r Het Omgeving Stad en K.B.C. te Bergen vierde een luisterrijk lustrumfeest AGENDA De A.T.V. „Ontwaakt" bracht het spel „Anna Christie" MINISTER MULDERIJE SPRAK OP TOOGDAG VAN DE CHU INSIDE HAD EEN GLORIE-DAG Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Burgemeester Bakker opende de speeltuin in het Ooievaarsnest Bescheiden manifestatie van uitstekend gehalte Fraai geschenk voor A. F. Kamp mr INTERMEZZO Harfelijk applaus voor goede opvoering Bond van Ziekenkassen vergaderde te Alkmaar Grote kaasproductie met stijgende prijzen Samengaan van CHU met de VVD is een onmogelijkheid" Teams raken thans ingespeeld „Spel van de graal" in de Grote Kerk Veteraan Eenhoorn won klassementsrit Vlaggen, muziek en... ijs Bergen Druk Strandbezoek MAANDAG 19 MEI 1952 De geest heeft dit weekend het lustrumfeest van het Kunstenaarscentrum Bergen doortrokken als specerij een goed toebereide spijs. Ze was in goed af gewogen hoeveelheid voorhanden en maakte daardoor het festijn tot een door lopend genoegen en een verfijnd genot. Dat geldt inzonderheid voor het samen zijn van Zondagmiddag, dat men met een weidse naam kunstmiddag zou kun nen noemen. en niet eens ten onrechte. Een aantal muzen waren er tegen woordig: die der dichtkunst en der muziek inzonderheid, en af en toe ook die van de historie. Ditmaal gedroegen zij zich allerminst statig; dat werd ook niet verwacht. Zij trippelden zwierig en lichtvoetig de zaal binnen en vaagden alle ernstige rimpels van de gelaten, om er een stille glimlach of een hartelijke lach voor in de plaats te toveren. Het laat zich eigenlijk niet allemaal in een zakelijk verslag samenvatten, wat zich daar Zondagmiddag allemaal in de danszaal van de Rus te Bergen heeft afgespeeld. We kunnen natuurlijk een opsomming geven, maar daarmee maken we de sfeer van deze manifes tatie niet levend. Aan de andere kant laat zich het gesproken woord met geen mogelijkheid samenvatten, omdat het daarvoor te sterk individueel van in houd was. Het esprit van A. Roland Hoist's „Herinneringen aan Lodewijk van Deyssel en P. C. Bouten" laat zich evenmin weergeven als de zeer per soonlijke terugblik van mr A. F. Kamp op vijf jaar KCB-werk. Overigens klonk hierin een toon van dankbaar heid door over wat had mogen worden verricht, die door een van de kunste naars, de lieer Jac. J. Koeman, werd beantwoord met een dankwoord voor wat de heer Kamp persoonlijk voor het Centrum en zijn werkende leden had gedaan. Hij sprak hierbij letterlijk uit aller naam, want de portefeuille, die hij daarna aanbood, bevatte tekeningen en schriftelijke gevoelsuitingen van alle werkende leden een kostelijk en in menig opzicht waardevol geschenk, dat met grote erkentelijkheid werd aan vaard. Om dit alles heen was de rest van het programma gerangschikt een rest, die zeker niet minder waardevol was. De aanwezigen zullen een uitste kende herinnering behouden aan de fijn genuanceerde vertolking, die de pianiste Maria Stroo gaf van Debussy's Childers Corner, en aan de zo uitste kend, met veel gevoel voor stemming en karakter gezongen aria's, die mevr. Erna van Ulsen—Spoorenberg met be geleiding van mevrouw S. A. L. Steinz Drost ten gehore bracht. De poëti sche bijdragen van mr Kamp kan men, geloven wij, het best naar waarde schatten, wanneer men zelf Bergenaar is; ze sloegen in elk geval zeer in, even als de zeer karakteristieke humor van Simon Carmiggelt over het „cursiefje" in de krant en wat daarmee samen hangt. Ten slotte was er een zeer geani meerd en uitstekend verzorgd etentje met een voortreffelijk glas wijn. beide elementen, die een goede voorbereiding tot de dans vormden. De .wijn was een geschenk van de handelaren, een