Gezant Semjonof is pessimistisch LAATSTE NIEUWS De Amerikaanse landbouw heeft vele vijanden Engelse adel lijdt soms armoe Nogmaals: de Hollandse boer en het Australische platteland Conventie van Bonn is ondertekend Bond van Coöp. Zuivelfabrieken Karlshorsi verwacht niets meer van bondskanselier Adenauer Nieuwe ontwikkeling in de Oostelijke zone Nieuwe geslachten vaak verlegen met hun titel Aristocratie dreigt een farce te worden Overstroomde Po-vlakte is weer droog Tijdperk van intensievere landbouw breekt aan Voorlichting vrouwen inzake emigratie Weer twee arrestaties in zaak-Harjono BEIERSE MINISTER MOET AFTREDEN De koning en koningin van Zweden in Helsinki Hannghuizer kerk wordt hersteld I- Films over strijd tegen insecten en microben Nuttig werk van de regering Thans 31 fabrieken en 5717 leden Behoefte aan erkende aan kaasnotering Daders van de aanslagen in Tunesië gearresteerd MAANDAG 36 MEI 1953 (Van onze correspondent te Berlijn) AE politieke raadgever van generaal Tsjoeikof, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister Semjonof, is de laatste weken vrij pessimistisch geworden. Op grond van ontvangen berichten rekent hij er steeds minder mee, dat het herstel der Duitse eenheid op grondslag van de jongste Sowjetrussische voor stellen verwezenlijkt kan worden. Hoewei men tot nu toe in de kringen der Russische controle-commissie tegenover de persoon van Bondskanselier Adenauer steeds tamelijk veel terughoudendheid heeft betracht, verklaart men nu openlijk, dat Adenauer geen partner bij onderhandelingen meer kan zijn. Dat betekent, dat Moskou het definitief heeft opgegeven over de Oostduitse regering met de huidige regering der Bondsrepubliek in verbinding te treden. Voor het steeds meer veld winnende inzicht, dat de scheiding van Duitsland spoedig definitief zal zijn, heeft de Sowjetrussische controle-commissie twee verklaringen, nauer's politiek werd voorgesteld, niet heeft beantwoord, dat Schumacher zich tegen het houden van algemene stakingen heeft uitgesproken en dat de SPD vooraanstaande leden zoals Reuter, Suhr, Fette en Von Hof, die zich ten gunste van een Duitse verde- digingsbijdrage hebben uitgesproken, niet ter verantwoording roept. Het is niet mogelijk gebleken, de socialisten te winnen voor een eenheidsfront te gen Adenauer. In Karlshorsi is men er vast van overtuigd, dat een frontale aanval te gen de buitenlandse politiek van bondskanselier Adenauer zonder de actieve medewerking der SPD bene vens van de Westduitse vakbeweging geen uitzicht op succes heeft. Geen kans. MEN geeft in Karlshorst toe, dat het 1,1 streven om in burgerlijke kringen der bondsrepubliek vaste voet te krij gen niet helemaal zonder succes is ge bleven, maar van de andere kant weet men, dat deze kringen onder de bevol king slechts een geringe echo gevonden hebben. De leiders der verschillende groepjes hebben geen contact met de gemiddelde bevolking. De hoop, die Karlshorst in de gewezen rijkskanselier LIIJ is er van overtuigd, dat zelfs een viermogendhedenconferentie niet tot de vorming van een herenigd Duitsland zal leiden, dat voor het Kremlin aanvaardbaar is. De hoop van Moskou, dat het optreden van Eden als Brits minister van buitenlandse zaken de Britse buitenlandse politiek onaf hankelijker van Washington zou ma ken, is niet in vervulling gegaan. De tweede reden van Semjonof's pessimisme is gelegen in de voor het Kremlin teleurstellende houding der sociaal-democratische partij. De Sow- jets zijn er tot op heden nog altijd van overtuigd dat Schumacher en Ol- lenhauer slechts een schijnoppositie voeren. Volgens hen beantwoordt hun verscherpte oppositie van de laatste tijd uitsluitend aan de dwang van tac tische noodwendigheden. Ter motive ring van dit standpunt voeren de Sow- jets aan, dat het centrale partijbe stuur der SPD