SPORT- RIJWIELEN f 139.75 Mikolajczijk kan Polen niet vergeten Engeland: gebied vol contrasten en verrassingen Engeland bestrijdt krachtig het mond- en klauwzeer Vroeger in dienst of veel later Balling in Londen wacht op de bevrijding van zijn land De Polen haten hun oostelijke buren DE SCHAGER MARKT DE ZON ALS WEERPROFEET Koningin der sterren is het bestuderen meer dan waard Talrijke spreuken en rijmpjes in omloop Buitenlander moet niet in Londen blijven hangen Het leven is zeer duur Ziek en besmet vee wordt zonder pardon geslacht Vogels brengen vermoe delijk smetstof over Wat de eindexamen- candidaat moet weten Salvador Dali: Ik ben een genie Hangsnor ais antenne StecPeUGoarC vanaf (Van onze correspondent te Londen) „XLS er op het ogenblik ■wérkelijke vrije verkiezingen in Polen worden ge bonden, dan ben ik er van overtuigd dat nog geen drie procent der Poolse natie communistisch zou stemmen. Dit meen ik uit de grond van mijn hart en ik zeg dit heus niet om u een propagandistisch rad voor de ogen te draaien." Stanislav Mikolajezyk, ex-premier van de Poolse regering in ballingschap en. tot 1947 Pools minister van binnenlandse zaken, gesticuleerde heftig, als wilde hij zjjn woorden kracht bijzetten. Zijn ogen vlamden en er kwam een verbeten trek om z'n lippen. Het was in Londen dat we Mikolajezyk ontmoetten, ruim vier jaar nadat hij zijn geboortegrond op sensationele wijze ontvluchtte. De dappere leider van de Poolse agrarische partij had nog niets van zijn oude vuur verloren. Zoals hij in de jaren vlak na de tweede wereldoorlog de communisti sche intriges in het geknechte Polen aan de kaak stelde, zo deed hij dit nu in het vrije Engeland. MIKOLAJCZYK is misschien vel Se belangrijkste Oosteuropese politicus, die als banneling in de Westere we reld leeft. In Amerika, waar hij een tijdelijk onderdak heeft gevonden, wordt hij tot in de hoogste regerings kringen als zodanig erkend en ook in de vele groepen van uitgewekenen wordt hij als een topfiguur aangesla gen. Hij is president van de Interna tionale Boeren Unie een organisatie, waarin alle agrarische partijen uit de landen achter het IJzeren Gordijn ver enigd zijn en voorzitter van het Poolse nationaal-democratische comité (Europese .beweging). Met zijn lotge noten: dr. Josef Cerny uit Tsjecho-Slo- wakije, dr. George Dimitrov uit Bul garije, Ference Nagy uit Hongarije, kortom: alle democratische boerenlei ders, die de Russische satelliet staten zijn ontvlucht, werkt hij aan de op stelling van een aan de feiten aange paste politiek, die in werking zal tre den zodra de volkeren achter het IJzeren Gordijn de laars van Stalin niet meer in hun nek zullen voelen. En ook door de Russen wordt Miko lajezyk nog steeds als een invloedrijke politicus erkend. De ex-premier haalde enkele Poolse kranten van recente da tum uit z'n zak en wees op zijn por tret, dat groot op de voorpagina tond afgedrukt. „Als u Pools kon lezen, dan zoudt u kunnen zien dat ik voor een verrader en een kapitalist wordt uit gekreten", zei hij met een ironische glimlach, „Hoewel ik al meer dan vier jaar het land uit ben, word ik nog dagelijks in de Poolse communistische pers verguisd. Men probeert de Polen tegen mij op te zetten waarom, dat kunt u zelf wel begrijpen!" Toen volgde een lang en afschuwe lijk verhaal over de wijze, waarop de Russen de 24 millioen Polen proberen te demoraliseren, te denationaliseren en te russificeren. Hele bevolkingsgroepen zijn gedeporteerd of geliquideerd. Het Poolse leger, dat uit dienstplichtigen is samengesteld, staat geheel onder leiding van Russisch officieren en ook in de regeringsdepartementen spelen de Rus sen de baas. De intelligentia en de nog overgebleven partisanen zuchten in de zich steeds uitbreidende concentratie kampen, terwijl vrouwen en kinderen naar de fabrieken worden gestuurd. Op de scholen is Russisch een verplicht leervak geworden en de universiteiten worden overstroomd door communis