Moeten armlastige oudjes uit het complex aan Westerweg geweerd r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk „Nee zei weihouder Coerts VIJF WONINGEN VOOR MOEILIJK TE HUISVESTEN GEZINNEN AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN Emigratie-Commissie Nederlands Vrouwen Comité Vrees voor te dure exploitatie Hamerstukken Van der Borden kreeg onvoldoende steun HARMONIE THEATER: Het lied van de Zuidzee W" Hoe donkerder liet OMO-sop, hoe schoner Uw was. Ronde van Noordholland voor automobielen CINEMA AMERICAIN: Messalina REX THEATER: Hoe ouder hoe jonger VICTORIA THEATER: De verliefde cameraman De journaals Evenementen in Bergen en Mid ZATERDAG 17 MEI 1952 'J'OT in derde instantie heeft de gemeenteraad gistermiddag gesproken over dé financiële consequenties die aan de stichting van een verzorgingstehuis, twee pensionhuizen en 76 woningen voor ouden van dagen zijn verbonden. Er heerste een algemene vrees, dat de exploitatiekosten te zwaar op de gemeentekas zouden komen te rusten en hieruit sproot het verlangen van sommige leden voort uitsluitend solvabele huurders aan te trekken, waardoor de stichting zo veel mogelijk self-supporting zou zijn. Volgens wethouder Coerts, die het voor- Stel verdedigde, moeten echter ook de minder draagkrachtigen d-e kans krijgen In het complex te worden opgenomen. Zonder stemming werden ten slotte de credieten voor het bouwrijp maken van de grond 262.413) en voor de bouw van de percelen aan de Westerweg 907.047) goedgekeurd. tïOEWEL alle fracties hun waardering uitspraken over de sociale kant van dit voorstel, gaf de financiële zijde nog al enige reden tot aarzeling. Zo vroeg de heer Sietsma (Arb.) zich af hoe het mogelijk was, dat de begroting van de architect de heer, J. Schipper n't Zaandam f 100.000 hoger was dan de berekening van de directeur van Ge meentewerken ir. Knol. Volgens de Be groting van de heer Schipper zou de prijs komen op f 56.per kubieke me ter en dat vond de heer Sietsma rij kelijk hoog. Spr. vroeg voorts aan dacht voor de huurprijs van f 9.33 per week, die in het geval de gemeente de onderhoudskosten van de aan te leggen plantsoenen op zich neemt, nog altijd f 8.30 zal bedragen. Dit is voor de ouden van dagen te bezwaarlijk, aldus de heer Sietsma. Als de huurders min der draagkrachtig zijn, zal dit beteke nen, dat er grotere uitgaven van Maat schappelijk Hulpbetoon zullen worden gevergd.De heren Venneker (KVP) en Hoytink (AR) deelden de mening van de vorige spreker. Hoewel zij zei den, dat in deze tijd van woningtekort ieder huis welkom is en het derhalve onverantwoord zou zijn het voorstel af te wijzen, wilden zij toch uitdrukking geven aan hun vrees, dat de huur of de verpleegprijs van f 7.— per dag voor de ouden van dagen te bezwaar lijk zouden zijn. Ook de heer Berkhouwer IWD) was van mening, dat de exploitatie van het comiex een dure zaak voor de gemeen te zou worden. Hij kon echter niet meegaan met de bewering, dat de hu ren te hoog lagen in verhouding tot de lonen. Als toekomstige bewoners had spr. gedacht aan ..kleine luiden", men sen met kleine pensioenen, die in staat zijn de huurnriis te voldoen. De heer Knui=tingh Neven (CPN) merkte op. dat bij dergelijke huurprij zen in 't complex alleen plaats zal zijn voor beter gesitueerden. Geen eigen iumtie HE heer Van der Borden (CH) stelde de vraag of de begroting van de gemeente voldoende beweeglijkheid vertoont om eventuele financiële tegen vallers bij de exploitatie op të vangen. Hij drukte er zijn spijt over uit, dat men niet zijn voorstel had overgeno men om de bewoners zelf hun tuintje te laten verzorgen. Dit zou de gemeen te f 4000 kunnen besparen. Als laatste spreker in