Het jaar 1951 was ongunstig voor de veilingsveren. Warmenhuizen Flora 1953 wordt toverspel met bloemen De heren Gutker en Meilis iraden af als besiuurslid Dr De Wilde sprakin Nieuwe Niedorp voor afdeling Humanistisch verbond R.K. meisjesschool Veld-Oude Niedorp wordt met drie lokalen uitgebreid De Schager markt Er komt dit jaar weer meer bloemkool Langendijk Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Broek op Langedijk Zeventien cursisten werden gediplomeerd Koe ontfermt zich over twee lammeren Zuid-Scharwoude St. Pancras Petten dridgewedstrijd Graft Heemskerk Criiiek naast waardering Millioenen bollen in het park Groenendaal „Lentefeest in Neerlands tuin" Vier procentslening Hoge Russen in Praag VRIJDAG 9 MEI 1953 IS de jaarvergadering van de Centrale Veilingvereniging „Warmenhuizen en Omstreken", welke gistermiddag werd gehouden in „De Moriaan" te Warmen, huizen, heeft de voorzitter, de heer W. Dekker, warme woorden van ulde en dank gesproken tot de heer W. Gutker Jacz. uit Warmenhuizen en de heer W. Meilis uit Eenigenburg, hoewel de laatste deze middag verstek had laten gaan. Beiden namen n.l. afscheid als bestuurslid van de veilingvereniging; de heer Gutker, die thans 82 jaar is, na 34 jaar zijn beste krachten aan de vereniging te hebben gegeven; de heer Meilis na zich 24 jaar te hebben ingespannen. De voor zitter bood de heer Gutker een boekwerk aan en benoemde hem met algemene Instemming van de vergadering tot erelid. jaar 1951 voor de peen en de fonds vorming zeer gunstig was geweest. De vergadering aanvaardde dit prae-advies van het bestuur. De tuinbouwvereniging „De Noord" te Warmenhuizen stelde hierop voor, het dagelijks bestuur op te dragen, om, nu in het aanstaande seizoen voor het eerst na vele jaren weer bloemkool aan de veiling is te verwachten, alle prac- tisch uitvoerbare middelen te benutten om te voorkomen, dat de tuinders, die dit product aanvoeren, zullen worden gedupeerd in de prijs, omdat zij hun bloemkool aanbieden op een veiling, waar dit product nog niet is ingebur gerd. De vergadering ging accoord met de verzekering van het centraal be stuur, dat het alles zou proberen om aan de wensen van „De Noord" tege moet te komen. Bovendien zal het be stuur zich hier eerst van overtuigen, op welke wijze men de bloemkool op een andere veiling aanvoert. Een voorstel van de afdeling LTB te Warmenhuizen om voortaan iedere eer ste aanvoerder van een product de ge legenheid te geven om bij ophouding wederom op diezelfde veiling nog eens te mogen veilen, werd door de verga- IN zijn openingswoord zei de voorzit ter voorts, dat het jaar 1951 een on gunstig jaar was geweest, waarvan de hoofdoorzaak was het slechte weer in het voorjaar '51. Slechts de rode kool, aldus de heer Dekker, maakte een gun stige uitzondering. Over het jaar 1952 liet de voorzitter echter een optimisti- acher geluid horen, toen hij verklaarde, dat de cijfers van de eerste vier maan den een veel hoopvoller beeld te zien gaven. De begroting 1952 werd vastgesteld cp f 51.060.—. Het centraal bestuur stelde voor het veilingspercentage met 0.2 pCt. te verlagen en de 0.2 pCt. ver hoging, opgelegd door het Bedrijfschap, welke gelden voorheen door de Koop handel aan het Bedrijfschap werden af gedragen, voor rekening te nemen van de Veilingsexploitatie. De vergadering ging met dit voorstel accoord. Uit het jaarverslag bleek, dat de totale omzet van de veiling in 1951 had bedrgen f 2.176.714.02. De tuinbouwvereniging „Groenten- teelt" te St. Maarten stelde voor, po gingen in het werk te stellen om een eventuele heffing op de export naar Belgie in het minimumprijzenfonds te storten, inplaats van in het egalisatie fonds, daar deze wordt geheven 'van tuinbouwproducten en de baten de tuinbouw