Politiek, handel, religie als duivelse machten gekwalificeerd A Pint, Pai, Pon en de blauwe vaas LS HET HART SPREEKT.... Het nieuwe boek Eindsirijd reeds in 1914 begonnen" Overnemen van eikaars leden nog steeds een puzzle Het Noord-Hollands Jeugdelftal nog te zwak voor C.S.V. Congres Jehova's getuigen in Den Helder En de regen raasde op het linnen dak Het Radioprogramma Vliegtuigbom in de sloot Taft stelt vorming voor van wereldgerechtshof Aalfens raad is voor uniforme ioga's Engeland gereed voor de atoombomproductie Geen schijn van kans De Kleine neemt deel aan hoofdklasse tournooi RENEESHANN „OudeVier" van Nereus won de Varsity MAANDAG 28 APRIL 1952 EEN ROFFEL van regendruppels daalde neer op het dunne dak van de grote conferentie-tent, waarin gistermiddag tegenover de Postbrug te Den Helder de openbare samenkomst van de Jehova-getuigen werd gehouden. Deze bijeen komst vormde het hoogtepunt van de halfjaarlijkse zone-vergadering dezer internationale organisatie, waarvoor de leiding van het district Nederland dit maal de marinebasis Den Helder had uitverkoren. Ongeveer de helft der dertien honderd zitplaatsen werd ingenomen door de leden, die uit het grootste deel van de provincie Noord-Holland ter conferentie waren gekomen. De zeer actieve propaganda, die gedurende de gehele Zaterdag werd gevoerd, had tot resultaat dat gistermiddag om drie uur geen plaats in de tent meer onbezet was. critiek tegen de Oosterse godsdiensten (die in totaal 1200 millioen aanhangers hebben) en noemde daarmede in één adem de Westerse godsdiensten (met in totaal 600 millioen aanhangers). De heer Reijntjes sprak als de overtuiging der Jehova-getuigen uit, dat de grote politieke machten éénmaal door veld maarschalk Jezus Christus geleid de valse religiën zullen uitroeien. „Het ware Christendom is de enige religie, die de eindstrijd zal overleven, niet de Christenheid", zo besloot spreker. In de namiddags werd nog een drietal lezingen in min of meer be sloten kring gehouden. Om zes uur werd de conferentie gesloten. De bijeenkomst, die ruim een uur duurde, was geheel gewijd aan een causerie van de heer W. C. Reijntjes over de vraag: „Welke religie zal de wereldcrisis overleven?" Vol overtuigingskracht en met een heldere voordracht en zonder ook maar één ogenblik te worden gehinderd door het aanhoudende geraas van de regen op het linnendak, schetste de spreker de wereldcrisis als de laatste phase in de strijd tussen Jehova, de schepper van alle dingen, en Satan de duivel, de gevallen aartsengel. De heer Reijntjes greep terug op het schep pingsverhaal uit het Oude Testament, of zoals de Jehova-getuigen zeggen de Hebreeuwse geschriften". Jehova heeft de aarde en de mens goed ge schapen, met de bedoeling dat de mens volmaakt en naar Jehova's beeld tot in der eeuwigheid zou wo nen in het Paradijs, de Hof van Eden, welks grenzen zich zouden uitstrekken tot de einden der aarde. Satan de duivel echter heeft dit raadsplan verstoord. Hij kwam in op stand tegen Jehova en verleidde de mens door middel van de slang. Jeho va's almacht had de duivel onmiddel lijk kunnen vernietigen, maar dit von nis werd uitgesteld. Van dit uitstel heeft Satan gebruik gemaakt om van de zo volmaakte schepping een chaos te maken. Diverse teksten uit de He breeuwse geschriften en de Griekse geschriften (het Nieuwe Testament) voerde de heer Reijntjes aan ten be wijze, dat de aarde éénmaal haar oude volmaakte glorie zal herkrijgen. „De eindstrijd is reeds begonnen", zo riep de spreker uit. „Volgens de Bijbelse tijdrekening is de duivel in het jaar 1914 nedergeworpen op de aarde, waar hij nog een kleine tijd heeft. Zijn er in de wereld niet vele verschijnselen, die dit bevestigen? Twee wereldoorlogen