1 Stad en Omgeving r Het is in ieders belang dat het Rode Kruis kan helpen Na maanden is eindelijk een nieuw bestuur geformeerd Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Nieuws uit de Langedijker Dorpen Proefbedrijf „Geestmerambacht" doet vele onderzoekingen BIJ het zien van het Rode Kruis- teken denken we direct aan hulp verlening. Het is in het eigen belang van iedere Nederlander, dat het Rode Krilis dit werk kan blijven doen. Door het Rode Kruis te helpen, helpt men zichzelf", aldus sprak de heer P. Cloeck gisteravond in de feestelijk versierde zaal van het Gulden Vlies tot de daar bijeengekomen dames en heren, die hun steun hadden toegezegd voor de komen de actie. Evenals dr Frederikse dat aan het begin van de avond had gedaan, g, de heer Cloeck een overzicht van het veelzijdige en onbaatzuchtige werk dat door het Rode Kruis wordt verricht. AGENDA „Commissie Oeverver binding Noorzeekanaal Functie van voorzitter echter nog vacant Noordhollanders gokten in café te Velsen Alkmaarder verscheen als kaasdrager op feest in Sao Paulo Ballonnetjes in plaats van Edammers Concert in het Huis van Bewaring De schilder J. M. Graadt van Roqgen werd 85 jaar Automobielen en „zeer oude" Bergen Wederom overwinning voor „De Molenkrocht" Egmond-binnen De veilingen betalen mee in het exploitatietekort Proefplan 1952 Noord-Scharwoude Noord Scharwoude ver hoogt de polderlasten Schoorl LAATSTE NIEUWS De stad zal in dertig wijken worden verdeeld De volgende week aan ieder huis een rood kruis INE weg van Tilburg naar Den Bosch is slechts 23 kilometer lang. Toch ge beurden daar in negen maanden 285 ongelukken, waarbij 376 mensen wer den gewond. Zo'n ongeluk kan iedereen overkomen en wellicht heeft men dan slechts zijn leven te danken aan de "wijze waarop eerste hulp wordt ver leend. Behalve deze zorg voor gewonden, spreekt ook het bijzonder mooie werk van de bloedtransfusiedienst en de moedermelkcentrale tot de verbeelding. Het Rode Kruis doet echter nog meer. •veel meer. Het heeft ruim veertig vre destaken, waarover men maar zelden hoort spreken, maar die toch zeer be langrijk zijn. Voor dit voortdurend gro ter wordende werk is steeds meer geld iiodig en daarom doet het Rode Kruis eenmaal in het jaar een beroep op alle landgenoten om royaal in de beurs te tasten. In Alkmaar. ÓVER de wijze waarop de inzamelings- actie in Alkmaar zal verlopen, ver telde gisteravond de heer W. Spruyt het een en ander. Hij deelde mede dat vorig jaar zestig procent van de totale inkomsten werd verkregen uit de huis- aan-huis-collecte. Hij betoogde dat de medewerkers en medewerksters zich zelf niet moeten zien als collectant maar als „bewerker". De stad wordt verdeeld in dertig wiiken met in totaal tien wijkhoofden. Het hoofdkwartier wordt gevestigd in het voormalige café op de hoek van de Langestraat en de Mient, waar een „thermometer" dage lijks zal aangeven hoe groot het inge zamelde bedrag is. Het hoofdkwartier is. iedere dag geopend van 1.30 uur tot 5.30 uur en van 7.30 uur tot 10 uur. Bridge-drive. TO begint Dinsdag de grote inzame lingscampagne. Nu reeds mocht het organiserend comité vele blijken van waardering ontvangen. Zo bijvoorbeeld van de Kaaskapel", die gisteravond gratis musiceerde, van de heer Teerink. die de versiering van de grote zaal van het Gulden Vlies voor zijn rekening had genomen en van de directie van deze schouwburg, die kosteloos de zaal afstond. Dank zij de medewerking van groothandel en industrie heeft men thans een groot aantal fraaie prijzen voor de bridge-drive beschikbaar. Van