LAATSTE NIEUWS )//e D Bromfieisleed KLEINE HANDELSADVERTENTIES cognacje De staat der Nederlanden en het beheer der N.V. Breedband Tweeduizend lammeren op de Texelse markt lucht gevierd VERVOLG STADSNIEUWS Ring van Boerenleenbanken „Alkmaar en Omstreken'' Het jaar 1951 was niet ongunstig Effectenbeurs staakt handel en notering Suriname acht het werk stuk onaanvaardbaar Ook prof. Boehm vraagt ontslag Geen bevoorrechting, geen belemmering Enorme drukte op de Groene Plaats NCRV maakte reportage Fantastisch, zo veilig als Diamant vet 't Bewijst dat niet-schuimend Dtamoiit inzuiver, krachtig vet is! maakt voedsel krachtig Koelhuisboter Gordijnrail, Te koop Nieuwe Dressoirs Uw eigendom Verse Meiboter „Sleutel-service" „ARVO" maakt het! Ontvangen Deze week Zeepieren UW GEBIT STUK? DINSDAG 20 MEI 1952 iken met bier op tafel en leden brood, hetgeen voor mwijzing was, dat er be- m Fokke Friemelaar, nog s in de buurt moest zijn. iok wel, want eensklaps iten het geluid van voet- de twee anderen hoorden en als aan de grond ge- ,.Nou zal je 't hebben" issaris op klagelijke toon. i gehecht" zei de politie- de fabrieksarbeidster Kla- ludorp. Klazina werkte in in Alkmaar, waar zij heel gading vond. Zij stal een Iheid textielgoederen, zo- ;cteur in enkele maanden hadevergoeding moest bc- i liep tegen de lamp toen e gestolen goederen bij de rassen. Zij werd ontslagen •eren op het matje komen. noemde het een ernstig helaas vrij vaak voorkomt. ;t dus van belang dat er opgetreden en eiste drie /angenisstraf. De politie- echter eerst nog wat meer nen over de levenswandel •daehte en besloot daarom k aan te houden voor het an verdere inlichtingen. Schulden ;ermiddag nog een tweede tie haar zonden moest be- as de werkster Dirkje van ;n. Bij haar werkgeefster s keer een bankbiljet van en toen haar mevrouw do om nam, verdwenen er nog ikbiljet van 1.en een oen Dirkje door de politie- werd gevoeld, bekende ze 1 werkhuis nog eens 13,50 ;gg_nomen. Ze zou dit heb- om haar schulden te kun- De officier achtte dit soort oogst ernstig en requireer- :n gevangenisstraf. De po oide dat hem uit meerdere opgevallen, dat Dirkje -en ■n talitéit hééft. Hi.i wilde t nog een voorlichtingsrap- :n. reel gedronken azen bier en zeven glaasjes hebben gedronken, stapte Ier Oeds B. op 28 Maart op reed naar huis. In de werd hij echter aangehou- de bloedproef het vermoe- agent bevestigde. Overeen- eis werd B. gisteren bij aordeeld tot 100.subs. Uitspraken S.-W. uit Alkmaar, die tij ruzie een bij haar inwonen- lame wat al te hardhandig akt, werd veroordeeld tot negen dagen. De eis was twintig dagen, nilies V. en S. uit Egmond ruime tijd met elkander in is tenminste het geval met ouwen, want de wederzijdse nnen het best met elkaar h was één van hen, Dirk V., conflict betrokken geraakt, namelijk juist op de grond 3. passeerde en daar het wel as wat hij hier mee bedoel- gisteren overeenkomstig de >eld tot 6.— subs, drie da- mkele weken zullen de fa- n elkaar wederom voor afel ontmoeten, want inmid- eerde de politie te Egmond losies. M. uit Schoorl, die na een seling over een onbetaalde n plaatsgenoot J. D. een klap n, werd bij verstek veroor- 30.- subs, twaalf dagen. De 0.- subs twintig dagen, kmaarder Hendrik V„ die net de buren uit de wereld helpen door krachtdadig op- sveneens aan zijn beurs mer- de verkeerde weg bewan- gaf twee buurmeisjes een rd gisteren daarvoor veroor- 30.- subs, twaalf dagen. De 40.- subs, twintig dagen, lotte was er nog Cornelis J. die zich aan belediging had maakt. Op 6 April wilde hij mstie met iemand gaan re- i vóór dit te doen, had hij moed ingedronken. Het ge- at er van het regelen weinig am en het gesprek' ontaardde nijdige scheldpartij. J. herin- hier overigens weinig meer itierechter veroordeelde hem subs, vier dagen, nadat de 5.