tische geschiedenisvervalsers. Iedereen, Russen en Duitsers incluis, kan zonder enige moeite het Pools staatsburger schap verwerven. Inflatie en economi sche chaos vieren hoogtij, evenals ter reur, geweld en onderdrukking. Toch geloofde Mikolajezyk niet dat de Russen de Polen klein kunnen krij gen. „Nog .afgezien van het doctrinaire communisme", zei hij, „hebben de Po len een ingeboren haat tegen hun oos telijke buren. Ze zullen nooit vergeten dat het Kremlin hun in 1939 een dolk stoot in de rug heeft toegebracht en hen in het laatste gedeelte van de oor log denk maar terug aan Warschau! moedwilijg heeft laten uitmoorden. De Poolse communistische partij heeft nooit enige betekenis gehad, niet in 't minst, omdat haar leiders door Rus land geliquideerd zijn „En wat denkt u van de toekomst?" vroegen wij ten laatste. „Wat kan Po len voor de herkrijging van zijn vrij heid doen?" Mikolajezyk haalde met een haast wanhopig gebaar de schou ders op. „Polen kan niets doen", zei hij bitter. „Georganiseerd verzet bin nenslands zou tot onnodig bloedvergie ten leiden. De tragedie is dat mijn volk alleen door een oorlog van onder de knoet van Stalin kan worden weg getrokken, tenzijhet communistische systeem tijdig ineenstort. De handel in vette koeien was deze week aan de kalme kant. Toch kwam het duurste dier nog op f 1300. De prijs per kg slachtgewicht was variërend van f 2.803.20. Ook de handel in kall en melkkoeien was niet zo vlug als vorige weken. De prijzen waren ech ter vrijwel onveranderd. Hoewel de vraag naar weidevee afneemt, blijven de prijzen onveranderd zeer hoog. Nuch tere kalveren gingen weer vlug van de hand tegen iets hoger prijzen dan vorige week. De aanvoer blijft nog steeds bevredigend. Er was een flin ke vraag naar fokkalveren. Ze liepen tot aan de negentig gulden. Op de paardenmarkt een kalme handel. Rij- tuigpaarden van f 9001200, slacht- paarden van f 650850. De handel in vette schapen was stug prijshoudend, in overhouders kalm.. Vandaag was het de eerste lammerenmarkt van het jaar en bij vlugge handel werden er beste prijzen gemaakt. Enkele lamme ren gingen nog boven de notering. De handel op de biggenmarkt wordt steeds beter. Alles werd verkocht, terwijl de prijzen iets hoger lagen. Prijzen en aanvoer: 8 paarden 650 1250, 18 gelde koeien 700900 ,31 vette koeien 8001300, 20 kalfkoeien 800 1100, 130 nuchtere kalveren 4085, 15 vette schapen 100130, 90 overhouders 100115, 673 lammeren 6085, 3 zeu gen 300450, 35 biggen 4070, 19 ko nijnen 110, 9 kippen 24,50. De jaarlijkse inzameling voor de t.b.c.-bestrijding in Madrid, bracht in totaal een bedrag op van vijf millioen pesetas. Eén van de vele inzamelpunten in de stad stond onder persoonlijk toezicht van de dochter van Franco. Markiezin van Villaverde schudt de hand van een onbekende geefster. |"\e buitengewone voorliefde, die het volk voor weervoorspellingen aan de dag legt, weerspiegelt zich in de tal rijke uitspraken betreffende het weer, die men telkenmale hoort bezigen. Hoe bekend klinkt ons niet in de oren: „we krijgen vast regen, want mijn ekster ogen steken" of „ik heb zo'n koude rug, er zit zeker sneeuw in de lucht". Het is echter ook mogelijk zonder stekende eksterogen of koude ruggen het weer te voorspellen. Zo zijn er en kele hemellichamen, die ons eveneens in staat stellen een tip op te lichten van de geheimzinnige sluier, die over zo vele weerverschjjnselen ligt. De voor naamste plaats daarbij neemt ongetwij feld de zon in. Reeds van de vroegste tijden af heeft men voor haar een bijzondere belang stelling gehad, wat blijkt uit de Baby lonische kleitafeltjes, waarop Sume- rische priesters in spijkerschrift weer voorspellingen gegrift hebben. Ook de Grieken eU' Romeinen toonden voor de zon belangstelling. Aratus geeft in zijn Prognosticon de raad, haar nog meer en beter waar te nemen, want „de zon is vergezeld van de zekerste voorspel lingen; hetgeen de koningin der ster ren aangekondigd