GROTE PRIJS VAM BERN Stad en Omgeving Alkmaars belang bij een koopavond „Alcmaria Victrix" hield goed bezochte jaarvergadering Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk AGENDA 1e KLING op MERCEDES 145|223 KM per uur ENGLEBERT BANDEN Het bleef niet bij één cognacje UIT DE ALKMAARSE RAAD 'l VER Ring van Bromfii Schaakkampioenschappen van Alkmaar Orpheus gaat naar Haarlem voor Pettenaar DINSDAG 20 MEI 1952 De stad moet vóór alles handelscentrum blijven Alvorens de Winkelsluitingswet 1951 op 1 October van kracht wordt en haar uit 1930 daterende voorgangsten alsme de het YVinkelsluitingsbesluit 1941 een erfenis uit de bezettingstijd ko men te vervallen, zal nog veel werk door de gemeenteraden, Kamers van Koophandel en middenstandsorganisa ties dienen te worden verricht. Of- schoon enerzijds kan worden gezegd, dat de nieuwe wet de winkelsluiting op werk- en Zondagen op straffere wijze dan voorheen regelt, kan ander zijds worden vastgesteld, dat aan de gemeenteraad gehoord de Kamer van Koophandel een betrekkelijk grote mate van vrijheid is gelaten om binnen het raam van de in de wet opengelaten mogelijkheden onthef fing van de winkelsluiting toe te staan. Zo zal de Raad zich o.m. moeten uit spreken of in de gemeente Alkmaar al dan niet een „koopavond" op een an dere werkdag dan Zaterdag zal worden ingevoerd. Wordt tot invoering besloten dab zullen op een bepaalde werkdag het zakenleven prefereert de Vrijdagavond de winkels tot tien uur n.m. zijn geopend. Hiermede zouden wij wellicht voor een gedeelte de vóór-oorlogse bedrij vigheid en gezelligheid, die men. hier ter stede op Zaterdagavond kon aan treffen, terugkrijgen, doch zo heel een voudig ligt deze kwestie niet. Het is alleszins begrijpelijk, dat het personeel er in het algemeen niets voor voelt een vrije avond per week te moe ten missen en de werktijd met vier uur te verlengen. De meeste zakenlieden denken er niet anders over. Ook zij zijn verheugd, wanneer zij na een drukke dag vol be- slomtnerihgen, eens kunnen uitrusten om zich aan hun gezin, hun adminis tratie of aan privé-genoegens te kun- lien wijden. Het zou echter volkomen onjuist zijn daaruit te concluderen, dat er in Alk maar dan maar geen koopavond moet komen. Want Alkmaar is behalve woon- en werkstad nog de allerbelangrijkste centrum-gemeente uit deze provincie. Het wil zich niet alleen als zodanig De Alkmaarse schaakclub VVV heeft wederom de wedstrijden georganiseerd om de kampioenschappen van Alkmaar in hoofd-, eerste, tweede en derde klas se. Gisteravond namen deze wedstrijden in Het Wapen van Heemskerk bij VVV een aanvang. Er bleek een grote be langstelling te zijn voor deze kampioen schappen, want niet minder dan vijftig spelers hadden zich voor de vier afde lingen aangemeld. De voorzitter van VVV, ,de heer Schuurman, mocht dan ook in zijn ope ningswoord met alle recht van een suc ces spreken. Hij dankte de spelers voor hun activiteit en sprak de wens uit, dat de deelnemers met veel genoegen de strijd op het bord zouden voeren. In de hoofdklasse (verdeeld in 3 groe pen van vier spelers) waren ingedeeld: A. D. Appel Jr, P. Deugd, P. Seewald en A. Holtes. B: K. G Schelhaas, ir Cool, E. G. Kayser en W. Kwak. C: W. Woutersen, W. Pijning, W. Beemster- 'boer en W. Uhl. De eerste ronde bracht reeds kleine 'verrassingen. In A speelde P. Deugd remise tegen P. Seewald, terwijl de partij Appel Jr—Holtes werd afgebro ken. Schelhaas Jr (Langedijlc) wist van Kwak te winnen in afd. B, terwijl de partij Pijning—Beemsterboer werd af gebroken. In C werd de partij ir Cool— Kayser remise, terwijl C. Woutersen van W. Uhl won. Ie klas A: D. Appel Sr—A. Vos 1-0, B. v. d. Tak—F. J. Hol %-%. Ie klas B: G. F. v. Brenk—D. Oudes 1-0. Ie klas C: A. Schaaps—P. v. d. Struys t/,-u,, J. MaatsA. Tegel 1-0. "Ie' klas D: C. Rus—F. Bosch 1-0, P. GroenenbergF. v. d. Vliet 1-0. Ie klas E: L Nijman—G. Groenen woud 1-0, J. Schuurman—A. Kirkenier 1 2e klas A: R. Faber—J. v. Ekeren 1-0, P. Obdam—F. Schulz afgebr. B: mevr. Veis—J. de Wolf 0-1, A. Benard—J. Bastiaanse 1-0. 