Tweede Kamer voteert voor de landbouw 117 millioen gulden Zware atoombom ontplofte in VS Nieuwe investering door de Staat van 15 millioen gulden Oproer Rahway-gevangenis werd onderdrukt VERENIGDg NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Voor verhoging productiviteit en rentabiliteit Mr. P. J. Oud gaat op 1 Juni heen Komen Stalin en Nehroe bijeen? Brandweerman in rook gestikt, drie anderen bedwelmd Aap liet zich niet gauw vangen Ook Harriman wil naar het Witte Huis Scherpe resolutie tegen Truman Westerlings Bandoeng-activiteit wordt hem als burger aangerekend Woensdag 23 April 1952 149e Jaargang No. 96 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dank aan de E.C.A. Als burgemeester van Rotterdam Zweedse premier over de spionnage-affaire Besprekingen over nota van Moskou begonnen Exportnota op acht Mei in Tweede Kamer De N.V. Breedband te IJmuiden Eind '52 koud- en warm- walserijen in gebruik De ziekten in N -Korea hebben normale oorzaak Engeland bouwt de meeste schepen Geruchten in New Delhi Uitgehongerde rebellen gaven zich over Noodlottige brand in Den Haag OP HET PROEFTERREIN IN NEVADA New Yorkers zagen een paddestoel op hun televisiescherm Een geelpaarse wolk, hitte en ijs.... Nieuwe typen atoombom in studie Bewijzen tegen Russen stapelen zich op „De grondwet geschonden Republikeins voorstel door Senaat verworpen Beroep van Ilse Koch afgewezen Nog geen dagvaarding uitgebracht Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. AL KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en, ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per mm Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 ]N de avondvergadering der Tweede Kamer is gisteren aan de orde geko men liet wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1951 van het departement van Landbouw, waardoor in de bui tengewone dienst onder de uitgaven een nieuw artikel wordt ingevoegd voor op verhoging van productiviteit en rendabiliteit gerichte maatregelen in de landbouw, te financieren met gelden van het Local Currency-Fund, zulks tot een bedrag van f 117 milli oen. Het ontwerp werd aangenomen. De heer Den Hartog (VVD) uit te zijn dankbaarheid jegens de ECA- autoriteiten en gaf als zijn oordeel te kennen, dat ieder middel, dat strek ken kan tot verbetering in de toestand om de landbouw met beide handen moet worden aangegrepen. De heer De Ruiter (CH) besprak de ramingen voor de groenvoederdro- serijen en de borgstelling daarvoor. De moeilijkheid schuilt z.i. in de eisen, die gesteld worden om subsidie te ver krijgen. Door het stellen van de voor waarden zoals de regering dat doet, wordt de uitbreiding der drogerijen niet gestimuleerd maar afgeremd, zo meent de heer De Ruiter en hij vroeg of de voorwaarden niet zo gesteld kun- Bij Kon. Besluit is aan inr. P. J. Oud met ingang van 1 Juni 1952 eervol ontslag als burgemeester der gemeen te Rotterdam verleend, met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten, ook onder zeer moeilijke omstandigheden, door hem als zodanig bewezen. De heer Oud bereikte reeds op 5 December van het vorige jaar de 65- jarige leeftijd en had kort daarop moeten aftreden. De regering heeft echter in verschillende omstandighe den aanleiding gevonden, het ontslag op 1 Juni te doen ingaan. Zo heeft de Vereniging voor Nederlandse Gemeen ten, welker voorzitter hij is, verzocht, het te verlenen na de viering van haar veertigjarig bestaan in Mei, omdat zij het op prijs zou stellen, hem daarbij nog als haar voorzitter te zien optre den. Controle op bij defensie betrokkenen De Zweedse Minister-President, Er- lander, heeft Dinsdag in de Rijksdag geantwoord op een interpellatie over de spionnage-affaire, die reeds geruime tijd in Zweden de gemoederen bezig houdt. Met een zeker voorbehoud antwoordde Erlander bevestigend op de vraag of alles, wat redelijkerwijs gedaan kon worden, gedaan was om te voorkomen dat mensen, die om hun