Kies uw interieur met grote zorg VIES VEERS Kloof tussen Boer en Brit wordt thans dieper dan ooit Aantal televisie - kijkers in Engeland nam snel toe van uit ht Persoonlijkheid moet behouden blijven Hollandse Sociëteit Ao 1807 had zeer gunstig jaar 1951 Grondwetscrisis verdeelt Zuid-Afrika Over mensen en huisdieren gewond /aard irt dubbel Expositie in Den Haag gaf goede voorbeelden B B.C. en kijkersorganisatie peilen de stemming De programma's zijn een bodemloze put GHEDENCKKLANCK IJmuiden Trawler IJm 99 naar Amerika Omrekening naar nieuwste sterftetafel begonnen De negende Geschil over de souvereiniteit Enkhuizen op Koninginne dag in de aether! Urk MAANDAG 28 APRIL 1952 ebeurde. sn. 't Waren n „Janus" en te hoorde hij jrtje zit niet sleutel van t een klink." de handen de inkelde een 1 ogen.... a d heeft, kwam dilettant uit. rianje Colbert oen, was uit- ampvolle zaal door zijn goe- de vlotheid, ,'erd gebracht. Mabel Crum, van al deze aar rol iets ympathie van Het was een allen hebben >ering heeft 't en aan 2jch vrienden en bben aan het :>pbaan en kan oekomst tege- Ronde Kom op Dtorrijder, ver te hoge snel- en tegen een eloze toestand r het Centraal morden overge- sagier bekwam doch ook voor ziekenhuis ge die plaatse was, wijze voor de naar het zie- 1 feest bij de igowaard. Dan jaar geleden ïw J. Maijer- imbtenaar van ten om er het Dinsdag wor- schoonzoon, de auw-Maijer in lar dezen dan est vieren, ieze omgeving Tot zijn vijf :ht deze vitale kten te Alk- rend, waar hij Hij liet het doch hield zelf idegom en 74- kinderen, elf norgen worden i één achter- te Stompeto- lëlNDIGD. T. P, Schipper jeëindigd door van de enige A 261 Bur. egel- n dit ^yANNEER het u gaat zoals mü, dan bent u na het bezoeken van tentoonstel lingen over woninginrichting of na het bezichtigen van „model-flats", er na aan toe uw hele huis maar te gaan veranderen. Laten we eerlijk zijn: zo iets kan werken als een verfrissend bad, en daarom kunnen we het uitgangspunt van de tentoonstelling „Woon goed", die onlangs in Den Haag georganiseerd werd door het Haagse Cultureel Genootschap zo waarderen. Het gebrek aan goede voor lichting op het terrein van het hedendaagse wonen, leidt nog altijd tot kiezen van verkeerde interieurs, waarin het meubel een overheersende in plaats van een nederige functie inneemt. QP DE tentoonstelling had men zulk een interieur ingericht, en daar naast, om aan te tonen, dat met wij ziging in opstelling en het gebruik ma ken van enkele andere materialen en kleuren een grote wezenlijke verbete ring is tot stand te brengen een interieur met het merendeel van de oorspronkelijke meubelen. De eettafel met stpelen (nu zwart gemaakt mqt een lichte leerbekledingl uit het mid den gehaald en voor het raam of tegen de wand geplaatst. De blikvan ger, die de lamp in het eerste interieur was, vervangen door een minder pre tentievol, doch beter licht gevend mo del. In plaats van de doodse bruin pluche gordijnen had men een fris gekleurd stofje gekozen. Soortgelijke veranderingen hadden het servies werk, de vloerbedekking en het tafel kleed ondergaan. In dit hernieuwde interieur zagen we producten van de moderne aardewerkindustrie, die zui ver gemodelleerde vormgeving prefe reert boven de voor de arbeiders in de fabrieken zo geestdodende arbeid van „imiteren": antiek maken en versie ren! „Het versierend element in de in dustrie is fout, het moet gereserveerd blijven voor het handwerk", zo is de mening van de moderne binnenhuis architect. „Wij spreken