eerste instantie voerde de heer De Zeeuw (KVP) het woord. Naar zijn mening moet men uitgaan van een huurprijs van f 7.10 omdat in het bedrag van f 8.30 ook het water verbruik en de warmwater-installatie zijn begrepen. Overigens vond sur. dat 't weinig verschil uitmaakt of MH nü de huur betaalt voor de minder draag krachtigen of straks wanneer zij in het complex wonen. Dit zal de huidige uit gavenpost niet al te zwaar belasten. Wethouder Coerts rekende uit, dat in het ongunstigste geval MH een extra uitgave zou krijgen van f 11.000 zonder rekening te houden met een even tuele huurnivellering. Wanneer men niet bereid is zich offers te getroosten voor een goed doel en in plaats daar van achteruit .blijft zien, kan men be ter de boeken dicht slaan, aldus spre ker. De begroting van de heer Knol was juist gebleken, zodat de bouwprijs niet f 56 maar f 45 per kubieke meter is. Nadat de wethouder nog had gewe zen op de wenselijkheid van een ge meenschappelijke tuinaanleg en de mo gelijkheid, dat in de strakke gevel van het verzorgingstehuis nog enige veran dering komt, verklaarde burgemeester Wytema, det Alkmaar met de bouw van deze percelen geen gevaar loopt zijn bouwvolume, waaraan thans weer streng de hand wordt gehouden, te overschrijden. Een odium TN tweede instantie kwamen verschil lende sprekers weer terug op de door hen ingenomen standpunten, wat de heer Holsmuller (VVD) aanleiding gaf op te merken, dat op het Tehuis reeds 't odium rust van een toevluchts oord voor armlastigen. Dit moet perti nent niet het geval zijn. Men behoeft de deur niet voor deze categorie te sluiten, maar toch trachten eerst men sen aan te trekken, die de huurprijs kunnen bekostigen. Wethouder Coerts antwoordde hier op, dat de zaak haar sociale aspect zou verliezen als men de minder draag krachtigen op het tweede plan bracht. Hij zei verder, dat het niet mogelijk is achter de huizen tuintjes aan te leg gen. Misschien k^i worden overwogen buiten het complex wat tuingrond be schikbaar te stellen. Volgens de burgemeester was het niet noodzakelijk thans reeds te bepa len op welke wijze de exploitatie van het Tehuis moet geschieden. Daarvoor ADVERTENTIE PINKSTER STAAT VOOR DE DEUR.... er resten ons nog slechts enkele dagen van „kloppen, vegen, zui gen" en dande kroon op het grote schoonm rakfestijn „een fleurig gezellig G-B behang op de muur!" DANpas is Uw huis op z'n „paas- best" met de Pinkster (en alle daarna komende dager,). Let vooral op het merk G-B er is wel onder maar geen mooier behang! Elke goede schilder/behanger heeft het. Adv. I.M. zullen t.z.t. nog wel nadere bespre kingen volgen. De raad verleende hierna zijn goed keuring aan de gevraagde credieten. De gemeenteraad besloot zonder op- of aanmerkingen tot aanschaffing van nieuwe leesboeken voor de Juliana- school en de Wilhelminaschool. Even eens zonder stemming werd besloten een overeenkomst aan te gaan met de N.S. en de NACO inzake de aanleg, het beheer en het onderhoud van het autobusstation op het Statinsplein. Van de heer P. Deugd werd een per ceel grond aangekocht aan de Gerara Doustraat voor f 4360. Het verzoek van de Vereniging tot bevordering van Chr. Schoolonderwijs om gelden voor de stichting van een school voor voortgezet lager onder wijs werd in handen van B. en W. gesteld. Aan de heer H. P. Kluitman werd wegens vertrek eervol ontslag ver leend als lid van de Commissie van toezicht op liet m.ddelbaar- en nijver heidsonderwijs. Een brief van het raadslid de heer Torenvliet (CPN) metopmerkingen over de toelagen aan verschillende ambtenaren werd aangehouden. Ten slotte werd voor kennisgeving aange nomen het besluit van Ged. Staten, waarbij het beroep van het bestuur