Congrescommissie eist drastische inkrimping van hulpplan Achtjarige jongen omgekomen bij zware brand te Utrecht Generaal Dodd vrijgelaten Vier motorrijders gedood QUO VADIS, ROMME? Minister Mansholt in West-Duitsland DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Toewijzingen voor steun aan Spanje en voor defensie-aankopen Westelijke nota inzake Duitsland gereed De V.S.-verkiezingsrace Tafts voorsprong op Eisenhower groter Gevaar voor Russische aanval nog groot Ridgway vertrekt heden naar de V.S. Op 24 Mei naar Parijs Nederlander raakte zijn bruid en zijn auto kwijt Op huwelijksreis in Italië Rust op Koje hersteld Weerbericht „Geheim rapport echt" Twee duopassagiers zeer ernstig gewond Franse locomotieven aan N.S. overgedragen Noodlottige afloop van vuurtje stoken Ook Hoge Zwaluwe en Kaatsheuvel getroffen Bondskanselier Figl in de V.S. gearriveerd Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK. Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Maandag 12 Mei 1952 V£R£N/GDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 112 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct p.m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Bereid iot aanvaarding van neutrale commissie Amerika, Engeland en Frankrijk handhaven hun wens, dat de Sowjet- IJnie de vorming van een VN-eommis- sie voor Duitsland zal aanvaarden. De ze ral de mogelijkheid van vrije ver kiezingen in het gehele land moeten onderzoeken, Eventueel zijn de Weste lijke mogendheden bereid, een Rus sisch voorstel tot vorming van een an dere neutrale commissie te overwegen. Kan men het over taak en vorming van zulk een commissie eens worden, dan willen de Westelijke mogendheden een conferentie van de vier hoge commis- rissen in dat land beleggen. Deze punten zijn neergelegd in een antwoord-nola, welke functionarissen ■van de drie mogendheden dit weekend jSBhebben voltooid. Het stuk is naar de ■drie hoofdsteden ter goedkeuring ge- zonden en zal in de komende dagen ter kennis van Moskou worden gebracht. '9 Het antwoordt op een Russische nota ■- van 10 April, waarin de vorming van B een commissie voor Duitsland van de hand werd gewezen. I Senator Taft heeft Zaterdag zijn ^voorsprong op generaal Eisenhower I als republikeins pretendent voor de ,,j| presidentscandidatuur vergroot. Bij het opinie-onderzoek in de staat Neva da is gebleken, dat zeven van de twaalf afgevaardigden voor Taft zijn en twee voor Eisenhower. Drie heb ben geen standpunt bekend gemaakt, maar minstens twee hunner neigen haar Taft. De delegatie gaat evenwel rtE commissie voor buitenlandse betrekkingen uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft in een rapport een aantal drastische besnoeiingen en veranderingen in de Amerikaanse hulpverleningsprogramma's aanbevolen, voi- géns welke nieuwe regeling Amerika rechtstreeks hulp zou kunnen bieden aan de organisatie van het Atlantisch Pact, het Plan-Schuman en de organisatie, welke zou kunnen voortkomen uit de plannen voor een Europese defensie- gemeenschap. Zo wenst de commissie het programma van president Truman voor wederzijdse beveiliging van 7.900.000.000 voor 19521953 te zien besnoeid met 1.010.900.000 dollar. Bovendien beveelt de commissie een besnoeiing van 20% aan in de militaire toewijzingen van 4.145.000.000 dollar tot 3.316.000.000 dollar, van 10% in de defensie-steun aan Europa van 1.819.200.000 tot 1.637.300.000 dol lar, en een vermindering der personeelskosten van 10% in de administratie voor de hulp aan het buitenland. De commissie acht het