s Stad en Omgeving .HOLLANDE Kerkconcert voor „Westerlicht" van zeer goed gehalte AGENDA Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Politie bekeurde wat te vlug Van het kasteel Eenigenburg werderi| de fundamenten teruggevonden WAT DE THEATERS BRENGEN Solisten gaven veel te genieten KLEINE OORZAKEN, GROTE GEVOLGEN Notabelen en caféhouders werden opgelicht Victoria Theater wordt gemoderniseerd Menno Grondsma vond de weg naar het internationale variëté Al Jolson nog steeds in zijn repertoire Volgend jaar naar Londen en Parijs? Zeiler voerde geen keg< Jeugddienst enquête „Mmmm", deed de burgemeester Gebouwd in 1286 door Floris V ier beteugeling] van de Westlriezen Rustig en zonnig weekend Toenemend vertrc in de kaashanc 56ATK«S».\« s.i iö.EJ Vocale ensembles zongen zeer verdienstelijk De belangstelling: voor dit concert, gegeven in de Grote Kerk, door het Alkmaars Dubbel Mannen-kwartet „Zang en Vriendschap" en het Dames koor „Consonant" onder directie van Gerard Pranger, was buitengewoon be vredigend. Het programma was zéér af wisselend en de luisteraars zullen er zeker meer dan tevreden mee zijn ge weest. Het dubbelkwartet zong met kenne lijke toewijding o.a. „Bede" van Boe- dijn, ,Abendhimmel" van Brückner en het romantische „Landerkennung" van Grieg en wist in zijn vocale prestaties een zéér verdienstelijk peil te bereiken. Het dameskoor „Consonant" zong zuiver en genuanceerd, o.m. „Vrouwen Vredesgang" van Bonset, en de zo su bliem voor kinderkoor geschreven „Bloemencantate" van Cath. v. Hen nes. Zeer veel hebben ons te genieten gegeven de solisten, die aan dit concert hun welwillende medewerking gaven. De organist Piet Kee pas benoemd els -orgianist van de Grote Kerk gaf blijk een zeer bekwaam en muzi kaal organist te zijn, in zijn vertolking van drie gTandiose orgelwerken, n.l, een Fuga van Bach, enkele delen uit „Grande pièce svmphonique" en Choral III van Cesar Franck. ADVERTENTIE Sommige mensen zijn bijv. de gehele week ongenietbaar omdat hun voetbalclub 's Zondags verloor anderen ergeren zich dagelijks aan verschoten behangsels van hun kamer, vergeten daardoor hun klanten (en hun huisgenoten!) met een vriendelijk gezicht te gemoet te treden, met alle ge volgen van dienWij kunnen uiteraard weinig doen voor voet balclubs, maar die behangsel ergernis kan heel gemakkelijk voorkomen worden vraagt U even bij een goede schilder- behanger om de nieuwe G.B.- behangselcollectie stuk voor stuk heldere fleurige dessins die U Uw dagtaak met vreugde doen aanvangen. (Advertentie, Ing. Med.j De rijkspolitie te Schagen heeft dezer dagen gearresteerd een twee en veer tigjarige ex-journalist uit Apeldoorn, zekere B. S. D. De man kwam de laat ste tijd aan de kost met oplichting en flessentrekkei ij, waarvan voornamelijk caféhouders en notabelen het slachtoffer 'werden. De rijkspolitie te Bergen had de op sporing van D. verzocht. Het staat wel vast, dat hij elders in ons land onder andere namen hetzelfde gemakkelijke leventje leidde. D„ een man van zeer goede huize, vertelde zijn slachtoffers, dat hij op de scholen lezingen over Australië verzorgde. Van de lezingen kwam echter doorgaans weinig terecht. Toen D. in Schagen werd gegrepen had hij nog ongeveer twee gulden op zak terwijl zijn rekening bij de café houder H. reeds was opgelopen tot het tienvoudige.Hij had overigens op de scholen wel iets kunnen vertellen over onze tegenvoeters, want hij verbleef enige tijd in Australië. Voordat hij in de journalistiek werkzaam was, heeft hij medicijnen gestudeerd en enige tijd als klerk op een notariskantoor ge werkt. HET KLAVERJASTOURNOOÏ. Het klaverjastournooi, dat zal wor den georganiseerd ten .bate van uitzen ding van zwakke kinderen door het Centraal Genootschap, zal in het Wa pen van Heemskerk worden gehouden op 16 Mei en 27 Mei. De