heeft, zal vast en zeker uitkomen". Dit waarnemen was echter gemakke lijker gezegd dan gedaan; daar hun meteorologie op dit punt buitengewoon gecompliceerd was. Op de meest mini male verschillen werd gelet, daar men aan alles een prognotische waarde toekende. Zo leest men in een werk uit de Oudheid, dat de zon, die helder is bij het opkomen zonder evenwel brandend te zijn, een voorteken is van een nade rende hagelstorm. Zijn de stralen ech ter bij het opkomen en ondergaan rood, dan komt er overvloedig regen. Trekken de zonnestralen de wolken naar zich toe, dan kan men er zeker van zijn, dat het de volgende dag zwaar zal onweren. Zijn de stralen bij het opkomen niet schel en is de zon niet door wolken omringd, dan voor spelt dit regen. Is er bij het opkomen een kring om de zon, dan zal er wind komen van de zijde waar de krans opengaat; trekt de kring langzaam weg, dan duidt dit op mooi weer Zoals men ziet, was het weervoorspel- len voor de oude Grieken en Romeinen nog niet zo gemakkelijk en men kan er dan ook van overtuigd zijn, dat zij, tot leven teruggeroepen, bij een even tuele keuze eenparig zouden antwoor den: „Geef mij dat De Bilt van jullie maar, dat is tenminste eenvoudiger en.... (jaheus!) veiliger". Halo's en hemelkleur. QOK IN onze dagen wordt blijkens de vele weerspreuken door het volk nog een grote waarde aan de zon als weerprofeet toegekend. De huidige volksmeteorologie is wel niet zo inge wikkeld als boven geschetst, maar ook nu nog wordt op alles gelet. „Is er een kring om de zon? Was er vanmiddag misschien een regenboog te zien? Hoe was gisteravond de hemelkleur en hoe was zijn vanmorgen? Zit de zon achter de wolken"? Ziedaar enkele van de vele vragen, die de volksmeteoroloog ook nu stelt, want alles heeft zijn invloed, zodat de kennis er van noodzakelijk is, Wil menDe Bilt in juistheid en nauwkeurigheid overtreffen. De volksmeteoroloog spreekt over een kring om de zon en bedoelt dan het optische verschijnsel, dat in weten schappelijk georiënteerde groepen de naam van halo draagt. Hij ontstaat door breking of terugkaatsing van het directe licht der zon door een cirro- stratus, een soort van hoge wolk. Al gemeen wordt het zien van zo'n halo om de zon als een voorbode van regen beschouwd. Ja. het is zelfs nog sterker dan bij de maan. Vertoont zich een kring om de maan. dan kan men het er nog wel eens op wagen om zonder regenjas of parapluie naar buiten te gaan, maar bij de zon kan men beter de veiligste weg kiezen, immers: Een JVJEN kring om de maan, dat kan nog gaan. Maar een kring om de zon daar schreien vrouwen en kinderen om. We willen hier tevens wijzen op de onder woorden brengt. Men zegt niet dat het weer slecht wordt, oh neen, men spreekt in de volkspoëzie over het weer, waar „vrouwen en kinderen om schreien". Is het buitengewoon warm, dan heet het, dat „de muggen dansen"; zijn de dagen nog maar weinig ge lengd, dan zijn ze „een haneschree ge lengd". Door deze manier van zeggen, alsmede door het rijm, tracht men de voorspellende waarde der weerver- schijnselen te onthouden. Om op ons uitgangspunt terug te komen, er zijn nog vele andere teke- en, die op regen duiden. Zo kennen de Vlamingen het volgende rijmpje: Des avonds rood en 's morgens grijs, Dan gaat men steeds gerust op reis; Doch 's avonds grijs en 's morgens rood, Dan stelt men zich aan regen bloot. Waneer we dit lezen, dan denken we direct aan ons: Avondrood, mooi weer aan boord, Morgenrood, water in de sloot. Ook in onze nabuurlanden is men van deze waarheid overtuigd. Zo kan men in het Frans, Duits, Engels en zelfs in het Spaans rijmpjes vinden, waarin, zij het op een andere manier, hetzelfde onder woorden gebracht wordt. Het meest plastisch van allen zegt de Engelsman het wel: An evening grey and a morning red Will send the shepherd wet to bed Evening red and morning grey Two sure signs of one fine day. (Een grijze avond en een rode mor gen zenden de herder nat