van het groot ste belang, dat Amerika zijn bases zo ver mogelijk van de eigen grenzen be zit en dat de mijnen, fabrieken, de in tellectuele capaciteiten en alle andere hulpbronnen van de vrije wereld uit de handen van de Sowjetunie worden gehouden. WOORTS wenst de commissie een toe- wijzing van ten minste 25.000.000 dollar voor steun aan Spanje, het toe wijzen van niet minder dan 100.000.000 dollar voor het doen aankopen ten be hoeve van Amerika in het buitenland, het uitgeven van niet meer dan 100.000.000 dollar aan landen, zonder het verbinden van voorwaarden, en een overdracht van militaire goederen van het Amerikaanse militaire pro gramma naar het buitenland ter waar de van niet meer dan 1.000.000.000 dol lar buiten het door de wet goedgekeur de programma voor het zenden van goederen. Ten slotte beveelt de commissie aan, een verzoek te richten aan de direc teur van de M.S.A., om de voorraad strategische materialen, waaraan in de wereld een te kort bestaat, uit te brei den ten behoeve van de landen, die Amerikaanse hulp ontvangen, en een ander verzoek aan de directeur van de M.S.A., om maatregelen te treffen, op dat de landen, die Amerikaanse hulp ontvangen, een effectief gebruik ma ken van hun eigen hulpbronnen. PT het rapport van de commissie wordt voorts verklaard, dat de Sowjetunie sterke strijdkrachten gereed houdt, die ieder ogenblik voor de aanval gereed zonder vaste instructie naar de partij- i ^^t^-t'^annOTt^traen^de^volkertn conventie van Chicago en ten minste I meer .voor Taft^ehbèn^verWaard^hebbe^te bereid iedere mogelijke aggressie te kennen gegeven, dat zij misschien van weerstaan. Het beste afweermidde mening zullen veranderen. VIJFENDERTIG DODEN DOOR IN STORTEN VAN TRIBUNE Niet minder dan 35 personen zijn Zaterdagavond te Bell Ville, 400 km ten Noordoosten van Buenos Aires, om het leven gekomen door het instorten van een stenen muur, welke als ge- improyiseerde tribune werd gebruikt bij een bokswedstrijd. Ten minste twintig personen werden ernstig ge- wond. tegen aggressie van de zijde der Sow jetunie is een aanhoudende toeneming- van de militaire kracht van de Weste lijke wereld. Gegevens over de sterkte en opstel ling der Sowjet-strijdkrachten wijzen er op, aldus het rapport der commissie, dat een vermindering van het gevaar van aggressie door de Sowjetunie geenszins heeft afgenomen en dat er geen rechtvaardiging bestaat voor een vermindering der Amerikaanse defen sie-inspanning. Generaal Ridgway, opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, vertrekt heden naar de V. S., waar hij tien dagen zal blijven. Hij gaat 24 Mei naar Parijs. De generaal wordt bij zijn vertrek uit Japan het „afscheid van een held" bereid, gelijk aan dat van generaal Mc- Arthur. De 26-jarige Nederlander Ralph van Stephen, die per auto zijn huwelijks reis door Italië maakte is op geheim zinnige wijze zijn 21-jarige echtgenote en zijn auto kwijtgeraakt. Midden in de nacht, tussen Batti- paglia en Paestum, ten Zuiden van Napels, kreeg de auto panne. Van Stephen liet zijn vrouw, wier meis jesnaam Mantanberg luidt, in de wa gen achter en ging op zoek naar een monteur. Toen hij een half uur later terugkeerde, waren zijn echtgenote en de wagen op geheimzinnige wijze verdwenen. Het politie-onderzoek heeft tot heden geen resultaat opgeleverd. „Le Monde" houdt staande In het weekeinde zijn door de gehele mijnstreek grote optochten gehouden, die het verleden en het heden der Staatsmijnen symboliseerden. Een overzicht van de optocht te Brunsum. Zwarte Zondag