De Staatsmijnen vierden hun gouden jubelfeest Jong Nederland wil leven in een vrij en zelfstandig Europa" Unie-Statuut zal plaats maken voor normale internationale verhouding VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Indonesië blijft met alle middelen vechten om N.-Guinea Jeugdweek I Achterdam 18, Tel. 5541 Zaterdag 10 Mei 1952 '149e Jaargang No. 111 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Kabinet Wilopo presenteert zich Met Dromedarisdwars door de Sahara Partij van de Arbeid geeft oproep uit Steun aan Tunesie De Urker vissers mogen blijven Zware straffen geëist voor poging tot inbraak te Purmerend Boerderij maakt op zeer trieste wijze historie Italie gaat Triest mede besturen Weerbericht Minister Van den Brink hield herdenkingsrede Vliegende schotels op de foto MINISTER RUTTEN NAAR GRIEKENLAND Nog talloze nieuwe mogelijkheden Eerste en Tweede Kamer 12 Juli uiteen Staatsmijn Beatrix Nederland heeft te weinig veevoeder Marine krijgt vijf nieuwe patrouillevaartuigen E. V. G. betekent ware omwenteling in Europa KONRAD ADENAUER: ROBERT SCHUMAN: - Directie: K BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS m Redactie; 1 ADVERTENTIES en J ABONNEMENTEN: Woordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.mm. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 II/A&ïNEER in de toekomst de onderhandelingen van Indonesië met de Neder- ïindse regering, die door het heengaan van het kabinet Sukiman-Suwirjo moesten worden onderbroken, zullen worden hervat, dan is het wel zeker, dat hetïérlangen van Indonesië om het Unie-statuut tussen dit land en Nederland om te zetten in een verhouding, gebaseerd op normale internationale verdragen, kanlworden verwezenlijkt. Daarbij zullen tevens zaken, die nadelig zijn voor and en volk van Indonesië worden opgeheven. Dit werd gisteren door premier Wilopo voor het parlement gezegd in een uitvoerige verklaring, waarin hij het programma van het in April nieuw gevormde Indonesische kabinet uiteenzette. Het voltallige kabinet, met uitzondering van dr Leimena, die ziek is, was bij het uitspreken van de regeringsverklaring aanwezig. Wij willen werk en woningen pet partijbestuur van de Partij van [Arbeid heeft een oproep doen uit- waarin wordt gezegd, dat werk- fteid opnieuw Nederland bedreigt, poging, om het aantal werklozen li Mei te doen dalen tot beneden de 1.000, is niet geslaagd. Weliswaar is |in een aantal vakken een teruggang de werkloosheid, doch het is niet nogelijk, dat internationale versto- gen het werkloosheidscijfer lioger llen opdrijven. „Des te klemmender kt daarom onze eis:: Doeltreffende tionale maatregelen om de werk- isheid terug te dringen. Maar de actie poogt willens en wetens volle- lïge werkgelegenheid in ons land te rerhinderen. Wat moet daarom ons ihtwoord zijn? Wij willen een rege ringsbeleid, dat zich blijft richten op het verzekeren van volledige werkge legenheid voor ons volk. Wij willen het recht op arbeid voor ieder die Werken kan. Wij willen een welvaarts staat, waarin aan de misbruiken, ge pleegd door enkelen, een eind wordt gemaakt in het belang van allen. Wij willen werk en woningen". QOK het punt Nieuw-Guinea, zo yeide premier Wilopo, kwam tijdens de besprekingen van de Indonesische mis sie in Den Haag ter sprake. Wij zullen, aldus de premier, voortgaan pogingen in het werk te stellen om West-Irian zo spoedig mogelijk in het Indonesi sche grondgebied op te nemen en wel onophoudelijk en met alle middelen, die de regering tot haar beschikking heeft. Dit omdat West-Irian in politiek opzicht een nationale claim is en stra tegisch uiterst vitaal voor de veiligheid van de republiek. De twintig Urker vissers In Argen tinië hebben officieel de boodschap gekregen, dat zij in Argentinië kun nen blijven en dat. ze mogen werken waar zjj willen. Door hun oorspronke lijke verblijfsvergunning waren de vis sers gebonden aan het visserijbedrijf dat hen had aangenomen. Hiermee is een eind gekomen aan de moeilijkheden dié ontstonden toen de vissers, die weigerden op Zondag te werken, door hun werkgever werden geschorst. Als Argentijnse ingezete nen mogen zij nu ook hun gezinnen laten overkomen. Respectievelijk drie en twee jaar ge vangenisstraf eiste gistermiddag de Of ficier van Justitie bij de Amsterdamse .Rechtbank tegen de 29-jarige slagers knecht G. T. uit Beverwijk en de 28- jarige los-werkman W. Th. B. uit IJ- muiden. Beide verdachten hadden op 17 November 1947 gepoogd in te bre ken in de boerderij van de familie Laan te Purmerend. Verdachte T. meen de te weten, dat zich in de boerderij, die door twee broers en twee zusters Werd bewoond, 20.000.