der R.K. meisjesscholen tegen het raadsbesluit tot weigering van mede werking voor het aanschaffen van boeken voor een nieuwe leesmethode ongegrond werd verklaard. „Bobbeltje" komt weer De toneelgroep „Comedia", die on langs evenals elders ook in Alkmaar met zoveel succes André Roussin's zo geestige spel „Bobbeltje" bracht, zal Dinsdagavond in het Gulden Vlies met dit op en top Franse blijspel voor het voetlicht komen. Een ieder, die eens werkelijk van een fijnzinnig, luchtig „geval" wil genieten, zij Bobbeltje" van harte aanbevolen. De hoofdrol wordt vertolkt door Guus Hermus. Voorts spelen o.a. mee: Bob Verstraete, Manon Alving, Bep Dekker, Jeanne Verstraete en John Soer. Alkmaarse wandelaars in de Friese Elfstedentocht Maandag vertrekken een tweetal le den van de Jeep naar Leeuwarden, waar de start zal plaats vinden van de Friese Elf Steden Wandeltocht. Het zijn de heren P. de Boer en M. Weil. Het parcours is 210 KM lang en moet in 5 dagen worden volbracht. Hele wijken zouden van krotten moeten worden gezuiverd ALKMAARS raad heeft zich gisteren geruime tijd bezig gehouden met het probleem van de huisvesting. De aanleiding daartoe waren het voorstel tot stichting van een complex woningen voor bejaarden, waarover elders in dit blad wordt geschreven, en het voorstel tot de bouw van vijf woningen in het ver lengde van de Trompstraat, Deze huizen zijn speciaal bedoeld voor gezinnen, die moeilijk ergens anders zijn te huisvesten. Als opvangcentrum zijn de huizen niet bedoeld, zo deelde burgemees ter Wytema naar aanleiding van een desbetreffende vraag mede. Een op vangcentrum moet dienen om op korte termijn een gezin onderdak te ver schaffen. Dit zou dus betekenen, dat een deel der huizen leejj moet blijven staan, wat te oneconomisch is. B. en W. zijn met dit voorstel gekomen, om dat er reeds lang behoefte bestond aan een bescheiden aantal woningen, dat alleen door de wethouder Van Volks huisvesting toegewezen kan woiden. Inderdaad is hier gedacht aan gezin nen, die men bezwaarlijk een particu liere huiseigenaar „op zijn dak kan schuiven". In antwoord op de opmer king van de heer Van der Borden, dat men beter een goedkoper type had kunnen bouwen en niet een, dat ƒ7.45 per week huur moet opbrengen, ant woordde burgemeester Wytema, dat de gemeente, die aan particuliere woning bouw strenge eisen stelt, zelf het goede voorbeeld moet geven. Men mag zich niet laten verleiden tot het uitvoeren van minderwaardig werk. Overigens zijn de woningen zeer eenvoudig en hoewel acceptabel zeker niet ideaal. Het verzoek van de heer De Jong (Arb.) om een rapport te doen samen stellen over het aantal bouwvallige of bijna onbewoonbare huizen en het aantal personen, dat hierin onderdak heeft, oordeelde de burgemeester niet urgent, omdat er toch nog geen voor zieningen tenzij in enkele inciden tele gevallen getroffen kunnen worden. Het aantal woningen, dat voor sane ring in aanmerking komt, is helaas in Alkmaar zeer groot en er zijn zelfs wjjken, waarin een flinke sanering een zegen zou zijn. Met een tekort van meer dan 1000 woningen is er evenwel geen denken aan hierin op grote schaal verbeteringen te brengen. Het voorstel werd vervolgens aan genomen. Geen rol ]"\e heren Hoytink (AR) en Van der Borden (CH) toonden zich de enige opposanten tegen het besluit, dat een herziening van het uitbreidingsplan Noord in voorbereiding is. De heer Van der Borden vond, dat de ge meente een bepaalde persoon, die door dit besluit gedwongen wordt van de bouw van een pakhuis af te zien, in zijn voornemen wilde hinderen, maar de burgemeester ontkende dit pertinent. Het besluit wordt juist ge nomen om te voorkomen, dat de man een pakhus bouwt, dat