op de weg De communistische krijgsgevangenen op het eiland Xoje hebben Zaterdag on- rn verwacht de Amerikaanse brigade- :J generaal Fran«;is Dodd, die zij reeds drie dagen gevangen hadden gehouden, ■Vrijgelaten. Van de zijde van het acht- stAmerikaanse leger is medegedeeld, dat Dodd zich in goede welstand be- vindt. Hij werd losgelaten, nadat zijn opvolger, generaal Colson, had beloofd, dat de gevangenen in overeenstemming met de conventie van Gcnève zouden worden behandeld. De toestand op het j' eiland is thans weer normaal. De ge- vrngenen gehoorzamen de nieuwe com- jiS mandant van het gevangenkamp. t Dodd heeft Zaterdag een onderhoud 4 gehad met de bevelhebber van het acht- ste Amerikaanse leger, generaal Van F'eet. Hij verklaarde, dat de Noorde- I lijken hem „beleefd, waardig en vol- I' respect" hadden behandeld. De Ameri- kaanse strijdkrachten brachten kort ivoor zijn vrijlating tenminste twintig I tanks naar het eiland over, teneinde de generaal desnoods met geweld te kun- William Draper in ons land William H. Draper, Truman's per- soonlijke vertegenwoordiger in Euro- Pa en permanent gedelegeerde van Amerika in de Noordatlantische Raad. arriveerde Zondag in ons land. Hij zal nier besprekingen voeren met verte genwoordigers van de Nederlandse regering Draper zal Dinsdagmorgen weer naar Parijs vertrekken. Weersverwachting tot morgen avond: BIJNA OVERAL DROOG Op de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets ho gere. DINSDAG: Zon op 4.50. onder 20.24. Maan op 0.23. onder 7.08. nen ontzetten. Het plan ging echter niet door. Dodd had verzocht geen geweld le gebruiken, aangezien hij tot overeen stemming met de communisten dacht te komen. Er is thans een commissie be noemd, om de elkaar tegensprekende berichten over de gevangenneming van Dodd te onderzoeken. De onderhandelingen in Panmoendjon verlopen nog steeds traag. De verbon denen hebben thans een uitstel voor on bepaalde tijd voorgesteld. De Noordelij ken kunnen er zich dan eerst van overtuigen, dat de voorstellen van hun tegenpartij definitief en onherroepelijk zijn. Men kan het onmogelijk eens wor den over de uitwisseling der krijgsge vangenen. De onrust om de publicatie van het Franse blad Le Monde is nog niet ge luwd. Het blad heeft, alle tegenspra ken ten spijt, staande gehouden dat het stuk echt is. Het is, zo zegt de hoofdredacteur Chenebenoit, niet mo gelijk, om de namen te noemen van hen, die het rapport ter publicatie heb ben afgestaan. Het stuk is uit Britse bron in handen van Le Monde geko men. Het blad heeft de zuiver techni sche gegevens of militaire overwegin gen in de publicatie weggelaten, maar overigens alle beschouwingen onver kort afgedrukt. De publicatie heeft ertoe geleid, dat Remy Roure, de chef van de afdeling binnenlandse politiek van Le Monde, zijn ontslag heeft genomen als mede werker aan het blad. Hij meende, dat de publicatie ervan onverstandig mocht worden genoemd, omdat zij de meningsverschillen tussen de Westelij ke geallieerden kan vergroten. Tijdens het weekend zijn vier motor rijders dodelijk verongelukt. Drie van deze ongevallen waren direct of indi rect het gevolg van motorraces, welke werden gehouden in het Groningse plaatsje Tolbert en in Veenendaal. Een monteur, zoon van de garage houder L. uit Tolbert, wilde Zaterdag een motor proberen, welke hij zojuist had gerepareerd voor een deelnemer aan de motorwedstrijden. Hij vloog hierbij tegen een stenen brug op en werd op slag gedood. Nabij Roden werd de 35-jarige P. v.A. uit Rotterdam, die op weg was