— subs, tien dagen had ge- K.ELOZE JONGEMAN geman, die gisteravond te- de stadsbus de brug bij de it op wilde rijden, kwam onzachte aanraking met het an de wagen. Hij werd te- ugpijler gesmakt en liep glas van zijn bril enkele en op. In het Centraal Zie- erd de roekeloze jongeman Zijn vader heeft de scha- ingedeukt spatbord aan vergoed. De King, waarbij zeventien boerenleenbanken en de Coöp. Zuivelbank te Alk maar zijn aangesloten, vergaderde Zaterdagmiddag in het Landbouwhuis. Er waren vijftien banken met een of meer afgevaardigden vertegenwoordigd, die door de voorzitter, de heer Wijn, voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank Oudkarspel-Noord-Scharwoude, werden verwelkomd met' in het bijzonder een woord van welkom aan de heer Te Kolsté, inspecteur van de Centrale Bank te Utrecht, die een nadere toelichting zou geven op jaarverslag, verlies- en winst rekening en balans. Bij de Verkiezing van een be stuurslid- wegens - periodieke aftre ding van de "heer Van Ammers, direc teur van de Zuivelbank te Alkmaar, werd deze met algemene stemmen herkozen. Vrij uitvoerige besprekingen wer den gehouden n.a.v. een voorstel van het bestuur om tot een regeling te ko men inzake de plaatsvervangende kas sier bij de Boerenleenbanken. Het be stuur schatte het aantal. Boerenleen banken, waar zonder personeel naast de kassiér het werk verricht wordt, op ongeveer 350. Bij vacantie en/of ziek ten van de kassier is er dan meestal niemand, die goed in de werkzaam heden der Bank thuis is. Bij de Cen trale Bank zijn er dan wel een paar inspecteurs, die kunnen invallen, doch dat aantal is te gering. Een oplossing meende het bestuur te vinden, als elke Bank een bedrag van b.v. f 100 per jaar beschikbaar stelt, om daar mee een fonds te vormen, waaruit meer hulpkrachten, - door de Centrale Bank te leveren, voor dit werk vrij komen. Sommigen zagen meer heil in regionale regeling waarbij een of meer andere kassiers bij ontstentenis bij een bepaalde Bank als vervanger kunnen en willen optreden. Het re sultaat dér discussies was, dat aan de Centrale Bank een schrijven zal wor den gericht, waarbij zij wordt uitge nodigd maatregelen te treffen, die kunnen leiden tot een bevredigende oplossing. De heer Te Kolsté heeft daarna een uitvoerige toelichting gegeven op het jaarverslag, rekening en balans der Centrale Bank én daarbij enige nuttige wenken aan kassiers, bestuursleden en leden van de raad van toezicht ge geven. De cijfers bewezen wel, welk een belangrijke taak de Centrale Bank met haar 730 over het land versprei de locale Banken verricht in het be lang van het coöperatieve landbouw- credietwezen en daarmee aan de boe- ren- en tuindersstand. De voorzitter heeft in zijn openings rede in grote trekken de gang van za ken in land- en tuinbouw belicht wel ke in het algemeen genomen niet on gunstig is geweest voor het jaar 1951, al duurde het tot Augustus, eer zich verschijnselen voordeden, die hoop op verbetering gaven voor de crisis, die daarvóór van ernstige aard was. Groot was de achteruitgang van de reserve aan goud en deviezen, maar zeer snel voltrok zich het herstel. In de volgen de maand reeds was de invoer voor 87 pet. gedekt door de uitvoer. Op het eind van het jaar was het gehele ver lies aan goud en deviezen ingehaald, een gedeeltelijk gevolg van de mone- tair-fiscale politiek ten einde het ver bruik en de investeringen te beteuge len, gedeeltelijk ook door de onzeke re toestand op de grondstoffenmarkt. Deze gunstige ommekeer mag echter niet verleiden tot de mening, dat ook latere moeilijkheden wel overwonnen lullen worden, maar dienen tot waak zaamheid te stemmen, vooral omdat de welvaart van ons land in hoge mate afhankelijk is en blijft van de zo noodzakelijke uitvoermogelijkheden. Voorzichtigheid bij crediet- verlening. Voor de