Piet van Roon wint de I Noord-Holland Ronde van De kampioenscompetitie van de K.N.V.B. KoJitRtiie-k pr Opa Klijzing blijft wereldkampioen Het „Deutschland über alles" weer Duits nationaal volkslied >5 cent i Een zwakke eindsprint Geen Spaanse hockey- I ploeg naar Helsinki CROTE PLANNEN VAN FLORENCE CHADWICK DE ROUTE DE FRANCE Ray Robinson tegen Maxim RTC-delegaties spraken over kostenverdeling Drie marine-officieren met auto te water Man te Enkhuizen door bliksem getroffen osselen in Waddenzee zijn weer best Eerste perziken, snijbonen en postelein in Westland 1 Mei-oarade voor Maarschalk Tifo Gebruik geen dieren bij atoomproeven Leonardo-parachute van KLM-gebouw Socialistische zege Hessen riiiiinniiiiiiiiiinnHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinin lil Noorse Dakota is neergestort Ridgway komt 24 Mei naar Europa Twintig Joegoslaven naar Italië gevlucht DINSDAG 6 MEI 1953 Onder hagelstenen en onweer yeDKOOP k Ar ""fHSP cks naar adressen stelt ons weg I rtocdef5' 9 p^nijnv. Limburgers en Brabanders schoten te kort (Van onze speciale verslaggever) r»E RONDE VAN NOORD-HOLLAND is in onze wielersport een lastig karwei. V Men moet als renner wat in zijn mars hebben om dit hapje te kunnen ver teren Eindeloze open wegen, Hollandse wind en traditionele regen hebben haar tot een gevreesde klassieker gestempeld, misschien wel de lastigste welke onze nationale wielerkalender rijk is. Iedere amateur die deze Ronde reed weet wat Afzien is Want hier liggen geen kansen voor welke criteria-rijders, hier worden geen wiéltjesplakkers geduld, hier spreekt alleen hij mee die met ere de naam wegrenner draagt De winnaar van gisteren was er zo een. Eén uit velen want het puikje van onze amateurs diende zich voor deze zware strijd aan. Om twee uur werd het kleurig lint van 253 renners op het 225 km lange traject losgelaten. Pik laar ?agen ive reeds in Zaandams straten kleine stukjes tragiek. Jongens, van verre gekomen soms, die pech hadden en al in de eerste kilometer de karavaan vaarwel moesten zeggen. Tot Pui-merend gebeurde er niets. Het beruchte nauwe bruggetje rekte het veld tot een schier onoverzichte- ïtike sliert, die daarna meteen de «rate tekenen van brokkeling ver toonde. Op weg naar Hoorn bleven reeds velen achter. Een enkeling, als de Amsterdammer Kerkelaan, had nog de kracht om, na lang jagen te rug te komen. Anderen, als Havik en Wolfs hadden de koers van Zondag pog in de benen en kwamen moeilijk op gang. Zo vormden zich al voor Enkhuizen verschillende groepen waar van de leidende bestond uit ongeveer 60 man. Even scheen ook deze nog in «weeën te zullen breken, maar Piet Haan trok vlak voor Enkhuizen alles weer bij elkaar. Bijzondere dingen Waren toen nog niet te melden. Spoe dig echter kwam Moeder Natuur een woordje meespreken. Er brak een pe riode aan zoals we ze in de Ronde van Noord-Holland nog niet veel heb ben gekend. 'Een hevige onweersbui, hagelstenen en zeer zware slagregens striemden neer op armen en benen der renners die bovendien geen meter meer zagen. Zo kregen we met recht een hel van Medemblik. De gelederen dunden sterk. Aan rilskracht en doorzettingsvermogen srheugd. En haar hoofd vlijend, zegt ze zacht: huis, Frank. Eind goed, Nederland nulegen Duitsland? Van het secretariaat te Brussel van de Internationale Hockey Federatie is gericht binnengekomen, dat Spanje niet deelneemt aan het Olympisch hockeytournooi, dat in Juli a.s. te Hel sinki wordt gehouden. Naar men weet had Spanje zich voor dit tournooi la ten inschrijven en was dit land in volg orde van sterkte ingedeeld op de 8e pIa::N van de 13 in het tournooi mee spelende landen. De president van de Duitse Hockey Bond, de heer Paul Reinberg te Ham burg heeft van het F.I.H.