alt-zangeres mej. Aafje Heynis, begiftigd met een pracht-stemgeluid, zong o.a. met fijn gevoel voor do tekst, enkele liederen van Hugo Wolf en Caplet. Dat Laurens Bogtman de liederen van Schubert, Hugo Wolf en zijn solo in Landerkennung weer tot een levend gebeuren wist te maken, behoeft wel geen betoog. Waarom zongen de solisten deze kunstliederen welke voor het juiste ef fect een intieme sfeer behoeven in de enorme ruimte van het kerkgebouw? Uit de aard der zaak moest men hier veel aan details verliezen. Gerard Pranger begeleidde de solisten aan de vleugel zéér muzikaal. Na af loop dankte de voorzitter van het be stuur van „Westerlicht" de heer Nieu- wenhuizen, allen voor de zo sympa thieke geste. In de consistoriekamer werd het woord gevoerd door de voorzitter van ..Zang en Vriendschap", de heeir A. Haasbroek. Spr. bracht dank aan de so listen, en aan allen, die hadden mede gewerkt voor het slagen van dit con cert. Ms. Naar wij vernemen heeft de nieuwe eigenaar van het Victoria Theater, de heer Fopma uit Bergen, het voornemen deze onderneming geheel te moderni seren. Van 16 tot 20 Juni zal het theater gesloten zijn en in dat korte tijdsbestek zal het niet alleen van nieuwe zitplaatsen worden voorzien maar ook van geheel nieuwe projectie- en geluidsapparaten, die van het mo dernste type zullen zijn. De trappen naar het balcon krijgen een rubberbedekking en de modernise ring van het theater zal zodanig ge schieden dat het daarvoor niet gesloten behoeft te worden. Het ligt in het voornemen van de heer Fopma het. Victoria Theater tot de beste en modernste in deze stad te maken. ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De schat van Monte Christo (14 jaar)Har monie Theater, 7 en 9.30 uur: La Ronde (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Het meisje uit Artis (alls leeftij den) Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Vrouwen in de oertijd (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest, avond „Bloemwijk". Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond „Pa- civolo". Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat 59. Stedelijk Museum, 10—12, 25, 79 uur: Expositie Graadt van Roggen. HEILOO. „Rustende Jager", 8 uur: ,,'t Ontluikende Roosje" met „Korporaal Elisabeth". ZONDAG Bioscopen als Zaterdag, Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat 59. Sted. Museum, 25 uur: Expositie Graadt van Roggen. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Open bare dansavond. MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De schat van Monte Christo (14 jaar)Harmonie Theater, 8 uur: La Ronde (18 jaar) Victoria Theater, 8 uur: Het meisje uit Artis (alle leeftijden); Cinema Ameri cain, 8 uur: Vrouwen in de oertijd (18 jaar). Gulden Vlies, 8 u.: Bonte 8-October- avond. Stedelijk Museum, 1012, 25, 79 uur: Expositie Graadt van Roggen. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag Zondag Maandag 3.57 4.35 5.16 16.21 16.59 17.43 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 4.02 16.26 10.02 22.26 Zondag 4.40 17.04 10.40 23.04 Maandag 5.21 17.48 11.21 23.48 ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek van de heer Kruisinga, Koorstraat 59. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 11 Mei zullen beschikbaar zijn de huisartsen dr A. H. F. M. Corthals, Nieuwlandersingel 59 (telef. 3193) en dr H. Hoek, Kennemerstraatweg 65 (telef. 