van industriële vormgeving en wij zijn voorstanders van de eerlijke verwerking van het materiaal". Zo zagen we op deze tentoonstelling o.m. werk van een ceramische fabriek, die gevestigd is in een van die „dode" Zuiderzee-stadjes, waar de vissersbe volking „omgeschoold" werd. Een verheugend teken is het, dat de organisatoren van deze tentoonstelling de „zelfwerkzaamheid" van de mens propageren, zoals bijvoorbeeld het be oefenen van muziek, door het plaatsen Van een piano of vleugel in het inte rieur dat aan ruimte gewonnen heeft door de_ opoffering van minder nood zakelijk meubilair, serviesgoed, potten en p(r)ullen! Zo moet ook het kind thuis kunnen léven: zichzelf kunnen zijn, spelen, plakken, timmeren, zagen, zélf iets maken. Het spreekt vanzelf, dat dit, deze speciale „levensruimte" voor het kind helaas slechts mogelijk kan zijn, Wanneer de woning voldoende ruimte biedt en wanneer uit royaler middelen het intérièur ingericht kan worden. Iets nieuws was het appartement, dat wij zouden willen vergelijken met een flatwoning. De gebruikelijke kamer scheidingen door middel van muren, gang of hall, ontbraken. De gehele op pervlakte besloeg 74 M2. De wanden in deze ideale flat waren vervangen door rolluiken: wanneer men deze op haalt, wordt één grote ruimte verkre gen. Er is geen principieel verschil ge maakt tussen woon-eetkeuken en woon-zit-werkkamer. Slaapvertrekken V<aren niet in dit plan opgenomen. Wel was er een woon-muziekgedeelte met een glanzend zwarte vleugel en een wit en sierlijk Vincent van Gogh-ach- tig stoeltje, een paar fauteuils en een tafeltje en langs de als muur gedachte kant, in de gehele lengte een zitbank met bontgekleurde, ouderwets ge capitonneerde kussens. Een goed stuk antiek niet „taboe" Een mooi antiek meubel of voorwerp zou in dit vertrek zeker niet detone ren, en het ligt ook geenszins in de bedoeling van de moderne binnenhuis architect, om al wat antiek is, (écht antiek) bij voorbaat te weren. Integen deel: het kan aan menig interieur een zeker cachet verlenen. Het eetgedeelte bevatte meubels in lichte toon en een tafel met een blad van een nieuw materiaal „formica" ge. heten, dat doet denken aan glas, doch dat onverwoestbaar en afwasbaar is. De vloerbedekking bestond overal uit linoleum, dat tegenwoordig in tegel- en in moiré-effect vervaardigd wordt en dat zeer practisch is in het onderhoud. De eethoek wordt van het keukenge deelte gescheiden door een aluminium rolluik. Veel aluminium artikelen wa ren er op de tentoonstelling te zien, van rolluiken tot keukentrapjes, biblio theekladders enscheidsrechterstoe len voor de tennisbaan! Zeer practisch zijn de blank berken stapelkastjes voor boeken óf servies- ulc uctl werk; onmisbaar voor de boekenwurm. men voor de passieve mens, die nu tenminste kans ziet, „uit te - bouwen" in de hoogte! Practisch is in het moderne interieur ook de hete- luchtkachel: geen kolen, geen as, geen stof! En nieuw zijn de bloempotten van Leerdamglas, met een poreuse aarden binnenpot. Wanneer u uit de stad gaat, vult u de glazen pot met water en uw plant zal, terwijl u vacantie houdt, niet verkommeren! Veranderen van interieur is niet ge makkelijk; men doet node afstand van het „knusse", dat uw huis en dat van uw ouders kenmerkte; de veilige be slotenheid tegenover een vijandige wereld, het plekje waar u rust zoekt en waar u vreugde beleeft aan de „gezellige" haard (liefst met rood gloeiende ruitjes) het „aardig" ge kleurde servies-met-blommen. Er is veel toe nodig om