Politiek debat tussen jongeren Passap" QunoK&bidiz r Jimmy Brownendebende van Dolle Dirk Niet iedereen betaalde loon naar werken AGENDA Bergerhofspelers brachten ditmaal een kluchtspel Mooie losse stukjes maken samen nog cesn legkaart Plan vooreen jeugdgemeenteraad Vijf meningen Padvinders maken balans op Toch werd actie groot succes N.P.V. verdiende in totaal f 812.19 Vijf verkeersongevallen Teraardebestelling van de heer K. Human Het was echter geen verbetering iiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiUiiisi.iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii.iiiiiiNiiiiiiiiiiiii. n VROOM a DREESM ANN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiii .S O.V.A.'-tonelisten in het Gulden Vlies Amateurs speelden geestdriftig op feestavond van het spoorwegpersoneel Het is niet spelen van een alleen het rol „Tot wederdienst bereid" MAANDAG 21 APRIL 1952 QP INITIATIEF van de JOVD (Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie) is Zaterdagavond in hotel London een interessante debating-avond gehouden, waarbij door vijf vertegenwoordigers van verschillende politieke partijen werd gesproken over het beginselprogram van hun jongerenorganisatie. Het waren mr A* V. M. Leesberg (JOKVP-katholieki, de heer H. Meijerink (Nieuwe Koers- PvdA), de heer W. Wiegers (CHU-jongeren), de heer J. van Veen (ARJOS-Anti Kevolutionnair) en de heer K. Edzes (JOVD-Vrijheid en Democratie). Leden van de vijf jongerenorganisaties zaten broederlijk en zusterlijk bijeen om te luisteren naar wat hun leiders te vertellen hadden. Tot heftige debatten kwam het niet, doch dat was ook niet de bedoeling van deze avond. Het was veelal een verfijnd woordenspel, dat de jongeren een ruimer inzicht gaf in de politieke verhoudingen en dat leidde tot begrip voor eikaars standpunt. naar het nihilisme gaan. Ook de Chris ten zal actief politiek moeten optreden, omdat hij ook op dit gebied een ver antwoordelijkheid heeft. Hij moet die nen voor God. Bij de uitoefening van het gezag in de staat moet de Heilige Schrift de toetssteen zijn. Spreker be toogde, dat het godsdienstonderwijs op de openbare scholen moet worden ber vorderd. De C.H.U. is van mening dat de maatschappij ordening behoeft en zij wenst daarom bedrijfsorganisatie. Franco-Spanje. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd zo druk gebruik gemaakt, dat voorzit ter Edzes tegen middernacht een einde moest maken aan het debat. Vooral de heer Meijerink had het zwaar te ver antwoorden, doch hjj wist de klippen handig te omzeilen. Aan de heer Leesberg werd de vraag gesteld hoe de K.V.P. staat tegenover het katholieke Franco-Spanje. Spreker antwoordde, dat het katholicisme één bepaald beginsel heeft: dat de Paus het hoofd van de kerk is. Om dit beginsel scharen zich de verschillende katho lieke groeperingen. Men streeft er naar PERST werd gesproken door de heer H. Meijerink (Nieuwe Koers), die evenals de andere sprekers tien mi nuten kreeg om iets te' vertellen over het beginselprogram van zijn vereni ging. Deze zette uiteen, dat de Partij van de Arbeid vrijheid in gebondenheid voorstaat. Hij was van mening dat er thans nog te veel ongelijkheid in kan een is. Men zal dit kunnen veranderen door bijvoorbeeld hogere successierech ten te heffen. De gemeenschap heeft de plicht de bestaanszekerheid te vergroten, aldus spreker. Dit kan worden verkre gen door productieverhoging, waarbij de staat regelend moet optreden. Ook moet de staat richting geven aan de kapitaalstroom, door deze zoveel moge lijk te doen vloeien