zeer vriendelijke geste. Expositie geopend. Carmiggelt moge in zijn betoog de zin van het „tussenkopje" min of meer discutabel hebben gesteld we zullen het hier toch maar gebruiken als in leiding tot het tweede deel van onze beschouwing, de officiële opening^ op 'Zaterdagmiddag van de schilderijen- 'tentoonstelling in het expositiezaaltje. Nadat mr Kamp in zijn openingswoord dank had gebracht aan allen, die in de afgelopen vijf jaar het KCB het be staan wat gemakkelijker hadden ge maakt en de burgemeester van Ber gen, mr dr W. Huygens, inzonderheid het werk van mr Kamp had geprezen, heeft onze oud-collega, de heer David Kouwenaar Sr, de stem van de kunst lievende leden doen horen en hun erkentelijkheid gevoegd bij die van de burgemeester. Bloemen voor mevrouw Kamp vertolkten mede ziin gevoelens. Mr J. H. Reinink. de secretaris-gene raal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die met zijn echtgenote het gehele feest heeft bijgewoond, sprak daarna de openings rede uit. Hijmemoreerde hierin de goe de samenwerking tussen de Bergense kunstenaars en het ministerie en toon de zich mede daarom zeer verheugd over de waardering, die men mr Kamp en zijn echtgenote bleek toe te dragen. Men weet immers, wat de kunstenaars aan hem hebben; zijn werk voor hen is zeer waardevol gebleken. Spreker sprak er voorts zijn verheugenis over uit, dat de Rustende Jager de tentoon stellingen van het KCB zal blijven her bergen. De hierover gevoerde bespre kingen hebben tot een goed resultaat geleid. Het zou ïn waarheid noodlottig zijn geweest, wanneer er aan de relatie tussen de Rus en het KCB een eind was gekomen. Herinnerende aan 't zeer gevarieerde beeld van de tentoonstelling „Honderd Meesterwerken" te Amsterdam, zei spreker, dat de oudere schilders steeds orde en schoonheid om zich heen heb ben gevonden. De modernen kennen deze niet meer. Wij hopen, dat de jonge ren, als de duif, die de olijftak naar de ark bracht, zullen terugkeren van hun verkenningstochten door het onzienlijke met werk, dat getuigt van nieuwe vre de, orde en schoonheid. Het werk. Voorshans, zo zouden wij willen ver volgen, vinden wij in het schilderwerk, dat ter gelegenheid van het lustrum is tentoongesteld, van de zo vurig ge wenste rust en orde nog weinig terug. Bij de ouderen kan men, zij het met individuele verschillen, een gemeen schappelijke stijl ontdekken, die bij de jongeren volkomen ontbreekt. Bij dezen vindt men de weerslag van allerlei stromingen en ismen die momenteel opgeld doen terug overigens lang niet altijd tot hun schade, dat dient hier eerlijk gezegd. Zeker niet, zolang hun schilderdrift het nog wint van de problematiek. Het is een zeer gevarieerde collectie geworden, doordat ieder der werkende leden een stuk van zijn hand inzond. Zij geeft een indruk van wat ieder kan MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het lied van de Zuidzee (alle leeftijden)Victoria Theater, 8 uur: De verliefde camera man (alle lft). Rex Theater 2.30 en 8 uur: Hoe ouder hoe jonger (alle leeft.); Cinema Americain, 8 uur: Messalina (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Schaakwedstrijden om kampioenschap van Alkmaar; 8 uur: Feestavond Alk- maarse vrijwillige brandweer. Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Expositie Graadt van Roggen. Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Comedia met „Bobbeltje". Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Expositie Graadt van Roggen. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag Dinsdag 0.25 0.56 12.10 13.25 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 0.30 12.15 6.15 18.30 Dinsdag 1.01 13.30 7.01 19.30 al is die indruk oppervlakkig en vaak niet geheel juist zij geeft ook een indruk van het niveau van de schildersbent als geheel, van zijn kracht en van zijn zwakheden. Afgaande op wat we hier te zien hebben gekregen, zijn we omtrent de toekomst van deze schilders nog niet zo pessimistisch. Het talent van lieden als Thijs Sterk, Dirk Trap, Jan van Leeuwen, om maar een paar te noe men, is onmiskenbaar. Over een David Kouwenaar en een Jaap Mooij hebben we het onze al eens gezegd. De kwali teiten van het werk van Herman Vree- denburgh, Jac. J. Koeman en Charley Toorop behoeven niet opnieuw te wor den uiteengezet, evenmin als die van mevrouw E. ReitsmaValenqa. Overigens is het een volslagen on mogelijkheid, om in een klein bestek alle een-en-zestig werken, welke in de expositie-ruimte en de voorzaal van De Rus te vinden zijn, te bespreken. We zullen het dus moeten laten bij deze enkele aanduidingen en het dringende advies, om toch vooral een van de komende weekenden een bezoek te brengen aan deze tentoonstelling. Men zal er, geloven wij, geen spiit van heb ben. Over de mogelijkheid, om het werk in de voorzaal rustig te zien, moet men zich echter geen overdreven voor stellingen maken Van W. Het was even een ontroerend moment, toen gistermiddag de voorzitter van het KCB, mr. A F. Kamp, de lichte muze .aankondig de (wij hadden overigens nog geen zware beluisterd) en daar plotseling in een verre hoek van de met artistieke talenten in tal rijke gradueringen gevulde zaal plotseling die baby luidkeels be gon te wenen. Wij hebben tever geefs getracht deze samenvloeiing van incidenten te verklaren. Mo gelijk was deze telg geboren uit een geslacht van zwaarmoedige levensbeschouwers en gekant tegen Erato, de muze van het minnedicht, dat mr. Kamp aan zijn dorp ging wijden, of tegen Thalia, die beschermengel van de klucht en het blijspel, wat ten naaste bij het terrein was, waarop Simoh Carmiggelt zich voortbe woog, en was dit geschrei een primitief protest. Misschien ook moest de kleine nodig Hoe het ook zij, de kunstenaars beloonden het minder uit aesthe- tisch hoorpunt dan op grond van sentimentsoverwegingen weüui- dende intermezzo met een wel willend en waarderend applaus. De begeleider van de kleine (vader of grootvader, wij konden dit van onze andere, verre hoek uit niet nader definiëren) dankte voor deze lof met een breed en geroutineerd planken-gebaar, waarna het tweetal ijlings in de lentezon verdween. De Arbeiders Toneelvereniging „Ont waakt" bracht Zaterdag, juist op haar achttiende verjaardag, als laatste opvoe ring in dit seizoen André Grishomme's stuk „Anna Christie". De bijna geheel gevulde zaal in „Het wapen van Heems kerk", heeft het spel met grote aan dacht gevolgd, hetgeen zowel kan plei ten voor het stuk als voor de wijze, waarop het voor het voetlicht werd ge bracht. Het leven op zee en in de havens heeft voor de man aan de wal altijd een bijzondere aantrekkingskracht, om dat hij er geheel buiten staat, slechts iets vermoeden kan over ruigheid, ro mantiek en avontuur. Een onderwerp als dit trekt. De auteur, die het kiest, zal zich van die bereidheid tot accep teren bij het publiek bewust moeten zijn, teneinde niet te ver van de reali teit af te dwalen. De schrijver van „Anna Christie" heeft zich in dit op zicht op behoorlijke wijze van zijn taak gekweten, waardoor het publiek van al te overdreven of vervalste voor stellingen verschoond bleef. Moeilijkheden in het leven van zijn gezin hadden de oude kapitein Chris- tophersen doen besluiten zijn dochter, die na twintig jaar afwezigheid bij hem terugkeerde, te verbieden met een zeeman te trouwen. Hij wist niet, dat Anna Christie, zelf daartoe