-secretariaat telegrafisch bericht ontvangen, dat Duitsland in het tournooi zal kunnen uitkomen wegens het zich terugtrek ken van Spanje. Duitsland was door de F.I.H. als eerste reserve op de lijst ge plaatst, Italië als tweede. Bij informatie deelde de president van de Federation Internationale de Hockey, onze landgenoot jhr. L. J Qunrles van Ufford ons mee, dat door Duitse deelneming het wedstrijdsche ma vrij sterk wordt gewijzigd, omdat Duitsland de zesde plaats op de rang lijst inneemt. Dit betekent dat Duits land in de voorronde uitkomt tegen Oostenrijk en dat, mocht Duitsland deze ontmoeting winnen, het Neder lands elftal op 18 Juli in de kwarteind strijd tegen Duitsland zal spelen. De volgorde van sterkte der 13 lan den ziet er na het terugtrekken van Spanje als volgt uit: 1 India, 2 Pakistan, 3 [Nederland, 4 Groot-Brittannie. 5 Bel gië, 6 Duitsland. 7 Denemarken, 8 Frankrijk, 9 Zwitserland. 10 Argentinië, II Oostenrijk, 12 Verenigde Staten, 13 Finland. De Amerikaarse zwemster Florence Chadwick, de enigt vrouw, die het ka naal in beide richtingen heeft overge zwommen, verklaa'-de, dat zij dit sei zoen een poging wil doen het kanaal van Engeland naar Frankrijk en van Frankrijk naar Engeland non-stop over te zwemmen. De 32-jarige zwemster wil alvorens haar kanaalpoging te wagen, eerst deelnemen aan de jaarlijkse Cata- lina-eiland-wedstri;d in Californie en vervolgens de Straat van Gibraltar o\ferzwemmen. Mochten belde pogingen gelukken, dan zal zij aan de Kahaal- to|ht denken. Achttienjarige iongen in Brits Davis Cup-team ■pger Becker, een 18-jarig speler, "werd in de Britse Daviscupploeg geko zen. Leden van het team zijn voorts dr. J. C. Gregory aarvoerder, Tony Mot tram en Geoffry Pais. Groot-Brittannie zal uitkomen tegen de winnaar van de ontmoeting Finland Züidslavie. De tweede etappe van de Route de France van Caen naar Dinant, afstand 166 km, werd gewonnen door de Frans man Julienne in 5 uur 2 min 14 sec De uitslag luidt verder: 2. De Keijzer (Bi Z.t., 3. Yves Cohen (Fr.) 5.02.32.'4 Adri- ajnssons (B) z.t., 5. Nolten (Neil.) z.t. In het algemeen klassement hebben Hrnard en Gay (beiden Fr.) de leiding met. elk 8 uur 14 min 40 sec. Onze land^ genoot Maanen staat derde met 8.15.34 en Nolten zesde met 8.15.59. Op 23 Juni zal in het Yankee stadion te New York een bokswedstrijd om het wereldkampioenschap halfzwaarge- ridu worc,en gehouden tussen de we reldkampioen halfzwaargewicht Joe MF?T -n de wereldkampioen midden gewicht Ray Robinson. werden de zwaarste eisen gesteld. Tal loze kleine groepjes kwamen ver uit een te liggen. Bij Aartswoud noteer den we nog drie groepen voor wie de koers nog mogelijkheden bood. De rest was kansloos in de achterhoede ver dwenen. Aan de leiding lagen toen: De Koning, Mehagnoul, v. Til (Rot terdam, Van 't Hof, Scheffer, De Rui ter, Snijders, Janbroers, Stromer en Van Maris. Deze werden gevolgd dopr een peloton van elf man w.o. Peters, Kuitwaard, Van Roon, Haan, Havik, Van Est en Ottenbros. Op ongeveer 500 m lag nog een groep van 18 man. In het tweede peloton ontstond toen een felle jacht en enige kilometers voor Den Helder trok Piet Haan zijn gevolg tot bij de leiders. Kilometers begonnen te tellen