Nederland herdacht de gevallenen In minder dan etmaal van Londen naar Johannesburg VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Trein reed op twee sporen gelijk Nationale plechtigheid in Ridderzaal De kans op oorlog minder groot R.T.C. MET DE WEST IS NOG NIET OVER HET DODE PUNT Opa Klijzing door Deen verslagen Amerikaanse staalcrisis in een impasse Onderhandelingen zijn mislukt Indo nesie zal de uitlevering eisen Van Iseghem dient een aanklacht in tegen Urks burgemeester Maan'dag 5 Mei 1952 149e Jaargang No. 106 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ,,Zij streden, omdat zij niet anders konden" Drie-treinen meer op lijn Alkmaar—Den Helder lAk&eAHt-pJiidhx Koningin en Prins bij de herdenking in Baarn Record van straalvliegtuig met passagiers Conferentie thans in nieuwe fase gekomen Lausten rookte 110 minuten, 25 seconden Sovjets kunnen ons niet meer verrassen Regering behoudt het beheer over bedrijven Comet verwisselde drie maal van bemanning Van Westerling Reder wil vervolging wegens smaad De wapenzendingen naar Europa worden versneld Aantal geesteszieken neemt toe Directie: J. bijlsma en C. KRAK Hoofdredacteur; h. m. koemans Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 In Deventer wera op ae nationale dodenherdenkingsdag door een twaalftal kinderen van omgekomen verzetslieden het Deventer monu ment onthuld. Verbazing in Coevorden Wonderlijk goede alloop Tot hun grote verbazing zagen de mensen, die gisteren op het station te Coevorden stonden, de Dieseltrein, die om 14,16 uur arriveerde, op twee spo ren het station binnenkomen. Het voorste treinstel, dat uit drie delen be staat, was normaal de wissel voor het stationsgebouw gepasseerd. De motor wagen, die middenin rijdt, passeerde door tot nu toe onopgehelderde oor zaak de wissel niet goed en werd scheef tussen de twee spoorlijnen mee gesleurd. Het achterstel van de trein bleef op het oude spoor doorrijden. De motorwagen sleurde een electrische lichtmast mee, alsmede het hekwerk van het tweede perron. Vlak voor het stationsgebouw kwam de trein tot stil stand. De passagiers konden zonder enig letsel de trein verlaten. Om 18 uur was de Diesel weer in haar norma le stand gebracht en kon op eigen kracht naar Zwolle vertrekken. Uit dit voorval is gebleken dat het flexibele Dieselmateriaal zeer sterk is. Bij een gewone trein was de ramp niet te overzien geweest. Met ingang van 18 Mei De zomerdienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen brengt op vele trajecten goede verbeteringen en het is zeker uitermate verheugend, dat met ingang van 18 Mei de treindienst Alkmaar-Den Helder in beide rich tingen met drie treinen zal worden uitgebreid, o.m. op werkdagen nieuwe treinen Alkmaar v. 6.44Den Helder a. 7.27 en Den Helder v. 17.15Alkmaar a. 18.00. Laatstgenoemde trein rijdt niet op Zaterdag. Nadat een vorige maal op dit traject eindelijk voor een deel die- seltreinen werden ingezet, brengt de nu komende verbetering de Noordkop van onze provincie weer een stap dichter bij de sinds lang gekoesterde wensen. Van de verbeteringen In de treinen loop elders in het land vermelden wij, dat het Westen dagelijks door vijftien treinen met Twente zal zijn verbon den, hetgeen een uitbreiding met drie sneltreinen betekent. De baanvakken Zwolle-Leeuwarden en Meppel-Gro- ningen kunnen 18 Mei in electrische exploitatie worden genomen. Hierdoor zal het treinverkeer tussen het Wes ten van het land en de Noordelijke provinciale hoofsteden voortaan ge heel eleetrisch kunnen geschieden. Ook hier zullen dagelijks vijftien verbindingen met het Westen tot stand komen Tussen Nijmegen en Arnhem vervalt de N/S-busdienst. Het aantal tr®lne" op dit baanvak wordt van 34 tot 4b in beide richtingen opgevoerd. T°en Amsterdammer een ben- zineblik wilde solderen en het voor dit doel boven een gasvlam hield, ont stond een explosie, waarbij de man ernstig werd gewond. WEINIG VERANDERING I\ TEMP iRATUUR Verwachting tot morgenavond- Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid Weinig verandering in tempera tuur. DINSDAG: Zon op 5.01, ondei 20.13; Maan op 16.30, onder 3.26. QVER GANS het land viel Zaterdagavond om twee minuten vóór acht een diepe stilte, een stilte, waarin allen in Nederland in gedachten waren bfj die vrou wen en die mannen, die het mooiste, dat zij hier op aarde bezaten, hun leven, offerden voor de vrijheid van ons vaderland. Zo was het Zaterdag een dag van gedenken en kwam men bijeen op fusilladeplaatsen, bij monumenten, voor een I eenvoudig kruis op een eenzaam graf en in herdenkïngssamenkomsten in de kerken. In de Ridderzaal te Den Haag, stemmig versierd met groen en bloemen, waarbij het paars overheerste, vond 's middags een nationale herdenking plaats in aanwezigheid van een vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, leden van de Raad van State en van het kabinet, leden van het corps diplomatique, nabestaanden van gevallenen, vertegenwoordigers van land-, zee- en luchtmcht en voormalige verzetsorganisaties. WA EEN openingsrede van de voor zitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman, die zijn bijzondere waar dering uitte voor het feit, dat zoveel vertegenwoordigers van andere mo gendheden aanwezig wilden zijn, hield prof. dr. ir. H. van Riessen een her denkingsrede. In de eerste plaats, zo zeide hij, moeten wij ons deze dag bezig houden met het eerbetoon aan de doden, die onder de slagen der bezetter gevallen zijn. Wat weten wij nog van de hel denmoed der gevallenen? Hoevelen zijn niet gestorven in eenzaamheid? En al kennen wij de omstandigheden van hun sterven, wat weten wij van de inner lijke beproevingen, die zij hebben door staan? Daarom is het goed, dat wij ons eerbetoon geven in stilte, in stil zwijgen voor het mysterie van het lij den en de dood. Maar daarbij dienen wij ook te be seffen wat het was, dat de strijders aanzette tot de strijd. Een verzetsstrij der, die men had gevraagd, waarom hij in het verzet was gegaan, antwoordde: „Omdat ik niet anders kon. God, die ons Zijn wet kenbaar maakt, heeft ons ten strijde geroepen, want het ging ojn Zijn recht dat geschonden was, om de liefde tot de evenmens, die Hij ons voorschrijft". Spreker besloot zijn rede met te peg gen, dat het leven en de dood van de thans herdachte landgenoten voor ons een aansporing moet zijn in een tijd, die een gelijke situatie biedt als toen. Want nog steeds staan de rechten en vrijheden van volkeren en mensen op het spel. En als het de wil van God is, dat de volkeren er niet toe zullen komen de moeilijkheden te overwin nen, dan bliift evenzeer de roeping van kracht om God te dienen in dit leven op de plaats waar wij gesteld zijn. De bijeenkomst in de Ridderzaal werd be sloten met het gezamenlijk zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Op vele plaatsen ]"JE PLECHTIGE herdenking te Baarn u werd meegemaakt door H. M. de Koningin en prins Bernhard. Terwijl een muziekcorps „Wenn ich einmal soil scheiden" speelde, legdei. de Koningin en de Prins een grote krans in witte en rode kleuren op het monument der gevallenen. Het vorstelijk paar was in het zwart gekleed. De militaire herdenkingsplechtigheid, die 's morgens op de Grebbeberg plaats vond, werd o.a. bijgewoond door de minister van Oorlog, ir. C. Staf, die een rede uitsprak, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen namens Koningin en Prins, luit.-generaal B. E. B. E. Has- selman chef van de generale staf en generaal Winkelman. Zoals gewoonlijk concentreerde de herdenking in Amersfoort zich op de begraafplaats „Rusthof", waar o.a. dui zend gedurende de oorlogsjaren in Ne derland omgekomen Russen braven liggen. Op een ander deel liggen de graven van Nederlanders, die in het kamp Amersfoort omkwamen. Verte genwoordigers van verschillende Oost- europese landen waren aanwezig en de Russische ambassadeur legde een krans bij het monument op de Russische gra ven. Duizenden Hagenaars maakten de stille tocht naar de Waalsdorpervlakte en ook op de Dam te Amsterdam viel om twee minuten vóór acht Zaterdag avond een grote stilte. Terwijl overal elders in de stad het verkeer tot stil stand kwam, de naderende treinen stopten, sprongen voor het nationaal monument zes B.S.