Zaan London Lijn LOCOMOTIEF r Jimmy Brown en de bende Dirk Stad en Omgeving Alkmaarse Friezen hadden een uitstekende avond AGENDA Sint Jorisdag bracht padvinders op Stenenbrug tezamen Op reis met de Ouden van Dagen Franse films op jaarvergadering v$n „Vrienden van het Museum" De historie van het landschap in de Britse schilderkunst Gezelschap Van der Veen in Jn iêst mei siuorkes" Pottenbakkerij op de Laat geopend Belofte hernieuwd Vondsten in het Victoriepark Breng een zonnestraaltje in veler donker leven Helpt de tuberculose bestrijden Achthonderd runderen op Voorjaarsveemarkt Hoge Huys kampioen van Bedrijfsschaak Aantal bezoekers is met Gert je weet niets Alkmaar blijft- spaarzaam 3000 gestegen Zes weken geëist voor dragen van uniform Burgerlijke stand 25 jaar geleden Causerie voor Nederland-Engeland LAATSTE NIEUWS Koninklijk paar Maandag middag op Schiphol Een ex-Korea-vrijwilliger schoot buurman neer WOENSDAG 23 APRIL 1953 Barend van der Veen heeft in de af gelopen kwart eeuw het FrieSe volks toneel reeds menige goede dienst be wezen. Het aantal voorstellingen, dat hü met zijn kleine gezelschap heeft gegeven, laat zich al niet meer schat ten. Overal in ons land waar Friezen wonen heeft hij een warmbloedig stuk toneel op de planken neergezet. Hij schreef zijn stukken meestal zelf. Daar in bewees hij, het metier uitstekend te verstaan. Zonder dat hij zich buiten gewoon om psychologische verfijning bekommerde, heeft hij steeds een le vende en levendige handeling weten te scheppen. Zijn stukken boeien en sleepten het publiek mee. De hoogtepunten van zijn succes zijn echter wel de beide jongste stukken namelijk „De Heidepyk" en „In têst mei stuorkes". Ze behandelen de lotge vallen van een meisje van de arme Friese heide, dat met hulp van verschil- ADVERTENTIE BEHALVE BIJ DE K.L.M kunt U het beste met beide benen op de grond blijven het is nog altjjd redelijk veilig op de grond Maarlaat het behalve veilig ook gezellig zijn in Uw wereldje maak er iets van, schep 'n vriendelijke zonnige sfeer in de woning waar U met Uw gezin het grootste deel van Uw leven moet doorbrengen. Met 1012 rol G-B behang uit de prachtige collectie 1982 haalt U levensvreugde, decoratieve schoonheid en rust tegelijkertijd in huls voor zeer weinig geld. Vraag vandaag nog by de goede schilder/behanger naar de mo derne behangselcollectie 1952! lende mensen boven haar milieu weet uit te komen en wijkverpleegster wordt. Die „têst" nu hebben we gisteravond gezien en we hebben ervan genoten. Het is een stuk met een overvloed van mogelijkheden. Er zijn sterk wisselende stemmingen, heftig bewogen scenes, kortwijlige taferelen, een rustige dia loog. Er is een zeer uiteenlopend stel typen bij elkaar gebracht, waarbij de mannelijke tonelisten voor de zware taak staan, elk twee volslagen rollen te moeten spelen. Nu is dat zeker Van der Veen toevertrouwd; hij heeft in al zijn stukken nog nooit anders gedaan. Zijn vriend Foppema blijkt er evenmin moeite mee tè hebben. De manier, waarop hij gisteravond de dronkelap Wierd Harkcma en de jonge Tjitte uit elkaar hield, drong de diepe bewonde ring van het publiek af. Barend vol deed ons als Paulus Jelsma eerlijk ge zegd jbeter dan als dominee Van der Baan; hij kon als Paulus beter de aan sluiting aan mevrouw Foppema-Van der Laan (Atsje Solcama) vinden dan als predikant. Het was een prachtig stel roddelaars, van het soort, dat men op ieder klein dorp kan tegenkomen. Lysbeth van der Werff, de wijkzus ter Yfke, speelde haar rol gisteravond voor het laatst; zii gaat het toneel ver wisselen voor het huwelijk. Zij speel de waarlijk voortreffelijk. Haar leven dig spel vertolkte een heel gamma van gevoelens op sobere, doch sprekende wijze. Het