Voor de bevoorrading demareerde Van 't Hof. Niemand echter voelde wat voor een dergelijk avontuur en de Haarlemmer liet zich weer terugval len. Van Maris, Scheffer en Janbroers losten. De laatste kwam prachtig te rug maar de inspanningen die hij hiervoor moest verrichten deden hem nog voor Breezand voorgoed uit het strijdgewoel verdwijnen. Ook de kop- wind en de kilometers begonnen mee te spreken. Drie km voor Schagen tel den we nog 12 man aan de kop, n.l. Mehagnoul, Van 't Hof, De Koning, Snijders, Van Roon, Van Dijk, Haan, Kuitwaard, Peters, Van Est, Ottenbros en Stakenburg. De voorsprong van deze kleppers bedroeg vele minuten. Talloze démarages traden nu op. Men woog eikaars reserves voor de laat ste 50 km. Van 't Hof was wel de meest actieve. In Egmond slaagde hij er in een 200 m voorsprong te krijgen. Duidelijk zichtbaar wachtte hij op assistentie, maar niemand voelde er voor als trekpaard te dienen en toen Van Roon het uiteindelijk waagd», trok alles mee en was het gat gauw gedicht. Zo bereikten de twaalf Uitgeest. Ook in Krommenie en de volgende plaatsen trad er geen verandering in de situatie op. Het twaalftal ging reeds opzitten en sparen voor de eindspurt. Zelfs Piet Haan, de gevreesde Limburger, waar van we zeker nog een poging hadden verwacht, verroerde zich niet. Alles bleef bijeen en op de Kepplerstraat te Zaandam arriveerden 12 vermoeide ren ners die zelfs geen enerverende eind spurt meer op konden leveren. Zij gin gen over de finish als: 1 P. v. Roon (Haarlem) 5.36.56; 2 H. d. Koning (Half weg); 3 A. van 't Hof (Haarlem): 4 J. v. Dijk (Hilversum)5 P. Haan (Maas tricht) 6 W. Snijders (Halfweg)7 H. Kuitwaard (Beverwijk): 8 P. Peters (Haarlem)9 J. Mehagnoul (A-dam)10 N. v. Est (St. Willebrord); op 45 sec.: 11 H. Stakenburg (A'dam); 12 J. Ot tenbros (Alkmaar); op 10 min. 2 sec.: 13 G. Timmerman (Zaandam)14 C. Paaymans (Tilburg); 15 A. yoorting (Haarlem)16 L. Stevens (Maastricht) 17 P. Verwijmeren (Rotterdam)18 K. Post (H-alfweg); 19 A. v. Maris (A'dam); op 11 min.: 20 C. Havik (Zaandam); 21 Het vertrek der renners uit Zaandam Aanvang op 18 Mei? In een bijeenkomst onder leiding van het bestuurslid van de KNVB de heer G. Kluyver en waarin vertegenwoor digers van de kampioensclubs Ajax, Haarlem en Willem 2 aanwezig waren, alsmede representanten van de gega digden voor de titel in de eerste klasse D Sparta en Hermes DVS, zijn de data voor de kampioenscompetitie vastge steld: Het programma ziet er als volgt uit: 18 Mei HaarlemWillem 2 en Ajax De voorzitters van de delegaties ter conferentie Nederland-Suriname-Ne- derlandse Antillen hebben gisteren medegedeeld, dat de besprekingen in de centrale commissie hebben geleid tot de instelling van enkele werk- commissies uit de delegaties en hun advise'".., die zich beraden over eni ge speciale onderwerpen, zoals het iagstuk 'van de verdeling van de kosten, verbonden aan de verzorging van aangelegenheden van het ko ninkrijk. Het resultaat van dit beraad wordt aan de centrale colnmissie voorgelegd. De delegaties hebben de nieuwe re- datie van het werkstuk in studie ge nomen. De centrale commissie zal hedenavond opnieuw bijeenkomen ter bespreking van de resultaten van het intern beraad in de delegaties. Op die bijeenkomst zal dan tevens worden besproken de verdere werkwijze voor de slotfase van de conferentie. Drieling in Vlaardingen Het gezin Wijker-Nauta te Vlaardin gen is uitgebreid met een drieling, twee meisjes en een jongen. Moeder en