LAATSTE NIEUWS Landbouwjongerendag in St. Maartensbrug deed teleurstelling in 1951 vergeten Treffende inleiding van dr. Van der Wielen was een hoogiepuni Een vroeg seizoen Nieuwe onderzoekingen inzake aardappelziekte Een doeltreffende bestrijding van bosbranden noodzakelijk DE PRINS naar Schotland en Parijs Den Helder heeft 40.000 inwoners Loggerrace gaat niet door Broek op Langedijk Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Schoorl Noord-Scharwoude Vijftig jaar getrouwd St. Pancras Oude Niedorp GLIMLACHJE /7W Uit de Omtrek Journalist blijft in gijzeling Nog vele puzzles op ie lossen Goede organisatie beperkt de schade Gerrit Jan v. Wijngaarden een bijzondere baby MILLIOENENORDER VOOR ONZE ZUIVEL INDUSTRIE VRIJDAG 16 MEI 1953 rjNGEVEER tweehonderd-vijf-en-twintig oud-leerlingen van de landbouw-, tuinbouw- en landbouwhuishoudscholen uit de Zijpe en omgeving, maar ook van Texel, Alkmaar, Koegras, Warder, Winkel en Schellinkhout zijn Woensdag bijeen geweest in Sint Maartensbrug, waar dr Van der Wielen een interessante en leerzame inleiding hield over „De waarde van het platteland". Het ver heugde voorzitter Joh. C. Roeper van Texel natuurlijk, dat er na de teleurstel ling van 1951 te Beverwijk nu zovelen op deze zonnige Meidag naar de Zijpe waren gekomen. En de heer P. J. Ott, wethouder van deze gemeente, kon uiteraard in zijn welkomstwoord niet zwijgen over hetgeen de in een prachtig lentekleed gehulde polder presteert en voortbrengt. Dr. Van der Wielen wees in zijn in- 1 leiding voor iandbouwjongeren en ge nodigden allereerst op de verschillen tussen stad en platteland en op het feit, dat het aantal bewoners van het platteland sinds 1930 in Nederland is gedaald van 20 procent tot 17 procent. In Noord-Holland bedraagt het aantal inwoners van de steden met meer dan 20.000 inwoners zelfs 75 procent van het totaal, in Zuid-Holland 72 procent, in Utrecht 59 procent, in Drente 28 procent, in Friesland 26 procent en in Zeeland 8 procent. Belicht werden ook de geweldige veranderingen op economisch-technisch gebied, waardoor de producten van het platteland niet alleen de voedselvoor ziening van het eigen land waarbor gen ,maar daarnaast nog in grote hoe veelheden (ruim 43 procent van de ge hele uitvoer tot een waarde van twee milliard gulden) over de grenzen gaan. Het eenvoudige gezinsbedrijf van vroeger werd daardoor een machtig exportbedrijf. Uitvoerig besprak dr. Van der Wielen in dit verband de veranderingen op het platteland en schetste hij de taak van de platte landsbevolking. Zo wekte hij o.m. op actie te gaan voeren tegen het rapport van de commissie-Kruyt inzake de classificatie. Ook mogen niet, zoals in 1916. de kosten van het onderhoud van de dijken enz. uitsluitend op de platte landsbevolking worden verhaald. Daar om zijn ook de komende verkiezingen van zo groot belang: het is noodzake lijk, dat de plattelandsbevolking zich op het gebied van politiek en staat huishoudkunde ontwikkelt. In vele op zichten, aldus dr. Van der Wielen, ver dient de Bond van Plattelandsvrouwen waardering voor zijn krachtig optre den. De landbouworganisaties hebben aller medewerking, ook van de jonge ren, nodig, opdat zij op allerlei gebied meer invloed op de gang van zaken kunnen uitoefenen. Daar hebben de boeren recht op, want uit de statistiek blijkt, dat van elke bunder grond in De voorraad groeiite van de oogst 51 is nog steeds niet uitgeput. De handel blijft echter buitengewoon flauw en lusteloos. Voor gele en rode kool lagen de prijzen tussen 9 en 13 cent. Voor Deense witte was de handel