naar de plaatsen waar het- geld het meest nodig is. Be paalde sleutelindustrieën moet zo no dig het recht worden ontnomen zelf be slissingen te nemen. Dit kan ook van belang zijn om het aantal werklozen te beperken. Het gaat niet om de macht van de staat, aldus spreker, maar om vergro ting van de vrijheid voor het individu. Dit ontstaat door regelend optreden van de staat. Internationale samenwerking. Mr. A. V. M. Leesberg sprak hierna voor de J.O.K.V.P. Spreker betoogde; dat de KVP nauwe samenwerking met andere landen wenst. In dit verband noemde hij onder meer de Benelux en een federatief Europa. Voor de particu liere ondernemingen en speciaal voor de middel- en kleinbedrijven moet een redelijke plaats open blijven. De over heid mag alleen ingrijpen, aldus de heer Leesberg, als het particulier initiatief tekort schiet. De arbeider moet zeggen schap in het bedrijf worden gegeven. Het zou een ramp zijn, zo ging spreker voort als het privaatbezit werd onder mijnd. De belasting zal zo veel mogelijk naar draagkracht moeten worden gehe ven. Ten slotte zette de heer Leesberg uit een, dat de natuurrechtelijke grondsla gen' en het gezin de voornaamste plaats innemen bij de KVP. Christus Koning. De heer J. van Veen, die sprak voor de A.R.J.O.S., betoogde dat de beginse len van zijn partij uitgaan van de be lijdenis dat Christus Koning is en dat de Staat en de mensen aan Hem gebon den zijn. De A.R. wenst dat de weg naar de rechter voor niemand wordt afgesloten. De partij wil het gezag over Nieuw-Guinea handhaven en het land ontwikkelen en openleggen. Ook Suri name en de Antillen moeten binnen rijksverband worden ontwikkeld. De Zondagsrust moet ook ten aanzien van de sport worden gehandhaafd en er moet algemeen vormend lager on derwijs worden gegeven, dat een chris telijke inslag heeft. De mogelijkheid tot verwerving van particulier bezit moet open blijven. Bij de woningbouw moet er naar gestreefd worden dat er ten minste 50.000 woningen per jaar gereed komen. Los van de V.V.D. De heer K. Edzes, die sprak voor de J.O.V.D., zette uiteen dat zijn organi satie los staat van de V.V.D. De J.O.V.D. wenst individuele vrijheid voor ieder. Deze vrijheid mag slechts worden be perkt waar het gemeenschapsbelang dat eist. Ook in de partij van de liberale jongeren is plaats voor iets meer links en rechts georienteerden. Zij staat open voor alle godsdienstige stromingen. De J.O.V.D. houdt zich alleen bezig met de theoretische politiek. Zij vat haar be ginselen samen in de begrippen vrijheid, verantwoordelijkheid, verdraagzaam heid en sociale rechtvaardigheid. Het individu wordt voorop gesteld. De per soonlijke gaven moeten zoveel mogelijk worden bevorderd en ontplooid. De J. O. V.D. hecht grote waarde aan bepaal de sociale maatregelen, doch zij is te genstander van voorzieningen „van de wieg tot het graf". Verantwoordelijkheid. Ten slotte sprak de heer W. Wiegers voor de C.H.U.-jongeren. Deze zeide, dat in het politieke leven helaas veel onbehoorlijks gebeurt. Toch moet een ieder aan politiek doen, daar we anders om naar de bijbel te leven, doch de uit leg is vaak verschillend. Zelfs in ons kleine land is er een aanzienlijk ver schil te bespeuren tussen de katholieken van het Noorden en die van het Zuiden. In de regel is het zo, dat de minderheid zich naar de meerderheid zal moeten schikken, al moeten de gewichtige min- derheidsgevoelens zo veel mogelijk worden onlzien. Op een desbetrefende vraag ant woordde de heer Meijerink, dat de P. v. d. A. zich niet verzet tegen het winst