-ers in de houding en herdachten de duizenden saamge- stroomden de gevallenen. Nadat burge meester D'Ailly een rede had uitge sproken en de politiekapel „The last post" had geblazen, volgde tot laat in de avond een défilé langs de nationale cenotaaf, waarvan het plateau tenslotte schuil ging onder een schat van oloe- men. Winston Churchill: Premier Churchill heeft Zaterdag in een radiorede veiklaard, dat Engeland zich voor het einde van dit jaar moei kunnen bedruipen, „indien onze huidige vooruitgang aanhoudt en niet door in ternationale tegenslagen wordt ver stoord". Het gevaar voor een wereld oorlog achtte Churchill minder groot dan een jaar geleden. Naar zijn mening hebben de laatste zes maanden een ver betering te zien gegeven. De Britse premier zeide, dat het aanzien van het pond in het buitenland is gestegen en dat het gevaar, dat de goud- en dollarreserves in het sterling- gebied tegen het eind van de zomer zouden zijn uitgeput, dankzij ,.het strenge en besliste optreden" van mi nister van financiën Butler is bezwo ren. Tegenover „de buitensporigheid en verspilling" van het Labour-bewind herinnerde de premier er aan, dat de vermindering van de goudreserves, die in de laatste drie maanden van 1951 ge middeld 311 millioen dollar bedroegen, in Maart van dit jaar tot 71 millioen dollar is teruggelopen, terwijl de cij fers voor April „nog gunstiger" zullen zijn. In 36 graafschappen in Engeland en Schotland is mond- en klauwzeer uitgebroken. De passagiers gaan aan boord van het toestel, dat hen in minder dan een etmaal ngar Zuid-Afrika zal brengen. De ruim een maand geleden aangevangen besprekingen op de Rondetafel conferentie met de West schijnen thans in een nieuwe en belangrijke fase te zijn getreden. Het tot voor kort gevolgde tijdrovende systeem van puntsgewijze be handeling van het werkstuk is verlaten. Het ligt in de bedoeling het werkstuk thans in zijn geheel in behandeling te nemen. Verwacht wordt, dai de conferentie thans een aanmerkelijk vlotter verloop zal hebben en dat de stof spoedig zal kunnen zijn afgewerkt. Een Deen, Paul Lausten, is tot kam pioen-pijproker uitgeroepen bij een wedstrijd, die Zaterdag onder auspi ciën van het socialistische dagblad „Socialdemokraten" te Kopenhagen is gehouden. Hij deed 110 minuten en 25 seconden over 3,3 gram tabak, die hem Was overhandigd. Zoals bekend heeft de 77-jarige opa Klijzing uit Purmer- end onlangs 92 minuten en 18 secon den gerookt met eenzelfde hoeveel- Na de officiële plechtigheid op de Dam werd, ondanks het slechte weer, een indrukwekkend défilé langs het nationale monument ge houden, waarbij talrijke kransen werden neergelegd. beid (Amerikaanse) tabak. Hij zei toen geen pogingen meer te doen om zijn officieus wereldrecord te verbeteren. Te Kopenhagen hadden acht rokers zich in de finale geplaatst. Toen hij uitgerookt was, zei Lausten: „Ik had nog door kunnen roken, maar ik voel de me niet al te lekker. Twee tabaksfirma's hebben beloofd Lausten voor de rest van het jaar van tabak te voorzien. Opa Klijzing rookte indertijd Bur- ley tabak die een bepaald vochtig heidsgehalte had.Lausten brak het re cord met tabak van een Deense firma. Zoals bekend heeft onlangs 'n Belg be weerd dat hij over eenzelfde hoeveel heid tabak langer had gerookt dan opa Klijzing. Rusland echter nog sterker De pogingen om de Noordatlantische strijdkrachten op te bouwen in gelijke tred met de Russische weermacht, zul len uitlopen op een economische ne derlaag voor het Westen. Dit is, vol gens generaal Grünther, stafchef van de Navo-strijdkraehten, de mening van generaal Eisenhower. Daarom geeft de ze de voorkeur aan een betrekkelijk geringe strijdmacht, met daarnaast een doeltreffende reserve. De Sovjetunie zal echter, volgens Grünther, indien