Dinsdag af zullen ook de andere bur gers van Alkmaar kunnen tonen dat het werk van het Rode Kruis hun een geldelijke offer waard is. Dan geldt weer de leuze: „Aan ieder huis een rood kruis". DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Een ban neling van de eilanden (18 jr)Cinema Americain, 8 uur: Macbeth; Harmonic Theater, 8 uur: Een onvergetelijke me lodie (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 uur: Peking Express (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Nieuw- Guinea-filmavond. Nachtdienst apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1. BERGEN. „Wapen van Bergen", 8 uur: Openbare Vergadering Bouwkas Noord- Nederl. Gemeenten. VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Furie van de Kongo (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De dief van Bagdad (14 jaar); Ci nema Americain, 8 uur: Alles voor de show (alle leeft.)Harmonie Theater, 8 uur: Drie van de infanterie (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: To neelavond VOKZOS; 8.30 uur: Leden vergadering Centr. Gen. voor Kinder herstellingsoorden. Gulden Vlies, 8 uur: „Het Vrije To neel" met „Het witte schaap van de familie". Wapen van Haarlem, 8 uur: Leden vergadering Alkm. Ver. voor de han- deldr. en industr. middenstand. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 7.17 19.42 Vrijdag 8.00 20.29 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 7.22 19.47 1.22 13.47 Vrijdag 8.05 20.34 2.05 14.34 Enkele leden toegevoegd I)e commissie „Oeverbindinj? Noord zeekanaal" is uitgebreid. Behalve afge vaardigden van de Kamers van Koop handel zijn als leden opgenomen bur gemeester mr dr H. J, Wytema van Alkmaar, ir C. J. Tutfn, directeur van de Dienst der Havens en Handelsinrich- tingen te Amsterdam en D. G. G. Mar- gadant te Haarlem namens de Federa tie van V.V.V.'s boven het Noordzee kanaal. Zoals bekend is burgemeester W. Thomassen van Zaandam voorzit ter der commissie en mr P. H. Wujjs- ter te Zaandam secretaris. De Kamers van Koophandel en Fa brieken hebben de volgende leden af gevaardigd: Alkmaar: D. J. Scheffel, secreta ris! en mr C. P. Eecen, onder-voorzitter. Amsterdam: G. G. H. von Felde en 3VL C. van Hall. Den H a a g: Ir B. B. C. Felix en ir J. J. van der Wall. Haarlem: Ir J. Tromp. Hilversum: Ir D. B. Streefkerk. Hoorn: E. J. M. Stumpel, voorzit ter, en drs Th. Koning, secretaris. Leeuwarden: Dr G. J. Otten, se cretaris en J. C. Visser. Leiden: Th. R. de Vroomoen. Zaandam: A. Vis, voorzitter en ir J. C. Kaars Sypesteijn. Uit het zakenleven In het Handelsregister zijn inge schreven als grossier J. R. Kaptein, groothandel in kaas, St. Annastraat 3, Alkmaar. Onder diversen J. G. Brons- hoff, Achterstraat 28, autorijschool en luxe-autoverhuur. WIJZIGING IN ZAKEN 'Handelsondern. „Coverol", Heitoo (post Alkmaar), Kennemerst'-aatweg 38 H Grooth. in bedekkincsmiddelen van kaas Uit.tr. E.: Mw. K. Brunius—de Groot. Uittr. Proc.: Mw. C. W. Brunius. Nwe E.: J. B. Brunius onder deze naam. P. J. Punt, Alkmaar, Niou«>»sloot 121. Grooth. in tabaksfabrikaten, import van tabak, sigaren, enz. Grooth. in ta baksfabrikaten o.. G. Geus' Groothan del in Tabaksfabrikaten. S. P. de Wit, De Rijp. R»"hfPStraat 48 Kleinhandel in textielgoederen. enz. Handelsnaam gewijz. in: „De Mag neet". Diversen. Bouwbedrijf W. Vasbinder van 1873 N.V., Alkmaar, Heul 9 Bedriif in liq. getreden. Vereff.: A. W. Geels. W L Zeijlmans, Heiloo, Kennemer- straatwég 127. Dames- en herenmaat- kleermakersbedrijf en kleinh. in tex tielgoederen. Dames- en herenmaat- kleermakersbedrijf