Vordering van staalindustrie in de VS onwettig verklaard r rspel van aderde Invoering loonsverhoging is verboden Geallieerd protest bij de Russen Verbondenen dienen compromis in te Panmoendjon Scherpe liberale critiek op het Duitse souvereiniteitsverdrag Een nieuw juridisch probleem in de zaak-Westerling Jenes en-wedstrijd programma Woensdag 30 April 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN .149e Jaargang No. 102 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN President Truman in het ongelijk gesteld Clipper van PAA vermist Griekse koning naar Turkije Stakingsdreiging neemt sterk toe zeer wegens beschieting ven 'zoek zullen instellen naar de ware toe dracht van de beschieting. Frans vliegtuig SLAAPWANDELAARSTER VIEL UIT VENSTER Arbeider op de „Kedoe" omgekomen Commissie van toezicht is tweede geschilpunt Eindhovens vrouwen aan de spuit Uitlevering krijgsgevangenen tegen aanleg van vliegvelden Plannen voor helicopter met veertig zitplaatsen Donderdag valt de beslissing Een vreemd voorwerp boven Singapore Ambassadrice van de menselijkheid Beschikking van R C. was geen beschikking De rechtbank volgt verdediger Generaal Eisenhower 19 en 20 Mei in Den Haag Relletje in de Jordaan >r je, totdat ik ze- ïilig zouden zijn en 1 die smoesjes maar nu alleen maar, ■gen hebt, dan zul- ïr vergeten". „Goed em klonk dankbaar, was hem te verge- lier wel een eindje heb het ergens in en onbewoond huis, an het bos!" „Weet uis onbewoond is?" mens in; ik denk iet vacantie waren, pel kranten en post iolutie van de fede- waarin men zich :en bodem-pensioen, an verbetering im- ll, evenals de reso- fdbestuur, dat zich de classificatie van De Beurs, wnd.- deelde in het fi- ee. dat de ontvang- 1173.05 en de uitga heer P. Kat, deelde mee, dat de op 23 propagandavergade- en ook financiële /er werd als be- in de plaats van de dt. Het ledental be- 361 leden en 127 ge werd gekozen in de m de heer S. de d. S. de Beurs. Her heren P. Kat en K. ivaardigden naar de -ing werden aange- van Dijk en mevr. elde ten slotte me- mte in wijken zal oor het winnen van sn vijftigslagenwed- man namen 43 kol- ord-Holland deel. De lgt: Vries, Alkmaar 507 deboom, Koog a .d. 3. W. Ooteman, Bo nten; 4. serieprijs J. •spel bij loting met entenaar, Barsinger- jet); 2. K. Dekker, punten (sajet); 3. 452 pun- maart met 101 pun- agerman. Lutjebroek Palenstijn, Alkmaar Haan, Wijdenes 421 W. Groot, Oostwoud Oostwoud 385 Wijdenes 343 pun- Wijdenes 314 pun- Schaap, Wijdenes 67 Q 30 APRIL. 402 m.: 7.00—24.00 ia. 7.00 Klok. 7.01 de Omroep door Mr Nieuws. 7.22 Meisjes- jziek. 8.00 Klok. 8.01 de Omroep door Mr Nieuws. 8.22 Koper muziek. (In de pauze: raad", telefoongesprek 9.00 Voor de 9.35 Piano- erlandse volksliedjes. 10.30 O ram .muziek. 11.20 Orgelspel, voor het Paleis 12.01 Militaire ka- Tuinbouwmededelin- ntsmuziek. 12.55 April bezoekt Canada en n. 13.00 Klok. 13.01 arillon-klanken. 13.25 Pianoduo. 14.00 „Over Gedenkklank", cause eest en soliste. 15.00 ma. 16.00 Gramofoon rtages militaire para- >rkest en solist. 17.45 g op Nieuw-Guinea. euws. 18.15 Metropole sten. 18.40 Flitsen van oeken van H. M. Ko- i.K.H. Prins Bernhard 19.00 „Dit ls mijn muzikale enquête. 00 Klok. 20.01 Nieuws 20.08 Oranje-avonden denkbaar zonder Ko- ie. 21.35 Oud-Neder- )0 Nederlands feest in 22.30 Cabaret. 23.00 23.15 Marinierskapel, 298 m.: Nationaal 10 00 Zie Hilversum 10.30 R.K. uitzen- en toespraak. 11.00— I. Directie; J. BLTLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.mm. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Radiocontact is boven Brazilië verbroken De Pan Americain Airways verkeren in ongerustheid over het lot van een „Clipper" met vijftig inzittenden, welke op weg van Rio de Janeiro naar New- York plotseling niets meer van zich heeft laten horen, Men verloor het radiocontact met het toestel, toen het zich tussen Belem en Santos boven het Braziliaanse oerwoud bewoog. Een mo ment werd valse hoop gewekt door een bericht van een persbureau volgens hetwelk het toestel in Belem do Para zou zijn geland, doch dit is later tegen gesproken. Men poogt thans de plaats van het toestel te bepalen. Koning Paul van Griekenland heeft een uitnodiging van de Turkse presi dent Celal Bayar aanvaard voor een bezoek aan Turkije. Men gelooft te Athene, dat koning Paul volgende maand het bezoek zal afleggen. Rechter David Pine van het Amerikaanse federale gerechtshof te Washington heeft in een uitspraak verklaard, dat de vordering van de Amerikaanse staal industrie door de regering op 9 April j.l. onwettig is. Voorts vaardigde hij een voorlopige beschikking uit, waarin bepaald wordt dat de regering niet de loons verhogingen mag invoeren, welke door de raad voor loonstabilisatie zijn aan bevolen. De metaalbewerkers kunnen nu in staking gaan, daar zij niet meer in dienst van de regering staan. De voor zitter van de betrokken vakvereniging, Philip Murray, heeft in dit verband tc Cleveland verklaard, dat de metaalar beiders thans „niets anders rest dan onmiddellijk het werk neer te leggen. Naar AFP uit vakverenigingskringen verneemt, is een dergelijk order reeds uitgevaardigd. Men verwacht, dat de regering in hoger beroep zal gaan. De rechter bestreed vooral de opvat tingen van de advocaat voor de rege ring ten aanzien van de uitvoerende macht van.de president. Hij zeide ver der, dat de gevorderde bedrijven geen schadevergoeding voor de vordering kunnen krijgen. Zoals bekend vorderde president Truman de staalindustrie, anderhalf uur voordat 600.000 arbeiders uit deze bedrijven in staking zouden gaan ten einde hun looneisen kracht bij te zet ten. Hieraan wilden de werkgevers, on danks de aanbevelingen van de raad voor loonstabilisatie, geen gehoor ge ven. wL___L 1;lben verklaard, dat zij eerst een onder- VEN Frans passagiersvliegtuig van de „Air Franoc" is gistermorgen op weg van Frankfort naar Berlijn hoven Könnern in de Sowjetrussische sector, waarbij het zich evenwel in een inter nationale luchtcorridor bevond, door twee Russische straaljagers van het type Mig-15 gedwongen op geringere hoogte te gaan vliegen en vervolgens gedurende enkele seconden fel met machinegeweren en kanonnen bescho ten. Twee Duitse passagiers en een Franse steward werden hierbij gewond en het vliegtuig werd zo ernstig be schadigd, dat het slechts met de groot ste moeite het Berlijnse vliegveld Tem pelhof kon bereiken. De meeste kogels troffen het voorste gedeelte van het toestel. Er ontstond geen paniek onder de passagiers, hoe wel een Duitse vrouw in de maag werd getroffen, een Duitse journalist in een arm en een been en een Franse steward in zijn knie. De Franse ste wardessen verleenden de gewonden eerste hulp. Het Franse ministerie van vervoer heeft onmiddellijk opdracht gegeven een onderzoek naar het incident in te stellen. Officieren van de Amerikaanse lucht macht toonden zich zeer verwonderd, dat de bemanning erin geslaagd is, het zwaar gehavende vliegtuig veilig aan de grond te zetten. In