kinderen maken het goed. De babies wegen gemiddeld drie pond en een ons. De beide meisjes heten respectievelijk Adriana en Katrien en de jongen draagt de namen Adrianus Philippus. Het ge zin van de heer en mevrouw Wijker telt nu acht kinderen. Voor deze drie ling werd een tweeling geboren die nu ongeveer vier jaar oud is. kampioen Eerste klasse D; 25 Mei Wil lem 2Ajax en kampioen Eerste klas se DHaarlem; 2 Juni HaarlemAjax en Willem 2kampioen Eerste klasse D; 7 Juni aanvang 19.30 uur AjaxHaar lem; 8 Juni kampioen Eerste klasse D Willem 2; 15 Juni AjaxWillem 2 en HaarlemKampioen Eerste klasse D; 22 Juni kampioen Eerste klasse D Ajax en Willem 2Haarlem. De beslissingswedstrijd voor het kampioenschap Eerste klasse D tussen Sparta en Hermes DVS wordt, naar bekend, 11 Mei gespeeld. Wanneer de wedstrijd in een gelijk spel eindigt, wordt er 4x7 y, minuut verlengd en mocht dan nog geen beslissing zijn verkregen, dan wordt de ontmoeting overgespeeld. In het laatste geval begint de kam pioenscompetitie niet op 18 Mei, maar op 25 Mei en eindigt niet op 22 Juni maar op 29 Juni, m.a.w. alle data van het opgestelde programma worden een week verschoven. De Deen Paul Lausten, die Zaterdag te Kopenhagen tijdens een wedstrijd, gehouden onder auspiciën van het dag blad „Socialdemokraten", over 3,3 gram tabak „Champion Superior Virginia Flakes" 110 minuten en 25 seconden deed, kan niet als wereldrecordhouder door de wereldassociatie van pijprokers clubs worden erkend, aangezien de Deen geen lid is van een pijprokers club. Zo werd van het bestuur der Purmerendse club vernomen. Deze clubs bestaan namelijk niet in Dene marken. Een ieder die wil trachten het record van opa Klijzing uit Purmerend te verbeteren, dient lid te zijn van een dergelijke club. Een verzoek tot recordverbetering dient te worden ge richt aan de pijprokersclub in Purmer end en aan de voorzitter van de we reldassociatie van pijprokersclubs in Amerika, de heer Carl A. Piercy te New York, hetgeen in dit geval niet is geschied. Voor een vfereldrecordpo- ging is ook een speciale soort tabak vereist, die tevoren door een daartoe aangewezen commissie moet worden gekeurd. Drie officieren, onder wie de com mandant van de Nederlandse duikboot jager Hr. Ms. „Queen Wilhelmina", die de nationale feestelijkheden te Harlin- gen wilden vieren, reden met een huur auto door het te ruim nemen van een bocht van de vier meter hoge walkade in de nieuwe Willemshaven. Zij kwa men in ongeveer drie meter diep water, maar wisten zich zelf te bevrijden en zich zwemmende te redden. De auto is later door een havenkraan op de wal gehesen. Smijt- en sleek pa rtij Kaartavondje had een minder prettig slot In een perceel aan de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam was Zondag avond een gezellig avondje belegd door enige families, die onder het genot van sterke dranken een kaartje legden. Op zeker ogenblik ontstond tussen de kaartspelers een verschil van mening, dat zo hoog opliep, dat de echtgenote van een der gasten een asbak opnam en deze tegen het hoofd van een der Andere mannelijke bezoekers wierp. Hij „nam dit niet" en er ontstond een vechtpartij, waarbij de 53-jarige echt genoot van de vrouw, die de asbak had geworpen, door de onder invloed van sterke drank verkerende aldus de politie getroffene met een mes in de buik werd gestoken. Het slachtoffer is in het Binnengasthuis opgenomen. De dader, een 41-jarige Amsterdammer, is door de politie aangehouden en