de brief der Oostduitse communistische partij, waarin een ge meenschappelijke actie tegen Ade- (Van onze correspondent te Londen) T)E REDACTEUR van „Burke's Pee- rage" - het lijvige handboek over de Engelse adelstand - werd een oaar weken geleden door Lord X opgebeld. „Mijnheer", zei de wanhopige edelman tegen de verbaasde journalist, „gebruikt u toch nooit mijn titel als u naar me schrijft. Ik ben portier van een hotel, ik bezit geen rooie cent en ik woon ergens op een armoedig zolderkamertje. Mijn leven zou ondragelijk worden als mijn vrienden of buren er achter ko men dat ik van adel ben". Het geval van Lord X staat niet op zichzelf. Tientallen Engelsen die door het lót der geboorte een adellijke titel hebben verworven, moeten tegenwoor dig hard werken om aan de kost te komen. En, erger nog: ze moeten baan tjes accepteren, welke eigenlijk ver pe neden hun stand liggen. Do 22-jarige Lord Louth b.v. oefent het beroep van strandfotograaf op een van de Kanaal eilanden uit. Lord Glenerchy, de erfge naam van de graaf van Braedelbane, bespeelt een doedelzak in de pantomi me „Sleeping Beauty", terwijl Lord Kil- bracken verslaggever bij een Zondags blad is. De - als men het zo mag noe men - bet diepst gezonken „peer is wel Lord Stradbroke. Zijn dochter, Lady Marye Rous, boent en wrijft de trap pen van een groot Londens kantoor gebouw De waarheid is dat de Engelse aristo cratie sinds de eerste wereldoorlog aan 't degenereren en vervallen is. Tot 1914 toe was de Britse adel nog onwrikbaar aan zijn landerijen, zijn kapitalen en zijn tradities vastgeklonken. De nieuw gecreëerde adel leefde het zelfde leven als de oude adel. Zijn ver tegenwoordigers behoorden tot de zelf de stand als de Percy's, de Stanley's en de Courtenay's, wier stambomen terug gaan tot de feodale leenheren, en ze genoten ook het zelfde sociale aanzien. De oorlog van '14'18 en de bloede loze revolutie van de twintiger en der tiger jaren hebben hier de eerste gro te verandering in' gebracht. De rigou reuze belastingen deden de goed belegde fortuinen als sneeuw voor de zon ver dwijnen. En vooral voor bezitters van onroerende goederen werden ze een haast ondragelijke last. Niettegenstaande dit wist de over grote meerderheid van de „peers" net hoofd tot 1939 boven water te houden. De gebeurtenissen van de laatste jaren: oorlog, algemene verarming en het steeds maar weer vaster aandraaien der belastingschroeven, hebben de Britse adel echter tot zekere ondergang ge doemd. Vele landgoedbezitters stellen hun parken en kastelen voor het publiek open, teneinde aldus de druk der tijden te verlichten. De creatie van nieuwe adel gaat m- tussen maar onverminderd door Gedu rende de zes iaar dat Labour aa" het be wind is geweest ('45'51) hebben niet minder dan tachtig burgers erfelijke, adellijke titels gekregen. Een groot ge deelte dezer nieuwe „peers" zijn vak verenigingsfunctionarissen, die, hoe be kwaam ze ook mogen zijn, absoluut be- zitloqs zijn. Wat zal er gebeuren als mannen als Lord Citrine. Lord Crook, Lord Shephord en Lord Kirkwood van deez' aarde scheiden? Zullen hun oud ste zonen hen danken voor de titel „ivly Lord", waarmee zij, hun kinderen, hun achterkleinkinderen etc. hun levenlang zullen worden aangesproken? Als de Engelse aristocratie niet tot een complete farce wil uitgroeien, dan zal de regering spoedig maatregelen moeten nemen. Ze zal moeten overgaan tot het geven van niet-erfeliike titels De drooglegging van de honderddui zend hectaren in de Po-vlakte, welke in November van het vorige jaar werd overstroomd, is thans voltooid. Hoewel er nog dikke lagen modder moeten worden verwijderd, worden sommige stukken al weer bebouwd. De verster king van de dijken langs de Po wordt voortgezet zoals in uitzonderlijke gevallen (de Law Lords b.v.) al gedaan wordt. ,Gaat ze