de romp en de vleugels bevonden zich o.a. zeven grote granaatgaten, de rechtermotoren van het viermotorig toestel werden door machinegeweerkogels tot stilstand gebracht en op de grond en op twee zitplaatsen bevonden zich bloedplassen. De drie Westberlijnse geallieerde commandanten hebben na een spoed- bijeenkomst gisteravond bij generaal Tsjoeikof, de voorzitter van de Rus sische controle-commissie krachtig ge protesteerd tegen de „ongerechtvaardig de aanval". Er wordt in het protest een onmiddellijk onderzoek, bestraffing der betrokkenen cn een „behoorlijke scha devergoeding" geëist. De Russen heb- De 13-jarige dochter van de heer H. van de Bijl te Lemmer stapte als slaap wandelaarster uit haar bed. Inplaats van de slaapkamerdeur te openen, ging zij door het venster en viel van vijf meter hoogte op de betonnen tegels. Zij brak beide armen en moest naar het ziekenhuis te Sneek worden overge bracht. Inmiddels hebben de Russische auto riteiten in Oost-Duitsland een tegen- protest bij de Fransen ingediend. Hierin wordt beweerd, dat het Franse toestel nabij Gotha de corridor naar Berlijn heeft verlaten en ten slotte 25 kilometer ver op Oostduits gebied was doorge drongen. Russische vliegtuigen moesten toen in actie komen. Bevrijdingspogingen mislukten Bemanning van het Lloydschip „Ke- doe", brandweer, politie en mensen van de GGD in Rotterdam hebben gis termorgen urenlang in angstige span ning verkeerd, of het leven van een 25-jarige classificeerder behouden zou kunnen worden. Helaas is dit niet mo gen gelukken. De man, de 25-jarige C. Snijder, was op dat uur één van de olietanks van de „Kedoe" binnengegaan, die pas met een speciaal preparaat was schoonge maakt. Er moest n.l. nog enig werk geschieden. Een eigenschap van het gebruikte preparaat is, dat de dampen „beschonken" maken, maar het uit te voeren werk zou slechts korte tijd ver eisen. Toen de man na enige tijd niet terugkeerde en op roepen van de col lega's geen antwoord gaf, is men gaan kijken. Toen zag men de man bewus teloos en beklemd hangen ter hoogte van het voorste mangat. Hieruit kon hij uren later worden bevrijd. Hij was toen reeds overleden. Indien het overblijvende drievijfde gedeelte der krijgsgevangenen wordt De delegatie der verbondenen heeft Dinsdag op de plenaire zitting van de wapenstilstandsconferentie te Panmoendjon aan de communistische onderhan delaren een compromisvoorstel overhandigd, dat bedoeld was als een krachtige poging, om de bestaande impasse te doorbreken. Het bestaat hierin, dat de ge allieerden bereid zijn, de aanleg van vliegvelden op Noordelijk gebied gedu rende een bestand te aanvaarden, indien de communisten zich er mee accoord verklaren, dat tweevijfden der krijgsgevangenen in geallieerde handen die zulks wensen niet terugkeren naar de plaats van herkomst. teruggezonden, zal hun aantal toch al- lijd nog hoger zijn dan dat van de ge allieerde en Zuidkoreaanse gevangenen in communistische handen. Er is nog een ander punt, waarover men het nog steeds niet eens is. Dat be treft de samenstelling van de neutrale commissie, welke toezicht moet hou den op de naleving van de bestands- voorwaarden. De communisten eisen, dat ook de Sowjetunie in deze commis sie zal worden opgenomen. De verbon denen hebben Maandag een lijst over handigd met de namen der landen, die hierin vertegenwoordigd dienen te zijn: er is niet bekend gemaakt, welke dat zijn. Er verluidt echter, dat men be reid is, het lidmaatschap van de Sow- jet-Unie te