zal dezer dagen worden voorgeleid. Tijdens het hevige onweer dat gister middag boven Enkhuizen tot ontlading kwam werd de heer J. V., wonende aan de Nanne Grootstraat, toen hij in een broeikas op zijn bedrijf werkzaam was, door het hemelvuur getroffen. De heer V. werd tegen de grond geslagen. Korte tijd later is hjj per auto naar zijn wo ning vervoerd. Hij klaagde over pijn in het hoofd en verstijving van zijn benen. Vermoedelijk werd hij aan zijn voeten getroffen. Gisteravond was is zijn toe stand nog geen verbetering te bespeu ren. De mosselzaadvisserij op de Wadden zee, zoals die van 22 April tot 19 Mei daar ook door de mosselkwekers uit Zeeland wordt u (geoefend, verloopt zeer succesvol. Er blijkt meer mossel zaad aanwezig te zijn dan men had ge dacht en ieder is in staat om zijn per celen behoorlijk te bezaaien. Er blijkt zaad voor te komen in ver schillende grootten, ook mosselzaad dat bij matige groei in het a.s. seizoen nog kan worden verkocht als consumptie mosselen. Ook van de Zeeuwse stromen zelf wordt goede groei van de mosselen gemeld, wat wijst op een gezond pro duct. Aan de veilingvereniging Westland, afdeling 's Gravenzande, werden giste ren de eerste perziken aangevoerd door de kweker A. van Geest. Zij brachten 35 cent per stuk op. De heer A. van Staalduinen voerde de eerste snijbonen aan. Hiervoor werd f 2,05 per kilo be taald. Ten slotte voerden de heren L. Kemeling en A. van Baaien de eerste postelein ter veiling. Deze bracht f 0,22 tot f 0,38 per kilogram op. liet hoogtepunt van de 1 Mei-viering in Belgrado bestond uit een grote militaire parade, welke door maarschalk Tito werd afgenomen. Week president onder druk der regering De president der Westduitse federale republiek, Theodor Heuss, heeft na een briefwisseling met bondskanselier dr Adenauer, besloten dat het „Deutsch land über alles" weer het Duitse na tionale volkslied zal zijn. Dr Adenauer bad president Heuss o.a. verzocht niet langer te aarzelen met zijn beslissing. In de persdienst der Westduitse so cialistische partij wordt president Heuss geprezen voor zijn aanvankelijk verzet tegen 't voorstel. Hieraan wordt echter toegevoegd dat de president „onder druk der bondsregering heeft toegege ven", hetgeen de socialisten betreuren, „daar hierdoor het aanzien kan worden gegeven aan het ontstaan van gevoe lens van ontstemming in en buiten Duitsland". Woordvoerders der drie Westerse ge allieerde Hoge Commissarissen wilden geen commentaar geven op het besluit van Heuss. Zij zeiden dat het kiezen Dierenbescherming zond een protest aan Truman De vergadering van de Wereldfede ratie voor Dierenbescherming te Den Haag heeft gisteren een protestschrij- ven gezonden aan de president van de Ver. Staten wegens het gebruiken van dieren bij atoomproeven met het ver zoek daartoe in de toekomst geen die ren meer te gebruiken. Ook werd een protestschrijven gezonden aan de Bel gische minister van Koloniën over het (overtreden van het verbod van het doden van olifanten in de Belgische Congo. Door Pygmeeën wordt dit ver bod n.l. dikwijls op barbaarse wijze overtreden ter wille van de handel in ivoor. Voorts besprak de vergadering de kwestie van het voederen van slangen met levende konijnen. Over deze aan gelegenheid waren de meningen ver deeld, daar sommigen meenden, dat be paalde slangen uitsluitend met levend voedsel moesten worden gevoederd. Er zal nu over dit punt advies worden in gewonnen van deskundigen in de ver schillende