hebben de aarde geteisterd en er is strijd alom". Drie grote machten noemde de heer Reijntjes als de voornaamste werktui gen van de duivel: de politiek, de han del en de religie. Hij uitte scherpe Perzie protesteert bij Irak De Perzische minister van buiten landse zaken, Kazemi, heeft geprotes teerd tegen het voornemen van Irak om op de Bahrein-eilanden sen consu laat te openen. Het openen van een consulaat op de Bahrein-eilanden, die een onafscheidelijk deel van Perzië vor men, is „een onvriendelijke daad" te gen een Mohammedaanse buurstaat, aldus Kazemi. DINSDAG 29 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. .8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 9 40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 10.40 School radio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12Ü3 Metropole-Or- kest en soliste. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Nieuws van de Luchtmacht. 13.25 Promenade-Orkest. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.55 Gram.muziek. 15.00 School radio. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekeniof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr. M. H. v. d. Valk: „Indonesië en Chi na". 18.00 Nieuws. 18.15 Radio-Rallye. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Mevr. Dr. E. Pereira—d'OIiveira: „De rhesus- factor". 19.00 Gram.muziek. 19.15 Voor de jeugd. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Amusementsmuziek. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Kamerkoor en orgel. 20 45 „De Pax Christi Bedevaart naar Amersfoort". 20.55 Vierhandig pianospel. 21.15 De Radiodokter. 21.25 Concert gebouworkest. 22.00 Bariton en piano. 22.25 Gram.muziek. 22.43 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconcert. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram.muziek 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Gram. muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gram.muziek. 13.20 Orgel en tenor 13.45 Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram.muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram.muziek. 15.30 Onze Ameri kaanse Buren. 16.00 Klassieke muziek. 16.30 Voor de kleuters. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Pianorecital. 17.45 Gram.muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Jazzmuziek met commentaar. 1Q.50 Gram.muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.10 Mededelingen of gram.muziek. 21.20 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 21.35 Dansmuziek. 22.10 Discogram. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23 00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Gram. muziek. Experimenteel Televisieprogramma van de NCRV. 20.15- 21 45: 1. Dertigdui zend; 2. Expeditie no 14. - Pauze. - 3. De Sprookjesverteller; 4. Dagsluiting. Dertig cm onder oppervlakte WORMERVEER Men kan toch voor onverwachte verrassingen komen te staan. Dat ondervond de heer Ten Wolde van het Blok te Krommenie, die Zondagmorgen met een schuitje in het veld tussen Knollendam en Wormei- veer bezig was foto's te maken. In één der sloten ontdekte hjj plotseling een verdacht voorwerp. Dertig centimeter onder water zat iets, dat veel leek op een vliegtuigbom. De politie werd ge alarmeerd en stelde een eerste onder zoek in. Daarna werd de Hulpverle ningsdienst te Bameveld opgebeld en reeds een uur later was er een deskun dige ,die de eerste vermoedens beves tigde. Ter herkenning van de gevaar lijke plek werden een paar rode vlag gen geplaatst. Als alles gegaan is, zoals afgesproken, dan is, als men dit leest, de bom reeds opgevist. Vanmorgen om streeks elf uur zou dit vanwege de Hulpverleningsdienst gebeuren en hoe dat is gegaan, hopen