verplaatst naar Alkmaar, Scharloo 33. Kleinh. in tex tielgoederen o.a. J. Kuijper. OPGEHEVEN ZAKEN Blijkens het Handelsregister zijn Turnkring Alkmaar en Omstreken Geruime tijd heeft de Turnkring Alkmaar en Omstreken het zonder een bestuur moeten stellen. Zoals bekend was het bestuur tijdens de jaarverga dering, enkele maanden geleden, en bloe afgetreden, voornamelijk in ver band met de critiek welke door een vereniging was geuit in verband met de gang van zaken tijdens de Koren- beiirswedstrijden 1951. Een en ander was oorzaak dat tij dens de jaarvergadering de wens naar voren kwam. dat het kringbestuur zou worden samengesteld uit een evenredi ge vertegenwoordiging van de vereni gingen. Elke vereniging zou een ver tegenwoordiger aanwijzen en deze men sen zouden gezamenlijk trachten een bestuur te formeren. Het was kenne lijk niet zo eenvoudig, want nog Steeds is het wachten op een voorzitter, daar geen der afgevaardigden deze wel bij zondere lastige taak schijnt te ambiëren. Op het ogenblik ziet hét bestuur van de Turnkring Alkmaar en Omstreken er als volgt uit: Voorzitter, vacant; tweede voorzitter, P. C. Dekker, Egmond aan Zee; secre taris, G. de Rie, Alkmaar; penning meester, Th. Tromp. Alkmaar. Technische c .omissie: Voorzitter, J. Molenaar, Koedijk; secretaris, K. Hem stede, Bakkum; lid, J. Krul, Stompe- toren. Gloednieuw bestuur. De Turnkring Alkmaar gaat nu draaien met een gloednieuw bestuur, waarvan slechts twee leden deel uit maakten van het afgetreden bestuur. Zonder twijfel wacht deze heren een zware taak, vooral ook omdat zij die meenden een streep te moeten zetten achter hun werk in de kring, stuk voor stuk harde en voortreffelijke werkers voor de turnsport zijn geweest. Zonder de andere ex-bestuursleden iets te kort te doen, menen wij, dat vooral het ont- alhier opgeheven de volgende zaken; Firma A. Lohman Renckens, Alk maar, Verdronkenoord 108. Groothan del in schoenen. H. Bruin Nz„ Alkmaar, Oudegracht 217. Makelaar en taxateur in onroe rende goederen. Negen man gearresteerd De politie te Velsen heeft Maandag avond een inval gedaan in een „verlof zaak" aldaar, aangezien werd vermoed dat er gelegenheid werd gegeven tot gokspel. Het bleek, dat in het café een soort gokspel werd gespeeld, dat „banken" wordt genoemd. De exploitant van de zaak en acht personen afkomstig uit Velsen, IJmui- den, Beverwijk, Alkmaar, Hoorn en Haarlem werden gearresteerd. Ze wer den naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Nadat proces-verbaal was opgemaakt wegens het bedrijven van hazardspel, werden de gearresteerden weer vrij gelaten. breken van de heren Visser en Jonker danig zal worden gevoeld. Dit moge wellicht enigszins paradoxaal klinken omdat ook wij destijds enige critiek lieten horen ten aanzien van de Koren beurswedstrijden 1951, wedstrijden die onder leiding stonden van de technische commissie, waarvan de heren Visser en Jonker beiden deel uitmaakten. Die critiek was beslist niet als een per soonlijke aanval bedoeld, hoewel hier over meningsverschil blijkt te bestaan. Hoe het zij, de opvolgers zal het zwaar vallen hun voorgangers te doen verge ten. Ook zij zullen in de toekomst wel ontdekken dat een technische commis sie van de turnkring zijn werk in een glazen huisje verricht. Als de nieuwe T.C. echter juist zo capabel is als de voorgaande, kan zij met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Wij hebben namelijk de overtuiging, zelfs meer dan dat. dat de vorige T.C. evenals het ove rige bestuur niet is afgetreden om de critiek die over de