motief, aangezien dit een noodzakelijk onderdeel voor het levensonderhoud van de mens is. Wel zal men moeten opletten dat de enkeling zich niet ver rijkt ten koste van de massa. Naar aanleiding van een vraag van de heer Edzes antwoordde de heer Meije rink, dat de overheid moet optreden tegen te grote onderlinge concurrentie van Nederlandse blogmbollenhandelaars op de buitenlandse markt, aangezien anders vele zaken failliet zullen gaan. De heer Edzes: „De zwakken worden dus in de couveuse gelegd en de sterken wordt belet nog sterker te worden, om dat anders het evenwicht zou worden verstoord". De heer Meijerink: „We voorkomen dat gezonde bedrijven ziek worden. Anders zou men ook de lonen moeten loslaten en als er te veel bedrij ven door de concurrentie worden uitge schakeld, zal dit nadelig zijn voor de werkgelegenheid". De vertegenwoor digers van de Nieuwe Koers, de J. O. K. V. P., de C. H. U.-jongeren en de J.O.V.D, verklaarden zich voor het houden van een soort jeugdgemeente raad hier ter stede. De vertegenwoordi ger van de A.R.J.O.S. kon zich hierover nog niet uitspreken, daar de A.R.J.O.S. een studiegroep is. Een dergelijke ver gadering zal men na de verkiezingen moeten houden. Aüverienue Burgerlijke stand Geboren: Rudolf A., z. van J. Nu- man en E. Bussen. Dirk N., z. van N. S. P. Leeuwenkamp en Th. G. M. van de Laarschot. Arie. z. van D. Lemstra en T. de Vries. Marianne, d. van S. J. Tump en N. Engel. Margaretha P., d. van H. D. Wilke en C. Teijken. Ger- brand J., z. van A. G. Groen en G. C. Henselmans. Peter. z. van K. Koop- mans en M. J. C. Krijnen. Overleden Cornells Tiet, 80 jaar, gehuwd met A. Slijkerman. Trijntje Gutker, 72 jaar, gehuwd met J. C. Geer- llga. ALKMAARS ORGEL IN ENGELSE KERK. De uit het puin herrezen Engelse kerk te Den Haag, die gisteren voor het eerst in gebruik is genomen, bevat een in Alkmaar gebouwd electrisch pijporgel. Het vriendelijke kerkje is Zondagmorgen door de bisschop van Londen rt. rev. John Wand ingewijd. Met groot enthousiasme en taaie volharding hebben de Alkmaarse padvinders zich ingezet voor hun actie ,,'n Heitje voor 'n karweitje". Hun werken is met succes beloond. De actie had behoudens enkele uitzonderingen een bevre digend verloop. Het publiek werkte buitengewoon mee en de jongens waren zeer tevreden over het betaalde loon, behalve de verkenner die van half 2 tot half 8 's avonds grind van een platdak moest halen, wassen en terugbrengen en daarvoor „één heitje" kreeg. De knaap was half gebroken en dood-op. Ook de drie grote verkenners, die vier uur achter elkaar een reusaehtige berg hout hakten, zodat zij samen twaalf uur werkten, en die daarvoor totaal drie heitjes ontvingen, konden moeilijk enthousiast zjjn over de gulheid van hun opdracht gever. Gelukkig zijn deze „ergeriyke" gevallen hoge uitzondering gebleven. En nu het resultaat in cijfers: wat betreft de NPV: Verdiend werd door de Geuzengroep 196,51; Kenn. Woud lopers 73,35; Dirk Duivel 168,55, 't Oude Hoen 81,55; Victoriegroep 292,23, totaal 812,19. Alle welpen samen 387.43. Verkenners 349,16. Leiding 75,60. De welpen verdienden dus meer dan de verkenners, hoewel zij over het algemeen hoogstens 0.50 per karweitje ontvingen. De welp en verkenner, die het meeste verdienden in Alkmaar waren resp. Kees Piket (Dirk Duivelgroep) 13.05 en verkenner Jan Lourens (Victoriegroep) 23,50. Het District Noorderkwartier omvattende Alkmaar, Bergen, Beverwijk, Castricum en Heiloo bracht bijeen 1378,25. De hordeprijs (totemleer) en troepprijs (insingne vlag) werden gewonnen