later eventueel zou moeten worden afgebroken, het geen alleen een verspilling van kapi taalsinvestering zou zijn. De heer Van der Borden meende, dat de raad door dit besluit te nemen in een val zou lopen en verzocht het voorstel aan te houden, opdat men zich eerst ter plaatse op de hoogte kan stellen. Wethouder Leesberg vroeg zich af of het particuliere belang bij de heer Van der Borden prevaleert boven het algemeen belang. Hier is geen kwestie van een val, maar alleen een opschor ting van de bouwtoestemming tot het plan is vastgesteld. Het door de heer Van der Borden ingediende voorstel tot aanhouding van dit punt werd slechts gesteund door de heer Hoytink. Het voorste] van B. en W. werd met 2 stemmen tegen aangenomen. Besloten werd een crediet van 131.000 beschikbaar te stellen voor het herstel van de gashouder en het perceel Noorderkade 58 aan te kopen in verband met de aanleg van het in dustrieterrein Noord. Met het oog op het bezoek van het Koninklijk Paar op 20 Juni werd een crediet beschikbaar gesteld van f 3000. Op verzoek van de heer Sietsma deed de burgemeester in besloten zitting enige mededelingen over het program ma, dat aangezien het nog niet door het kabinet van de Koningin is goedgekeurd niet in het openbaar bekend mag worden gemaakt. Benoemingen Tn de commissie van advies ingevolge de woonruimtewet 1947 werd be noemd de heer J. A. Wiggendraad. De heren Ch. Knaap en J. G. den Hollan der werden herkozen als leden van de commissie tot wering van schoolver zuim. Tot onderwijzer aan de Nic. Beetsschool in de vacature D. J. van der Meulen werd gekozen de heer J. J. van Nijendaal, onderwijzer te Apeldoorn. Aan het begin van de vergadering herdacht de raad staande wijlen de heer S. W. Arntz. Nagekomen predikbeurten ALKMAAR, Verbreiding der Waarheid (Brouwerstraat 31), 10.30 uur ds. Ruys. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur cand. Strikwerda, 7 uur ds. Bekius (Jeugd dienst); Verbreiding der Waarheid (Van Borselenlaan 2), 7.30 uur ds. Ruys. EGMOND-BINNEN, 10 uur ds. Plug. EGMOND AAN ZEE, 10 uur ds. Roobol. SINT PANCRAS, 10 uur ds. Norel uit Leiden. HEERHUGOWAARD, 10 uur ds. Wil- tink. OUDE NIEDORP, 10 uur ds. De Wilde. NIEUWE NIEDORP, 10 uur da. Fran kenLiefrinck. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Het lied van de Zuidzee (alle leeftijden) Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De ver liefde cameraman (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Hoe ouder hoe jonger (alle leeftijden): Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Messalina (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: A.T.V „Ontwaakt" .net „Anna Christie". Gulden Vlies, 2.30 en 7.30 uur: Toog- j dag Christ. Hist. Unie. Stedelijk Museum, 1012, 25, 7—9 uur: Expositie Graadt van Roggen. Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. BERGEN. Rustende Jager, 4 uur: Opening lustrum-expositie K.C.B. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Wapen van Heemskerk, 7 uur: Open bare dansavond. Stedeljjk Museum, 25 uur: Expositie Graadt van Roggen. Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. BERGEN. Rustende Jager, 3 uur: Feestmiddag K.C.B. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het lied van de Zuidzee (alle leeftijden)Victoria Theater, 8 nur: De verliefde camera man (alle lft). Rex Theater 2.30 en 8 uur: Hoe ouder hoe jonger (alle leeft.); Cinema Americain, 8 uur: Messalina (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Schaakwedstrijden om kampioenschap van Alkmaar; 8 uur: Feestavond Alk maarse vrijwillige brandweer. Stedelijk Museum, 10—12, 25 en 79 uur: Expositie Graadt van Roggen. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 10.02 22.42 Zondag 11.16 23.51 Maandag 0.25 12.10 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 10.07 22.47 4.07 16.47 Zondag 11.21 23.56 5.21 17.56 Maandag 0.30 12.15 6.15 18.30 ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale ope ningstijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek Wanna, Mient C 13. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 18 Mei zullen beschikbaar zijn de huisartsen dr J. Lourens, Oude gracht 297 (telf. 2892) en dr J. Busquet, Emmastraat 16 (telf. 4282). (Advertentie. Ing. Med.> Reeds vele malen is het prachtige Zuidzee-eiland Tahiti het middelpunt of de prachtige achtergrond van een romantische film geweest. En nu is het in de nieuwe hoofdfilm in 't Har monie-Theater weer de grote aantrek kingskracht, mede doordat de geschie denis van Mimi Bennett en Hazard Endicott in kleuren is opgenomen, die de zee- en speelscènes een bijzondere bekoring geven. Endicott komt uit Springfield in Ohio naar het wonder- eiland om een cocosplantage van zijn overleden oom in bezit te nemen. Di rect na zijn aankomst komt hij in aan raking met vele eilandbewoners, van wie vooral Mimi zijn bijzondere inte resse heeft door haar prachtig zwem men en haar origineel optreden. Met vele aardige kinderen wordt hij ook goede maatjes en drie komen er zelfs bij hem inwonen. Bij verschillende feestelijkheden met veel pracht en praal opgenomen (o.a. het Koraalzee- ballet en de dans der Sirenen) wordt de verhouding tussen Mimi en haar vriend beter en wat het slot daarvan wordt, is gemakkelijk te raden. Wel dreigt op 't laatst nog een teleurstel ling, maar na de redding van de co- pra-oogst wordt alles zoals men 't na de vele interessante taferelen gaarne ziet. Dat Esther Williams, de uitnemende zwemster, zich in de wateren van Ta hiti volkomen in haar element voelt, zal ieder duidelijk zijn. En Howard Keel, die men zich zeker uit andere films zal herinneren, speelt en zingt weer vlot en gemakkelijk. De jeugdi ge medewerkers trekken de aandacht door hun ongedwongen spel. Vrouwelijke emigranten kunnen voorlichting krijgen -4I&. Pli M«AftK BÜfners, In April is de provinciale adviescom missie voor vrouwelijke emigranten te Alkmaar geïnstalleerd. Tedere vrouwelijke emigrant heeft thans desgewenst de gelegenheid een gesprek te voeren met enkele leden van de pro vinciale advies-commissie, die deskundig zijn ten aanzien van de meer practische moeilijkheden, die zich speciaal voor de vrouw, die emigreert, kunnen voordoen. Het gaat dus niet over gegevens waar voor officiële instanties zijn aangewezen. Deze provinciale commissies bestaan uit vier leden, vertegenwoordigers van: 1. de R. Kath. Vrouwengroeperingen; 2. de Prot. Chr. Vrouwengroepen; 3. de Huisvrouwen Vereniging en Bond van Plattelandsvrouwen en 4. de Vrouwenbond van de P. v. d. A. en het NVV. Tot leden van de Prov. Adviesommissie te Alkmaar zijn door deze organisaties aangewezen de dames: mej. J. F. J. Dubois, Westerweg 27, Alkmaar, tel. 2130, P. v. d. A., Vrouwenbond; mevr. J. H. Hof land— Lagas, Schepenmakersdijk 11, Edam, ADVERTENTIE Lezers vragen - wij antwoorden OMO-Nieuwsdienst) ALKMAAR, 17 Mei. Is er iets merkwaardiger, iets vreem der dan wanneer een verbaasd geuite opmerking in feite een prachtig compli ment, een onbewust eerlijke hulde blijkt te zijn? „Inderdaad produceert het nieuwe wasmiddel OMO bergen schuim" - schreef ons een huisvrouw en zij vervolgde: „maar als ik ga wassen wordt het sop donkerder en donkerder, haast bij zwart af. Dat deugt toch niet?" Ons antwoord: „Dat deugt wèl, mevrouw! Dat moet zelfs! De wijze waarop U dit zegt bewijst, dat U OMO's geheim kent, maar nog niet ten volle