Amerikaanse senaat laat Truman met lege handen staan Militaire positie van de Ver. Staten wordt steeds sterker BENELUX Opstand in een der grootste gevangenissen ter wereld r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN President krijgt geen regeringsgeld Men vreest een massale uitval Volksraad verwerpt uitspraak van Opperste Gerechtshof Sir Stafford Cripps overleden Russen lieten bij terugtocht uit Katyn geen gevangenen achter Bemoediging voor de hondgenoten Dinsdag 22 April 1952 149e Jaargang No. 95 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN id aan Zee DE OVERNEMING VAN DE STAAL-INDUSTRIE Scherpe actie van de republikeinen Tsjechische nonnen uit kloosters verdreven Noorse zeehondenjagers nog steeds zoek Lord Alexander naar Parijs Tien cipiers gijzelaar van duizend opstandelingen Hef gaat hard tegen hard in Malans Zuid-Afrika Regering wil Hoge Raad van het Parlement ,,De ijzeren minister' Zijn land ging hem bovenal Geen opdrachten tot vernietiging Generaal Bradley sprak in Missouri Atoomduikboot staat op stapel EIGEN RECHTERS Amerikaans senator wil invoer beperken Twee overvallen op Java Directie: J BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.ni Familieberichten 20 ct. pjn.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 :catie. GSOEFENEVGEN, Jinsdag 22 April 1952 oor herhalingsoefenta- comen,; lopen de vol- i C.S. v. 8,10 uur; recht C.S. v, 8,45; nbosch v. 9,37; Eind- in: Den Haag H.S. :dam v. 8,57; Rotter- 16; Dordrecht v. 9.43;; Eindhoven a. 11,05, de militairen, woon plaatsen teven3 de itsen naar Eindhoven mig tijdstip van hun lat zij op het desbe- ben op de exra-trein. :t U door regel- dverteren in dit nE Amerikaanse Senaat heeft zich met een grote meerderheid uitgesproken tegen de overneming door de regering van de Amerikaanse staai-jndustrie. Zoals bekend had Truman de overneming van deze industrie bevolen, om een staking, die de Amerikaanse economie een gevoelige slag zou toebrengen, te voorkomen. De veroordeling van de overneming is via een omweg geschied; namelijk doordat er een clausule aan de toewijzingswet is toegevoegd, waarbij het onmogelijk wordt gemaakt, regeringsgelden voor de exploitatie van de staalindustrie te gebruiken. Truman zal niet in staat zijn zonder regerings gelden de betreffende industrie draaiend te houden, zoals hij overigens in een waarschuwend schrijven aan de vice-voorzitter van de Senaat reeds had gezegd. Het amendement, dat deze situatie heeft veroorzaakt, was ingediend door de Republikeinen. Het werd met 44 tegen 31 stemmen aangenomen. TRUMAN verklaarde in zijn brief aan de Senaat, dat het in geval van nood het handelen van de regering zou beletten, wanneer de Senaat mocht besluiten geen regeringsgelden voor de exploitatie van de overgenomen in dustrieën beschikbaar te stellen. Dit zou .volgens Truman, de staalproduc- tie kunnen stopzetten en een verzwak king veroorzaken van de Amerikaanse positie op Korea. Republikeinse sena toren trachten een amendement op de Ze krijgen onderricht in de communistische leer Volgens Vaticaanse kringen zjjn in Tsjecho-SlowakUe 15.000 katholieke kloosterzusters uit haar kloosters ver dreven. De meesten van haar zijn in concentratiekampen ondergebracht en velen der andefren zijn te werk ge steld in ziekenhuizen (wegens het te kort aan verpleegsters) of in fabrie ken. Alle kloosterzusters zijn verplicht cursussen in de communistische leer te volgen en pogingen worden gedaan om de zusters haar gelofte van kuis heid te doen. breken, aldus de Vaticaan se kringen. Nieuw plan voor opsporing In