niet ten goede komen. De vergadering ging hiermee accoord en het centraal bestuur deelde mede, dat deze pogingen al in het werk zijn ge steld door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. Bovendien stelde „Groententeelt" voor, het minimumprijzenfonds voor peen, dat alleen nog in Noord-Holland bestaat, op te heffen. Het centraal be stuur was evenwel niet voor het op heffen van deze regeling', aangezien het dering verworpen, daar dit eenvoudig een verschuiving van de eerste op de tweede aanvoerder zou zijn. Ten slotte verklaarde de tuinbouw vereniging „West-Friesland" te Schoorl. dam, dat zij geen bewondering had voor het nu blijkbaar in zwang komen de monsterveilsysteem, daar naar haar oordeel deze manier van veilen voor de gewone aanvoerders nadelig moest worden beschouwd. Besloten werd deze kwestie op de Vierbond nader te be spreken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelis Adrianus. z. v. Jo hannes Ligthart en Elisabeth Admiraal. Martinus Bartholomeus. z. v. Johannes C. J. Blankendaal en Adriana van Duin. Ondertrouwd: .Tacobus Smit en Cor nelia Elisabeth Vader. Gehuwd: Petrus C. J. Bakker te Voor schoten en Nanda E. Mooij. Nicolaas Smit te Harenkarspel en Alida A. Smit. Jacob Kramer te Zijpe en Geertje Bregtha Vlam. Overleden: Franciscus M. Mosch, 314 jaar, z.v. Johannes F. Mosch en Mar- garetha J. Groot. Cornelis Gutker, 71 jaar, echtgenoot van Antje Nieuwland. Catharina Afra Ruyter, 3 jaar, d. v. Willibrordus H. Ruijter en Cornelia C. Ruijter, Anna Portegies, 72 jaar, echt genote van Jan van Langen. GOEDGEKEURDE STATUTEN. De Staatscourant meldt de goedkeu ring van de gewijzigde statuten der „Selectie Aan- en Verkoopvereniging S.A ,HV." Warmenhuizen en Omstre ken. De ongunstige toestand op de bewaar- koolveilingen is maar weinig veranderd. Er bestaat zeer weinig vraag meer naar bewaarkool. Vooral de afzet van rode kool loopt zeer slecht, daar men voor de lage prijs nog niet wil leveren. Deense witte kool wordt nog verladen naar Scan dinavië en Zwitserland neemt af en toe nog een enkele wagon gele en witte kool af. Voor Deense witte kool betaalde men 1417 cent. Rode kool van 2 kg werd verkocht voor 1415 cent. Gele kool bracht ongeveer dezelfde prijs op. Men schat dat in de koelhuizen nog circa 50—70 wagons kool opgeslagen ligt, het geen voor de eerste week van Mei niet abnormaal veel is. Rabarber was iets meer gevraagd. De prijzen daalden althans niet verder en bleven staan tussen 6'en 10 cent. De aan voeren namen toe. De witlofprijzen waren vrijwel onveranderd. De kwaliteit van het Meilof laat over het algemeen te wen sen over. Voor lof 1 werd 3439 cent betaald en voor lof 2 27—30 cent. Uien waren iets lager dan de vorige week met f 27.90 als hoogste notering voor middel- ■oort. De grove waren iets duurder. Prei bleef onverkoopbaar. De ontwikkeling van het nieuwe aard- •ppelengewas gaat buitengewoon voor spoedig. Intussen zijn naar men zegt Italiaanse aardappelen ingevoerd, waar door verdere prijsstijgingen van oude aardappelen worden tegengegaan. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 9 Mei. 2000 kg witlof: I 38.90—40,90, IB 30—30,20 en IIB 26,60—28.80; 2000 kg rabarber 44,80; 2500 kg prei 8. GEEN KOPERS Aan de veiling van de Noorder- marktbond te Noord-Scharwoude draaide Donderdag alle aangevoerde prei en rabarber door. Er was geen enkele koper voor te vinden. Niet minder dan 8 schuiten prei van uitste kende kwaliteit en een flinke kwan tum rabarber moest naar de belt ver huizen. Uitgaansdag Ouden van Dagen dit jaar op vijf Juni De plannen voor de uitgaansdag van fle ouden van dagen verkeren reeds in een vergevorderd stadium. De dag is bepaald op 5 Juni. Ten einde dit jaar lijkse feest voor de bejaarden te kun nen doen