3e klas A: T. Zanen—H. Lansen 1-0. B: mej. Schaaps—J. Bakker G. Ciis—J. Vethaak Voor het kampioenschap van Noord- Holland zijn E. G. Kayser en drs Vree ken in dezelfde groep van vier inge deeld met J. v. d. Kuyl uit Den Helder en S. Zwier uit Enkhuizen. Wie wil de Ronde volgen De vierde Ronde van Noord-West Nederland staat voor de deur. Op Donderdag 22 Mei a.s. (Hemel vaartsdag) komen Neèrlands beste amateurs aan de start om elkander in een 230 km lange course door Noord-Holland de Grote Prijs van de Verenigde Noordhollandse Dag bladen te betwisten. De belang stelling voor deze ronde is buiten gewoon groot. Van de zijde van de sportredacties van talrijke lan delijke dagbladen en sportperio- dieken bereikt ons het verzoek het sportevenement op Hemel vaartsdag te mogen volgen. Ten einde aan deze verzoeken te vol doen, stellen wij voor nog enkele sportieve automobilisten de moge lijkheid open in de karavaan te worden opgenomen. Zij, die de titanenkamp van het begin tot het einde willen meemaken en daarbij een of meer plaatsen in hun wagen beschikbaar stellen voor journalisten, gelieven zich tele fonisch in verbinding te stellen met onze directeur, de heer C. Krak, Voordam, tel, 3097, of bij geen gehoor met de heer W. Mid delbeek, Tel. 4733. De officiële wagens in de karavaan zullen wor den voorzien van een strook, zonder welke het niet mogelijk zal zijn een plaats te verwerven in de rondestoet. handhaven, doch zijn positie zo moge lijk nog aanzienlijk versterken. Concurrentie Het moet daartoe meermalen de con currentiestrijd met andere gemeenten aanbinden en er voor zorgen, dat de om de stad gelegen gemeenten op Alk maar georiënteerd blijven. Juist dïe gemeenten, die op de uiter ste rand van het belangengebied lig gen en zich evengoed op een ander centrum zouden kunnen concentreren, verdienen bijzondere aandacht. Alkmaór kan dus "niet gedogen, dat vootal met de huidige frequentie in de reisgelegenheid de bevolking van de randgemêenten in de wijde omtrek haar inkopen in een centrum zou aoen, dat wel een koopavond zal invoeren. Vooral zij, die in land- en tuinbouw en bedrijven werkzaam zijn, zullen van een koopavond gebruik kunnen ma ken om eens rustig te winkelen, wat zij overdag niet kunnen. Een verlichte en geopende winkel trekt automatisch kijklustigen. Besluiten blijven voorlopig van kracht De slagzin van één onzer plaatselijke winkelbedrijven, „kijken is kopen", be hoeft geen commentaar. De Alkmaarse zakenlieden dienen te bedenken, dat wanneer Zij tot een bepaalde conclusie zijn gekomen en deze met het advies van de Kamer van Koophandel aan het oordeel van de Raad wordt onderwor pen, dit college een eenmaal genomen besluit niet op korte termijn zal kun nen herzien. De Braderie, het Koninklijk bezoek, de vacanties en de kermis volgen el kaar in vrij snel tempo op en dan is het al spoedig 1 October. Wij zouden de Alkmaarse zakenlie den ernstig willen toeroepen: „Alk maarder, let op uw saeck!" Op Hemelvaartsdag wordt door het Gewest Noord-Holland van het Kon. Ned. Zangersverbond een zangersavond gehouden in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Negen mannenkoren uit Noord-Holland allen lid van het K.N.Z.V. hebben voor dit zangers feest ingeschreven, w.o. het mannen koor Orpheus uit Alkmaar. Orpheus heeft ingeschreven voor de hoogste af deling en zingt als verplicht werk „L'Eccho" van Orlando di Lasso, waar