BANDEN Het Westen overweegt tegenstoot Schipper Messemaker van de Katw. 45 een loos (haring)vissertje VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Journalist deed onthullingen over malversaties bij leger in Indonesië Grootste deel der Italianen stemde op communisten en Neo-fascisten Beperking van de strijdkrachten voorgesteld in V.N.-commissie ft voor de te zijn 3st-Friesland" lortbestaan udorp Niedorp Niedorp 1 Donderdag 29 Mei 1952 149e Jaargang No. 126 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nogmaals de moord op vaandrig Aernout Haags Gerechtshof eist boefe wegens smaad Opa Klijzing onttroond Bondsdag zal snel beslissen DE AFSLUITING VAN DE OOSTDUITSE ZONEGRENS Kans op hervatting van de luchtbrug Prikkeldraad en een waarschuwingszone BETOGINGEN TE PARIJS TEGEN RIDGWAY In vele sleden heeft het linkse blok de overhand Mussolini's bouwwerk is prima gefundeerd Maximum-aantallen voor de Grote Vijf Er is weer spijs voor verwende tongen Eerste Holl. Nieuwe naar Soestdijk Grote Drie over hulp aan Indo-China Weerbericht De zilveren buit maakt flinke prijzen Premievergoeding aan werknemers MOTORRIJDER IN VOLLE VAART TEGEN TREIN Dodelijk ongeluk te Heiloo Vier zwaar gewonden bi] autobotsing onder Beek Marrokkaans schoenpoetsertje werd uit zijn land gesmokkeld Bemanning van coaster wordt aan tand gevoeld BEURS HERKREEG HET OUDE AANZIEN i als hij het noemd*. m lieten zich niet on- dat nu weer?" vroeg ?akkum achterdochtig, j onze wagen met han- Billie plechtig. „Da vrouw Woeffie pasten de wage„, terwijl wij aan het eten waren." »ent weer. Hij had het Dor deze twee mannen louden werd, ofschoon p een beleefde manier Gelukkig, daar kwam al aan en de agent haar toe. Ing. Med.) t ontlast. Daarentegen van de lage prijzen melk minder in over- t de economische wer- 3 Juli moeten nieuwe waarbij een grotere vordt nagestreefd, il is de boterconsump- nland met 10 pet. ge- eeft Belgie 20.000 ton 5 aan Engeland 18.000 Van veel betekenis is joter de Amerikaanse ;t in Nederlandse ver- treft, nam Belgie vorig f, Engeland 12,000 ton 100 ton, hetgeen spre- Igende cijfers noemde, 'ekondigd niet voorne eigen kaasproductie te de vooruitzichten voor melk en melkpoeder den geoordeeld. Daar- vingspoeder ongetwij- met een grote toe- ne algemene vergade- [istorisch Genootschap land", welke te Hoorn vas slechts door zeven- bezocht. Omdat de tijd was aangegaan negen-en-twintig jaar tek bijna verlopen is, een beslissing nemen ing van de bestaans- werd besloten de ver- voortbestaan. Tevens jke goedkeuring w#^ reeg machtiging eve»« irtvloeiende noodzake- in de statuten aan te ir Ottenbros uit Alk- het eerst aanwezig in secretaris. Hij is als Lutjeharms opgevolgd, a vertrokken is. :r gediscussieerd over svoorstel van het be sleden slechts éénmaal ;llen en voorts om een a zeventig jaar in te len uit de vergadering teenlopend. Toen het iming werd gebracht de kleinst mogelijke werven (1413). ring te Enkhuizen zal lieuw in behandeling otseling de weg op istreeks half zes werd lat de 6-jarige F. van een auto gegrepen, hard lopend van een eg op en lette daarbij passerende personen- loor de heer Kemper i kleine kwam tegen de auto terecht, werd orpen en bloedde uit Dr. Destree verleende vaarna het kind naar >ning werd gebracht. ITE DAG AL EEN WEDSTRIJD nadert. De hengel- „De Niedorpen" gaat •swedstrijd houden op ig. Er wordt op grote id en het bestuur ver- r voor te zorgen, dat rsakte bezit. De „ka- moeten zo snel mo- igeieverd; de nieuwe men dan ook vlugger. JJKIi HIKTEN, nte deden zich gedu- an 1117 Mei zes ge- M'/.jk^ ziekte voor atitls in.fectiosa (Ie- Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties Iff ct. per m.m familieberichte!. 