3117). In de wereld van het variëté kan men jaren lang moeizaam de trap naar roem bestijgen zonder ooit de bovenste trede te bereiken, totdat plotseling de trap verandert in een pijlsnelle lift, die zonder sloppen naar de hoogste verdieping voert. In zo'n lift is Menno Grondsma terecht gekomen toen hij twee jaar ge leden optrad in het Hansa Theater in Hamburg. Een topnummer was hij voor dien niet geweest. Altijd stond er nog een ander variëté-artist boven hem op de aanplakbiljetten en het was zijn vurige wens zoals van ieder rechtgeaaru artist eens zijn naam „levensgroot" aan de theaters te zien verschijnen. Dat gebeurde na dat optreden te Hamburg. in Augustus, Hamburg, de Rivièra en Barcelona. Dan is 1952 weer voorbij. Het volgend jaar hoopt Grondsma zijn imitaties te brengen in Londen en Pa rijs, waar hij de eerste contracten al heeft gelegd. Nieuw repertoire. Zijn oude nummers als Al Jolson en Josephine Baker doen het nog steeds, maar toch zorgt hij er voor zijn reper toire geregeld uit te breiden. Frankie Laine staat thans „op stapel" en met een wire-recorder bestudeert de man met de vele stemmen ieder effect, tot hij de juiste imitatie heeft gevonden. Een imitatie, die deze Alkmaarse jon gen nieuwe successen zal opleveren op de internationale Bühne. 59. Het duurde een hele tijd voor dat de wagen met de kist, waarin Jimmy Brown opgesloten zat, tot stil stand kwam. Jimmy had wel gemerkt, dat het paard vooral op het laatste gedeelte van de tocht duchtig had moeten trekken. Maar eindelijk scheen het doel dan toch le zijn bereikt. Jim my hoorde praten, maar hij kon er niet véél van verstaan. „Breng 'm maar naar cel 7", hoorde hij iemand zeggen En toen werd de kist weer opgepakt Een erg prettige gewaarwording was dat niet, want Jimmy werd op 'n vrese lijke manier door elkaar gerammeld en hij moest zich rchrap zetten om zich niet aan alle kanten te stoten. Met een harde smak werd de kist ten slotte ergens neergesmeten. Het bleef daarna een hele tijd stil en dat brak een beetje Jimmy's strijdlust. Hij had zich vast voorgenomen, zodra de kist zou geopend worden, er als een duvel-1 tje uit te springen om er dan weer I lustig op los te timmerenHet zou I echter allemaal héél anders gaan. Want op een gegeven moment hoorde! hij iemand zeggen: „Nu, maak jy 'ral nou maar open Kees, de tijd die Fokke ons heeft gegeven is verstreken. Hetl is op slag van negenenJimmyl balde zijn vuisten en wachtte gespannen [j op de dingen, welke komen gingen. Menno Grondsma maakte naam. Zijn imitaties van Al Jolson, Maurice Che valier, Tino Rossi, Josephine Baker, Bing Crosby en Danny Kaye ontmoet ten zulke enthousiaste critieken, dat de impresario's nieuwsgierig begon nen te worden naar die Hollander. En daarmee zwaaide voor Menno Grond sma de tot nu toe zwaar gegrendelde deur naar de internationale variëté- wereld open. Hij is naar binnen gestapt met de bravour, die hem eigen is en wat belangrijker is hij heeft zich op het eerste plan weten te handhaven. Klapzoenen. Kopenhagen hoorde hem, Madrid juichte hem toe en de eigenaar van de nachtclub Copacabana in Barcelona raakte zelfs zo in vervoering door het enthousiasme van zijn publiek, dat hij het toneel op stormde en Menno twee klapzoenen gaf op iedere wang. Dat was Spanje. Ook in Belgie trad de 39-jarige Alkmaarder enige keren op en Woens dag stapt hij met zijn vrouw weer in zijn wagen om naar Stockholm te rij den, waar hem een engagement wacht in het China Theater. Brussel staat dan nog op het programma, Scheveningen De Alkmaarse kantonrechter, mr F. G. G. Boei-rigter, kreeg gisteren een voor watersportliefhebbers belangrijke zaak te behandelen, waarbij de heer L. uit Alkmaar als verdachte was ge dagvaard. Hem was ten laste gelegd dat hij terwijl hij met zijn jacht door het Noordhollands Kanaal voer en hier bij zowel motor als zeil gebruikte geen zogenaamde kegel had opge hangen. Hiermede overtrad hij het Bin- nenaanvaringsreglement. De heer L. deelde gi«t°rm-rgen me de, dat er aan boord van zijn jach.jt. geen ruimte is voor een dergelijke te kegel. Bovepdien was het niet zijn bedoeling geweest gelijktijdig motor en zeil te gebruiken. Hii had van het Zeg- lis tot de Omval met de motor gevaren maar toen er wat meer wind kwam had hij de zeilen willen bilzetten. Om te voorkomen dat hij tiidens dit werk vaart zou verliezen en daardoor tuur- loos zou worden, had hii de motor la ten doordraaien. Er ontstond door deze manoeuvre geen gevaar voor het ove rige scheepvaartverkeer daar er n enkele andere boot te h=kennen was. Terwijl hii nog bezig was met het ui zetten van het zeil en er _d"c sprake ■was van een overgangsperiode, ward hii aangehouden en bekeurd. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie, mr G. w von Meijenfeldt, was van mening dat hier wat te streng was opgetreden. Men moet wel een kegel voeren als er gpl"'-»nrlig met mntot en zeil wordt gevaren doch het Hinr sv aanvaringsreglement heeft dit zeker niet bedoeld voor de zogenaamde over gangsperiode. Spreker was van mening dat de politie in dergelijke gevallen soepel moet optreden. De ambtenaar requireerde schuldig verklaring zonder toepassing van straf. De kantonrech ter was het hiermee eens. Enige maanden geleden werd onder de bezoekers van de jeugddiensten in het gehele land een enquête gehouden om te weten te komen, wie deze diens ten bezoeken, waarom ze dit doen, wat ze er van verlangen en in hoeverre de jeugddiensten hieraan beantwoorden. De resultaten van de enquête in Alk maar werden al in dit blad vermeld. De antwoorden uit liet hele land zijn nu samengevat in een brochure, dié eerstdaags door de Landelijke Com missi' van Jeugddiensten zal worden uitgegeven en die een belangrijke bij drage zal vormen tot het bestuderen van al wat met de jeugddiensten sa menhangt. Voor hen. die uitzien naar antwoord op hun ingediende vragen en opmerkingen wordt nu op Maan dag 12 Mei om 8 uur nam. in de Con sistorie van de Grote Kerk voor be langstellenden een vergadering ge houden. waar deze enquête besproken zal worden. GEKLAAGD. Op het laatst gehouden Bondsexamen van C. B. L. te Beverwijk slaagden de dames C. J. v. d. Pol, Th. Groot, G Ran, L Legdeur en de heer R. de Waard voor het examen machineschrii- vrn. Mej C. Lust behaalde op hetzelf de examen het diploma voor Stenogra fie Groote. „Mmm", deed burgemeester Wytema gistermiddag toen hij de eerste hap had genomen uit één van de rijk be poederde oliebollen, die de dames van het Centraal Genootschap op het Stad huis kwamen aanbieden. Tienduizend zijn er gisteren gebakken. Een deel daarvan is reeds aan bestellingen de deur uitgegaan, o.a. naar de Lighallen en het Zweedse paviljoen op order van dokter Degenaar, en de rest zal vandaag op diverse plaatsen in de stad aan de man worden gebracht. Burgemeester Wytema, die als eerste burger van de stad het eerst van de lekkernij mocht proeven, sprak zijn bewondering uit over de kwaliteit van het gebak en de moed van de dames, die de ganse dag in de frituurwalm hebben moeten staan. Men hoopt met deze actie 7 a S00 gulden op te halen, dat zal 'worden bestemd voor de op bouw van het Emmakinderhuis te Wijk aan Zee en de uitzending van enkele Alkmaarse kinderen. Tijdelijke NACO-lijn naar Sint Pancras Tussen Alkmaar en St. Pancras zal de NACO Maandag, in overleg met de burgemeester, een beperkte dienstrege ling invoeren. Het hangt van het ge bruik dat men daarvan zal maken af of deze dienst gehandhaafd kan blij ven. Uit Alkmaar zijn de vertrektijden 7.15, 8.15, -13.15 en 18.15 en van het Witte Kerkje in Sint Pancras gaat de bus retour om 7.35, 8.30, 13.35 en 18.35. ALKMAAR, 9 Mei. Kaasmarkt: Aan voer 32.000 kg, zijnde 14 stapels fa- briekskaas a f 2.02 per kg en 3 stapels boerenkaas a f 2.04 per kg. De handel ■was malig. Het oudheidkundig bodemonderzoek mag zich verheugen in de medewerking!, van tal van enthousiaste correspondenten overal in het land. Wanneer ergensl bij hen in de buurt wordt gegraven zijn ze er als de kippen bij om na te speu-l ren of wellicht iets bijzonders naar boven komt, dat door