na als vrij werk zal worden uitge voerd de negro-spiritual „Steal away" van Jac. Kort. Een dergelijke zangersavond van het K.N.Z.V. dient niet te worden gezien als een wedstrijd. Prijzen zijn niet te behalen doch het is propaganda voor de schone mannenzang en het zo mogelijk opvoeren van de prestaties van elk koor, door het later toezenden van een critische beschouwing van het gebodene. Dat Directeur Joep Schreurs en zijn mannen zullen trachten in Haarlem de naam die Orpheus zich heeft weten te verwerven, eer aan te doen, laat zich begrijpen. Brandje in ijzergieterij De Alkmaarse brandweer heeft gis teravond om kwart vóór zeven een binnenbrandje geblust, dat was ont staan in de ijzergieterij Perliet aan het Zeglis. Tijdens het leeghalen van de oven is het vuur in aanraking ge komen met een houten ombouw, zon der dat de arbeider, die met het blus sen is belast, dit heeft opgemerkt. Even nadat hij was vertrokken werd de brand gemeld. Omwonenden had den het vuur met een slang op de wa terleiding reeds bedwongen, zodat de brandweer, die met één wagen was uitgerukt, zich tot het nablussen kon beperken. De schade wordt door ver zekering gedekt. f 67. Nu commissaris Kwabberteen en Kees Kleuntjes, volgden Jimmy wel zij het ook met bonkende harten. Zij liepen door een stenen gang die er in het half duister nog al naargeestig uit zag. Hier en daar was een getralied venster en ook liepen zij voorbij enige deuren, die echter stevig op slot zaten, „Jammer", zei Jimmy, „anders konden de andere gevangenen meteen met ons mee gaan. Nu zullen wij nog een keer tje terug moeten om ze te gaan halen" Commissaris Kwabberteen zuchtte diep, toen hij deze stoere taal hoorde „Hij wil terug en hij is er nog niet eens uit", fluisterde hij tegen meneer Kleuntjes. die zo bleek als een bedde- laken zagAan het einde van de gang kwamen zij in een vertrek, dat klaarblijkelijk de heren cipiers tot woongelegenheid diende. Er stonden een tafel en stoelen en in één der wan den zat een ouderwetse bedstee, waar van de deuren open stonden. Er ston den enige kruiken met bier op tafel en borden rnet sneden brood, hetgeen voor Jimmy een aanwijzing was, dat er be halve bootsman Fokke Friemelaar, nog iemand anders in de buurt moest zijn. Dat klopte ook wel, want eensklaps hoorde hij buiten het geluid van voet stappen. Ook de twee anderen hoorden dat. Zij bleven als aan de grond ge nageld staan. „Nou zal je 't hebben" zei de commissaris op klagelijke toon. In de algemene vergadering van de voetbalvereniging „Alcmaria Victrix", die Vrijdagavond in café Tom werd gehouden, was een grote opkomst te constateren. Ruim tachtig stemgerech tigde leden waren aanwezig. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer C. K. Swager de verrichtingen van de elftallen in het juist beëindigde seizoen in herinne ring. Hoewel slechts voor de adspiran- ten C het afdelingskampioenschap bleek weggelegd, kon toch met een ge voel van tevredenheid worden gecon stateerd, dat geen der overige teams degradeerde. De heren J. Amoureus en J. Bos, die resp. 23 en 15 jaar deel van het bestuur hadden uitgemaakt, achtten het tijd stip gekomen hun zetel aan jongeren af te staan. Door het vertrek van de heer P. Hendriks naar Eindhoven moest bovendien in een derde vacature worden voorzien. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen (je heren P. de Buyzer, J. Mul der en P. Way boer. Het voorstel van het bestuur om de heren Amoureus en Bos het erelid maatschap te verlenen werd op voor stel van de heer J. H. de Haas bij ac clamatie aangenomen. De aftredende leden van de elftal commissie, de heren F. Badenhuizen, K, de Grand en G. Keppel, werden her kozen, terwijl tot lid van de lagere elf talcommissie werden benoemd de he ren B.. v. d. Berg en A. Janson. De Postduif De postduivenvereniging „De Postduif" hield Zondag een wedvlucht van Quie- vrain, afstand 258 km. De 106 duiven wer den gelost om 9 uur 50 min. Aankomst eerste 13 uur 39 min. 44 sec., tweeën twintigste of laatste 13 uur 53 min. 38 seconden. De uitslag is als volgt: A. de Block en Zn. 1; R. H. de Beer 2, 10, 11, 13, 14; C. Rabeüng 3, 19; H. J. de Jager 4, 6, 7, 12: Bleeker 5, 7; H. J. Struip 8, 18; A. Gecrlings 9; -J. W, de Moei 15, 16, 17; C. Mouwen 20; B. van Reenen 21; W. Butter 22. Het bestuursvoorstel om de heer P. Eversteyn, die niet meer als speler be schikbaar is, tot trainer aan te stellen, lokte een zeer langdurige discussie uit. Deze had tot gevolg, dat het bestuur tenslotte zijn voorstel terug nam. Het dagelijks bestuur der vereniging, aangevuld met de heren J. H. de Haas, G. Keppel en H. Maassen, zal het trai- nervraagstuk nog eens nader bestude ren. Deze commissie verkreeg de machtiging om daarna tot aanstelling van een trainer over te gaan. DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het lied van de Zuidzee (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 uur: De verliefde camera man (alle lft.)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Hoe ouder hoe jonger (alle leeft.); Cinema Americain, 8 uur: Messalina (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Comedia met „Bobbeltje". Stedelijk Museum, 10—12, 25 en 79 uur: Expositie Graadt van Roggen. Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang 2.30 en 8 uur. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Bal avond dansschool Arendsen t.b.v. Wes- terlicht. Waagplein, 7.30 uur: Traditionele brandweerinspectie. Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Expositie Graadt van Roggen. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 0.56 13.25 Woensdag 1.51 14.18 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 1.01 13.30 7.01 19.30 Woensdag 1.56 14.23 7.56 20.23 18 Mei 1952 met een gemiddelde snelheid van op (Advertentie, Ing. Med.) Ontmoeting in café werd geducht gevierd Honderd gulden boete „Hoeveel denkt u zelf dat u op 24 Maart heeft gedronken?" vroeg de Alk maarse politierechter mr R. W. J. C. van den Wall Bake gisteien aan Ge rard B. uit Petten. Gerard bleek het niet zo precies meer te weten. Moge lijk waren het vijftien tot twintig cog nacjes met suiker geweest, maar het was ook niet onmogelijk, dat hij er twintig tot vijfentwintig had gedron ken. „En een paar glazen bier na," hielp de officier van justitie, mr J. C. V. Meischke hem herinneren. B. had op die dag in een café aan de Stolpen een kennis ontmoet en dat moest gevierd worden. Het begon zoals gewoonlijk metéén enkel glaasje, maar dat smaakte zó goed, dat het wel een hele fles was geworden. Dit zou niet erg zijn geweest, als hij daarna lopend naar huis was gegaan. Hij pakte echter zijn bromfiets en bracht hiermede de verkeersveiligheid in gevaar. Toen hij werd aangehouden, gaf hij ronduit toe een hele fles drank op te hebben, waarna hij de verbali sant verzocht wat op zij te gaan, zodat hij de weg naar Petten zou kunnen ver volgen. Dat ging echter niet zo ge makkelijk. Er werd een bloedproef ge nomen, waarbij bleek dat het alcohol gehalte 2,45 pro mille was. In de mees te landen wordt 1,5 reeds te veel ge acht. Overeenkomstig het normale „ta rief" veroordeelde de politierechter B. gisteren tot f 100.subs 40 dagen. Het vonnis was conform de eis. Een vreemd geval MET Pleun den H. uit Haarlem, die terecht moest staan wegens overtre ding van de Dienstplichtwet, was het een vreemd geval. Hij moest zich in Heiloo voor de dienst laten keuren en daar had hij geen bezwaar tegen. Hij maakte de