Japan herkrijgt zijn souvereiniteit VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bloemenpracht in smaakvol corso V.S overhandigen ratificatie-besluit Koningin Juliana kon in Ottawa ongestoord winkelen „Stoutmoedige Stap" van VN te Panmoendjon verwacht Nationale Reserve hield mars en défilé te Amsterdam Zeven arrestaties in diefstal van haar te Amsterdam SCHEEPSRAMP OP OCEAAN EIST 176 MENSENLEVENS Maandag 28 April 1952 149e Jaargang No. 100 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN turg Herziening voor geheel Duitsland mogelijk Ook India sluit vrede met Japan Nu het vredesverdrag van kracht wordi: Einde van periode met beslissende invloed De Prins legde te New York nieuwe economische banden tussen de beide landen Gisteravond om half acht begon de thuisreis Plenaire zitting op laatste moment afgelast Een der geallieerden wenste uitstel lUeeA&zUcdt Indonesië vroeg geen uitlevering Pensioenfondsen richfen beleggingsmaatschappij op Bouw van meer scholen is noodzakelijk China wil handelsverdrag met Engeland In Belgie dreigt reeks van stakingen Indonesië krijgt opbrengsT van Japanse oorlogsbuit Het Katyn-onderzoek is geëindigd Eisenhower keert 1 Juni naar de V.S. terug Grote belangstelling van officiële zijde Arbeider uit Schoort was hoofdfiguur Geheime documenten van Fiat verdwenen Torpedobootjager in botsing met vliegkampschip Slecht weer belemmerde reddingswerk Amerikaanse straaljager stort op Brits dorp Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den ƒ1.-, els woord meer 5 ct. Uitsluitend contant? Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 de stichting is igemerkt voor geen uitbundig heeft echter aandacht van ragen voor het Prinsenkind", na vierduizend nden. Dat zal neer de bijdra- ate vloeien. Zij maakt aan de stichting, giro ;aatsmijnen zal 0.000 uitgeven gen en schen- van het gou- ledrijf. lehoudens toe- i-Generaal, be- ngrijk sociaal van het vor- oor de perso- van f 2.5 mil- n voor uitke- leelsleden, ge- iwen. I gulden be- wederopbouw ms Katholieke in de mijn- drag voor be- Festivlteltea i het gouden 1 tot 12 Mej in feestelijkheden ogramma staan ïcerten, sport- rallye", circus- erk. De kerken den. Op 2 Mei iels- en indus- rlen mijncen- i zullen op de ile wielerwed- ingen worden ujn de mijngn r 18 Februari >or bacon van verhoogd ter stegen prijzen voeders, heeft tw, Visserij en s besloten de lei vast te stel- it gewicht voor >n. Hiermede aan de kost- Is gevolg van or voederaard- rbeidsloon zijn rover overeen- met de Stich- moet worden met minimum :ht gewicht ni een vracht- ïaar Johannes- al in de veer- icrd. De dienst •acht-„Skymas- lederen kunnen en worden ge- Kano, Brazza- icht Johannes- gstone. ITEN: an Zee: J. W. nbassadeur te VI. J. Michiels rnstig ziek. De de vorig jaar lergaan. Hij is Hei verdrag mei Bonn Bondskanselier Adenauer heeft mee gedeeld, dat het algemeen verdrag tus sen West-Duitsland en de geallieerden te allen tijde door een toekomstige re gering voor geheel Duitsland kan wor den herzien. Men verwacht, dat het verdrag niet vóór half Mei voor onder tekening gereed zal zijn. De Westduitse minister van finan ciën, Schaffer, heeft verklaard, dat de financiële verdedigingsbijdrage van de Bondsrepubliek voor de Duitse contin genten bestemd moet blijven. De mi nister zei, er in geen geval mee te zul len instemmen, dat Duitse soldaten slechter uitgerust of bewapend zouden worden dan de soldaten van andere landen. India heeft bekend gemaakt, dat de staat van oorlog tussen India en Japan geëindigd is. India, dat het vredesver drag niet heeft indertekend, zal, ver moedelijk