publiek, dat de zaal van het Gul den Vlies tot de laatste plaats vulde, heeft een zeer goede avond gehad, en zijn erkentelijkheid daarvoor niet on der stoelen of banken gestoken. Van W. (Advertentie, ing. Med.i Reeds enige tijd geleden schreven wij over de jeugdige J. P. Kalksma, die achter de ouderlijke woning op de Laat, no. 175, bezig was met het bou wen van een pottenbakkerij. Thans is deze werkplaats gereed gekomen, door de jongeman geheel met eigen handen opgetrokken en ingericht. Het is interessant hier thans de kunst van het pottenbakken gade te slaan, doch daarbij is vooral wat aan het eigenlijke bakken voorafgaat be langwekkend. Aan de draaischijf werkt Bartele Boersma, een vakman met vele jaren ervaring, die spelender wijs vazen, potten en alle mogelijke gebruiksvoorwerpen draait en vormt. Als eenmaal de kleiklomp een be paalde vorm heeft, wordt het voor- Werp door de jonge Kalksma op kunst zinnige wijze beschilderd en in een oven gedurende zes uur bij een hitte van elfhonderd graden gebakken. Ver volgens vindt de glazuurbehandeling plaats, waarna tot besluit het kleipro- duct nog eenmaal een bakproces moet ondergaan. In het eenvoudige atelier, waar dit eeuwenoude ambacht van het potten bakken wordt uitgeoefend, bevindt zich thans reeds een uitgebreide keur- coUectie vazen, schalen, potten, ge boortebordjes, asbakken, spaarvarkens en talrijke andere voorwerpen, waar van vorm en afwerking vaardigheid en artisticiteit van du makers verraden. Ook worden er charmante tcgelta- bleaux vervaardigd. Vrijdag zal de pottenbakkerij voor het eerst voor het publiek worden opengesteld WOENSDAG Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Crisis (18 jaar)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De zoon van de kalief (14 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: De rivier (allq leeftijden); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Sensatie in San Remo (alle leeftijden) Gulden Vlies, 8 uur: Cebuto-Naco feestavond. Cantine Ringersfabriek, 8 u. Bieravond Oud-Alkmaar met kaasdragersgilde. Nachtdienst apotheken: Hartong van Ark, Lansestraat 1. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Poppentheater van GuicJo van Deth. (K.C.B.) DONDERDAG Victoria Theater, 3 u.: Crisis (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De zoon van de kalief (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De rivier (alle leeft.); Harmonie Theater, 8 uur: Sensatie in San Remo (alle leeftijden). Café Centraal, 3 uur: Noordhollandse Bond van Melksli.iters. Nachtdienst apotheken: Hartong van Ark. Langestnat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 3.08 15.29 Donderdag 3.49 16.09 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 3.13 15.34 9.13 21.34 Donderdag 3.54 16.14 9.54 22.14 BRAND IN DE HEKELSTRAAT Gisteravond omstreeks half acht brak brand uit in een pakhuis aan de Hekelstraat, waarboven een 73-jarige rijwielhersteller woont. Het bleek dat vonken uit een kolenfornuis via de schoorsteen op het dak terecht waren gekomen en daar brand hadden ver oorzaakt. Enkele in de buurt wonende brandweerlieden slaagden er met be hulp van een tiental emmers water in het vuur te doven. Ongeveer twee vierkante meter van het dak werd door de brand vernield. De bewoners van de Mient hebben vanochtend niet de gelegenheid gehad lang uit te slapen. Als zij al niet ge wekt waren door het geloei van de koeien op de grote voorjaarsmarkt. zorgden de padvinders er met trompet geschal en tromgeroffel en hordengroep wel voor dat zij bijtijds naast hun bed stonden. Het is vandaag Sint Jorisdag; de dag waarop alle broeders-padvin ders over de gehele wereld zich bezin nen op de diepe betekenis van de be lofte die zij hebben