nier allemaal maar ineens het mes in te zetten en de eertse stap is het zwaarst! Ga dan ook niet over één nacht ijs. Laat u voldoen de in- en voorlichten en neem nooit genoegen met de cliché z.g. „zitten te zitten" interieurs, die het décor vor- wiens voornaamste activiteit bestaat uit het hanteren van de radioknop! Het gaat erom, niet alleen bij de keuze van uw kleding, maar ook bij die van uw in terieur, de persoonlijkheid te ontwik kelen en te accentueren. MIMI RIJPSTRA—VERBEEK (Van onze correspondent te Londen) ^EDERLAND met zijn spaarzame televisie-uurtjes en zijn dure en daarom weinig aftrek vindende televisie-toestellen, kan jaloers zijn op Engeland. In de contreien van John Buil staan meer dan anderhalf millioen TV-apparaten en, als de verwachtingen niet bedriegen, zullen er aan het eind van dit jaar twee millioen van deze „huisbioscopen" zijn. In Engeland heeft het ook zitt een TV-toestel aan te schaffen. Voor de belachelijk lage prijs van twintig gulden per jaar kan men zich meer dan dertig uur per week voor het beeldscherm ver maken, dat zo goed als nooit door storingen geplaagd wordt. De aanschaffings- kosten van een TV-apparaat zijn voorts belangrijk lager dan in Nederland. Voor zeshonderd gulden kan men al een uitstekend toestel in de huiskamer hebben. QP het ogenblik kosten de Engelse televisie-programma's meer dan twintig millioen gulden per jaar. Elk nieuw budget is hoger dan het vooraf gaande en niemand bij de BBC weet waar het einde is. Televisie is een bodemloze put, tenzij men er, zoals in Amerika, een commercieel object van maakt. De grote vlucht die de Engelse tele visie de laatste jaren heeft genomen, is de verwachtingen van de BBC ver te boven gegaan. De BBC had voor April van dit jaar op. „slechts" een millioen televisietoestellen-bezitters ge rekend en pas Over een jaar op ander half millioen. Als gevolg van deze gro ve onderschatting heeft de BBC mo menteel ruim een millioen kijkers meer dan ze oorspronkelijk verwacht had. Déze misrekening heeft haar terug slag op de programma-keuze gehad. Volgens het bestuur van de grote, lan delijke kijkersorganisatie weet de BBC in de verste verte niet waar de voor keur van het televisie-publiek ligt. Van daar dat deze vereniging onlangs be sloten heeft zelf een onderzoek naar de voorkeur van haar leden in te stellen. Do organisatie, die in vrijwel alle En- g-lse pi-" tsen afdelingen bezit, wil we ten wat het televisie-publiek nu eigen lijk het meeste aantrekt en op welke programma's de meeste critiek wordt geleverd. BBC-Gallup IAE machtige, zwaarbetaalde BBC-gou- verneurs houden niet van critiek. Zeker niet als ze afkomstig is van een sectie van het publiek, die met de dag aan invloed wint. Helemaal toevallig is het daarom niet, dat de BBC haar eerste TV-enquêtte met veel bombarie heeft gepubliceerd. Op basis van de Gallup-methode heeft de BBC een ana- }y 3 gemaakt van de invloed die de televisie op het gewone, dagelijkse le ven uitoefent. Ook heeft ze vastgesteld en dit is uiterst belangrijk voor de programmakeuze hoe het Engelse televisie-publiek in eerste instantie is samengesteld. De BBC is om met het laatste te beginnen tot de opmerkelijke conclu sie gekomen, dat 75 procent der Britse TV-toestelbezitters tot bevolkingsgroe pen behoren, welke in de lage inkomen klassen vallen 2250.tot 6000. per jaar). Deze conclusie is van enor me sociale betekenis. Gezinnen met in komens van 45 tot 120 gulden per week zijn over het algemeen niet in staat zo maar