testen en wandelde van de ene dokter naar de andere. Zijn goede wil hield echter op na het bezoek aan de oogarts, want die had meegedeeld dat Pieuns ogen niet zo bijzonder goed wa ren. Dat was voor de jongeman aan leiding geweest zijn jas te pakken en zich over de dienst niet meer te be kommeren. Van andere doktoren wilde hij niet weten. Ook op Vrouwe Justitia was hij blijkbaar niet erg gecharmeerd, want hij liet gisteren verstek gaan. De politierechter wilde echter nog wel eens even met hem praten en besloot daarom het onderzoek aan te houden en de voorgeleiding van de jongeman te gelasten. Elf sierkleedjes „WAT moest u toch met elf sierkleed- jes? Voor u hadden ze geen enkele waarde en de mensen van wie u ze stal namelijk van de financiële experts die altijd op de grootste zuinigheid aan dringen. Niet dat wij de ouden en ar- Wij kunnen, ons niet herinneren hoe lang het geleden is, dat wij een raads vergadering met een zo korte agenda hebben bijgewoond, die zo lang duurde Bejaarden die nu juist niet aan de grens want dit zijn nog maar de bekende ex- n?.el? ^?uc'en EUnnen waaraan en zo langdradig was als die van Vrij- van het welstandsminimum leven maar ploitatiekosten. Wat de pensiontehuizen Z1J behoefte hebben, maar wij herinne- dagmiddag waarbij de vroedschap het met. een bescheiden pensioen of rente nog onvoorzien tekort zullen komen r9n 0"s hoe bij elke begrotingsvergade- zelfs pm zes uur nog nodig achtte in van een kapitaaltje moeten rondkomen en wat er voor de installatie nodig zal ""S de wethouder van Financien a*s besloten zitting over te gaan. zullen dezer dagen de aankondiging zijn, is uit het zeer sober gehouden om honderd gulden subsidie gaat Het was alles „woningen" wat de klok Van het nieuwe bouwcomplex met be- voorstel niet gebleken. oishltriri»nHtfifhïlÏÏ.wï sloeg, woningen voor bejaarden en voor langstelling hebben gelezen. te van huis en hof verdrevenen die niet Hun kinderen worden volwassen en Het is zonder meer duidelijk dat dit ™f™®„va£ i-Lji in een opvangcentrum thuis hoorden, veriaten het ouderlijk huis, de woning gehele object n kostbaar cadeautje aan aankoop van' een huis bij het industrie- vrordt door de leeftijd van de vrouw des behoeftigen betekent waarbij van te terrein en herziening van een uitbrei- buizes bezwaarlijk te onderhouden, zij voren vaststaat dat de gemeenschap dingsplan-waardoor de plannen van een willen op behoorlijke stand kleiner jaarlijks tienduizenden guldens zal particuliere bouwer in het gedrang zou- „aan wonen zonder in een algemeen moeten bijpassen. den komen. tehuis te komen waar zij hun persoon- Allerminst duidelijk was waardoor de Het waï een middag voor makelaars jilke vrijheid gedeeltelijk zullen ver- architect, wat de bouwkosten betreft, en bouwers en de he'er Van der Borden Rezen. 6™r" hebben ons al afgevraagd of misschien heeft zich dan ook duchtig geweerd. Laten wij ons maar geen illusies meer "ehfldl"5waarom ^"onTng^meT twee de naderende verkiezingsdatum er mee Zijn koren stond volop te hloeien, maar maken> dat zij nu nog naar een plaats g]aar)k~mers evenveel huur opbren-mn m verband kan staan, dat geen enkele ook bloeiend koren belooft met altijd in het nieuwe; gebouwencomplex voor P huurders fractie onoverkomenlijke bezwaren te- te"1 resufta^enS stonden dan ^lok dilèr- bejaarden zullen solliciteren en dat hun als zij toch de ^ar^waterkosten' m0e. ven de kosten hleek te hebben n„ he' minsHn een^gunstige verhouding tegen- ten betalen geen douchecel k-I1gen bekijken als demonstratie, dat er totaal niets meer inzit. Nu ging het over een project dat de gemeente, direct of indirect, meer dan 60.000 per jaar kan kosten terwijl niet te voorzien is wat daar nog bijkomt. In Sint