de Navo-plannen voor 1952 kunnen worden uitgevoerd, geen verrassings aanval meer kunnen doen. Toch zijn de Westelijke strijdkrachten nog niet voldoende sterk om een Russische aan val te keren. Wel zijn de kansen op een succesrijke verdediging veel gro ter dan een jaar geleden. Onder de gevangenen van de „Bordeaux-gevangenis" te Montreal is een opstand uitgebroken. Ongeveer 900 gevangenen zouden bij het oproer be trokken zijn. De onderhandelingen tussen de Ame rikaanse staalindustriëlen en de ar beiders, welke op het Witte Huis wer den gevoerd, zijn mislukt. In een offi cieel communique wordt meegedeeld, dat „op dit ogenblik" geen overeen stemming kan worden bereikt. De mededeling over het mislukken van de onderhandelingen werd gedaan door John Stoelman, assistent van de president, die de besprekingen leidde Hij zeide, dat de meningen over een aantal punten zo zeer uiteenlopen, dat thans geen overeenstemming kan wor den bereikt. De regering zou echter voortgaan te pogen een oplossing te vinden. De delegaties moeten zich dan ook gereed houden ieder moment weer bijeengeroepen te kunnen worden. Men neemt aan, dat de vakvereni gingen onder meer eisen, dat alle ar beiders in de staalindustrie aangeslo ten moeten zijn bij de unie van staal- arbeiders. De besprekingen werden ingeleid door de president zelf, die verzocht dat men tot overeenstemming zou ge raken „opdat de regering haar opvor dering van de industrie ongedaan kan maken". De regering controleert technisch nog steeds de staalindustrie (acht milliard dollar). Zij vorderde de staal industrie op, nadat de werkgevers weigerden een loonsverhoging toe te kennen, tegen het advies in van de stabilisatieraad voor lonen. Het oppergerechtshof heeft ver klaard, dat de president de loonsver hoging niet mag toekennen, tenzij de staalindustrie hiermee accoord gaat. Het Hooggerechtshof besloot voorts met zeven van de negen stemmen de kwestie van de opvordering der staal industrie door de regering in behan deling te nemen. Op 12 Mei zal het Hof hier toe bijeenkomen. Voorts schortte het Hooggerechtshof het von nis van rechter Pine op, waarin de opvordering door de regering onwet tig werd verklaard. Dit betekent, dat de regering het beheer over de bedrij- ten behoudt, waardoor de arbeiders regeringsemploye's blijven, voor wie staken verboden is. DE COMINFORM BIJEEN Volgens een copyright-bericht in de Londense „Observer" van Zondag, is de Cominform sinds Vrijdag te Mos- kc- bijeen geweest. Er zou breedvoerig over het Duitse vraagstuk van gedach ten zijn gewisseld. Grootste verschillen tussen Suriname en Nederland Van de zijde der Surinaamse dele gatie is als streefdatum voor de be ëindiging der conferentie half Mei ge steld. Van Nederlandse zijde is de wenselijkheid geopperd om met de be handeling van het werkstuk geheel ge reed te zijn voor 10 Mei. Bij de beide Westindische delegaties is eveneens een streven naar groter voortvarend heid merkbaar. Een belangrijk resultaat van het tot nu toe gepleegde overleg is, dat de meningen en standpunten der drie de legaties thans in grote lijnen zijn ko men vast te staan, zodat met de oplos sing der belangrijkste geschilpunten een begin kon worden gemaakt. Na een maand van vrij druk over leg, heeft het werkstuk veel van zijn oorspronkelijk aanzicht verloren. De grootste verschillen doen zich voor tussen de Nederlandse en de Surinaam se delegatie, welk verschil van me ning op enkele essentiële punten vrij diep gaat, aldus vernemen wij. Hoewel de besprekingen ter RTC nog niet over het dode punt heen zijn, is, naar wij van betrouwbare zijde vernemen evenmin sprake van een „vastlopen" der conferentie. Alle hoop is gevestigd op de kracht en de staats manskunst van de leden der centrale sectie, op wie de taak rust, de tussen partijen gerezen verschillen zoveel mogelijk te nivelleren en aldus mede te werken aan een snele en succesvol le afwikkeing der Ronde Tafelconfe rentie met de West. Na een reisduur van 23 uur en 33 minuten