begin Mei, een apart verdrag met Japan sluiten. GEWONDEN UIT KOREA TERUG Waarschijnlijk zullen morgenmiddag veertien gewonde militairen van het Nederlands detachement Ver. Naties per vliegtuig in ons land terugkeren. Alkmaarse kaasdragers brengen hun volgeladen berrie naar het Waag gebouw. Dit was een van de praal wagens, die Zaterdagmiddag mee reden in het bloemencorso, dat van Limmen via Akersloot, Uitgeest en Castricum naar Heiloo reed. De rit duurde vier uur en dat was zelfs de stoere kaasdragers wel wat te machtig. JAPAN keert vandaag als volledig souverein land terug in de rü der volkeren. Heden namelijk wordt het vredesverdrag van kracht, dat in September van het vorige jaar te San Francisco is gesloten. Amerika overhandigt te Washington als tiende land in de rü de oorkonde, waarin het verklaart, dit verdrag goed te keuren en als bindend te aanvaarden. In verband met dit grote feit zullen in Japan allerwege feestelijkheden beginnen, welke een week zullen duren. Verder wordt vandaag een vredesverdrag ondertekend, dat na zeven en zestig dagen van onderhandelen met nationalistisch China tot stand is gekomen. deviezenreserve van meer dan een mil liard dollar verschaft. Op het gebied van onderwijs, vakbeweging en land bouw zijn vervormingen ingevoerd. De Japanse vrouw heeft kiesrecht gekre gen en de pers is „opgevoed". In som mige geallieerde kringen verwacht men echter, dat de onafhankelijkheids, roes zal leiden tot afschaffing van ver schillende maatregelen. HOOR het van kracht worden van het vredesverdrag komt er een eind aan de geallieerde bezetting van Japan. De opperbevelhebber van de Ameri kaanse bezettingsstrijdkrachten, Ridg- way, zal nu nog slechts opperbevel hebber van de verbonden troepen en bevelhebber van de Amerikaanse troe pen in het Verre Oosten zijn. Hij zal voortaan geen enkele bemoeienis meer hebben met de handelingen der Ja panse regering, en haar derhalve ook geen aanwijzingen meer kunnen geven. Zes jaar heeft de bezetting geduurd. In die tijd heeft zich de Japanse in dustrie goed hersteld. De productie ligt thans ongeveer vijftig procent boven het gemiddelde van de jaren 1932 1936. De opbloei van de handel met het buitenland heeft het land een GISTERAVOND om half acht heeft het koninklijk paar en zijn gevolg per speciaal K.L.M.-vIiegtnfg van het vliegveld van Ottawa af de terugtocht naar Nederland ondernomen. De Ko ningin en de Prins werden uitgeleide gedaan door de gouverneur-generaal van Canada, Vincent Massey. Zaterdag heeft de Koningin enkele vrienden in Ottawa bezocht en enige inkopen gedaan, doch de journalisten en fotografen respecteerden volkomen haar wens om de dag geheel onge stoord te kunnen doorbrengen. Prins Bernhard was Zaterdag in New York eregast aan een noenmaal, waaraan een veertigtal grootindustrië len aanzat. Het verblijf van de Prins in New York werd besloten met een maaltijd ten huize van zijn broer De onderhandelingen te Panmoendjon, die de laatste da-en min of meer in een impasse waren geraakt, zouden Zondag in een voltallige zitting van de onder handelingscommissie worden voortgezet. Men verwachtte een stoutmoedige stap van de verbonden landen ter beëindi ging van het thans reeds büna twee jaar durende conflict. De plenaire zitting is echter op het laatste moment afgezegd, zonder dat hiervoor door de Verenigde Naties een reden is opgegeven. De com munisten hebben de verdaging aan vaard. Wel is aan de communisten medege deeld, dat de verdaging noodzakelijk was geworden door onvermijdelijke omstandigheden. Overigens wordt ver wacht, dat de bijeenkomst, wanneer er verder niets