de aarde eeuwen langl is vastgehouden. Ze hebben overal in de omgeving hun relaties, die graag vol-| doen aan hun wenk: „Waarschuw me even, wanneer je wat bijzonders denkt te| vinden". Qp deze wijze zijn tal van dingen omtrent de oude bewoners van ons land bekend geworden, die maken, dat over deze mensen een heel wat beter begrip heerst, dan een halve eeuw ge leden nog het geval was. Ik ken hier verschillende plaatsen in de omtrek, zo vertelde ons de corres pondent uit Warmenhuizen. de heer Westra, waar eens nederzettingen moe ten zijn geweest van de oude Germa nen. Die oude woonsteden zitten tegen woordig een meter of meer onder de gron^. Maar ze zijn er en af en toe komt er iets van boven. Kloostermoppen. In 1949 gebeurde het, dat hij in het naburige Krabbendam bij de heer Bier steker een partij puin op het erf zag liggen, geheel bestaande uit klooster moppen of stukken daarvan. Klooster moppen zijn heel grote bakstenen, die eeuwen geleden bij de bouw werden gebruikt. Natuurlijk interesseerde het hem. waar die vandaan kwamen en de heer Biersteker maakte daar geen geheim van. Ze kwamen van zijn land, dat de naam draagt van „De Nieuwe Deuren". Ze lagen daar bij hopen, de bodem zat (Advertentie. Ing. Med.) HARMONIE THEATER: De rondedans „Zo ben ik, zo bent u, zo is iedereen" zegt Arthur Schnitzler in het begin van zijn boek waarin hij de „eeuwig du rende rondedans der liefde" beschrijft. En dan voert hij achtereenvolgens tien verschillende personen ten tonele, die door een mysterieuse „dansleider" wor den bewogen mee te doen aan de ronde dans der liefde. Deze bovennatuurlijke figuur brengt de aristocraat en het keukenmeisje bij elkaar en laat hen voor een keertje uit de band springen. Zij kunnen geen weerstand bieden aan de verleidingen van de rondedans der liefde, „omdat ze alles willen leren ken nen". Het spel gaat voort: het keuken meisje ontmoet een ander en de aristo craat ontmoet een ander en zo wordt de kring der dansenden steeds groter. Allen bezwijken voor de vérleiding der liefde. „Het is niet de bedoeling te moralise ren, maar om een beeld, een zedenschil dering van uzelf te geven" zegt de steeds weer in de film opduikende dans leider. „La Ronde" hangt van stukjes en beetjes aan elkaar. Het is een uiter mate vreemd, maar tevens uitermate knap samengesteld en verfilmd ver haal. Hoewel het zjch afspeelt in het Wenen van 1900. is het geheel in Franse stijl gehouden. De voorliefde van de Fransen kennend om op het gebied der liefde weinig of niets te verbloemen zal het niemand verwonderen in deze film zelfs de censor-himself aan het werk te zien. Vooraf gaat onder meer een aantrek kelijk filmpje over het hedendaagse, VICTORIA THEATER: Het meisje uit Artis De Hollandse titel is een beetje alle daags en doet pnwillekeurig denken aan een suikerzoet filmje waarin de een of andere dierentuin in het centrum der publieke belangstelling staat. Al spoe dig bliikt echter, dat dit een aller gees tigste film is, een cocktail van ernst en humor waarin de humor ongetwijfeld het voornaamste bestanddeel is. De filmgeschiedenis laat Zich moei lijk vertellen. Een jonge, energieke en bovenal eerlijke advocaat heeft zich candidaat gesteld in de burgemeesters vacature en zal ongetwijfeld gekozen worden omdat hij de steun heeft van Parker, de rijkste en machtigste man uit de stad. Die machtige man heeft doelloos allerlei groot wild laten doden, laat zijn jachttropheeën in de dierentuin ophangen en ontsloeg de directeur dr Maquize, die zich daartegen wil verzet ten. De gehele geschiedenis van een drama gebleven zijn als Kathleen, de dochter van Maquire (June Allyson) zich niet verzet had. Zij roept de hulp van de candidaat Hole (Dick Powell) in en deze vergeet als hij het meisje ontmoet heeft zijn hele verkiezings campagne en alles wat er aan vast