Aanslag in Den Haag in verband gebracht met zaak-Westerling Drie Westelijke ministers in Bonn Vijand in.Korea in staat tot gasoorlog Nieuwe aggressie in Verre Oosten? Twee Meteor-straaljagers van de basis Leeuwarden verongelukt Noord-Afrikanen maken ernstige rel in Frankrijk Deel van de vissers verwerpt de beschikking inzake de lonen De directie Spoorwegbouwbedrijf maakte ernstige fouten Zaterdag 24 Mei 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,149e Jaargang No. 122 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Gaande en komende SHAPE-commandant „Lliileverings"'dossier lag in de safe van Hoge Commissariaat Lt.-kolonel Harjono maakt het goed Piloten w o. Lt Eecen uit Bergen omgekomen Tientallen gewonden, veel schade aangericht Kwestie om Algerijns nationalistenleider Toch wordt er niet gestaakt; haringrace gaat door Grote verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden Oorzaak van vliegramp bij Frankfort onbekend Beverplaag op Flakkee Geen debai met socialisten Bondsdag over verdragen in De E.V.G. zal vijftig jaar duren Ontmoeting in Alkmaar Huizen gebouwd en gekocht zonder machtiging OVERVAL OP POSTAUTO TE LONDEN Drie personen ontslagen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COUBANT TARIEVEN: Advertenties Iff ct. per m.m. Familieberichte!. 20 ct. p.m.m. Vraag «n Aanbod talleen 2e hands goederen) tot 15 woor den L-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 IN Indonesische en ook in Nederlandse justitionele kringen vermoedt men, O dat er verband bestaat tussen de moordaanslag op de Indonesische militaire atta ché in Den Haag luit.-kolonel Harjono en het uitleveringsverzoek van Indonesië inzake oud-kapitein Westerling. In het huis van de attaché logeerden n.l. diens schoonvader, mr Besar, die onlangs met papieren over de zaak-Westerling uit Indonesië naar Nederland is gekomen alsmede mr Abimanju, secretaris van het Indonesische ministerie van Justitie, die geheel op de hoogte is van het uitle veringsverzoek. Men herinnert zich, dat de beide daders de attaché naar „de papieren" vroegen. Bovendien is gebleken, dat een van hen een speldje droeg van de Republiek der Zuid-Molukken, waartoe men o.a. Ambon rekent. Be doelde papieren waren op het ogenblik van de aanslag echter elders n.l. in de safe van het Hoge Commissariaat van Indonesië. gitimeerde, zijn door de politie vinger afdrukken gevonden. De daders had den het tijdens hun vlucht weggegooid. De militaire attaché, die in Surabaja werd geboren en acht en twintig jaar is, maakt het goed. Een dezer dagep LIET huis van luit.-kolonel Harjono n wordt thans door de politie be waakt. Op het teruggevonden rijbe wijs van de attaché, waarmede deze zich op verzoek van de beide mannen die beschaafd Nederlands spraken, le- Gen. Eisenhower ontving Woens dag een nieuwe onderscheiding, welke door min.-president Pinay overhandigd werd. Links van de generaal minister Pleven. Generaal Ridgway: Een jaar geleden wensten de com munisten werkelijk vrede in Korea, omdat zij het „hard te verduren had den" en omdat zij dachten aan de con ferentietafel een gemakkelijke over winning te kunnen behalen, zeide ge neraal Ridgway gisteren te Washington Voorts verklaarde hij zich niet aan speculaties te willen overgeven of de communisten in Korea al dan niet tot een gas- of een bacteriologische oorlog zouden, overgaan. Hij geloofde wel, dat zij daartoe bij machte waren. De genees kundige diensten van de Ver. Naties zouden de gevolgen van een dergelijke oorlogvoering echter binnen zeer korte tijd onder de knie kunnen hebben, al dus Ridgway. Voorts verklaarde de generaal, dat sommige krijgsgevangenen op Korea in afdelingen, waari fanatieke communis ten de overhaner hadden, waren gedood wegens oppositie tegen de communis tische leer. „Verscheidene malen zijn 's morgens vroeg buiten de gevangenis poorten lijken van gevangenen gevon den, die klaarblijkelijk door hun mede lotgenoten waren opgehangen". Naar thans bekend wordt hebben de Ver. Staten tien dagen geleden een waarschuwing gezonden aan de zestien landen van de V. N. met strijdkrachten in Korea, om op hun hoede te zijn Voor mogelijke nieuwe „communistische agressie in het Verre Oosten". Gen. Ridgway is in New-York aangekomen, alwaar hij president Truman heeft bezocht, alvorens naar Europa te reizen om het S.H.A.P.E.