communisti sche sympathieën bekend zijn, voor de verdediging belangrijke posten in dienst van staat of gemeenten bezetten. Men moet echter niet door een algemeen werkende wetgeving mensendiscrimi neren, die een extreme politieke rich ting tot de hunne hebben gemaakt, al dus Erlander, en op gemeentelijk ge bied heeft de staat geen formele re den om in te grijpen. Controle wordt nu uitgeoefend on degenen die tewerk gesteld worden bil de defensie, bij be paalde andere „kwetsbare" bestuurs organen en bii particuliere bewakings- m^atsehaopijen. Over de spionnage-affaire wordt ver der gemeld, dat er waarsrbiinliik geen nieuwe arrestaties meer verricht zul'en worden Er bevinden zich nu zes per sonen in arrest. D? kwestie DijNs^and Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten hegipnen heden op het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken officiële besprekingen over de jongste Sowjet- nota over Duitsland. Verwachting tot morgenavond: KANS OP LICHTE NACHT VORS! Wisselend bewolkt met nog enkele plaatselijke buien Vannacht hier en daar mist en lichte nachtvorst Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen Zuid en West. nen worden dat iedere droger, die wil uitbreiden vande bijdrage kan ge nieten. De heer Droesen (KVP) merkte op, dat de behoefte aan subsidies voor kleine bedrijven, bijzonder groot is. Minister Mansholt sloot zich aan bij de waardering jegens de Ameri kaanse regering en de ECA. Ten aanzien van het borgstellings fonds kon spreker geen enkele toe zegging doen. Er moet worden afge wacht welke resultaten het werk van het fonds oplevert. Naar aanleiding van het betoog van de heer De Ruiter over de groenvoederdrogerijen zei de minister van mening te zijn, dat deze afgevaardigde de grondstoffenvoorzie- ning onderschat. Hij betoogde, dat de kleine bedrijven wel degelijk geholpen worden, de stukken wijzen dat ook uit. Daarna werd het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (Van onze parlementaire redacteur.) De onlangs bij de Tweede Kamer in gediende belangrijke nota betreffende de exportpolitiek zal in de Tweede Ka mer in het openbaar behandeld worden op Donderdag 8 Mei a.s. des avonds om acht uur. (Van onze parlementaire redacteur.) Ruim twintig punten stonden Dins dagmiddag op de agenda van de Twee de Kamer. Een aantal daarvan werd zonder discussie aangenomen. Bij andere kwam de welsprekendheid los; de ver kiezingen liggen in het verschiet en dat schijnt stimulerend te werken op de activiteit van sommige afgevaar digden. Een wetsontwerp tot deelneming van het Rijk in het uit te breiden kapitaal van de „Breedband N.V." te IJmuiden bracht de heren Ritmeester (VVD), Ne- derhorst (P.v.d.A.) en Hoogcarspel (C PN) in het geweer. In 1950 nam de Staat in het- kapitaal van „Breedband", groot 135 millioen, deel voor 65 millioen en voor nog 22 millioen in de vorm van speciale winstbewijzen. Dit keer was voorgesteld om in, de uitbreiding van Geen „qorlogs" bacteriën Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft men ver klaard het bewijs in handen te hebben, dat de epidemieën in China en Noord- Korea natuurlijke oorzaken hebben. Dit bewijs is vervat in het Pekingse Volksdagblad" van 25 Februari, dat schrijvend over in China heersende epidemieën meldde, dat het betrekke lijk zachte weer en de onachtzaamheid van plaatselijke gezondheidsorganisa ties o.m. natuurlijke oorzaken van longontsteking en influenza waren. Zo als men weet, werden de Amerikanen door de Noordkoreanen ervan beschul digd, ziekteverwekkende bacteriën als oorlogswapen te gebruiken. Martin Niemöller, president van de Evangelische kerk van Hessen, heeft de patriarch van de Grieks-Orthodoxe kerk medegedeeld, dat hij zich niet naar het „religieuze vredescongres" in Moskou zal begeven. het kapitaal met 32 millioen door de Staat te doen deelnemen voor f 15 millioen. „Breedband" fourneert in de uitbreiding zelf 5 millioen en een bank- consortium 12 