20 ct. p.mm. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord ineer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 De heer Anton van der Molen (links) als „kaasdrager" op het feest van de Hollandse Kolonie in Sao Paulo. De andere personen op de foto, die uit j Brazilië werd verstuurd, zijn v.l.n.r. de heer Roos, mevrouw Vrendenberg, mevrouw Van der MolenHorsten, mevrouw Sleutel en de heer Vrendenberg. (Voor nadere bijzonderheden over dit Alkmaars gebeuren in Brazilië zie men onze stadspagina) De souvereiniteitsoverdracht heeft destijds in Indonesië een onverkwikkelijke nasleep gehad. Tal van personen maakten van de verwarde situatie gebruik om zich persoonlijk te verrijken, waarbij soms niets en niemand werd ontzien. Hoe groot de chaos was, werd gisteren nogmaals belicht toen het Haagse Gerechts hof de zaak behandelde tegen de hoofdredacteur van het inmiddels opgeheven weekblad „De Leidse Post". Deze journalist had zich op aandringen van enkele schijnbaar welingelichte personen laten verleiden tot het schrijven van een reeks artikelen over de malversaties, die destijds bij de Lager Technische Dienst en de Leger Aanschaffingsdienst in Indonesië zouden zijn voorgekomen. Tevoren echter had de journalist zich met de kennis, die zijn zegslieden hem hadden verschaft, tot de autoriteiten gewend, die echter nalieten in te grijpen. Het betrof hier de grote zwendel- affaire, die generaal Spoor bedoelde, toen hij kort voor zijn dood zeide: „Ik weet dat er onder mijn ogen geknoeid wordt!" Het onderzoek naar de mal versaties, door Spoor begonnen en la ter door kapitein Westerling voortge zet, leidde o.m. naar de moord op vaandrig Aernout. De weduwe van de vaandrig heeft verklaard, dat haar man een dag voor zijn dood mededeel de: „Ik ben achter een vuil zaakje gekomen, waar een hele hoge Piet bij is betrokkenMeer had hij niet kunnen zeggen. De affaire, voorzover zij door inlichtingen van ter zake kun dige zegslieden van de hoofdredacteur van „De Leidse Post" duidelijk was geworden, werd in het blad gepubli ceerd, nadat de autoriteiten niet had den ingegrepen. De verdachte, die we gens smaad door de Haagse reeht- "bank tot f 1000 boete, subs. 4 maan den hechtenis was veren. deeld en van dit vonnis in hoger beroep was ge komen, hoorde nu f 400 boete subs. 1 mrand hechtenis tegen zich eisen. Oriru nationale recordhouder pijproken, opa Klijzing, is ont troond. Hij heeft in een Leeuwar der sportbroeder zijn meerdere moeten erkennen. Vier leden van de Leeuwarder Pijprokersclub waagden zich gisteravond aan een stunt op het slappe koord en een hunner, de 54-jarige heer J. Slof, slaagde er in, het record, dat met' negentig minuten op naam van de Purmerender roker stond, met 17 minuten en 33 seconden te verbeteren. We hebben ons laten vertellen, dat opa Klijzing nu in training is. De Conventie van Bonn De Westduitse bondskanselier dr Adenauer en de drie Westduitse rege ringspartijen hebben als hun mening uitgesproken, dat de verdragen van Bonn en het verdrag voor de Europese Verdedigingsgemeenschap zo spoedig mogelijk bekrachtigd moeten wordlen door de Bondsdag, zo mogelijk voor het zomerreces, dat ongeveer 1 Juli be gint. De verdragen zullen dan ook zeer binnenkort worden ingediend. Dr Kraft, voorzitter van de Duitse vluchtelingenpartij, heeft verklaard, dat de vluchtelingen en de door de oorlog gedupeerden in West-Duitsland de con ventie