-commando op zich te nemen. De generaal tijdens een interview. Links van hem staat zijn echtgenoot en rechts zijn 3-jarige zoon Matthew. Twee Meteor-straaljagers van de basis Leeuwarden zijn gisteren neerge stort, de een 's morgens in de Wadden zee, het andere 's middags in de bossen bij Austerlitz in de provincie Utrecht. De piloten van beide toestellen, de 25- jarige tweede luit. vlieger G. R. Eecen uit Bergen (N.-H) en de luit. vlieger Van de Berge uit Bussum kwamen daarbij om het leven. In Charleville in Noord-Frankrijk is het gisteren tot een gevecht gekomen tussen 800 demonstrerende Arabieren en politie. Ongeveer 30 politiemannen en Arabieren werden gewond, 50 Ara bieren werden aangehouden. Vele win kelruiten sneuvelden en een aantal auto's werd beschadigd. De Arabieren demonstreerden voor de vrijlating van de Algerijnse nationalis tenleider Messali Hadj, die in Frank rijk een gedwongen verblijfplaats toe gewezen heeft gekregen. De politie- commandant van Charleville werd twee maal met een mes in de buik gestoken Te Montbeliard kwam bij een bot sing een Noord-Afrikaan om het leven en werden tien Noord-Afrikanen en vijf politiemannen gewond. De ongere geldheden hier begonnen toen de de monstranten stenen gooiden naar de politie, waarop deze antwoordde met traangasbommen. Te Harnas bij Lens in Noord-Frank rijk is eveneens een aantal personen bij demonstraties van Arabieren ge wond. Tweehonderd Noord-Afrikanen kan telden een politieauto. De zeven inzit tenden werden afgeranseld. Van drie hunner is de toestand critiek. In Le Havre is een politieman in de rug ge stoken. In Marseille zijn 70 Noord- Afrikanen aangehouden, omdat zij wei gerden door te lopen. In de provincie Lotharingen staakten de Noordafri- kaanse mijnwerkers. In verschillende steden hielden zij betogingen, die zon der incidenten verliepen. Ook in het kolenbekken van Cevennes in Cen- traal-Frankrijk is gestaakt. Het eerste toestel keerde van een z.g. weervlucht boven de Waddenzee naar zijn basis Leeuwarden terug. Om kwart over twaalf slaagde de reddingboot „Brandaris" er in met een dreg het wrak te vinden. Verschillen de andere reddingsboten waren even eens om zo nodig hulp te bieden uit gevaren. Ook een visser uit Harlingen, die het vliegtuig om half elf op een af stand van vijfhonderd meter van zijn schip in het water terecht zag komen, spoedde zich naar de onheilsplaats. Het tweede toestel was voor een for- matievlucht van het vliegveld Soester- berg opgestegen. Om kwart over twee stortte het neer. Er ontstond nog een kleine bosbrand, die door in de buurt toevallig oefenende mariniers kon wor den geblust. DODD EN COLSON GEDEGRADEERD De twee Amerikaanse generaals Fran- ciss T. Dodd en Charles F. Colson, die bij de recente gebeurtenissen in het krijgsgevangenenkamp der V.N. op het eiland Koje in Zuid-Korea verwikkeld waren ,zijn gedegradeerd en teruggezet tot de rang van overste. zal hij het ziekenhuis kunnen verlaten en zijn voorgenomen reis naar Wenen volgende week normaal maken. Westerling en de aanslag CEN woordvoerder van het Indonesi- sche ministerie van Voorlichting zeide gisteren, dat zijn regering het gebeurde hogelijk betreurde. Hij meen de, dat de bedrijvers van de aanslag militairen of gewezen militairen zou den zijn geweest, gezien het feit, dat zij trachtten hun „slachtoffer" tegen de muur te plaatsen. Mr A. G. Veldhuis uit Naarden, die Westerling na diens arrestatie voor de Amsterdamse rechtbank terzijde heeft gestaan, heeft verklaard, dat hij Wes terling veel te verstandig acht om zich met een „dwaasheid" als