iets beter. Er werd voor mooie partijen nog tot 19 cent betaald. Rode en gele kool gingen nog in kleine hoeveelheden naar West-Duitsland en Zwitserland. De witlofaanvoeren nemen sterk af. De prijs ging iets omhoog. Voor lof I werd tot 45 cent betaald. Het afzetten van rabarber gaat moeilijk met af en toe enige doordraai. De prijs ligt tussen 4 en 5 cent. Slechts sporadisch wordt een partij prei verkocht, 95 pet. van de aanvoer gaat naar de belt. Intussen blijven de vroege aardap pelen zich goed ontwikkelen, hoewel op het zwaardere land enige behoefte aan regen ontstaat. Men verwacht binnen twee weken nieuwe aardappe len van de koude grond. Elders in Nederland maakt de tuin bouw dit voorjaar zeer slechte zaken. De sla is in massa's doorgedraaid en ook de spinazie was slecht te verkopen. De vooruitzichten voor '52 worden vrij hopeloos geoordeeld, deels door de belangrijke teeltuitbreiding in het bui tenland en het zeer gunstige weer in West-Europa, waar op de meeste plaat sen tot nu toe ruim voldoende regen is gevallen. Op het nippertje gered Het achtjarig zoontje van de heer Timmerman, dat met vriendjes aan het schommelen was in een schuitje aan de waterkant, viel onverwachts in het water. Het kind was bijna geheel verdwenen, toen op het hulpgeroep van de andere jongens de heer Weder kwam aanrennen. Deze mocht na her haald duiken het genoegen smaken het knaapje behouden aan de wal te brengen. DOKTERSDIENST Langedijk en St. Pancras: dr De Wit, Oudkarspel. Tel. K 2260 - 524. ons land vijf mensen in leven worden gehouden. Benut de kans! Dr. Van der Wielen wekte op de be tere economische omstandigheden te benutten voor een sterke culturele en geestelijke ontwikkeling van de be volking; naast het materiële moet vooral het innerlijke worden verbe terd. Als voorbeeld noemde hij Finland, dat zoveel moeilijke jaren hgeft ge kend, doch waar de inrichting van de boerenwoningen beter is verzorgd dan hier, ook door de aanwezigheid van goede schilderijen, van mooie hand werken, van een bibliotheek met goede boeken; de jongeren kunnen van het buitenland en ook van geza menlijke voordrachtsavonden en zang uitvoeringen veel leren. Het algemene parool moet zijn: de weliswaar geringe hoeveelheid vrije tijd nuttig besteden, niet alleen door vermeerdering van de stoffelijke, maar ook en vooral van de culturele waarden, voor de ontwikke ling van het verantwoordelijkheidsge voel. Dan, aldus dr. Van der Wielen, zal de snel veranderende wereld de nieuwe of vernieuwde plattelanders met ernst en met vreugde tegemoet treden, omdat zal blijken, dat de be volking van stad en land in geestelijk opzicht naar elkander is gegroeid. Na de gezellige pauze werd het ge zelschap met bussen naar Den Helder vervoerd ter bezichtiging van de mari nebasis, om daarna scherp contrast! een bezoek te brengen aan het on volprezen „Zwanenwater" bij Callants- oog. In Petten werd de koffietafel ge bruikt, terwijl 's avonds in Sint Maar tensbrug werd genoten van het toneel stuk „De Olmenhoeve", door oud-leer lingen uit Julianadorp verdienstelijk opgevoerd. en 86 Het echtpaar L. Blaauw en G. Blaauw—de Wit was Donderdag 50 jaar getrouwd. Het bruidspaar mocht talrijke felicitaties in ontvangst nemen. De heer Blaauw, die thans 72 jaar is, werkte verscheidene jaren als zelf standig tuinbouwer. Tegenwoordig ge niet het echtpaar, dat zich nog in een goede gezondheid mag verheugen, van een welverdiende rust. VOOR DE RADIO Op Donderdag 22 Mei komt voor de radio op Hilversum I om 6.15 uur: „On ze Nederlandse koren en korpsen": het Chr. Gemengd Koor „Soli Deo Glo ria" te Noord-Scharwoude onder lei ding van Paul Kok. Meer dan 2000 Amerikaanse mari niers namen deel aan de laatste van de reeks atoombom-proeven te Yucca Flat in Nevada. De mari niers zijn voor deze proefnemingen van een speciale uitrusting voor zien. De drie mariniers op de voorgrond kijken naar de padden stoel" nadat de bom tot ontploffing was gekomen. COLLECTE 1940—1945 De collecte 1940—1945 heeft in Sint Pancras de som van f 263.50 opge bracht. Het zwemseizoen is dit jaar wel bijzon der vroeg' begonnen. De openingsdatum van het zwembad „Het Skarpet"" was reeds vroeg gesteld, n.l. vorige Zondag, maar toen was het reeds drie weken ge leden, dat het eerste bad werd genomen. En nu zwemmen de enthousiasten dage lijks, alsof het midden in de zomer is. Regelmatig schommelt de temperatuur van het water om de 19 graden en dat mag voor deze tijd van het jaar een on gekende hoge temperatuur worden ge noemd. Wanneer we het vergelijken met de temperatuur van het zeewater, die gis teren nog maar 12 graden was, dan is het niet te verwonderen, dat de trek naar Het Skarpet eerder begonnen is dan de trek naar zee. Vooral op het strand, dat dit jaar weer keurig in orde is, vermaakt de jeugd zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan C., z. van J. Vries man en P. Modder. Paulina C. M.„-; d. van J. Slikker en M. M. Kijzers. Jacob P., z. van O. J. Bootsma en J. M. Blom. Jacoba, d. van G. van Keulen en Tr. WorteL Margaretha, d. van P. Vries man en H. Beetsma. Reinier C. B„ z. van R. Dekker en C. Stam. Ondertrouwd Nicolaas Mol (Wervershoof) en Cornelia Louter. Getrouwd: Johannes N. Swan Trnijtje Rens. Overleden Cornelis Jonker, jaar, gehuwd met B. Wijn. ZAANDAM. De Zaandamse jour nalist A. H. Hommerson blijft in gij zeling. Dit is het gevolg van het be sluit van de Amsterdamse rechtbanK om het verzoek van de heer Hommer son de gijzeling op te heffen, af te wij zen. De rechtbank achtte geen termen aanwezig tot in vrijheidstelling over te gaan, omdat de gronden, waarop de gijzeling op 7 Mei werd bevolen, nog steeds aanwezig zijn. De heer Hom merson zal tegen het besluit van de Rechtbank hoger beroep aantekenen. Raad van Arbeid gedwarsboomd Bij verstek eiste gistermorgen de offi cier van Justitie bij de Haarlemse Recht bank twee maanden met aftrek tegen W. J. H. uit Driehuis, directeur van een N.V. aldaar. Op 6 December had ver dachte geweigerd aan een inspecteur van de Raad van Arbeid inzage van de boe ken en andere bescheiden te verstrekken, in verband met het feit, dat de loon lijsten vier maanden na de vastgestelde datum nog niet waren ingeleverd, moest een onderzoek worden ingesteld. De voor zitter van de Raad van Arbeid, de heer WildtMeyboom, gewaagde als getuige ervan, dat verdachte onafgebroken te grootste moeilijkheden geeft. Met opzet weigert hij te betalen en zonder enige noodzaak laat hij de Raad van Arbeid rechtskundige onkosten maken. Mr. Van der Valk Bouman, de officier van Justitie, tekende de delinquent als een hopeloze figuur, Senator Taft van Ohio verlaat met zijn invalide vrouw een theater waar de uitvoering plaats had van Call me madam" met het succes- lied „I like Ike". Taft's verkiezings succes in de staat Ohio heeft hem opnieuw op de voorgrond van de presïaentele verkiezingen geplaatst. Er wordt zeer veel gedaan Wat er zo al wordt gedaan? Hiervan kregen we een indruk op de propa- gandadag, welke onder auspiciën van de hoofdafdeling Bosbouw van de Stichting voor de Landbouw in Zeist is gehouden. Ir. P. de Fremery, voor zitter dezer hoofdafdeling, vertelde, dat