millioen gulden. De heren Ritmeester en Nederhorst verlangden voorzieningen door de re gering, waardoor „Breedband" zijn schrootpositie kan verbeteren en op peil houden. Ook hoopten zij, dat deze uitbreiding van de deelneming door de Staat in het kapitaal van „Breedband" niet door nog andere gevolgd zal wor den. Wat de schrootvoorziening aangaat, zegde de minister van Economische Za ken, prof. v. d. Brink, toe nog eens te bekijken, wat eventueel gedaan kan worden. Als de ontwikkeling van de Hoogovens zich normaal voortzet, dan kan Nederland slechts voor de helft in de eigen civiele behoefte aan staal' voorzien. Uitbreiding van de Hoogovens moet dus bevorderd worden. Prof. v. d. Brink deelde mee, dat op het eind van dit jaar of in het begin van het volgende de koud- en de warm- walserijen in gebruik kunnen worden genomen. De Kamer nam het wetsontwerp ?an zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de fractie van de CPN tegen was. Gisteren heeft Lloyds te Londen bekendgemaakt, dat de totale wereld tonnage aan schepen, die in de eerste drie maanden van dit jaar in aanbouw waren, ruim 5'h-millioen bedroeg. Veertig procent van dit totaal werd in Engeland gebouwd. Daarna kwamen de Verenigde Staten met 11.67 procent. Duitsland volgde met 432.676 ton (7.62%). Voor export is ruim ander half millioen ton in aanbouw, waar van Engeland en Noord-Ierland bijna de helft voor hun rekening nemen. De landen, die de grootste tonnages invoeren zijn Noorwegen, Panama en Liberia. Engeland en Noord-Ierland, Amerika en Frankrijk voegen percents gewijs de grootste tonnages aan hun eigen vloten toe. De totale in aanbouw zijnde wereldtonnage, vertoont in ver gelijking met het vorige kwartaal een stijging met 186.503 ton. In Britse persberichten is sprake van de mogelijkheid van een samenkomst van maarschalk Stalin en premier Neh roe van India, in de aanstaande zomer te Moskou, New Dehli zou vol geruch ten zijn. Wanneer de oorlog in Korea in deze zomer afgelopen zou zijn, .tou Mao Tse Toeng waarschijnlijk tot de besprekingen worden uitgenodigd. Tass noemt dit bericht „louter ver zonnen en volkomen ongegrond". Het stoffelijk overschot van Sir Stafford Cripps, die te Zurich overleed, zal Donderdag aldaar worden gecre meerd. De 230 gevangenen in de staatsgevan genis te Rahway, die sinds verleden week Donderdag in opstand zijn ge weest en zich verschanst hebben in een vleugel van het gebouw, hebben zich Dinsdag uitgehongerd overgege- geven. Men beloofde de opstandelingen, dat zij geen lichamelijke straffen zou den krijgen indien zij zich overgaven en de acht als jijzelaars vastgehouden bewakers niets zouden doen. De gijze laars zijn inmiddels vrijgelaten. Er is ook een onderzoek van de procedure voor voorwaardelijke vrijlating van de gevangenen toegezegd. Gistermorgen is bij de blussing van een zware binnenbrand in een pand aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag een brandweerman door rook- verstikking omgekomen. Drie van zijn co! ega's werden zodanig bedwelmd, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Een hunner kon later naar huis terugkeren. Rustig zit deze aap op een af dak van een huis in Black- heath en be kijkt de politie die in samen werking met de bewoners druk in de weer is om hem weer te vangen. Zelfs het lekkere hapje dat de politieagent hem voor houdt helpt niet. Rus tig en bedaard geniet hij nog steeds van zijn korte vrijheid. /"•ISTERMIDDAG om een minuut vóór half zeven is boven het atomisehe proefterrein in Nevada, de grootste atoombom, die ooit in de Verenigde Staten tot ontploffing werd gebracht, uit een vliegtuig geworpen en ontploft. De explosie kon in New York worden gehoord via de radio en op het televisie scherm was de lichtflits der ontploffing zichtbaar. Dit was de eerste maal, dat een de-gelijk gebeuren voor het publiek werd uitgezonden. De stem van de omroeper had aangekondigd, dat het vliegtuig, een B36, de bom van