aanvaarden, mits ook Ame rika in de commissie wordt toegelaten. Men verwacht, dat het verscheidene dagen zal duren, voordat de Noordelijke onderhandelaren in staat zullen zijn, te antwoorden op de jongste geallieerde voorstellen. Zij zuller. waarschijnlijk eerst hun regeringen en misschien zelfs de Sowjet-Unie willen raadplegen De voorzitter van de B.E.A., lord Douglas of Kirtleside, heeft medege deeld, dat vier Britse firma's thans werken aan plannen -voor de productie van een helicopter met 40 zitplaatsen voor de British European Airways Lord Douglas hoopte dat binnen vijf jaar een rechtstreekse helicopter-ver- binding tot stand zal gekomen tussen de stadscentra van Londen en Parijs. sle -programma, ge défilé voor in 15—21 het Bezoek Scherpe critiek op de tekst van het Duitse souvereiniteitsverdrag, dat dr Adenauer nog in Mei met de westelijke geallieerden zal ondertekenen, wordt thans geuit door de liberale partij, een der regeringspartijen van welker stem men de ratificering van het verdrag in het parlement afhankelijk is. Dr Adenauer heeft gisteren de par tijen der coalitie over de tekst ingelicht en de leiding der liberale partij heeft officieel verklaard, dat zij „een smarte lijke teleurstelling" ondervindt over de stand der onderhandeingen, die in non- stop-tempo worden voortgezet om de verdragen binnen enkele weken klaar te hebben. De partij „twijfelt aan de mogelijkheid, dat zij de tekst van het verdrag, zoals die op het ogenblik be staat, voor haar geweten en voor het volk kan verantwoorden". „Zorgvuldig moet vermeden worden, dat door het afsluiten van deze verdra gen de hereniging van Duitsland in ge vaar komt en de vrijheid van beslissing voor een verenigd Duitsland bij voor baat wordt ingeperkt", zo heet het in de verklaring der partij. Het verdrag vertoont naar liberale opvatting al te zeer „de toeleg der ge allieerden om zoveel mogelijk van het recht van de overwinnaar ook in de nieuwe verhouding te bewaren". Dit wordt door de partijleiding „een onver- dragelijke tegenstrijdigheid" genoemd, vergeleken met de gelijkgerechtigdheid die van het verdrag verwacht moet wor den. „Onder deze omstandigheden zal het nodig zijn het gehele verdrag nog voor zijn definitieve afsluiting aan een grondig nieuw onderzoek te onderwer pen", zo heeft de partijleiding ver klaard. Het bestuur der partij zal Don derdag in Bad Godesberg bijeen komen om zijn houding tegenover het verdrag te bepalen. Speciaal met het oog op het brand gevaar van de houten woningen die in het Eindhovense stadsonder- deel Tongelre staan, is voor deze wijk een vrijwillig brandweercorps opgericht, dat uit 28 dames bestaat. Het mannelijke deel is n.l. overdag nooit thuis. Reeds zijn de eerste oefeningen gehouden, zoals op deze foto's te zien is. Ook het koppelen van de slangen geeft de dames geen moeilijkheden. Volgens vele ooggetuigen is Dinsdag boven Singapore een blinkend sigaar- vormig voorwerp v/aargenomen, dat met tussenpozen rook uitstiet. Het ge leek op een vleugelloze raket. Het ver dween in de verte, toen het de laatste en grootste rookwolk uitstiet. Officieel is medegedeeld, dat op het tijdstip van de waarneming van dit voorwerp geen weerbalons en geen straalvliegtuigen in de lucht waren. Het verkeer in de za kenwijk kwam geheel tot stilstand, doordat iedereen naar boven keek. Ur ligt voor ons gevoel een bij- zondere symboliek in twee data van verjaardagen in het Ko ninklijk Huis, die ons lief zijn en 'waaraan tevens een méér