door de Victoriehorde en Victoriegroep Alk maar. De prijs voor de hoogste pa trouille-opbrengst in het district werd gewonnen door de „Ijsvogels" Victorie groep, Alkmaar, bakleider K. Jonker. De welp Jacob Zwaan, Beverwijk en de verkenners Floris Schermer, SchoorI (groep Bergen) verdienden het hoog ste bedrag in het district, resp. 23.25 en 27.15. Zij ontvangen beiden een extra prijs. De uitslag van de Kath. Verkenners- In het afgelopen weekeinde zijn er vjjf verkeersongelukken gebeurd, wel ke alle vrij goed zijn afgelopen. In en kele gevallen werd proces-verbaal op gemaakt. Zaterdagmorgen om kwart over negen stond in de Houttil een zeswie- lige vrachtwagen geparkeerd, welke juist gelost werd. Een bestelauto, die probeerde te passéren, kwam met de wagen in botsing, waardoor beide voer tuigen werden beschadigd. Een tienjarige jongen fietste Za terdagmiddag met grote snelheid de Sportlaan uit, met de bedoeling de Prins Bernhardlaan in te rijden. Hij slipte echter door het op de weg lig gende losse grind en kwam te vallen. Het bleek, dat de jongen diepe snij- wonden aan zijn rechter arm en knie had opgelopen. Nadat hij ter plaatse was verbonden, werden zijn wonden in het Centraal Ziekenhuis gehecht. Zaterdagavondom kwart over achte verzuimde de bestuurder van een bestelauto die uit de Harddravers laan kwam, voorrang te verlenen aan een over de Kennemerstraatweg rij dende personenauto. Bij de ootslf-s, werden beide wagens beschadigd. Dezelfde avond omstreeks zevefi uur stopte een van de Westerweg ko mende personenauto bij het kruispunt Scharloo, Westerweg, Geesterweg, om voorrang te verlenen. Op dat moment werd de auto aangereden door een ach terop komende wagen, waarvan de remmen niet bleken te deugen. Beide auto's werden beschadigd. Er is pro ces-verbaal opgemaakt. Een motorrijder, die over het Rit sevoort reed, verzuimde Zondagavond voorrang te verlenen aan een van de Laat komende auto. De motor werd bij de hierdoor volgende botsing vrij ern stig beschadigd. Vliegtuigbom langs Friese- weg gevonden Zaterdagmorgen is in het water langs de Frieseweg nabij de houtzagerij een niet ontplofte brandbom gevonden. De herkomst van deze bom kon nog niet worden vastgesteld. Hedenmorgen is het projectiel door de Hulpverlenings dienst afgehaald. beweging was nog niet geheel bekend. Uit de bovenstaande gegevens blijkt wel onomstotelijk, dat het spreekwoord „Eendracht maakt macht" de volle waarheid bevat. De Padvindersbewe- ging kan trots zijn op de jongens. KAASKOPPEN LIEPEN 30 KM. Veertien leden van de Kaaskoppen hebben Zondag deelgenomen aan de door de wandelsportvereniging Onder door te Haarlem uitgeschreven bollen- tocht. Het parcours, dat dertig kilome- er lang was, liep over Lisse en Hille- gom en werd door de Kaaskoppen zon der moeite uitgewandeld. Het was een goede training voor de Vierdaagse te .'Nijmegen. MAANDAG Victoria Theater, 8 u.: Crisis (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De zoon van de kalief (14 jaar)Cinema Americain, 8 uur: De rivier (alle leeft.); Harmonie Theater, 8 uur: Sjensalie in San Remo (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: Wim Sonneveld: „Herhalingsoefeningen". Wapen van Heemskerk, 8.15 uur: Zuidafrikaanse filmavond (Kon. Ver. Oost en West). Café Tom, 8 uur: Inst. v. Arb. Ontwik keling: Vlotreis van Zweedse expeditie". Nachtdienst apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Harmonie, 8.15 uur: Genootschap Ne derlandEngeland, „Painting in Eng land today". Gulden Vlies, 8 uur: Friese vereni ging „Friso". Nachtdienst apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 1.38 14.03 Dinsdag 2.26 14.46 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 1.43 14.08 7.43 20.08 Dinsdag 2.31 14.51 8.37 20.51 Onder grote belangstelling vond Za terdagmiddag de teraardebestelling plaats van wijlen de heer K. Human, in leven hoofdcommies en plv. ont vanger der gemeente Alkmaar. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heer G. van Slingerland, wethouder van financiën, verschillende hoofden van takken van dienst, burgemeester dr W. Huygens van Bergen, diverse wijkcommissies der Ned. Herv. Gemeen te en talrijke gemeente-ambtenaren. De aula op de algemene begraaf plaats kon ternauwernood de belang stelling bevatten toen ds Wesseldijk als enige spreker de altoos werkzame persoonlijkheid van de overledene in herinnering bracht. Nadat de schoon zon zijn dank had uitgesproken voor de belangstellenden en deelneming werd de met enkele bloemstukken be dekte baar grafwaarts gedragen. Het was de wens van de overledene dat de teraardebestelling zo eenvoudig mogelijk zou geschieden. De Vara hield een districts- vergadering Gister is te Alkmaar een drukbe zochte districtsvergadering gehouden van de VARA. De heer G. P. Bakker, redacteur van de Varagids, die o.a. mededeelde dat de VARA thans 280.000 leden telt, beantwoordde daarin ver scheidene vragen. Medegedeeld werd, dat in October in Egmond aan Zee een districtskader-weekend zal worden ge houden. De bestuursleden van het district en de aftredende verenigings raadsleden werden herkozen. De heer L. de Waal alhier werd in de vacature van de heer N. Speur als kringbestuurs lid gekozen. UITVOERING GING NIET DOOR De uitvoering der vereniging „Jeugd en Muziek" welke Zaterdagmiddag in het Wapen van Heemskerk zou wor den gegeven, is niet doorgegaan om dat de uitvoerenden zonder kennisge ving waren weggebleven. nE toneelvereniging „De Bergerhof- spelers" is Zaterdagavond van haar gewoonte om stukken van min of meer ernstige aard te brengen afgeweken en is op verzoek van vele aanhan gers in het Wapen van Heemskerk ditmaal voor de dag gekomen met het toneelstuk „Een vriend komt over" van J .Timmer, dat werd aangekondigd als een „dolle klucht". De keuze van het stuk was niet zeer gelukkig. „Een vriend komt over" is een onwaarschijnlijk verhaal, vol goedkope effecten, over een onder de plak zittende echtgenoot, die in een vermomming als gerepatrieerde planter komt logeren in hetzelfde huis, waar in zich ook zijn reislustige eega be vindt. Het is eenvoudig voor een auteur om zijn product een „dolle klucht" te noemen en daardoor voor een groot deel de verantwoordelijk heid voor het scheppen van een aan vaardbare geschiedenis en een psycho logisch waarschijnlijk opeenvolging van handelingen en gedragingen van zich af te wentelen, doch bevredigend voor de toeschouwer is het niet. De heer G. Boon als de gastheer, doch ook mevr. C. Dekker-Tiebie en mej. M. de Vos, resp. als liefhebbende wij ditmaal niet geheel waarderen. echtgenote en dochter, speelden hun rollen het meest overtuigend en zon der opsmuk. De heer H. Kuindersma als dochters verloofde was wat vaag. Mej. J. Homma was een pittig-brutale dienstmaagd en de heer R. Heilijgers bleek uitgesproken zwak in zijn rollet je als de bezoekende buurman. Mevr. B. Hos-Langenberg was een bazige, bedillende tante Mia, zoals het behoor de De bezetters der overige rollen pocRden meer klucht-acteurs te zijn en chargeerden meer dan' de reeds ge noemden. Mevr. T. Kuindersma-Vis was aardig als de