Een misverstand in drievoud over de „zevenstemmersactie' Met de krant naar de Eifel KoAi B&iJLeJk Objectiviteit of verborgen communisme Heden laatste zitting van R.T.C. NAAR AANLEIDING VAN EEN HOOFDARTIKEL VREDELIEVENDHEID ALLEEN NIET GENOEG „Herbewapening van Duitsland leidt tot zelfmoord van het volk" Neutraliteit is de enige oplossing Minister Stikker tekent het E.V G -verdrag De deelnemers waren enthousiast Mossadeq op Schiphol aangekomen Verkeer eiste in 1951 duizend doden A dam eert ontwerper van Noordzeekanaal Reeds zes dagen brand aan boord van „Hestia" DONDERDAG 29 MEI 1952 TOEN wij enige dagen geleden een korte beschouwing wijdden aan het voorstel van „De Groene Amsterdammer" om bij de verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 25 Juni te stemmen op candidaat num mer zeven van de verschillende lijsten, ten einde op die wijze uitdrukking te geven aan de vredeswil in het Nederlandse volk, hielden wij bü voorbaat reke ning met het feit, dat enkele lezers ons zouden misverstaan. Misverstaan in zoverre, dat wij slechts zouden kunnen denken in vlakken van zwart en wit en derhalve de Sowjetunie altijd als zwart, de Verenigde Staten immer als wit zouden willen schilderen. Tot onze spijt moeten wij zeggen, dai deze lezers ge durende de laatste maanden onze hoofdartikelen slecht hebben bestudeerd. Wij meenden zeker in dit opzicht bij herhaling duidelijk genoeg te zijn geweest. Nu begrijpen wij van de andere kant de reacties wel, die wij hieronder in extenso laten volgen. Er is in Nederland een categorie mensen, die het om welke reden dan ook bon ton vinden de Groene te lezen: „Het blad is zo intelligent, de kunstrubriek is zo goed; de economische beschouwingen zijn up to date en scherp en De Kleine Krant is zo komiek". Dat zegt men. En als men verder gaat, beweert men, dat het blad ook zo objectief is. Objectief dan zo te verstaan, dat De Groene althans volgens deze lezers probeert een tussenpositie in te nemen. Populair gezegd: de geit en de kool wil sparen. En terwijl deze lezers ons dan gebrek aan objectiviteit verwijten, maken zij zich zelf hieraan schuldig door ons als subjectivisten te stempelen zonder daarvoor benijzen aan te voeren. hebben gedistancieerd van deze primi tieve infantiele levenshouding, hebben het dan ook zwaar te verduren. Bolland wist het wel toen hij sprak. „Op de hoogte moet het eenzaam zijn." Óm onze tijd te verstaan is nodig een objectieve instelling, koel en klaar denken. Wie regelmatig „De Groene Amster dammes" leest, heeft allang begrepen dat dit in alle opzichten uitstekende weekblad van deze grondregelen uit gaat. Maar juist deze niets en niemand ontziende objectiviteit maakt de Groe ne voor velen tot een steen des aan stoots, en als zodanig het object van lieden die achter dikke woorden hun nietigheid trachten te camoufleren. Hoe is het anders te verklaren dat redacties van dagbladen, welke toch zeker een reputatie hebben te verdedi gen zo domweg reageren op het plan der Zeven-stemmers? Naar aanleiding van dit plan, gelan ceerd in de Groene van 17 Mei j.i. be schuldigt i: dit blad openliik dat zij haer masker heeft la'en vallen en zich metterdaad ontpopt als communistisch. Letterlijk zegt u: ..Overigens is hef bij zonder gelukkig dat het zich ther.s „onenüjk" als communistisch afficheert. Dit is een rechtstreekse aanklacht een beschuldiging, positief en niet mis te verstaan. Ernstiger, naarmate het besef aanwezig is van de geestelüke waarde ener democratische samenle ving, Ernstiger, naarmate u verzuimd heeft het overtuigend „bewijs" te leve ren. Antwoord aan opponenten WAT ons bij het doorlezen van onder- staande drie ingezonden stukken overigens verbijsterd heeft is, dat de schrijvers klaarblijkelijk niet hebben geleerd te vatten, dat er laten we voor het gemak zeggen van 1940 af „iets" in de wereld is gebeurd. Dat over ons land niet alleen een oorlog is ge gaan, maar dat deze oorlog tot gevolg heeft, dat geen individu en geen ge meenschap van individuën vandaag nog in staat is zelf de dienst uit te ma ken. Die jaren van persoonlijke ivoren torens liggen achter ons. Het staat wel goed, maar is levensgevaarlijk. Even gevaarlijk als de 1 ouding van Europa voor Muenehen. Weet Ge het nog, dat Tsjecho-Slowakije kv. am, daarna Polen en de rest. Wij meenden het met valse vredelievendheid, die namelijk niet ge baseerd was op kracht, wel te kunnen redden. Wij hebben er voor geboet. Nog niet zo lang geleden is er weer een Tsjecho-Slowakije geweest en er zou een nieuw Muenehen komen, indien Europa niet beter voorbereid was en niet beter beschermd dan met de para plu van Chamberlain! Dit wat de geest betreft, die lan0zaamr.an in alle trouwe Groene-lezers s doorgedrongen. Een geest, „der stets verneint" Wij hebben .nergens beweerd, dat de ze Groene een slecht blad was. Dachten onze opponenten, dat wij ons zoveel moeite zouden geven, indien wij wisten met een derderangs