begrijpt. Juist in dat donkere sop schuilt OMO's kracht. Het werkt even grondig, even zeker en even onweer staanbaar als de slurf van Uw stof zuiger, wanneer U die in de asla zet; als een magneet, die U bij een gros spelden houdt. OMO's sop zuigt als het ware al het vuil uit het wasgoed en houdt het vast. Daarom wordt het OMO-sop zo donker. Hoe donkerder het sop, hoe schoner Uw was. Daarom is Uw opmerking geen verwijt maar een eerlijke, spontane hulde aan een werkelijk onovertroffen wasmiddel".. O. 20 (Adv. Ing. Med.) tel. K 2993—41 mevr. E. Brederoodsew tel. K 2560Qj C. Stokreef—E Plattelandsvrouwenbond fKortekaasDen Haan, 19, Santpoort-Station, Kath.j mevr. A. A. ers, Westerweg 51, Hei- loo N.H., tel. 2000, Prot. Chr. Het secretariaat berust bij mej. J. F. J. Dubois te Alkmaar. Iedere vrouw uit het Noordelijk deel van Noord-Holland kan zich, hetzij schrif telijk, hetzij persoonlijk, hetzij telefonisch tot mej. Dubois wenden en een onder houd aanvragen. Er is ook een dergelijke commissie te Amsterdam, waar zich dan diegenen kunnen wenden, die Amsterdam gemakkelijker kunnen bereiken. Hoe meer vrouwen weten, dat deze mogelijkheid bestaat, hoe meer kans, dat ook de emigrerende vrouwen zo goed mo gelijk voorgelicht het nieuwe leven te gemoet gaan. Zoals wij enige tijd geleden hebben aangekondigd, organiseert de R.A.C.- West, district Noord-West, op Zondag 25 Mei de eerste Ronde van Noord- Holland door de provincie Noord- Holland met Zaandam als startplaats. Deze rit belooft een sportief evene ment van de eerste orde te worden, omdat de sportcommissie een bijzonder attractief rijsysteem heeft uitgedacht Drie trajecten worden er gereden, bij elkaar ongeveer 250 km. Wie dat te lang vindt kan volstaan met een of twee trajecten te rijden, omdat er traject- prijzen beschikbaar worden gesteld. En wat dachten de deelnemers van een volledig muziekcorps tijdens de rust in Middenmeer? En van een spe ciale prijs voor de beste dameséquipe? Men kan nog inschrijven, maar enige haast is geboden, omdat de bestuur- deren van de Noordhollandse RAC- afdeling nog heel wat uit te kienen hebben, voordat de eerste wagen op Zondag 25 Mei in Zaandam kan ver trekken. 65 Kees Kleuntjes en commissaris Kwabberteen zaten Jimmy Brown ver bijsterd en met ogen als theeschoteltjes aan te kijken; het duurde een hele tijd voordat zij hun spraak terug hadden gekregen. ,,'t Is verschrikkelijk", kreunde de commissaris. „Dit noem ik niets meer of minder dan een onver antwoordelijke daad. Sterker nog, dit noem ik de daad van een krankzin nige. Weet u wat hier de gevolgen van zullen zijn? Dat wij alle drie ge radbraakt en gevierendeeld zuilen wor den door dat stelletje boeven, die voor niets, maar dan ook voor niets terug deinzen". Van de schrik liet meneer Kleuntjes nu ook zijn plechtige manier van spreken varen. Hij riep wanhopig uit: „En het allerergste is nog, dat die idioot de sleutel uit het tralievenstei heeft geworpen, zodat wij zijn ezels streek niet eens ongedaan kunnen ma ken!" Dit werd Jimmy toch wel een beetje al te bar. „Ik geloof", zei hij langzaam, „dat ik hier te doen heb met twee driedubbelovergehaalde laf bekken. Ik weet tenminste meteen wat voor vlees ik hier in de kuip heb. maar dat is niet erg, hoor, want ik ben nog al goed in brieven schrijven en ik zal vanavond nog een episteltje weg sturen aan de hoofdredacteur van het Muidermondse Nieuws- en Adverten tieblad, waarin ik hem vertel wat voor helden er aan 't hoofd van de stede- iijke politie staan". Het Lied van de Zuidzee wordt in. geleid door de journaals, een sport film van cracks op het gebied van Badminton, een gekleurde film van Brits India en een tekenfilm. Erg braaf