Boerenleenbanken is het zaak de liquiditeit in het oog te hou den, zodat voorzichtigheid en beper king bij credietverlemng wordt be tracht en propaganda gemaakt voor het aantrekken van spaargelden. De Boerenleenbanken moeten actief blij ven. Zij hebben na 1940 een grote sprong vooruit gemaakt, zodat de werkzaamheden sterk zijn toegeno men. Zij hebben het vertrouwen van de plattelandsbevolking en dat ver trouwen moet worden behouden, op dat zij in het algemeen belang werk zaam kunnen blijven. Mededeling werd gedaan van een ingekomen schrijven van de heer Vis ser, een der directeuren van de Cen trale Bank, die het bestuur van de Ring dank zegde voor de attentie bij zijn 40-jarig jubileum. Van de Boe renleenbank te Ursem was een schrij ven ontvangen, waarin werd meege deeld, dat het lidmaatschap van deze Ring werd opgezegd, om zich bij de Ring Purmerend aan te sluiten. UJË71V heeft lang met grote trots op een soort bromfiets rondgereden. U weet wel: zo'n bijzonder soort karretje met iets brulfends. op., hpf. voorwielDat brullende ding was zijn glorie. Het versterkte in niet geringe mate zijn gewoel van eigenwaardedat toch al niet te klein was. Nu is het uit met de pret. Zijn zelfgevoel heeft plotseling een onherstelbare knauw gekregen. Piet heeft zich ook een hulpmotor aangemeten. Gist eren vertoonde hij er zich voor de eerste maal mee op de weg. Het ding heeft zekere voordelen. Ten eerste brult het minder hard. Ten tweede maakt het meer toerenen daardoor ontwikkelt het meer „PK's" en een hogere snelheid. Dat is geen wetenschap, dat Piet van zichzelf heeft. Maar wat hem de leverancier heeft verteld, kan hij met veel verve voor dragen als uit eigen brein ontsproten 'wijsheid. Hij doet het te nadrukke lijker, omdat hij voelt, dat hij er zijn vriend mee op de kast kan jagen. De vriendschap is trouwens sinds gisteren uit. Wat hecht en sterk leek en voor een mensenleeftijd geschapen, is als een kaartenhuis in elkaar geval len. Door de hulpmotor. Dat motortje van jou is niks, zei Piet tegen Hein, toen hij zich met zijn nieuwe aanwinst op straat vertoonde. Een log blok met twee beschuitblikken aan weerskanten. En maar brullen dat ding. Opschieten? Ho maar. Je zult dat ei van jou bedoelen, beet Hein van zich af. Dat is nou hele maal niks. Dat ding van mij is ten minste een motor. Dat kan iedereen zien. x Wedden, dat ik je met dat et voorbijstuif tartte de nieuwbakken hulpmotorist. Top, zei zijn rivaal en stak met dit simpele woord het hoofd in de voor hem bestemde strop. De laan voor het ziekenhuis werd als strijdperk uitverkoren. Dan hebben we tenminste hulp bij de hand, als dat geval van jou uit elkaar vliegt, grijnsde Hein. De heren stelden zich op voor de start. Spanning, wantrouwen en be ledigde trots streden op hunne ge laten om de voorrang. Een straatjoch werd als starter aangewezen. Zijn „drie" knalde door de stille laan, maar het werd overstemd door het gebrul en gepruttel der motoren. Hein was als de meest ervarene in de rijkunst het eerst weg. Hij waande zich al over winnaar. Toen Piet zachtjes pruttelend achter hem aan kwtm, minderde hij vaartgaf, zijn rivaal een duwtje in de rug en zei: „Zo, nu kun je tenminste meekomen". Er verscheen een grote grijns op het gelaat van de tegenstander. Pas maar op, dat je beschuitblik ken niet warm draaien, zei hij. Een paar meter reden beide mannen gelijk op. Toen morrelde Piet even aan het ei, zei „Nu ga ik alle kleppen open gooien" en schoot als een straaljager vooruit. Grote vlammen spoten uit zijn uitlaat. In een mum was hij uit het ge zicht verdwenen. Kort voordat Hein het als finish aanvaarde punt bereikte, hoorde hij een daverend geloei achter zich. Hij zag zich met een wiellengte geslagen. Ik ben nog maar even een blokkie omgereden, zei Piet, Mijn zestig kilo meter kon jij met je