slagen, zullen lijsten ter inte kening worden aangeboden, COLLECTE van sanatoria „Sonne- vanck en „Zonnegloren" zal volgende week een collecte worden gehouden, die wij van harte kunnen aanbevelen. Een nieuwe internationale journalistenfederatie Clement Bundock van de Britse bond van journalisten is tot voorzitter ge kozen van de nieuwe Internationale Journalistenfederatie, die Woensdag te Brussel is opgericht. Harry Martin van öe Amerikaanse bond van dagblad journalisten werd tot vice-president gekozen. De delegaties hebben Brussel tot zetel van de nieuwe federatie gekozen, doch deze keuze moet nog door het be stuur worden goedgekeurd. Woensdagavond hebben in een der lokalen van de O.L. school de zeven tien deelnemers aan de cursus Tuin- bouwbedrijfsleer en economie hun di ploma ontvangen. Alle cursisten waren geslaagd. Bij deze gebeurtenis als verte- heer Krabbendam aanwezig als verte genwoordiger van het Rijkstuinbouw- consulentschap te Hoorn, terwijl ook de organisatoren van de cursus, de be sturen van de tuinbouwverenigingen „De Noord" en de LTB, niet op deze blijde avond ontbraken. De heer Krab bendam .hield een korte toespraak, waarin hij de nadruk legde op het be lang van ons land om voor de export uitsluitend de beste kwaliteiten be schikbaar te hebben. Door deze cursus werd de kennis verrijkt en dus de mo gelijkheid geschapen, dat de tuinders aan de voorwaarden kunnen voldoen. Gediplomeerd werden. Corn. Mosch, Jb. Dekker, H. van Duin, J. Rempt Dz., P. de Geus, Jb. de Groot, P. Hooge- boom, J. Houtkooper, Jb. Swan, W. Mink, F. de Boer, P. Vlam Cz., P. Vlam Sz„ W. Gutker, C. Modder, allen te Warmenhuizen en Jn. Glorie en T. H. Bakker te Schoorl. De leider van de cursus, de heer B. Machielse, werd door zijn leerlingen verrast met een geschenk, terwijl ook mevrouw Machielse niet werd verge- ten.Medegedeeld werd nog, dat ko mende winter een cursus zal worden gegeven over bloembollencultuur. Bij de heer Appel in Burgerbrug kan men een wonderlijk schouw spel zien. Een schaap had twee lammeren ter wereld gebracht, waarna het moederdier jammer lijk overleed. De heer Appel heeft toen enkele dagen de fles aan de lammeren gegeven, tot hij op het denkbeeld kwam, te pro beren of een koe zich er niet gver wilde ontfermen. De koe was er toe bereid en nu kan men het wonderlijke schouwspel zien van twee in de wei dartelende lam meren, die zich af en toe naar de koe haasten, om te genieten van de volle melk. De koe is zo op deze twee diertjes gesteld, dat ze er geen genoegen mee nam, toen de lammeren op een ander stuk land werden ondergebracht. Ze nam enkele sloten en haastte zich naar haar pleegkinderen. ONGELUKKIGE VAL De echtgenote van de heer J. G. al hier is, toen ze op de fiets wilde stap pen, zodanig op haar arm komen te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In het ziekenhuis moest een foto worden genomen. WERKVERENIGING WERKTE EEN DAG NIET De leden van de werkvereniging ook bekend als „Onderlinge Hulp bij Ziekte", hebben een prettig en leer zaam uitstapje gemaakt naar Rotter dam, waar zij een rondvaart maakten door de havens en niet verzuimden een kijkje te nemen in de Maastunnel. Op de terugreis werd in Den Haag een bezoek gebracht aan het panorama Mesdag en de inwendige mens ver sterkt Via Amsterdam bereikte men 's avonds laat weer Zuid-Scharwoude. GEBROKEN BEEN NA DRIE JAAR GENEZEN Na drie jaar is de heer K. van Tiel volledig hersteld van het ongeval, dat hem op IS April 1949 overkwam. Hij brak toen tijdens een voetbalwedstrijd een been, welke breuk niet normaal wilde vergroeien, zodat hij meermalen moest worden behandeld. Thans is hij geheel genezen verklaard. MEDEMBLIK, 8 Mei 1952. Witlof I 30—41, II 17—31, III 10—19, stek 6- 12: blauwe Eigenheimers 