Korenbeurswedstrij den was losgebroken. De veranderingen in het bestuur van de Turnkring Alk maar en Omstreken- vonden plaats om dat er een controverse bestond tussen de twee grootste verenigingen. GESLAAGD VOOR BIBLIOTHECARIS Mej. G. Schreuder alhier en mej. A. M. S. van Soest te Bergen zijn ge slaagd voor de cursus van de assis tentsopleiding voor Openbare Leesza len en Bibliotheken. Zij zijn resp. werkzaam en in opleiding aan de Openbare Leeszalen en Bibliotheken te Haarlem en te Alkmaar. De Nederlandse kolonie in Sao Paulo (Brazilië) heeft onlangs haar 25-jarig bestaan gevierd met een puur Hollands feest, geëncadreerd door typische Hol landse geveltjes (van karton) en vol van Volendammer costuums, die men een echte Volendammer wel nooit zal zien dragen, maar die de redacteur van de Times of Brazil verrukt naar de pen deden tasten. Op dat feest verschenen ook twee Alkmaarse kaasdragers in wit pak en gekleurde hoed met tussen zich in een berrie vol goudgeleballonnetjes, die zij, om de werkelijkheid te bcna- deren—van het kwaliteitsmerk 40+ hadden voorzien. Het Alkmaars Dubbel Mannenkwar- tet „Zang eh Vriendschap", dat reeds jaren ook veel op sociaal terrein werkt, gaf gisteravond onder leiding van zijn dirigent Gerard Pranger een concert in het Huis van Bewaring. Het gevarieerde programma werd zeer op prijs gesteld, wat door een spontaan applaus tot uiting werd ge bracht. De Alkmaarse difigent Gerard Pranger gaf op zeer muzikale wijze enige pianosoli, welke eveneens op hoge prijs werden gesteld. Wij noemen onder meer: Nocturne in S-dur van Chopin en Hochzeitstag auf Troldhan- gen van Grieg. Het was voor de gedetineerden zo wel als voor het personeel een mooie avond in een weliswaar sombere om geving. Christelijk Lyceum ook als H.B.S. erkend In gevolge van een schrijven van het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, d.d. 23 Mei 1952 is de Afdeling H.B.S. van het Christelijk Lyceum te Alkmaar, te rekenen vanaf 1 September 1951 er kend in de zin der wet. Dit betekent dat deze afdeling volkomen voldoet aan de eisen die bij de wet aan een dergelijke inrichting van onderwijs worden gesteld. Sluiting van de winkels op Tweede Pinksterdag Op Tweede Pinksterdag zullen in Alkmaar de bepalingen van de Win kelsluitingswet niet van kracht zijn Desgewenst mag men de winkels op die dag dus tot 's nachts twaalf uur geopend houden. ROYALE GIFT TBC-BESTRIJDING. Mocht het bestuur der Alkmaarse Vereniging tot Bestrijding der Tuber culose onlangs van de personeelsvereni ging der Ringers Chocolade fabrieken een gift van f 250.73 in ontvangst ne men als resultaat van een gehouden feestavond, thans werd het bestuur verrast met een bedrag van f 65.02 eveneens van genoemde Vereniging. DIERENBESCHERMING Bij de inspecteur van Dierenbescher ming, de heer N. Visser, Benedenweg 110 te St. Pancras (Z.) is een hond bezorgd die door één der dorpelingen zwervende is aangetroffen. De kentekenen zijn: zwarte spaniel, reu, witte plek op de borst, aan het uiteinde der staart en de voeten enkele grijze haartjes. Het dier is terug te bekomen op bovenstaand adres. Zoals wij reeds meldden heeft de bekende kunstschilder en graficus de heer J. M. Graadt van Roggen gister ten huize van notaris Roos zijn 85ste verjaar dag gevierd. Het is een intieme en gezellige feestviering ge worden, waaraan door de be jaarde kunstenaar met opge wektheid werd deelgenomen. De enige schaduwzijde van deze blijde dag was, dat de jarige nog lijdende is aan een ontsteking aan de rechterarm, die hem ook belemmert te wer ken. Van het