twintig toch niet bijhouden. Een verpletterd man reed nee, sukkelde op zijn bromfiets naar huis Hij denkt nu over een zware motor, zoiets van drie liter De slachïveemarkt van Maandag Animo voor de kóeien was er meer dan genoeg. De hoge prijzen weerhou den de slagers echter van vlug kopen. Men blijft langer het marktterrein af zoeken naar een geschikt dier, dat, wat de prijs Betreft, even bij komt. Wij kwalificeren de handel dan ook als trekkend. Bij de kalveren was het vrijwel een zelfde situatie, ofschoon het verloop daar als matig kon worden aangeduid. Worstkalveren, afgeslacht eti uitge beend, noteren f 3 per kg en de zwaardere kalveren afgeslacht, van f 2.50—2.80 per-kg. De varkenshandel 'zette betrekkelijk vlot in. Men vroeg f 2.20 en kreeg f 2.18 per kg. Toen de aanvoer echter te overzien was', veranderde de situa tie. Men kocht liiet meer zo vlot, waardoor de prijzen daalden. Prijs verschil tussen de zware- en vlees varkens was er practisch niet. Alle dieren zijn uiteindelijk verkocht. Het verhandelen van varkens geschiedt te Alkmaar met korting op het levende gewicht. BLAUWE WEEK 1952 Men verzoekt ons opname van 'iet volgende. Van 19 tot en met 24 Mei wordt door het gehele land een z.g. Blauwe Week gehouden, georganiseerd door de samenwerkende Drankbestrij- dings Verenigingen van elke richting. Ook Alkmaar doet hieraan mede. Onder leiding van het Alkm. Drank- weer Comité ïyordt gecollecteerd .net intekenlijsten en op Zaterdag 24 Mei zullen bloempjes ten verkoop worden aangeboden. De opbrengst komt ten goede aan het oprichten en in stand houden van Consultatiebureaux en Sanatoria voor' Drankzuchtigen. Voor de bloempjesverkoop kan men nog dames en heren gebruiken. Men gelieve zich hiervoor aan te melden bij het gebouw Waakt en Bidt aan de Laat. Burgerlijke Stand Geboren: Tineke H., d.v. A. van der Laan en B. Spaans; Hendrik N., z.v. P. H. de Rover en M. Geusebroek; Ma rianne H„ d.v. J. B. van de Veen en A. Ens. Gehuwd: Pieter Ploeger en Afra de Boer. Overleden: Peter J. Bult, 6 jaar. GEEN VUILNISDIENST OP HEMELVAARTSDAG In verband met de Hemelvaartsdag zal er op Donderdag 22 Mei a.s. geen vuilnis opgehaald worden. Men wordt verzocht in de Donder dagse wijken -geen vuilnisemmers bui ten te zetten vóór Maandag 26 Mei a.s. BRIGADE KON. MARECHAUSSEE WEER COMPLEET De opperwachtmeester der Konink lijke Marechaussee P. Bierdrager, die sedert de tijdelijke öpheffing der plaatselijke brigade te 's Gravenhage was gedetacheerd, heeft het comman do dier brigade weer op zich geno men. NORMALE SLUITINGSTIJDEN De politie Verzoekt ons mede te de len, dat de winkels op Hemelvaarts dag normaal geopend mogen zijn, dus tot .7 uur 's avonds. Voor de café': geldt eveneens de -gebruikelijke slui tingstijd om 12 uur. TELEFOON VOOR U In de A.V.R.O.-uitzending „Telefoon voor u" draaide de omroepster mej Rosenfeld gisteravond ook het num mer van de heer I. Harder uit de Augustijnsteeg, Pierre Palla speelde op dat ogenblik „My Truly Fair" en de heer Harder bleek dat goed te hebben gehoord. (Ongecorrigeerd) Wegens uitspraak van Raad voor het Rechtsherstel Toen de beursbezoekers hedenmid dag de zaal van de effectenbeurs te Amsterdam betraden, troffen zij al daar aan een mededeling van het be stuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effec tenhandel), waarin de leden ervan in kennis werden gesteld, dat met ingang van heden, en tot nader order, het op maken en vaststellen van de dagelijkse prijscourant dopr de commissie voor de notering niet zal geschieden. Als motivering voor deze maatregel werd opgegeven de door de afdeling recht spraak van de Raad voor het Rechts herstel, Kamer te Amsterdam, gis teren gedaiule uitspraak betreffende de levering van een effect door LIRO (Lippmann Rosenthal Sarphatistraat) ingevolge aöresgeving