Nicolaastijd kijkt men niet op een cadeautje meer of minder en we gen de kosten bleek te hebben nu het gehele project in het teken van „oud en arm" was gekomen. Eerlijk gezegd hebben wij ons er een beetje over verwonderd, dat al niet har der op de grote trom werd geslagen al kwam er dan ook al een verzoek van de PvdA om een lijst van alle wo ningen welke nodig vervangen moeten óve'r de inspanning"welke deze deskun- kome^ Va\ eT fr^ raadUergldering en waarom de door velen toch al te hoog di®" zich getr00st %eit van Vrijdag gezegd werd was voldoende t voo'r heTonder- Het belangrijkste agendapunt was on- bouwcomplex te" ontnemen. Die bouw houd van ee" Plantsoen, al zag het er getwijfeld het voorstel om over te gaan Srt Wlkomen het cachet van huis- nu al 1aar ult: da? de gemeente dat wel tot de bouw van 76 woningen, een ver- vestfng vanToud en arm" van mensen v00r el®en rekening zal nemen, zorgingstehuis en twee pensiontehuizen met i)Drees.steUn" en aanvulling door Weth0llder Van Sunaerland heeft ee- V°Er zita° twee" associaties van begrip- Maatschappelijk Hulpbetoon. sproken over een vestzak-broekzak-po- worden. Het is duidelijk dat men in Den die zo algemeen bekend zijn, dat Welke particulieren bouwer zal, nog utiek en daar zal het natuurlijk wel op deze tijd van huizennood allereerst op zii zich moeilTik laten scheiden.' De vóór er één steen gelegd is, uitrekenen neerkomen Het doet er weinig toe of woningverruiming en eerst daarna eerste is oud en arm" 'de tweede kerk welke strop hij hoogstens zal lijden als de gemeente direct dat plantsoen bekos- op. vervanging is aangewezen met uit- .n ai<; èr tehuizen "voor £een enkele huurder meer huur betaalt tigt of het door de huurder laat betalen, zondering dan van de zogenaamde cre- beiaarCen moeten kormui denkt men al- dan hij zelf vergoed krijgt. Wethouder met andere woorden het door Maat- peergevallen. lereerst aan zorg voor de behoeftigen en Coerts berekende het wel en het kan schappelijk Hulpbetoon laat bijpassen Er was inderdaad 'n verkiezingslucht- zndra bet heerin arm" in het geding de gemeente elk jaar 11.000 kosten en waar men toch ook weer bij de gemeen- je te ruiken, geen enkele fractie heeft komt worden voor'de verzorging of het nog ruim f 50.000 vor het verzorgings- te komt aankloppen. Het enige voordeel de consequentie van haar naar voren toezicht daarop allerlei kerkelijke orga- tehuis. bij dit bouwplan kan voor de gemeente gebrachte bezwaren durven of willen nisaties ingeschakeld Men moet maar De woningen welke er door vrij zul- zijn. dat zij patiënten die elders op haar trekken en wie in de raad voor een eens nagaan hoeveel godsdienstige rich- len komen beloven er ook niet veel te kosten „duur" verpleegd worden, naar philantropisch doel iets bereiken wil tingen er vertegenwoordigd zijn in het zijn omdat oude, behoeftige mensen het verzorgingstehuis laat overbrengen, zouden we willen zeggen: „haast u, stichtingsbestuur van dit nieuwe com- vaak bij kinderen inwonen of omge- maar het is duidelijk dat dit dan vol- want de dag der dagen nadert met rasse olex Men heeft de gemeente die het keerd en hun vertrek voor anderen komen het cachet verliest uitsluitend te schreden dat de wethouder zijn handen leeuwendeel zal moeten betalen na- geen verruiming geeft, terwijl zelfstan- zijn gebouwd om te worden geëxploi- weer in de broekzakken kan steken tuurliik niet kunnen uitschakelen maar dige woningen die deze behoeftigen teerd ten behoeve van de daarbij wo- zonder daarin iets anders te vmden dan het feit. dat thans ook de vakorganisa- verlaten zeker niet het summum van nende ouden van dagen. notities die op dreigende begrotmgs- tie vertegenwoordigd werd hebben ve- aantrekkelijkheid zullen