van Bonn en het Europese leger- verdrag goedkeuren. IN het Westelijke kamp overweegt men thans, op welke wijze men kan ant woorden op de jongste actie van Oostduitse zijde. Deze houdt in, zoals men weet, dat de telefoon- en telexverbindingen van West Berlijn naar Oost-Berlijn en West-Duitsland geheel worden uitgeschakeld dan wel drastisch worden be perkt. De plaatsvervangende hoge commissarissen hebben gisteren een complex van tegenmaatregelen opgesteld, dat zij aan hun regeringen ter goedkeuring zullen voorleggen. Over de inhoud van deze voorsteller, is niet bekend gemaakt. Geruchten, volgens welke de Amerikaanse luchtmacht bevel zou hebben gekre gen, zich gereed te houden voor hervatting van de luchtbrug naar Berlijn, zijn niet bevestigd. TNTUSSEN blijft men aan de Oostzij de van het IJzeren Gordijn voort gaan met de blokkeringsmaatregelen. Niet alleen mogen de geallieerde pa trouilles nog steeds de weg tussen Helmstedt en West-Berlijn niet betre den, maar de Oostduitse politie is thans ook begonnen met het afsluiten van alle niet officiële verbindingswe gen rondom West-Berlijn. De directie van de Oostduitse spoor- Woensdagavond zijn in Parijs een dode en enige honderden gewonden ge vallen, toen de politie slaags raakte met grote groepen betogers, die demon streerden tegen de komst van de bevel hebber der NAVO, Ridgway. Tijdens de gevechten zijn velen gearresteerd, o.w. Jac. Duclos, de comm.-leider. De politie vond in zijn auto een geladen revolver, een knuppel, twee duiven en een radio ontvanger. In totaal zijn 718 personen gearres teerd. Zeven en twintig der tweehon derd gewonde politiemannen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Zeventien communistische betogers zijn tamelijk ernstig gewond. De communisten-leider Duclos, werd gearresteerd nadat politie-auto's zijn auto op de Place de la Repubüque hadden nagezeten. Een politieman rap porteerde, dat de auto van Duclos een kruispunt passeerde en dat de inzit tenden een krachtige radio-ontvanger bedienden, die boodschappen van de prefectuur aan politie-auto's onder schepte. Ook de echtgenote van Duclos, die zich ook in de auto bevond, is in hechtenis genomen. Zeven communistische advocaten hebben bij het O.M. geprotesteerd, dat zij zich niet met Duclos in ver binding hebben kunnen stellen daar zij niet wisten waar hij werd vastge houden. Zij verklaarden, dat Duclos als lid van het parlement onmiddellijk voor een politierechter geleid had moeten worden. De Parijse politie heeft hedenmorgen de ochtend-editie van het officiële Franse communistische partijblad „L'Humanité" en van een ander Com munistisch dagblad, de „Liberation", in beslag genomen. wegen heeft bekend gemaakt, dat aan West-Berlijners geen spoorkaartjes meer zullen worden verkocht. Zij kon den deze tot dusverre zonder enige moeilijkheid betrekken, maar moesten betalen met Westmarken. Ook is de kaartverkoop aan Oostduitsers voor reizen naar Berlijn of omgeving ge staakt. Slechts zij, die een speciale vergunning van het staatsveiligheids- bureau hebben, zijn van deze maatre gel uitgezonderd. De afsluiting van de zonegrens schijnt zeer drastisch te worden. Er is een begin gemaakt met het span nen van prikkeldraad. Een strook van tien meter hierachter geldt als ver boden gebied. Op ieder die zich hier in waagt, wordt zonder waarschuwing geschoten. De grond is er omgeploegd en geëffend, opdat alle voetstappen van clandestiene grensoverschrijders zichtbaar zullen blijven. Daarna volgt een strook van vier en een halve ki lometer, waarbinnen geen