- bevond. De twee mannen hadden reeds een ruitje Uitgesneden, toen één der broers door het glasgerinkel ontwaakte en riep; „Wie is daar?" De beide mannen na men daarop de vlucht, j De officier van Justitie noemde de poging van de verdachten, om vier be- Amerika, Italië en Engeland hebben een overeenkomst gesloten, volgens l Welke Italië zal worden ingeschakeld in het bestuur over de Britse-Ameri- I kaanse zone van Triest. Italiaanse ambtenaren zullen alle afdelingen van Ihet plaatselijk bestuur onder hun he iboer krijgen, met uitzondering van the, welke betrekking hebben op de veiligheid. Er zal voorts een Italiaanse adviseur worden benoemd voor de or ïtse militaire gouverneur-generaal, ««militaire bestuur behoudt echter hoogste verantwoordelijkheid. ONGELER OP DE STAATSMIJN P. „W1LHELMINA" 1p,? vitrma°rge.n heeft zich in een pij- fitbbncforr staatsmijn Wilhelmina een 2? ??rif ng V00rsedaan, waardoor de wörrf g Penwerker Senter dodelijk tl Vier mijnwerkers epslnfpti v, f va"end gesteente in- g doch konden worden gered. Verwachting tot morgenavond: KANS OP EEN BUI Vannacht weer plaatselijk mist, overigens wisselende bewolking met kans op een regen- of on weersbui. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen als vandaag. vakke matige wind uit uit eenlopende richtingen. ?Po1?IDAG: Zon °P 4.53. onder 20.21. Maan op 23.21, onder 5.06. TEN aanzien van de të voeren buiten- A landse politiek zeide Wilopo, dat zijn land vasthoudt aan de actieve zelf- standigheidspolitiek en zich niet door een van de blokken, die in de wereld bestaan, wil laten meeslepen. Wel zijn aan de Indonesische delegatie bij de Ver. Naties instructies gegeven actief steun te verlenen aan de politiek van Aziatische en Afrikaanse landen pm zo spoedig mogelijk de Tunesische kwestie te regelen. Over de binnenlandse toestand merk te hij op, dat aan de provincies, zonder afbreuk te doen aan de eenheidsstaat, zoveel mogelijk autonomie zal worden gegeven. In de economische paragraaf van de verklaring wordt nog medege deeld, dat een jonge staat als Indonesië, nog gelegenheid moet verstrekken aan buitenlandse ondernemingen en buiten lands kapitaal om deel te nemen in de economische activiteiten. Met de „Dromedaris" no. i gaan Karei Kramer (links) en Jan Helms (rechts) dwars door de Sahara naar Kaapstad, waarbij zij onderweg ver schillende reportages zullen maken. Een groot aantal onderscheidingen is gistermorgen uitgereikt tijdens een plechtigheid, welke gewijd was aan de herdenking van het vijftigjarig be staan van de Staatsmijnen in Limburg. Het was een van de hoogtepunten in dit aan luister zo rijke feest. Vele verdienstelijke werkers, in de dienst aan het mijnbedrijf vergrijsd, hebben voor hun werk de erkenning gekregen, die hun toekwam. Het was tevens het einde van een plechtigheid, waarin vele goede woorden zijn gezegd, waarin tevens de gehele ontwikkeling van de Staats mijnen nog eens de revue is gepasseerd. jaarde mensen te beroven, een daad van hoogst laffe aard. Het huis van de familie Laan heeft later een trieste bekendheid gekregen door de roofover val in de nacht van 7 op 8 Augustus 1951, waarbij de 78-jarige Jan Laan aan toegebrachte verwondingen is overleden- De verdediger van beide verdachten herinnerde aan deze overval en zei dat de justitie te Beverwijk T. hiervar heeft verdacht. T. heeft echter ont-1 kend schuldig te zijn. ,De raadsman verzocht een mildere straf. Op 21 Mei zal de rechtbank uitspraak doen. Braziliaanse persfotografen hebben Donderdag vijf bijzonder duidelijke foto's kunnen nemen van een vliegende schotel, die over Barra da Tijuca, een voorstad van Rio de Janeirovloog. De foto's zullen voor onderzoek aan de Generale Staf van het Amerikaanse luchtleger worden gezonden. De Ame rikaanse attaché te Rio heeft gezegd. „Ik betwijfel de authenticiteit van deze