grote trekken is een programma klaar voor het tweede stadium van het opsporingswerk, dat in de wateren tussen IJsland en Groenland verricht wordt om de vijf vermiste Noorse zee hondenjagers met in totaal 79 man aan boord terug te vinden. Men wil een gebied van zeshonderdduizend vierkante kilometer zo grondig moge lijk onderzoeken. De twee korvetten van de Noorse marine, die ook thans al mee zoeken, zullen de ijsvrije wate ren voor hun rekening nemen, dat wil in de practijk zeggen: de hele tussen IJsland en Groenland gglegen Dene- markenstraat. Verder zullen de elf Noorse schepen, die nu bij New Found- land vissen, door de Denemarken- straat Zuidwaarts varen en de ten Zui den van het drijfijs en van deze straat gelegen wateren verkennen. Heeft men vóór midden-Mei niets gevonden, dan zal het georganiseerde zoeken worden gestaakt. De schepen zijn reeds drie weken zoek. wet voor toewijzingen aangenomen te krijgen, op grond waarvan het aan alle regeringspersoneel wordt verboden, uitvoering te geven aan Trumans be vel tot inbezitneming van de industrie Engeland en de E.V G De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden heeft in het La gerhuis bekend gemaakt, dat de Britse minister van Defensie, veldmaarschalk lord Alexander, binnenkort met zijn Franse ambtsgenoot, René Pleven, een onderhoud zal hebben over de vraag, hoe de Britse strijdkrachten op het vasteland bij de Europese verdedi gingsgemeenschap kunnen worden in geschakeld. Eden zei, dat de Britse regering nauw overleg wil plegen over zaken van gemeenschappelijk belang. Hoewel Engeland zich niet in feite bij de EVG kan aansluiten, tonen de voorstellen, die de Engelse regering heeft gedaan om de Raad van Europa met de EVG te verbinden, duidelijk aan, dat Enge land zich met het lot van deze ge meenschap verbonden voelt en aan haar zijde staat, aldus Eden. BERUCHT INBREKER HEEFT DE LEIDING Ruim duizend opstandige gevangenen, onder wie een aantal van Amerika's gevaarlijkste misdadigers, hebben Maandag een groot gedeelte van de staats*- gevangenis van Jackson in Michigan in bezit genomen en de voorraden van de intendant ln brand gestoken. Zondag hadden ze reeds vier bewakers gevangen gemaakt en gisteren werden er nog zes bewakers gegrepen. Deze tien mannen verblijven thans als gijzelaars in de cellen. De staatspolitie, die ijlings de ge vangenis heeft omsingeld, loste waar schuwingsschoten boven de hoofden van de gevangenen, die volgens be richten de bewakers van een ploeg werkende gevangenen op het terrein van de gevangenis, bedreigden. De op standelingen hebben het gevangenis theater geplunderd en parareerden met buitgemaakte muziekinstrumen- ten over het terrein, honende trompet stoten producerendHet grootste deel van de staatspolitie van Michigan De kleurlingen-vertegenwoordiging Onlangs heeft het Opperste Ge rechtshof van Zuid-Afrika de wet op de afzonderlijke vertegenwoordiging van de kleurlingen in de Volksraad als onwettig verklaard. De oppositie heeft daarna van de regering, die niet met de uitspraak van het Gerechtshof accoord ging, geëist zich bij die on- geldigverklaring van het Gerechtshof neer te leggen. Gisteren kwam dit voorstel van de oppositie in de Volks raad in stemming en werd met 78 te gen 61 stemmen verworpen. Voorts heeft de minister van binnen landse zaken, Doenges, de Volksraad medegedeeld, dat hij verlof zal vragen om een wetsontwerp in te dienen, hou dende instelling van een Hoge Raad van het Parlement. Verleden maand heeft premier Malan verklaard, dat het de plicht - an de regering is om de oppermacht van het