is Messalina, de vijfde vrouw van keizer Ciaydius uit het jg.ir 44, niet geweest. De ondertitel van de film: „Keizerin van de Zonde" laat over haar gedrag aan duidelijkheid niets te wensen over. Zij veroorzaakt allerlei schandalen en houdt er vele minnaars op na, wat voor de laatsten overigens weinig benijdenswaardig is. Want zodra is de liefdesrace voorbij of Messalina ontdoet zich van hen. Haar zedeloze vermaken gaan zelfs zo ver, dat zij zich geregeld als publieka vrouw in de Steppen van Rome op houdt. Claudius, die van al de orgiën op de hoogte is, laat alles rustig over zijn kant gaan. Een sullig mannetje, die hele Keizer met zijn grote Ro meinse rijk. Tenminste zo wil de film ons doen geloven. Er is veel gewerkt met mas saregie. Grote mensenmenigten, strij dende gladiatoren en bacchanalen ten paleize maakten het nodig een groot aantal figuranten te engageren. Veel spanning roept de film niet op. ondanks het feit, dat de intrige, die tenslotte eindigt met de dood van Messalina en haar geliefde Gaius Siiius, niet onaantrekkelijk is. Maria Felix als Messalina en haar raadgever Morester (Jean Tissier) val len door hun spel in deze Frans- Italiaanse film het meest in het oog. „Mr Belvedere rings the bell" zegt de Engelse titel van deze film en het is alweer opmerkelijk hoe nietszeggend dergelijke oorspronkelijke benamingen in het Hollands vertaald worden. Men herinnert zich ongetwijfeld Clifton Webb nog als Lynn Belvedere in de alleraardigste film „Mijnheer de gou vernante". In „Hoe ouder hoe jonger" treedt hij met minder succes op de voorgrond, wat niet allerminst aan zijn spel ligt, maar wel aan 't filmverhaal dat heel wat minder mogelijkheden voor komische situaties biedt. Toch zijn er ook hier nog wel aardige fragmen ten en diverse typen uit het oude man nen- en vrouwenhuis men denke b.v. aan re gelijkvormige tweelingen overtuigen, dat hij 77 jaar is. Hij wordt verhaal biedt slechts weinig verrassin gen. Een schrijver van 45 jaar weet de leider van een tehuis voor bejaarden door een valse geboorte-acte ervan te overtuigen, dat hen 77 jaar is. Hij wordt in het tehuis opgenomen, vertelt daar allerlei kostelijke leugens, vindt zelfs pillen uit die, naar hij zegt, een ver jongingskuur bewerken en heeft in en kele weken al die oudjes zó opgefleurd dat er meer sprake is van een vaean- tiekolonie dan van een tehuis voor be jaarden. Ten slotte bereikt hij dat de jonge dominé, die daar directeur is, zich bewust wordt dat hij met zijn hu welijk met de aardige verpleegster niet langer mag wachten. Een simpel gegeten dat hier en daar tot aardige scènes aanleiding geeft en waarin vele bewoners uit het oudelie- dengesticht bijzonder geslaagde crea ties zijn. Vooraf o.a. een fraaie kleurenfilm over Mexico, waarin de signorita's en de Zuidamerikaanse dansen het meest op de voorgrond treden. Reeds in tal van films zagen wij Red Skelton als een komiek van aparte klasse, die vooral in zeer eenvoudige, bijkomende scènes tot bijzonder spel in staat is. Hij kan niet zoals Danny Kaye in zijn eentje een hele film vullen, doch slechts in incidentele ge vallen kan hij zijn bijzondere gaven to nen. Ook in „De verliefde cameraman" blijkt dit. In een kleine, eenvoudige kleedkamer en bij graafwerkzaamheden op straat komt hij tot grote hoogte in zijn prestaties en laat de toeschouwers hartelijk lachen. In deze film treedt hij op als een wat onhandige fotograaf, die in al zijn onschuld een misdadige sa menzwering aan het licht brengt. Hier mede is hij de reddende engel voor het aardige meisje op wie hij het bijzon der voorzien heeft. „De verliefde ca meraman" is niet Skeltons grootste film, maar toch zal men zich er best bij