Kunstenaarscen trum Bergen en van de Grafi sche Kunstenaarsvereniging uit Amsterdam waren gelukwensen ingekomen, evenals van vele particulieren, w.o. de archiva ris, directeur van het Gem Museum te Alkmaar de heer Th. Wortel. Oude vrienden waren uit Groningen en diver se andere gemeenten overgeko men. Vele bloemstukken heb ben mede aan deze bijzondere verjaardag een feestelijk cachet gegeven. f %XV' >V^V'' 1 v V L '"t* r. if! v i' f ff w v ff <-f\ Eén van deze kaasdragers was een echte Alkmaarder: de heer Anton (Geraldo) van der Molen, die met zijn vrouw en drie kinderen in 1946 naar Brazilië emigreerde. De heer Van der Molen woonde tot die tijd op de Van Houtenkade en dreef een grossierderij in bakkerij-producten. Hij kwam als zoon van bakker Van der Molen als 8-jarig joch uit Brazilië naar Alkmaar, waar hij tot zijn 34ste jaar bleef en welke stad hij blijkens zijn geslaagde imitatie van kaasdrager toch nog wel een tikkeltje trouw is gebleven. In Sao Paulo vertegenwoordigt de heer Van der Molen diverse maat schappijen, een branche die zowel automobielen als zeer oude genever omvat. Een goede vriend van hem, de heer Roos. verwoed amateurzender, heeft al verscheidene malen contact gehad met de heer J. Swier van de Kennemerstraatweg en zo het laatste nieuws van de familie Van der Molen uit Sao Paulo met Alkmaar uitgewis seld. In de zes jaar van hun verblijf in Brazilië hebben de heer en mevrouw Van der Molen zich trouwe leden ge toond van de Sociedade Hollandesa de Sao Paulo en het behoeft dan ook geen betoog, dat ze het feest van het 25- jarig bestaan tot de laatste minuut dat was 5 uur 's morgens hebben meegemaakt. In costuum. Hij als kaas drager, zij als Volendamse. In haar vijfde wedstrijd van dit séi- zoen behaalde „De Molenkrocht" weer een ruime overwinning (62) tegen WKF I uit Wormerveer. Met nog één wedstrijd te spelen is het nu reeds zeker, dat de Bergenaren het kampioenschap in hun afdeling behalen. De laatste wedstrijd tegen Amteno I uit Amsterdam, welke op 8 Juni te Bergen gespeeld wordt, kan dus als de kampioens-match van de Bergena ren beschouwd worden. Daarna wachten „De Molenkrocht" dan nog twee zware promotie-wedstrijden, waaruit zal moeten blijken, of het team sterk genoeg is voor de tweede klasse. De uitslagen van de Zondag j.l; ge speelde wedstrijd waren: Heren Enkel: J. SchmidtP. Smit 64, 7—5; M. Lau—N. Smit 6—3, 6—1. Dames Enkel: mej. C. van Limburg Stl- rummej. T. Berkhout 6—3, 75; m*J. T. Windermevr. N. Smit 62, 86. Gemengd Dubbel: mej. Van Limburg Stirum en M. Lau—mej. T. Berkhout en P. Smit 3—6, 4—6; mej. T. Winder- en D. Moskmevr. Smit en N. Smit 64, 6—2. Heren Dubbel: Lau en Mosk-r-N. Smit 6—3, 4—6, 4—6. Dames Dubbel: mej. Winder en méj. Van Limburg Stirummevr. Smit en mej. Berkhout 62. 64. Zondag 8 Juni a.s. wordt dan te Bergen de bovengenoemde wedstrijd tegen Am teno I gespeeld. UIT HET ZAKENLEVEN. In het Handelsregister zijn ingeschre ven als kleinhandelaar W. M. Groot, Herenweg 323a, runder-, varkens en lamsslagerij en J. C. de Boer, Heren weg 323, kleinhandelaar in aardappelen, groenten en fruit. OPGEHEVEN ZAKEN Blijkens het Handelsregister is on derstaand bedrijf opgeheven: C. Th. v. d. Molen, Egmond Binnen, Egmond a/d Hoef, v. Oldenborghweg 285. Teelt van en handel in bloembol len en tuinbouwproducten. De schilder bij één zijner werken. 