ZWARE NACHT EISTE ZIJN TOL Man, ga toch HUNTER roken! In de bergen bij Le Puy vielen de eerste slachtoffers KoJit ïSziteJk De regen viel en viel en Geen tijd voor koffie Nederlands elftalclub bijeen De- sigaar wordt goedkoper Willem de Derde bouwde exploiteerde een school en Koningin Juliana legde de eerste bezoeken in Canada af VIERDE INTERNATIONALE TULPENRALLYE r Van Swol en Rinkel weer beschikbaar Bakker start niet in ronde van Nederland Gewonden bijna allen weer hersteld DE €ACp(ftt VIRGINIA Eindhoven wordt tweede tactische vliegbasis Twee Nederlanders slaags met politie in Kalmar Accijnsverlaging thans goedgekeurd PROCES JORIS DIELS THANS AFGELOPEN Nieuw geneesmiddel tegen aderverkalking HAGENAARS BEROOFDEN 70-JARIGE MAN Tegen beide verdachten tien jaar geëist „Koningsschool" honderd jaar „Hef is alsof een welbeminde dochter thuiskomt" Canadese pers betoont zich enthousiast Jongen geronseld voor Vreemdelingenlegioen „Deze wieg hoort in Canada" Mevr. Wibaut overleden Prinses Armgard is thans voorgoed in Nederland WOENSDAG 23 APRIL 1952 BELLEGARDE, 23 April, 7 uur, per telefoon. (Van onze slapeloze redacteur) MET dolle vreugde hebben de Rallyerijders vanmorgen de zon begroet. De zon, die de stompe koppen van de bergpieken van de Franse Jura met een zilverkrans tooide en de spookachtige, witte nevelsluiers in de dalen verjoeg. De Jura presenteerde zich op deze jonge dag in al zijn majestueuze schoonheid en al heeft de rit naar het Zuiden Brussel, Reims, Clermont Ferrand, Le Puy, Valence, Bellegarde een zeer groot deel van het uithoudingsvermogen van de Rallyerijders verbruikt, de ruige pracht, die zich op deze prille morgen open baarde, heeft zelfs de vermoeide, rood-doorlopen ogen van de deelnemers aan de vierde internationale Tulpenrallye bekoord. Hoog rijzen de bergruggen ten hemel. Fier steken de donkere pijnbomen rechtstandig uit de hellingen omhoog. Kronkelende bergstroompjes banen zich een weg door het tweehonderd millioen jaar oude kalksteen en vormen hier en daar schilderachtige watervallen. Hoe veel zou de karavaan niet willen geven om hier enkele dagen te vertoeven en na een flinke nachtrust te genieten van het zeldzame natuurschoon, waarmede dit deel van Frankrijk zo rijk is begiftigd. De Rallye kent evenwel geen rust. De sterrit gaat voort. De tulpen rond Noordwijk wachten. team ir H. D. Prins, H. Luyting en W. M. A. Bakker, alsmede de Velser equipe A. J. van Splunter, L. B. Biesheuvel en F. M. Polle. Op dat ogenblik waren zij nog strafpuntloos in de course. Of zij dat thans na Bellegarde nog zijn, we weten het niet, doch hopen het van harte! f)P het pittoreske pleintje van Belle- u garde wachtte vandaag slechts een kom zwarte koffie, die het hart bijna deed stilstaan en gloeiend heet door net keelgat moot worden gegoten. Een ogenblikje rust op de lange weg, wel ke vandaag nog moet worden afge legd. Na de bergen bij Le Puy wacht op de Col de la Faucille, de vierhon derd meter, die met een verhoogd ge middelde moet worden bestegen en die de gelederen van de kanshebbers nog sterker zal dunnen. De gelederen zijn al gedund. Reeds zijn de eerste straf- punten gevallen. Tijdnood Toen de koplampen vannacht de grauwe bergwanden, die bij elke bocht en er waren er duizenden op doemden, in een hel licht trokken, toen, om maar tijdig in Valence te zijn. vol gas gegeven moest worden, was 't duidelijk, dat de mindere goden hun tol moesten betalen. En tot overmaat van ramp kwam de regen. De regen, die van geen ophouden wist; die viel en viel en de bergwegen spekglad maakte en zelfs de „keien" onder de geroutineerden in tijdnood bracht. Eerst om vijf uur arriveerden vanmorgen de eerste rijders in Bellegarde. Zij waren juist op tijd, doch konden zich zelfs geen koffie gunnen. Zij renden naar de controlepost en wierpen zich daar na weer achter het stuur