naar bed; een rode avond en een grijze morgen, twee zekere tekens van een mooie dag). De regenboog. kan een regenboog waarnemen, waneer het zonnelicht breekt in de regendruppels. Dit houdt in, dat er dan „kermis in de hel" moet zijn, welke voorwaarde uitsluitend vervuld wordt bij stortregens. In de volksmeteorologie wordt aan het zien van een regenboog de grootste waarde toegekend. Men is er van over tuigd. dat het een slecht teken is, zo dit verschijnsel 's morgens optreedt, 's avonds kan het echter volgens de weerspreuken geen kwaad: Regenboog in de vroege morgen Baart de wakkere boer veel zorgen Regenboog 's middags laat, Blijde hij ter ruste gaat. WANNEER de zon zich bij het onder- gaan verschuilt achter de wolken, dan is dit een teken, dat het spoedig zal gaan regenen.. Deze bewering is niet uit de lucht gegrepen, daar de meteorologen tegenwoordig de mening zijn toegedaan, dat dit verschijnsel wijst op een depressie in het Westen. Het volk heeft dus reeds lang geleden waargenomen, wat nu door de deskun digen bevestigd wordt. Een weerspreuk zegt naar aanleiding hiervan: Kruipt de zon in een nest Dan regent het 's anders daags op zijn best. In de Zaanstreek heet het: Gaat de zon onder in een nest, Binnen drie dagen regen of de wind West Het zou echter niet volmaakt zijn, wanneer ook in dit opzicht weer niet de bekende uitzondering op de regel gevonden werd. In bepaalde delen van ons land is men er namelijk van overtuigd, dat de zon in kracht gaat toenemen, zo zij lang achter de wol ken schuil gaat. Deze warmte nu, doet het ijs smelten: De zon in een nest, het ijs op zijn lest. Men ziet, aan de zon wordt veel aandacht geschonken. Dit is niet ver wonderlijk, wanneer men bedenkt, welk een grote invloed zij uitoefent. De tien zusters Carmelietessen d'e zich uit Tsjecho-Slowakije naar de zetel hunner congregatie in Sittard willen begeven, zijn geen Nederlandse, maar Tsjechische en Poolse staatsbur geressen. (Van onze correspondent te Londen) ENGELAND met zijn afwisselend landschap en rijk natuurschoon is, meer nog dan Frankrijk of Duitsland misschien, een toeristenland hij uitnemendheid. Geen Brit behoeft eigenlijk naar het buitenland te gaan, als het hem om ver andering van omgeving of zelfs van klimaat is te doen. Wil hij bergen zien, dan kan hij zowel in Wales als in Schotland terecht. Meren en heuvels vindt hij in het liefelijke Lake District, rotsen tussen Dover en Torquay en lage gronden in East Anglia. Wenst hij een klimaat dat het subtropische van de Franse Zuidkust nabij komt, dan kan hij naar de „Cornish Rivièra" in de uiterste zuidwestelijke punt van het Verenigd Koninkrijk gaan. Koudere luchtstreken treft hij in het Noorden aan en eilanden, zo schilderachtig als die in de Middellandse Zee, langs de gehele, grillige Westkust. HIT ZO gevarieerde beeld kent de in Engeland vertoevende buitenlandse vacantieganger gewoonlijk niet. Wie indrukken uit Engeland mee naar huis wil nemen, moet een gedeelte van zijn vacantie „in the country" doorbren gen. Hij moet de groene heuvels van Kent zien, de broze dorpjes in de val leien van Surrey en de grote buitens der „squires" in Wiltshire. Pas dan kan hij zich een beeld van Engeland vor men; Engeland zoals het is: vol met tegenstellingen en verrassingen. Zo'n vacantie kost niets meer dan wanneer men in Londen was blijven rondzwer ven. Stel bijvoorbeeld het geval van een doorsnee-tourist, die voor veertien da gen naar Engeland komt en Londen als standplaats kiest. De eerste week brengt hij met „sight-eeing" zoek, het bezichtigen van belangrijke gebouwen (Lagerhuis, Brits Museum) en het wandelen door befaamde parken (Hy de Park. Kensington Gardens, St. Ja mes' Park). Misschien gaat hij 's avonds nog naar een theater of naar de Royal Festival Hall, het hypermoderne Lon- dens concertgebouw. Hoe het ook zij, hij doorkruist Londen van links naar rechts en staat de hele dag met z'n portemonnaie klaar. Na deze eerste