afgelegd, waarna zij zich opnieuw bereid verklaren de strjjd voor het goede voort te zetten. Nadat de nationale driekleur, de stadsvlag en de Sint Jorisvlag waren gehesen en districtscommissaris C. Kerklaan in gebed was voorgegaan, sprak burgemeester Wytema de pad vinders toe. „Ieder mens zal altijd pro beren idealen te hebben en hij stelt zich dan iemand die het beter kan dan hij, ten voorbeeld. Het hangt echter van ieder zelf af wat hij er van te recht brengt". „God geeft jullie elke dag kansen. Grijp die kansen en tracht je idealen te verwezenlijken. Vandaag is Sint Jo ris jullie voorbeeld. Ik hoop dat jul lie de inspiratie zullen vinden om naar zijn geest in de strijd voor het goede te volharden", aldus de heer Wytema. Districtscommissaris P. H. L. Nieuwen- huysen bracht in herinnering dat St. In het Victoriepark, nabij de BLO- school, is men bij het graven van een diepe sleuf op een oude muur gestoten. Aan de hand van tekeningen zal de gemeente-archivaris, de heer Wortel, trachten na te gaan of deze muur mis schien de fundering is geweest van de toren, welke daar zou hebben ge staan. Voorts zijn er enkele scherven van aardewerk gevonden. Ook zijn er weer enkele zware, ijzeren kogels uit de Spaanse tijd opgegraven. Er is niets ergers dan oud en tevens arm te zijn, omdat men dan volkomen afhankelijk is van anderer zorgen. Er zijn oude mensen in allerlei tehuizen ook die verplicht zijn bij hun kin deren te wonen die practisch nooit buiten komen. Zij zijn "iet goed ter been meer, zij voelen zich niet sterk genoeg of er zijn financiële moeilijk heden. die hen noodzaken voortdurend binnen te blijven. Het leven heeft eigenlijk voor hen afgedaan, maar eens in het jaar komt er een dag waarnaar zij allen maan denlang al verlangend uitkijken zoals kinderen kunnen hunkeren naar de vreugde van een komende verjaardag. Dat is de dag waarpp de oudjes uit rijden gaan, waarin ze veilig in een bus of een particuliere auto door een mooie streek van ons gewest of nog verder in ons land worden gevoerd, waarop ze rijkelijk onthaald worden en 's avonds na een emotievolle tocht weer aan de huisdeur worden afgeleverd. De autotocht voor ouden van dagen, die langzamerhand een traditie is ge worden, zal ook dit jaar weer plaats vinden. Er zullen bussen worden ge huurd en men zal daarin weer kunnen constateren hoeveel levensvreugde er nog loskomt als zo'n vergeten oudje weer een dag beleeft waarin hij of zij niet alleen op de herinnering hoeft te leven maar weer plotseling in het vol le leven gezet wordt. Een lange stoet auto's bleek dit jaar verkeersmoeilijkheden op te leveren, maar het comité doet thans met vrij moedigheid een beroep op de vele auto bezitters die voorheen hun wagen be schikbaar stelden, om thans door een royale gilt aan het welslagen van deze tocht mede te werken. Vanzelfsprekend wordt eenzelfde be roep gedaan op alle ingezetenen alsme de kantoren, bedrijven enz. In het co mité zitten dames van alle gezindten en aan de tocht kunnen .dan ook de daarvoor in aanmerking komende ouden van dagen van alle gezindten deelnemen. Maandag 28 April zal men met een inzameling beginnen. Het comité hoopt dat ieder zijn bijdrage reeds zal klaar leggen of anders zal willen storten op postgiro no. 2162 v. d. Amsterdamsche Bank, of no. 6102 van de Twentsche Bank (maar dan liefst vóór 30 April) met vermelding „Bijdrage Autotocht Bejaarden". Het comité bestaat uit de volgende dames: D. M. Paleari-van Nieuwkuyk, A. A. C. Stokreef-Bomers, M. S. Klein Wassink-v. Krimpen. J. A M. Stoel-Roos en D. Schmidt-Brom- mersma. Zaterdag 26 April a.s. zal door de Alkmaarse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose wederom de jaarlijk se „Emmabloem-Collecte" gehouden