vermaken. Vooraf gaan twee korte filmpjes en twee tekenfilms. Het Hollands Nieuws brengt reeds nu een reportage over de wedstrijd NederlandZweden, maar jammer ge noeg waren er geen doelpunten te fil men, noch van onze spelers, noch van de Zweden. Verder ziet men een Nederlander in een belangrijke Nato-functie inte ressante landingsoefeningen in Enge land, Festival in Londen, onthulling van een oorlogsmonument door Ko ning Boudewijn, Strandpakjes en Zon nebrillen, de benoeming van generaal Juin tot maarschalk en de Kentucky Derby '52. In het Ned. Nieuws o.m. De Betuwe- tocht voor fietsen en bromfietsen, de bouw van 1176 woningen door 31 Gro ningse gemeenten, de finale te Zwolle van de KNMV-verkeersronde en het grootse feest in Limburg ter ere van het 50-jarig bestaan der mijnindustrie. 'ALKMAAR zal op 23 en vergadering van de I Dit binnen- en buitenlanc Alkmaar, die de organise maandenlang in haar ba lingen van de Tafelrom nationaal als internationa jonge mannen van goedi nationaliteiten wordt dei en te verstevigen wordt houden. De verschillende vergadering worden geor doel van de vergadering TXE aanstaande conferei maar wordt toevalliger de week, gedeeltelijk zeli dagen, gehouden als de vei Round Table Internationa vergadering van Round Britain and Ireland, well sten te Bournemouth plaat zich niettemin zo'r. groo gelse en Deense deelnemt maar heeft aangemeld, i; gevolg van de uitvoerige kelijke propaganda, welk maar in binnen- en buiten: ze conferentie heeft gei middel van smaakvolle keurig in kleuren uitgevo ging en artikelen in de or Tafelronde is de aandachj vergadering in Alkmaar resultaat is geweest, dat ment het aantal inschrij' het begrote aantal deeln overschreden. Dit o heuglijke feit heeft eet lijkheden die aan het hoi jaarvergadering in Alkma weinig flexibele accomod: onderstreept. De jaari 1950 en 1951 werden ni. r in Rotterdam en Amsterdi en in 1953 komen de leder derlandse Tafelronde in D een. Het spreekt vanzelf, Alkmaar zich inspant om grote broers behoorlijk voi komen. TIET programma begint i een bezoek aan de k Vrijdagochtend 23 Mei. 's een aantal excursies wc den, waarbij Hoorn, het museum te Enkhuizen, e derij (waarvoor vooral zijde belangstelling blijkt en de orgelfabriek van zullen worden. Tevens za: historische excursie doo: leiding-duinen worden ge voor zeer veel Nederland: ling is. Het officiële programm een bezoek aan de Grot Vrijdagavond, waar de Hervormde Oratorium V uitvoering zal geven. Het deze vereniging was zo w de uitvoering speciaal me de jaarvergadering van d op deze datum te plaatsei zullen de deelnemers dc meentebestuur van Alkm: huize worden ontvangen. De huishoudelijke verg op Zaterdagmiddag wordi Terzelfdertijd zullen de die niet aan de vergade men met Bello naar Berg daar zal een thee in de ger" worden gehouden, w F. Kamp een uiteenzettir over het Kunstenahrscent waarna de heer Jaap Sa zal houden. Tevens zal de lustramti van het K.C.B. worden b de Nederlandse en buitei nemers zal kunnen bl scheppend werk in Bergei richt. HES AVONDS vindt te een diner en bal plaats met de wens om alle det één tafel te scharen en ve: der gesleep of transpor: kunnen doen houden, vii op de Beurszaal van Hc Middenmeer. Zelfs daar met de ruimte te moete aangezien verwacht kan steeds uit puur enthousia mers kunnen komen opdaj niet hebben aangemeld, behoren deze spontane fee de meest gezellige gasten bovendien niet met de idi Tafelronde stroken om ontvangen. Nu Is de genoemde zaa Smit met zijn grote, hoge zonder geschikt voor een intiem feest zal zich echte: nen ontwikkelen in een „hoge" sfeer. Daartoe won zaal zodanig aangekleed, <j

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2