de bezetter tijdens de tweede we reldoorlog de bosbrandweren, welke tot toen gemeentezaak waren, dwong tot een concentratie, welke nadien niet weer ongedaan is gemaakt. Zij is op „Wacht even, tot pappie het filmpje verwisseld heeft!" Het kan ongetwijfeld zijn nut hebben als we vertellen, dat in de Streek een onderzoeker aan het werk is, die belast is met bet onderzoek naar de oorzaak van de aardappelziekte. Dat zal men, misschien gek vinden, omdat we allemaal weten, dat de aard appelziekte veroorzaakt wordt door de schimmel Phytophthora infestans en dat we ze kunnen bestrijden met koper middelen en carbamaten. Inderdaad, maar toch weten we lang nog niet alles van de gedragingen van de genoemde schimmel en daarom wor den deze zomer haar gangen eens extra nagegaan. Van groot belang is het b.v. te weten, hoe de eerste besmetting van de ziekte tot stand komt, waar de be smetting vandaan komt. Er zijn wel allerlei literatuurgegevens daaromtrent bekend, maar kloppen die met de situatie in dit aardappelgebied in West-Friesland? En zo zijn er meer vragen, die een wetenschappelijk onderzoeker kunnen bezig houden; hij moet ze trachten op te lossen. Thans is een student uit Wa- geningen, de heer v. d. Zaag, met dit onderzoek begonnen. In nauwe samen werking met de NAK, de RTVD, de RLVD en de Plantenziektenkundige Dienst zal hij vele problemen te mid den van de praktijk onder de loupe nemen en nader bestuderen, in de hoop de vele puzzles op te lossen. De prak tijk kan hem hierbij prachtig van dienst zijn. Wetenschap en praktijk gaan hand in hand en zo zal de heer van der Zaag niets liever zien, dan dat men hem alle bijzonderheden doorgeeft, die be trekking hebben op de aardappelziekte. Om te beginnen kan men hem een grote dienst bewijzen door de eerste de beste stengelaantasting te melden, die in dit stadium van de groei kan voorkomen. Hoe meer gevallen gemeld worden, des te beter. De heer van der Zaag is bij de heer Ooteman van de N.A.K. in huis en bovendien heeft deze nog telefoon. Het adres is Raadhuislaan te Groote broek, het telefoonnummer 206, K 2285. Nu nog enkele aanwijzingen voor de bestrijding van de aardappelziekte, het zij U spuit of vernevelt. Met uitzondering van Bordeauxse en Bourgondische pap kunnen alle nog nader te noemen middelen worden ver neveld. Bij het vernevelen moet een even grote hoeveelheid van het bestrij dingsmiddel op het gewas worden ge bracht; de hoeveelheid water is echter Wanneer we in ons land de eerste warme en droge lentedag beleven, zien de natuurliefhebbers met schrik en beven grote massa's stadsmensen naar bos en heide trekken. Strijk en zet brengen de bladen immers de volgende dag berich ten over min of meer ernstige bosbranden, welke een gevolg waren van de onachtzaamheid van deze dagjesmensen. Gelukkig is de bestrijding van deze branden in de laatste jaren zodanig georganiseerd, dat de schade voor overheid en particulier aanzienlijk kon worden beperkt. Men is echter nog allerminst tevreden en zoekt nog voortdurend naar nieuwe mogelijkheden. basis van vrijwilligheid voortgezet. - De bosbrandweer ontvangt financiële steun van Rijk, gemeenten, Nederland se Spoorwegen, de bosbrandverzeke ring maatschappijen, de boseigenaren en het natuurfonds van natuurliefheb bers. Er is voorts een prettige samen werking -met de Hoofdinspectie voor de Brandweer, met Staatsbosbeheer en de Heidemaatschappij, alsmede met de militaire autoriteiten en de A.N.W.B. In zijn causerie over de essentiële betekenis van de bestrijding van bos- en heidebranden, zette