worden. Het bestuur der vereniging doet hierbij een dringend beroep op allen, die zich die dag beschikbaar kunnen stellen als collectrice of collectant. Ook zij, die slechts enkele uren kunnen collecteren, zijn van harte welkom. Stelt het bestuur niet teleur. Het heeft dit jaar de medewerking dringend nodig. Voor de dames- en herenautomobi listen heeft het bestuur dit jaar zij het in zeer beperkte mate een bijzondere attractie, n.l. een kunstzin nig uitgevoerde auto-wimpel, die een sieraad op de wagen zal zijn. Ze vlie gen weg! Mag het bestuur op een grote toe loop van collectanten en collectrices rekenen? Men kan zich uiterlijk Zater dagmorgen 26 April a.3. in de Besogne kamer van het Stadhuis melden. Handel goed, hoge prijzen De voorjaarsmarkt had vanmorgen beslag gelegd op Waagplein, Dijk. Marktstraat en Nieuwesloot, waar de veehouders- en handelaren uit wüde omtrek tussen de dubbele rijen koeien een rustige, door het gebruikelijke handgeklap begeleide handel voerden. De straten waren glibberglad, hoewel het toch niet had geregend, maar dat zijn de bijkomstigheden van zo'n ge beurtenis, die in betekenis de voor jaarsmarkt van verleden jaar ver overtrof. Toen was de aanvoer 572 stuks rundvee, vanmorgen hadden de grote vrachtauto's 800 dieren naar Alkmaar gebracht. De handel was goed en er werden hoge prijzen be taald. De markt had ook verschillende kooplieden aangetrokken, die van de veronderstelling waren Uitgegaan, dat bij een handel van soms duizend en meer guldens per koe, ook nog wel een paar dubbeltjes voor een koek, amandelbroodje of een zoute haring zouden overschieten. Zij bleken ondanks de slechte combinatie van koek met haring niet misgerekend te hebben. Er- was nog meer te krij gen, zoals petten en scheermesjes en in de café's stonden de koffiefilters en jeneverflessen gewillig klaar om de dorstigen te laven. Een zij het bescheiden voor jaarszonnetje toonde zjjn goede wil en probeerde af en toe zijn milde stralen tussen de overjagende wolken velden door te steken. De prijzen: kalfkoeien 750—900, melkkoeien 700 1250, geldekoeien 650—-350, Italf- vaarzen 500850, geldevaarzen 500 700, pinkstieren 7001000, graskal veren 350—475. Het Hoke Huys is kampioen geworden van de Alkmaarse Bedrijfschaak-compe- titie. De eindstand is als volgt (gesp., gew., rem., verl. en punten) Elke ZATERDAG van ZAANDAM Elke DINSDAG van LONDEN (Carron Wharf) Inlichtingen: ZAANDAM - AMONS CO - tel. 8841. LONDEN L. DENS CO Ltd, 4, Lloyds Avenue, E.C. 8, VN i Advertentie Ing Med.» Joris de strijd tegen de draak opnam omdat hp werd gedreven door ridder lijke gevoelens jegens de onschuldige slachtoffers van een wreed gebod, Hij kende de kracht van de vreselijke draak maar al te goed en wist dat hij menselijkerwijs gesproken, geen kans had om te slagen. Zijn vertrouwen was op God, die hem de overwinning kon schenken. In die zekerheid bleef Sint Joris strijden, hoe hachelijk de kansen ook waren. Spreker wekte de padvin ders tenslotte op, ieder op zijn eigen wyze, mee te helpen aan de strijd te gen het kwaad. Hedenavond om half acht zal - wederom op de Stenenbrug - Sint Jorisdag worden besloten. Gertje Hollenberg is weer thuis, maar niemand weet nog hoe het kerel tje vijf jaar oud erin is geslaagd naar Amsterdam te komen. Men ver moedt, dat hij in een auto is geklom men en ongezien is meegereden, want iedere vraag in die richting beant woordt de jeugdige avonturier met: „Auto's, auto's". De politie in Amsterdam vertelde, dat de knaap, toen hij op het Damrak werd aangetroffen, had gezegd Gertje Hollenberg te heten en in de Kabel straat te wonen. De plaatsnaam Alk maar was hij echter totaal vergeten. Hij had zich in het kindertehuis, dat hem tijdelijk onderdak verleende, al