een hoogte van ruim negen kilometer had laten vallen. De omroeper telde de 53 seconden af, die verstreken vóór het donderend geweld van de ontploffing door de luidsprekers werd weergegeven. Maar voordien werd een reusachtige rookwolk, waaruit lichtflitsen schoten, zichtbaar op de televisie schermen. Hieruit ontstond de witte paddestoelvormige wolk, die hoog boven de vlakte oprees. De wolk bleef een kwartier lang zichtbaar. voorkomen, dat zij met de radio-ac tieve stof in aanraking zouden komen Sommigen hebben zich op een afstand van slechts 4.8 kilometer van de plaats van de ontploffing bevonden. Honderd en twintig man van de val schermtroepen stonden gereed om achter het „atoom-rookgordijn" neer te springen, echter na een veilige wachttijd in acht genomen te hebben. De grondtroepen die zich in man gaten van iets meer dan een meter diepte bevonden, kregen een zware schok te weerstaan. Er zijn geen ongelukken gebeurd. De bom ontplofte 42 seconden1, na- rit zij was uitgeworpen. De waarne- ners op zestien kilometer afstand oelden de hitte in het gelaat. De pad destoelvormige wolk wisselde van kleur: van rose via geel en paars tot sneeuwwit. Tenslotte vormde zich op mee veer elf kilometer hoogte een ijs- r'ateau. dat zich afscheidde van de t 'Ivormise wolk. Vrijwel onmiddellijk na de ontplof- fi- werden de troepen die aan de i -ofneming hadden deelgenomen, op viachlauto's weggevoerd, teneinde te De zwaarste Kort vóór de ontploffing zeide Gor don Dean, voorzitter van de atoom- commissie, dat de explosie de zwaar ste zou zijn, die ooit in de Ver. Staten tot stand gekomen is, zwaarder dan die van Hirosjima en Nagasaki en de twee van Bikini (1946). Dean voegde er aan toe, dat in 1946 de meeste mensen de atoomwapens als strategische wapens beschouwden. Men nam algemeen aan, dat een dozijn van deze wapens op oordeelkundige plaat sen gebruikt, iedere macht ter wereld buiten gevecht zou kunnen stellen. Thans beschouwt men de atoomwapens echter als tactische en strategische wapens, als wapens, die ook te velde gebruikt kunnen worden. Dit bete kent, dat niet spoedig een einde zal komen aan de ontwikkeling en fabri- kage van uiteenlopende typen atoom wapens. Eén en ander verklaart, waarom wij het nationale atoompro gram op grote schaal uitbreiden en zovele atoomproeven houden. Dr Norris Bradbury, directeur van het atoomlaboratorium van Los Alamos 'Nieuw-Mexico), heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse geleerden op het ogenblik atoombommen trachten te ver vaardigen uitgaande van andere ele menten dan plutonium, waterstof of uranium, Men heeft echter nog geen enkele „zekerheid" op het nieuwe ter rein van onderzoek. Het brandje had op zichzelf niet zo veel te betekenen. In de balkenlaag tussen de eerste en de tweede verdie ping van h»t huis -was door sluiting in de electrische leiding brand ontstaan en deze dreigde over te slaan naar de daken van de aangrenzende percelen. brandweer wist het gevaar te be zweren. De omgekomen brandweerman, K. j. van Brero, verkeerde in de ver onderstelling, dat er zich nog iemand op de tweede verdieping bevond en ging uit om hem te helpen. Deze was echter intussen reeds door een politie agent in veiligheid gebracht. Van Bre ro werd later voorovergebogen in een der vertrekken aangetroffen. Hij laat een vrouw en een jongen van tien jaar na. Hef Katyn-drama Opmerkelijke verklaring van Duiise ex-generaal De Amerikaanse Congrescommissie, die een onderzoek instelt naar de in de afgelopen oorlog in de bossen van Ka- tyn gepleegde massamoord op 15.000 Poolse officieren en intellectuelen, heeft gisteren nieuwe getuigen ge hoord. Een voormalige Duitse officier die destijds gelegerd was in de nabij Smolensk gelegen bossen van Katyn, verklaarde voor de commissie dat noch hijzelf, noch zijn andere militairen van zijn onderdeel ooit iets had vernomen over doodgeschoten Poolse krijgsge vangenen, totdat de Duitsers, in April 