foto's niet. Het zijn de beste die ik ge- zien heb. Zij hadden niet duidelijker kunnen zijn". Op uitnodiging van de Griekse re gering zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. Th. Rutten, een bezoek aan Grieken land brengen. Dit bezoek zal gelegenheid bieden om het cultureel contact tussen beide landen te bevorderen. Minister Rut ten zal aan de universiteit van Athene een lezing houden over de plaats, die de Griekse cultuur inneemt bij opvoe ding, onderwijs en kunst in Neder land. Nadat dr ir Ch. Th. Groothoff de plechtigheid met een enkel woord had geopend, heeft de minister van econo mische zaken, prof. dr G. van dpn Brink, de historie van de Staatsmijnen, belicht in een grote redevoering. Spre ker wees er op, dat het Staatsmijnbe- drijf was ontstaan als gevolg van het gebrek aan initiatief bij de particulie re ondernemers ten aanzien van de ontginning der Limburgse kolenmij nen en uit vrees voor een te grote bui tenlandse invloed in het mijnwezen. Nadat minister Lely in 1901 er in was geslaagd de desbetreffende wet door de Staten-Generaal te loodsen, werd in 1902 een begin gemaakt met de ex ploitatie. De eerste vijf jaar was er een eenhoofdige directie, nadien een drie hoofdige. Tegelijk met de -mijnen jubi leert ook de Mijnraad, een soort Col lege van Commissarissen, dat de uit voering van de bevelen der regering door de directie controleert. Het bedrijf is enorm gegroeid. Uit de winning van vetkolen groeiden de verwerking en veredeling: de cokesfa- Het standbeeld dat werd vervaar digd door de beeldhouwer Melis. Nieuwe Kamers vergaderen op 15 Juli Het Staatsblad bevat een Kon. Be sluit, waarbij de minister van Binnen landse Zaken wordt gemachtigd om namens dc Koningin de tegenwoordi ge zitting der Staten-generaal te slui ten in een verenigde vergadering der beide Kamers op Zaterdag 12 Juli des middags te drie uur. De Eerste en de Tweede Kamer worden ontbonden met ingang van Maandag 14 Juli. De verkiezing van de leden der Eer ste Kamer zal plaats hebben op Don derdag 26 Juni. De Commissarissen der Koningin worden gemachtigd de Staten hunner provincie tê dien einde in buitengewone zitting bijeen te roe pen. De candidaatstelling voor de verkie zing zal in iedere provincie plaats hebben op Dinsdag 3 Juni. De verkiezing van de leden der Tweede Kamer zal plaats hebben op Woensdag 25 Juni, de candidaatstel ling voor de verkiezing in elke kies kring op Dinsdag 13 Mei. De eerste samenkomst van de nieu we Kamers zal plaats hebben in ver enigde vergadering op Dinsdag 15 Juli. De nieuwe staatsmijn bij Vlodrop zal de naam Beatrix dragen. Dat 'was eigenlijk wel het voornaamste punt uit de grote redevoering, lüelke de minister van economi sche zaken, prof. dr. G. van den Brink, heeft gehouden tijdens de feestelijkheden in verband met het vijftigjarig bestaan der Staats mijnen in Zuid-Limburg. Het plan ertoe werd geopperd tijdens een gesprek van Prins Bernhard met de ministers Drees en Van den Brink en de president-direc teur der staatsmijnen, dr. Groot hoff. Na telefonisch overleg met Koningin Juliana werd met haar goedkeuring besloten, de nieuwe mijnzetel te noemen naar onze oudste prinses. Prof. Van den Brink heeft hiervan later mede deling gedaan tijdens de officiële herdenking. brieken, het stikstofontbindingsbedrijf en de overige chemische fabrieken. Thans zijn de staatsmijnen het groot ste kolenwinningsbedrijf, het grootste cokesovenbedrijf, de grootste chemi sche industrie en de grootste gaspro- ducent in Nederland. Ten aanzien van de toekomst deelde minister Van den Brink mede, dat Vlodrop binnen enkele jaren in ex ploitatie zal komen. Nieuwe schach ten moeten in het oude terrein wor den gemaakt, de bestaande schachten moeten verder worden afgediept om nieuwe lagen in exploitatie te kunnen brengen. Mechanisatie zal op grotere schaal moeten worden toegepast. Ook op chemisch gebied is de ont wikkeling nog geenszins ten einde. Een reeks van nieuwe mogelijkheden is in onderzoek. Indien de experimen ten slagen, zal het mogelijk zijn, uit vetkolen een nieuwe brandstof, ge naamd synthraciet, te vervaardigen, welke het tekort aan huisbrand kan helpen verlichten. Velen hebben hierna nog het woord gevoerd, o.m. vertegenwoordigers van het