voor de vol gende étappe. Zware nacht UET was zwaar. Zeer zwaar. Dit was de mening van allen, die tot nu toe hellegarde hebben bereikt. Dit was ook de mening van Grectje Molander, die met mevrouw Lundsberg een dames team vormt en deze zware hindernis 7ij het met moeite glansrijk genomen heeft. De gladde wegen, het nachtelijk duister en de omstandigheid, dat men elkander moeilijk kon passeren, druk ten het tempo en brachten het hele legioen schier tot wanhoop. De rijders tuurden in het duister en haalden verlicht adem toen de nacht verbleekte en het traject althans over zien kon worden. Het werd de hoogste tijd. want in de omgeving van Belle garde doemden andere moeilijkheden uit de nevels op. Hier had het vernuf tige brein van de organisatoren^ een parcours ontdekt, dat alleen door nauw keurig kaartlezen te vinden was. Vele Duitsers kunnen hiervan meespreken. De „Co/" ,.]")awn in het mountains", heet het par- cours van vandaag. Voor velen zal het echter down in the mountains bete kenen. Wij waren getuige hoe de eerste wagens de Col de la Faucille attaqueer den. Wij zagen hoe een dappere van 28 tot 51 pk opgefokte oranje Renault, hoe de Allards, de Healies, de Jaguars en de Bristols zich tegen de berghelling wier pen als wilden zij zich aan de borst van Moeder Aarde klemmen. Als rappe rup sen kropen zij tegen de Col, het obsta kel op de weg naar Besangon. slechts één van dc vele voetangels op de route haar Noordwijk. die nog nimmer zo zwaar is geweest. Qf de Nederlanders de nacht van Le Puy hebben doorleefd is op het ogen blik dat onze telefoonverbinding tot stand kwam nog niet bekend. Zij heb ben Bellegarde nog niet begroet. In Reims waren zij allen broederlijk bij een. Daar zagen wij ook het Velser Het bestuur van de KNLTB deelt het volgende mede; Besprekingen hebben plaatsgevonden tussen het bestuur van de KNLTB en de heren Van Swol en Rinkel. Beide spelers hebben naar aan leiding van de recente veranderingen in de samenstelling van enkele com missies, met name de keuzecommissie en de commissie internationaal tennis, "besloten zich weer beschikbaar te stellen voor het spelen van landen- wedstrijden. Naar wij vernemen, is opnieuw een aantal renners gecontracteerd voor de Ronde van Nederland 1952. Het zrm onze landgenoten Roks, Suyckerbuyk. Joris Van Elderen, Harm Smits, Lam- brichs en De Hoog en de Belgen Sor- geloos, Neyt en Smets. Sorgeloos ver vangt Olivier, Smets en Neyt bezetten twee van de drie tot nu toe nog va cante plaatsen. De Amsterdammer La- keman en de Zaankanter Bakker kun nen niet meerijden, omdat zij aan een openlucht-zesdaagse in Barcelona zul len deelnemen. Namen ging niet door Tot geweldige teleurstelling van de officials van de Rallye in de eerste plaats en voorts ook van de deelne mers heeft de klassementsproef van Namen geen doorgang kunnen vinden. Toen de eerste deelnemers Dinsdagmor gen omstreeks half zes de voet van de Citadel bereikten werd hun de volgen de verklaring voorgelezen, onderte kend door de heer Nortier: „Aangezien ik te kort voor de start heb moeten vaststellen dat ondanks de verzekeringen van de verantwoor delijke plaatselijke official geen abso lute afsluiting van de weg is gewaar borgd, heb ik tot mijn spijt uit veilig heidsoverwegingen moeten besluiten tot het doen vervallen van deze eerste klassementsproef. Er zal dus geen tijdopname zijn". Wij vernamen nog dat Maandagmid dag aan de heer Nortier de verzeke ring was gegeven, dat alles geregeld was en dat de noodzakelijke veilig heidsmaatregelen, in de eerste plaats de afsluiting van de sterk stijgende en dalende en voortdurend slingerende weg, waren getroffen. Toen in de loop van de avond bleek dat dit niet het geval was en dat de afsluiting niet was gewaarborgd, is te middernacht het besluit gevallen de klassements proef te doen vervallen. Uit een oog punt van veiligheid kon en mocht niet anders gehandeld worden. Pas Woensdagmorgen op de hellin gen van de Ballon d'Alsace zal er ge legenheid tijn tot het verwerven van bonuspunten, die van te meer beteke nis zullen zijn nu de eerste proef is vervallen. Toen de controle te Brussel geslo ten werd, bleek, dat alle equipes zon der strafpunten de aanloop-routes had den afgelegd. Slechts twee teams van de 237 gestarte wagens zijn dus uit de strijd. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de twee Nederlandse deelnemers, de in Brussel gestarte Kaiser-ploeg van mr C. A. A. van der Kroon-A. C. van Dongen-G. Goede uit Breda en de in Opel rijdende equipe van F. van Duinen-J. Sikkes-H. de Jong uit Workum, die in Den Haag was gestart, niet de controle te Hen gelo hebben gepasseerd, maar zich wel op tijd aan de controle te Brussel heb ben gemeld. Indien een Rallye-deelne- mer een tijdcontrole mist, ligt hij uit de strijd, omdat er een stempel ont breekt. Wanneer de tijdcontrole te Hengelo dus geen fout heeft gemaakt en op de beide route-boekjes van ge noemde deelnemers het controlestem pel van Hengelo niet aanwezig is, moe ten beide teams als uitgeschakeld worden beschouwd. Odcnthal was gisteravond voor het eerst weer in het Olympisch Stadion te Amsterdam, waar hij langs de gras mat toekeek hoe zijn collega's van de Nederlandse Elftalclub voor het eerst na BelgiëNederland weer hun trai ningsrondjes liepen. De Haarlemmer, die op 26 Maart in de wedstrijd tegen Engeland B een hersenschudding op liep, bracht het goede nieuws, dat hij hoogstwaarschijnlijk weer van de partij zal kunnen zijn in dc komende inter nationale wedstrijd tussen Nederland en Zweden op 11 Mei a.s. Er is zelfs een kans, dat hij Zondag a.s. weer met Haarlem tegen E.D.O. zal meespelen, doch dan in de voorhoede, omdat hij nog niet koppen mag en zon der dat als verdediger van te weinig nut zou zijn. Ook Schijvenaaar liep nog even het Stadion binnen om zijn vrien den de hand te schudden. Op Kuneman en Bennaers na waren alle leden van de club aanwezig. Ben naers, dié weer hersteld is van zijn tegen de Rode Duivels te Gent opge lopen hersenschudding, in militaire dienst is gekomen, krijgt de volgende week verlof voor de training, doch gisteren mocht hij de reis niet maken, omdat hij nog geen uniform had. Trai- (Advertentie, Ing. Med.) ner Van der Leek liet zijn jongens lichaamsoefeningen met de bal doen, sprintjes en tempo lopen en lanceerde voorts iets nieuws; reactiesprints. Daarbij lopen drie spelers naast elkaar, waarbij er een telkens plotseling weg- sprint en de anderen moeten trachten zonder achter ts raken gelijktijdig mee te, sprinten. De lichamelijke training werd gesloten met het traditionele par tijtje „ijshockey-voetbal". Teneinde de snelheid van het vlug en laag afgeven te verhogen, mochten de spelers de bal telkens slechts tweemaal raken. Na het gebruikelijke Sauna-bad en de weging der matadoren, besprak Van der Leek in de „kuil" aan de broodjes tafel, nadat hij de teruggekeerde Oden- thal welkom had geheten, de wedstrijd tegen België. Hij sprak zijn waardering uit voor de eerste helft en drukte de spelers op het hart in de strijd tegen Zweden een poging te doen om te vermijden, dat het middenveld opnieuw een gemakkelijke prooi van de tegen standers zou. worden. Nieuw jachisquadron gesticht Met ingang van 1 Mei 1952 wordt op gericht de tweede tactische vliegbasis. Deze basis zal gevestigd worden op het vliegveld Eindhoven. Tevens zal met in gang van 1 Mei 1952 worden opgericht het nr. 314 tactische jachtsquadron. Zo als bekend is de tactische luchtmacht in Nederland uitgerust met Thunderjets. Al naar de aanvoer van Thunderjets uit de Ver. Staten zal de tactische lucht macht geleidelijk worden uitgebreid. De eerste tactische luchfbasis is geves tigd op het vliegveld Volkel. Gezagvoerder