Mr Oud: Regeringspolitiek heeft ons diep teleurgesteld Bij het gezin Bangma (in Canada) hadden drie kinderen mazelen r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN G. Joe als kaasdrager op markf Thans reeds vijftien doden bij de ramp in Menton „Koopt niet de met bloedbevlekte Hollandse tulpen" Zaterdag 26 April 1952 149e Jaargang No. 99 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN onze Indonesië rehabiliteert Nederl. ambtenaren Immigratiewetten in V.S. worden herzien DWANGARBE! DSKAM PEN IN ARGENTINIË Verklaring van pres. Peron ALGEMENE VERGADERING V.V.D. Sociale rechtvaardigheid moet economisch verantwoord zijn DE WIJZE VAN samenwerken tussen de verschillende politieke partijen in de thans ten einde spoedende parlementaire periode heeft ons zeker niet vol daan. Integendeel, ik kan, aldus de voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, mr. P. J. Oud, gisteravond tijdens de algemene vergadering van zijn partij in Utrecht, zonder aarzeling zeggen dat wij zeer teleurgesteld zijn. Wij hebben n.l. de laatste vier jaar in steeds sterker mate de indruk gekregen, dat de dienst wordt uitgemaakt door de Katholieken en de Socialisten, terwijl de andere richtingen in het kabinet vertegenwoordigd, mochten dienen om aan een politiek, die in haar wezen small-basis-politiek was, de schijn van een brede basis te geven. A.R., C.HU. en V.V.D. moeten samenwerken Zeshonderd mensen dakloos Uteekfriltcfit Duizenden kuikens gaan emigreren ÉÉN POSTBESTELLING OP 30 APRIL EN 5 MEI Hij wenste gevangenen van Jackson geluk Krasse taal van Duits weekblad Nieuwe kruiser Mei '53 in gebruik Afrikaanse toverdokter ontvoerde kind van drie jaar Om er „medicijn" van te maken Maar de Koningin moést en zou hen bezoeken Nederlanders in Ontario wonen primitief Electrische trein grijpt twee spoorwegarbeiders Opnieuw een impasse in Egyptische kwesties Ook Belgie streeft naar Benelux FERZIE ONTVANGT WEER AMERIKAANSE HULP Leni Riefenstahl werd vrijgesproken Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES ea ABONNEMENTEN Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot Zwoor den 1.-, els woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 DÉ BESTÉ RECLAME VOOR ONZE KAAS Bevredigend einde van de documentenaffaire Drie van de vijf hoofdambtenaren van de mijnbouwkundige dienst, die eind October van het vorig jaar op last van de Indonesische procureur-ge neraal zijn aangehouden wegens ver duistering van geografische documen ten, hebben van de Indonesische minis ter van economische zaken, Soemanang, een schrijven ontvangen, waarin zü volkomen gerehabiliteerd worden. De betrokkenen zijn enige maanden geleden op vrije voeten gesteld. Zij hadden er bezwaar tegen om hangende een rehabilitatie hun werkzaamheden te hervatten. In de brief, die is toege zonden aan de heren dr. ir. G. ter Bruggen, dr. A. L. Simons en ir. C. A. Beukers, constateert de minister, dat van de zijde van het ministerie van economische zaken nimmer enige ver denking van welke aard ook heeft be staan. De betrokkenen wordt in het schrijven verzocht hun werkzaamhe den te hervatten. Het hoofd van de dienst mijnbouw, Soenoe Soemosoeas- tro, heeft in Januari een overeenkoms tige brief ontvangen. Ook kleurlingen mogen naar „Gods Own Country" Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft zich Vrijdag uitge sproken voor herziening van de immi gratiewetten en verwijdering van alle belemmeringen op grond van ras voor het verkrijgen van Amerikaans staats burgerschap. Het belangrijkste punt van de wet zou zijn, dat alle Aziaten in aan merking voor immigratie zouden kun nen komen. Het ontwerp is met 206 tegen 68 stemmen naar de Senaat ge