week, die altijd veel te gauw omvliegt, wil hij ook wel eens iets van „the country" zien. Bij het uitstekend geïnformeerde Britse toe risten-centrum in St. James Street laat hij zich dan uitvoerig over de „Cheap Day Excursions" van de Britse Spoor wegen inlichten, alsmede over de plaatsen, welke waard zijn bezocht te worden. Dezelfde dag is hij misschien al onderweg naar de vrolijke badplaats Brighton 3 retour), naar het zonni ge eiland Wight 6 retour) of naar een door heuvels en bossen omringd dorpje in Surrey 1,50f 3 retour). En als hij van wandelen houdt, dan schaft hij zich dat handige boekje van „Fieldfare" aan 0,75), hetwelk aan vrijwel alle kiosken te krijgen is. De prachtigste wandelingen staan hier uit gestippeld, tien tot twaalf kilometer lang, dwars door de wilde natuur van het graafschap Kent. Al deze tochten kosten hem verder niets. Hij doet als al die ordentelijke Engelse dagjesmen sen: hij neemt zijn sandwiches, zijn to maten en zijn thermosfles met thee in zijn rugzak mee. (Van onze correspondent te Londen) HE HELFT van Groot-Brittannie, of wel een gebied van twaalf millioea J hectaren, is deze week „besmet met mond- en klauwzeer" verklaard. Een en ander betekent gelukkig niet dat ook de helft van Engelands elf millioen koeien, twintig millioen schapen en drie millioen varkens door deze gevreesde veeziekte is aangetast. De door het Britse ministerie van landbouw genomen beslissing is slechts als voorzorgsmaatregel bedoeld. Ze houdt in dat er, tot nadere aankondiging, geen vee in het betreffende gebied vervoerd mag worden, met uitzondering van die beesten, welke voor de directe slacht zjjn bestemd. Uiteraard ondervinden vele Engelse boeren nogal wat ongemak van dit besluit. De koeien, schapen of varkens, die ze deze week hadden willen verkopen, zul len ze voorlopig nog moeten houden, daar er geen veemarkten mogen worden gehouden. Ook de organisatoren van beroemde agrarische tentoonstellingen, als die in Oxford en Shrewsbury, zijn ernstig in de uitvoering van hun plannen gehandicapt. lUJAAR de hinder van deze voorzorgs maatregel mag groot zijn, de boe ren mopperen niet. Ze zijn het volko men eens met de stappen, welke de regering ten aanzien van de bestrij ding van mond- en klauwzeer neemt en niemand zal het in zijn hoofd halen de betreffende bepalingen te breken. Hoe nauwgezet de Engelsen bij de bestrijding van besmettelijke veeziek ten te werk gaan, blijkt wel uit de omstandigheden, welke tot de plotse linge isolatie van half Engeland heb ben geleid. Bij een lading koeien, die de vorige week per veewagen van Zuid-Engeland naar Schotland werd vervoerd, werd onderweg mond- en klauwzeer geconstateerd. De beesten hadden op de druk bezochte veemarkt van Stirling gestaan en onmiddellijk begon een groot aantal ambtenaren met de opsporing van al het vee, dat mogelijk met de besmette beesten in aanraking was gekomen. Het onder zoek, dat zich over geheel Engeland uitstrekte, resulteerde tenslotte in de afsluiting van een gebied van niet minder dan twaalf millioen hectaren. Geen pardon ANDERS dan in Nederland of Fran- krijk wordt het vee, dat door mond- en klauwzeer is aangetast, zon der enig pardon afgemaakt. Dit prin cipe wordt zelfs zó ver doorgevoerd, dat niet alleen zieke beesten vernie tigd worden, maar ook alle dieren, die er mee in contact zijn geweest. Zo kan het gebeuren dat een boer binnen een etmaal zijn geheie veestapel verliest, omdat één van zijn koeien de eerste symptomen van mond- en klauwzeer vertoonde. Als gevolg van deze houding, zijn er in het afgelopen half jaar 11.000 koeien, 5500 schapen en 5000 varkens afgemaakt. De zwaarste slag moest een coöperatieve vereniging in Noord- Engeland incasseren. Op een enkel» dag verloor ze tien kostbare en onver vangbare Friese stamboekstieren, di» nog niet zo lang tevoren uit Neder land waren geïmporteerd. De boeren, aan wier stallen het spook van mond- en klauwzeer heeft aangeklopt, krijgen