"%v*"g3 Mooi Winkel - Parel van het Polderland Hoe gemoedelijk het vroeger ging Witte bonen zwarte bonen..- Burgemeester J. Baken van Winkel schreef een interessant overzicht van de toestand in zijn gemeente in den jare 1750, dat tegen betaling van ten minste 1.— (zulks ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor da kankerbestrijding) wordt verkrijgbaar gesteld. We lezen in dit overzicht o.m., dat In deze tijd krachtens het oude stadsrecht het bestuur van Winkel nog steeds uit een schout, 36 vroedschappen, 2 bur- gemeesteren, 7 schepenen en 7 reke naars bestaat. De 36 vroedschappen, die door burgemeesters, schepenen en rekenaars uit de rijkste, vroedste en bekwaamste poorters worden gekozen, komen jaarlijks met de schout, de se cretaris en de bode op Paasmaandag (of acht dagen eerder indien het dan Alkmaarse koemarkt is) bijeen op het koor van de kerk voor het „ten boon- lote". D schout doet dan 29 witte en 7 zwarte bonen in een muts. De bode heeft een naamlijst van de 36 vroed schappen en roept hun namen af. Iedere opgeroepene gaat dan achter eenvolgens naar de schout, die tussen de twee burgemeesters heeft plaats ge nomen en trekt een boon uit de muts. Is een vroedschap absent, dan trekt da schout voor hem een witte boon. Dit boontrekken gaat zo lang door totdat de zeven zwarte bonen getrokken zijn. De namen van de zeven zwarteboon- trekkers worden nu door de secretaris opgetekend en zij begeven zich hierop met schout en secretaris in de toren van de kerk, waar hen „de eedt van de seven swarte boontreckers" wordt af genomen. Na de eedsaflegging gaat de schout weg. De beëdigden maken dan de no minatie van 15 personen op, waarvan de eerste vier worden voorgedragen voor burgemeester of schepen en de elf anderen voor schepenen alleen. Da schout kiest vervolgens uit de vier eer ste onmiddellijk een burgemeester en uit de overblijvende drie van deze vier met de elf, die alleen voor schepen zijn voorgedragen, kiest hij onmiddel lijk zeven schepenen, waarna op de rooster van de kerk ook voor hen da beëdiging plaats vindt. Aldus in den jare zeventienhonderd vijftig in de stede Winkel, waar het spelletje met de witte en met de zwarte bonen mede besliste over de richting van de gemeentepolitiek. NAWW?6AD winkSL Kees Sfef vertelt KEES STET wie kent hem niet? heeft een goed deel van zijn jeugd: jaren in Winkel doorgebracht en hij bewaart hiera"n de prettigste herinne ringen. Hier was het, dat hij zijn toneelloopbaan begon en dat hij zich in kleine kring voor het eerst op de planken waagde. Winkel had trouwens toch een artistieke inslag, waarbij we bijvoorbeeld denken aan notaris Van Leersum, die met volkomen behoud van zijn ambtswaardigheid tevens gooche laar van reputatie was en aan diens zoon Bob, die bij het Nederlandse be roepstoneel reeds jaren mee in de voorste rijen staat. En zo is ook de bij alle Noordhollandse jazz-fans bekende saxofonist Siem Dekker uit Winkel af komstig. Maar we zitten nu bij Kees Stet, die enkele ouwe Winkelse koeien uit de sloot haalt. Het ging er daar in Winkel vroe ger toch wel heel gemoedelijk toe, heel anders dan in deze prozaïsche tijd. Getuige het historische verhaal van de veldwachter en de gemeente-ontvan ger, welke laatste in Nieuwe Niedorp zetelde met wekelijks één zitdag in het dorp Winkel, 't Verhaal speelt m de tijd, dat de belasting nog in twee termijnen diende te worden betaald. Nu kwam het de boeren uit de Groetpolder niet altijd gelegen, heel naar Winkel te komen, maar Gert, de veldwachter, die er graag een paar centen bij verdiende, wist raad. Hij haalde bij de boeren tegen een kleine vergoeding de biljetten en het geld op en dan zou hij wel zorgen, dat de zaak in orde kwam. Er was echter één administratieve moeilijkheid, maar die loste de veld wachter op zijn manier op. Sommige boeren betaalden half en andere heel. 