verlegen, would-be coquette Stella. De heer W. van Wie- ringen was een grappige, gemoedelijke gecombineerde planter-oom Ferdinand, van wie men zich echter moeilijk kon indenken, dat hij thuis onder de plak zat, en die zijn rol als plantagebezit- ter iets te veel populariseerde. De heer P. Mulder als Eli as Kruk oogst te veel hilariteit met zijn - in verge lijking met het spel der overigen - wat overdreven clownachtige weerga ve van de adspirant-detective. Over het algemeen zijn „De Bergen- hofspelers" geen klucht-spelers en een volgende maal zouden wij hen gaarne zien in een op een hoger plan staand stuk, waarin hun kwaliteiten, zoals het verleden heeft geleerd, ongetwij feld meer tot hun recht komen. De grime van de heer B. Loevens konden Een handiger manier om vlugger, mooier en beter te breien zal elke vrouw interesseren. Komt U dan een dezer dagen eens naar onze „Passap Demonstratie" kijken. Passap, een hand- breiapparaot is een verbluffende vinding, waar door U in staat gesteld wordt, ook het meest ingewikkelde patroon eenvoudig, mooier en wel 10 maal sneller te breien dan met de pennen. Met dit apparaat kunt U elke soort wol of garen, zelfs uitgehaald breiwerk, verwerken. De patroonsmogelijkheden zijn legio en alle denkbare fantasiesteken kunt U er mee maken. Met „Passap" kan ook gerust Uw dochtertje eens voor U in- vallen, want er zal geen ver schil merkbaar zijn. „Passap" blijft steeds even mooi en ge- gelijkmatig zijn werk doen. Bezoekt vooral deze leerzame demonstratie. Wij geven U er gaarne alle verdere Inlich tingen. - Passap is uitsluitend verkrijgbaar bij: ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) De toneelgroep van de personeelsvereniging van de Spoorwegen te Alkmaar heeft Vrijdagavond op 'e halfjaarlijkse feestbijeenkomst een opvoering gegeven van het blijspel „De tante uit Indie". Dit spel van waan en werkelijkheid, ge schreven door H. van Wermeskerken, is er één uit de grote reeks van kluchten, die betrekking hebben op plotseling rijkgeworden burgermensen, die in hun nieuwe huid de vreemdste kriebelingen voelen. Van Wermeskerken brengt dan ook niets nieuws onder de zon en het zou te hoog gegrepen zijn, als men ver wachtte, dat de toneelgroep van de „S.O.V.A." het oude stuk nieuw leven zou inblazen. Niettemin werd „De tante uit Indie" dusdanig ingehaald, dat men hier kan spreken van een uitvoering, die voor een belangrijk deel slaagde. Het was prettig, dat de regisseur, de heer L. de Leeuw, na afloop zelf verklaarde, dat er over het algemeen in een te traag tempo werd gespeeld. Dit was inder daad één van de meest in het oog tredende gebreken van de uitvoering. Daar tegenover stond echter, dat alle medewerkenden zich vrijwel geheel in hun rollen hadden ingeleefd. Een blijspel als dit, waar elke scène een soort legkaart is, die uit vreemd gevormde, maar toch steeds passende stukjes bestaat, is echter één geheel. Het is niet voldoende een bepaalde fi guur in zijn eigen type neer te zetten, doch vooral moet men de plaats van elke bepaalde rol in het geheel duide lijk zien. Waarschijnlijk was hieraan het gebrek aan vaart te wijten. Zoals gezegd, de personen zelf wer den met werkelijk talent levend ge maakt. Mevrouw StoopPrins als juf frouw Dribbel (later mevrouw de douairière Dribbèll) was de ziel van het gehele stuk. Mevr. A. Jansen Koelemey als het nichtje Mies was minder aanvaardbaar. Mevrouw Simo- nidesNieuwenhuis speelde ongedwon gen 'en charmant en paste uitstekend naast Joop Schouten, die een uitste kende jonkheer Sloet van