en eerste stuurman van een in de haven van Kalmar, (Zwe den), liggend Nederlands motorschip hadden bezoek „van de wal". Er ont stond op een gegeven ogenblik on enigheid, die tot een gevecht leidde. Een Zweed haalde de Zweedse politie er bij, waarop de strijd, nu tussen de Nederlandse zeelieden en de Zweedse politie, op de kade werd voortgezet. In het gevecht werden drie Zweedse politiemannen gewond; zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De gezagvoerder en zijn stuurman werden ingesloten. (Van onze Parlementaire redacteur) De Nederlandse schatkist zal een offer brengen van twintig millioen gulden ten behoeve van de sigaren-in dustrie en de werknemers in deze in dustrie. Op een bij Koninklijk Besluit te bepalen tijdstip zal de accijns voor sigaren verlaagd worden van 27 tot 14 procent en die op de senoritas van 32 tot 20 procent. De Tweede Kamer nam een desbetreffend wetsontwerp met al gemene stemmen aan. Tragi Comedia Acteurs betalen één gulden schadevergoeding In de civiele strijd tussen de Vlaam se acteur Joris Diels en de Nederland se vereniging van toneelkunstenaars heeft de Amsterdamse Rechtbank gis termiddag de gedaagde toneelkunste naars veroordeeld tot de gevraagde betaling van een symbolische schade vergoeding ad f 1.aan Joris Diels, die eiser is in dit proces. Voorts werd echter bepaald dat iedere partij zelf de eigen kosten van het proces zal moeten dragen. De strijd tussen Diels en de kunste naars begon toen er het vorig jaar sprake was, dat Diels directeur en re gisseur van de Haagse Comedie zou worden. De vereniging van toneelkun stenaars zorgde er toen voor, dat er over de houding van Diels tijdens de oorlog inlichtingen werden verspreid, die weinig vleiend voor hem waren. Diels liet hierop de vereniging van to neelkunstenaars dagvaarden. In de uitspraak werd gistermiddag medegedeeld, dat de rechtbank de ver spreiding der gewraakte berichten over Diels door de kunstenaars een onrechtmatige daad acht. Met Cor Hermus heeft Joris Diels thans de artistieke leiding van Come dia, waarvan hij tevens directeur is. Er is, naar verluidt, een nieuw ge neesmiddel ontwikkeld, dat bruikbaar is ter bestrijding van aderverkalking en te hoge bloeddruk. Dr. R. Ernst is aan de medische faculteit van de uni versiteit te Frankfort aan de Main gepromoveerd op een dissertatie over het onderzoek, dat hij naar de wer king ervan heeft ingesteld. Daarbij bleek, dat de verharde vaatwanden weer elastisch worden en de wees stand tegen de bloedstroom in het vaatstelsel sterk afneemt. Twee Nederlandse instellingen heb ben na jarenlang zoeken het middel samengesteld. Daarbij ging men uit van de gedachte, dat voor de genezing van beide kwalen de opruiming van vet en kalkafzettingen in de bloedvaten essentieel is en dat verder in het lichaam gevormde stoffen, die een te hoge bloeddruk kunnen doen ontstaan, moeten worden afgevoerd. Men heeft het middel ontwikkeld door toepassing van een aantal enzymen, d.w.z. stoffen, die in het levende organisme de voor het leven noodzakelijke omzettingen regelen. Op de avond van 17 Jul 1951 hadden een 22-jarige bakker en een 20-jarige slager, beiden uit Den Haag, een 70- jarige Hagenaar met bepaalde bedoe lingen in hun woning uitgenodigd, tij dens 't bezoek werd de oude man dus danig mishandeld, dat hij later aan zijn verwondingen overleed. De twee vrien den had de man tevens beroofd. De Haagse Rechtbank eiste deswege tegen deze twee jeugdige Hagenaars 'n gevangenisstraf van tien jaar met af- tiek en ter beschikkingstelling van de regering. Een vooropgezet berovings plan werd bewezen geacht. De verdach- ten^ voerden aan, dat ze uit verontwaar diging handelden, omdat de oude man hun een oneerbaar voorstel had ge daan. Het verleden van de twee ver dachten maakte dit echter onaanneme lijk. Nog steeds gratis