vele vriendjes gemaakt, maar natuur lijk was hij blij verrast toen zyn vader gistermorgén plotseling verscheen. Toch wilde hij niet direct meegaan. Dat kwam, omdat hij zijn beloofde kop chocolademelk nog niet had gekregen. Gertje bleek tot de laatste druppel van zijn avontuur te willen genieten.... Terwijl het jaarverslag van de Ne derlandse Spaarbankbond over 1951 een landelijk vrij sterke ontsparing moet worden geconstateerd, doet zich het merkwaardige feit voor, dat voor wat de inlagen bij de Rijkspostspaar bank ten postkantore Alkmaar betreft, de stijgende lijn zich ook over het laatste kwartaal 1951 heeft voortgezet. In Oct., November en December j.l. werd resp. ingelegd ƒ275250, f280180 en f297881. In de rij van de kantoren der eerste klasse neemt Alkmaar, met achter lating van tal van grotere gemeenten, voor wat betreft de ingelegde saldi over genoemd kwartaal resp. de twaalfde, elfde en tiende plaats in. STATUTEN VASTGESTELD Vastgesteld zijn de statuten van de N.V. Koninklijke Fabriek van verduur zaamde kaas v.h. J. H. Eyssen tg Alk maar. Hoge Huys I...... S 8 0 0 8 R.A.S.A. I 8 7 0 1 7 D.O.S8 4 0 4 4 P.T.T. 8 4 0 4 4 Hoge Huys II 8 4 0 4 4 Alkm. Courant 8 2 1 5 2V: R.A.S.A. II 8 2 1 5 2'/t Sabelis Kerrebijn .8125! Hulskamp 8 2 0 6 De prijsuitreiking is Vrijdag in het club lokaal van D.O.S., waar tevens de deel nemers aan de strijd om het persoonlijk kampioenschap van de Alkmaarse bedrij ven zullen worden ingeschreven. Er wordt gespeeld in drie klassen. De eerste jaarvergadering van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Alkmaar droeg een zeer bijzonder karakter doordat de agenda, behalve de gebruikelijke punten als jaarverslag en financieel overzicht ook vermeldde de vertoning van een aantal films over Franse schilder kunst. De films, die werden ingeleid door mevrouw Kamp uit Bergen, handelden De procureur-generaal mr Hoel'felman eiste Dinsdag tegen de 24-jarige A. O. uit Alkmaar, die in hoger beroep voor het Amsterdamse Gerechtshof terecht stond wegens het dragen van een mll- tair uniform zonder daartoe gerechtigd te zijn, bevestiging an het vonnis van de Alkmaarse politierechter. In eerste instantie was verdachte, die momenteel een gevangenisstraf van een jaar uitzit wegens diefstal, tot zes weken hechte nis veroordeeld. Verdachte was op een avond door een Alkmaarse politieagent aangehouden, omdat hij als burger een militaire muts en camouflagejas droeg. O. had gezegd, dat hij niet wist dat zulks verboden was. Hij had bovendien de politieman een grote mond gegeven. De verdediger betoogde, dat aange zien er na de oorloe veel militaire kle ding in de zogenaamde dump-stores wordt verkocht en door burgers gedra gen, het van belang is te weten of er al dan geen distinctieven op de kleding aanwezig waren. Daar hiervan in de tenlastelegging niet werd gesproken concludeerde hij tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. over het werk van Paul Ganguin en Heiiri Rousseau. Het enige nadeel wal dat de opnamen niet in kleuren wer. den gegeven, hetgeen wel het geval was met het filmpje over Franse ml- niaturen, dat voor de toeschouwers een ware openbaring werd. De chronolo gische volgorde van deze minuscule prentjes uit de 14de en 15de eeuw maakte de film tot een document van historische waarde, niet alleen wat het culturele peil uit deze periode betreft, maar bok uit sociologisch oogpunt be zien. Het jaarverslag van de secretaresse mevrouw Holzmüller-Teengs maakte melding van een stijging van het mu- seumbezoek met ruim 3000 personen. In 1950 was het aantal bezoekers 5278, in 1951 bedroeg het reeds 8324. Het ledental van de vereniging, die haar werk in dit eerste jaar met zoveel re. sultaat zag bekroond, bedraagt