vergaderin gen mogen worden gehouden of uitvoe ringen gegeven. Hoogspanningskabels welke de zonegrens passeren, zijn af gesneden, waardoor sommige plaatsen zonder stroom kwamen te zitten. Volgens de tot nu toe bekende resultaten heeft meer dan de helft der Italiaan se kiezers bij de gehouden verkiezingen gestemd op uiterst rechtse partijen (Neo-fascisten en monarchisten) en op de uiterst linkse groeperingen (commu nisten en de met hen verbonden onafhankeljjken)Samengeperst tussen deze beide blokken staan de Westersgezinde democratische partijen, die tezamen net in staat gebleken zijn het hoofd boven water te houden. men (317 zetels), linkse blok 2.182.998 stemmen (235 zetels) en het rechtse blok 1.505.122 stemmen (117 zetels). In vele Italiaanse steden hebben de communisten het heft in handen ge kregen. In Rome leiden de centrum partijen echter. Vergeleken met 1948 hebben de de mocratische partijen een geweldige ueiieriaag geleden. De Neo-fascisten wisten het aantal op hen pitgebraehle stemmen bijna te verdrievoudigen. De democraten hebben in 55 van de 88 provinciehoofdsteden, die voor de komende vier jaar van een nieuw be stuur zullen worden voorzien, de lei ding. De communisten hebben de over hand in 25 hoofdsteden en het rechtse blok in zeven. De laatste officiële ge gevens voor 24 provinciale raden lui den: „Centrumpartijen 2.911.484 stem- De Britse vertegenwoordiger in de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties, Sir Gladwyn Jebb, heeft Woensdag namens de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk een voorstel ingediend om de strijdkrachten van de Sowjet- unie, De Verenigde Staten en China tot één a anderhalf millioen man voor ieder land te beperken en voor de strijdmachten van Engeland en Frankrijk een maximum van 700.000 a 800.000 man te stellen. Voor de andere landen moet dit maximum minder dan één procent van het aantal inwoners zijn, aldus het Westelijke voorstel, dat betrekking heeft op alle troepen, waaronder ook para militaire afdelingen en politie. Minister Acheson en minister Eden hebben Woensdag te Parijs met leden van de Franse regering besprekingen gevoerd over kwesties aangaande de Westerse politiek in het Verre Oosten en Zuidoost-Azie. Tevoren hadden zij een korte gedachtenwisseling met hun Franse collega Schuman over de jongste Russische nota inzake Duitsland. Minister Eden vertrok later per vliegtuig naar Berlijn, waar hij inmiddels is aangekomen. De Amerikaans-Franse besprekingen zijn Woensdagmiddag voortgezet. Aan Franse zijde namen aan de be sprekingen deel dfe minister van bui tenlandse zaken Schuman, de premier Pinay, de minister van defensie PIéven, de vice-premier Queuille en de minis ter voor Indo-China, Letourheau. De Verwachting tot Vrijdagavond: ENKELE BUIEN Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Vannacht in het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige tot krachtige westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. DE EERSTE Hollandse Nieuwe is binnen! Gistermorgen, twee minuten vóór negen, meerde de „Neptunus", Katw. 45, als eerste haringjager in de IJmui- dense vissershaven. Daarmee was een einde gekomen aan een spannende jacht op het zilveren zeebanket. En een verrassend eind was het! De „Neptunus" was er zonder iets te zeggen met veertien kantjes tussenuit getrokken, terwijl iedereen het oog gericht hield op drie andere jagers. De „Neptunus" kwam uren vóór de anderen binnen. Twee vaatjes uit deze buit zijn gisteravond om zeven uur aan H. M. de Koningin op paleis Soestdijk