zonden. Volgens de nieuwe wet zouden per jaar 154.657 immigranten toegela ten worden. Het vroegere totaal was 154.277 per jaar. Het Argentijnse staatshoofd, Peron, heeft volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" in een toespraak tot een vergadering van functionarissen van het Algemeen Vakverbond mede gedeeld, dat de regering voorbereidin gen treft voor het inrichten van dwangarbeidskampen in Patagonië voor tegenstanders van het regiem. „Ik zal hen in groepen van tweehonderd tezamen brengen en wegen laten aan leggen, zodat ze iets nuttigs zullen verrichten", aldus zou Peron hebben gezegd. Gisteren zijn onze kaasdragers weer in actie gekomen. Uit alle hoeken van de aardbol komen hier voor de toeristen naar Alkmaar. Een Amerikaanse soldaat moest ook eens proberen of hij voor kaas drager in aanmerking zou kunnen komen. SPREKER wilde daarbij niet zeggen, dat geheel de politiek van het kabinet socialistisch is geweest. Die van de Ka tholieke minister van Economische Za ken was daarvan zelfs het tegendeel, evenals dat van de minister van Bui tenlandse Zaken. Voor het werk van minister Lieftinck had de heer Oud wel grote bewondering, maar ook zeer ernstige critiek. Zijn fout is, dat hij het in de eerste jaren na de bevrijding noodzakelijke overheidsingrijpen niet als iets hoog uitzonderlijks heeft gezien Hij heeft het integendeel gemaakt tot het fundament van zijn politiek. Hij bleek geheel gegrepen door de socia listische gedachte, dat de overheid de conjunctuur zou kunnen beheersen. Wat is daarbij nu gebleken? De be lastingen brachten in 1951 meer dan een half milliard gulden meer op dan de raming. Dit is geen zaak meer van Een reusachtige aardverschuiving, ont staan door het bezwijken van drie ri vierdijken, heeft te Menton, dat aan de Franse Rivièra is gelegen, twintig hui zen doen instorten. Veertien personen zijn hierbij om het leven gekomen, vier Verwachting tot morgenavond: AANHOUDEND DROOG Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. On geveer dezelfde middagtempera- turen. ZONDAG; Zon op 518, onder 19.58. Maan op 6.17, onder 0.00. De K.L.M. zal de komende weken in verband met het Amerikaanse „Punt Vierprogram" 190.000 Amerikaanse één- dagskuikens van Hartford (Connecti cut) naar Wenen en Linz vliegen. Op de eerste vlucht, die in de loop van de komende week met een vracht- Skymaster wordt uitgevoerd, zullen ruim 64.000 kuikens de grote sprong maken. De massa-emigratie heeft ten doel de Oostenrijkse pluimveestapel weer op peil te brengen. De kuikens kunnen 72 uur vanaf het moment van hun geboorte, zonder voedsel leven. Vandaar, dat er voor een snel grond transport is zorggedragen. Ook de Rus sische autoriteiten hebben toestemming verleend tot het uitvoeren van deze bijzondere vluchten. vermist en dertien ernstig gewond. Vol gens de eerste berichten bevinden zich onder de slachtoffers geen buiten landers. Het gemeentebestuur van Menton heeft vijftien hotels opgevorderd om er de mensen uit de ingestorte woningen in onder te brengen. Ongeveer zeshon derd personen zijn dakloos. De reddingsoperaties werden Donder dag te middernacht stop gezet, daar men bevreesd was voor nieuwe aard verschuivingen, die echter uitbleven. De straten van Menton zijn overdekt met ontwortelde bomen, stukken rots, huisraad en kleren. Veie wijngaarden en fruitkwekerijen zijn eveneens ver woest. De meeste naar Menton leidende wegen waren Vrijdag voor het verkeer gesloten. Het peil der drie gezwollen rivieren is thans wat lager, maar de re gen houdt aan. Een vrouw, die door de stroom in zee werd gesieurd en door een Ameri kaans oorlogsschip werd gered, is later overleden. Op 30 April en 5 Mei a.s. zal de post