margriet bracht Donderdagmiddag onverwacht een bezoek aan de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Met aandacht volgde zij de kinder operette „Marjolijntje in Sprookjesland". Dezer dagen voert een Engelse de legatie te Den Haag handelsbespre kingen voor een handelsaccoord tus sen het Britse rijk en Nederland. In tussen zijn reeds lijsten bekend ge worden met invoerquota uit de OEES- landen en de landen buiten het geme nebest en de dollarzone. Over deze quota kan, blijkens te Den Haag ont vangen inlichtingen, niet gediscus sieerd worden. De omvang dezer „Glo bal licenses" zijn in Nederlandse kringen van handel en industrie met teleurstelling ontvangen. Beziet men de lijst met voor Neder land belangrijke producten, (bloembol len, zuivelproducten en eieren staan hierop o.m. niet vermeld), dan blijkt dat Engeland zijn invoer in het twee de halfjaar 1952 met 70-75 percent ge middeld verminderen zal in vergelij king tot 1951. Voor vruchtenpulp en gezouten groenten (augurken, zilverui en bloem kool) zijn jaarquota vastgesteld van resp. een millioen en 600.000 pond sterling. Voor diepvriesproducten werd voor 1952 110.000 pond en voor vruchtensappen 1.150.000 pond be schikbaar gesteld. Deze jaarquota zijn niet al te slecht. Anders liggen de cijfers voor het tweede halfjaar 1952, namelijk voor komkommers 60.000 pond, voor kersen 200.000, pruimen 170.000, verse aardbeien 160.000, kruis bessen 35.000, appels 300.000, peren 750.000, kasdruiven 140.000, tomaten- Reeds 4500 huizen in de as In de Japanse kuststad Tottori, 500 km ten westen van Tokio, woedt een grote brand. 4500 huizen zijn reeds een prooi der vlammen geworden. 120 per sonen zijn gewond en 20.000 dakloos. De brand werd veroorzaakt door overver hitting van een electrische boor, die ge bruikt werd om een boom te doorbo ren. sap en puree 1.750.000, gepelde toma ten in blik 2.900.000 en groenten in blik en glas 100.000 pond sterling. In dien men bedenkt, aldus groenten- en fruitexporteurs, .dat Wij met lang niet alle artikelen het eerst aan de markt zullen kunnen komen, dan vrezen wij een slecht jaar voor de uitvoer naar Engeland. Ook de uitvoer van ham en soek in blik is er slecht afgekomen. Neder land zal slechts voor een deel van een totaal bedrag van 1.650.000 pond ster ling .'n het tweede halfjaar 1952 kur- nen leveren. Voor cacao stelt de Brit se regering in dit tijdvak 105.000, voor cake 50.000, voor fondant 750 900, voor vis in blik 400.000, voor honing 5000 en voor custard en sagoproducten 160.000 pond sterling beschikbaar. (Van onze parlementaire redacteur) f4 ET Christelijk-Historische Eerste Kamerlid de heer Reijers kon gistermiddag in de openbare vergadering van dit hoge staatscollege niet luisteren naar het antwoord, dat de minister van Justitie, mr Mulderije, bij de behandeling van zijn begroting gaf op de critische opmerkingen, die deze afgevaardigde de vorige dag over de zaak-Menten had gemaakt. De heer Reijers was namelijk Woensdagavond naar zijn fractievoorzitter, de heer Kolff mededeelde met koorts thuis gekomen. Hij had de dokter gehaald en deze constateerde een lichte longontsteking. Mr Mulderije ging niettemin uitvoerig op het betoog van de heer Reijers in en vroeg, hoe deze aan al zijn gegevens gekomen was. De bewindsman veronderstelde, dat hij was ingelicht door de heer Menten zelf en door de journalist, die in deze zaak een rol gespeeld heeft. De heer Reijers beweert veel, zo voegde de minister er aan toe, doch hij bewijst niets. JV AARTEGENOVER verklaarde mr. Mulderije zich bereid alles, wat de heer Reijers had gezegd door de Justi tie te laten onderzoeken. Het was voor hem de vraag of de schilderijen, waar over de heer Reijers gesproken had en die over de grens gevoerd zijn, inder daad kostbare doeken waren. De op merkingen over de vernietigde inven tarislijsten kwalificeerde hij als licht vaardig. De Justitie, die niemand wil sau veren, doet wat zij kan. Nog steeds ontvangt zij processen-verbaal uit het buitenland, o.a. van verhoren van Ca nadezen. Overigens is weinig te be ginnen tegen getuigen, die „hun kaken op elkaar