we n in de krant van morgen te verteilen. Federatieve vergadering van Begrafenis-verenigingen De agenda van de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van de federatie van begrafenisverenigingen in Noord- Holland, was voor een belangrijk deel gewijd aan de agenda van de jaarver gadering van de Nederlandse bond, die op 24 Mei te Utrecht wordt gehouden. De voorzitter, de heer R. v. 1. Laan uit Dirkshorn gaf van deze agenda een nriero uiteenzetting. Hierbij ging het hi "dzakelijk over het voorstel tot stichting van een nationaal uitvaart- fonds, waarmede een bedrag van circa een millioen gemoeid is. Spreker zeide dit er daarom contact was opgenomen met de verzekeringsmaatschappij „Au rora". De bedoeling is, dat de leden der aangesloten vereniging een aanvullen de verzekering zullen afsluiten om de kosten van een begrafenis geheel te kunnen betalen, daar dit als lid van een plaatselijke begrafenisvereniging maar ten dele het geval is. De heer P. W. Wisseraet, secretaris van het uitvaartfonds (NUF) wees er op, dat er bij de meeste afdelingen geen variabele contributie geheven werd. Daarom was het volgens spreker gewenst om naast het lidmaatschap van de federatie een afzonderlijke aan vullende verzekering te sluiten bij het Nationaal Uitvaartfonds. Spreker meen de dat de plaatselijke verenigingen evengoed konden blijven bestaan. Enkele afgevaardigden zouden gaarne zien, dat het natura principe van de plaatselijke verenigingen in deze ge volgd was. De heer Wisseraet was van oordeel, dat dit doel steeds voor ogen was gehouden. De voorzitter merkte nog op, dat „Aurora" niet op het stand punt stond, om grot winsten te maken. In deze vergadering werd ten aanzien van deze aangelegenheil geen uitspraak gedaan. Daarvoor is de vergadering in Utrecht de plaats. Jaarverslagen Hierna werden de andere aganda- punten van de federatie zelf behandeld. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Vinke uit Broek op Langendijk, werd goedgekeurd. Wij vernamen dat er 44 afdelingen bij de federatie waren aangesloten. Het financieel verslag van de penningmeester, de heer Heidsma te Noordscharwoude, gaf een batig saldo aan van 677,40. Het bezit vermeerder de met 151.30. Tweehonderd vijf en veertig personeelsleden der aangesloten verenigingen zijn verzekerd tegen on gevallen. De rekening werd goedge keurd. De nieuwe kascommissie zal bestaan uit de verenigingen te Beemster, West woud en Winkel. De heren W. J. Brou wer. R. v. d. Laan en J. Naastepad werden als bestuursleden herkozen. Overnemen van eikaars leden Het voorstel van de afdeling Juliana- dorp, om te komen tot een meer uni forme regeling betreffende het overne men van eikaars leden, gaf heel wat stof tot discussie, zonder dat er nieuwe gezichtspunten werden geopend. De af deling Julianadorp had hierover een ge schil met de afdeling Callantsoog. Het bestuur wilde deze zaak opnieuw be kijken daar er nog veel aa i mankeer de in de praktijk. De Nederlandse bond neemt de leden wel over, zonder leef tijdsgrens. Het bleek, dat de contribu tie niet overal gelijk was, evenals men het niet eens was over de leeftijds grens. Het bestuursvoorstel werd daar op aangenomen. VN hebben volkomen getaald De Amerikaanse senator Robert Taft, een der republikeinse candidaten voor het presidentschap van de V.S., heefi Zaterdag te Jefferson City verklaard, dat de V. N. geheel hebben gefaald op het punt van handhaving van de vre de. Volgens hem dient de organisatie van de V. N. vervangen te worden door een „wereld-gerechtshof", geba seerd op het internationaal recht in- plaats van op „wercldbeheersing door de vijf grote mogendheden". ZERGAL WIL NIET TERUG NAAR ZUID-SLA VIE De Zuidslavische kampioen discus