landen. Het volgende congres van de Wereld federatie zal in 1954 te Londen worden gehouden. Ter gelegenheid van de opening van de herdenkingstentoonstelling Leonardo da Vinci, die van 9 Mei8 Juni onder auspiciën van het Haags cultureel cen trum in het gemeentemuseum aldaar wordt gehouden, zal op Donderdag 8 Mei een demonstratie worden gegeven met een getrouwe copie van de z.g. Leonardo-parachute. Deze parachute, geheel volgens het ontwerp van de meester vervaardigd door de vliegtuig- bouwkundige studievereniging „Leo nardo da Vinei" te Delft, zal des mid dags om 3 uur worden neergelaten van het dak van het KLM-gebouw aan de Raamweg. Daarna zal prof. Alessandro Bortolotti. van de universiteit van Tu rijn, in het gemeentemuseum de ten toonstelling officieel openen, na een inleiding door prof. dr. W. Vogelsang. van een volkslied een geheel Duits» aangelegenheid is. Het derde couplet Het „Deutschland über alles" bestaat uit drie coupletten, doch slechts het derde zal bij officiële gelegenheden, bv. in aanwezigheid van de president, wor den gezongen. Dit couplet luidt: „Einigkeit und Recht und Freiheit, Für das Deutsche Vaterland, Danach lasst uns alle streben, Brüderlich mit Herz und Hand. Einigkeit und Recht und Freiheit, Sind des Glückes Unterpfand; Blüh' im Glanze dieses Glückes, Blühe Deutsches Vaterland". Tl HEBT toch weigelezen van die stof- zuiger, die alles kan, van roomklop- pen tot bellenpoetsen en stof zuigen? Nu komen ze in Amerika gauw met iets nieuws: een electrisch scheerappa- raat, waarmee men kan masseren, roomkloppen (bah, imitatie), schoenen poetsen, een gaatje in het hout boren, twee gaatjes in twee houten boren, polijsten en gewoon scheren. Het ding zelf kan met gemak in een mannen hand liggen, rr.aar de bijbehorende toestellen nemen een wagonlading in beslag. Toch een genot, zo'n toestel. O O, vrienden, ik kan wel een maand lang bestekkeren over uitvindingen Op een tentoonstelling in Hilversum vertoonden ze een paraplu met een ruitje erin. Een volgende uitvinder zal wel een gordijntje voor dat ruitje maken, zodat we weer even ver zijn. Ze hebben tegenwoordig ook gramo- foonplaten van turf. Ja, heus. Het is een Duitse ontdekking en de fabriek turft ijverig, want die dingen gaan er wel in. Het is zo'n voordeel bij jazz platen. Als die verouderd zijn, branden ze tenminste nog even. Maar er stond bij. dat ze een langere levensduur heb ben en een groter toonbereik. n En weet u nog wel van de saccharine, die we in de oorlog allemaal proefden en die nu diabetici nog dagelijks veraf schuwen? Nou, 't is over hoor, met dat goedje. Een tweede madame Curie heeft Het nieuwe lied op de oude wijs. Tekst van Wilhelm de Tweede, muziek van Adolf de Kladderaar. Prijs nur l DM. iets ontdekt, dat geen bittere nasmaak geeft. Het heeft de naam sucaryl ge kregen. O Even een losse notitie uit de kinderkamer van Theodoors neef (zeven jaar). De knaap heeft de ge woonte alle dingen, die hij onthouden moet, met krijt op ziin eigen school- bordje te schrijven. Nu stond er: „Morgen Nederlandse taal. Vanavond les 8 leren." En daaronder: „Annie en Truus zijn gek. Schrijf dat op de schut ting tegenover hun huis!" O Als het over de vrouwen gaat, dan heeft de beroemde Hollywoodse mode-ontwer per, Milo Anderson, nog het één en ander in petto. Laatst beweerde hij, het verschil tussen meisjes van voor heen en thans te hebben ontdekt. Milo (die naam al!) zegt dan: „Het meisje van voorheen bleef thuis, als zij niets