74. Jimmy Brown keek vrij ver stoord naar het hoofd van Kees Kleun- tjes. „Sleep de commissaris er maar uit", zei hij tegen de detective „en leg hem maar buiten de deur in de regen. Daar zal hij wel van bijkomen. En kom dan meteen weer terug en help mij met deze vent. Als we met hem heb ben afgerekend dan is 't ergste achter de rug en dan kunnen we zo langza merhand naar huis gaan". Kees Kleun- tjes slaakte 'n zucht van verlichting toen hij deze woorden hoorde. Hij schoof de gordijntjes van de bedstee open, pakte de flauw gevallen commis saris zo stevig mogelijk vast en sleepte hem uit de bedstee.... „Pas op, pas op!", schreeuwde Jimmy nog, maar het was al te laat. Kees Kleuntjes had het openstaande kelderluik niet opgemerkt en mèt commissaris Kwabberteen was hij er hals over kop ingetuimeld! Ver bijsterd keek Jimm.v het tweetal na en hij had moeite niet een héél lelijk woord uit te spreken. Aan de andere kant welde er een gevoel van spijt in hem op, dat hij Kees Kleuntjes niet voor dat open gat had gewaarschuwd. Hij ging op z n knieën liggen en tuurde naar beneden. „M'neer Kleuntjes!" riep hij. „Verstaat u mij? Hebt u niets ge broken?" Het bleef even stil in het donkere, zwarte gat waarin Jimmy staardeToen hoorde hij Kees Kleuntjes met bevende stem stamelen: Hellup. m'neer Brown, hellup, ik ben bovenop 'n grote zwarte hond ge vallen, die grbmt van kwaadheid" Maak je maar niet ongerust", riep Jimmy terug. „Dat kan niemand an ders zijn dan de weduwe Wabbel". QP HET tuinbouwbedrijf „Geestmerambacht" is men op het ogenblik druk bezig met de uitvoering van het proefplan 1952. Zoals de naam reeds zegt, worden op dit bedrijf proeven genomen ten behoeve van de tuinbouw in de uitgestrekte polder Geestmerambacht. Aangezien de onderneming een „stich ting" is en zij is opgezet om te experimenteren, wekt het geen verwondering dat er steeds een exploitatie-tekort is. De drie grote veilingen in het Geest merambacht die te Broek op Langendük, Noord-Scharwoude en Warmen- huizen hebben zich garant gesteld Voor een bepaald gedeelte van het tekort. Zo moest de L.G.C. over het afgelopen boekjaar ruim 1200 in het tekort bij dragen, de Noordermarktbond te Noord-Scharwoude betaalde ongeveer het zelfde bedrag, terwijl de veiling te Warmenhuizen, die een lagere omzet heeft, minder behoefde te voteren. Deze bijdragen worden met liefde gegeven, omdat de tuinders, die zijn aangesloten bij de drie genoemde veilingen, uit de resul taten van het onderzoek voordelen kunnen trekken voor hun bedrijf. CLK jaar wordt voor dit bedrijf door een ter zake deskundige een proef plan opgemaakt. De proeven strekken zich uit over een groot aantal gewas sen, waarbij o.m. de vatbaarheid voor verschillende ziekten wordt nagegaan. Het is duidelijk, dat er voor de tuin ders op dit Proefbedrijf veel te leren valt. En daartoe worden ze ruim schoots in de gelegenheid gesteld. Te allen tijde ook 's avonds kan het bedrijf worden bezocht en als de Tuin- bouwvoorlichtingsdienst of de bedrijfs leider op de hoogte worden gesteld van een voorgenomen bezoek, dan wordt men op deskundige wijze rond geleid en kan men heel wat wetens waardigs opdoen. De proeven QP welk gebied van proefnemingen dit bedrijf zich beweegt, moge uit het volgende proefplan 1952 blijken. Óp het waterstandsproefveld zal ais proefgewas dienst doen de rode biet. Er worden vier verschillende rassen gezaaid, twee lange en twee ronde. Verder is er erwten- en bonenkweek; dertig are zijn gereserveerd voor uit splitsingsmateriaal, vijftig are voor het vermeerderen van grauwe erwtenras sen, veertig are voor vermeerdering van een nieuw slabonen-ras. Een uien-- rassenproef wordt genomen waarbij tien rassen uien in het klein naast el kaar ter vergelijking en bij wijze van demonstratie