deze moord aanslag bezig te houden. Hij vond het ook niet aannemenlijk, dat aanhangers van Westerling iets met de aanslag uit staande hebben. „Zij zijn veel te goed gedisciplineerd". De christelijke en de moderne vak organisatie hebben zich gisteren in spoedvergaderingen beraden over de inhoud van de beslissing van Rijks bemiddelaars in het loonconflict in de haringsvisserij. Het bestuur van de Centrale Bond van werknemers in de Transportbedrijven had een resolutie ingediend, waarin werd uitgesproken, dat er diende te worden onderhandeld over een collectieve arbeidsovereen komst op basis van de afgekondigde regeling. Deze werd met 268 tegen 333 stemmen verworpen. Echter zal de sta- Rapport van commissie van onderzoek verschenen Een uit drie man bestaande Ameri kaanse commissie van deskundigen, die samen met Nederlandse officials een onderzoek heeft ingesteld naar de ondergang van de DC-6 „Koningin Ju liana" van de KLM nabij Frankfort op 22 Maart j.l. heeft medegedeeld, dat zij geen oorzaak voor deze ramp heeft kunnen vinden. Zij zal misschien het onderzoek hervatten, wanneer de ste wardess Truus Gautier voldoende her steld is om te kunnen worden ver hoord. De commissie deelt in haar rapport mede, dat een radiografisch rapport, dat enkele minuten voor de ramp door de bestuurder had moeten worden uit gezonden, niet is ontvangen. Ook heeft het toestel op abnormaal geringe hoogte gevlogen gedurende de enkele momen ten voor de ramp, waarop het kon worden waargenomen. De beverplaag in de omgeving van Herkingen op het eiland Flakkee schijnt zich nog steeds uit te breiden. Deze uitheemse dieren, losgelaten door een naar Canada vertrokken emi grant, worden in steeds wijder omtrek van de aanvankelijke vindplaats ge signaleerd. Ook heeft men reeds nes ten met jongen gevonden. Enkele exemplaren werden reeds gedood. HE drie Westelijke ministers zijn Vrijdagmiddag en -avond op het vliegveld u Wahn bij Bonn aangekomen. Acheson kwam als eerste in president Tru- mans vliegtuig „Independence". Eden kwam een half uur later en Schuman arriveerde eerst in de avonduren. Op het vliegveld, dat voor kort nog slechts bij de Britse luchtmacht in gebruik was, wapperde de vlag der Duitse Bonds republiek naast Stars and Stripes, Union Jack en Tricolore. In lange auto colonnes reden de hoge gasten door de dorpen rond de Westduitse hoofdstad naar de residenties der Hoge Commissarissen. De minister van Binnenlandse Zaken der Bondsrepubliek, dr Robert Lehr, heeft grootscheepse voorbereidin gen getroffen, om de ondertekeningen van het Duitse verdrag op Maandag een feestelijk karakter te geven. Hij heeft zelfs de landelijke besturen gevraagd de schoolkinderen vrtf te doen geven. WHANNEER de drie ministers een paar uren vroeger in Bonn waren aan gekomen, hadden zij zich in de Bonds dag ervan kunnen ovartuigen. welk een hartstochtelijk verzet in deze beslis sende 6 /gen tegen het verdrag opsteekt. De oppositie (socialisten) heeft, zoals verwacht werd, geen kans gekregen om ter elfder ure een deba* over de verdragen te forceren. De regerings partijen lieten alle argumenten rustig langs zich heen gaan en lieten tenslotte door een van hun mannen zeggen, dat zij erbij bleven dat pas na de onderte kening het woord aan het parlement zou zijn. De meerderheid wees de opening van een debat af, nadat de so cialisten Ollenhauer en Arndt de Bondsdag hadden getart te bewijzen „dat hij de vertegenwoordiger van het volk is". De socialisten, die steeds getracht hebben .bij hun actie tegen de verdra gen zich van de communisten te distan- cieren, worden thans door de regerings partijen op de heftigste wijze ervan beschuldigd, dat zij zich „practisch met de door Moskou geleide communisten" in één front hebben geschaard. Overeenstemming De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft gisteren te Straatsburg voor zijn vertrek naar Bonn verklaard, dat over de tekst van het Europese Verdedigingsverdrag over