werpen en kogelslingeren Danilo Zer- gal, die zich momenteel in Italië be vindt, heeft geweigerd naar zijn land teiug té keren. Zijn vrouw en zijn moe der bleven in Zuid-Slavie achter. Burgemeester E. S. van Veen en de raad van Aalten zijn van mening, dat er van hogerhand voorschriften dienen te komen aangaande de toga's voor amb tenaren van de burgerlijke stand. In verschillende plaatsen heeft men reeds toga's voor deze ambtenaren, doch de ene is zus en de andere zo. Daarom voelt de Aaltense raad er niets voor, weer een ander model te bedenken. Laat men, zo oordeelde de raad, overal dezelfde soorten toga nemen. Het enige verschil zou kunnen bestaan in de ge meentewapens. Volgefis het Britse Labourblad „Dai ly Herald" zijn de Britse plannen voor massaproductie van atoombommen in geval van een noodtoestand voltooid. De plannen zouden, indien noodzake lijk, snel kunnen worden uitgevoerd in zes centra. Spannend duel tussen Bentley, de rechts-binnen van Chelsea en Ham mond, de linkshalf van Charlton, tijdens de wedstrijd Charlton Chelsea. Nederlandse motorrijders weerden zich te Mettet Op het bekende circuit van Mettet is onder geweldige belangstelling het Belgische motorseizoen voor zover het de zuivere snelheid betreft geopend met nationale en internationale wed strijden in de 250, de 350 en de 500 cc klasse, alsmede voor zijspannen. Ta! van beroemde cracks namen er aan deel, bij wie Fergus Anderson met een nieuwe 250 cc Guzzi met vijf versnel lingen en de officiële AJS-ploeg met Doran en Coleman. Ook Norton was sterk vertegenwoordigd. Voor Neder land kwamen Van Rijswijk, Simons en Steman uit en zij wisten in dit selecte gezelschap tot eervolle prestaties te komen. Steman werd met Excelsior derde in de 250 cc klasse achter twee oersnelle Guzzi's en Van Rijswijk met Triumph derde in de 500 cc klasse ach ter Coleman, die met een gemiddelde van ruim 151 km/u. reed, en Doran. In de 350 cc klasse werd Simons vijfde en Van Rijswijk zesde. Beiden bereden een Velocette. (Advertentie. Ing. Med.) 33. Maar Kareltje had niet aan de krant gedacht! Billie had bij de her bergier het avondblad besteld, en toen dat even later boven werd gebracht vouwde hij met een genoeglijk gezicht zijn krantje open. „Zo, eens kijken, wat ze te zeggen hebben over dat kleine in- braakje van ons! Het zal wel weer het oude liedje zijn. Politie volgt het spoor!" Maar Kareltje sloeg de schrik om het hart. Daar had hij helemaal niet aan gedacht. Wat zou er in de krant staan? Verbeeld je dat er een be drag werd genoemd. Ja hoor, daar had je het al! Kareltje zag het gezicht van zijn compagnon veranderen, terwijl hij verder las en toen Billie eensklap» met een grom uit zijn fauteuil omhoog, schoot, begreep hij, dat het spel verlo ren was. „Hoeveel zei je, dat je weg genomen had?" vroeg Billie op drei gende toon. „I-i-ik?" „Ja, jij!" „Vooruit, vertel op, wat heb je met de rest van het geld uitgevoerd'" ,Ik w-w-weet niet w-w-wat je b-b-bedoelt", stotter- K'areltje. „Ja, je weet heel goed wat ik bedoel. Je beeft als een riet! Vooruit, zeg op!" Ontzet staarde Kareltje zijn compagnon aan, want hij begreep heel goed, dat Billie niet zou aarzelen om zijn bedreiging uit te voeren. Eens te meer is bewezen, dat een ploeg van elf individueel goede spelers nog niet een goed elftal is. Immers, de elf junioren, die Zondag legen C.S.V. in het veld stonden, waren zeker niet ge speend van techniek, maar het onder ling verband was zeker het eerste half uur niet voldoende aanwezig. Daarom was het des te meer jammer, dat de wel behoorlijke Flevodoelman N. Koorn in deze eerste periode enige kostbare fouten maakte. Later maakte hjj wel veel goed, door enige goede schoten te stoppen, maar doordat de Castricum- mers reds een ruime 50 voorsprong hadden, kreeg de jeugd niet meer die tegenstand, die C.S.V. haar had kun nen bieden. Beide achterspelers waren hun plaats wel waard. A. Keesman (C.S.V.) was zijn tegenstander H. Stolk, een C.S.V.