van de regering de marktwaarde van hun vernietigde vee stapel vergoed. Voorts hebben de meesten nog vrij hoge vee-verzekerin gen lopen, welke ze tegen vrijwaring van een plotseling bankroet hebben afgesloten. Een volle beurs is echter een schrale troost voor een lege stal. De Jobstijding dat de gehele veestapel vernietigd moet worden, laat diepe wonden in het hart van een veehouder achter. Het vee, dat het land binnenkomt, is aan een strenge keuring onderhevig en als er maar enige twijfel over de conditie bestaat, wordt het zonder veel omhaal geretourneerd. Maar waar de Engelsen weinig aan kunnen doeu, is de bestrijding van migrerende vogels, die, naar een recent onderzoek heeft uitgewezen, voornamelijk verantwoor delijk zijn voor het overbrengen der ziekte. De spreeuwen bijvoorbeeld die Engeland in het najaar in grote zwer men binnenvliegen, worden als de grootste kwaadstichters beschouwd. (Van onze militaire medewerker nE meeste mannelijke leerlingen van middelbare scholen, die zich op het ogenblik op hun eindexamen voorbe reiden en van wie velen inmiddels al gekeurd zullen zijn voor de militaire dienst, zijn weinig op de hoogte van de regeling inzake uitstel van opkomst voor eerste oefening voor studenten aan instellingen van hoger onderwijs. In het algemeen kan worden gezegd, dat uitstel van eerste oefening aan stu denten aan universiteiten of hogescho len wordt verleend, indien de studie is aangevangen uiterlijk in het kalender jaar, waarin zij 18 jaar oud worden. Iemand, die derhalve in 1934 is gebo ren, moet uiterlijk in 1952 de studie aan een universiteit of hogeschool aan vangen om voor uitstel in aanmerking te komen. Kan hij echter pas in 1953 deze studie beginnen, dan zal hem ongeacht aan welke oorzaken deze ver traging is te wijten geen gelegen heid worden geboden de universitaire studie te voltooien alvorens de eerste oefening als dienstplichtige te hebben volbracht. Logies in Londen IJOE DUUR is Londen? Alles hang'. er van af op welke wijze men deze cosmopolitische wereldstad wenst te zien. Wil men een redelijk goed hotel in het West-End hebben all right; voor logies imet ontbijt is men dan op z'n minst een tientje per dag kwijt. Neemt men daarentegen genoegen met de stoffige vensterbanken en versleten traplopers van een „boarding house" in Kensington, dan kan men al voor iets meer dan de helft terecht. De toerist, die de tijd aan zichzelf heeft, doet er goed aan bussen te gebruiken. Voor een paar kwartjes kan hij heel Londen zien, vooral als hij op het bo venste „dek" gaat zitten. Voor een redelijke theaterplaats in het West-End betaalt men gauw vier a vijf gulden- en voor een bioscoop plaats twee a drie gulden. De theaters en bioscopen buiten het uitgaans-cen- trum zijn iets g/edkoper, maar toen nog altijd twee keer zo duur als hier. Als men de exclusieve restaurants en hotels vermijdt, kan men vrijwel over al voor een betrekkelijk lage prijs lunchen of dineren (drie 5 vier gul den). Bijzonder goedkoop zijn de maaltijden in de cafetaria-achtige win kels" van Lyons, die overal in Londen te vinden zijn. Een aperetiefje, een glas bier of een flesje wijn zijn overal! uitzonderlijk duur. Ten slotte nog enkele speciale tips voor adspirant-Engelandvaarders: 1. Neemt uw eigen sigaretten mee (toegestane invoer: 200 stuks per persoon), daar de goedkoopste En gelse sigaretten 1,75 per pakje kosten. 2. Bespreekt tijdig uw hotel. 3. Geeft fooien aan de kellners (10 tot 15 procent), aan de taxi-chauffeurs (15 tot 20 procent), doch niet aan de busconducteurs. 4. Vervoegt u zo spoedig mogelijk na aankomst bij het dichtstbijzijnde distributie-kantoor („food office") voor een speciale toeristen-bon- kaart. 