onderwijs „SCHOOL van Z. M. koning Willem de Der de en H. M. Koningin Emma der Nederlanden". Deze trotse naam (de tweede helft werd er in 1879 aan toegevoegd draagt een schoolgebouw aan de Loolaan te Apel doorn, die onder de bij zondere scholen van ons land wel een zeer bij zondere plaats inneemt. Op 3 Mei 1852 werd zij in gebruik genomen, zo dat zij dus volgende week Zaterdag honderd jaar bestaat. Apeldoorn was rond de helft van de vorige eeuw nog maar een klem, ar melijk heidedorpje en het was geen wonder, dat, toen koning Willem de Derde eens een ge sprek had over het on derwijs met de school opziener baron Ver- schuer die als gast op het paleis het Loo ver toefde hij te horen kreeg, dat de slechtste schooi uit heel het dis trict onder de rook van het paleis stond. Dat was in 1851 en reeds een jaar later stond er de koninklijke school, in de eerste plaats be stemd voor het onderwijs van kinderen van het paleispersoneel, maar overigens voor zover de plaatsruimte het toe liet ook openstaand om jongens „van de een voudige landman" op te voeden tot „enigerlei ambacht". Dat alles ge heel kosteloos. Want de koning had niet alleen de bouw en inrichting van de school geheel uit eigen middelen bekos tigd, maar hij nam ook de exploitatiekosten ge heel voor zijn rekening en gaf bovendien gedu rende dertig jaren een jaarlijkse schenking, ten einde een kapitaal te vormen, van welks ren te in de toekomst blij vend de kosten van de school zou den kunnen worden bestreden. Ook thans nu de pa leiskinderen nog maar een gering percentage van het totaal (170) vor men zijn alle leerlin gen van het betalen van schoolgeld vrijgesteld, zo dat de „koningsschool", zoals zij sinds jaren in de wandeling heet, wel de goedkoopste school van Nederland mag wor den genoemd. Het eerste „hoofd" TOT eerste schoolhoofd Werd benoemd de heer D. C. L. Neelmeyer, op een salaris van f 250 per kwartaal, geen kwaad bedrag voor een tijd waarin een eenvoudige arbeider 60 cent per dag verdiende. Maar daarvoor nam het schoolhoofd ook de verplichting op zich, twee onderwijzers bij zich te huisvesten en te voeden. Het honderdjarig be staan zal op 3 Mei in het schoolgebouw offici eel worden geopend, ge volgd door een receptie van het college van re genten. De dag tevoren zal in Delft een krans worden gelegd op het graf van Koning Willem de Derde. Voor de oud-leerlingen die een aparte vereni ging hebben zal een reünie worden gehouden. Na een vermoeiende, langdurige reis door de Verenigde Staten is H.M. Koningin Juliana gistermorgen uit Detroit per vliegtuig in Ottawa gearri veerd. Glimlachend begroette onze landsvrouwe de autoriteiten, die haar op dc luchthaven van Ottawa opwachtten. De ontvangst was eenvoudig: zonder saluutschoten en zonder erewacht. Van het vliegveld van Detroit hadden Koningin en Prins een telegram aan president Truman verzondenwaarin gezegd werd, dat de hartelijke ontvangst door de president en zijn echtgenote karakteristiek was voor de ontvangst, die het Koninklijk Paar in alle bezochte Amerikaanse steden ten deel was gevallen. Prins Bernhard begaf zich na het vertrek van de Koningin naar New York. Ondanks alle eenvoud was de ont vangst op het vliegveld van Ottawa hartelijk en vooral persoonlijk. Konin gin Juliana zette voor het eerst na de oorlog weer voet op Canadese bodem. Zij voelt zich hier in haar tweede va derland, door het jarenlange verblijf tijdens de afgelopen oorlog. De eerste dag van haar bezoek aan Canada heeft de Koningin een krans gelegd bij het nationale oorlogsge denkteken ter ere van de Canadese strijders, die bij de bevrijding van Ne derland zijn gevallen. 