7,50. OPPERDOES, 8 Mei 1952. Witlof I 32—39, II 22—30, III 12—18. Burgerlijke stand Geboren; Nieske, dochter van Maar ten Kloosterboer en Anna Engel; Wil helmus Adrianus, zoon van Johannes Gerardus Dekker en Margaretha Afra Koning. Ondertrouwd: Cornelis Jacob Kloos terboer en Cornelia van Dort (Lange dijk). Overleden: Trijntje Akkerman, oud 32 jaar, ongehuwd. Loop der bevolking Ingekomen: H. van Zuijdam, van Langedijk naar Bovenweg 87. Vertrokken: P. J. Volkers, van Bo venweg 78 naar N. Zeeland; N. Goe- sinne, van Bovenweg 102 naar Alk maar, Baanstraat; A. Mes, van Boven weg 9 naar Doetinchem, Dichteren D9. Tussen de bridgeclub Petten en en kele bridgers uit Sint Maartensvlot- brug werd een wedstrijd gehouden. De uitslag was als volgt: Noord-Zuid: T. de Waard—J. Eriks 96, J. GeensenT. Watertor 95, C. en J. de Groot 92'/:, J. BregmanD. Boontjes 84%, A. van der VliesC. Vriesman 79%, Kooij—Witte 71%, Vol- lenhoveA. van der Sluis 69 pt. OostWest: G. en I. Rademaker 104%, familie Groot 99, J. Vriesman W. Boontjes 91%, mevrouw Homan Bakker 83, M. Bers—M. Nanne 76, Bak kerSchouten 73'/;, familie De Haan 59% pt. BURGERLIJKE STAND Geboren Elizabeth M. M. C., d.van N. Stoop en A. Roet. Nicolaas J., z. van P. j. Konijn en M. M. Kramer. Ondertrouwd Pieter Pauw en Wilhelmina Bruin. Dirk de Boer en Arendina van der Hoff. Overleden: Cornelia Jongejans, 76 jaar, echtgenote van C. Veenis. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: G. J. Wit van Wor- merveer naar West-Graftdijk 105. Vertrokken: E. M. Smit van Graft 25a naar Heemskerk. Lezing over beroepskeuze In de Hervormde school heeft voor ouders, leden en belangstellenden, in een bijna geheel bezet lokaal drs van Alkmade, verbonden aan het Psycho technisch Labarotorium te Amsterdam gesproken over beroepskeuze met als onderwerp: „5000 beroepen en toch wat moet mijn kind worden?" Cijfers en getallen zijn maar dor en droog, maar dat zijn ze niet in de sta tistiek, daar zeggen en vertellen zij heel veel. Langs deze weg leidde spre ker zijn publiek in de materie van zijn onderwerp binnen en' gaf een beeld van de moeilijkheden'die de gecompli ceerde (jonge) mens heeft om in het gecompliceerde leven en de gecom pliceerde maatschappij zijn vak of be roep te vinden en zijn keuze te doen, zelfs als hij rekening houdt met zijn aard. aanleg, neiging, capaciteit en mogelijkheden. Dat het ook voor ouders en opvoe ders moeilijk kan zijn om in deze de juiste leiding te geven, weet ieder en velen bij vaak bittere ervaring. Maar daarvoor is er dan ook het bovengenoemde laboratorium, dat in 1927 door prof Waerink werd opgericht met zijn ong. 25 universitair geschoolde medewerkers, die een zeer ruime er varing hebben in de verschillende tak ken van de toegepaste psychologie. Van hun kennis en inzicht profiteer den Dinsdagavond de aanwezigen via de spreker. Het bestuur der Herv. school mag voldoening hebben die avond georganiseerd te hebben. Vijfjarige KAV vierde feest In de concertzaal van Gebroeders Dam is het eerste lustrum gevierd van de plaatselijke afdeling van de Katho lieke Arbeidersvrouwen. Mevr. BeentjesTjeertjes heeft bij de opening in het bijzonder verwel komd de geestelijk adviseur, kapelaan Friebel en de oud-geestelijk adviseur kapelaan Buffing. Een groep jongens uit Alkmaar heeft het toneelstuk „Haaien op de kust" opgevoerd, welk stuk heel aardig werd vertolkt. Kapelaan Buffing, die jegens de KAV grote verdiensten heeft, sprak een geestdriftig propaganda-woord en drong aan op verhoging van het le dental, 7.o ook op samenwerking met de K.A.B. De vooTzitster heeft de ka pelaan met een bloemstuk gehuldigd. Door de afdeling Beverwijk zal ter ere van het vijfjarig bestaan een bloe menhulde gezonden1 worden. WINKELHUIS ONDER DE HAMER Het