naar deze races, gedood, toen hij met zijn motor tegen een mestwagen op reed. Zijn echtgenote liep daarbij ern stige verwondingen op. De Nederlandse Spoorwegen hebben indertijd bij de Franse industrie Al- stohm in Parijs en Belfort vijftig vier- assige en tien zes-assige electrische lo comotieven besteld. De laatste van de vijftig vier-assige en de eerste van de tien zes-assige locomotieven zijn Zon dag in een intieme bijeenkomst te Utrecht aan de Néderlandse Spoorwe gen overgedragen. Vuurtje stoken door enkele kinderen heeft Zondagmiddag in Utrecht een zware brand veroorzaakt, waarbij een jongetje van acht of negen jaar om het leven is gekomen, een tweede kind vrij ernstig werd gewond en een zeer grote schade is aangericht. Het vuur heeft gewoed in een opslagplaats van de Groen ten- en Fruitveiling aan de Croeselaan, welke bij verschillende firmas in ge bruik is. zien. Twee uur lang moest men hard werken, voordat men kon zeggen, het vuur te hebben bedwongen. Onderwijl had zich toen nog een ontploffing voorgedaan, waarbij een muur instort te. Toen de brandweer later aan het opruimingswerk begon, vond zij het totaal verkoolde lijkje van een jongen van acht of negen jaar. De brand werd 's middags om half zes ontdekt in een aan het water gele gen loods, waarin grote hoeveelheden spaanhouten, manden en kisten waren opgeslagen. Hier bleken later enkele jongens met vuur te hebben gespeeld Het vuur greep zó snel om zich heen. dat het nodig werd geoordeeld, ver schillende veiligheidsmaatregelen »e nemen. Zo werd een locomotief naai het veilingterrein gezonden om zo no dig de aanwezige spoorwagens te kun nen wegslepen. De brandweer, die drie autospuiten in de strijd wierp, moest van rookmaskers gebruik maken. De rookzuil was tot ver in de omtrek te Over de oorzaak van de brand tastte men aanvankelijk in het duister, doch kort na het uitbreken ervan meldde zich een jongetje bij de portier, dat brandwonden aan het hoofd had. He* is naar een ziekenhuis overgebracht en daar later door de politie verhoord Daarbij is aan het licht gekomen, dal inderdaad vuurtje-stoken de oorzaak is geweest. De schade wordt in het ge heel geraamd op negentigduizend gul den. Elders in het land hebben nog twee grote branden gewoed. Te Hoge Zwa luwe gingen twee woningen en drie schuren in vlammen op. Drie gezinnen werden dakloos. De schade wordt ge raamd op driekwart ton. Nog onbekende schade werd aange richt, toen Zondagmiddag in Kaatsheu vel een schoenfabriek grotendeels uit brandde. Zestig arbeiders zijn werk loos geworden. Achtjarig meisje uit Assen verdwenen Sinds Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur is het achtjarig dochtertje van de fa milie Bronsema te Assen verdwenen. Zij is die dag gewoon naar school ge gaan, doch nadien is er niets meer van haar vernomen, ook op de school niet. Door de politie is de Drentse Hoofd vaart tot de sluis in het Noord Wil lemskanaal afgedregd, terwijl in sa menwerking met een poot aantal mi litairen van het garnizoen Assen de bossen in de omgeving werden afge zocht Tot heden heeft men evenwel nog geen spoor van het meisje gevon den. De 34-jarige A.B. uit Sloten, die deelnam aan de „Coup de la Montag- nerit" in Veenendaal, is Zaterdagmid dag, toen hij op weg was naar de fi nish, op de onbewaakte overweg tn Meu (Lunteren) tegen een electrische trein gereden en op slag gedood. Waar schijnlijk heeft hij nog geremd, waar bij de motor onder hem is uitgeslagen en aan de achterzijde door de trein is gegrepen. In Groningen kwam de motorrij- der