dan normale feestelijke gedachte is verbonden: 30 April en 31 Augus tus. De lange, zegenrijke rege ringsperiode van de Koningin der Nederlanden, die thans Prinses Wilhelmina wil heten, heeft ons vertrouwd gemaakt met 31 Augus tus; een dag, midden in de zomer: niettemin op de drempel van het jaargetijde, waarin de rijpe was dom overgaat in de gele, bruine en gouden herinnering van een schitterend verleden. Tegen de lieftalligheid van de lente en de uitbundigheid va^ï' dé zömé'r staat immers de nadenkende, in zichzelf gekeerde wijsheid van de herfst. De datum van 30 April ligt pre cies in het midden van de lente, als het ware in het voorportaal van een stralende, warme toe komst. Wij geloven niet beter te kunnen uitdrukken wat er in het Nederlandse volk omgaat op deze Koninginnedag dan juist met te duiden op deze symboliek. In Ko ningin Juliana zijn verleden, heden en toekomst op harmoni sche wijze verenigd. Zij is in hart en ziel de draagster van een tra ditie, schoner dan enige ter we reld; zij onderkent de grote moei lijkheden en zorgen van het heden en treedt ze met ernst en vrouwe lijke onbevangenheid tegemoet; zij wijst, dus doende, de weg naar een toekomst van aardse wel vaart, zoals de lente steeds de richting is naar volle bloei en rijke oogst. Wij, Nederlanders, zien te vaak over deze konink lijke eigenschappen heen. Men raakt ook aan het uitzonderlijke gewend, indien men dat dagelijks bij zich weet. Ifoningin Juliana is vandaag twee etmalen thuis. Haar reis naar de Verenigde Staten als ambas sadrice van de menselijkheid heeft niet alleen daarginds grote in druk gemaakt. Wie zich getrouw op de hoogte heeft gesteld van de woorden, daar gesproken, en de handelingen, daar verricht, zal zich net als wij plotseling opnieuw er van bewust zijn ge worden, dat die eenvoudige, harte lijke, vrouwelijke Nederlandse Koningin de gaven van hoofd en hart bezit om de kwalen van het heden open te leggen voor wie oog en oor gebruikt om te zien en tê horen; dat Koningin Juliana bovendien de intelligentie van haar geslacht heeft om de weg naar een betere toekomst scherp te tekenen. Zij staat om het beeld van de aanvang te hernemen inder daad midden in de lente, met een Winter van koude onmenselijkheid achter zich, maar een warme bloeiende, zomerse toekomst voor zich. Wat zij als moeder voor haar dochters is, blijft voor het groot ste deel binnen de muren van I paleis in Soestdijk. Maar wij we ten, dat daar dezelfde eigenschap pen schitteren, die wij in haar openbare leven zo bewonderen. Tussen verleden en toekomst ligt het heden van de lente. Waarin wij met Koningin Juliana alle kansen in eigen hand hebben. Laten wij die kansen grijpen, terwille van hgar. En van onszelf. Bij alle juridische problemen, die al aan de affaire-Westerling kleven, heeft zich er onverwacht nog een gevoegd. De Amsterdamse rechtbank heeft n.l. be slist, dat de beschikking van de rechter-eommissaris, waarhij de vordering van het openbaar ministerie tot in bewaringstclling van Westerling werd afgewe zen, niet voldoet aan de wettelijke eisen (zij was n.l. niet „met redenen om kleed") t derhalve geen beschikking is, zodat het openbaar ministerie voor wie overigens geen andere weg openstond appèl heeft aangetekend tegen iets, dat geen beschikking is en dus eigenlijk niet in beroep had kunnen gaan. Met andere woorden heeft de rechtbank dus beslist, dat het openbaar ministerie in zijn beroep niet ontvankelijk is. Naar bekend besliste de rechter