Parlement buiten twijfel te stellen. Minister van financien Havenga 'voormalig leider van de Afrikaanse Partij, die met de Nationalisten samen- P'bg en Malans Nationale Partij vormde) verklaarde, dat hij zijn colle- d van Pandor is toch ie witte vreemdeling n Pandor in zijn ar- Verwachting tot morgenavond: WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien. Weinig verande ring in temperatuur. Krachtige tot matige Zuidwestelijke tot Weste lijke wind. WOENSDAG: Zon op 5.26, onder 19.51. Maan op 4 42. onder 19.22. ga's van ganser harte steunt. Het volk zal worden gevraagd, of zijn wil kan worden gedwarsboomd door een min derheid in het parlement, aldus Haven- ga. heeft opdracht gekregen zich naar de gevangenis te begeven, om de orde te herstellen. Er wordt zelfs gevreesd voor een massale uitval van de op standelingen, die onder leiding staan van een beruchte Amerikaanse inbre ker. De belegerden dreigden de tien gijzelaars te zullen afmaken, als er op hen geschoten zou worden en voorlo pig hebben de belegeraars .dan ook op dracht gekregen om niet te vuren. De gevangenis te Michigan is op Sing-Sing en enkele andere na, de grootste ter wereld. Er houden 6481 gevangenen in de gebouwen verblijf. De politie is er inmiddels in geslaagd posten op het dak en de muren van de gevangenis te betrekken. De bele geraars beschikken over traangas- bommen en machinepistolen. De afgelopen maand zijn meermalen opstanden voorgekomen in de Ameri kaanse gevangenissen. Die in Jackson is echter de grootste sedert lange tijd. Nader wordt vernomen, dat één ge vangene te Jackson bij het afvuren van een salvo door de belegeraars is gedood. Twee werden gewond. Eén po litieman is gewond door een knuppel, die naar hem geworpen werd. PRINS PHILIP ONDERSCHEIDEN DOOR KONINGIN ELISABETH Dinsdag heeft Koningin Elizabeth haar echtgenoot, de hertog van Edin burgh, de „Orde van de Distel" ver leend. Deze orde is, naar men gelooft, in de 15e eeuw ingesteld. JTE vroegere minister van Finan- ciën sir Stafford Cripps is 'gis teravond te Zürich (Zwitserland) overleden. De dood trad kort na elf uur in. De gebeurtenis werd bekend gemaakt door zijn echtge note. Donderdag zou sir Stafford 63 jaar geworden zijn. De jurist, politicus en „oefenaar" sir Stafford Cripps zal in de ge schiedenis van Groot-Britiannië vermeld worden als „de ijzeren minister van financiën", die het economische leven van het land in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog leidde en daarmede zijn gezondheid ruïneerde. In Azië zal Cripps vooral in de her innering voortleven door zijn be langrijk aandeel in de onderhan delingen, die geleid hebben tot de onafhankelijkheid van India en Pakistan. Cripps was lid van twee regeringsdelegaties, die in 1942 en 1946 naar India gezonden werden. Voor het Britse publiek is sir Stafford de man van de „verso bering" geweest, die de loonstop heeft ingevoerd en de Britten een straffe economie oplegde. In 1930 werd sir Stafford advo caat-generaal in de tweede La- bourregering van Macdonald. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog stelde sir Stafford zich weer ter beschikking van de regering. Churchill zond hem in April 1940 als bijzonder ambas sadeur naar Moskou. Later werd hij lid van het oorlogskabinet en minister van de vliegtuigproduc tie. In 1945, nadat de arbeiders partij aan de macht was gekomen, begon sir Stafford invloed uit te oefenen op de Britse economie. Premier Attlee benoemde hem tot minister van Handel. Vervolgens werd Cripps in 1947 minister van Economische Zaken en tenslotte, na het aftreden