en de uit deze uitspraak voortvloeiende consequen ties. (De Raad voor het Rechtsherstel, af deling Rechtspraak, heeft gisterochtend, uitspraak doende in een principiële zaak, beslist, dat bij levering van een effect door L.I.R.O. ingevolge adresgeving bij regelmatig beursverkeer, de verkrijging niet te goeder trouw is. De afdeling rechtspraak vernietigde daarbij de be slissing van de afdeling effectenregis tratie en veroordeelde de tegenwoordige bezitter van het stuk, het effect aan de gedepossedeerde terug te geven). De Ronde-Tafelconlerentie Naar wij vernemen, zou de Suri naamse delegatie ter Ronde Tafelconfe rentie heden een brief aan de voor zitter van de conferentie richten. Zijn wij wel ingelicht, dan zou in deze brief tot uiting komen, dat men het nieuwe werkstuk in zijn huidige vorm onaan vaardbaar acht. Ook professor Franz Böhm, leider van de Westduitse delegatie voor de besprekingen der Duitse herstelbetalin gen aan Israel, heeft kanselier Ade nauer om ontslag gevraagd, omdat naar zijn mening in de huidige omstandig heden geen bevredigende oplossing van het herstelbetalingsvraagstuk mogelijk is. Böhm verklaarde het niet eens te zijn met de leider van de Duitse dele gatie voor de herstelbetalingsbespre kingen te Londen, Abs, dat het gevn van voorrang aan de Israëlische eisen zou leiden tot mislukking van de Lon- dense besprekingen. Zijn plaatsvervanger Küster is gis teren reeds afgetreden. Alkmaarse schaakclub VVV De wintercompetitie bij V.V.V. is ge ëindigd en wel met de volgende resul taten Hoofdklasse, 13 deelnemers: le en 2e W. Kwak en E. J. Kayser beide met 8V2 p.; 3e en 4e D. Appel Jr. en drs. P. Vree ken beide 8 p.; J. Veis en N. Termaat degraderen met 21/2 en 3 p. Eerste klasse, 10 deelnemers: le en 2e R. Leddy 7 p. en A. W. Tegel 6V2 p. Deze spelers promoveren. D. Appel Sr en J. de Ruiter beide 2Vs p., degraderen. Tweede klasse, 13 deelnemers: le A. Schaaps IP/2 p.; 2e H. Dagelet 8V2 p. Deze spelers promoveren. P. Groenenberg en F. Bosch met 3 en 3Vs P- degradéten. Derde klasse, 15 deelnemers: le mej. C. Bouwman 11 p.; 2e P. Holzmann 9Vs p. Deze spelers promoveren; J. v. Eke- ren 3 p. en P. Genee 21/2 p. degraderen. Vierde klasse, 14 deelnemers: R. Faber met IOV2 p. en B. Veltman met 9 p. pro moveren. Randers laatste wedstrijd werd een 30 nederlaag Het was maar goed dat Randers de punten niet meer nodig had, want in deze laatste wedstrijd waren zij tegen De Rijp niet opgewassen. De thuisclub was regelmatig iets actiever wat haar dan ook een verdiende overwinning bracht. Met de doelwisseling hadden de Randers een 20 achterstand. Daar na werden pogingen gedaan om deze in te lopen. De gastheren dachten er echter anders over en wisten zelfs de voorsprong te vergroten. Hierna hadden beide partijen hun kruit verschoten, en ging de wedstrijd als de bekende nachtkaars uit. Een zeer zwaar seizoen heeft Ran ders achter de rug. Men zal zich nu terdege op het komende seizoen moeten gaan voorbereiden, aangezien het ze ker niet minder zwaar zal zijn. PURMERENDER MARKT PURMEREND, 20 Mei. De aan. voer van runderen beliep hedenmor gen ongeveer zeshonderd stuks, waar onder nog al heel wat vette koeien en alreeds enige landkoeien. Door de grote aanvoer was de handel stug: de prijzen werden lager. In de vroegte ging het nog wel, maar later op de morgen werd de handel bepaald zeer stug. Ook voor gelde koeien bestond minder vraag. De stemming was voor verse koeien zeer stil. Ook naar scha pen was veel minder vraag. Er was een groot aanbod van lammeren maar noch voor weidlammeren noch voor slachtdieren bestond veel vraag. De prijzen van de afgelopen week wa ren blijkbaar te hoog. Bij de nuchtere kalveren kreeg men eenzelfde beeld. De prijzen voor slachtkalveren waren iets lager, die voor fokdieren daalden sterk, meer door