't Geld ging in één grote zak en het moest toch uit elkaar worden gehou den. Nou, zegt Gert, dan zet ik op de biljetten, die half betaald worden, een H. Tja, maar nou de boeren, die heel betaalden De veldwachter van Winkel was vindingrijk. Voor iemand, die heel be taalde, paste maar één letter en dat waseen H. Hij feliciteerde zich zelf met deze vondst. Triomfantelijk stortte hij het geld voor de ontvangc op tafel uit en toen kwamen de bil jetten. „Weer ik een H. op zet heb", ex pliceert Gert, „die benne half betaald en op die aare staat een J„, op die andere biljetten stond ook een H Hier komt de veldwachter tot de conclusie, dat hij het toch niet zo heel handig heeft ingepikt, dat er het een of ander hapert aan zijn systeem. Gert kon weer naar de Groet polder terug om huis aan huis na te gaan, voor wie nu de ene en voor wie de andere H gold en eer de zaak ge heel in kannen en kruiken was, had hij er een paar grijze haren bij. Het leek toch zo goed bekeken, maar 't rooide gewoon nergens op Dat was een staaltje van de oude plattelandsgemoedelijkheid. Winkel moge nog een gemoedelijk dorp zijn, zulke dingen gebeuren er toch niet meer. .06 NAAD WST HAg.T, Van zijn liefde voor West-Friesland gaf hij blijk door eens voor het Histo risch Genootschap, waarvan hij voor zitter is, niet minder dan vierhon derd nieuwe leden aan te brengen, dat is meer dan de helft van het thans be staande ledental. Nu wordt de heer Nobel aanstonds vijf en zeventig jaar en men kijkt het niet van hem af, noch naar lichaam, noch naar geest. Hij heeft de leeftijd der sterken gepasseerd en normaal ge sproken legt men dan diverse functies neer. Men gaat achter het raam zitten en men renteniert. Voor de heer Nobel dienen echter an dere maatstaven te worden aangelegd. Hij behoort tot die uitzonderlijk ge- benedijden, die als de sterksten onder de sterken worden aangeduid en die niet slechts door hun werkkracht, maar ook door hun wijsheid en inzicht zijn voorbestemd om ook op hogere leeftijd ongeacht in welke hoedanigheid een leidende rol te blijven spelen in het maatschappelijk bestel, omdat de belangen, die zij dienen, aan geen bete re handen kunnen worden toever trouwd. Aldus bezien wensen wij de heer Nobel nog een aantal goede jaren tot heil van zijn dorp, ons gewest en van de boerenstand, die zo oneindig veel aan hem te danken heeft, in het alge meen. wordt geëxporteerd naar het land van de Rijzende Zon. De directeur van „West-Friesland" is thans de heer G. Nes. De grote pionier was de in 1947 overleden heer Jochem Blaauboer Kzn, mede-oprichter van het bedrijf en gedurende 31 jaar voorzitter. „De Tijdgeest" Behalve de Coöperatieve Zuivel fabriek „West-Friesland" bezit de voortvarende gemeente Winkel ook een belangrijke Coöperatieve Ver- bruiksvereniging en Broodbakkerij „De Tijdgeest" genaamd. Deze coöperatie telt ongeveer 2000 leden en dit net strekt zich uit van Petten tot Hoorn, over de gehele kop van Noord-Holland en Wieringen. met uitzondering van de stad Den Helder. Ongeveer 25 gemeenten telt dit om vangrijke gebied. Grensafspraken met de coöperaties uit de omliggende rayons voorkomen, dat zij op elkanders terrein „grasduinen". De omzet van „De Tijdgeest" be draagt anderhalf millioen gulden per jaar en betreft een veelzijdige sortering van artikelen: kruidenierswaren, huis houdelijke artikelen, manufacturen, schoenen, brandstoffen, brood en ban ket. Evenals alfe coöperaties streeft ook „De Tijdgeest" naar een doeltreffende en gerechtvaardigde verzorging van de consumenten döör de consumenten, ter bevordering van de algemene welvaart. ZATERDAG 17 MEI 1958

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7