is het Britse passagiersvlieg tuig met straalaandrijving, dat met 36 passagiers aan boord de eerste reis maakte op de lijn LondenJohannes burg (een afstand van 6663 mijl) zeven minuten vóór de beoogde tijd op zijn plaats van bestemming aangekomen. De „Cornet" is door drie bemannin gen van zes gevlogen. Te Bairoet en Khartoem is van bemanning verwis seld. Op een donderbui boven Afrika na was het weer gedurende de reis goed. De passagiers hadden geen hinder van lawaai of trillingen. Alleen wanneer de toerentallen van de vier straalmo toren even verschilden, was een dof gerommel hoorbaar, maar zodra zij weer gelijk waren, was het geluid in de cabine als dat van een naaimachine. De passagiers hadden geen last van vermoeidheid. De trilling van het toe stel was zó gering, dat een koperen, munt in evenwicht bleef op de rand van een kopje, en een potlood ,-echtop kon blijven staan. De beste vlieghoogte van de Cornet is 12 k.m. De vliegtijd was 18 uur en 40 minuten. De reisduur van 23 u'gr 33 minuten is aanzienlijk korter als die van een vliegtuig met zuigermo toren (32 uur en 25 minuten). Daarbij moet er nog rekening mee worden ge houden, dat de toestellen van laatstge noemd type een route van Londen naar Johannesburg vliegen, die 1600 k.m. korter is. In een onderhoud, dat de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, mr. Susanto Tirtoprodjo, Zaterdag met de staatssecretaris van buitenlandse za ken, mr. N. S. Blom, heeft gehad, beeft hjj medegedeeld, dat binnenkort door de Indonesische regering aan de Neder landse regering een formeel verzoek tot uitlevering van Westerling zal wor den ingediend. Mr. Susanto vroeg nadere inlichtin gen over de justitiële behandeling van de zaak-Westerling en gaf, nadat hem de gewenste inlichtingen waren ver strekt, uitdrukking aan zijn leedwezen over de behandeling van deze zaak door de rechter-commissaris te Amsterdam. De heer Juan van Houtte, vertegen woordiger van de Argentijnse rederij „Emprcsa Pcsquera Del Sur" in Bue nos Aires, heeft medegedeeld, dat de eigenaar van genoemde rederij, de heer Van Iseghem, een aanklacht heeft in gediend tegen de burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer. De heer Van Iseghem wil burge meester Keyzer wegens smaad in Ne derland doen vervolgen, omdat de bur gemeester op een persconferentie zou hebben gezegd, dat de heer Van Iseg hem een avonturier is, die de Urker vissers onder valse voorwendsels naar Vooraanstaande functionnarissen van de Amerikaanse regering hebben toe gezegd, dat de wapenzendingen naar Europa in het komende jaar aanzien lijk zullen worden versneld, aldus een mededeling van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. In het rapport wordt gezegd, dat aan het ein de van het vorige jaar slechts voor een negende deel van de voor militaire hulp aan Europa beschikbare fondsen was verscheept. Argentinië heeft gehaald en wel teza men met Belgische oorlogsmisdadigers. Bedoelde persconferentie werd gehou den op Schiphol in Maart j.l„ na de terugkomst van burgemeester Keyzer iut Argentinië. Gevraagd naar zijn commentaar op deze actie van de heer Van Iseghem, antwoordde burgemeester Keyzer ons, dat hij een en ander beschouwde al3 een afleidingsmanoeuvre. De burge meester had nog niets van de aan klacht vernomen. „Ik wacht rustig af", zo zei hij. Volgens een door de Amerikaanse vereniging voor geestelijke gezondheid gepubliceerd rapport zqn de kansen op gedeeltelijk of geheel herstel van de meest voorkomende ernstige geestes ziekte, schizo ihrenie, in de afgelopen jaren bijna verdubbeld. In het rapport wordt verder gezegd, dat het aantal patiënten in krankzin nigengestichten in de V.S. gestadig is toegenomen. Sinds 1940 is het aantal met ongeveer 20 procent gestegen tot rond 650.000. Jaarlijks worden thans gemiddeld 50.000 nieuwe patiënten en 100.000 personen, die reeds eerder zijn verpleegd, ir de inrichtingen opgeno men. aldus het rapport.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1