van Dalton, ook minister van Financiën. Hij be gaf zich in September 1949 naar Washington voor financiële be sprekingen en kondigde bij zijn terugkeer de devaluatie van het pond sterling aan een verkla ring, die opschudding verwekte na herhaalde categorische tegen spraken. Ernstig ziek. In 1949 er, 1950 ging Cripps ver scheidene malen naar Zwitserland voor een geneeskundige behande ling en een rustkuur. Tenslotte werd in October 1950 zijn aftre den als minister bekend gemaakt. Dokters hadden een tuberculeuze infectie van het ruggemerg gecon stateerd. In September 1951 verklaarden zijn artsen hem volkomen gene zen, waarop Cripps naar Enge land terugkeerde. Sir Stafford was principieel ge heelonthouder en vegetariër uit gezondheidsoverwegingen. Hij was een van Engelands bekendste ad vocaten. Men heeft zijn inkomen eens geschat op 30.000 pond per jaar, dat wil zeggen voordat hij in het parlementaire leven op de voorgrond begon te treden. Verklaring van Duitse getuige Een vroegere Duitse commandant van de Duitse eenheid, die van Sowjet- zijde beschuldigd wordt van de massa moord op de Poolse officieren in de bossen van Katyn, ex-kolonel Bedenk, heeft voor de Amerikaanse Congres commissie verklaard, dat de Sowjet- Russcn bij hun terugtocht geen Poolse krijgsgevangenen achtergelaten hebben. Ongeveer twee maanden na de Duitse bezetting van Smolensk had hij in de bossen van Katyn een hoofdkwartier gevormd. Hij had er wel heuvels ge zien, doch deze niet voor graven ge houden. Hij had nooit lijkgeur waar genomen „anders zouden wij daar niet ons hoofdkwartier gevestigd hebben". Van vrouwen uit de omgeving had hij gehoord van fusilades, doch hij meen de, dat zij het over gevechten hadden. Bedenk zeide nooit opdracht te heb ben ontvangen Sowjet-officieren, Pool se officieren of Sowjetcommissarissen dood te schieten. Ook had hij niet ge weten of er ooit een Duits „vernieti gingscommando" in dat gebied was ge weest. De Duitsers hadden de vondst nE MILITAIRE positie van de Verenigde Staten is vele malen beter dan zij een jaar geleden was, aldus generaal Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs op een bijeenkomst in Moberley in de staat Mis souri. En hoewel deze sterke bewapening van de Amerikaanse burger grote financiële offers vraagt, moeten wij niet aarzelen deze toch te brengen. Het Is n.I. deze militaire kracht, die geallieerden aantrekt en die landen, die worstelen om hun eigen strijdkrachten voor de verdediging van de vrije wereld op te bouwen, bemoedigt. dienst ggnomen en er wordt volgens een grondig scheepsbouwprogramma gebouwd. Het is niet langer een ge heim, dat de marine de kiel heeft ge legd voor haar eerste door atoomkracht gedreven duikboot". zijn in Amerika, aldus Bradley, 50 pet méér 7W3F6 bommpnwprnpr<; afpplp- stGrkGT dsn tOGn m33nd€n verdj dan in d\~e^d^ mSn AmerTz inTnuari Ta\nr19wLWdedenroVducVt1erdiln éénTan ^veri munitJe, in dol- Ameri-kVo hojfnorUVelo Tvnor, iaJht larwaarde, afleverde dan een jaar te- vhegtuigen v/er maaf zo ^oot ris in voren werd geproduceerd. „Ons alge- Vliegtuigen vier maai ZO groot ais in nrnerramma vnrvr atnmKpho nrn- In de eerste drie maanden van 1952 OMAR N. BRADLEY ....noodzakelijke offers.... de herfst van het vorige jaar. mene programma voor atomische pro ductie verkeert in uitstekende staat. „De Amerikaanse marine heeft hon- Ook op atomisch gebied zijn wij derden opgelegde schepen weer in krachtig". van de graven in April 1943 bekend gemaakt. Toen Bedenk in Augustus in het gebied was gekomen, waren de gra ven echter weer gesloten. Een vroegere