zeshonderd gulden (en vaak wel meer) voor een TV-toestel neer te tel len. Als gevolgtrekking moet men hier dus aan vastknopen, dat de meeste En gelse TV-apparaten op huurkoop-ter mijnen gekocht worden. Dat de televisie in de eerste plaats tot de geestelijk minst ontwikkelden spreekt zeven van de tien Engelsen die geregeld voor het beeldscherm zit ten, hebben niets anders dan lager schoolonderwijs genoten kan twee UOUDT 't herte reyn, ghy Neerlants volck en doet d' onkuysheyt keeren, die ons in ergerlycken maat' thansch dreyght te inundeeren. Een slagh, dat sich artiesten noemt, smeedt bloote monumenten; een aanslagh op den reynen mensch en oock op onse centen. Reets sloegh men toe in Keuckenhof: daer pryekten vreemde beelden, die niets van 's menschen bloote huyd aan het publieck verheelden. In Alphen (by een Badghebouw) sagh 'ck oock onkuysche prenten, Doch selfs daer aen die Reine Ryn krecgh men syn straf met Rente. 't Is goet, dat men de byl verheft, waerom togh steets dat naeckte? Waerom dan geenen konstenaer een heer in smoking maeckte? Een stantbeelt van ons aller Drees (we geeven slechts ideeën) Met Boihoet en een koffertjen, in koper uitgesneeën. Of een geraemte op een Paerd, oock dat sal nyemant stooten. En treckt men 't Paerd een broeckjen aen, dan siet men ghansch niets Eruyt oock met de slechte soort der zure realisten. [bloote... Omdat we vaeck in hun geknoey onzichtb're naecktheyt gisten! Neen! 't Naeckt is voor de modeschouw. de rolprent, goore boecken, en het moderne „vlotte" blad, besien in duyst're hoecken. Het naeckt sooals de Heer het schiep, dat can men 't best vernielen. En laet ons by die puyn-en as en... deez' beschaving knielen...! THOMASSIUS oorzaken hebben. Ten eerste kunnen de programma's op zulk een laag peil staan dat ze de geestelijk meer ontwikkelden niet vermogen te bevredigen. Ten twee de kan het bezit van een TV-toestel zulk een aanspraak op de vrije tijd ma ken, dat de laatste groep er eigenlijk niet aan durft te beginnen. De BBC zegt, dat degenen, die een TV-apparaat bezitten, minder lezen en minder tijd aan eigen besognes beste den. Hiertegenover staat dat ze minder naar de bioscoop gaan en minder het café bezoeken. Stof tot overdenken Van groot belang, in het bijzonder voor onderwijzers is nog, dat de tele visie de kinderen over het algemeen uit bed houdt. Kinderen tussen acht en twaalf jaar zitten gemiddeld negen uur per week voor het beeldscherm; tussen twaalf en vijftien jaar Zelfs elf uur. Na het vijftiende jaar schijnt er een kentering in deze verslaafdheid op te treden. Volwassenen tenminste ver liezen gemiddeld acht uur per week aan televisie-programma's. Dit alles, alsmede het geconstateerde, feit, dat de televisie zich ten koste van de radio baan breekt, zal de BBC voor lopig voldoende stof tot overpeinzing geven. Het is duidelijk, dat de televisie niet zo maar een nieuw technisch wonder is, een nieuw ontspanningsmiddel, zo als b.v. de film. Zij is meer dan dat, omdat gebleken is dat ze in extreme vorm de levensgewoonten van een natie kan veranderen. De trawler „Batavia", IJM 99, die vijf. jaar heeft gevaren voor de rederij Medan —Batavia, is terugverkocht aan Amerika. De boot keert terug naar Boston om daar weed ingeschakeld te worden in de Ameri- kaanste visserij. Het 144ste boekjaar van, dp Holland- sche Sociëteit Anno 1807 is een zeer gunstig jaar geweest, waarin het be drijf zich-voorspoedig en" krachtig ont wikkelde. De toevloed van nieuwe verzekeringen was ruim ƒ21 millioen hoger dan in 1950. Het 'verzekerde be drag nam in 1951 toe met ƒ95.193.70,8. netto, waardoor üe't totaal verzekerde bedrag geklommen is tot f 834.350.555.