W. L. uit Groningen om het leven, toen hij tegen een personenauto opbot ste. De toestand van zijn duo-passa gier H. H. van der M. is zorgwek kend. De Nederlandse minister van land bouw, dr Mansholt, is Zaterdagochtend in Bonn zijn driedaagse bezoek aan West-Duitsland begonnen. Het bezoek vindt plaats op uitnodiging van de Westduitse minister van landbouw, prof Niklas. Het ligt in de bedoeling tijdens het verblijf van minister Mans holt in Bonn het algemene vraagstuk van de Europese landbouwintegratie te bespreken. Daarnaast worden echter ook actuele onderwerpen, die Neder land en Duitsland betreffen, behandeld. Zaterdagochtend heeft de minister een bespreking gehad met de president van het Duitse boerenverbond, oud' minister dr Andreas Hermes. Gisteren heeft minister Mansholt e^n bezoek ge bracht aan enkele modelboerderijen en landbouwinrichtingen in de omgeving van Keulen en Dusseldorp. Hij heeft daarbij ook een onderhoud gehad met de minister van landbouw en Noord- rijnwestfalen, dr Lübke. De Oostenrijkse bondskanselier, dr Leopold Figl, is gisteren uit Londen in de V.S. aangekomen voor een bezoek van twee weken. Hij zal o.m. met pre sident Truman en de minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, be sprekingen voeren over het vredesver drag voor Oostenrijk. Figl verklaarde, dat Oostenrijk in geen geval een afzonderlijk vredes verdrag met één der mogendheden zou tekenen, omdat dit het land in twee- en zou verdelen. JOEGOSLAVIË KRIJGT EEN PRESIDENT In Joegoslavië wordt een nieuwe grondwet opgesteld, op grond waarvan het land een president zal krijgen, een functie, die op het ogenblik niet be staat. Hij zal worden gekozen door het presidium van de Nationale Ver gadering. De president zal aan het hoofd van het presidium staan en te vens opperbevelhebber van de strijd krachten zijn. NLDERLANDSE FILM BEKROOND Op het filmfestival te Cannes is de prijs voor de beste korte film naar Nederland gegaan voor „Het schot te boord". {JITERAARD gaf de slachting, door de Eerste Kamer aangericht onder de voorstellen tot de Grondwetswijzi ging, veel stof tot beschouwingen en be spiegelingen aan allen, die op enigerlei wijze bij het werk der Staten-Generaal betrokken zijn. Het hoofdpunt van de gesprek ken vormde echter wellicht een hoofd artikel, dat naar aanleiding van deze gebeurtenissen in de Volkskrant ver scheen, welk blad, zoals, bekend, prof. Romme tot staatkundig hoofdredac teur heeft. In dit hoofdartikel toch wordt on der meer betoogd, dat, wanneer de stemverhoudingen blijven zoals deze nu zijn, te weten 27 tegen 23, de Tweede Kamer niet zal worden uitge breid, aangezien er alsdan in de Eer ste Kamer geen twee derden meer derheid, zoals de grondwet eist, voor het uitbreidingsvoorstel bestaat. „Edoch, zo vervolgt genoemd ar tikel bij alle onzekerheden is er één ding wel zeker: dat de stemver houdingen in de Senaat niet dezelfds zullen zijn. Want in de nieuwe Senaat zullen, voor wat de grootste partij (de K.V.P.) betreft, slechts afgevaar digden zetelen, die zich gebonden zul len hebben aan het werkprogram dier partij, en daarin staat de uitbreiding van de Tweede Kamer als eis." £)EZE opmerking van prof. Romme noopt ons dieper in te gaan op een vraagstuk, naar onze overtuiging van beslissend belang voor een gezond parlementair leven: het vraagstuk van de positie van het Kamerlid en van zijn verhouding tot zijn partij. Nu is het verre van ons om met een te simplistisch beroep op de grondwet, welke voorschrijft dat de i Kamerleden stemmen „zonder last