- junior die een betere indruk maakte dan zijn collega-linksbuiten W. Zijl stra (Hollandia), vaak de baas. W. de Vries, de linksachter van de junioren (Hollandia) trapte zuiver en hard. In de middenlinie excelleerden de beide halfspelers, H. Dietz (O.S.V.) en H. de Leeuw (Alc. Victrix), in de eerste helft goed geasisteerd door spil T. Fontyn (O.S.V. Helaas werd hij in de tweede helft vervangen door P. Snijders (Alk- maarse Boys), wat de verdediging niet ten goede kwam. Over de voorhoede kunnen we min der enthousiast zijn. De linksbuiten W. Zijlstra (Hollandia) was zwak, de r.- buiten, C. Winkel (Sehagen), daaren tegen ontegenzeggelijk de beste van het quintet. Het binnentrio, bestaande uit Aan het Nederlands kampioenschap hoofdklasse klein biljart anker kader 38/2, dat van 8 tot en met 11 Mei in Apeldoorn wordt gehouden, zullen deelnemen J. Franken (Tilburg), H. J. de Kleine Jr. (Zwolle, L. van Leur (Oss), J. Lieshout (Rotterdam), A. Mol (Amsterdam), L. van Reyen (Heerlen), H. Scholte (Eindhoven) en P. Zondervan (Leeuwarden). FRANSE TENNISPLOEG VOOR DAVISCUP SAMENGESTELD De Franse tennisploeg die op 9, 10 en 11 Mei te Oslo tegen Noorwegen uit komt in de eerste ronde van het Davis- cuptournooi (Europese zone), bestaat uit Bernhard Destrimea.u. Robert Ab- desselam, Paul Remy en Robert Haillet De winnaar van deze wedstrijd speelt in de tweede ronde tegen Nederland. FEUILLETON DOOR 5 Ook hebben we vrij veel conversatie. Heather voelt zich, dat spreekt van zelf, een beetje eenzaam. Wanneer nu iemand de taak op zich neemt, haar zoveel mogelijk te amuseren en in de goede stemming te houden.Mevrouw Melrose voltooide haar relaas met een gebaar. „Welnu, juffrouw Newcombe", zei ze tenslotte, „dat is eigenlijk wat ik verlang". „Ik begrijp het", zei Barbara glimlachend bij de gedachte aan Lucie's kwalificatie „meid-huishoudster". „En wat betreft de hulp in de huishouding?" „O, die is van weinig betekenis. Mis schien wat stofafnemen en schoonma ken. Ik zou graag willen, dat u voor Heatrer's kamer zorgde, natuurlijk uit gezonderd de bepaalde schoonmaakda- gen eens per week: we hebben geluk kig de nodige dienstboden. Op het ogenblig zelfs heel goede, maar tegen woordig weet je nooit, hoelang zulke meisjes zullen blijven. Ik heb mijn ad vertentie zo ingericht, dat ze tot geen misverstand aanleiding kon geven en dus niemand zou solliciteren, die zlth wilde laten bedienen". „O, dat zou ik zeker niet verlangen, tk ben bereid, alles te doen en ben huishoudelijk aangelegd." „Woont u bij uw ouders thuis?" „Neen Ik ben kort geleden gedemo biliseerd en woon met een vriendin op een flat in Hampstead." „Juist. Hoe lang is u In dienst ge weest?" De sollicitante gaf een kort overzicht van haar vroegere werkzaamheden. Ze noemde ook de namen en adressen van haar gewezen superieuren, bij wie me vrouw Melrose informaties kon inwin nen. Laatstgenoemde deelde hierop mee, dat ze een salaris van tweehon derd-vijftig- pond per jaar aanbood. Barbara had moeite een kreet van ver bazing te onderdrukken, want in haar omstandigheden scheen deze som bijna een klein vermogen! Ze zou de helft óók hebben aanvaard! Op de vraag of zij met de betaling accoord ging ant woordde ze dan ook onmiddellijk: ..O, ja, ten volle". „En zou u graag bij ons komen?" „Daar ben ik- Zejter van. Heel graag zelfs'" g'stond op. Het ge- e ten einde. maar- voor afge- l^heb cfl met enige 'aar om aller- Mevrouw sprek schi „Zullen sproken b andere mei: lei redenen