ir. H. W. Schen- kenberg, inspecteur van het Staatsbos beheer, uiteen, dat men bij een bos brand achter het vuur aan moet lopen en dient te pogen, het in te sluiten. De wind is daarbij zeer belangrijk; wijzi ging van de windrichting tijdens een brand kan nopen tot een andere be strijdingswijze. Een belangrijke voor uitgang zijn de brandtorens, van waar men op critieke dagen geregeld posten het gebied laat observeren. De groeps commandanten van de bosbrandweren dienen het terrein te kennen: niet al leen de wegen er op maar ook de sa menstelling ervan. Voorts dienen de vrijwilligers voortdurend te worden getraind. Aan de hand van enkele lantaarn plaatjes heeft tenslotte de secretaris van de hoofdafdeling Bosbouw, mr. S. 'J. Halbertsma, een indruk gegeven van de wijze, waarop men in Amerika het publiek wijst op het gevaar voor en de schadelijke gevolgen van bosbranden. Door de doeltreffende propaganda heeft men hier een aanzienlijke daling van de schade kunnen bereiken. De Utrechtse Bosbrandweer heeft gedemonstreerd, op welke wijze de posten op de brandtorens, de centrale post en de brandmelding via een kor- tegolfinstallatie contact met elkaar hebben. Op deze wijze is het mogelijk, zeer snel berichten over te brengen. geringer, b.v. 100 liter per ha. Wie spuit neme Bordeauxse of Bourgondische pap. Ze staan nog bovenaan. De bespuiting behoeft bovendien min der vaak herhaald te worden dan bij het gebruik van de andere middelen. De bereiding vereist meer zorg, wil men verstopping van de spuitdoppen voorkomen. Ter vervanging van de middelen Bord. of Bourg. pap zijn we aangewezen op koperoxychloriden of koperoxyduul- praeparaten. De koperoxychloriden zijn onder verschillende benamingen in de handel. Ze moeten aangeduid zijn als „koperoxychloride" cn tenminste 50 koper bevatten. Van de koperoxyduul- praeparaten zijn er drie merken n.l. Koper Sandoz, Perenox en Cupromox. Ze bevatten alle drie 50 'la koper, maar van Perenox en Cupromox zijn grotere hoeveelheden voorgeschreven dan van Koper Sandoz. Raadpleeg dus de ver pakking. De laatste tijd vragen col- loïdale kopermiddelen onze aandacht. Het ziin producten met een gehalte van 15 'la koper; ze zijn vloeibaar. Het on derzoek met deze middelen is nog niet ten volle beëindigd, maar de producten laten zich niet gek aanzien. Bij het klaarmaken moet er vooral om gedacht worden de vloeistof goed te roeren, want in de verpakking zakt het middel iets uit. Voor de bespuiting van aardappelen ziin twee typen in gebruik. De vloeibare bestaan uit een oplossing van natrium- zout. Bii een bereiding ervan moet een bepaalde hoeveelheid zinksulfaat wor den toegevoegd. Vergeet men dit, dan is het middel waardeloos. De poeder- vormige middelen bevatten het zink- zout en zijn direct klaar voor het ge bruik. In vergeliiking met koper moet men deze middelen vaker snuiten. Bii ersehillende aardappelrassen bliiven de planten na besnuiting met deze middelen langer doorgroeien en kan een hoger» knolopbrengst worden verkre gen. Men neemt daarbij nabiurliik het risico, dat de kans op Phytopthora- aantasting groter is. Het kan daarom aanbeveling verdie nen na ongeveer 15 Juli over te gaan op koper. Overigens doet men verstan dig de waarde van de nieuwe middelen zelf te leren bepalen, door ze geleidelijk aan te vergelijken met koner. Nadere inlichtingen als vanouds bii de Voor lichtingsdienst en Plantenziektenkun dige Dienst. DROST. De Amerikaanse marine deelt me de, dat volgende maand de kiel zal wor den gelegd voor een onderzeeboot die door atoomenergie wordt voortbewo gen. De