woon- en winkelhuis van de heer Uitendaal te Beverwijk, aan de M. v. Heemskerckstraat alhier, is gistermid dag door notaris Bremmers te Bever wijk in veiling gebacht. Opgeboden tot 6000.is het door de eigenaar op gehouden. Voor een goed opgekomen publiek sprak dr De Wilde voor de afdeling van het Humanistisch Verbond over Christendom, humanisme en zedelijkheid. In een boeiend betoog schetste hij de standaard van de zedelijkheid, zoals die heden behoort te worden gezien en waarin de eerbiediging van de menselijke persoon lijkheid het centrale punt is. dreiging van het menselijk leven. De fundering van de ethiek is echter bij humanisten en Christenen zeer verschil lend. De humanist spreekt van de mens als bijzonder deel van het kosmisch ge heel. Spreker ontwikkelde hiertegen wijsgerige bezwaren. De mens heeft wel deel aan de kosmos, maar gaat er niet in op. Volgens spreker verwaarloost het humanisme een belangrijk stuk er varing, en wel die van het heilige. Het humanisme kan geen verklaring geven van mensen als Jesaja, Jezus, Augusti- nus, Francicus, Luther e.a., bij wie het besef gegrepen te zijn door het heilige allesoverheersend was. Het zou eigen lijk de grootste figuren der mensheid tot abnormalen moeten verklaren. Wel concludeerde spreker echter, dat het Humanistisch Verbond een grote positieve betekenis heeft. Het verza melt een groot aantal mensen van goede wil, die eerlijkheidshalve niet kunnen verklaren, dat zij godsdienstig besef hebben en toch op deze wijze geestelijke waarden dienen. Het is een zedelijke eis, de menselijke waardigheid te erkennen, ongezien be zit, positie, aanleg, ouderdom, volk, ras of geloof. Hieruit vloeien voort de waar den van waarheid (b.v. in sexuele op voeding politiek e.d.), gerechtigheid (b.v. verantwoord kindertal is een eis van gerechtigheid tegenover de kinde ren zelf; evenzo verzorgde ouderdom; onze houding tegenover de arme we relddelen Azie en Afrika moet bepaald worden door gerechtigheid). Hierover zijn Christenen en humanis ten het eens. Hierin kunnen zij elkaar steunen. Spreker keurde het af, dat minister Mulderije de geestelijke ver zorging van gevangenen en militairen niet aan- humanisten wil toevertrou wen. Humanisten en Christenen strijden toch gezamenlijk tegen het nihilisme, de totale onverschilligheid, de genot zucht. Dit nihilisme vormt de grote be- In de kringen van degenen die zich bezig houden met de bevordering van het vreemdelingenverkeer in Haarlem en omgeving, is men niet tevreden. Deze ontevredenheid, die ten dele ook ongerustheid is, geldt de omstandigheid, dat de trek van vreemdelingen naar dit gewest te gering wordt geacht om in over eenstemming te zijn met hetgeen hier aan natuurschoon, stedebouwkundig fraais en aan culturele waarden is te vinden. Tijdens een lunch, die gistermiddag werd gehouden in „De Leeuwerik" tc Haarlem ais onderdeel van een excursie met figuren uit de wereld van het personenvervoer en de reisbureaux, heeft de voorzitter van de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer in Zuld- Kennemerland, wethouder D. J. A. Geluk van Haarlem, over dit symptoom gesproken. In het spel om de gunst en de be langstelling van Z.K.H. „De Tourist" heeft Zuid-Kennemerland voor vol gend jaar overigens een hoge troef in handen, n.l. de Flora 1953. Dit bloemen- evenement van internationale ver maardheid, dat vóór de oorlog een eenmaal in de tien jaren terugkomen de trekpleister van formaat was, is wel het „pièce de resistance" in de huidige plannen om bezoekers uit binnen- en buitenland naar dit gewest te trekken. De Flora 1953 wordt, even als zijn voorgangers, geplaatst in het welhaast ideale kader van het wan delbos Groenendaal te Heemstede. In de aanleg zullen enige millioenen bloembollen