tussenbeide komt, Dinsdag zal worden gehouden. De laatste paar dagen zijn in de V. S. besprekingen gevoerd tussen de door de Amerikaanse regering in Au gustus 1950 gevorderde spoorwegen en de vakbonden van machinisten, con ducteurs en stokers. Men verwacht, dat binnen twee weken een overeenkomst zal worden bereikt. Verwachting tot morgenavond: PLAATSELIJK REGEN Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk regen en vannacht hier en daar mist. Zwakke wind. Wei nig verandering in temperatuur. DINSDAG: Zon op 5.14, onder 20.02. Maan op 8.03, onder 1.17. In Washington kwam het uitstel niet onverwacht. Een van de geallieerde re geringen, welke troepen in Korea heb ben staan, zou op het laatste moment enkele dagen respijt hebben gevraagd, om eerst de „stoutmoedige stap" te kunnen overwegen, welke zou worden gedaan. Een uur voordat de zitting zou beginnen werd het uitstel aangevraagd. De affaire-Wesferling De minister van justitie heeft in ant woord op de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid mr L. A Donker (P. v. d. A.) verklaard, dat van Indonesische zijde géén verzoek om uitlevering van Westerling is gedaan en dat andersluidende berich ten in de pers blijkbaar op een mis verstand berusten. Te Amsterdam is de N.V. Beleggings Maatschappij voor Sociale Fondsen op gericht, welke tot doel heeft het ten behoeve van sociale fondsen beleggen en beheren van gelden en wel uitslui tend door het verkrijgen, bezitten, be heren en vervreemden van effecten. Deelgenomen wordt door het pensioen fonds voor de grafische vakken, door het pensioenfonds der N. V. Konink lijke Pakketvaart Maatschappij en door het Pensioenfonds der Stoomvaart Mij. „Nederland". FF.CHTELER NAAR EUROPA Admiraal Fechteler, de Amerikaanse chef van marine-operaties is Zaterdag uit Washington naar Europa vertrok ken. Hij zal besprekingen voeren met I generaal Eisenhower en een aantal Eu- ropese landen, waaronder Frankrijk, j Italië, Nederland en Engeland be zoeken. Aschwin. De door de Prins in New- York doorgebrachte dagen hebben ge leid tot het leggen en versterken van banden op economisch gebied. Gistermiddag is Prins Bernhard van New York naar Ottawa gevlogen van waar anderhalf uur later naar Neder land werd vertrokken. Bijeenkomst,, Scholennood" In de demonstratieve bijeenkomst „Scholennood", welke Zaterdag onder auspiciën van de Nederlandse ouder raad bij het openbaar lager onderwijs, de Nederlandse onderwijzersvereniging en „Volksonderwijs" in Utrecht werd gehouden, werd o.m. een resolutie aan genomen, waarin men als zijn oordeel uitsprak, dat de geweldige stijging van het aantal leerlingen het bouwen ver eist van een zodanig aantal scholen of schoollokalen, dat het onderwijs op nor male wijze voortgang zal kunnen vin den. Volgens de resolutie eist een goede onderwijspolitiek, dat de jeugd van Ne derland onderwijs ontvangst in een genoegzaam aantal naar de eisen des tijds ingerichte scholen en dat er les wordt gegeven door een voldoende aan tal voor hun taak berekende leerkrach ten. Voorts vraagt de resolutie, dat vol doende geldmiddelen voor de vervulling van deze eisen worden beschikbaar ge steld. Zeven Britse zakenlieden, die op het ogenblik te Peking zijn, hebben Zater dag een telegram naar Moskou gezon den, waarin zij mededelen, dat de Chi nezen bereid zijn, met Engeland op re geringsniveau te onderhandelen over een handelsverdrag. De bestaande beperkingen dwingen hen tot kopen en verkopen in de Sow- jet-Unie en de volksdemocratieën in plaats van in Engeland. Zondag werd op het Amsterdam- Rijnkanaal de Varsity verroeid. Het hoofdnummer oude