Poolse officier ver klaarde dat de massamoord gepleegd was in de periode van zogenaamde nieuwe samenwerking tussen Hitier en Stalin. In 1942 had hij vernomen, dat een medewerker van Beria had toege geven dat de Russen een „ernstige fout met de Poolse officieren in de drie kampen van Smolensk" hadden begaan. Hij en enkele collega's waren de overtuiging toegedaan, dat de moord door de Sowjets was gepleegd, daar zij geweten hadden, dat zij nooit gevangenen in de kampen van Katyn achtergelaten hadden. Het betrof hier een rechtstreeks bevel van de hoogste Sowjetleiding en geen „sadistische daad". Of men al dan niet twijfelt aan de „zwarte magie", vast staat, dat waneer men op Java van deze „gpena-goena" wordt verdacht, de consequenties zeer onaange naam zijn. Dat bleek in de dessa Rembang, op Oost Java, waar de inwoner van een bepaalde kam pong de twijfelachtige eer genoot zwarte magie te bedrijven. Zijn dessagenoten besloten hem daar voor te straffen en mishandelden de man dusdanig, dat hij met een gebroken arm en enkele ernstige kneuzingen in een hospitaal moest worden opgenomen. Volgens het Indonesische persbureau komen dergelijke volksrechtplegingen veelvuldig voor. Van goederen uit schaarse grondstollen Commissies van het Amerikaanse Congres onderzoeken thans een voor stel van de republikeinse senator Ca- pehart, dat beoogt de invoer te beper ken van goederen, die uit grondstof fen zjjn vervaardigd, welke in de V. S. schaars zijn. Het is de bedoeling van Capehart, dat de invoer van deze goe deren tot de helft wordt verminderd. Het protectionistische blok in dit Con gres beijvert zich om goedkeuring van de beperkende invoermaatregelen te verkrijgen. Volgens waarnemers zullen dat en andere soortgeliike voorstellen, die reeds voorbereid zijn, door het Huis van Afgevaardigden en de Senaat worden goedgekeurd, ook al zouden de commissies de voorstellen afwijzen. LIET is nu bijna acht jaar geleden, dat de luisteraars in de bezette gebie den over Radio-Oranje hoorden, dat Nederland en Belgie besloten hadden over te gaan tot het sluiten van een. Economische Unie. Het was een groot se gedachte, die door de Londense ra dio wereldkundig werd gemaakt. De twee zo op elkaar aangewezen landen Nederland en Belgie. door de rampza lige jaren van 1830 tot 1839 van elkaar gescheiden, doch elkaar door de geza menlijke nood weer nader gekomen, zouden na de bevrijding op econo misch gebied trachten te bereiken, wat op politiek gebied in de historie mis lukt was. Nu vraagt men zich af, of het eigen lijk wel verstandig geweest is, de po litiek internationaal gezien dan geheel buiten beschouwing te laten. Het was begrijpelijk, dat men in die jaren van gemeenschappelijke strijd en van gemeenschappelijk lijden in de eerste plaats dacht aan het economi sche aspect van de samenwerking. De practijk heeft bewezen, dat ook dit schaduwzijden had. Nu moet men wel begrijpen, dat toen Nederland en Belgie het in Londen eens werden over de Economische Unie, de veronderstel ling gewettigd scheen, dat de beide landen practisch in dezelfde week (eerste week September 1944) bevrijd zouden worden. Belgie werd bevrijd, wij kregen de verschrikkelijkste win ter uit de gehele geschiedenis van Ne- deiland te verwerken. Niemand mag het de Londense regeringen dan ook kwalijk nemen, dat, toen de oorlog ge daan was, er geen uitvoering gegeven kon worden aan de schone plannen van 1944. Nederland was uitgeplun derd, onder water gezet, gebombar deerd en was op het nulpunt aange land. Nederlands-Indie zuchtte nog on der Japanse terreur. Belgie was in 36 