worden verwerkt. Er komt een rotstuin, aangelegd met prachtige zwerfstenen uit de Ardennen, die de grootste van Europa zal zijn. Het ge heel, zoals dit thans onder de handen van de organisatoren reeds zodanig gestalte begint te krijgen dat het een indruk geeft van zijn toekomstige luis ter, zal met recht een „féerie florale", een toverspel met bloemen mogen worden genoemd. De voorzitter van de Flora 1953, jhr dr O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, gebruikte dit beeld, toen hij een toelichting gaf op de voor bereidende werkzaamheden. Lentefeest in Neerlands tuin Temidden van het bloeiende park zal een complex van gebouwen wor den opgericht, waarin een vijftal tien daagse binnententoonstellingen zal wor den gehouden. Deze combinatie van binnen- en buitententoonstellingen draagt een internationaal karakter. De organisatoren spreken over dit bloe- menfestijn als het „Lentefeest inNeêr- lands' tuin". De medewerking aan de exposities komt van velerlei kanten. Ook industrie en handel krijgen in aparte paviljoens, mits exposerend in omlijsting van bloemen in beperkte en menindustrie verwant, in beperkte en selecte mate gelegenheid aan dit groot se gebeuren deel te nemen. De Flora gaat uit van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en tevens is men verzekerd van de volle medewerking van alle in de Nederlandse Tuinbouw - raad samenwerkende tuinbouworgani saties en van de Kon. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. De aanleg van de vollegrondtentoonstelling is weer toevertrouwd aan de heer J. Voors, die ook Flora 1935 tot een groot succes deed worden. De heer Carel Briels neemt de representatie en de afdeling „vermaak" voor zijn rekening. Er zal eindelijk verbetering komen in de toestand, waarop de leerlingen in 't Veld in de gemeente Oude Niedorp, zijn gehuisvest. Nu is het zo, dat vele leerlingen in een paar noodgebouwen zijn ondergebracht, wat aan het onderwijs niet ten goede kwam. Indien het besluit van de raad zal zijn uitgevoerd, zal men in 't Veld de beschikking hebben over een school, waarin het VGLO wordt gegeven op een wijze, die de toets der kritiek kan doorstaan. moeten houden met mogelijke uitbrei ding, terwijl men niet moét vergeten, dat het een geheel afzonderlijke school wordt. Vergroting dokterswoning Naar het zich laat aanzien, zal dr. Schreuder ter zijner tijd de gemeente verlaten. Reerir nu is in de persoon van dr Hageman een opvolger aanwezig. Deze zou graag in het huwelijk willen treden en zich dan in de dokterswoning vestigen. Daar het echter nog zeer ge ruime tijd zal duren voor ir. Schreu der vertrekt zal er een verbouwing moeten plaats vinden, waardoor 't huis van de dokter voor bewoning geschikt wordt. B. en W. stelden daarom voor om over te gaan tot het aanbouwen van een vertrek hetgeen de gemeente op een vierduizend gulden zal komen te staan: Dr. Hageman verplichtte zich daaren tegen om gedurende een periode van ten minste tien jaar een hogere huur te hetalen van f 5.per week. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden be noemd zuster Angela en de heren M. J. Wolthuis, P. Heijnis, Th. Stadegaard en W. H. Bierman. De burgemeester werd aangewezen als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur in polderaange legenheden, in de plaats van de heer J. Wit, die zijn mandaat ter beschikking had gesteld. Bakzeil gehaald De raad besloot tot intrekking van een beroep op de Kroon tegen 'n be sluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeuring werd onthouden aan een besluit van de raad tot aankoop van een perceel grond van de heer B. Rui ter, waarop het gemeentehuis zal wor den gebouwd. Gedeputeerde Staten hebben zich naar aanleiding van het bezwaarschrift van het gemeentebe stuur, bereid