de zeer geringe vraag Vette varkens deden in de vroegte door het kleine aanbod goede prijzen De inzet was ongeveer f 2.20. Doordat het aanbod nogal aanhield, zakte de prijs later iets in. Het aanbod van biggen was niet zo groot, maar de prijzen bleven vrij vast ondanks de stugge stemming. Rede van minister Van den Brink voor aandeelhouders Prof. dr J. R. M. van den Brink, de minister van Economische Zaken, heeft gisteren op een vergadering van aan deelhouders der N.V. Breedband te IJ- muiden uiteengezet, wat de Staat der Nederlanden er toe heeft gedreven, ka pitaal te heieggen in deze nieuwe on derneming van de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en welke taak hij heeft t.a.v. de bedrijfsvoering. Spr. begon met kort in de herinne- ring terug te roepen, waarom de staat indertijd is overgegaan tot exploitatie van de Staatsmijnen. Toen is de vorm van het staatsmijnbedrijf gekozen, thans zou waarschijnlijk die van een N.V. de voorkeur verdienen. Bij de Breedband lag de situatie echter geheel anders. De minister oefent in Breedband geen andere macht uit, dan die hij ais ver tegenwoordiger van de grootste aan deelhouder, de staat, ingevolge de be palingen vervat in het Wetboek van Koophandel en de statuten heeft. Con creet berust de macht bij de algemene vergadering van aandeelhouders, die daarbij gebruik maakt van een college van vertrouwensmannen, de raad van commissarissen. In het bijzondere geval van Breed band kan de minister rechtstreeks ten hoogste een derde van het aantal com missarissen benoemen, waardoor sta tutair is vastgesteld dat „Hoogovens" op een verantwoorde wijze in de raad is vertegenwoordigd. Aan de vertegen woordiger van de grootste aandeelhou der, de Staat der Nederlanden, zijn nog enkele bijzondere bevoegdheden verleend, n.l. bij de beoordeling van de deelnemingen van Breedband in andere vennootschappen, bij de uitgifte van nog niet geplaatste aandelen en stor tingen op reeds bij de oprichting ge plaatste aandelen, bij de benoeming van gedelegeerd commissarissen en bij d ebesluiten tot wijziging der statuten en ontbinding dpr vennootschap. Bij het beleid van de overheid met betrekking tot het bedrijf, als hoedster van het algemeen belang en als deel neemster in het bedrijf, alsmede de verhouding van de directie tot de overheid in haar tweeledige functie wees de minister er op, dat er in ma terieel opzicht van geen verschil spra ke zal mogen zijn tussen Staatsmijnen en Breedband. Geen verschil De overheid heeft zich wat de Staats mijnen betreft te onthouden van maat regelen en aanwijzingen, die de direc tie zouden nopen van een zuiver com merciële bedrijfsvoering af te wijken, terwijl zij voorts heeft zorg te dragen, dat alle maatregelen worden genomen, die de directie in staat stellen de com merciële bedrijfsvoering te handhaven. Omgekeerd heeft de directie der Staatsmijnen tot plicht al datgene te doen, wat een commercieel beleid waar borgt. Zij mag dan ook geen beroep doen op bijzondere bescherming door de overheid en om maatregelen ver zoeken, die het bedrijf in vergelijking met particuliere bedrijven een bevoor rechte positie verschaffen. Bij de behandeling van de ontwerp- machtigingswet t.b.v. Breedband in de Staten-Generaal werd van verschillen de zijde de vrees uitgesproken, dat de regering wel eens een beschermende politiek met betrekking tot Breedband zou kunnen gaan voeren. In het voor lopig verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd zelfs opge merkt, dat de regering wel eens ge neigd zou kunnen zijn spoediger naar handelspolitieke wapens te grijpen, dan wanneer zij niet geïnteresseerd zou zijn. In de Memorie van Antwoord werd hier tegenover uitdrukkelijk gesteld, dat het beleid, door de regering te voe ren op handelspolitiek gebied, niet zal worden beïnvloed