worden uitgezaaid. Dan vindt een klimatologisch onder zoek plaats met slabonen op Wognum- mer grond, welk onderzoek op ver schillende andere plaatsen op dezelfde grond en onder dezelfde omstandighe den wordt-verricht. Een draaihartlg- heidsproef van het vorige jaar wordt herhaald met witte, gele en rode be- waarkool, waarbij met parathion be spoten kool wordt vergeleken met niet behandelde kool. Voorts zal een com- binatieproef worden genomen met tuinbonen en augurken. Men teelt dan tuinbonen, die bestemd zijn voor de groene pluk, naast drie augurkenras sen. Bij de witlofteeltproef worden zaaien en planten van witlof vergele ken. Het stiponderzoek (stip, de ge vreesde ziekte in de kool) wordt voort gezet. Practijkproeven met rode be- waarkool, herfstwitte (vroege) kool. herfstwitte late, witte bewaarkool naast vergelijking van Langedijker practijkselecties rode bewaarkool, vin den op de velden plaats. Veel belang stelling kan worden verwacht voor de beregeningsproef met Eerstelingen, waarbij het doel is te onderzoeken, welke de optimale tijdstippen ziin voor beregening van vroege aardappelen En nog meerdere onderzoekingen. Een staalkaart van proefnemingen dus. Er valt op het proefbedrijf voor de tuinders veel te leren en het is daarom jammer dat de belangstelling van de zijde der kwekers maar zeer gering is. Afgezien daarvan echter, moet men bewondering hebben voor de georga niseerde tuinbouw, die kosten noch moeite spaart om te bereiken, wat het doel van iedere tuinder is: het produ ceren van die gewassen welke de mees- te zekerheid bieden voor het hoogst- mogelijke beschot, mede als gevolg van het gebruik van de juiste bestrijdings middelen op de gunstigste tijd. VERKIEZINGSBORDEN GEPLAATST. In navolging van Alkmaar zijn er in de Langedijker dorpen van gemeente wege enige borden geplaatst waarop de verschillende politieke partijen hun biljetten voor de komende stembus strijd kunnen plakken. Hierdoor wordt voorkomen dat de biljetten op wille keurige plaatsen worden aangeplakt, meestal een aanslag vormend op het dorpsschoon. OLIEBOLLEN VOOR EEN GOED DOEL. Ten bate van het erefonds van oud verpleegsters werden Woensdag in Oudkarspel niet minder dan Vierdui zend oliebollen verkocht. Ze werden gebakken door mevrouw Keeman— Kaij en enige andere dames. STATUTEN VERZONDEN Verzonden zijn de statuten aan de christelijke kleuterschool te Noord- Scharwoude. De polderlasten van de Noordschar- wouder polder zullen dit jaar ver hoogd worden van f 32 tot f 40 per hectare. Dit is een gevolg van de extra onderhoudskosten van het waterge maal. De rekening 1951 had daardoor een nadelig saldo van f 168.12. De be groting voor 1952 is vastgesteld op een bedrag van f 4469 69 met een post on voorzien van f 6.57. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de Jieer C. Dulle- mond slaagde aan de Amsterdamse universiteit voor het candidagts- examen Natuur-, Wis- en Scheikunde. UIT HET ZAKENLEVEN. In het Handelsregister is onder „di versen" ingeschrev^i K. Stins, Laan- weg 68, herenmaatkleermakersbedrijf. OPGEHEVEN ZAKEN Blijkens het Handelsregister zijn de volgende bedrijven opgeheven: L. van Buuren, Schoorl, Heerenweg C 62. Kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit. J. H. Smit, Schoorl, Dokterslaan C 233. Expeditiebedrijf, hooi- en stro- handel. Inschr. ambtsh. doorgeh. «Ongecorrigeerd) De 20.000 op no. 12168 In de 516e Staatsloterij, eerste klas se, tweede lijst, is een prijs van twin tigduizend gulden gevallen op no. 12168.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2