eenstemming is bereikt. „Wat betreft de Europese Verdedigings Gemeenschap hebben wij onze werkzaamheden defi-' nitif beëindigd". Hij deelde verder mede, dat de kwes tie van de geldigheidsduur van het ver- drag is opgelost, doordat men 't eens >s geworden over een periode van 50 jaai onder voorwaarde, dat indien 't Atlan tisch Pact eerder zou aflopen, er ove» leg gepleegd zal worden over de nieu we toestand. king niet worden voortgezet. Evenmin zal de vakbond echter het initiatief nemen tot onderhandelingen over een CAO. Ook de Christelijke Bond is met de voorstellen accoord gegaan. Zij zul len eveneens uitvaren. De Centrale Bond heeft de beschik king niet kunnen aanvaarden, omdat deze niet tegemoet kwam aan alle door de vissers gestelde eisen. Niettemin zijn de verbeteringen zeer aanzienlijk. Het garantieloon van de vissers is ver hoogd van f 41 tot f 50 per week. De uitkering zal geschieden in drie pe rioden. De vissers zullen voortaan ook in aanmerking komen voor de betaling van looncompensaties boven het vast gestelde bedrag. Er is een vaeantle- regeling ingevoerd een dag per ge varen volle maand een vacantie- toeslag verplicht gesteld van een hal ve dag loon voor elke voile vacantie- dag, een aanmerkelijke verbetering van de ziektegeldregeling. De vloot zal hedenmiddag na drie uur uitvaren. In de nacht van Zondag op Maandag zal dus niet worden ge vist en de schepen zullen pas na Maandagmiddag aan schot gaan. Het merendeel van de vloot zal trouwens pas Maandag bij gunstig tij uitvaren. De haringrace voor de schepen, die vandaag en Maandag zee zullen kiezen, gaat normaal door. Zoals bekend ontke tenen de bemanning van de Neder landse haringschepen ieder jaar een sportieve strijd om de premie, die de gemeente Velsen heeft beschikbaar ge steld voor de logger die de eerste haring aan de vaste wal brengt. De Pan American World Airways heeft de lijndienst New YorkAmster dam in verband met de staking in de Amerikaanse olie-industrie tijdelijk doen vervallen. MEN kan zich in een tijd als de onze wellicht met reden afvragen wat mensen denken te bereiken, die als een der belangrijkste doelen van hun vereniging hebben gesteld het bevorde ren van wederzijds begrip door het leg gen van contacten tussen jonge mannen, van uiteenlopende overtuiging, beroep en nationaliteit. Maar wie gewend is met aandacht rond te zien in de wereld van het Westen, waarin zogezegd een heid van denken en doen zouden moe ten heersen, zal onmiddellijk tot de overtuiging komen, dat nationaal en internationaal samengaan volgens een zelfde principe wel degelijk voor de wereld van vandaag en voor die van de toekomst van het grootste belang is. De Nederlandse Tafelronde, die giste ren en vandaag in Alkmaar de alge mene jaarvergadering houdt, is zulk een wijdgedachte organisatie van jonge mannen, die in het bedrijfsleven, in vrije beroepen of in een tak van over heidsdienst een leidende functie heb ben. Zij is in ons land nog niet bij zonder oud. Zij werd in 1946 uit Enge land geïmporteerd, uiteraard mede rrat de in die dagen sterker dan ooit ge voelde behoefte om ieder op eigen wijze mede te werken aan het culti veren van een samenwerking in één volk en van de volkeren onderling, omdat zonder twijfel een van boven af gedecreteerde coöperatie geen zin heeft, indien zij niet leeft in de indi vidu zelve. HE gehele werkwijze van de 38 in ons land bestaande Tafels is gericht op het bereiken van een betere verstand houding .waarbij van de persoon wordt uitgegaan. Want, nietwaar, de Tafel ronde schrijft in haar vaan: een hoge opvatting van het eigen beroep; respect voor andere beroepen, goed staats- burgerschap; zaken, die niet met kracht aan een lid van de Tafelronde kunnen worden opgedrongen. De vreugde om het feit: dat Alkmaar thans zovele binnen- en buitenlandse leden van de Round Table binnen de stadsmuren heeft, ligt voor ons niet in de eerste plaats hierin, dat deze goede stad bij velen bekend en dus be