door de mate waar in de staat in de betrokken onderne ming is geïnteresseerd. Dat is in het verleden ook nimmer gebeurd. Een consequente doorvoering van de hierboven geschetste politiek heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat Staatsmijnen en Hoogovens hun huidige positie hebben verworven. De minister verklaarde tenslotte van mening te zijn, dat in de voor Breed band gevonden juridische vorm, als mede in de samenwerking Hoogovens- Breedband en in het feit, dat de direc tie van Hoogovens tevens directie van Breedband is, alle voorwaarden aan wezig zijn om het bedrijf een gezonde commerciële basis te geven. Commissarissen Als definitieve commissarissen wer den ter vergadering aangewezen de heren: prof. dr. P. P. van Berkum, A. C. de Bruyn, C. J. baron Collot a'Es- cury. ir. F. Q. den Hollander, mr. F. J. J. C. M. van Meerwijk, G. M. Neder- horrt en J. F. Posthuma. Tevens is bekend gemaakt, dat de minister, con form de s.tatuten, rechtstreeks tot commissaris heeft benoemd de heren: prof. dr. P. B. Kreukniet, dr. A. Win- semius en A. F. Bronsing. ALKMAAR, 19 Mei. Bloemkool' I 38 —52 en II 18—35; spinazie: I 21—42 en II 8—20; sla: I 4,50—8 en II 2—4; pos telein 818; andijvie 27—49; radijs 7 12,50; rabarber 7,5013,50; bospeen 43— 52; prei 8—13,50; soepgroenten 213; pe terselie 3,507. PLAATSING van deze stukken beter kent niet, dat de redactie met de in houd instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. De brand in Huiswaard De brand in Huiswaard heeft twee gezinnen en de heer Moeyes uit Alk maar ernstig gedupeerd. Deze gezinnen raakten hun inboedel kwijt, maar de heer Moeyes. Kooltuin 12, bovendien zijn broodwinning. Een auto, een paard en een wagen met rietmeubelen gingen in de vlammen verloren en daarmee de spaarcentjes van de getroffene. Velen kennen de heer Moeyes als iemand, die dag en nacht in de weer was om vooruit te komen. Al deze arbeid is nu met één slag vernieiigd. Men zal zich afvragen, waarom hij en de anderen zich niet hebben verze kerd, maar uit mijn informaties is ge bleken, dat zij zich hiervoor wel alle moeite 'hebben getroost. Aan één gezin is het slechts gelukt de verzekering af te sluiten. Voor verschillende doelen zijn in Alkmaar inzamelingen gehou den. Zou Alkmaar zich ook in dit ge val niet van zijn goede zijde willen laten zien om deze mensen, die buiten hun schuld de dupe zijn geworden, te helpen? W. J. Davidzon. De Alkmaarse slagersvereniging, die zich ook het lot van de heer Moeyes aantrekt heeft een aantal adressen verzameld, waar men zijn giften voor het slachtoffer van de brand kan deponeren. Het zijn: de heer J. Blaauboer, Blaeustraat 9, tel. 5975, giro 307331; slagerij Gebr. Groot, Langestraat 28, tel. 2292; slagerij G. de Wit, Magda- lenenstraat 6, tel. 2419. Red. Door het prille groen van vele forse iepen wierp de morgenzon gisteren duizenden lichtvlekjes op het levendige gewoel op de Groene Plaats. In vele tientallen hokken stonden de lammeren de hoop van de schapenboer lagen rose biggetjes, en aan de touwlijnen keken lome koeienogen nieuwsgierig rond. De lammeren blaatten, keken onwennig rond, beangst voor het rusteloze be wegen en het drukke lawijt de tegenstelling met de stille groene weide was ook wel uitermate sterk. Aan de kant van de Einnenburg poogden verscheidene agenten het ver keer te ontwarren en vlottend te hou den. Marktkooplui bouwden hun stands op. De schooljeugd en een enkele vroe ge, vreemdeling, liep overal in de weg. Maar tassen tien en twaalf uur was alles volop in bedrijf. Je hoorde loven en bieden. De verkopers liepen speu rend en tastend rond, marktkooplui prezen hun waren aan en landbouw machines werden gedemonstreerd. Mannen met verfpot en kwast sjouw den tussen onwillige lammeren rond om de verkochte dieren te merken met het teken