geleid door ervaringen in het verleden, was beslo ten nooit meer te trouwen. Toch komt een zeeman, die om haar hand vraagt en het meisje heeft een dubel conflict - met zich zelf en met haar vader - uit te vechten. Tens' otte is het toch een gelukkig paar, dat met „De goede hoop" zee kiest. Verzorgd spel Reeds in het eerste van de vier be drijven, dat zich afspeelde in een ha vencafé, was merkbaar dat de rollen goed ingestudeerd waren en aan tiet duidelijk spreken de nodige aandacht was besteed. Men bewoog zich over het algerneen zeker en gemakkelijk, waar door het geheel tot een het aanzien waardige opvoering werd gebracht. De rol van de oude kapitein was .bij I. Harder in vertrouwde handen, de doch ter werd door mevr. M. de Vries-Ben- nekers op aanvaardbare wijze tot le ven gebracht en mevr. C. Schats- Schenk zorgde voor een werkeliik iuist aangevoelde typering van Christopher- sens huishoudster. W. Aaij als de jonge zeeman hadden we soms wat raker wil len zien. Tijdens de vaart van de kolen boot op zee werden van achter de cou lissen illustrerende geluiden voortge bracht als het fluiten van voorbijgaan de schepen en het getjokkev van kleine Burgerlijke stand Johannes, z. van J. Verbeek en M. van den Bogaard. Hendrik E.. z. van L. v. Dijk en H. Hiddinga. Geertruida A. M., d. van H. J. Helmer en A. J. M. Kroeders. Jacobus, z. van H. J. Ras en T. van der Flier. Marijke E., d. van W. Otto en E. Bos. Bertus D., z. van W. Zuidscharwoude en G. Boot. Getrouwd: Johannes H. Sandbrink en Helena C. M. Bruin. Paulus van Breemen en Geertruida Spoelstra. Overleden Anna Schuijt, 74 jaar. ehuwd met C. Boots. Sofia Pijper, 79 jaar, wed. van A. Visser. KEES STET IN DE BONTE DINSDAGAVONDTREIN Onze oud-stadgenoot Piet Kroon (die inmiddels Oudorp tot woonplaats heeft gekozen) zal morgenavond in zijn creatie van „Kees Stet" andermaal met zijn West-Friese leut aan het program ma van AVRO's Bonte Dinsdagavond- trein medewerken. havenbootjes. Dit laatste was fout tij dens het tafereel van de redding van de zeeman. Midden op de Oceaan wordt het geluid van kleine havenbootjes niet gehoord, omdat die daar niet varen. De décors waren sfeervol en keurig verzorgd, hetgeen als onmisbare fi nishing touch zeker bijdroeg om aan het einde van de opvoering het publiek tot een hartelijk applaus te brengen. In 't Gulden Vlies werd Zaterdag de jaarvergadering gehouden van de Bond van Ziekenkassen onder voor zitterschap van de heer H. G. Rijs, die er zijn teleurstelling over uitsprak dat er op de aan de aangesloten afde lingen gezonden circulaires slecht ge reageerd was. Spreker zeide dat het bestuur een grotere activiteit had ver wacht daar o.a. de vraag was gesteld of de Bond nog reden van bestaan had. gezien de sterke achteruitgang van het ledenaantal. Besloten werd dat de bond grote prijs op de zelfstandigheid van de le den stelt en dat werknemers gelegen heid krijgen om voor een aanvullen de verzekering van 20 procent lid te worden. In het jaarverslag van de heer H. Vinke werd eveneens de aandacht ge vestigd op het achteruitlopen van het ledental van 1100 tot 1000. Aan zie kengeld was f 12.291.08 uitgekeerd over 350 ziektegeva.len bij 9.531 ziek tedagen. Door het herverzekerings fonds werd f 512.51 uitbetaald. Bij dat fonds zijn vijf verenigingen aangeslo ten. Het overleden bestuurslid, de heer R. Hoogschagen werd met deelne ming herdacht. Jaarverslag en finan cieel verslag werden goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f 201.63, de uitgaven f 150.55, zodat er een ba tig saldo is van f 51.08. De begroting voor 1952 werd vastgesteld op f 210. VEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR, 19 