's Middags bezocht koningin Juliana de Rockveliffeschool, die haar twee oudste dochters gedurende Ce oorlogs tijd bezocht hebben. De hoge bezoek ster verbleef speciaal lange tijd in het lokaal, waar prinses Beatrix eens als leerling haar schooluren doorbracht, De directeur van de school, verwel komde Hare Majesteit en zei o.m.: „Ik heb altijd begrepen dat u ook na uw terugkomst in Nederland uw kinderen liever naar een gewone school hebt willen sturen dan ze op te sluiten in een paleis". De koningin kreeg talrijke geschen ken mee voor de prinsessen, vervaar digd door de leerlingen. Tot besluit van het bezoek legde H.M. een steen In een in aanbouw zijnde vleugel van de school, die Haar naam zal dragen. De Canadese pers toont zich enthou siast over het Koninklijk bezoek. De „Toronto Daily Star" schrijft: „Het is ons te moede alsof een welbeminde dochter na lange afwezigheid is terug gekeerd". Eind Van deze week zal Prins Bern hard naar Ottawa vliegen om tezamen met Koningin Juliana de terugreis naar Nederland te maken. Het Ko ninklijk paar wordt op Maandag 28 April op vaderlandse bodem verwacht. VIJF EN VEERTIG treinen op de voor- naamste lijn van Frankrijk naar Zwitserland stonden Zondag opeens stil, doordat dieven 25 meter koperdraad (voor de bediening van wissels en sei nen) hadden gestolen uit een spoorweg tunnel. Vanmorgen arriveerden aan de Lloydkade te Rotterdam twee In- den gevlogen, met 34 passagiers aan boord. Het „Rome en Napels zien" is hier niet meer van toepassing, want daarvoor vlieg je tegenwoordig te snel. Het sterven blijft echter in zwang. Gemiddeld valt er elke week ergens op de wereld een straaljager neer, zo heb ben de statistieken aangetoond. Erg te zijn. In vele gebieden in het Oos- -ten van de Ver. Staten hebben omvang- diase olifanten, die bestemd zijn voor J"'jke bosbranden gewoed, als gevolg van droevig is dat. n In het Westbroekpark de diergaarde BHidorp. Ze werden ver- het warme en droge weer der laatste te 's-Gravenhage, zal, als alles goed welkomd door enige dieren, die reeds dagen. Een Engels straalvliegtuig is gaat van 30 j\/[ei tot 3 Juni een tenten- lange tijd in de diergaarde vertoefden. ln negen kwartier van Rome naar Lon- fcamp wor(jen opgeslagen, waaraan ver. De olifant Sonja en een paar kamelen, maakten deel uit van de commissie van ontvangst, n In de Ver. Staten, die een stuk zijn van „Gods Eigen land", neemt de misdaad hand overhand toe. Volgens een verslag van de Amerikaanse recher che worden er per dag gemiddeld 5157 zware misdaden begaan, voornamelijk door personen beneden de 23 jaar. Ook in Engeland is de misdaad toegenomen. Na deze bittere pil voor iedereen, die dacht dat de Amerikanen alleen maar gezellige doughnuts-eters waren, een andere pillenkwestie. De vooraanstaan de homoeo^aath. Gawatin, is aange klaagd wegens oplichting. Het gaat om een bedrag van vijf millioen Kronen, die de moderne waterkiiker verdiende met de verkoop van pilletjes, die bij onderzoek volkomen waardeloos bleken KOOR DER SIGARENMAKERS Lie/tinck kijkt zo zuur als accijns. bonden een tentoonstelling van kam- peermaterialen. In die tijd viert name lijk de Nederlandse toeristen kampeer- club zijn veertigjarig bestaan en de Haagse B. en W. voelen er alles voor, om dit feest de nodige luister te verle nen. Maar, binnen de paden blijven! Deze lente zal in het buitenland een nieuwe Chopin-film worden vertoond. Deze heet „De Jonge Chopin". En van de zomer allemaal op de bromfiets naar Spanje. Daar is namelijk de ben zinedistributie (die al een mensenleef tijd meeliep) opgeheven. In Enge land zijn ze bezig met het merken van haringen, om na te gaan, waarheen die dieren plegen te zwemmen. Dat merken geschiedt door het prikken van een zilveren speld met nummerplaatje (on verlicht) in de rug van de haring. Na vlucht uit opvoedings gesticht te Doetinchem In een schrijven van mevrouw T. Jacobs te Amsterdam aan H.M. de Koningin wordt vermeld, dat de min derjarige zoon van mevrouw Jacobs, Ferrie, uit een gesticht te Doetinchem naar Duitsland is