door met het geven van erfelijke ti tels, dan zal de tijd niet ver zijn dat een jongste bediende bij een directeur gesommeerd wordt met de opmerking: „Come on, yer lordship, the boss wants you!" Wirth had gesteld, ging niet in vervul ling. Hij heeft zich naar de smaak der Sowjets te belangrijk voorgedaan en daardoor meer na- dan voordeel ge bracht. Noack, Heinemann en Helene Wessel hebben teveel politieke beden kingen, terwijl Von Kardorff en Maase van het congres voor Duitse verstand houding niet au sérieux worden geno men. Het spreekt vanzelf, dat Karls horst voortgaat met deze groepjes te ondersteunen, maar men is er tegelijk van overtuigd met deze kringen niet veel te kunnen bereiken. Nieuwe koers VAN de andere kant mag men door de versterkte agitatie van Oostduitse zijde tegen de Bondsrepubliek niet uit het oog verliezen, dat in de Sowjet russische bezettingszone zelf een geheel nieuwe ontwikkeling plaats grijpt. En kele weken geleden nog werden bij elke gelegenheid vooraanstaande leden der zogenaamde burgerlijke partijen naar voren geschoven. De Oostduitse communistische partij hield zich meer op de achtergrond. Dit had ten doel het communistische gebouw achter een burgerlijke gevel te verbergen. Deze taktiek werd nu plotseling opgegeven. De communistische partij heeft weer midden op het podium der politieke ontwikkeling plaats genomen, terwijl de overige partijen bescheiden op de achtergrond blijven. Tegelijk is de toon der officiële propaganda gewijzigd. De roep naar het herstel der Duitse een heid wordt overstemd door de eis de „democratische orde" der Sowjetrussi sche bezettingszone te versterken en te verdedigen. Het zwaartepunt wordt op zettelijk op een bevestiging en uitbrei ding der in Oost-Duitsland bestaande verhoudingen gelegd. Daarom acht men het hier niet uitgesloten, dat Moskou het plan koestert Oost-Duitsland te zij ner tijd officieel tot volksdemocratie uit te roepen en bij het Oostelijk blok in te lijven. In dit verband moet men ook de ver klaring van Wilhelm Pieck zien, dat Oost-Duitsland een nationaal leger zal opstellen. De propaganda voor dit leger draait reeds op volle toeren onder de slagzin: „Verdedigt het vaderland tegen de imperialisten!" Men verwacht niet, dat de Oostduitse regering zal over gaan tot het invoeren van de algemene dienstplicht, maar wel zal zij spoedig gaan eisen, dat ieder, die in het reus achtige staatsapparaat wil worden op genomen, voorheen zijn dienstplicht moet hebben vervuld. Verder rekent men voor de recrutering op de commu nistische jeugdbeweging. (Van onze correspondent te Sydney) JJE binnenkort weer na een bezoek van enige maanden naar Nederland terug kerende Nederlandse emigratie-commissaris, mr ir B. W. Haveman, heeft zich duidelijk uitgesproken over de noodzakelijkheid meer Hollandse boeren en landarbeiders naar Australië te zenden, nu de traditionele trekpleister van Hol landse boeren en boerenzoons Canada in de toekomst niet meer zoveel landarbeiders zal kunnen absorberen als in de laatste jaren het geval was. Hij heeft hierbij, zij het ook in het huidige stadium der besprekingen nogal vage termen, eveneens geduid op de noodzakelijkheid van een zekere herscholing en aanpassingscursus na aankomst in het nieuwe land. Een Australische autoriteit op agrarisch gebied heeft het zojuist nog een beetje harder gezegd: immigran ten uit de agrarische sector in Nederland en Italië zijn heel goed voor melkvee bedrijven, fruitteelt en tuinderijen, doch de eerste tijd waardeloos voor de grote landbouw-, veeteelt- en schapenteeltbedrijven. Nederlandse immigranten moeten zich aanpassen ITEZE opmerking houdt ten nauwste verband met de wijze, waarop de landbouw en veeteelt zich in Australië in de eerste anderhalve eeuw van zijn geschiedenis ontwikkeld hebben. De wijze van landbouw en