mind zal worden: niet, dat het vrolijk vertier tot ver in onze prachtige pro vincie zal doordringen, zelfs niet in de omstandigheid, dat vele leliën des velds hun tafelridders hebben vergezeld, deze verheugenis ligt in de gedachte, dat het goede mensen zijn, die en masse Alkmaar met hun bezoek vereren. Mensen, jong van hart en met een open oog voor de grote mogelijkheden van een toekomst, die zij en wij bepaald en beslist in eigen hand hebben. Deze mannen in charmante aanwe zigheid hunner vrouwen maken zich op voor hun jaarvergadering, die ernstig zal zijn als het doel, dat zij zich stellen. Straks gorden zij zich voor het feest, dat midden in een nieuw en jong land staat te gebeuren; een land, dat tot de gouden delen van onze provincie be hoort. Het is ons om het even of het was gisteren in het Gemeentemuseum, van daag ter vergadering, gisteren op de Kaasmarkt, vandaag in het Midden van het Meer, de plaats van ontmoeting is Alkmaar. De ontmoeting van jeugd, kennis, wijsheid en beleid, aan de groei waarvan de Nederlandse Tafelronde bij uitstek haar volle aandacht geeft. I"\IT welkom is tevens een afscheid. Da ggen als deze plegen snel voorbij te gaan. Wat blijft is de geest, is de goede gedachte, is het doel en het streven. Een aantal ernstige beleidsfouten van de directie van het Spoorwegbouw bedrijf N.V. heeft geleid tot het direct ingaande gevraagde ontslag van de directeur van het bedrijf, ir Slothouwer, en het gevraagde, met 1 Januari 1953 ingaande, ontslag van de adjunct-directeur, de heer Boland. Verder is de procuratiehouder, de heer Stark, ongevraagd ontslagen, omdat hij van de ge maakte fouten op de hoogte is geweest en is een employé voorlopig geschorst in afwachting van de regeling tot afvloeiing. Tot directeur is benoemd de chef van de dienst Weg en Werken der Spoorwegen, ir J. L. A. Cnperus, van de twee nieuwe huizen was in to taal een bedrag van f 124.000 gemoeid. Er is geen geld ontvreemd. Buit tien millioen gulden Zeven gemaskerde mannen hebben Woensdag op klaarlichte dag te Lon den een overval gepleegd op een post auto. Ze dwongA deze tot stoppen, sloe gen de bestuurder en zijn helners be wusteloos en reden daarna met de wa gen weg. Hun buit bedroeg tweehon derdduizend pond sterling, misschien zelfs nog meer. De auto is later terug gevonden. Twee anonieme brieven spelen in de ze kwestie een voorname rol. De eerste werd in Februari verzonden aan de ministerraad en de Kamerfracties en bevatte allerlei bijzonderheden over de gemaakte fouten. Echter was de di rectie reeds op 5 Februari door haar accountantsdienst op de hoogte gesteld, zodat deze brief geen onthullingen meer bevatte. Het gaat bij deze kwestie om het bouwen van twee huizen, een voor de directeur en een van de uit Schijn- del overgeplaatste employé. Voor deze werken had de toestemming van de Raad van Commissarissen moeten wor den gevraagd, hetgeen niet is geschied Voorts zijn enkele huizen voor em- ployé's gekocht waarbij alle kosten op rekening van de opdrachtgever waren geboekt. Ook hierin waren de commissarissen niet gekend. In de tweede helft van Maart heeft de di rectie van de Ned. Spoorwegen leze zaak ter hand genomen en de top van het Spoorwegbouwbedrijf uit zijn func ties ontzet. De tweede anonieme brief, dezer dagen aan de regering en de voorzit ters der Kamerfracties verzonden, was van een voor de directie der Ned Spoorwegen kwetsende inhoud. zoda< ie president-directeur ir F Q den Hollander het indienen van een klacht tegen de onbekende schrijver bij de justitie overweegt.. Met het bouwen Weerbericht van heden v m. 10 uur DROOG MAAR KOEL Veranderlijke bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakki tot matige Noordelijke tot Noord westelijke wind. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. dONDAG: Zon op 4.33, onder 20 41 Maan op 4.66. onder 23 10 MAANDAG: Zon op 4.32 ondei 20.43 Mnari on F> fSI "il

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1