dienst één briefpostbestelling uitvoeren. De openstelling van de kantoren zal op die dagen beperkt zijn. Nadere inlich tingen hierover kunnen op de kantoren v/orden verkregèn. alleen foutief ramen. Hier wordt wil lens en wetens meer belasting gehe ven dan noodzakelijk is. Wij zijn geen tegenstanders van sociale rechtvaardig heid, maar die moet gepaard gaan met economische verantwoordelijkheid. Zon der een vaste economische ondergrond is het mooiste socialistische gebouw een kaartenhuis. De middengroepen DAARBIJ wilde spreker nog wijzen op het feit, dat geen maatschappij stand kan houden, waarin het individuele verantwoordelijkheidsbesef wordt on dermijnd. Sociale voorzieningen, die een ieder, onafhankelijk van eigen in spanning ontvangt, zijn uit den boze. Loonregelingen, die de geschoolde ar beider weinig meer bieden dan zijn on geschoolde vakgenoot, doden op de duur de energie. Sociale rechtvaardigheid behoort be tracht te worden tegenover alle groepen van ons volk. Daaraan heeft het nog al eens ontbroken. Het is thans vooral de positie der middengroepen, die zorg baart. Zij dreigen de economisch zwak keren te worden. Voor de gezondheid der maatschappij is dit een even groot gevaar als vroeger de achterstand der arbeidersklasse. Deze gedachten, aldus de heer Oud, kunnen leiding geven aan een even wichtig vooruitstrevend beleid. In het verband ener meer algemene samen werking, zei spreker, bijzondere waarde te hechten aan de positie der groepen, die noch socialist, noch katholiek zijn. Bij alle verschillen in beginsel, die tus sen A.R., C.H.U. en V.V.D. bestaan, hebben deze groepen ten aanzien van het sociaal-economisch beleid in hoofd zaak hetzelfde inzicht. Sluiten zij zich op dit punt straks aaneen, dan kun nen zij een tegenwicht vormen van betekenis tegen het streven om de Staat tot de almachtige te maken. Voor elk dezer drie groepen staat vast, dat handhaving der vrijheid de eerste taak der overheid is en dat een overheid, die zelf de grootste economische macht hebber is geworden, niet meer in staat is die taak naar behoren te vervullen. Standje voor dr Fox De gouverneur van de staat Michigan, Williams, heeft op dracht gegeven tot een repriman de aan dr. Vernon Fox, assistent onderdirecteur van de gevange nis te Jackson, omdat hij de mui tende gevangenen geluk wenste toen zij zich na vier dagen verzet overgaven. Gouverneur Williams is overigens zeer tevreden over de wijze, waarop dr. Fox de ge vangenen tot overgave heeft bewogen Het Liberale Dusseldorpse weekblad „Die Deutsche Zukunft" heeft opge roepen tot een boycot van Nederlandse waren. De Duitsers mogen volgens het blad niet langer de ,,met bloed bevlek te tulpen" uit Holland kopen. Waarom? Omdat het gerechtelijke vonnis vol trokken is aan de Duitse oorlogsmis dadiger Albrechts, die aan het einde van de oorlog in Friesland een terrein- heeft uitgeoefend, waarvan talrijke Nederlanders het slachtoffer geworden zijn. „Wij Duitsers moesten ook geen Hol landse sla en geen Edammer kaas meer kopen voor daarginds schoon schip is gemaakt. Er schijnt geen andere weg te zijn om de positief Europees den kende krachten bij onze buurvolken Aanwinst voor Kon Marine Koningin zal schip dopen De burgemeester van Schiedam heeft doen weteh, dat H.M. de Koningin in Mei-Juni 1953 een officieel bezoek zal brengen aan Schiedam en b*j deze ge legenheid de kruiser, welke bij Wilton- Feyenoord op het ogenblik wordt afge bouwd, in gebruik zal stellen. Hoewel voor deze kruiser de naam „De Ruyter" genoemd is, zal het toch aan Koningin Juiiana zijn voorbehouden het schip te dopen. (Van onze correspondent in Kaapstad.) Na een verschrikkelijke speurtocht van vier dagen is in