veeteelt in Australië, met litzondering van melk veebedrijven, de fruitteelt en de tuin bouw in en rond de steden, is voor de Hollandse boer en landarbeider net zo vreemd als zij voor een mijnwerker of stratenmaker zou zijn. Tot voor kort was de grote Austra lische landbouw, veeteelt en schapen teelt uitsluitend gebaseerd op buiten waartse expansie. Had men zoveel hec taren onder tarwe of zoveel duizenden hectaren onder gras voor vee of scha pen, en wilde men meer gaan produ ceren en verdienen, dan nam men er eenvoudig meer land "pij. Dat was veel goedkoper en eenvoudiger dan het be staande areaal te verbeteren. Dit was een logische werkwijze, zo lang grote stukken van het land nog wildernis waren en op ontginning wachtten. En dit is nog de logische werkwijze voor de slechts voor een klein deel in cultuur genomen enorme gebieden van Noordelijk Queensland, Noordelijk West-Australië en de niet tol een der staten behorende Noorde lijke gebieden. Daar is het nog een kwestie van verder trekken naar nieuwe weidegronden, zoals dat ge beurde in de eerste eeuw van de ont wikkeling van Amerika en de eerste anderhalve eeuw van Australiës ont wikkeling. Nu kan men, ook in de nieuwe wereld, niet aan het pionieren blijven. En zo is ook oor grote stukken van het vijfde werelddeel, voornamelijk in de dichter bevolkte staten als Nieuw Zuid Wales, Victoria. Zuid-Australië en het Zuiden van Queensland de tijd aangebroken om in de grote landbouw, veeteelt en schapenteelt de extensieve cultuur door meer intensieve te ver vangen. Want in vele streken van het vijfde werelddeel bestaat thans de mogelijk heid van buitenwaartse expansie niet langer. Nu moet de Hollandse landbouwer goed begrijpen, dat de Australische boer groot gebracht is in de school en traditie der buitenwaartse expansie, zoals hij zelf is grootgebracht in de ïrrditie van steeds verdere intensive ring van het bedrijf. Wil, nu het nieuwe tijdperk is aangebroken, de Hollandse boer in de nieuwe wereld zijn kennis en arbeidskracht verenigen met die van de Australische boer, dan moeten beide partijen van elkaar leren zich wat van hun traditie los te maken. Dit is het simpele geheim, dat schuilt achter de moeilijkheden om de immi grant uit de Europese agrarische sector bruikbaar te maken voor het grote Australische bedrijf en dat maakt dat de Australische boer wellicht te gauw het woord „onbruikbaar" in de mond heeft. Juist nu in vele Australische streken de buitenwaartse expansie omgezet moet worden in een binnenwaartse, kap de Europese boer met zijn tradi tie in het intensief geleide bedrijf een grote rol gaan spelen in de verdere ont wikkeling van het vijfde werelddeel. Het is dan ook te hopen, dat de plan nen welke mr. ir. Haveman nog slechts vagelijk kon aanduiden, verwezenlijkt kunnen worden, en dat via bepaalde scl olingscentra de Hollandse boeren zoon zijn weg naar het grote Austra lische bedrijf zal kunnen gaan vinden. Adviescommissie voor ons gewest gevormd Het Nederlandse Vrouwencomité, het contactorgaan van de grote algemene vrouwenorganisaties in Nederland, heeft onlangs een emigratiecommissie ge sticht. Deze zou tot taak hebben, de belangen van alle vrouwelijke emi granten te behartigen. Omdat de voorlichting met name voor de vrouwen nog zeer veel te wen sen overlaat, heeft de commissie het initiatief genomen tot oprichting van dertien provinciale adviescommissies, elk van vier leden benoemd door ver enigingen van verschillende levensbe schouwing en doelstelling. Het is niet de bedoeling, dat deze commissies in lichtingen gaan verstrekken op terrei nen, waarvoor officiële instanties zijn aangewezen. Het gaat er om. dat des kundige vrouwen algemene inlichtingen verstrekken omtrent „het emigreren" en op deze wijze de s. emigrantes 'ets beter voorbereid en voorgelicht kunnen vertrekken. Alkmaar is thans uitverkoren als ze tel voor een commissie voor Noord- Holland benoorden het Y. Deze bestaat uit de dames J. F. J. Dubois, Westerweg 27, Alkmaar, tel. 2130 Vrouwenbond PvdA en NVV), secretaresse: J. H. Hofland-Lagas, Schepenmakersdijk 11, Edam, tel. 473-02993 (Bond van Platte landsvrouwen); E. M. G. Kortekaas-De Haa i, Brederoodseweg 89, Santpoort, tel. 02560-8755 (R. Kath) en A. A. C. Stokreef-Bomers, Wert-'rweg 51, Heiloo, tel 02200-2000 (Prot. Chr.) Gesprekken kui.nen worden aangevraagd bij mej. Dubois. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 26 Mei. 7000 kg aardappelen 30.90— 34.50 en kleine aardappelen 30.9033.90; 3500 kg rabarber 5,70—8. (Ongecorrigeerd) Terwijl duizenden toeschouwers van morgen in de omgeving van het parle mentsgebouw te Bonn waren verzameld en de politie waterkanonnen in gereed heid hield om eventuele anti-demon straties tegen te gaan, vond om 10.22 uur de ondertekening plaats van de z g. „Conventie van Bonn" tussen West- Duitsland en de Westelijke geallieer den. De ondertekening was in enkele minuten voltooid. Iedere minister zette vjiftien maal zijn handtekening. Om kwart voor tien arriveerde kan selier 'Adenauer in het parlementsge bouw. Terstond na hem volgden de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, Acheson, Schuman en Eden. Een uitgelezen publiek was bij de on dertekening, die plaats vond m de met tapijten behangen zaal van de Bonds raad, aanwezig. Adenauer verwelkomde de Westelijke ministers en zeide, dat de conventie aan Duitsland vrijheid zal brengen en vrede zal verzekeren. „Op dit ogenblik, aldus de Bondskanselier, denken wij met bij zondere hartelijkheid aan onze broeders en zusters in het Oosten. Wij zenden hun onze groeten en willen hen verze keren, dat deze conventie, daar zijn we zeker van, ons zal voeren tot de her eniging van Duitsland. De toespraak van Adenauer werd daarna in het Engels en Frans vertaald. De plechtigheid werd door alle West duitse radiostations uitgezonden. De pistolen zijn gevonden Opnieuw zijn twee personen, ver dacht van medeplichtigheid aan de aanslag op overste Harjono, Indone sisch militair attaché te Den Haag, in hechtenis genomen. Het zijn de 48-ja- rige garagehouder W. J. S. en de 55- jarige L. J. A„ zonder beroep, woon achtig te Den Haag. De politie verklaart, dat de pistolen, waarmee de aanslag werd gepleegd, bij A. en S. thuis gevonden zijn. De Zaterdag gearresteerde stucadoor C. A. van D. heeft erkend, dat hij zijn bemiddeling heeft verleend bij het verschaffen van vuurwapenen aan M. P. en F. A. C. Eén van deze laatsten heeft volgens de politie een volledige bekentenis afgelegd. Na de aanslag hebben P. en C. de pistolen bij Van D. teruggebracht. S. en A. hebben na de oorlog gastvrijheid van Van D. geno ten. Van D. heeft de pistolen bij S. en A. terugbezorgd. voorts werd van politie-zijae ver klaard, dat men tot dusverre geen en kel direct aanwijsbaar verband tussen de aanslag op overste Harjono en de attaire-westerimg neeit kunnen vin den. Premier Ehard van Beieren heeft zijn minister van justitie, dr Josef Müller, Zaterdag verzocht onmiddellijk af ie treden, omdat hij geweigerd heeft vol ledig samen te werken met een parle mentscommissie, die een onderzoek in stelt naar zijn relaties met enige perso nen, die beschuldigd worden van fraude op grote schaal. Hij zou van deze lieden geld hebben ontvangen. Dr Müller gaf Vrijdag voor de com missie weliswaar toe, dat hij geld ont vangen had, doch weigerde te zeggen hoeveel. Hiervoor kreeg hij van de com missie een ernstige berisping en een boete van 500 mark. Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise van Zweden zijn Zaterdag aan boord van het vlaggeschip „Goeta Le- jon" voor een tweedaags officieel be zoek te Helsinki aangekomen. Zij werden begroet door president Paasikivi, premier Kekkonen en andere leden van de Finse regering. Later op de dag legde de Zweedse koning kransen bij het oorlogsmonu ment te Helsinki en bij het graf van maarschalk Mannerheim, de nationale held van Finland. y Uit 1232 dateert het oude kerkje van Haringhuizen. Het heeft de eeuwen getrotseerd, maar is thans danig vervallen. Het zag er naar uit, dat het zo nodige herstel nog lang op zich zou laten wachten. Thans echter heeft monumentenzorg toestemming gegeven om met de werkzaamheden een aan vang te maken. Rijk, provincie en gemeente Barsingerhom verlenen de nodige subsidies. Het kerkje is het enige gebouw in Noord-Holland, waar voor dit jaar subside wordt verleend. Het bevat o.m. een zeer fraai oud koorhek. Het herstelwerk is momenteel in volle gang. De kap is onderhanden. (Van onze correspondent te New York) U/IJ zijn dezer dagen te gast geweest in een ongebruikelijke filmstudio. Het was er een, waar geen prima-donna's vóór (en later achter) de camera's scènes spelen of maken, waar geen legioen extra's ronddwarrelt in de hoop een bijverdienste in de wacht te slepen en waar geen van de acteurs zich ook maar een zier aantrekt van enige instructie van regisseur of cameraman. De film studio staat niet bekend als het eigendom van drie magische letters als MGM of RKO: het is de studio van moeder natuur. Het Amerikaanse Departement van Landbouw heeft hierin letterlijk gegrasduind. Equippes journaalfilmmakers zijn erin gezonden op jacht naar sprinkhanen, motten en microben. Zjj zijn terug gekeerd met een reeks fascinerende documentaires, die van het grootste belang zijn voor de landelijke bevolking, aangezien zij een uitstekende voorlichting ge ven omtrent landbouwproblemen. FtEZE films gelden de veldslagen, die het departement in samenwerking met boer en houtvester levert tegen de landbouwvijanden: de sprinkhaan, de Tussock moth (een insect, dat het ge bladerte van bomen inclusief de naal den van pijnbomen eet en in één sei zoen het bos evenzeer toetakelt alsof het door brand was geteisterd) en de brucelle abortus microbe („een vrien delijke naam voor een moordenaar", zegt de commentator, „die het op moe der en kalf heeft gemunt"). Deze docu mentaires zijn er evenals tal van andere over het voorkomen van erosie, het „scheuren" van land, het verdelgen van onkruid, het gebruik maken van het gunstigst bevloeiïngssysteem) telkenmale er op gericht de toeschouwer een indruk 'e geven van de aard van het kwaad, de consequenties er van, de remedie er voor of het voorkomen er van. Sprinkhanen b.v. komen in vrijwel elk der 48 staten van Amerika op ge zette tijden voor. Een plaag indruk wekkend als dat verschijnsel filmisch moge zijn is veelal de voorbode van Bij de Bond van op Coöp. Grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord- Holland zijn, blijkens het verschenen jaarverslag over 1951, 31 coöp. fabrieken aangesloten. De totale kaasproductie in Noord-Holland bedroeg in '51 22.217.116 kg. Hiervan fabriceerden de aangeslo ten fabrieken 90.2 pet., t.w. 8,451.224 kg volvette en 11.595.659 kg 40 plus kaas. De totale boterproductie over 1951 be droeg 5.569.464 kg (in 1950 5.743.360 kg), waarvan de Bondsfabrieken 4.246.850 kg of 76.3 pet. produceerden. Van demelk- aanvoer, zijnde 273.291.000 kg, werd ca. een zesde deel als consumptiemelk ver kocht. Het gemiddeld vetgehalte van de melk was 3.713 pet. (1950 3-702 pet). De gemiddelde garantieprijs per kg vet was f 4.978 (1950 f 5.29), de gemid delde melkprijs per kg vet f 5.354 ('50 f 5.667). De gemiddelde onkosten per 100 kg melk bedroegen f 3.921 (1950 f 4.477) Bij de 31 fabrieken waren 5.717 (5.470) leden aangesloten terwijl 1.406 (1.587) leveranciers geen lid waren. Aangezien de verkoop van kaas meer malen, wordt gebaseerd op de prijs, welke de kaasmarkt