I vein of ruggespraak met hen, die be- I noemen", de absolute ongebondenheid I van dezen te verdedigen. Integendeel,; wij achten hen moree- maar niet absoluut gebonden aan de verkie zingsprograms van de partijen, op welke lijsten zij worden gekozen. Maar dit betekent niet, dat de Ka merleden geen eigen, persoonlijke verantwoordelijkheid zouden hebben voor hun politieke daden en voor het bepalen van hun houding ten opzichte van een concreet wetsvoorstel en stel lig niet, wat prof. Romme schijnt te suggereren, te weten, dat de Kamer leden slechts hebben te wijzen, wat de partijheren prijzen. Al was het alleen maar, omdat een door een politieke, partij opgesteld verkiezingsprogram, hoe nauwgezet ook voorbereid, stel lig geen onfeilbaar stuk is, onder alle omstandigheden van toepassing. Hier komt nog bij, dat in vrijwel alle gevallen de nadere uitwerking van een in een verkiezingsprogram in het algemeen zeer ruim geformuleerde eis van uitermate grote Betekenis zal zijn. {-JET laatstgenoemde vraagstuk nu is hier stellig aan de orde. Gelijk men weet, bevat het wetsvoorstel tot uit breiding van de Tweede Kamer tevens een voorstel, dat beoogt in de toe komst stemoverdracht van een Ka merlid, die om dringende, met zijn Kamerlidmaatschap direct verband houdende redenen, tijdelijk in het bui tenland verblijft, aan een ander Ka merlid mogelijk te maken. En het is tegen dit tweede voorstel, dat, laten wij dit nog eens onderstrepen, teza men met het uitbreidingsvoorstel in één wetsontwerp is verenigd, dat het uitgesproken bezwaar van de gehele K.V.P.-fractie in de Eerste Kamer zich richt en dat een deel der leden van de ze fractie, na afweging van voor- en nadelen van dit ontwerp in zijn ge heel, heeft genoopt tegen te stemmen. En, wij moeten dit vaststellen, niet zonder reden. Is niet, willen wij vra gen, de gehele gang van zaken in de Eerste Kamer rret betrekking tot de ze herziening, één voortdurend en over tuigend bewijs geweest tegen de me chanische stemoverdrachten voor de persoonlijk-verantwoorde beslissing over een aanhangig wetsvoorstel? Heeft niet vrijwel leder Eerste Ka merlid, na hoor en wederhoor ten slotte een persoonlijk besluit moeten nemen Wij zijn dan ook van oordeel, dat de geestelijke vader van de stemover dracht, prof. Romme, een gevaarlijke weg is ingeslagen met dit voorstel. Hoe snel men, eenmaal een gevaarlijke weg ingeslagen hebbende, van kwaad tot erger kan komen, bewijst genoemd hoofdartikel. Van .temoverdracht, wel ke tenminste nog altijd de persoonlij ke verantwoordelijkheid laat aan de gene, die de overgedragen stem moet uitbrengen, naar een automatische stemdwang, welke de Kamerleden tot marionetten zou maken, schijnt niet zulk een grote afstand om af te leg gen. Wij kunnen slechts hopen, dat prof. Romme spoedig tot het inzicht zal komen, dat men beter halverwege kan keren dan ten hele kan dwalen. Maarschalk Tilo „Overeenkomst over Triest is schandelijk" Maarschalk Tito heeft op een bijeen komst verklaard, dat de Londense over eenkomst over de Italiaanse deelne ming aan het bestuur over Triest „schandelijk" is en een inbreuk bete kent op het Italiaanse vredesverdrag. Joegoslavië, zo verklaarde hij, behoudt zich het recht voor die maatregelen te treffen, die nodig zijn voor de be scherming van de Joegoslavische be langen. doch niet vooruitlopen op een oplossing van de kwestie-Triest De gehele overeenkomst wordt door Joe goslavië met „bitterheid" verworpen als een aanval op {iet land.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1