eigenlijk wen! zal ik nog inlicht: daarna zend ik afspraak te bevestigen noegen doen als u zo - gauw wilde komen". „Ik kan komen zo gauw als u wenst", Met een blik op de hollende hernam mevrouw Melrose: „Vandaag is-het de negende. Zullen we zeggen de negen tiende? Dat is Maandag over een week. U neemt de trein naar Headcorn en sis u me laat weten, op welk uur u aan komt, wordt u met de auto afgehaald". et wat lk goede orde 'nnen, maar rief om onze t Zou me ge- mogelijk Toen Barbara Claridge's Hotel verliet voelde ze zich zo licht als een veertje. Bij haar aankomst te Londen was de lucht zwaarbewolkt: nu echter scheen de zon. Vlug liep ze naar Oxford Street in blij-opgewonden stemming. De vo rige dag om dezelfde tijd had ze er nog geen idee van wat ze moest beginnen, boe ze 't moest aanpakken om in naar levensonderhoud te voorzien. Nu vas dit zowaar al uitgemaakt. Lucie zou wel zeggen, dat zij, Barbara, gek was, maar dat zou haar niet hinderen en niets zou haar op het besluit om de nieuwe betrekking te aanvaarden, doen terugkomen. Over tien dagen zou ze naar Lawnside Hall vertrekken, om er gezelschapsjuffrouw bij Heather Mel rose te worden. En wat meer was: Ze hield zich overtuigd, dat die „baan" haar best zou bevallen. TWEEDE HOOFDSTUK Lawnside Hail lag een heel eind van de weg af. De hoge smeedijzeren hek ken, die al eeuwen lang de ingang van de lange oprijlaan met haar drie rijen bomen hadden gemarkeerd, stonden dag en nacht open, zowel winter als zomer. In vroeger jaren had een koet sier het grijze stenen huisje bij die hek ken bewoond en had zijn vrouw, al buigend voor de passerende edele he ren en dames, telkens de hekken ge opend en gesloten Kolonel Melrose had evenwel aan die gewoonte een einde gemaakt. Hij zei. dat de vrouw van zijn chauffeur wel wat anders te doen had dan zich met zulke onzin op te houden De kolonel was iemand, die iedereen in ziin dienst goed placht te behande- len. Zijn vrouw vond, dat hii daarbij overdreef, dat hij alle arbeiders op het landgoed en de bedienden in huis grondig bedierf. Van die aanmerkingen nam hij weinig notitie, want in de loop der jaren had hij wel geleerd, dat het dwaas zou zijn, zich haar uitval len aan te trekken. Vroeger had ze de macht bezeten, hem te kwetsen met haar voortdurend kritiek, haar vlugge snijdende opmerkingen, in 't algemeen met haar houding tegen alles wat hij deed of zei. Tenslotte en vrijwel met één slag was hij tot de conclusie ge komen, dat het hem niet meer kon schelen. Hij zou zijn weg gaan, zij de hare, maar om de kinderen zouden ze bii elkaar blijven. Dat was dan ook alles Kolonel Melrose had geen beschou wende geest. Slechts een enkele keer kwam het bij hem op, dat hij toch heel wat gelukkiger had kunnen zijn en dat het leven hem na vijf-en-twintig jaren huweliik weinig meer had aan te bie den. Hij had iets anders verwacht, toen hij indertijd met Helen van de huwe lijksreis terugkeerde en haar naar Lawnside Hall bracht, het oude grijze gebouw met zi.in kruisvensters en to rentjes, sinds vele geslachten eigen dom van zi.in familie. Toen had hii dromen gehad, die nooit verwezenlijkt waren, dromen vol romantiek, welke hem waren voorbijgegaan. Nu was hij tot óo overtuiging geraakt, dat hii des tijds niet slechts jong, maar ook dwaas en overgevoelig was geweest. Hij had zijn vrouw ernstig en idealistisch be mind. maar als hij_ nu op die jaren terugzag, kon hij nimmer precies zeg gen wanneer hij ontdekt had, dat Helen en hij eigenliik niet bij elkander pasten. Soms vroeg hij zich bij zo'n terugblik af, wie van hen tweeën nu feitelijk de schuld droeg van de mislukking. Juist toen hij de oprijlaan kruiste, kwam een heel klein open autootje om een hoek suizen en hield