houden". De minister zou wel eens graag weten, waarom volgens de heer Reijers het onderzoek van de rechter-commissaris in Haarlem on volledig is geweest. De Amsterdamse rechter-commissaris zou gezegd heb ben. dat de journalist de waarheid heeft gesproken. Hoe weet de heer Reijers dat?, vroeg de bewindsman. Waarom noemt de heer Reijers niet de naam van de daders? Dat zou de zaak zeer vergemakkelijken. Wat de Velser-affaire betreft, deelde de minister mee, dat het onderzoek is gesloten en dat een aantal vervolgin gen zal worden ingesteld. En wat de zaak-Schallenberg aangaat, verklaarde hij, dat zij definitief is afgedaan, aan gezien vaststaat, dat Schallenberg zelf moord heeft gepleegd. Dat was ook dé Tegen ambtenarenverbod De EVC heeft bij de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Trygvc Lie protest aangetekend tegen wat zij noemt de „schending der vakvereni gingsrechten in Nederland". In de brief aan Lie wordt o.m. de be schikking van de minister-president dd. 17 Maart aangehaald, waarin verklaard wordt, dat verschillende organisaties, o.w. de EVC om de doeleinden welke zij nastreven of de middelen welke zij aanwenden, de behoorlijke vervulling door de ambtenaren in 's rijksdienst van zijn plicht als zodanig in gevaar kunnen brengen. De EVC noemt dit een ambtenaren-verbod, want, zo wordt in de brief aan Trygve Lie vastgesteld, hierdoor wordt het mogelijk ambtena ren te ontslaan, omdat zij bijv. lid zijn van de EVC. Hiermede worden, aldus de Eenheidsvakcentrale, de vakvereni gingsrechten geschonden. Gistermiddag is de 10-jarige H. G. uit de Margrietstraat te Eindhoven achter het vogel- en dierenpark „Ani- mali" in een kuil geraakt en voor de ogen van zijn moeder verdronken. President Truman heeft de directeur van het programma voor de Amerikaan se hulpverlening aan het buitenland (de MSA"), Averell Harriman, krachtig aanbevolen als candidaat der democra tische partij voor de komende Ameri kaanse presidentsverkiezingen. Hoewel ik, aldus minister Mansholt gisteren, sprekend op de ledenvergade ring van de „Bond van Coöperatieve Verwachting tot morgenavond: DROOG Droog weer met weinig bewol king en weinig wind. Warm voor de tijd van het jaar, maar in de kustprovincies morgen invallen van koelere zeewind. ZATERDAG: zon op 5.35, onder 19.45: maan op 3 50. ondei 13.44. Zuivelfabrieken in Friesland" te Leeu warden, in principe voorstander ben van verhoging van het vetgehalte van consumptiemelk, is het duidelijk, dat dit althans nu niet moet gebeuren. Als het vetgehalte van deze melk van 2.5 op 3.5 pet. zal worden gebracht, zal dit een prijsstijging betekenen van 12.5 cent per liter, dat is dus 50 pet. van de huidige prijs. Afschaffing van subsidies en verhogen van het vetge halte zou bovendien de consumptie ernstig benadelen, want het publiek zou door die hogere prijs minder melk gaan gebruiken. Een daardoor weer optredende vermindering der productie zou eveneens stijging van de kostprijs met zich brengen. Het is voorts gewenst om de con sumptie van melk zo hoog mogelijk te doen zijn. In Nederland ligt deze op 200 liter per persoon, maar in andere landen oa Noorwegen, is het verbruik veel hoger. Een van de aardigste attracties van het dierenpark in Wassenaar zijn wel de jonge chimpansee's, die een grote mate van vrijheid genieten en dagelijks onder het wakend oog van een oppasser, een wandeling door het park maken. Truman legd-- zijn verklaring af toen hem op zijn wekelijkse persconferentie de vraag werd gesteld wat of hij van 'n candidatuur van Harriman dacht. De president zeide Harriman een zeer goe de candidaat te achten, „een van de meest vaderlandslievende Amerikaanse burgers, die bewezen heeft bekwaam te zijn". Toen men de president vroeg naar zijn mening over een andere democra tische candidaat, senator Estes Kefauver vermeed hij deze vraag rechtstreeks te beantwoorden door te zeggen dat het niet aan hem, doch aan de nationale conventie der democratische partij was voorbehouden de candidaat voor de presidentsverkiezingen aan te wijzen. De president zeide verder het zeer te betreuren dat gouvrneur Stevenson be