commissaris mr J. Knottenbelt op 16 April j.l., nadat hij Westerling verhoord had, dat er wel een gerechtelijk voor onderzoek tegen de ex-kapitein moest worden ingesteld, doch dat Westerling in tegenstelling tot de wens van de of ficier van justitie op vrije voeten mocht blijven. In zijn beschikking vermeldde mr Knottenbelt slechts, dat hij geen grond' voor dadelijke vrijheidsbene ming had gevonden. Bovendien legde hij in zijn verbaal deze beslissing in de mond van Westerling en wel als volgt: ..U zegt mij, da* u geen termen gevon den hebt voor dadelijke vrijheidsbene ming". De verdediger van Westerling, jhr mr Beelaerts van Blokland uit Den Haag, betoogde Maandag bij de behan deling van het beroep in raadkamer voor de Amsterdamse rechtbank, dat dit verbaal van mr Knottenbelt niet kon worden aangemerkt als een be schikking, zoals bedoeld in art. 446 van het wetboek van strafvordering. De rechtbank, onder presidium van mr. B. de Gaay Fortman, heeft hem hierin zoals gisteravond bekend werd ge volgd. Zo is de affaire Westerling terugge keerd in het eerste juridische stadium. Er zijn thans twee mogelijkheden: óf de rechter-eommissaris is het met de uitspraak van de rechtbank niet eens en handhaaft zijn eerste beslissing, (in welk geval het O.M. niet nogmaals be roep kan aantekenen, doch slechts bij de Hoge Raad in cassatie kan gaan) óf de rechler-commissaris stelt na een noodzakelijk nieuw verhoor van Wes terling in andere terminologie een nieuwe beschikking op, waarvan dan alsnog de officier van justitie /is ver tegenwoordiger van het O.M., indien dit nodig geoordeeld wordt, in appèl zal gaan bij dezelfde kamer van de Amsterdamse rechtbank, die het eerste beroep behandeld heeft. Vandaag zijn te Parijs verdere bij zonderheden bekendgemaakt over ge neraal Eisenhowers afscheidstournée door Europa. Hij bezoekt Bonn op 2 Mei, Londen op 16 Mei en 's Graven- hage op 19 en 20 Mei. Op het ogen blik vertoeft hij in West-Duitsland. Politie contra de menigte Er klonk Maandagavond een schot door de Jordaan. Temidden van een opgewonden menigte trachtte een Am sterdams agent van politie een vluch teling te achterhalen, maar iemand gooide hem een fiets voor de voeten. Toen trok hij zijn dienstpistool en los te een schot in de lucht. Het begon om half acht met een relletje op de hoek van de Tweede An jeliersdwarsstraat en de Westerstraat. Het publiek in de Jordaan was toege stroomd om te zien'hoe een vechtpar tij, die daar begonnen was, zou aflo pen, Twee agenten poogden met zach te drang de menigte te verspreiden, toen plotseling de 20-jarige Amster damse magazijnbediende J. H. één der agenten een harde slag tegen het hoofd toediende, waardoor deze bloedend op straat bleef liggen. In de consternatie zette de andere de achtervolging op de vluchtende ma gazijnbediende in en loste daarbij het reeds vermelde schot. De magazijnbe diende werd later aangehouden. Met behulp van inmiddels gearri veerde motorrijders van de politie werd de orde in de omgeving hersteld. Naar de politie ten slotte nog mede deelt, heeft de gewonde agent een lichte hersenschudding opgelopen. W-e.eA&oJitxf.ifa Verwachting tot Donderdagavond: WARM Droog en warm weer. Aanvan kelijk weinig, later hoofdzakelijk in het Zuidwesten van het land tijdelijk wat meer bewolking. Zwakke tot r, atige wind tussen Zuidoost en Zuid. DONDERDAG 1 Mei: Zon op 5.10, onder 20.05. Maan op 10.24, onder 2.19. de Verenigde Staten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1