Mei. Opgave van het aangevoerde vee: 3 paarden 800—1000, 95 vette koeien 500—1360 en 130 nuchtere kalveren 35—37 per stuk: 255 varkens 2.00—2,16 per kg. In de aanvang van de vorige week liet het zich niet aanzien, dat de prij zen beduidend omhoog zouden gaan. Toen echter werden in Engeland nieu we contingenten vrijgegeven en er ont stond een plotselinge vraag uit dit land. De prijzen trokken verder aan en* Leeuwarden verhoogde zijn noteringen zowel voor de volvette Goudse als voor de Edammers met 5 cent per kg. Deze nc tcringen kwamtn daarmede te staan op f 2,06f 2.07 per kg voor de vol vette Goudse en op f 1.89—f 1.90 voor de Edammers. Er was een goede han del en de prijzen, waartegen de kaas werd verhandeld, lagen vrij aanzienlijk hoger. Voor de Goudse werden prijzen betaald van f 2.09f 2.11 per kg, voor de Edammers f 1.94—f 1.96 per kg. De productie is belangrijk hoger dan verleden jaar. In de week van 27 April 3 Mei werd volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek in totaal 3.465 ton kaas gemaakt tegen 2.783 ton in de overeenkomstige week van 1951. Intussen is de kaas, die nu aan de markt komt, zuivere graskaas. Het is een begeerde kwaliteit, die zich beter dan welke andere kaas ook leent voor bewaardoeleinden. Het is mogelijk, dat ook deze omstandigheid van invloed is op de prijsstijging. De notering voor Noordhollandse kaas te Alkmaar werd met 1 cent per kg teruggezet van f 2.02 op f 2.01 per kg. Verwonderlijk was dat niet. Het verschil met Friesland was te groot en de handel was op de veel hogere prij zen, die voor het Noordhollandse arti kel worden betaald, stug. Op de Zaterdag te Alkmaar gehouden toogdag van de Christelijke Historische Unie heeft de Minister van Justitie, Zijne Excellentie mr H. Mulderije, gespro ken over de door de gewijzigde tijdsomstandigheden veranderde taak van de Nederlandse politici. Hij doelde daarbij op het meer internationaal gerichte be leid, het streven naar een betere samenwerking in West-Europa, waardoor ook Nederland noodzakelijkerwijs iets van zijn souvereiniteit zal moeten inboeten. „De tijden veranderen en wij met hen", zo herhaalde de minister het bekende Romeinse gezegde, dat hij ook tot richtsnoer nam bij zijn uiteenzetting over de steeds gecompliceerder wordende binnenlandse vraagstukken, die de politieke aandacht vragen. Hij noemde in dit verband o.a. de exportpolitiek, de administratieve rechtspraak, de belastingwetgeving en de wet op de credietbeperking. Voor kleinere fracties als de CHU is het moeilijk aan de zich steeds uitbreiden de taak te voldoen en met het oog hierop toonde de minister zich een voorstander van een uitbreiding van het aantal leden der Staten-Generaal tot 150. Van een eventueel samengaan met de VVD verwachtte mr Mulderije weinig heil. Het gemis aan verwant schap in geloofsovertuiging vormde z.i. de belemmering voor een basis van concrete samenwerking. Van de kiezers wordt thans een dui delijk geluid verwacht, aldus spr Aan hen is het te bepalen of de principiële doelstellingen van een Christelijke staat als Nederland in de practijk kun nen worden uitgevoerd. Uc vier teams van Inside hebben gis teren geen van aile het onderspit be hoeven te delven tegen hun tennis- rivalen. De eerste drie teams wisten met klinkende cijfers te winnen, en wel alle drie met 62, het vierde speelde gelijk (44) Het feit, dat Inside I, dat hier de thuiswedstrijd tegen de Hilversumse LTC II met 3—5 verloor, thans met een duidelijke overwinning uit Hilver sum terugkeerde, is wel een bewijs, dat dit team ingespeeld raakt. Het zijn nu niet meer alleen de dames, die de punten binnenhalen, doch ook dr. Th. J. Damsté en C. Teitler hebben een groot aandeel in dit succes gehad. De ge detailleerde uitslagen luiden als volgt: Hilversum IIInside I: HE: Cochius C. Teitler 6—4, 7—9, 8—6; H. v. Ma nenTh. J. Damsté 46, 63, 36. DE; mevr. StreefkerkMevr. Schuur man 6—3, 0—6, 6—4; mej. Hushoff Poll mej. R. Koppen 36,. 