personeel en de commissaris der Koningin in Limburg, dr Houben. Landbouwstichting vraagt invoer van graan De veevoederpositie in Nederland baart zorgen. De Stichting voor de Landbouw is van oordeel, dat het nemen van maat regelen ten aanzien van de oogst 1952 niet meer mogelijk is. Ten einde de prijzen van de binnenlandse voergra- nen op een redelijk peil te houden, wordt daarom een zo groot mogelijke import van buitenlandse granen nood zakelijk geacht. De mogelijkheid tot het aankopen van aanzienlijke hoeveelheden voer- graan in het buitenland is aanwezig en de Stichting voor de Landbouw heeft dan ook besloten, er bij de mi nister op aan te dringen om de vee voedertoewijzingen met ingang van September a.s. niet met 10 procent te verlagen, doch door import in het te kort te voorzien. Amerikaanse orders in Nederland Te Washington is een overeenkomst getekend tussen de Nederlandse en de Amerikaanse regering, waarbij laatst genoemde het voornemen te kennen geeft in Nederland een vijftal pa trouillevaartuigen te laten bouwen. Na voltooiing zullen deze schepen worden overgedragen aan de Koninklijke Marine. Zo spoedig mogelijk zullen de orders bij één of meer Nederlanders worden geplaatst. De parafering van de teksten, die na ruim een jaar van besprekingen zijn opgesteld ten aanzien van de instelling van een Europese verdedigingsgemeen schap heeft gisteren te Parijs plaats ge had. Het verdrag wordt eerst van kracht als de volksvertegenwoordigin gen van de zes betrokken landen (West Duitsland, Frankrijk, Belgie, Italië, Ne derland en Luxemburg) het hebben be krachtigd. Voordien zal nog een bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken der betrokken landen plaats hebben West-Duitsland zal pas né de be krachtiging van dit verdrag en de over eenkomsten, die het bezettingsstatuut moeten vervangen, het recht krijgen over eigen strijdkrachten te beschik ken. Herve Alphand, de Franse voorzitter van de conferentie over het Europese leger, verklaarde gisteren, dat dit ver drag een werkelijke omwenteling be tekent, die de oorzaken van Europese oorlogen, waarvan de Frans-Duitse vij andschap de voornaamste was, weg neemt. De E.V.G. heeft uitsluitend de fensieve bedoelingen. CR is een stapel papieren op ons bu- reau gedwarreld, gestuurd door de persdienst van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, die, naar bekend, het overkoepelingsorgaan van het Neder landse jeugdwerk is. Jong Nederland organiseert n.l. van 12 tot 19 Mei een jeugdweek, die gewijd is aan de Euro pese samenwerking. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Rutten, leidt deze week vanavond voor de radio in. Die Europese samenwerking is inder daad een zeer grote zaak en het ver heugt ons te mogen constateren, dat de interesse van de jongeren daarvoor wordt gewekt. Er kleeft aan dergelijke gebalde propaganda-acties evenwel het bezwaar, dat de belangstelling iets kunstmatigs krjjgt. Het is overigens een moderne idee om met een soort reclame-ontploffingen de aandacht van een bevolkingsgroep of van een geheel volk te wekken. Wij vragen ons wel eens bezorgd af, of de individu niet te veel uit het oog wordt verloren, of m.a.w. de massa-psychose het gaat winnen van de persoonlijkheid. Is het resultaat van dergelijke acties duur zaam? Bereiken Youth-for-Christ-Ral- lyes, om een voorbeeld te noemen, méér dan een ogenblikkelijk richten van de aandacht op dingen van hogere orde? Daar gaat het namelijk om: maakt men reclame voor schoencrême of scheer mesjes, dan zoekt men de gunst van het publiek voor een bepaalde periode te winnen. Na enige tijd heeft het nieuwe middel zijn geld opgebracht en moet men iets anders (of hetzelfde onder andere naam) aan de markt brengen. De strijd om de koper begint van voren af aan. VWIJ zijn individualist genoeg om aan de duurzame waarde van massa bijeenkomsten te twijfelen, zelfs om het gevaar er van in te zien; wij zijn modernist genoeg bovendien om te be grijpen, dat de moderne jeugd moderne middelen vraagt om een nieuwe idee als de Europese samenwerking in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Niettegenstaande onze bezwa ren verheugen wij ons dus over deze komende activiteit. Indien evenwel on verkort aan de voorwaarde wordt