gevlucht, waar hij voor het Franse Vreemdelingenlegioen zou zijn geronseld. Thans zou de jon gen zich in Hanoi Indo-China be vinden. Van de zijde van het departement van Buitenlandse Zaken werd aan de ouders van Ferrie Jacobs medege deeld, dat de Nederlandse ambassadeur te Parijs omtrent de kwestie was in gelicht. Tussenkomst van de Neder landse ambassade leverde echter geen resultaten op, door gebrek aar mede werking van de Franse autoriteiten. Deze weigeren steeds inlichtingen om trent de Legionnaires te verstrekken. Er zijn echter besprekingen met de Franse autoriteiten gaande, in het bij zonder ten behoeve van die minderja rigen, die, naar is gebleken, de toestem ming van hun ouders behoeven, ten einde een geldige overeenkomst met het vreemdelingenlegioen te kunnen aangaan. De ministers achten het be paald wenselijk, dat het publiek wordt gewezen op de gevaren, welke een in gaan op voorstellen van hen, die trachten manschappen voor het vreem delingenlegioen te werven, met zich mede kan brengen. Koningin Juliana bezocht Dins dagochtend kamer 333 in het stadsziekenhuis te Ottawa, waar op 19 Januari 1943 prinses Mar griet geboren werd. De koningin trad de kamer binnen, waar nu een andere jonge moeder lag. Het was mevrouw Davies, echtgenote van één der artsen van het zie kenhuis, die Zaterdag het leven heeft geschonken aan een zoon. Natuurlijk had men ook de wieg tevoorschijn gehaald, waarin prinses Margriet eens lag. De burgemeester van Ottawa, bood de koningin aan, de wieg van prinses Margriet naar Nederland te zenden. Maar de koningin aanvaardde dit aanbod niet: ,.De wieg hoort hier thuis en moet daarom dan ook maar hier blijven", zo zeide zij. In een radiotoespraak tot het Cana dese volk zei koningin Juliana zich ge lukkig te voelen weer in Canada te zijn. „Velen van U voelden zich even thuis in mijn land als ik mij thuis gevoelde in het Uwe. Ik ben van mening, dat de oorzaak daarvan eigenlijk gelegen is in het feit, dat zowel de Canadezen als de Nederlanders haard en huis kunnen of feren voor het gemeenschappelijke goed. Uw warme gastvrijheid heeft een zo onuitwisbare indruk op mij "ge maakt, dat, steeds als ik er op terugzie, ik een beeld zie van de toekomst, waar van wij veel kunnen verwachten. Ik zie dit; dat moeilijke tijden zoveel beter te dragen zijn als wij verenigd zijn in plaats van gescheiden". Tot de emigranten sprak H.M. in het Nederlands: „Hoe lang u hier ook moogt wonen, de mensen om u heen zullen steeds in u Holland zien en zullen het steeds naar u beoordelen. Ik verheug me altijd wanneer ik hoor, dat u het hier 70 goed doet en dat u hier met succes een toekomst opbouwt, dat u dit doet in harmonie en vriendschap met uw nieu we omgeving. Teleurstelling zal onont koombaar zijn, maar het zal uitzonde ring op de regel zijn. Laat dit zijn en blijven „the keynote". Hierna vervolg de de koningin haar rede in het Engels en het Frans. Pionierster van de S D.A.P. Op negentigjarige leeftijd is te Am sterdam overleden mevrouw M. Wi- bautBerdenis van Berlekom, die met haar echtgenoot, dr F. Wibaut, tot de voornaamste figuren van de S.D.A.P. heeft behoord. Na haar huwelijk met dr Wibaut traden beiden in 1897 tot de S.D.A.P. toe. In 1904 verhuisde het echtpaar, dat in Middelburg had ge woond, naar Amsterdam Mevr. Wibaut gaf toen leiding bij het organiseren der sociaal-democratische vrouwen. Daartoe stichtte zij met enkele geest verwanten de Amsterdamse Sociaal-De mocratische Vrouwenclub, die enkele jaren later uitgroeide tot een nationale organisatie. Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, heeft Maandag defi nitief Duitsland verlaten om zich in ons land te vestigen. Zij passeerde eer gisteren de grens bij Gronau en heeft haar intrek genomen in de havezaat „Warmelo" bij Diepcnheim.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7