sloten had zich niet als candidaat be schikbaar te stellen. „Hij is een goed willend man en hij zou een goede can didaat zijn geweest", aldus Truman. De officiële einduitslag van de in New Jersey gehouden voorverkiezin gen is, wat betreft de uitgebrachte epub!ikei"se. stemme" als vo.gx: ge neraal Eisenhower 387.854, senator Taft 228.380 en oud-gouverneur Stas- sen, die thans rector is van de uni- -!'si-ci: van Pennsylvanië, 23.187 stemmen. Na gehouden besprekingen heeft bet bestuur van de KNVB aan het bestuur van de Televisiestichting toestemming gegeven de landenwedstrijd Nederland Zweden op 14 Mei bij wijze van proef uit te zenden. Het KNVB-bestuur heeft dit besluit genomen, omdat op die dag geen an dere voetbalwedstrijden worden ge speeld en geen belangrijke wedstrijden in andere takken van sport op het pro gramma staan. Van de zijde van de Nederlandse Televisiestichting vernemen wij nog dat in verband met het feit, dat ae wedstrijd in de avonduren wordt ge speeld, het waarschijnlijk slechts mo gelijk is de eerste helft van de wed strijd uit te zenden. conclusie van een psychiater, die Schallenberg kort voor diens dood heeft behandeld. Het Fries in de rechtszaal JVE Friese kwestie besprekend, was mr. Mulderije het er volkomen mee eens, dat de Friezen recht hebben op een eigen cultuur en een eigen taal. Onze wet gaat er echter van uit, dat in de rechtszaal in beginsel Nederlands wordt gesproken, al is dit niet met zo veel woorden in de wet vastgelegd. Wel heeft hij gezegd, dat de wet van 17 Juli 1911 nageleefd moet worden, waarin is bepaald hoe gezworen moet worden. Uiteraard is de eedsformule in het Nederlands in de wet opgenomen. Van daar, dat bezwaar gemaakt is tegen het afleggen van de eed in het Fries. De regering is echter bereid deze zaak volkomen ernstig te behandelen en zij wil daarom een beslissing van de Hoge Raad uitlokken, om daarna na te gaan, of de wet gewijzigd dient te worden. Belangrijk was ten slotte de toezeg ging van de minister, dat een commis sie van zes personen die allen in Friesland wonen waaraan toege voegd ambtenaren van elk der depar tementen, die daarbij betrokken zijn, zal worden ingesteld, die tot taak zal krijgen het instellen van een onderzoek, wat t.a.v. de Justitie en het bestuur met betrekking tot de Friese kwestie moet geschieden. Voorzitter van de commissie zal zijn een Raadsheer uit het Gerechtshof te Leeuwarden. Er wordt met het provin ciaal bestuur van Friesland overleg gepleegd. Zie verder elders in dit blad) Gistermorgen gaf het Scapinobal- let in de zaal van Carré een voorstelling voor enige honder den kinderen van de Amsterdam se speeltuinvereniging. Geheel onverwacht en zonder door dan ook één van de kinderen te wor den opgemerkt, woonde prinses Irene in gezelschap van twee hof dames de voorstelling, die ze met veel genoegen volgde, bij. Tijdens één der entr'actes boog zich een achtjarige jongen van Kattenburg naar „dat ene meisje" in zijn loge over en hield haar een afgerold rolletje pepermunt voor. Zonder aarzelen en met een vriendelijk dankjewel nam prinses Irene de hoffelijk aangeboden tractatie en stak het pepermuntje in haar mond. Dat knulletje had moeten weten Tengevolge van het eten van bedor ven paling, die gistermorgen op de weekmarkt te Sittard is gekocht, heb ben zich bij vier personen uit drie Sit- tardse gezinnen vergiftigingsverschijn selen voorgedaan. Hun toestand was niet zo ernstig, dat overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. De gemeentepolitie heeft de bevol king per radio laten waarschuwen. In een ander gezin heeft men de bij de desbetreffende visboer gekochte pa ling nog tijdig in beslag kunnen nemen. Naam noch woonplaats van de visboer zijn tot dusverre bekend. Met de Nieuw Amsterdam"vertrok de familie Griffioen uit Maartensdijk met zeventien kinderen naar Canada. FotoDe familie Griffioen op de Nieuw Amsterdam". Enkele personen staan niet op de foto. J-JET lid van de Tweede Kamer, de heer Donker (Arb.), heeft aan de minister van Justitie de volgende vra gende schriftelijk gesteld: „Wil de minister ter geruststelling, zo moge. 