thans 340. De aftredende bestuursleden, de he- ren F. Ötten en H. B. J. Vlas, werden bi.i acclamatie herkozen. Er was een saldo in kas van f 98 63. Aan de ge meente was een 'bedrag van honderd gulden geschonken als bijdrage in de aankoop van het schilderij „De Bui" van Allaert van Everdingen. Geboren: Celina G. M., d. van D, L. Koeman en A. M. Balder. Getrouwd: Albert Jonker en Margaretha C. de Wever. Albertus Zutj. derland en Adriana C. tl. van den Ak ker. Gerrit Jonker en Agatha M. van Soelen. Cornells H. Droog en Agatha M. Gijzen. DUIF KWAM AANVLIEGEN Op Westerweg 310 is een blauw- achtige postduif komen aanvliegen. Het merkteken is 1417 R 51. LOOPT LICHTER! Frame van 'hoogmagnesiu-m-staal OU«v«ritJ!iUe. tug Med.) „THE heart of British painting" noem de mr Arthur Giardelii gisteravond de Engelse landschap-schilderkunst, waarover hij voor een niet zeer om vangrijk aantal leden en introducé's van het Genootschap NederlandEngeland in de kleine zaal van de Harmonie een causerie met lichtbeelden hield. Mr Giardelii, zelf een schilder en een Master of Arts, die reeds velé malen in Londen exposeerde, verhaalde op des kundige wijze over de geschiedenis van het landschap in de Britse schilder kunst. Hij zette uiteen, dat in de mid deleeuwen het landschap zelden of nooit als object van een schilderij werd gebruikt en weet dit aan hte feit, dat de primitieve middeleeuwse mens angst koesterde voor de natuur, welke hem bedreigde en een gevoel van onmacht gaf. Spreker verwees hiervoor naar een dichter als Frangois Villon, die evenmin de natuur bezong. Toen een eeuw later de eerste land schapsstukken verschenen, moesten deze veelal tevens als geografische kaar ten dienst doen. Van een eigen sfeer en stemming was nog niets te bespeuren. Eerst in de achttiende eeuw begon een grote ommekeer. Er werd meer ge reisd en de landschapschilders werkten naar Italiaanse voorbeelden: een theatrale enscenering en een vredige zomeravondstemming. In dezelfde eeuw trad ook de bekende Thomas Gainsbo rough op de voorgrond, die onder Hol- het gelaat gewond. landse invloeden stond, o.a. van Van Ruysdael. Mr. Giardelii besprak zo het werk van verschillende Britse landschap schilders in de loop der eeuwen en de wijze, waarop hij een aantal op het scherm geprojecteerde schilderijen ana lyseerde, was zeer verhelderend. Spreker toonde grote bewondering voor Turner, die in het begin van de negentiende eeuw het licht in al zijn glorie op zijn doeken bracht. Turner werd in tegenstelling tot de middel eeuwse schilders diep bewogen door de krachten, de mysteries en de grootsheid van de natuur. Mr Giardelii vergeleek de dichter Wordsworth in dit verband met de schilder Turner. Evenals Turner was ook Constable een landschapschilder, die zijn tlid ver vooruit was en eerst later werd begre pen. t Tot besluit van de causerie volgde nog een kort, doch geanimeerd vraag- en antwoordspel. WIE ZAG ONGELUK GEBEUREN? De Alkmaarse verkeerspolitie ver zoekt eventuele getuigen van het ver keersongeluk, dat Maandag in de Em- mastraat plaats vond, zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het bureau te willen vervoegen. Bij dit ongeluk raakte een 52-jarige wielrijd- ster, die nabij de Emmabrug tegen een voetganger reed, vrij ernstig aan In de Alkmaarsche Courant van 19 April 1927 wordt melding ge maakt van de plannen tot opening in begin September i van een R.K. Lyceum voor jon gens. Het bleek gewenst daarvoor een afzonderlijke stichting ifi het leven te roepen. Nadat de goéd keuring van de Bisschop van Haarlem was verkregen was reeds op 25 Maart de Stichtings- acte ten overstaan van notaris G. A. Verkade verleden!1 tfe Bis schop heeft de leden van de ver eniging „Sint Joseph" te Alk maar willen eren door hen atlen op te nemen in het bestuur der Stichting of wel in 't Curatorium, dan wel in de Raad van Bijstand Het bestuur der Stichting dat ge vormd zal worden door een Cu ratorium, daarin bijgestaan door een Raad van Bijstand, werd door Z.D.H. de Bisschop benoemd. Het lag in de bedoeling met één of twee eerste klassen te begin nen, een jaar later een tweede klas en nog een jaar later een derde klas met splitsing voor H.B.S.