36; Gem. D: mevr. Streefkerk en H. v. Manen mevr. Manjoero en Th. J. Damsté 57, 68; mej. Hulshof Poll en Cochius mej. R. Koppen en C. Teitler 46, 6—2, 3—6; H Dubbel: Cochius en v. ManenTh. J. Damsté en C. Teitler 36, 46; D Dubbel: mevr. Streefkerk mej. Hulshof Pollmevr. Manjoero en mevr. Schuurman 26, 75, 3—6. Inside IItiroenendaal III: HE: E. J. VerroenC. Verschuur 61, 63; H. Schuurmandr. W. Kramer 46, 10 8, 64; DE mej. E. Wynne—mej. H. van Deventer 75, 6—4; mevr. Boonen mej. E. Renses 6—2, 62. GD; mevr. A. Meurs en H. Schuurman—mej. A. Timmers en J. W. van Hezel 75, 18, 7—5; mej. E. Wynne en E. J. Verroen mej. E. Renses en dr. W. Kramer 6—1, 5—7, 6—3. HD: E. J. Verroen en lï. Schuurman—G. Verschuur en J. W. van Hezel 108, 68, 16. DD: mej. E. Wynne en mevr. J. Boonenmej. Yan Deventer en mej. E. Renses 8— 10, 3—6. Inside III—HTC II: DE: mevr. T. de Heer Klootsmej. T. Kuiper 57, 62, 8—10; mej. A. de Riemej. R. Zomer 108, 61. HE: G. BuersJ. Visser 64, 26, 64; J. LieneschJ. Dol 6—3, 6—2. DD: mevr. T. de Heer Kloots en mej. A. Koelmej. T. Kui per en mej. R. Zomer 26, 7—5, 36. HD: J. Lienesch en G. BuersJ. Visser en J. Dol 46, 61, 64. GD: mej. A. Koel en J. Lieneschmej. T. Kuiper en J. Dol 64, 64; mej. A. de Rie .en G. Buersmej. R. Zomer en J. Visser 8—6, 7—5. Inside IVRooswijk II: HE: H. de VriesD. Soeters 62, 6—1; H. Hols- Bromfietser lette niet op Zondagmiddag om kwart voor vier reed over de Kennemerstraatweg in de richting van Heiloo een bromfietser, die linksaf de Tesselschadestraat wilde inrijden. Volgens getuigen lette de 58- jarige rijder niet op het verkeer en stak hij pas op het laatste ogenblik zijn hand uit. Hij werd gegrepen door een hem achterop komende auto, die met zeer matige snelheid reed. De bromfietser kwam te vallen en liep schaafwonden aan beide armen, benen en het hoofd op. Dr. Hoek verleende de eerste hulp. Er is proces-verbaal opgemaakt muller—J. Vos 26, 46. DE: H. Eijs- senmevr. De Bock 61, 61; mevr. Holsmullermevr. Voet 75, 63. GD: mevr. Holsmuller en W. de Heer Klootsmevr. N. de Bock en B. van Hasselt 26, 06; mevr. Gijzelaar en H. de Vriesmevr. B. de Graaf en D. Soeters 36, 46. HD: W. de Heer Kloots en H. HolsmullerB. van Has selt en J. Vos 36, 911. DD: mevr. Gijzelaar en mej. Eijssenmevr. N. de Bock en B. de Graaf 64, 63. In de Grote Kerk werd gisteravond door leden van de oecumenische leke- spelgroep voor een flink aantal be langstellenden, waaronder een verheu gend groot deel jongeren, het „Spel van de graal" opgevoerd. Ter inleiding vertelde ds. A. G. van Wijk enkele bijzonderheden over de betekenis van de graal, dat een ander woord is voor schaal of schotel. In de Engelse middeleeuwse ridderromans vooral speelde deze graal een belang rijke rol. Het was volgens de legende n.l. de schaal, waarmee Jozef van Ari- mathea druppels bloed van de sterven de Christus had opgevangen. Door de ridders van de tafelronde werd de graal beschouwd als het symbool van alles wat heilig en edel is. In het op voeren van een bijeenkomst van de ridders van de tafelronde zag ds. Van Wijk een oecumenische gedachte weerspiegeld. De twaalf ridders, hoe verschillend ook, waren één in hun liefde en achting voor de graal. De kerken, die de oecumenische gedachte zijn toegedaan, mogen dan zijn gebon den aan verschillende orden, alle zijn zij één in Jezus Christus. Hoewel de groep dit- lekespel op stijlvolle wijze bracht, de