-. ..Het bedrag, dat aan premiën en koopsommen .binnenkwam, steeg in 1951 tot 27,7 millioen. Zeer belang rijk daarbij is te vermelden, dat het premie-inkomen, wat betreft de perio dieke premieën, met f 25 millioen toe nam.- - In de balanspolitiek kwam een in grijpende wijziging. De voortschrijden de verlenging van de gemiddelde levensdüur maakte het gewenst de Waarde der' verplichtihge'n tegenover de verzekerden' volgens de nieuwste ervaring op het gebied der stérfte óm të rekenén.' Teneinde hiermee een fors begin te maken en 'direct een belangrijk deel der premiereserve te kunnen omrekenen, is de' rentevoet der premiereserve op 3 pet. gesteld en het onroerend goed aan een herwaar dering 'onderworpen. Aan de premie reserve wérd ten slotte tèr extra ver sterking- een bedrag' van 3.640.ii28.— toegevoegd, waardoor' zij op ƒ224,306.472.kwam. Hje.rvan is. 141.720.359.met gebruikmaking van de nieuwste sterftetafel berekend, in verband waarmee een sterftpwinst van ƒ567.949.behaald werd. Naar de directie mededeelt, zal zij in de ko mende jaren met de omrekening op de nieuwe sterftetafel voortgaan. De gemiddelde rente der beleggin gen, welke door de stij'ging van de rentevoet geleidelijk zal oplopen, steeg thans reeds van 3.34 tpt 3.41een voldoende rentemarge is dus ruim verzekerd. 'De doorlopende onkosten konden op een zodanig peil gehouden worden, dat de daarvoor aanwezige opslagen een behoorlijk overschot lieten. De verlies- en .winstrekening wijst een uitzonderlijk mooie winst aan van ƒ2.009.126,60 (vorig jaar, 1.593.284,11). Hiej-Van werd het grootste deel n.l. ƒ1.600.000.of bijna 80 aan de extra reserves toegevoegd, waarmee de daling der effectenkoersen opgevangen werd. In de aandeelhoudersvergadering van 24 April 1952 werd na goedkéu- ring van balans en verlies- en winst rekening evenals het vorig jaar het dividend op 9 vastgesteld, terwijl Mr. Ghr. P. vsft Eeglien ais commis saris werd herkozen en het mandaat als directeur van Mr. H. H. Sillevis Smitt verlengd werd. Ten aanzien van de omrekening van de premiereserve heeft de directie nog medegedeeld, dat deze noodzakelijk is geworden door een -wijziging in de verzekeringsvorm. Voor de oorlog werden in hoofdzaak kapitaalsverzeke ringen met essentieel overlijdensrisico gesloten; voor deze soort verzekerin gen maakte het weinig uit, welke sterftetafels men gebruikte. Na de oorlog is,er echter een stroom van pensioen-contracten losgekomen. Bij de berekening van de premie maakt het wel degelijk verschil, of de sterfte tafel nauwkeurig is of niet. aangezien hierbij, door de steeds langer worden de gemiddelde leeftijd, aanzienlijke verliezen kunnen optreden. De daling in de sterfte bleek na. de oorlog zo groot te zijn, dat aan de hand van de nieuwste sterftetafel van hetCentraal Bureau voor de Statistiek een nieuwe berekening van de premies moest worden opgezet. Het merendeel van de portefeuille is reeds omgerekend en daarmee zal dit jaar worden voortge gaan. Uiteraard is de nieuwe tafel niet geheel ongewijzigd toegepast, om dat met risico's bij kort en lang leven rekening moet worden gehouden De 58-jarige Amerikaanse mil- lionair Tommy Manville zal gaan trouwen met Ruth Webb, een zangeres uit een nachtclubzodra zijn huwelijk met Georgina Camp bell, een rvoormalige Britse jour naliste, is ontbonden. Georgina was zijn-, achtste