zit. Kathleen neemt evenwel de organisatie in handen en na de nodige misverstan den komt alles in orde en bewijst Hole, dat hij ook zondér de steun van Parker zijn doel kan bereiken. Een paar leeuwen een tamme en een zogenaamde wilde treden in deze film mede als sterren op en dragen niet wéinig bij tot het succes van deze aller aardigste rolprent. Vooraf o.a. een interessante film over de wijze waarop het echtpaar Bruce in Britseh-Afrika de slaapziekte onder de negers heeft bestreden. CINEMA AMERICAIN: Vrouwen in de oertijd De hoofdfiguren uit deze in kleuren opgenomen film, zijn Engor, de man en Tigre de vrouw. De laatste is de leidster van een vrouwenstam. Hun moeders zijn indertijd de mannen, die hen als slavinnen behandelden, ontvlucht en leefden hun eigen leven, zoals de doch ters nu. Maar een oude wijze legt hun uit. dat ze mannen zullen moeten zoe ken. En ze gaan onder leiding van Tigre op weg. Ze ontmoeten een aantal jagers, waarbii Engor, en overmeesteren die. De mannen moeten nu het werk doen. Maar als Engor door een toeval het vuur ontdekt, worden de rollen omge keerd De vrouwen moeten nu de man- i en als slavinnen volgen. Ze beleven in de jungle tal van avonturen, maar ten slotte begrijpen beide partijen dat zij samen moeten leven en werken. De romance van Engor en Tigre wordt door vele paren gevolgd. De liefde heeft overwonnen. Laurette Luez en Allan Nixon ver vullen de hoofdrollen in deze kleuren film met soms sensationele opnamen. Deze film wordt niet alleen ingeleid door opnamen van belangrijke gebeur tenissen, maar door een mooie, eveneens gekleurde film van Curley of de nieuwe onderwijzeres. Hierin vervult vooral de jeugd een aantal zeer belangrijke rollen, waardoor deze film tot een zeer boeiend deel van het programma wordt. De laatste dag in de filmweek in dit theater is gereserveerd Voor een film uit de cyclus der grote herinneringen, nl. „Bittere Rijst" met Silvana Mangano in de hoofdrol. REX-TH EATER: De schat van Monte Christo De jacht naar een verborgen schat is „gefundenes Fressen" voor een bepaald soort filmvervaardigers. Het is mate riaal, waarvan een uitermate spannend verhaal is te maken. Voegt men daarbij nog een zo romantisch element als de jongedame, die overdag al haar vrouwe lijke charmes ten toon spreidt en des nachts als gemaskerde ridder de acti viteit van een ondergrondse beweging leidt en daarbij duelleert als een gebo ren houwdegen, dan is de grondslag ge legd voor een geval, dat veler behoefte aan spanning en romantiek kan bevre digen. „De schat van Monte Christo" bevat die elementen in overmaat. Het is een verhaal van uitersten: edele adel, schurkachtige ministers en officieren, een zwakke, slappe keizer. Kleurige costuums worden rijkelijk toegepast, soldaten sneuvelen er aan de lopende band in felle gevechten. George Mont gomery en Paula Corday spelen de hoofdrollen in deze film. Het voorprogramma bevat diverse belangwekkende korte films en een geestige tekenfilm. De journaals In de voorprogramma's geven de Alkmaarse bioscopen deze week een beeld van de 1 Mei-betogingen in Tokio, welke ontaardden in een massale vecht partij met de Japanse politie. Ook ziet men hoe in Londen de schilderkunst ..aan de lopende band" wordt beoor deeld. Voor de voetballiefhebbers is er een kort filmpje over de cupwedstrijd New CastleArsenal, waarin men een beeld krijgt van de prestaties van de Engelse voetbalprofs. In het binnen landse journaal is onder meer de auto- polowedstrijd te Waddinxveen opgeno men. er vol mee. Bovendien krioelde het erl van stukjes lei en van scherven van| oude kruikjes en kannetjes. Er volgde een onderzoek en daarbijl werden twee loodrecht op elkaar staan-B de funderingen van muren blootgelegd,! 