van de nieuwe eigenaar, en de kellners kwamen handen te kort om alle dorstige klanten te bedienen: de boeren en zakenmensen binnen en de touristen op het terras, buiten. Palingboeren roemden hun vette waar, een standwerker verkondigde de onmisbaarheid van zijn glazen zwaan vaasjes en de schilder, die een stuk straat voor het raadhuis had volgezet met zwaaromlijste stukken beschilderd doek, bood als aantrekkelijkste recla me: garantie op de lijst! De geluidswagen van de NCRV stond midden in het gedrang en heeft zeker een kataphonie van geluiden op de band vastgelegd. Op het terras van hotel Texel laneerden mannequins in fleurige zomertoiletjes. Zo was het beeld van de Texelse lammerenmarkt. In de namiddag keer de weer de landelijke rust tussen de oude gewelfjes en werd het weer tijd voor verhalen „onder de pomp". Ruim tweeduizend toekomstige wol leveranciers wachtten hier op hun be stemming en wisten niet, dat elke keer dat de boer met soms uitdagende, soms met een man in een lange grauw-gele jas, over hun lot kon worden beslist. Spoedig zouden zij dan weer in de kar worden geladen, blatend terugkeren naar huis, naar de malse, lokkende weide, of gebracht worden naar de ha ven te Oudeschild. En daar gaan ze in de schuit, in het ruim, waar spoedig een temperatuur heerst als in een tropische broeikas. En als dan de dieren enkele dagen later in Leiden of Purmerendweer op de markt staanj" cfan is hét prille wit ver dwenen en zegt de kenner, wijzend op een groepje wat bruinige, doorvoede lammeren: „Texels wolyee". Handen vol werk. Bijna 2100 lammeren kwamen er dit jaar op de eerste markt. Vorig jaar slechts 950. Aangelokt door de hoge verwachting? Maar het was ook een zachte winter en een goed voorjaar en last but not least het wordt langzamerhand droog, want nog steeds wil de regen niet vallen. Wagen na wagen reed gistermorgen door de Park straat aan. De marktmeesters en de keuringsambtenaar (rotkreupel) had den de handen vol, zo zelfs dat Piet Spigt niet aan het draaien van een sigaretje toe kon komen. UITSLUITEND VOOR ZAKENLIEDEN Prijs: 4 gedrukte regeis, grote kop inbegrepen, 1.50, e ke regel meer 0.30 - Kopy minstens I dag tevoren Vlam in de pan? Onmogelijk als U bakt of braadt met Diamant. Nóóit geschuim, nóóit gespat - 't bewijs van volmaakte zuiverheid. En door z'n zuiverheid is Diamant ook extra krachtig, smakelijk. Daarom neemt U 't stééds D 35.UJ.54 Plaatsing elke Dinsdag en Donderdag 1.98 per pond. H. Meyroos, Schoutenstraat. Voor gedistilleerd per fles, groot en klein moet U bij P. A. N. DE BOER in de Wildemanstr. zijn! Oude jenever 6.43 per liter Brandewijn 6.18 per liter Jenever 6.08 per liter Citroen jenever 5.64 per liter per Meter 85 cent. Gordijn spiraal, plastic, per meter 40 cent. Fa. Houwing, Bergerweg 24 t.o. de Ambachsschool. een goed lopende Sarolea Motor voor 350. Motorhandel Nlc. Ruiter, Dük 22, Alkmaar. Tel. 3915 K 2200. en stoelen gaan weg tegen 2e handsprijzen. Meubelhuis, Kooltuin 5. voor 49.53 een Philips electr. scheerapp. Te beta len 10.53 vooruit en 26 weken 1.50, Fa. Gebr. Kaal, Houttll 48, Alkmaar, 2.10 per pond. H. Meyroos, Schoutenstraat. Beter, goedkoper en met garantie. Spoorstraat 87, by het Station. Fabriceren, repareren, sly- pen, draaien, boren, kotte ren van het kleinste onder deeltje tot het fijnste in strument. Sint Paneras. Telefoon K 2267470. „Brabantia" Bloemgieters. Fa. T. Wolzak, Mlent 20. Telefoon 2206. de allerfynste stoofpaling a 0.75 p. pond. Gratis schoongemaakt. v. d. Stok's Paling- en Zeevishandel, Hekelstr. 33, Alkmaar. Telefoon 3195. Eigen Palingvlssertj. alle dagen verse, ruime voorraad voor Hemel vaartsdag. Groot Nieuwland 18. Rep. onder volle garantie. Vandaag gebracht, morgen klaar. Nieuwpoortslaan 127,

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3