teksten goed v/aren ingestudeerd en, uitgezonderd een enkele hapering, duidelijk en juist geaccentueerd werden gezegd, kon het geheel ons niet bijzonder boeien. Dit lijkt ons vnl. een gevolg van het te simpele gegeven, dat boven dien te veel aan de oppervlakte bleef. Wij geloven, dat de aanwezigen met ons enigszins teleurgsteld waren en hopen, dat de groep eqn volgende maal met iets dieper gravend en groter werk voor de dag zal komen. Na enige declamaties van de heer G. Grondsma uit Alkmaar werd het woord gevoerd door het Tweede Ka merlid, de heer Tj. Krol, die met meer élan dan de vorige spreker een over zicht gaf van de politieke ontwikke ling in het na-oorlogse Nederland. Hij bestreed hierbij het door het kabinet Schermerhorn gevoerde beleid, doch ontkende, dat de Christenen, die zich in de gelederen van de P.v.d.A. hebben ge schaard tweede-rangs gelovigen zijn, met wie de CHU zeer voorzichtig zou moeten zijn. Spreker herinnerde aan de wijze stap van jonkheer de Geer, die in 1939 twee SDAP-mensen in de regering op nam waardoor de houding van de mo derne arbeidersbeweging in de onze gunstig werd beinvloed. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat in 1946 de P. v. d. A. weigerde zitting te nemen in een kabinet, waar in ook de conservatieve partijen een plaats zouden krijgen. Uitvoerig stond spr. stil bij de sou- vereiniteitsoverdracht en de wet op de credietbeperking, die geen ander resultaat dan een vergroting van de werkloosheid kan hebben. De heer Krol wees er tenslotte op, dat de Noodwet Drees de spaarzin van het Nederlandse volk heeft kapot ge maakt. Verder liet hij een waarschu wing horen tegen een eenzijdige om zetting van het productie-apparaat. Spr. besloot met de opmerking, dat de CHU met de constructieve elementen in de regeling en rekening houdende met de richtlijnen, dié in de Heilige Schrift worden geopenbaard, zal trach ten de basis te leggen voor de opbouw van ons vaderland. Na afloop van de middagvergadering maakten de deelnemers een excursie door Alkmaar. 's Avonds werd het woord gevoerd door mr J. W. van Gelder uit Nieuwer- Amstel, candidaat op de Unie-lijst voor Noord-Holland en trad de CH Jonge rengroep uit Huizen voor het voetlicht met „Plus minus één uur, Jonge CH getureiuur". Ds A. M. van de Neut uit Medemblik sprak het slotwoord op de ze Toogdag. Hoewel de opkomst van de renners voor de tweede rit voor de Zomercom petitie van Alcmaria Victrix niet bijs ter groot was, verscheidene leden namen deel aan open courses, werd het toch een aantrekkelijke wedstrijd. De vete raan Klaas Eenhoorn, die niet meer over een felle sprint kan beschikken, begreep, dat hij een kans wilde heb ben in deze klassementswedstrijd, hij 'n voorsprong moe$t nemen. Dat gelukte wonderwel, zodat hij als eerste ein digde. De uitslagen luiden: A-klasse: 1. K. Eenhoorn, 2. B. v. d. Kamer, 3. Jn Langendijk, 4. G. Hofman. B-klasse: 1. J. Schol, 2. W. Jongejans, 3. G. Visser, 4. J. Bloetjes, 5. K. Veld- boer. C-klasse: 1. C. Hoogmoed, 2. N. Klan- ker, 3. N. Verwer. VUUR BLEEF SMEULEN In de nacht van Zaterdag op Zondag bemerkte een nachtwaker, dat brand was ontstaan in een hoop afvalstoffen aan het Kwakelpad. De vlammen kon den door het dienstdoende corps van de brandweer spoedig worden gedoofd. De voorzitter van de Speeltuinver eniging „Ons Kinderbelang", de heer S. Visser, betuigde in zijn welkomst woord de dank van het bestuur aan de vele medewerkers, die hun steun hadden gegeven aan de verwezenlij king van het mooie doel: „de jeugd van de straat". Spr. dankte de leden voor de vlag met het wapen van 66. Toen Jimmy Brown gedreigu had het laffe gedrag van commissaris Kwabberteen