5. Beoordeelt Engeland niet naar de kwaliteit vên zijn biefstuk (indien voorradig) en zijn koffie, noch naar de zindelijkheid van zijn hotelka mers. 6. Probeert te leven als Engelsen. Het spaart u teleurstellingen en geld. (Van onze correspondent te Parijs) De beroemde surrealistische Spaan se schilder Salvador Dali heeft in Pa rijs een persconferentie gehouden. Dat had heel wat journalisten getrokken, want Dali doet door zijn excentrieke gedrag erg veel over zich spreken. Ve len houden hem voor een slimme zot, anderen voor een uitgesproken genie. De werkelijkheid ligt waarschijnlijk in het midden. Dali had zich bijzonder mooi aangekleed. Het enige opvallende aan hem was zijn snor, die in twee staarten van zeker twintig centime ters naar beneden hing. De meester begon met heel ernstig te vertellen, dat die snor hem dienst deed als an tenne, dat hij via deze staartjes de fijnste gevoelens en de zuiverste stem mingen kan aanvoelen. Daar moesten de journalisten al een beetje om lachen. Toen vroeg een collega of Dali zelf in zijn soms wel heel erg bizarre schilderijen kan geloven. „Ik maak de dingen eerst uit de grap. Later begin ik er dan zelf in te geloven", was het antwoord. ,W,at vindt u van Picasso?" was de volgende vraag. Iedereen wist dat Dali en Picasso grote tegenstanders zijn. Pi casso is communist en Dali katholiek. Herhaalde pogingen van Dali om Pi casso te bekeren hadden geen enkel succes. „Picasso is een genie", was het ant woord. „Maar een destructief genie. In veertien dagen ziet hij kans de lelijk ste schilderijen van heel de wereld te maken, waarin al de lelijkheid van onze aarde verzameld wordt. Hij maakt caricaturen van wat men kunst noemt". „Bent u een genie?" vroeg men hem hierop. „Ja, ik ben een genie", was het ant woord. Zo ging het door. Toch is Dali niet zo zot als hij wel wil lijken. Hij is een tekenaar, zoals er misschien maar één op een generatie wordt geboren. Maar hij houdt van een wonderlijk soort pu bliciteit. Dat zijn werken voor gewel dige prijzen worden verkocht is wel een bewijs dat zijn zotheid hem geen windeieren legt. Zij, die in 1933 zijn geboren, zullen, behoudens enkele uitzonderingen, in de loop van 1953 ter inlijving worden op geroepen om onmiddellijk daarna de eerste oefening aan te vangen. Het verdient aanbeveling, dat zij, die in 1933 zijn geboren en in 1952 eind examen afleggen, een verzoek bij het Hoofd van het Centraal Indelingsbureau van het Ministerie van Oorlog te 's- Gravenhage indienen om vervroegd de eerste oefening te mogen aanvangen. Hierdoor worden onnodig tijdverlies, alsmede de teleurstelling van de studie te moeten onderbreken, voorkomen. Deze verzoeken kunnen reeds deze maand bij het Hoofd van het Centraal Indelingsbureau van het Ministerie van Oorlog worden ingediend, ook al weet de verzoeker nog niet, of hij voor het eindexamen is geslaagd. Mocht het eindexamen een negatief resultaat op leveren, dan zal hem uitstel van opkomst worden verleend, indien dit nodig is om in 1953 andermaal examen af te leggen. Wie zijn hogere studie op 19-jarige (of oudere) leeftijd aanvangt, kan tóch blijven studeren, indien men tijdelijk ongeschikt is verklaard voor de mili taire dienst en bij de aanvang van de universitaire studie nog niet weet of men definitief is goed- of afgekeurd. De studenten in de medicijnen en pharmacie, voor zover zij de studie uiterlijk in het kalenderjaar, waarin zij 19 jaar oud worden, hebben aangevan gen, vallen onder de z.g. medische re geling (eerste oefening bij gedeelten tijdens de universitaire vacanties en het resterende gedeelte na afloop van de studie). Hetzelfde geldt voor de tandheel kundige studenten, met dien verstande, dat de studie uiterlijk moet zijn begon nen vóór 1 October van het kalender jaar, waarin zij 20 jaar oud worden. Degenen, die tijdens de bezetting van Indonesië door de Japanners enige ja ren in gevangenkampen aldaar hebben vertoefd, zullen in de gelegenheid wor den gesteld om aan een universiteit of hogeschool te studeren, mits de studie uiterlijk in het kalenderjaar, waarin zij 21 jaar oud werden is aangevangen. RECHT TESENOVER DE LAAT

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 17