vier werd gewonnen door Nereus. Enthou siaste supporters sprongen te water om het kranige team te feliciteren. MET verschillende landen zullen on- middellijk diplomatieke betrekkin gen worden aangeknoopt, zo met En geland, Australië, Nieuw-Zeeland, Pa kistan, Frankrijk en Amerika; deze hebben het vredesverdrag reeds goed gekeurd. Andere landen hebben te kennen gegeven, dat zij prijs stellen op herstel der relaties, o.m. West- Duitsland en Nederland. De betrekkingen met de Sovjet-Unie zullep uiteraard „zwevend" zijn, aan gezien Moskou het verdrag van San Francisco niet heeft ondertekend. Aan de Russische missie in Tokio zullen echter geen moeilijkheden worden be rokkend. Japan eist opheldering over 300.000 uit Mandsjoerije weggevoerde militairen en burgers en wil verder de status besproken, zien van een aantal door Rusland bezette gebieden. Indien geen overeenstemming wordt bereikt over de gestelde eisen, zal over enkele dagen in Belgie een reeks van stakingen uitbreken. Deze zal op 5 Mei beginnen met een staking van de ar beiders in de olieraffinaderijen, de mijnwerkers en de metaalarbeiders. Zij worden op 16 Mei gevolgd door een deel der werklieden in de non-ferrö- metaalbedrijven en de cementfabrie ken! Op 7 Mei komen dan de cokes- fabrieken, de chemische bedrijven, de gas- en electriciteitsvoorziening en de tramwegen in enkele provincies aan de beurt. Een termijn is voor deze stakingen niet vastgesteld. De regering heeft op vragen van de heer Fokkema (AR) geantwoord, dat formeel weliswaar de opbrengst van de verkoop van Japanse oorlogsbuit ten bedrage van 420.000 dollar aan Neder land toekomt, doch dat dit geld mate rieel aan Indonesië toebehoort. Het zal dan ook ter beschikking van dit land worden gesteld. De Amerikaanse Congrescommissie, die in de afgelopen week een onder zoek heeft ingesteld naar de moord in de bossen van Katyn, heeft haar werk zaamheden voltooid. De commissie zal na terugkeer in de V.S. aan de hand van het bewijsmateriaal aan het Huis van Afgevaardigden verslag uitbrengen. „De gehele wereld zal dan de waar heid over Katyn vernemenaldus het commissielid George Dondero. Generaal Eisenhower heeft tijdens z(jn afscheidsbezoek aan Luxemburg meegedeeld, dat hij 1 Juni naar de Ver enigde Staten zal terugkeren. Dit val de eerste maal, dat hü een datum noemde. Senator Henry Cabot Lodge, leider der campagne „Eisenhower president", heeft verklaard, dat generaal Eisen hower na zijn terugkeer in de V.S. geheel openlijk over de bij de presi. dentsverkiezingen ter sprake komen-' de vraagstukken zal spreken. Cabot. Lodge voegde hieraan toe, dat het Amerikaanse volk van de generaal' meer dan van enige andere, candidaat weet, dat hij op de best mogelijke wij ze naar een duurzame vrede zal- stre ven. Senator Taft heeft bij de voorver-, kiezingen in Virginia en Arizona win-' sten geboekt en generaal Eisenhower in Colorado. Onderdelen van de Nationale Reser ve uit de districten Noord-Holland Noord en Zuid, de Reserve Grensbewa king, de Reserve Rijkspolitie uit de dis tricten Amsterdam en Alkmaar, de Re serve Gemeentepolitie uit de hoofd stad, Alkmaar, Bloemendaal, Haarlem, Heemstede, Den Helder^ Hilversum Huizen Koog a. d. Zaan, Krommenie, Laren, Nieuwer-Amstel, Velsen, Wor- merveer, Zaandam, Zaandük en Zand- voort hebben Zaterdagmiddag in de Zeven personen zijn aangehouden in verband met een reeks van diefstallen bij een Amsterdamse handelaar In paardenhaar. De hoofdpersoon is een 45-jarige, bij de handelaar werkzame voorman uit Schoorl, zekere G., die is geholpen door twee Amsterdammers. Verder zijn vier opkopers in