aangeboden. De burgemeester van Katwijk, de doortastende schipper plus zijn echtgenote en de reder van de „Neptunus" boden het geschenk aan. De twee vaatjes waren gesierd met een vaantje in de Katwijkse kleuren. {-JET was een hartelijk welkom, dat men schipper Messemaker van de „Neptunus" en zijn mannen te IJmui- den had bereid. Het werkdek van de logger stond op een ogenblik vol met officiële personen; de burgemeesters van Katwijk en IJmuiden en nog an dere autoriteiten. Messemaker kreeg de zilvefen legpenning van de gemeen te Velsen in de eeltige handen ge drukt. De schipper van de Katw. 45 had deze zeker verdiend want hij had voor genoeg verrassing gezorgd. Im mers, slechts enkele uren voor zijn scheepje afmeerde, seinde Messemaker dat hij in aantocht was. Iedereen ver wachtte niet anders, dan dat vier an dere jagers, althans één van die viei als eerste binnen zouden lopen. Loo vissertje Messemaker zag zijn bui voor flinke prijzen van de hand gaan Gemiddeld werd er 500 gulden per kantje besteed. Dit is meer dan er vorig jaar werd betaald. Het houdt ook in, dat de Nederlander, die reeds z\jn lippen aflikt, a raison van c.a. 60 cent de Hollandse Nieuwe naar de oprechte haringbegraafplaats kan overbrengen. In Scheveningen wer den 27 kantjes geveild, van de mo- torlogger Sch 20 afkomstig. Ze no teerden van f 444.tot f 674.per kantje. SENAAT BEKNOT HULPPLAN Nadat de Amerikaanse Senaat twee voorstellen had verworpen, om het reeds met een milliard verminderde militaire hulpplan nog verder te be snoeien resp. met 500 en 400 millioen dollar, heeft hij ten slotte een voorstel aangenomen, om er nog tweehonderd millioen af te halen. De Werkloosheidswet Gedeeltelijke compensatie voor ondernemingen Op 1 Juli zal, zoals men weet, de wet op de Werkloosheidsverzekering in werking treden. Dat betekent, dat er dan premie zal worden geheven van de werknemers. De regering heeft thans beslist, dat deze hiervoor volledige compensatie zullen ontvangen. In ver band hiermee zal in de komende dagen een beschikking van Rijksbemiddelaars verschijnen. De ondernemingen zullen echter slechts een tegemoetkoming van 1.2 procent ontvangen. De toestand van de schatkist laat voor de vereveningshef fing geen verdere verlaging dan een half procent toe. Verder zal een half procent worden gevonden uit een ver laging van de premie voor de kinder bijslag, terwijl ten slotte de premie voor de werkloosheidsverzekering 0.2 procent lager zal worden dan aanvan kelijk was berekend. De Stichting van de Arbeid had een verlaging van de vereveningsheffing met twee procent voorgesteld. Gistermorgen is op de onbewaakt* overweg nabij de Kapel te Limmen een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de drie en twintigjarige H. van Dijk uit Heiloo het leven heeft gekost. De heer Van Dijk, die de rijkunst niet zeer goed machtig was, reed op een motorrijwiel, dat hij van een ken nis had geleend, langs de Westerweg en wilde bij de Runxputteweg de spoorlijn oversteken. Hoogstwaarschijnlijk heeft hij pas op het laatste moment gemerkt, dat hem een electrische trein inhaalde. Hij probeerde althans nog door het perron op te rijden aan een botsing te ontkomen. Hierin slaagde hij niet. Hij kwam met zijn motor tussen het per ron en de voortrazende trein terecht en werd zo zwaar gewond, dat hij vrij wel onmiddellijk overleed. Het motor rijwiel werd geheel vernield. De treinbestuurder heeft van het on geluk niets gemerkt. In Castricum werd hij van het gebeurde op de hoog te gesteld. Gistermorgen is een splinternieuwe luxe auto, afkomstig