van de volgende Vrijdag zal aangeven, kan over deze prijs, die niet het karakter van een er kende notering heeft, verschil van me ning tussen koper en verkoper ont staan. Zowel in fabrieks- als handelskringen wordt behoefte gevoeld aan een note ring. Dit heeft geleid tot instelling van een commissie, .bestaande uit drie di recteuren van zuivelfabrieken en twee handelaren, welke bij wijze van proef voor de duur van ongeveer een jaar op elke Vrijdag een Alkmaarse kaasnote ring zal vaststellen, welke betrekking heeft op marktrijpe, prima Edammer consumptiekaas, af fabriek. Ook de hoogste prijs, die werd be taald, wordt daarbij vermeld, zomede de tendens van de handel. Deze proef loopt tot het najaar van 1952, waarna over de voortzetting zal worden beslist. De winst- en verliesrekening van de Bond sluit in ontvangst en uitgaaf op f 161.473.92 met een saldo van f 14.971.85, de balans in debet en credit op f 149.219.85. De winst, en verliesre kening van het centraal magazijn sloot met een batig saldo van f 11.149 13 in ontv. en uitg. op f 37.434.13, de balana in debet en credit op f 184.425.73. De secretaris, ir G. Kranen, die be noemd is tot procuratiehouder met de titel van adjunct-directeur van I" melksuikerfabriek te Uitgeest, zal tot 1 October zijn functie van secretagi van de Bond blijven vervullen. andere rampen gebleken. Vandaar, dat een legioen wakers tegen sprinkhanen in hgt geweer komt zodra een plaag dreigt. Bovendien gaan ieder seizoen overheids-speurders er op uit om na te gaan, hoe productief mama sprifk- haan is geweest. De maatregelen be strijding met DDT en andere moderne chemicaliën die tijdig getroffen kun nen worden, zijn duidelijk uitgebeeld en zonder enig hinderlijk vertoon van reclame krijgt men de modernste appa ratuur te zien, die de meest doeltref fende bespuiting van broedplaatsen garandeert. Een waar filmdrama (met een happy ending, gelukkig) is de ware gebeurte nis op de boerderij van de familie Wil son, waar „brucellesis", de ziekte, waar over wij hierboven reeds schreven, een deel van de veestapel heeft aangetast. De moderne landbouwvoorlichting komt echter de Wilsons te hulp: slechts drie koeien blijken geïnfecteerd te zijn. Door tijdig alle desinfecterende maat regelen te treffen kunnen grotere ram pen worden voorkomen. Zoals de film aantoont, zijn de laboratoria druk doende door inenting van het vee met beter serum Je brucella-microbe in be dwang te krijgen. Ruim 60 millioen Amerikanen op het platteland krijgen deze films ieder jaar onder ogen. Zij worden tegen de kost prijs van de filmcopie ter beschikking gesteld van verenigingen en universi teiten. De lijst van landbouwfilms groeit met de dag. Buitenlandere, die belangstel ling voor deze producten aan de dag leggen, zullen met open armen ont- v ngen worden en beladen met film rollen huiswaarts kunnen keren: Ame- rika's landbouwdeskundigen zijn. graag bereid hun technische kennis met de gehele wereld te delen. De Tunesische politie heeft zes ben den, die mede verantwoordelijk zijn voor een aantal aanslagen in de laatste drie maanden, opgerold. De Franse re sident-generaal, De Hautecloque zal, naar verluidt, binnenkort naar Parijs gaan om besprekingen te voeren over de instelling van een Franse commissie voor hervormingen. Tunesische natio- naliten wilden in een dergelijke com missie geen zitting nemen. In verschil lende Tunesische steden hebben zich het afgelopen weekeinde incidenten voor gedaan, die echter geen slachtoffers eisten. RUPSENPLAAG VALT DE STAAT MIMMESOFA AAN Een ongekend hevige rupsenplaag teistert de Amerikaanse staat Minneso ta. Een levend tapijt van milliarden rupsen maakt wegen en spoorbanen glibberig, belegert huizen en vreet bo men kaal Besproeiing met DDT mocht nog niet baten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5