1943, de massagraven vonden. De voormalige Duitse luitenant- generaal Eugen Oberhaeusser ver klaarde, dat er, zo lang hij in het ge bied van Katyn gelegerd was geweest, geen terechtstellingen door de Duit sers hadden plaats gevonden. Aan de toestand waarin de opgegraven lijken verkeerden, kon men volgens de getuige afleiden, dat de executies vóór de Duitse bezetting van Smolensk hadden plaats gevonden. De hulporganisatie „CARE", die in Amerika gelden verzamelt voor pak ketten met levensmiddelen en textiel naar verarmde gebieden, heeft zijn werkzaamneden o.m. uit ge Lr. eid tot Ne derland. 1 Op beddelakens hadden de gevan genen hun grieven geschilderd en buiten hun cellen gehangen. DE GROTE RACE Averell Harriman, directeur van de wederzijdse beveiliging, heeft gisteren verklaard, dat hij een „actief preten dent" is naar de democratische candi- datuur voor het presidentschap van de Ver. Staten. Hij zeide in een korte verklaring gehoor te hebben gegeven aan de oproep van de democratische leiders van de staat New York. Intussen is ook een comité opgericht, dat zich ten doel stelt een candidatuur van Harrimann voor het president schap te steunen. De democratische afgevaardigde Franklin Roosevelt, een zoon van F. D. R„ is voorzitter van dit comité. Het republikeinse lid van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden Ro bert Hale heeft gisteren een resolutie ingediend, waarin geëist wordt, dat president Truman in staat van be schuldiging wordt gesteld wegens het opvorderen van de staalindustrie. Voorts verzocht Hale het Huis te verklaren, dat de president de Grond wet heeft geschonden en dat de staal- maatschappijen aan de eigenaars moe ten worden teruggegeven. De eerste resolutie is naar de gerechtelijke com missie van het Huis verwezen. Voorlo pig wordt geen besluit verwacht. Nog kansen voor Pres. Truman De Amerikaanse Senaat heeft giste ren een voorstel verworpen, dat het gebruik van regeringsgelden voor de uitvoering van de opvordering der staalindustrie wilde verbieden. Vóór het voorstel, dat is ingediend door een aantal Republikeinse senators, werden 47 stemmen uitbrachten tegen 29. Er was evenwel een meerderheid van twee derden nodig. Het Westduitse Federale Hof van ap pèl heeft het beroep van Ilse Koch tegen haar veroordeling tot levenslange gevangenisstraf afgewezen. Zij is inder tijd veroordeeld wegens aanzetting van het personeel van het concentratiekamp Buchenwald tot het vermoorden en mishandelen van geïnterneerden. Het Hof heeft geen reden voor de verwer ping van het beroep gegeven. In verband met het overlijden van Sir Stafford Cripps heeft de Partij van de Arbeid een condoleantie-tele gram gezonden aan de Labourpartij in Londen. De belangstelling van de Nederland se justitie voor Westerling is uitslui tend gericht op diens optreden als burger. De beoordeling van zijn acti viteit als militair valt buiten de com petentie van de burgerlijke rechter. De actie in Bandoeng, in Januari 1950, wordt Westerling echter wel als bur ger aangerekend en wel wegens uit lokking van desertie. Ook wordt Wes terling als burger beschouwd in zijn vroegere functie van APRA-Ielder. Het optreden van „De Turk" in Zuid-Ce lebes en Borneo zou daarentegen door een militair rechtscollege worden be handeld. Er is tegen de ex-kapitein nog geen dagvaarding uitgebracht. Dit kan eerst gebeuren, als in het gerech telijk vooronderzoek mocht blijken> dat Westerling vervolgd zal worden. Het is nog niet bekend, wanneer het beroep van het O.M. tegen de voor waardelijke vrijlating van Westerling door de rechter-commissaris in Am- te rdam zal dienen. Verwacht wordt, lat deze zaak deze of de volgende week zal worden behandeld. Voor dit oroces heeft Westerling nog geen raadsman gekozen. Voor uitleverings kwesties zal hij worden bijgestaan door jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blok land in Den Haag.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1