Overvoorde gaf. Joh. Herrebout hoewel zijn aandeel in het stuk slechts iets meer was dan figureren viel zeer gunstig op. Mevrouw HerreboutBor gaf een goede creatie van een freule. Dirk Lan- 42. Toen de man de herberg was binnen getreden, was het Jimmy Brown niet ontgaan, dat zijn verschij ning onder de aanwezigen de nodige beroering had verwekt. Maar het feit, dat hij een neus had, die grote gelijke nis vertoonde met een voorspoedig op gegroeide klei-aardappel, maakte toch heel wat meer indruk op hem. „Dèt is 'm," dacht Jimmy, „dat is de vent die vannacht over mijn erf liep en die door vriendelijk toe en zei met een bibber- het sleutelgat bij mij naar binnen loer de. 't Kan niet missen." De man-met- de-neus ging vlak naast hem zitten en keek hem, nadat hij zijn glas brande wijn naar binnen had geslagen, zo arg wanend aan, dat Jimmy er toch even van moest slikkenJimmy besloot zich echter niet zo maar uit het veld te laten slaan. Hij knikte de man stemmetje: „Mooi weertje, zeeman, maar ik denk niet dat het lang zo zal blijven, went m'n eksterogen steken zoDe man keek haar aan alsof hij een vreselijke smaak in zijn mond had en riep met een stem als een brul boei: „Zeggeris, kastelein, sinds wan neer laat jij ouwe wijven in je établis sement toe?" geberg, die oom Kortekaas speelde, deed in het eerste bedrijf grote ver wachtingen koesteren. Later werd hij onzekerder en wat te links. Mevrouw LangebergRentenaar als „spookver schijning" was te waarderen, evenals Ru Langeberg, die doubleerde als chauffeur en later als de neger John ston. Vooral in de laatste vorm \vas hij uitnemend. Lambert Ditsel speelde een tweetal bijrollen met animo. Men mag voor amateur-toneel zeker niet dezelfde maatstaven aanleggen als men bij de beoordeling van be roepstoneel zou doen. Toch zagen we gisteravond een enkele maal beter werk dan van menig „groot" gezel schap. In de eerste plaats vindt dit zijn reden in de geestdrift waarmee ge speeld wordt. Als de uitvoering van de „Tante uit Indie" beneden het ge middelde is gebleven, dan is dit voor namelijk het gevolg van het feit, dat zoals gezegd de medewerkenden geestelijk wèl in hun rol, doch niet mèt hun rol in het stuk stonden. Dui delijk heeft de regisseur dit euvel moeten aanvoelen, doch het wezenlijke verschil tussen de beroeps- en de ama teurtonelist ligt helaas juist in de bovenvermelde omstandigheid. De personeelsleden van Ringer's Ca cao- en Chocoladefabrieken hebben Zaterdagavond volop genoten van de feestavond welke hun in het Gulden Vlies door de bedrijfsvereniging werd aangeboden. Deze avond werd geheel door eigen krachten verzorgd en slaag de zeer goed. Nadat een koor onder leiding van de heer C. L. Himmelreich een drietal liederen ten gehore had gebracht, werd het bekende blijspel „Tot wederdienst bereid" opgevoerd. In dit stuk zag men in welke moeilijkheden iemand kan geraken als hij en passant „tot we derdienst bereid" zegt. In dit geval werd de man, die dit had aangeboden, gevraagd de verzorging van een kind op zich te nemen. Dit „kind" bleek een meisje van achttien jaar te zijn en daar de man toevallig vrijgezel was, werd het al spoedig duidelijk dat de ambtenaar van de burgerlijke stand „Der Dritte im Bunde" zou wor den. Het stuk werd zeer vlot gespeeld en vooral mej. M. Snijders kweet zich goed van haar taak. Na afloop van het toneelstuk volg de een geanimeerd bal, waarbij de mu ziek werd verzorgd door de eigen Rin- gers'-band, Zaterdagavond wordt een tweede opvoering gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2