verklaard, alsnog te be vorderen, dat het besluit, nadat het op nieuw was genomen, goed te keuren. De raad besloot dan ook om van de heer B. Ruiter een stuk grond te kopen van 1210 M2 tegen een prijs van f 1200 en een strook van de heer F. C. Jong, groot 270 M2 voo f 1.58 per M2. Het nieuwe raadhuis zal dus indien het doorgaat, gebouwd worden aan DeWul, Ten slotte werd in deze vergadering met 4 tegen 3 stemmen verworpen het voorstel van de heer Stadegaard, waar over in een vorige vergadering de stem men staakten. Het betrof hier het dem pen van een sloot bij de percelen Hoe- be. Aangenomen werd een voorstel van B. en W., waarbij de gemeente zich be reid verklaart een kwart van de kosten voor haar rekening te nemen, voor zo ver die vallen op de riolering. De heer Tromp merkte op dat de an dere partijen niet gedwongen kunnen worden. Dat is zo, aldus oorzitter, maar an ders bereiken de betrokkenen niets èn het is altijd beter een half ei dan een lege dop. De heer Stadegaard vreest dat het werk niet zal worden uitgevoerd. De verantwoordelijkheid daarvoor komt geheel voor rekening van de betrokke nen, aldus voorzitter. De gemeente zal zich daarvoor de nodige offers moeten getroosten. Dat kwam in de vergadering van de raau die gisteravond onder leiding van burgemeester Kalb werd gehouden, ook tot uiting. Het gehele geval zal ongeveer honderdduizend gulden kos ten. Uit de toelichting die de voorzit ter gaf, mochten we echter opmaken, dat deze uitgave, hoewel zeer belang rijk, de financiële positie van de ge meente niet wankel zal maken. De uit kering uit het gemeentefonds is im mers weer met tien percent verhoogd, terwijl de buitengemeenten in aan zienlijke mate zullen moeten bijdragen. Het is n.l .de bedoeling, dat het een streekschool wordt en men rekent er op dat de helft van de leerlingen uit andere gemeenten zal komen. Daar naast is de verzekering ontvangen van geestelijke en onderwijsautoriteiten, dat een dergelijke school niet meer in de naaste omgeving zal worden opge richt, zodat wat dat betreft er geen reden voor ongerustheid is. Bovendien zal de gemeente de uit gaven kunnen besparen, die ze thans aan de noodgebouwen ten koste legt. Volgens een door de burgemeester op gezette berekening zal de gemeente in de eerste jaren zich door dit besluit een offer van ongeveer f 3500 moeten getroosten, wat gezien de huidige be grotingspositie niet te bezwaarlijk mag worden genoemd. De lokalen zullen worden aange bouwd aan de bestaande meisjes school. Financiering verzekerd. De financiering van de bouw van de school is verzekerd. Djt was een zeer verheugend geluid, dat B. en VV. kon den doen horen. Met de Bank van 'de vereniging van Nederlandse gemeen ten kan namelijk een geldlening wor den aangegaan voor de tijd van 25 jaar ter grootte van f 80.000, tegen een rente van 4 pet., terwjjl de rest van het benodigde bedrag kan worden verkregen uit de waarborgsom die het schoolbestuur moet storten en door eigen middelen aan te spreken. De heer Stadegaard was van het eindbedrag geschrokken. Hij vraagt zich af of de nodige soberheid is be tracht. Voorzitter antwoordde dat de oor spronkelijke begroting f 20.000 hoger was. Er is voor gezorgd dat alle luxe is vermeden. Men zal echter rekening Op Donderdag 8 Mei werden te Schagen aangevoerd: 17 jaarden 600- 1350, 47 geldekoeien 700-975, 30 vette koeien 800-1260, 25 kalfkoeien 850- 1200, 2 vaarzen 850-925, 6 pinken 450- 575, 148 nuchtere kalveren 38-80, 9 vette schapen 130-150, 41 overhouders 90-110, 79 lammeren 60-75, 2 zeugen 350-500, 47 biggen 50-60, 19 konijnen 1.50-8, 11 kippen 2.50-4. Overzicht: De aanvoer van vette koeien was iets kleiner dan vorige week; de handel was vlug en ze wa ren dan ook spoedig verkocht, de duurste voor