hebben. tekorten wijten en hem tot zijn spijt len nog altijd niet goed kunnen verwer- Bovendien blijft het natuurlijk niet Wij hebben verbaasd gestaan over de ken_ bij deze strop van 60.000 per jaar, vrijgevigheid van de raadsleden voor- spaarzaamheid nopen tot het betrachten van de uiterste waren er aan gehecht" zei de politie rechter tegen de fabrieksarbeidster Kla- zina C. uit Oudorp. Klazina werkte in een wasserij in Alkmaar, waar zij heel wat van haar gading vond. Zij stal een grote hoeveelheid textielgocderen, zo dat haar directeur in enkele maanden tijds 600 schadevergoeding moest be talen. Klazina liep tegen de lamp toen zij zelf enkele gestolen goederen bij de fabriek liet wassen. Zij werd ontslagen en moest gisteren op het matje komen. De officier noemde het een ernstig misdrijf, dat helaas vrij vaak voorkomt. Hij achtte het dus van belang dat er streng werd opgetreden en eiste drie maanden gevangenisstraf. De politie rechter wilde echter eerst nog wat meer te weten komen over de levenswandel van deze verdachte en besloot daarom het onderzoek aan te houden voor het verkrijgen van verdere inlichtingen. Schulden CR was gistermiddag nog een tweede dievegge die haar zonden moest be lijden. Dat was de werkster Dirkje van V. uit Bergen. Bij haar werkgeefster nam ze twee keer een bankbiljet van 10.weg en toen haar mevrouw de proef op de som nam, verdwenen er nog eens een bankbiljet van 1.en een van 2,50. Toen Dirkje door de politie- aan de tand werd gevoeld, bekende ze in een ander werkhuis nog eens 13,50 te hebben weggenomen. Ze zou dit heb ben gedaan om haar schulden te kun nen betalen. De officier achtte dit soort diefstallen hoogst ernstig en requireer- de zes weken gevangenisstraf. De po litierechter zeide dat hem uit meerdere dingen was opgevallen, dat Dirkje sen vreemde mentaliteit heeft. Hij wilde daarom eerst nog een voorlichtingsrap port inwinnen. Te veel gedronken Ma twee glazen bier en zeven glaasjes jenever te hebben gedronken, stapte de Alkmaarder Oeds B. op 28 Maart op zijn fiets en reed naar huis. In de Metiusstraat werd hij echter aangehou den, waarna de bloedproef het vermoe den van de agent bevestigde. Overeen komstig de eis werd B. gisteren bij verstek veroordeeld tot 100.subs, veetrig dagen. Uitspraken TOHANNA S.-W. uit Alkmaar, die tij- J dens een ruzie een bij haar inwonen de oudere dame wat al te hardhandig had aangepakt, werd veroordeeld tot 15.- subs, negen dagen. De eis was 40.- subs, twintig dagen. De families V. en S. uit Egm-ond leven al geruime tijd met elkander in onmin. Dit is tenminste het geval met de beide vrouwen, want de wederzijdse mannen kunnen het best met elkaar vinden. Toch was één van hen, Dirk V., ook in het conflict betrokken geraakt. Hij spuwde namelijk juist op de grond toen mevr. S. passeerde en daar het wel duidelijk was wat hij hier mee bedoel de werd hij gisteren overeenkomstig de eis veroordeeld tot 6.subs, drie da gen. Over enkele weken zullen de fa milies V. en Sj. elkaar wederom voor de groene tafel ontmoeten, want inmid dels registreerde de politie te Egmond nieuwe explosies. Gerrit M. uit Schoorl, die na een woordenwisseling over een onbetaalde rekening zijn plaatsgenoot J. D. een klap had gegeven, werd bij verstek veroor deeld tot 30.- subs, twaalf dagen. De eis was f 40.- subs twintig dagen. De Alkmaarder Hendrik V., die een ruzie met de buren uit de wereld had willen helpen door krachtdadig op treden, zal eveneens aan zijn beurs mer ken dat hij de verkeerde weg bewan delde. Hij gaf twee buurmeisjes een klap en werd gisteren daarvoor veroor deeld tot 30.- subs, twaalf dagen. De eis was 40.