'ijk, van de gealarmeerde publieke opinie op de kortst mogelijke termijn de Kamer nauwkeurig Inlichten over de juiste toedracht van zaken by de arrestatie en de daarop gevolgde in vrijheidstelling van Westerling? Wil de minister voorts de Kamer omstan dig inlichten over het standpunt, dat de regering inneemt met betrekking tot de mogelijkheid ener strafvervol ging tegen Westerling, alsmede met betrekking tot haar houding ten op zichte van het door Indonesië gedane verzoek tot uitlevering? Het openbare ministerie te Amster dam heeft in opdracht van de minis ter van Justitie hoger beroep aange tekend tegen de afwijzing door de rechter-commissaris van de vordering tot inbewaringstelling van Westerling. Te verwachten is, dat de rechtbank te Amsterdam hieromtrent op korte ter mijn een beslissing zal nemen. rjE 77-jarige opa Klijzing uit Pur- merend is gisteravond officieus we reldkampioen pijproken geworden door de Amerikaan Spaniola uit Flint in Michigan met meer dan 49 minuten te verslaan. Over een hoeveelheid 3,3 gram Amerikaanse Burleytabak rookte opa Klijzing 92 minuten en 18 secon den, De Amerikaan deed er met dezelf de hoeveelheid tabak precies 43 minu ten over. Verdere berichten uit Amerika, die gisteravond om 11 uur telefonisch door een der organisatoren in Amerika naar Purmerend werden doorgegeven, luid den, dat door onbekende oorzaak Spa niola, die het „wereldrecord" op zijn naam had staan met 88 minuten en 2 seconden, reeds na 43 minuten de strijd opgaf. Deze avond werd ook een wedstrijd gehouden om het Nederlandse kam pioenschap pijproken, dat op naam stond van opa Klijzing met 66 minu ten. Dit record werd verbeterd door de 60-jarige heer S. de Ridder uit Purmerend, die over de 2% gram Hol landse baaitabak 77 minuten en 20 seconden deed. Aan deze wedstrijd na men 21 personen uit geheel Neder land deel. De belangstelling voor de record poging van opa Klijzing was zeer groot: ongeveer 50 journalisten en 20 persfotografen, onder wie één van een Amerikaans blad, waren aanwezig. Tevens gaven blijk van belangstelling de burgemeester van de gemeente Pur merend, mr. R. Koojman en de heer P. Wesseiing, lid van de internatio nale pijprokers associatie uit Den Haag. Tussen delegaties van de Zwitserse en de Westduitse regering zijn onder handelingen begonnen over de regeling van de één milliard francs belopende schuld van het voormalige Duitse rijk aan Zwitserland. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr Wilopo, heeft meegedeeld, dat in een telegram aan de Indonesische plaatsvervangende Hoge Commissaris is gevraagd de waarheid van de persberichten over de aanhouding van Westerling te on derzoeken. „U drinkl nief. maar u z Man bedreigde zijn vrouw met een mes „U moet u diep schamen". Zo richt te de president van de Rotterdamse rechtbank zich gisteren tot de Rot terdamse havenarbeider M. van O. „U drinkt niet maar u zHet zou best eens kunnen zijn, dat, als u zo doorgaat, uw kinderen zich nog eens tegen u keren. De kinderen moe ten doorlopend hun moeder verdedi gen". De president merkte dit op naar aanleiding van een gebeurtenis, die zich op 7 Januari jl. ten huize van O. had afgespeeld. Verdachte, die vaak dronken is, kwam ook op de avond van genoemde dag in beschonken toe stand thuis. Hij naakte ruzie met zijn vrouw en bedreigde haar met een mes, dat zijn kinderen hem gelukkig konden afpakken. Toen nam hij een kacheldeksel en tot tweemaal toe gooide hi, het naar zijn vrouw, die het deksel wist te ontwijken. Nu stond hij terecht, verdacht van poging tot ware mishandeling. Ver dachte zei zich niets meer van het gebeurde te kunnen herinneren. „Hier is de drank bezig een gezin te vernietigen", aldus de Officier van Justitie, die opmerkte, dat de man na drankmisbruik een pathologische roes over zich krijgt. In het begin van O.'s huwelijk ging alles goed, doch later werd hij caféhouder en was de beste klant van zichzelf. Tenslotte werd een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek geëist. TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per man Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1