arrest ge steld. In het begin van het jaar werden bij de handelaar drie balen Deens paardenhaar gestolen. Al spoedig viel de verdenking op de voorman. Deze bleek herhaaldelijk kleine partijen haar naar opkopers in verschillende delen van het land te brengen. Twee recher cheurs volgden geregeld zijn gangen en verzamelden steeds meer feiten. Op 29 Maart werden opnieuw drie balen paar denhaar gestolen. Op die dag had de voorman zich ziek gemeld. Enkele dagen later werd de partij haar bij verschillende opkopers achter haald. De voorman en zijn helpers, ais- mede vier opkopers, verdwenen teen in de cel. De waarde van het gestolene beliep in totaal f 10.000. Aan het défilé namen ruim 1000 man deel, afkomstig uit alle delen van Noord-Holland. hoofdstad een défilé gehouden, gevolgd door een mars door het centrum. Het défilé werd afgenomen door mi litaire en burgerlijke autoriteiten, on der wie de vice-minister-president, mr F. C. J. M. Teulings, de staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, de Nederlandse territoriale bevelhebber luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden en de voorzitter van het Na tionaal Instituut, ir J. B. G. M. Ridder De van der Schueren. De deelnemende manschappen verza melden zich na afloop van de mars in het Beursgebouw, waar onder meer het woord werd gevoerd door mr W. F. Schokking en mr A. J. d'Ailly. Ridder De van der Schueren bood namens de burgerij aan de Nationale Reserve district Noord-Holland Zuid; instrumenten voor een drumband aan. De Italiaanse politie stelt op het ogenblik een onderzoek in naar een diefstal van geheime documenten van de Fiat automobielfabriek te Turijn. Men gelooft dat de documenten door communisten zijn gestolen. Onderzocht wordt of er verband bestaat tussen het verdwijnen der documenten en de aan slag op een der directeuren van de Fiat, die verleden week door een onbe kende is doodgeschoten. Zwarte dag voor Amerikaanse marine In de afgelopen nacht heeft zich tü- dens oefeningen van eenheden der Amerikaanse marine een zeer ernstig ongeluk voorgedaan, dat, naar het zich laat aanzien, aan honderd zes en ze ventig mensen het leven heeft gekost. De torpedobootjager Hobson is name- lyk midden op de Atlantische Oceaan in botsing gekomen met het vlieg kampschip Wasp. De Hobson zonk on- middellijk. de Wasp werd aan de ach terzijde zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 700 mijl ten Westen van de Azoren. De Hobson had tweehonderd vijf en dertig Inensen aan boord, van wie na enige uren zoeken nog slechts negen en vijftig waren gered. Men achtte het toen waarschijnlijk, dat de anderen allen waren omgekomen. Het reddingswerk werd door zeer slecht weer belemmerd. slachtoffers te betreuren. Slechts ver toonde het schip aan de achterzijde een scheur van vijf en twintig meter. Het heeft koers gezet naar New York en stoomt thans langzaam in de richting van de Amerikaanse kust.' Men be schouwt dit ongeluk als een der zwaar ste, welke de Amerikaanse marine in vredestijd hebben getroffen. Echter her innert men er aan, dat in 1942 bij een storm ter hoogte van Newfoundland de torpedobootjager Truxton en 't vracht schip Pollux in botsing zijn gekomen, waarbij 204 personen het leven lieten. Een Amerikaanse straaljager is brandend neergestort op het Britse dorpje St Peters Broadstairs in Kent. Enkele huizen liepen schade op. De 29-jarige piloot kwam om het leven. Drie inwoners van het dorp werden Ac 1 _Tr J-'J.AC lUYVUUCtö Vdll liet, UU1U w Aan boord van de Wasp vielen geen gewond en twee worden vermist.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1