vrouw,Ruth wordt dus, ijs en weder dienende, zijn negende. Meneer Manville heeft aan de pers verklaard: ,.Ik ken Ruth Webb nog maar kort. We hebben twee keer samen ge luncht, maar ik hou er veel van haar." Het bloemencorso, dat dit jaar door de bollenstreek trok, stond in het teken van de gelaarste kat en haar vrienden. Een fragment uit de stoet 'vorsfellende: De oudste zoon kreeg de molen. (Van onze correspondent in Kaapstad) nE tegenstelling tussen enerzijds de Afrikaner „boeren", die zich geor ganiseerd hebben in de Nationale Par tij van dr .Malan, en anderzijds de op samengaan met Engeland georiënteer de aanhangers van de Verenigde Party, is sterker dan ooit sinds 1902. Dat is de eerste en voornaamste conclusie, die men trekken moet uit de debatten in de Volksraad over de constitutionele crisis. Nimmer heb ik in enige hoge vergade ring twee partijen zo fel, zo bitter- vijandig tegenover elkaar zien staan. En voor wie er nog aan twijfelen mocht is het thans wel uitermate duidelijk geworden, dat deze uitgelokte crisis (ontstaan doordat het hooggerechtshof een kieswet ongeldig verklaarde) niets anders is dan een der eindgevechten om de macht in Zuid-Afrika. LIET ZIJN de nationalisten van dr. Malan, die dit gevecht gaan win nen, allaen al om de eenvoudige reden, dat zij allengs groter meerderheid ver werven. Reeds thans hebben zij 57 pro cent der blanke bevolking achter zich en dat wordt, door hun hoog geboorte cijfer ieder jaar méér. Over twintig jaar zullen zij, als deze ontwikkeling aanhoudt, dicht bij de 75 procent zijn „De Engelsen rekenen met de Engel se emigrantenschepen, de Afrikaners rekenen met de Afrikaanse wiegen" Zó karakteriseerde een neutraal waar nemer, mijns inziens volkomen terecht de situatie. En omdat de regering wél de emigratie kan beperken maar niet de natuurlijke' aanwas der bevolking, is het geen vraag meer, wie ten leste de onbestreden meesters van Zuid- Afrika zullen zijn. Dat zijn de nakome lingen van Kruger, Steyn, Botha en de Wet. Om de souvereiniteit A LLESZINS begrijpelijk is het, dat de Engelssprekenden, die willen vast houden aan de Britse kroon en aan al de Engelse tradities en symbolen, met verbittering aanzien hoe zij in politiek opzicht gaan verliezen wat zij vijftig jaar.geleden met de-wapenen verover den. Zij zijn in hun verzet tegen deze ontwikkeling niet minder taai dan de „boeren" in hun streven naar absolute souvereiniteit. Om die souvereiniteij thans, in deze constiti mers: het Britse parlj de dusgenaamde Zi die nog altijd geld voor de Unie. Engelsen im schanste- claui sleehts met kunnen wordi) redeneren de nationalisten 'vah'-ör. Ma lan, sedert het aanfiem'öij van die wet is het Westminster Statuut gekomen, dat' aan ons parlemèpt souvereiniteit verleende. Welnu, als- wij dan souve- rein zijn door het Westminster Statuut, dan hebben we die souvereiniteit óók om een Engelse wet van 1909 ongedaan te maken. En dit nu is gebeurd. Bij eenvoudige meerderheid van stemmen heeft de Volksraad vorig jaar_.een kieswet aan genomen, die formeel in strijd was met een der „verschanste clausules" De Verenigde (Engelsgezinde) partij heeft deze wet doen voorleggen aan het hooggerechtshof en dat hof heeft de wet nul en van gener waarde verklaard. De regering van dr. Malan wenst deze uitspraak niet te aanvaarden, omdat zij in flagrante strijd is met een andere uitspraak van hetzelfde hof in 1937. Zij wenst thans het toetsingsrecht der hoven over te dragen aan het parlement zelf. Diepe kloof JAE