en Kees Kleuntjes aan de grote klok te zullen hangen, be gonnen zij eensklps uit een heel andei vaatje te tappen. „Hoor eens, meneei Brown", zei de commissaris, „als wij critiek op uw handelwijze hebben ge had dan deden wij zulks in hoofdzaak uit de overweging dat wij de gevólgen van uw daad niet kunnen overzien en nergens anders om". „Zo is 't precies" beaamde méneer Kleuntjes ijverig, want hij moest ar niet aan denken in de krant te moeten lezen wat voor een Ridder van de Droeve Figuur hij eigenlijk maar was. Jimmy knikte eens. „Goed", zei hij vergevensgezind, „laten wij er niet langer over praten en laten wij met z'n drieën naar huis gaan!" Als Jimmy op dit ogenblik had voorgesteld drie porties b'efstuk met gebakken aardappeltjes te bestellen hadden zijn twee metgezellen niet ver- „En dan gaan we naar de speeltuin" galmden Zaterdagmiddag de luidsprekers over het Ooievaarsnest. Het was een toepasselijk lied, dat voor de jeugd het sein was om de speeltuin „Ons kinderbelang" in bezit te nemen. Burgemeester Bakker verrichtte de officiële opening met het doorknippen van een lint dat de versierde tuin symbolisch afsloot. Oudorp die aan de speeltuin was ge schonken. De voorzitter van de voetbalvereni ging Randers uitte zijn bewondering voor hetgeen hier tot stand is ge bracht. Hij bood namens zijn vereniging de nationale driekleur aan. Burgemeester Bakker prees het par ticulier initiatief en sprak zijn waar dering uit over wat de vereniging met een lege beurs tot stand had weten te brengen. Nadat het lint was doorgeknipt en de burgemeester de vlag had gehesen stormde de jeugd het terrein op. De geestdrift kende geen grenzen toen tij dens het spel ook nog op ijs werd ge- tracteerd. Talloos velen brachten een bezoek aan Egmond en Bergen aan Zee. Noch tans viel de temperatuur van het zee water zeer fris te noemen, zodat het aantal baders bescheiden bleef. In Bergen aan Zee. waar de vereni ging ,,'t Stille Strand" gisteren het sei zoen opende en reeds vele tenten wer den opgeslagen, was de „Alkmaarse Reddingbrigade" met prachtig nieuw reddingmateriaal op haar post, zonder dat zij behoudens het afgeven van waarschuwingssignalen in actie be hoefde te komen. Ongetwijfeld zou de service aan het publiek in Bergen aan Zee iets verbe terd kunnen worden. De afgang naar het strand aan het einde van de Boulevard is te steil zo dat ongevallen niet kunnen uitblijven, terwijl de fietsenstalling te ver van de verharde weg in de diepte ligt en de houten beunen, die het pad tussen de Boulevard en stalling vormen, te glad zijn. baasder kunnen Kijken. „N-n-naai h-h-huis gaan'" stotterde meneei Kleuntjes in opperste verwondering „Ja, nog al wiedes", zei Jimmy enigs zins geërgerd. „De deur staat toch open en van die cipier zullen wij voor lopig geen last hebben. Vooruit heren laten wij gaan, voordat er een kink in de kabel komt". En de daad bij het woord voegend stapte Jimmy de cel uit aan de twee anderen overlatend oi zij hem al of niet wensten te volgen. Stompetorei bij bejaard voor lichte huisvrouw. Aanbied. 1 Steynstraat Voor direct NET voor de mor Aanmeldii 7.30 uur. Mevr. DE merstraatwe maar. Gevraagd WEK voor één dag schoonmaker magazijn enz JAKO, Allen Gevraagd fll Juffrouw vr: ZIT-SLAJ Brieven or bureau van Een half u niet voldoendi krijgen van ei de wedstrijd dat er tweern; speeld, was d blank. De w< zeven en eer en toen ook ir een doelpunt nogmaals wor taat bleef ecl hiervan is, da tegen elkaar ken wie zal tl De wedstrij DTS-terrein, i bliek was sa voetbal heeft wedstrijd ma; ten. Het was loze voorhoed gen, hetgeen i beide keepers gespeeld slech

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2