1 'k meter dik, de een ongeveer 40 me-| ter lang, de andere ongeveer 70 meter,I Er zit nog veel meer, zo gaf del heer Westra als zijn mening te kennen,fi Want de funderingen van de gebouwen! moeten er ook nog zijn. Het werk op de akker moest weer» doorgaan en de boel werd dicht gesme-l ten. Niemand had het nodig geoordeeld! er ruchtbaarheid aan te geven. Hetfi oudheidkundig bodemonderzoek was erl van_ op de hoogte en dat was voldoenden De Weslfriezen moesten in| toom gehouden worden. Er kon weinig twijfel aan bestaan,I of er had eens op die plaats een kasteelw gestaan en de gedachte gaat daarbij na- tuurlijk uit naar het kasteel, dat graalS Floris V in de nabijheid van Eenigen-3 burg heeft laten bouwen. Daarmee werd een begin gemaakt in 1286 en ongeveerji tegelijker tijd verrezen vier andere kas telen: één te Wijdenes, één te Medem- blik en twee in de nabijheid van Alk maar. Het doel er van was om de ovc: het algemeen nogal rumoerige West friezen in toom te houden. Toen Floris V in 1296 was vermoord door een aantal edelen, kwamen de ij Westfriezen weer in beweging en ver- i schillende van zijn kastelen werden ver woest. Daaronder ook dat bij Eenigen-I burg, dat op dat ogenbilk nog niet wasl voltooid. Het werd later nooit gerestau-| reerd of herbouwd. De Alkmaarse geschiedschrijver Ei-I kelenberg gaf aan als de plaats, waarl het zou zijn verrezen: dicht bij de oos-" telijke rand van de in 1286 nog onbe- dijkt zijnde Zijpe, een half uur noord westelijk van het dorp Warmenhuizen,! op hoge akkers, Nieuwenhoorn geheten. Dit alles komt geheel overeen met| de plaats, waar de fundamenten wer den aangetroffen. De naam van het land Ij is verbasterd tot „Nieuwe Deuren" en l dit land zelf, dat het aanzien heeft vanl een terp, ligt hoger dan de omgeving.! Intussen is er in de loop der eeuwen I een legende ontstaan, die melding maakt I van twee kastelen, waarvan het ene I Eenigenburg, het andere Nieuwendooin! zou hebben geheten. In de literatuur echter worden beide namen geregeld! door elkaar heen gebruikt, waarbij dan echter in de regel het kasteel Eenigen-S burg wordt bedoeld. Degenen, die vasthouden aan twee, kastelen, baseren zich daarbij o.a. cpj het feit, dat zo veel scherven van kan-j' netjes worden aangetroffen, terwijl! Eenigenburg nooit gereed zou zijn ge komen en dus nimmer in gebruik zou(' zijn geweest. In de naaste toekomst zal wel wor den uitgemaakt, wie hier gelijk heeft; Want het land in de omgeving van! Eenigenburg zal weldra door de DUW worden herverkaveld en daarbij zal ookj het land onder handen komen, waarin zich de funderingen bevinden. Deze zul- len dan geheel worden bloot gelegd.1 Met de heer Biersteker zijn reeds on derhandelingen gevoerd over een re"de- lijke schadevergoeding. We zullen dan weten, welke gegevens I omtrent de geschiedenis van West-Fries-1 land de bodem eeuwen lang heeft vast gehouden en bewaard voor het nage-| slacht. Tijdelijk stroomde gistermiddag en -avond koelere lucht van zee uit ons land binnen. Dit na de passage van een koufront, dat gistermiddag in Groningen en omgeving nog hagel en onweer veioorzaakte. Een vrijwel station- nair liggende depressie, die wij ook eind vorige week al ten Zuidwesten van Ierland aantrof fen, zal ook de komende dagen voor het weersverloop van be lang blijven. Met zwakke Zuide lijke tot Westelijke wind wordt hier iets warmere lucht aange voerd, terwijl vandaag al weer zonnig weer is te verwachten. Ook voor morgen is de kans op rustig, droog en vrij zonnig weer groot. Later op de dag kan hier in de kuststreek weer iets koelere zeewind binnenstromen, maar voor Mei is het te verwach ten weer fraai te noemen. DE Noordhollandse schrijver 1 heeft het afgelopen jaar f de enkele maanden een rondr de eindeloze wouden en vlak Canada gemaakt teneinde een te krijgen van het leven, liefhi werken van de Nederlandse in ten, die daarheen trokken om volkomen nieuw bestaan