uur tijd bevrijd zonder een krasje, had de Belgische Congo tot fantastische bloei zien komen en de winter 1944— 1945 een ware „invasie" van Ameri kaanse dollars beleefd. En indien men dan nog bedenkt, dat economisch-politiek gezien na de be vrijding Nederland en Belgie een ge heel andere lijn volgden, dan is het geen wonder, dat „Benelux" een on vervulbaar ideaal bleef. Zeven jaar werd er gedokterd, geconfereerd en gecorrespondeerd en er kwam wel wat tot stand: Voor-Unie, landbouw-proto- col, douane- en tol-overeenkomsten. Maar Benelux neen, nog steeds niet. MU ja, zeiden ook de Nederlanders, dat is toch ook niet zo kwalijk te nemen. Belgie is rijk, Nederland is arm, geen wonder, dat de Belgen er niet zo gek op zijn om een vijftig-jarig contract op leven en dood aan te gaan met een partner, die geen adem kan halen. Maar er is het laatste jaar toch in derdaad veel ten goede gekeerd. De deviezenpositie van Nederland werd sterker, ons land is één der sterkste crediteuren in de Europese Betalings- Unie geworden! Zonder enig chauvi nisme kan gezegd worden, dat het voor geen enkel land een sprong in het duister behoeft te zijn, om met Neder land een economisch bondgenootschap aan te gaan. Vandaar, dat blijkbaar Den Haag het ogenblik gekomen achtte, om spij kers met koppen te slaan. Op 18 Fe bruari richtte Nederland zich tot Bel gie met een officiële nota, waarin werd voorgesteld tot de volledige Benelux over te saan: gezamenlijk op te treden in de EBU en tegenover derden een gecoördineerde handelspolitiek te voe ren. UET Belgische antwoord, .dat aan de vooravond van Pasen binnen kwam, achten wij b parid teleurstellend. Heel in het kort komt de zaak hieroo neer, dat Belgie bevreesd schijnt te zijn voor de Nederlandse concurrentie op indus trieel en agrarisch gebied. Het wil, dat ons land de prijzen en lonen zal op trekken tot het Belgische niveau. Dat dit .Srote spanningen in Nederland aanleiding zou geven, wordt geheel vergeten. Het zou goed zijn. indien men thans klare wijn schonk. Indien Belgie uit vrees voor Nederland werkelijk geen Benelux wil, laat het dit dan ronduit zeggen. Dan wordt Belgie van Unie- nartner een bevriende nabuurstaat, maar dan weten wij, waar wij aan toe zijn! Adminislraleur ontkwam op 't nippertje aan de dood De administrateur van de thee-on derneming Bukanegara in het Lem- bangse, de heer F. Dozen, ontsnapte Zaterdagmiddag ternauwernood aan de dood, toen hij op weg van Bul- kanegara naar de onderneming Kasso- malang met zijn jeep in een hin derlaag reed. Plotseling werd van twee zijden het vuur op de wagen geopend, waarop de chauffeur de jeep tot staan bracht. Er sprongen enkele gewapen de bandieten op de weg, doch de ad ministrateur wist nog uit de auto te komen en vluchtte de bossen in. En kele van de bandieten zetten een ach tervolging in en losten een aantal re volverschoten op de heer Dozen. De administrateur slaagde er in zijn ver volgers kwijt te raken en een militaire post te waarschuwen. Teruggekeerd op de plaats van de overval, trof men de jeep aan met kapotgeschoten banden en een brandende benzinetank. De chauffeur hing bewusteloos over het stuur De man bleek met de kolf van een revolver een klap achter het oor te hebben ontvangen. Ook bjj Djember De administrateur van de onderne ming Dampar nabij Djembar, werd dezer dagen op een weg tussen beide plaatsen door drie geüniformeerde bandieten aangehouden en beroofd van een bedrag van 52.000 roepiah's. De jeep van de beroofde werd later ergens op de weg aangetroffen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1