duikboot zal „Nautilus" wor den genoemd. De grote sluis te Tiel die thans geheel gereedgekomen is zal op 21 Mei door H.M. de Koningin en Prins Bernhard officieel in gebruik worden gesteld. De sluis in Tiel zal de naam van Prins Bernhard dra gen en is de grootste in Europa. (Ongecorrigeerd) Ontmoeting met W. Draper Tijdens een bezoek, dat Z. K. H. prins 1 Bernhard Zaterdag zal brengen aan i Glasgow in Schotland, zal hij een pars- j de afnemen van het Glasgow bataljon van de Boys Brigade, en de brigade toespreken. Zondag zal de prins, die dit weekeinde de gast zal zijn van Lord Inverclyde, de kerkdienst in het Zee manshuis in Greenoch bijwonen. Maandag zal de prins in Parijs ver toeven, teneinde besprekingen te voe ren met Amerikaanse autoriteiten, in het bijzonder de ambassadeur William H. Draper, de Amerikaanse permanen te vertegenwoordiger van de NAVO, die, zoals bekend, deze week in ons land verbleef. Maandagavond hoopt de prins naar Nederland terug te keren. Hedenmorgen om half tien heeft Den Helden zijn 40.000e inwoner gekregen. Op dat uur werd aangifte gedaan van de geboorte van Gerrit Jan, zoon van F. G. van Wijngaarden, oud 29 jaar, monteur bij de Rijkswerf, en Engeltje Teuntje van Wijk, oud 28 jaar. Het gelukkige echtpaar is woonachtig aan de Krugerstraat 84. Het is hun tweede kind, nadat op 21 September 194C het dochtertje Johanna Maria het levens licht had aanschouwd. Melk voor Amerikaanse troepen De halfjaarlijkse inschrijving voor de levering van melk- en melkproducten aan de in Duitsland, Frankrijk en En geland gelegerde Amerikaansetroepen, welke juist is gehouden, heeft opnieuw geleid tot plaatsing van een zeer be langrijke order bij de Nederlandse zui velindustrie. De combinatie „Domo-Sterovita", welke van het begin af het leeuwen aandeel der leverantie verzorgde, is thans als enige Nederlandse leveran cier aangewezen. De order, die de respectabele hoe veelheid van ca. 600.000 liter melk- en melkproducten per week bedraagt, be tekent een versterking van onze de- viezeninkomsten met enige millioenen dollars. De melk, afkomstig van het Drentse melkwinningsgebied, bekend als het „Domo"-gebied zal in een der Amsterdamse fabrieken van de „N.V. Sterovita melkproducten" verwerkt worden tot- in glazen flessen verpakte melk, karnemelk en room, terwijl de Sterovita-fabriek in Dordrecht de melk zal verwerken die in de moderne pa pierverpakking wordt afgeleverd. De melk wordt per trein in koel wagens vervoerd naar Duitsland en Frankrijk, terwijl een klein gedeelte per vliegtuig naar Amerikaanse lucht- bases in Engeland zal gaan. De nieuwe levering gaat 1 Juli in. Aangezien de onderhandelingen tus sen de redersvereniging en de Unie Verkeer tot dusverre niet tot resultaten hebben geleid, acht het comité Vlag getjesdag te Scheveningen het beter de loggerrace onder deze omstandigheden niet te laten doorgaan. Alle andere festiviteiten zijn eveneens afgelast. De vloot zal wel bevlagd in de haven liggen. Tunnelcomité in Amsterdam In een gisteravond gehouden verga dering van „De belangenvereniging Amsterdam-Noord" is besloten tot op richting van een tunnelcomité, bestaan de uit 87 leden, welks taak het zal zijn een petitonnement tot de Amsterdam se gemeenteraad te richten met het verzoek op zo kort mogelijke termijn te besluiten een tunnel onder het IJ te doen uitvoeren. Ministerraad zal generaal Eisenhower ontvangen Naar wij vernemen zal Dinsdagoch tend een bijzondere ministerraad wor den gehouden ter ontvangst van gene raal Eisenhower.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 11