- en Gymnasiumopleiding, om na zes jaar een compleet Lyceum voltooid te hebben. Het zou aldus werd gemeld een grote voldoening voor het Cura torium zijn, indien het na niet te lange tijd mogelijk zou blijken een afzonderlijke afdeling voor meisjes toe te voegen. 44. Dat de oude bes ook nog doof scheen te zijn, beviel de man-met-de- neus allerminst. Hij stond kwaad op en schreeuwde tegen Jimmy: „Ik vroeg wat jij hier uitvoert? Wat mot je hier?" Jimmy begon zo lieftallig mo gelijk te glimlachen en zei: „Nou, als u denkt dat 't weer móói zal blijven, dan zal 't wel waar weze. U is ten slotte zeeman en ik ben maar 'n oud mens enneDe man-met-de-neus liet haar niet eens uitspreken. Hü stond met een ruk van zijn stoel op en smeet deze omver en baande zich een weg door de gelagkamer, waar hij dadelijk werd aangeklampt door een visser met een rossige ringbaard. „Maak u toch niét zo kwaad, ome Dirk," zei hij. ,.D'r steekt heus niks achter. Ze is op weg naar d'r dochter in Muidermonde, die daar ziek leit. Dat hebbe we al lang uitgevonden Denk-u dat wij hier verdachte perso nages binne late? Kom nou, we zijn toch Zeker niet van gisteren! Ze is bo vendien zo doof als een kwartel. Dat heb-u trouwens zelf wel kenne merke." De man-met-de-neus duwde de ander van zich af en maakte zich meester van de stoel waarop deze had gezeten. Met een geërgerd gezicht keek hü naar de kastelein en riep: „Komp er nog wat van?" Deze haastte zich een nieuw glas brandewijn in te schenken.... De visser met de ringbaard, die nu geen zitplaats meer had, slenterde naar Jim my en liet zich neer op de stoel, waar op ome Dirk had gezeten. „Ik zou d'r r.ou maar 's vandoor gaan, oudje," zei die. ,,'t Is nog een héél eind naar Mui dermonde." (Ongecorrigeerd) De Koningin en prins Bernhard zul len met hun gevolg op Zondag 27 April om 18.30 met een „Constellation" van de KLM van Ottawa naar Nederland vér- trekken. De vlucht wordt gemaakt Via Gander op New Foundland, Het konink lijke paar wordt Maandag 28 April óm 15.30 uur op Schiphol verwacht. Gisteravond heeft de 24-jarige ex- Korea-vrijwilliger S. te Amsterdam voor zijn woning zijn 66-jarige buurman met enige schoten uit een pistool dermate aan de knie verwond, dat deze ln hét Binnengasthuis moest worden opgeno men. Een juist passerende 35-jarige vrou werd door een der kogels in het been getroffen. De aanleiding tot deze schietpartij was een liefdesaffaire. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Berg op Ceylon. 2. Soort appel me platte vorm. 8. Als mèn een beslissing neemt, waar niets meer aan te veranderen is. 4. Grap, ten bewijze van de beweerde onnozelheid der Kampenaars. 5. Op hét trambalkon moet men staan, op schouw* burgbalcon kan met zitten. 6. Haven van Istanboel (Constantlnopel). 7. In 183ï. 8. De moordenaar van Prins Willem van Oranje. 9. Het gehele jaar ijsvrij. 1" Hedendaags lifter, dus Iemand, dis gr»tll meerijdt met passerende auto's. VISSERIJBERICHT URK, 22 April. Dinsdag werd door 81 vaartuigen aangevoerd: 4918 pond kuil' paling, prijs 0.76—0.85 p pond; 1212 pond fuikaal, prijs 0 79—0.86 p. pond,' 43 pond bot, prijs 0.23 per pond; 3950 pond Noordzeevis, prijs 0.03— 0.09 p. pond én 492 bak nest, pfij» 1.90 p. bak.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2