uit Winterswijk, nabij het kruispunt bij café Ten Ben zei te Beek bij Didam in botsing ge komen met een vrachtauto uit Elten. De vier inzittenden van de luxe auto, een familie uit Winterswijk, werden zwaar gewond naar een zie kenhuis te Doetinchem overgebracht. Onder de bezoekers, die zich eind April op het terras van de bar „Chez Susy" in Casablanca in het zonnetje za ten te koesteren, bevond zich ook een viertal opvarenden van een Gronings kustvaartuig, onder wie dc kapitein, de eerste- en tweede machinist. Braham Ben Ali, een twaalfjarig schoenpoetsertje uit Casablanca, ver richtte zijn arbeid op hetzelfde terras en de genoemde tweede machinist vroeg in gebroken Frans of het knaapje De burgemeester van Katwijk proeft de eerste haring die hem door schipper Hendrik Messemaker werd aangeboden. agende omvatte de volgende punten: Indo-China, Malakka. Korea, Noord- Afrika. Het belangrijkste punt van de uitgebreide agenda was de geallieerde hulpverlening aan de Fransen in Indo- China. De Fransen verklaarden meer hulp in de vorm van materiaal en wa pens van de Verenigde Staten nodig te hebben. Pinay zeide, dat „veel be grip is getoond voor. het Franse stand punt". Op de vraag, of overeenstem ming is bereikt over een vermeerdering van de Amerikaanse hulp, verklaarde Pinay, dat men het eens is geworden over „de algemene beginselen" hier van. Verdere besprekingen zullen te Washington plaats vinden, voor welk doel minister Letourheau over ongeveer twee weken naar de V. S. zal ver trekken. mee naar Nederland zou willen en hem werden kleren, chocolade etc. en wat hij maar wilde hebben in het vooruitzicht gesteld. De jongen, die bij zijn broer in de wijk M'Ahlif woonde, waar hij het niet zo prettig scheen te hebben, had er wel oren naar. Met een rijtuigje liet het gezelschap, nu uitgebreid met Braham, zich naar het schip brengen, doch de politie bij de haven stuurde het knaapje terug. Men ging hem weer halen en nu ge lukte het de jongen aan boord te krij gen. De gehele bemanning was op de hoogte, maar niemand scheen er iets verkeerds in te zien en zelfs de kapitein maakte geen aanmerkingen. Op 8 Mei j.l. arriveerde Braham Ben Ali in Rotterdam, waar hij onderdak kreeg bij de moeder van de tweede ma chinist. Deze vrouw werd echter in een ziekenhuis opgenomen en onze Marok kaan mcKst naar een ander adres ver huizen. De vréemdelingendienst in Rotterdam, die van een en ander lucht had gekre gen, nam ongeveer ruim een week ge leden het knaapje onder zijn hoede. Ook was er een bericht van de politie in Groningen gekomen, dat er in Rot terdam een twaalfjarig Marokkaans knaapje moest zijn: dit naar aanleiding van een verhaal van de eerste machi nist. Begin Juli zal Braham Ben Ali met een ander schip naar zijn land terug gaan. Het Groningse kustvaartuig is op het ogenblik op zee, doch wanneer het binnenkomt, zullen de opvarenden eens aan de tand worden gevoeld. Voor het eerst sinds vorige week Maandag klonk gisteren om kwart over een weer de „ping" door de Beurszaal ten teken dat de officiële handel was begonnen. Vgf maal is de prijscourant niet verschenen en vijf beursdagen heeft de affaire stilgestaan. Het was gistermiddag uiterlijk nau welijks te merken, dat de markt zo lang heeft gestagneerd. Van een opeen hoping van orders viel niet veel te be speuren, behalve in de hoek der staats- en gemeenteleningen. De eerste koer sen vielen over het algemeen nogal mee. Grote afwijkingen van het niveau van Maandag 19 Mei waren er echter niet..

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1