KLOOF tussen „boer" en „Brit" is na het historisch debat in de Volks raad dieper dan sinds vijftig jaren het geval was. De nationalisten, die er zich zeer van bewust zijn dat ze ieder jaar sterker worden en het pleit bij voor baat gewonnen hebben, gedragen zich als zegevierende troepen die terugkeren uit de slag. En de Engelssprekenden van de Verenigde Partij, die bang zijn dat ze behalve de band aan de Britse kroon ook op de lange duur hun taal rechten gaan verliezen, verzetten zich met al de taaie vasthoudendheid van de bulldog. Het tragische in dit alles is, dat beide groepen, als het er op aan komt, in feit éénsgezind zijn over het grootste van alle problemen: de verhouding tus sen blank en zwart. De „apartheidspo litiek" van dr. Malan is, zij het dan ook verzwakt, in diepste grond óók de politiek van de Verenigde Partij. En in de toekomst breekt de dag aan, dat zij, door eenzelfde gevaar bedreigd, schou- er aan schouder zullen moeten staan. Het is de helaas onvermijdelijke tra giek van de huidige politieke strijd, dat zij de eenheid der blanke bevolking vooralsnog onmogelijk maakt, terwijl de communistische agenten bij dag en nacht bezig zijn om aanhangers te re- cruteren uit de tien millioen negers, wier kolossale meerderheid als een zwarte schaduw ligt over al het werk van ruim twee- millioen blanken. 7IEDAAR, een onderwerp waarover de meningen uiteenlopen. Vraagt u waarom de mensen er een huisdier (en) op na houden, dan kan het antwoord zijn: voor de gezelligheid, voor het vangen van muizen of om bij de jacht op wild te gebruiken. Ook vindt men het dikwijls een nuttig element bij de opvoeding van de kinderen. Mijn idee, dat een enkele maal sommige vrouwen heel lieve en mooie heesten misbrui ken omdat hij zo goed bij hun nieuwe wandelpakje past of omdat het zo aar dig staat met een hond te wandelen, werd versterkt toen ik het verhaal van Bonny, de zwarte Franse Poedel hoor de. Het was maar goed dat Bonny in Den Haag woonde. In de grote steden is men meer gewend dan bij ons op het platteland. Een hond met zoveel gekrulde haren ziet men hier zelden. Van top tot teen is zij gekroesd. Mooie fijne krulletjes liggen in nette rijtjes over haar rug of zitten speels in een kringetje bij elkaar. Zijn eige nares beweert spijtig dat zij zeker weet dat als Bonny niet geheel zwart was, zij allang gevraagd zou zijn om alj model te dienen voor een of ander haarwasmiddel. Het lijkt haar heer lijk, de eigenares van zo'n „model-hond" te zijn. Met die opmerking is meteen mijn eerste wantrouwen gewekt of schoon Bonny daar zelf niets aan kan doen. Óok ik vind haar werkelijk hefel mooi en lief. Bonny, met haar Franse afkomst, past wonderwel in de residentiestad, waar men 's zomers langs de Boulevard een wandeling maakt om daarna een „kleintje-koffie" op een café-terrasje te drinken. Zij zorgt wel dat zij niét ontbreekt als één van haar huisgeno ten zo'n uitstapje gaat maken. Zij ge draagt zich dan voorbeeldig en men kan overal met haar verschijnen. Ziet zij er soms in haar zwarte kleedje niet altijd „gedistingeerd" uit? Eenmaal op de boulevard aangeko men, stapt zij als een Parriienne coouot 'vooruit. Ofschoon zij doet alsof zij. naar geen enkel andere hond kijkt, ziet zij best wie er nog meer met zijn Baas of Vrouwtje op stap is. Bonny vindt het maar beter om, ge durende de wandeling met geen enkele aansluiting te zoeken. Op het caféter ras zal waarschijnlijk de Pekingees wel zitten v/achten; misschien ontmoet zij nog wel „de Mevrouw