vol daan, dat de duurzame gedachte aan een groeiende gemeenschap van volke ren in de jeugd b 1 ij f t leven. Het is voor de ouderen onder ons vaak moei lijk te geloven aan een samenwerking volgens nieuwe normen. Er is in de jongste historie van de wereld en van ons werelddeel zo vaak gepoogd toe komstige conflicten uit te bannen door een forum europeanum te bouwen, waarop geschillen publiekelijk zouden kunnen worden beslecht. Het is het voorrecht van de jeugd opnieuw met enthousiasme voor een idee te strijden. Het is tevens haar recht daarbij bewust of onbewust te vergeten, dat samenlevingen meesten tijds niet op schone illusies, maar veelal op een zee van teleurstellingen worden gegrondvest. MEN schrijft over en spreekt van de ontmoediging, welke uit de dage lijkse houding van de jeugd zou blijken. Degenen, die uit de vaak vermeende wijsheid van hun ouderdom aldus rede neren, zijn te dikwijls vergeten, dat zij in hun tijd, in hun jonge jaren ook al niet overstroomden van idealen, be halve dan van de illusie, dat de wereld ondanks alles mooi en lief en aantrek kelijk is en waard, dubbel en dwars waard, er met beide benen in en op te staan. Zij, die als grijze wijsneuzen het afgetobde hoofd schudden over wat zij noemen het jeugdig streven naar het geestelijke niets, vatten niet. dat in bijna alle gevallen het onverschillige uiterlijk een gezonde pit van belangstelling voor alles, wat er rondom gaande is, ver bergt. En laat de jongeren dan gerust hun jazz, hun voetbal en hun gezellige vrijpartijtjes op Zaterdagavond. Zodra de belangstelling er is, is zij even hevig als het leven van de jeugd zelf. Ziet, op deze belangstelling wordt de komende week met de luide fanfare van de moderne propaganda een beroep ge daan. Het gaat straks beslist niet over een derde weg. Het gaat over de weg van de Europese samenwerking, die wij ouderen misschien mogen helpen voor bereiden, maar die in de, komende generatie zal moeten leven, wil zij werkelijkheid worden. Op dat moment en door deze weten schap stappen wij gaarne over bezwa ren van andere aard heen. gONDSKANSELIER Adenauer zeide: „De Europese eenwording ligt mij zeer na aan het hart en ik juich daarom de actie van de Ned. Jeugdgemeenschap volgaarne toe. Een zelfstandig Europa kan slechts bestaan op grond van de verplichting: vastbesloten samen te werken voor de verdediging van haar culturele waarden en voor de vrije ont wikkeling van haar zedelijke grond slagen. Ik wens uw jeugdweek een vol ledig succes en bovenal, dat de Neder landse en de Duitse jeugd steeds dich ter naar elkaar toe zullen groeien in het bewustfijn, dat men heden ten dage zijn land het best dient, als men Euro pa dient". KJ AAR aanleiding van de door de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap ge organiseerde jeugdweek, die hedenavond zal worden ingeleid met een door prof. dr F. Rutten te houden radiotoespraak over Hilversum I, en zal worden ge houden onder het motto: „Jong Neder land wil leven in een vrij en zelfstan dig Europa", hebben zowel de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman als de Bondskanse lier van de Duitse Bondsrepubliek K. Adenauer oproepen gericht tot de Nederlandse jeugd. Overal in ons land zullen van 11 tot 19 Mei in plaatselijk verband door de jeugdbeweging bijeenkomsten worden georganiseerd. Er wordt bovendien een opstelwedstrijd gehouden over het onderwerp: „Wat verwacht jij van een Verenigd Europa?" De oproepen van Robert Schuman en Konrad Adenauer doen wij hiernevens volgen. „{JET verheugt mij te constateren, al dus Robert Schuman, dat de Neder landse Jeugdgemeenschap de jeugd week dit jaar heeft geplaatst in het teken van de Europese samenwerking. De wil, in uw actie uitgedrukt, om in een vrij en zelfstandig Europa te le ven, is ook bij ons aanwezig. Uw jonge generatie en die, waartoe ik behoor, zullen met vereende krachten aan ons gemeenschappelijk plan: de stichting van dat vrije Europa, werken". DRIEJARIG MEISJE VERDRONKEN In het gezin Van O. aan de Kraaien- jagersweg te Apeldoorn, werd Don derdagavond het driejarig dochtertje vermist. Na enige tijd dreggen werd het kind levenloos uit een nabijgele gen poel opgehaald. L

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1