- subs, twintig dagen. Ten slotte was er nog Cornelis J. uit Heiloo. die zich aan belediging had schuldig gemaakt. Op 6 April wilde hij een geldkwestie met iemand gaan re gelen, doch vóór dit te doen, had hij zich eerst moed ingedronken. Het ge volg was, dat er van het regelen weinig terecht kwam en het gesprek' ontaardde in een eenzijdige scheldpartij. J. herin nerde zich hier overigens weinig meer van. De politierechter veroordeelde hem tot 15.subs, vier dagen, nadat de officier 25.subs, tien dagen had ge- eist. ROEKELOZE JONGEMAN Een jongeman, die gisteravond te gelijk met de stadsbus de brug bij de Ridderstraat op wilde rijden, kwam daarbij in onzachte aanraking met het spatbord van de wagen. Hij werd te gen de brugpijler gesmakt en liep door het glas van zijn bril enkele hoofdwonden op. In het Centraal Zie kenhuis werd de roekeloze jongeman verbonden. Zijn vader heeft de scha de een ingedeukt spatbord aan de NACO vergoed. Het De Ring, waarb maar zijn aangesi waren vijftien ba: door de voorzitter Oudkarspel-Noord woord van welkom Utrecht, die een rekening en bala De voorzitter rede in grote tri ken in land- en ke in het algemeei gunstig is geweest al duurde het tot verschijnselen voor verbetering gaven daarvóór van ernst was de achteruitga aan goud en dev voltrok zich het de maand reeds 97 pet. gedekt doo: eind van het jaar lies aan goud en een gedeeltelijk tair-fiscale politiek bruik en de invest len, gedeeltelijk re toestand op Deze gunstige omi «iet verleiden tot latere moeilijkhede «uilen worden, m «aamheid te ster de welvaart van mate afhankelijk noodzakelijke uitvc Voorzichti verlening Voor de Boerenl zaak de liquiditeit den, zodat voorzicl king bij credietver tracht en propagani het aantrekken Boerenleenbanken Ven. Zij hebben sprong vooruit werkzaamheden men. Zij hebben de plattelandsbevol trouwen moet wori dat zij in het alger zaam kunnen blijve Mededeling wer ingekomen schrijver ser, een der directi trale Bank, die Ring dank zegde zijn 40-jarig jubile renleenbank te Ursi ven ontvangen, wa deeld, dat het lidm Ring werd opgezeg Ring Purmerend a: LIEIN heeft lang mei soort bromfiets weet wel: zo'n bijzo met iets bruljends. brullende' ding was ■versterkte in niet gevoel van eigenwt niet te klein was. N pret. Zijn zelfgevo een onherstelbare k Piet heeft zich oi aangemeten. Gistere zich voor de eerste weg. Het ding heeft Ten eerste brult het tweede maakt het daardoor ontwikkelt en een hogere snell wetenschap, dat Piet Maar wat hem de verteld, kan hij me dragen als uit eige ivijsheid. Hij doet lijker, omdat hij vc vriend mee op de De vriendschap gisteren uit. Wat en voor een menset is als een kaartenhv len. Door de hulpm Dat motortje Piet tegen Hein, tc nieuwe aanwinst Een log blok met t aan weerskanten. I ding. Opschieten? Je zult dat ei beet Heire van zich maal niks. Dat dit minste een motor, zien. Wedden, dat voorbijstuif tartte hulpmotorist. Top, zei zijn dit simpele woorc voor hem bestemde De laan voor he als strijdperk uitvi hebben we tenminst als dat geval van jo grijnsde Hein. De heren stelden start. Spanning, wi ledigde trots stred laten om de voorra werd als starter „drie" knalde door het werd overstemd gepruttel der moto de meest ervarene eerst weg. Hij waa winnaar. Toen Piet achter hem aan kt vaart, gaf, zijn rivaa rug en zei: „Zo, nu meekomen". Er verscheen een gelaat van de teget Pas maar op, c ken niet warm drc paar meter reden bi op. Toen morrelde ei, zei „Nu ga ik gooien" en schoot vooruit. Grote vlam uitlaat. In een mum zicht verdwenen. Kort voordat I aanvaarde punt be een daverend geloe zag zich met een w Ik ben nog mac omgereden, zei Piet meter kon jij met bijhouden. Een verpletterd sukkelde op zijn b Hij denkt nu over zoiets van drie lite

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2