f 1260. Het slachtge- wieht varieerde van f 2,80 tot f 3.20. In een prettige nabespreking werd De handel in kalf- en melkkoeien Was vlug en heel duur; vooral de dieren met de vereiste papieren waren prijzig. Naar geldekoeien was ook weer veel vraag: duur, vlugge handel, vaste prijzen. Er werden weinig kalfvaar- zen aangevoerd. Die er waren wei-den een en ander nog uitvoerig toegelicht. IN HET KORT De Emmabloemcollecte heeft een bedrag van f 167,62 opgebracht. Dank zij de activiteit van de collectrices is dit bedrag aanmerkelijk hoger dan vo rig jaar, waarvoor het bestuur van Het Witte Kruis hen hartelijk dankt. Dat de uitbreiding van het badhuis in een behoefte heeft voorzien, blijkt wel uit het toegenomen bezoek. Gemid deld worden iedere Zaterdag honderd baden genomen. Het maximum bedraagt 112. Voor het Gouden Kruis speelt het tweede elftal van Nieuwe Niedorp Zon dag om twee uur tegen A.G.S.V. in de volgende opstelling; N. N.; C. van Her werden en M. Aalbregtse; S. van der Kooij, P. Persijn en D. Kossen; S. Stam- mis, L. Pander, A. van Zoonen, J. de Wit en G. Bart. Reserves: A. van Her werden en M. Wijn. De Nieuwe Niedorp-adspiranten spelen wat de A'tjes betreft om half elf tegen H.O.S.V. a, de B'tjes tegen de B'tjes van H.O.S.V. om kwart over ne gen, beide wedstrijden op het terrein van Nieuwe Niedorp. Vooraanstaande Russische deskundi gen inzake de politieke en militaire structuur van Tsjecho-Slowakije zijn ln Praag aangekomen ter gelegenheid van het feit, dat zeven jaar geleden het land door de Russen werd bevrijd. De delegatie omvat o.m. de plaatsver vangende minister van buitenlandse zaken Zorin, die beschouwd wordt als een der belangrijkste adviseurs der Russische regering inzake Tsjecho- Slowakije. Van militaire zijde is de Sowjet-Unie vertegenwoordigd door de opperbevelhebber van alle Russische grondstrijdkrachten, maarschalk Ko- nief. Ook de regeringen van andere Oosteuropese landen hebben vertegen woordigers gezonden. duur verkocht. Wel handel in pinken en ook hier hoge prijzen. Nuchtere kalveren: vlugge handel en duurder dan de vorige weken, de zwaardere f 10, de „gewone" f 5. De handel in paarden was kalm. Op de wolveemarkt begint het jonge le ven weer te komen en ook hier weet men mee te gaan met de duurte. Han del in lammeren stug en duur. Voor schapen met twee lammeren varieer den de prijzen tussen f 230 en f 265, vette schapen flink prijshoudend, over houders iets lager. De handel in big gen was wel iets beter en er werden weer meer dieren aangevoerd; geen verhoging van prijzen. Financiering aanbouw mijnenvegers Verschenen is het eindverslag van de Commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk 8b der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1952 (financiering aan bouw vaartuigen voor de Koninklijke Marine). Blijkens dit verslag maakten enkele leden bezwaar tegen het ont trekken van een bedrag van ruim 76 millioen aan de tegenwaarderekening ten behoeve van de militaire uitgaven. Zij vroegen,hoe groot het totale be drag is, dat in dit jaar voor de militai re uitgaven is geraamd. Deze leden verklaarden, met dit wetsontwerp niet te kunnen instemmen, op grond van de oorlogsvoorbereiding, die daar- medp wordt bevorderd. Vele andere leden waren van oor deel, dat de Koninklijke Marine grote behoefte heeft aan mijnenvegers. Het grootste gedeelte bouwt Nederland in opdracht van de Verenigde Staten van Amerika, welk land de vaartuigen ter beschikking van onze Marine stelt. Het resterende gedeelte kan Neder land alleen bouwen als het geld wordt gebruikt uit de tegenwaarderekening. Voorts spraken zij uit. dat het hier een nieuw beschikbaar gesteld bedrag aan tegenwaardegelden betreft.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 11