het bergachtige gebied van het verlaten district Wa terberg het vermiste driejarige zoontje van de boerenfamilie Kruger levend teruggevonden. Het kind was ontvoerd door een Afrikaanse toverdokter, de 45-jarige naturel Frans Lesibe, die in arrest is gesteld. De toverdokter heeft verklaard, het kind te hebben willen doden om cr „sterke medicijn" van te maken. „nit is geen emigrant" zo zeide Koningin Juliana Vrijdagochtend, toen zij bij haar bezoek aan landgenoten in Canada op de Robinson Farm in Zuid- Ontario de acht dagen oude Maria Melissen in haar armen hield. Toen de Koningin Hamilton verliet met de bestemming Kingston, ten zuiden van Otawa, wist zi) niet of zij de familie Melissen zou aantreffen met één of twee kinderen. Maar toen zij het keurig witgeschilderde huisje betrad hoorde zij reeds hij het binnen komen aan het kraaien van de kleine, dat een nieuwe telg aan de familie was toegevoegd. LIET bezoek van de Koningin aan de n emigranten in Zuid Ontario was geheel verschillend van de bezoeken die zij Donderdag aflegde. De Neder landse kolonie in dit gebied woont be trekkelijk primitief. De emigranten, die hier werken in de nylon-industrie, hebben zich voorlopig tevreden moe ten stellen met enkele zomerhuisjes aan de Sint Laurens rivier, die eigen lijk niet voor permanente bewoning geschikt zijn. De Koningin bezocht eerst het huis van de familie Stel, die 24 Februari van dit jaar aangekomen is. De heer Stel is thans tuinman in Brockville. Met de driehonderdzestig dollar die vader en zoons tezamen verdienen, kunnen zij hier gemakke lijk rondkomen en ook nog wat spa ren, want de huur van hun huisje be draagt maar dertig dollar per maand. Vervolgens wenste de Koningin een bezoek af te leggen bij de familie Bangma uit Scherpenzeel, die naast het gezin Stel woont. De Koningin had gehoord, dat bij de familie Bang ma drie kinderen de mazelen hadden. Niemand of niets kon Hare Majesteit tegenhouden, om het eenvoudige huis je binnen te gaan, naar de kinderen te kijken en met mevrouw Bangma te spreken. Deze klaagde over de hoge huur die zij voor liet gammele huisje moest betalen en over andere moei lijkheden. Hare Majesteit hoorde alles aan en probeerde mevrouw Bangma te troosten. Een ogenblik sprak de Koningin ook nog met de enige gediplomeerde zie kenverpleger in heel Ontario. Het is de Nederlander Wim Jongman uit Den Haag, die in een ziekenhuis in Brock ville werkt. Hij had, toen de Koningin reeds onderweg was, door de radio van het bezoek gehoord, was op zijn fiets gesprongen en van het ziekenhuis naar zijn huisje gefietst. Hij verdient honderdzestig dollar per maand, is getrouwd, heeft een kind en vindt, dat hij het thans beter heeft dan destijds toen hij in dienst was van het minis terie van justitie. De Prins in New-York Prins Bernhard heeft te New-York Vrijdag opnieuw besprekingen van za kelijke en militaire aard gevoerd. De directie van Chase National Bank or ganiseerde een lunch, waar de meest vooraanstaande bankiers van New-York gelegenheid kregen de Prins te ontmoe ten. Op informele wijze werden diverse punten van contact tussen de Ver. Sta ten en Nederland besproken. Het mag een wonder heten, dat de driejarige Salomon Kruger nog in leven is. Het kind was weliswaar de uitput ting nabij en uitermate zenuwachtig, maar niet gewond. De toverdokter heeft blijkbaar gemerkt, dat er een groot scheepse speurtocht op touw werd ge zet en in zijn angst voor ontdekking heeft hij het kind onverzorgd in de bergen achtergelaten. Een knecht van de familie Kruger, die tezamen met de politie en een groot aantal burgers de bergen was ingetrokken, vond 'iet knaapje en bracht het, vier dagen na de verdwijning, thuis. De