met de stok" die nooit zonder haar vlinderhondje uitgaat. Dat zijn tenminste honden die iets sierlijks en zwierigs hebben, die kijken je recht in je ogen en verbergen niet hun blikken onder dikke oogleden of plukken haar. QP één van die wandelingen met haar eigenares komt zij warempel Flake met zijn vrouwtje tegen. De dames, die elkaar van de Bridgeclub kennen, be ginnen dadelijk druk te praten over biedingen en drives. Bonny en Flake hebben ook wel wat te bespreken. Flake heeft juist ruzie gemaakt met Minet, de Siamese poes van de buren. Hij wordt weer hevig verontwaardigd als hij Bonny vertelt over het blazen dat het beest heeft ge daan toen hij haar wilde passeren. Wat verbeeldt die kat met dat chocolade masker zich wel? Bonny. die juist enige opmerkingen over katten ten beste wil geven, hoort plotseling dat de dames het over haar en Flake hebben. Zij kijken vertederd op hen neer; hun namen worden ge noemd in verband met een bridgeavond en alras begrijpen de honden waar het om gaat. Flake fluistert Bonny wat in het oor en Bonny lacht terug en knijpt haar ene oog veelbetekenend dicht en blaft kittig: „Ja, dat moeten wij ge daan zien te krijgen!" Zo gebeurt 't dat zij elkaar 's avonds op de Bridgeclub weer zien. Bonny heeft gedacht dat zij heel wat moeite zou moeten doen om mee te mogen. Zij is ten slotte op de schoot van de vrouw gekropen en heeft haar éne poot om haar hals gelegd en daar bij haar kopje tegen het hoofd van haar meesteres laten rusten. Het is een gebaar, dat zij slechts bij hoge uitzon dering maakt en waarmede zij weet alle barricades in het mensenhart om ver te kunnen werpen. Flake heeft niets willen riskeren en is listig te werk gegaan. Hij weet wel ke mantel zij Vrouw bij avond draagt en heeft onder üe kapstok de wacht betrokken. Voor hem is de weg naar het hotel, waar de bridgedrive wordt gehouden, niet vreemd. Reeds een vo rige maal is hij mee geweest en hij heeft er nog twee andere honden ont moet. Venavond wil hij beslist niet ontbreken want hij heeft 's middags Bonny beloofd haar bij de Club te in troduceren. Onze beide honden hadden dit alles niet behoeven te doen. Reeds deze mid dag hebben de dames overwogen, we tend hoe zeer hun moooe hondjes steeds de aandacht trekken en zij in die belangstelling delen, hun lievelingen niet thuis te laten, zodat 's avonds in de serre van het hotel de Hondenclub haar eigen onder-onsje heeft. Wie daar eens om de hoek kijkt, kan misschien net zien hoe Ronnv stralend en met uiterste zorg haar „consumptie melk" zit te drinken. Bonnyeen schaaltje melkhet is waar, het is een pracht van een Black and White creatie! Werkelijk origineel! Het is maar goed dat Bonny in Den Haag woont, in een kleinere plaats zou zij daar zeker om worden uitgelachen. Daar worden de honden liever getrae- tcerd op een stevig been, liefst zo rechtstreeks van de slager. Op Koninginnedag zal men 's mor gens van 8.35 tot 9 uur in het Nationale Programma van dc Nederlandse Radio Unie in een interview met de voor zitter van de Enkhuizer Oranjevereni ging „Juliana", de heer J. Visser, kun nen beluisteren hoe Enkhuizen Konin ginnedag 1952 zal vieren. VISSERMAN OVERHOORD GERAAKT, DOCH GERED Toen men op de Noordzee aan het vis sen was, geraakte op de botter van H. Brands de opvarende K. van den B. over boord. De schipper behield zijn tegen- woordigheid van geest en nam de nodige maatregelen, waardoor men de drenke ling weer binnen boord kon halen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3