van c af op te bouwen. Klaas Nor zijn ogen ongetwijfeld goed - gegeven op zijn weinig coml reis en de winst ervan vastg een in romanvorm geschreven t een Friese emigrantenfamilie. Gisteravond sprak de schr: de welgevulde Marijke-zaal v, Victory onder auspiciën vai handel K. ter Burg over zijn ervaringen en gaf een betr beeld van het leven der Holla dit noordelijk deel van de wereld. Na een beschrijving te heb geven van de grootse sghoonl het land, van de onmetelijke den, de geografie en de versi bevolkingsgroepen, zei de aul de beginperiode voor de imir moeilijk is en vol risico's, voi dat Canada zeer weinig soeia zieningen kent. Wanneer dez strijd is gewonnen, volgt lat maals een tijd vol moeilijkhi gevaren, wanneer namelijk d grant zelfstandig is geworden eigen bedrijf heeft opgezet naar streven alle Nederlands granten). In de eerste perio( men alle in Nederland opgedi nis en vakmanschap vergeten heel van voren af aan beginni later is het mogelijk, dat de e derlandse ervaring nogmaals komt. Een feit is, aldus Kla; dat men in Canada altijd ar recht komt, dan men tevoren rekend. Men is er volkomen afhanki de grillen van zijn werkgev anderzijds zijn er zoveel we dat dit geen onoverkomelijk is. Wanneer men eenmaal ze is. loopt men het gevaar slacl worden van de harde Canad welke zegt, dat wie éénmaal tijd zijn rente en aflossing k len. door de betreffende bank land kan worden gezet met v( alles, wat hij reeds heeft teri en van alles wat hij op zijn heeft opgebouwd en verbeterd Het is echter een groots le daar wordt geleefd, er zijn v sen en mogelijkheden en d Nederlandse immigranten, die Canadezen gewaardeerd en j teerd worden, hebben er een bedrijf opgebouwd en er een staan gevonden, voor zichzelf hun kinderen. Typerend is, gehele gezin samenwerkt om der zelfstandigheid te bereike na deze op zijn beurt zijn kir Hoewel de verwachting zt uitging naar hogere prijzen kooplust Vrijdag betrekkelijk de prijzen begonnen.zo waar aan te trekken. Die verwacht verband met het feit, dat de de laatste weken zeer sterk nomen. De melkproductie s1 steeds en waar de prijzen van betrekkelijk heel wat gunstig- dan die van de boter, wordt o veel mogelijk getracht de i kaas te verwerken. In Let werden de noteringen beide ir per kg verlaagd. Die voor de Goudse kwam daarmee te 2.012.02, die voor Edar 1.84f 1.85 per kg. Na een zeiend begin viel de verkoc mee en de prijzen, die aar weinig boven de noteringen i gegaan, liepen op. De volvet) werd verkocht tegen ongevee 2.05, de Edammers tegen f 1-87 P^r kg. Zelfs schijnen wel hogere prijzen te zijn De voorraden zijn nog altijd deze factor werkt stimulere verkoop. Daarbij liggen de pr 5-weekse kaas vrij ver bove; ge kaas 20 25 cent per er schijnt weer enige animo 0Irlj °P zetten. Dit alli mede yan invloed zijn gewe stemming. Staten hebben niet Rik verklaard het beroep va Stuur der Ver. St. Joseph van B. en W. d d. 13 1U49, waarbij deze geweiger net vernieuwen van de rad net gebouw der St. Willibro e erkennen als een gevolg Duitse bezetting, omdat hier maal onderhoud sprake is. naarmt voortvloeiende koste ye uit de vergoeding ingevol bestredQm'0'"Wet 1920 m°6t£ Ontvangen is êen arrest v; Maavi der Nederlanden 1 952 strekkende tot v jf" Jft cassatieberoep doo- tario^' Fi™nciën der geme van jnccste'd tegen een cc Raad van beroep vt <zli7 °e,astingen te Alkma Member 1951 inzake de h belastmg op publieke verrr hÜt'v be,reft de interpr Mijkhe'iden karakt6r Va" e Het onderhoud van de W perken in beheer bij de wieringermeer is voor 1952 Ren aan P. Daalder'r Aanner t zaS AIkmaar voor f 49.1 in Enkhuizen had gister oj nuis de inschrijving plaats bouwrijp maken van de f ri de vier inschrijvingen was van de firma Huiberts en Alkmaar voor f 48.856.—. E is aangehouden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2