gearresteerde Frans Lesibe staat bekend als toverdokter. Hij had onlangs tegenover een van zijn „klanten" ver klaard, de nagels en de haren van een „witmens" nodig te hebben voor de oo st rij ding van een inheemse ziekte. Met het kind van de familie Kruger had hij een kolossale buit in handen. Hij was namelijk voornemens zoals een ge tuige uit zijn eigen omgeving heeft ver klaard, om het knaapje te doden en het lijkje in een boom op te hangen, opdat het zou verdrogen. Daarna zou hij de resten koken en fijn malen, ten- einde van de poeder een „sterke me dicijn" te maken. In het bijgeloof der onontwikkelde stammen maakt „sterke medicijn" onkwetsbaar in de strijd en geeft zij een man reuzenkrachten. Een dode, een zwaar gewond Op het baanvak Amsterdam—Haar lem, ter hoogte van de Uitweg, zijn gis ter twee lijnarbeiders van de Neder landse Spoorwegen aangereden door een electrische trein, komende uit Amster dam. De 56-jarige J. van Storbroek is aan zijn verwondingen overleden en de 25-jarige K. Vos is zwaar gewond naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht. De mannen hebben de signalen niet ge hoord en daardoor de trein te laat op gemerkt. NIEUWE POSTRIJTUIGEN BIJ DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN Hoofdzakelijk voor dienst in de ex- prestreinen worden op het ogenblik bij de Nederlandse Spoorwegen tien nieu we postrijtuigen in dienst genomen Deze wagons zijn in turquoise-groen geschilderd. een ruggesteun te geven, opdat zij weer bevrijd kunnen worden van de Bolsjewistische verzetsdoorn, die se dert 1941 in hun vlees steekt", zo heet het in dit blad, dat zich tot kampioen der Europese verstandhouding wil op werpen. Het verzet in de bezette ge bieden was volgens dit „Europees den kende" blad: „Een georganiseerde sluipmoord op Duitse spoorbeambten, Ortskommandanten, enz.". De deze week gevoerde besprekin gen tussen minister Eden en zijn twee voornaamste raadslieden over 't Brits- Egyptische geschil hebben tot dusver geen voor Egypte aanvaardbare voor stellen opgeleverd. Vooral in Egypti sche kringen is men pessimistisch ge stemd. Sommige waarnemers zijn van mening, dat men opnieuw'in het slop is geraakt. Men gelooft, dat de deze week besproken Britse voorstellen een plan inhielden voor een ronde-tafel conferentie van Engelse, Egyptische en Soedanese vertegenwoordigers, die de ze zomer in Khartoem zou moeten wor den gehouden. Naar verluidt omzeil den deze plannen de kwestie van on middellijke Britse erkenning van Ko ning Faroek als koning van Egypte en Soedan. Verbazing over Haagse reactie Te Brussel verwondert men zich over de Nederlandse reacties op de Belgische nota inzake de verwezenlijking van Benelux. De Belgische regering tracht het misverstand dat zou rijzen, uit de weg te ruimen door een aanvullende nota, die zij aan de Nederlandse rege ring zal zenden. Sommige punten wor den opgehelderd, terwijl tevens op nieuw de wil van Belgi.- zal worden te kennen gegeven alles voor de verwe zenlijking van de Unie in het werk te stellen. De Verenigde Staten hebben Vrijdag bekendgemaakt, dat de militaire bij stand aan Perzie, na een notawisseling met premier Mossadeq, is hervat. Da bijstand werd op 8 Januari geschorst. In een nieuwe notawisseling heeft Mossadeq verklaard, dat Perzie de be ginselen van het handvest der V.N. „voor zover zijn middelen en algemene toestand dit toelaten" steunt en ver dedigt. Het verschepen van militaire goederen naar Perzie zal zo spoedig mogelijk worden hervat. Leni Riefenstahl, de befaamde Duitse filmspeelster en producer is voor het Beriijnse Hof, vrijge sproken van collaboratie met de nazi's.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1