had om aan te trekken!" In de Haagse Post stond onlangs te lezen, dat de Dienst der Directe Belastingen nog steeds aangiftebiljetten, aanmanin gen en dwangbevelen verzendt aan het adres vanIr. A. A. Mussert. Zo lang de Minister van Justitie niet aan zijn ambtgenoot van Financiën laat weten, dat „de leider" overleden is weet men bij de belastingen officiee' van niets....! Christen-democraten op* het tweede plan De voorlopig-definitieve uitslagen van de in de Westduitse staat Hessen gehouden verkiezingen voor het aan wijzen van leden van plaatselijke raden zijn: socialisten 855.897, christen-demo craten 394.137, vrije democraten 331.027, vluchtelingenpartij 209.091, Duitse par tij 59.338, communisten 92.624 en onaf- hankelijken 279.022 stemmen. De so cialisten verenigden 38,5 (in 1948 35,7 procent), de christendemocraten 17.7 (in 1948 29,1), de vrije democraten 14.9 (12.8), de vluchtelingen 9,4, de Duitse partij 2.7, de communisten 4,2 (7,9) en de onafhankelijken 12.6 procent der uitgebrachte stemmen op zich. De socialisten behaalden bij de in 1950 in Hessen gehouden verkiezingen voor de Bondsdag 44,4, de christende mocraten 18.8, de vrije democraten 31,8, de communisten 7,9 en de onafhanke lijken 5,5 procent der stemmen. De vluchtelingenpartij en de Duitse partij hadden toen geen candidaten gesteld. Politieke waarnemers in Frankfort zijn van mening dat plaatselijke vraag stukken, zoals het door de socialisten afgekondigde nationalisatieprogramma, een groter rol in de verkiezingen heb ben gespeeld dan de problemen betref fende Duitslands eenheid of de voorge stelde Westduitse deelneming aan de verdediging van West-Europa. Vijf inzittenden buiten gevaar Een Noorse Dakota met vjjf en twin tig walvisvaarders aan boord en een bemanning van vier koppen, is gister avond Iaat onderweg van Amsterdam naar Jarlsberg in Noorwegen neerge stort nabjj Kragerö in Telcmark. Vol gens hedenmorgen ontvangen berichten zijn tenminste vijf inzittenden buiten gevaar. De passagiers behoorden tot de be manning van de Noorse walvisexpeditie Kosmos III, die Zondag uit de Zuide lijke Pooiwateren in Rotterdam arri veerde. De bemanning zou in groepen per vliegtuig naar Noorwegen worden vervoerd. Het toestel landde gister middag met 22 passagiers uit Amster dam op Jarlsberg en keerde later met dertien nieuwe opvarenden terug. Nadat het op Schiphol had getankt, vertrok het met vijf en twintig man naar Noor wegen. De Dakota was eigendom van het Ver enigde Cargadoorskantoor Fred Olsen, een Noorse onderneming. Generaal Matthew B. Ridgway zal 12 Mei naar Amerika vertrekken en dit land 24 Mei verlaten, om zich naar Europa te begeven, waar hij generaal Eisenhower als opperbevelhebber der landstrijdkrachten van de NAVO zal opvolgen. In de Italiaanse kustplaats Ancona zijn Maandag elf Joegoslavische jonge lieden, allen dienstplichtigen tussen 18 en 20 jaar, in een gestolen vissersboot aangekomen. Zij hebben zich bij de politie als politieke vluchtelingen op gegeven. In Bari, verder naar het Zuiden, kwamen dezelfde dag nog zes Joegosla vische vluchtelingen aan. Zij maakten zich in de avond meester van een ge motoriseerde vissersboot, bedwongen de bemanning van tien met een echte en twee houten pistolen en sloten haar op in het ruim. Bij aankomst in Italië verkozen drie leden der bemaning in Italië te blijven. Zo zijn er dus binnen 24 uur twintig Joegoslaven naar Italië uitgeweken.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5