met veel rem- mengeknars. dat hem bijna overluid deed protesteren tegen zoveel onbe suisdheid, naast hem stil. Joan, zijn jongste dochter, wier donker haar lus tig in de wind wapperde, rieD hem vro lijk toe, dat ze op weg was naar het station. (Wordt vervolgd.) B. Aten (W.F.C.), K. Snelders (Zaan» dijk) en E. Bruines (Westfrisia). schoot helaas slecht. Het veldwerk was goed verzorgd, waarbij het fraaie werk van E. Bruines opviel. C.S.V. startte in een hoog tempo, als was het een competitiewedstrijd en dank zij ongelukkige momenten van doelman Koorn was het reeds na acht minuten 30 dooi- doelpunten van Veldhuizen, Icke en Stolk. Schenk en Veldhuizen voerden de voorsprong tot 50 op, vóór Winkel voor de junioren een tegenpunt wist te maken. Na de rust weerden de junioren zich beter, maar de C.S.V.-achterhoede bieef mees ter van het terrein. Aan de andera kant wist Veldhuizen nog tweemaal de roos te treffen, waardoor C.S.V. met 71 won Stolk miste voor C.S.V. nog een strafschop. Voor het eerst na de corlog is Nereus er Zondagmiddag in geslaagd het hoofd nummer van de Varsity, de oude vier, te winnen. De Amsterdamse studenten legden de 3 kilometer af in de fraaie tijd van 10 min. 54.0 sec. Tweede werd Njord met een achterstand van 2 W lengte, derdé Laga op 4 lengten, vierde Triton, vijfde Aegir en zesde Argo. Da winnende ploeg bestond uit Heyen- brock(slag), Fontani, Beye en Pennink (boeg) met Cari als stuurman. De wed strijd werd gehouden in het Amsterdam- Rijnkanaal bij Utrecht. Nolten was vele Belgen te snel af De vijfde en laatste wedstrijd van hel Luikse lentecriterium, een wegwed strijd voor amateurs van Luik naar Remicourt is gewonnen door Nolten (Ned.) Hij legde de 102 km af in 2 uur 43 sec. Het eindklassement van het criterium luidt: 1. Nolten (Ned.) 50 pnt., 2. Mathieu (Belg.) 28 pnt., 3. Wau- comont (Belg.) 27 pnt., 4. Lacroix (Belg.) 26 pnt., 5. Ehlen (Ned.) 25 pnt. OEFENWEDSTRIJD DAVISCUP Te Noordwijlc zijn Zaterdag de eerste tennis-oefenwedstrijden gehouden voor het komende Daviscuptournooi. De uit slagen luidden: Wilton sl. Van Swol 4-8, 9-11, 11-9, 6-2, 6-2. Rinkel sl. Van Mee geren 8-6, 1-6, 6-3, 5-7 en 6-4. v M. Croiset: Het petitionnement, A. Marja: De bajesballade van Wilde Oscar. Podiumreeks, uitg. De Qriehoek, 's-Graveland. Twee uitgaafjes in een en dezelfde reeks, waarvan men zich nauwelijks kan voorstellen, welk verband ertussen bestaat. Dat is er dan ook alleen In het niveau, waarop beide zich bewe gen. Het ene boekje bevat een voor treffelijke novelle van een man, die als schrijver een even goede naam be gint te krijgen als met zijn optreden als voordrachtskunstenaar. Het is een verhaal in de vorm van een biecht: de biecht van een bezetene over een ont moeting met enkele al even beklem mende figuren. De catastrofale afloop van deze ontmoeting wordt nauwkeu rig getekend en in haar onontkoom baarheid overtuigend voorgesteld. Het andere geschrift is een herdich ting van Wilde's Ballad of Riding Gaol. Marja heeft het precieuze van Wilde's stijl volkomen laten vallen. Hij heeft in zijn bewerking een ruim gebruik gemaakt van bargoense termen en daarmee een uiterlijke rauwheid be reikt, die in wezen het neest geschik te voertuig is voor de felle bewogen heid. Zij is geen spel, zij is bittere ernst, deze rauwheid. De herdichting zelf is met groot meesterschap geschre- BESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Zaterdag wa ren: loggers: SCH 120 f 9900; KW 73 f 4270, 140 f 4660, 37 f 5065, 95 t 3150, 130 f 2550; kotters: IJM 208 f 3440; WR 67 f 2720, 33 f 2920; IJM 227 f 160, 11 f 2410, 213 f 240, 52 f 980, 277 f 2341 KW 189 f 480, 10 f 3840, 92 1 1230.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 8