blaadje te doen te hebben? Van 1940 tot 1945 hebben wij tot in onze vezels geleden; wij hebben ieder op eigen plaats en naar persooni'jk vermogen gestreder om de democrati sche vrijheden, die verloren gingen, te rug te krijgen. Persoonlijk hebben wij met de knoet van. de dictatuur kennis gemaakt. Toen in 1945 de vrijheid kwam, hebben wij haar aanbeden: wij vergaten haar te verzorgen zoals haar toekwam. Wilt Ge spreken over een historische schuld, aie op ons rust, dan is het ons goed. Maar vandaag is er geen andere weg, dan de weg. die wij met zoveel moeite en tegenzin gaan. Anti-militalusme is geen ander woord voor vredelievendheid; dienstweigering is geen uiting van vredeswil. Laten de schrijvers zich voor gezegd houden, dat zelfs zij verdedigd zullen worden, in dien dit wat de hemel verhoede nodig mocht zijn. Het plannetje van De Groene is vol strekt overbodig. Er zullen wellicht en kele schobbers zijn, die bij defensieve voorbereidingen zijde spinnen. Maar geen volk en geen volksvertegenwoor diging zijn van nature oorlogszuchtig. Wie dat meent, heeftDe Groene te veel en zonder de gave van helder on derscheid gelezen. En dat is nu net het gevaar, waarop wij hebben willen wij zen in onze artikelen „Zevenklapper" en „Verdord Aureool". Daarom ook is De Groene communistisch. Wij willen buiten beschouwing laten, dat het Zevenstemmersplan bovendien getuigt van weinig eerbied voor de de mocratische vrijheden. Men koppelt aan verkiezingen voor het parlement geen geraffineerd-gevonden referenda zon der gevaar te loper opnieuw bij het vermaledijde „gesundes Volksempfin- den" terecht te komen. Tot slot nog dit. In punt vier van het stukje „Bondig Besluit" in De Groene van 17 Mei is het volgende te lezen: De grote partijen denken er niet aan in haar fracties plaatsen in te ruimen voor volksvertegenwoordigers, die zich tot tolk van de bezwaarden zouden willen maken. „De Communis tische Partij is de enige, die ook in deze principieel en stelselmatig in de oppositie is. Maar de grote meerder heid van degenen, die hun grieven togen de bewapeningspolitiek tot uiting zou den willen brengen, hebben er- even grote of nog grotere bezwaren tegen hun stem aan deze Partij te geven en zij zouden ook, door daartoe niettemin over te gaan. weer op andere wijze tot vervalsing van het beeld der bestaande verhoudingen bijdragen"Onze op ponenten moeten deze regels vooral eens goed tot zich laten doordringen. Wij hoeven er niets aan toe te voegen. DE HEER C. OPMEER. Bellamyplein 24, Amsterdam, is klaarblijkelijk al zo zeer doordrongen van onvrijheid, dat hij zich afvraagt of wij zijn stuk wel zullen opnemen. „Mocht u over voldoende ruggegraat beschikken dan wens ik thans de degen met u te kruisen, merkt hij bescheiden op. Daar komt hij: „Wie niet voor mij is, is tegen mij., ziedaar het grondmotief van vrijwel alle stelsels en partijen in en voor zo ver zij door fanatieke aanhangers woi- den beleden. Het is wel duidelijk, de direct aan wijsbare oorzgken ziin bekrompenheid en vooral „Angst". Verder heeft deze in wezen zielige geestesgesteldheid als onafscheidelijke attributen laster en verdachtmaking. Ook onze tijd wordt gekenmerkt door geestelijke bloedarmoede en zij die zich Ik nodig u thans alsnog uit dit „be wijs" te leveren, en wel in het open baar met de wapenen der redelijkheid en het koele klare argument. Gij ziit dit verplicht aan Uzelf, tenminste als gij Waarde toekent aan begrippen van Eer en Fatsoen. Gij kunt dit doen in uw kolommen of anders naar ik hoop gastvrijheid bij de Groene verkrijgen." Naschrift: Wij hoeven niets te be wijzen. De Groene is zo vriende lijk geweest het zelf te doen. Ons antwoord staat overigens hier boven. DE HEER W. DE VRIES, Emmalaan 7, Bergen (Nh.l, geeft uiting aan zijn ernstig misnoegen over de denigreren de wijze, waarop wij ons over de lezers van de Groene hebben uitgelaten. „Ook ik behoor tot deze lezers en op grond hiervan meen ik redenen te hebben verontwaardigd te zijn als de schrijver van het hoofdartikel „Verdord Aureool" zich het recht aanmatigt mij te betrekken in zijn generaliserend oordeel over „deze categorie, in Ne derland de vuurrode kring van Groene- lezers, die voor de goede verstaander recht in de communistische kaart spelen". Even misplaatst als het denigrerend oordeel over de Groene-lezers is de blijkbare veronderstelling van de schrijver van het hoofdartikel, dat alle Groene-lezers „Zevenstemmers" zul len worden. Als een krant zich wil opwerpen tot ijverig en vurig bestrijdster van het communisme wil ik hierbij de opmer king maken, dat m.i. het communisme niet bestreden wordt door de lezers tot brakens toe misselijk te maken met telkens opnieuw te vermelden hoe slecht en hoe gevaarlijk de communis ten toch wel zijn. Ik meen het intelli gentiepeil der kiesgerechtigde lezers van de Alkmaarsche Courant niet te hoog aan te slaan als ik beweer, dat zij zelf hun houding wel weten te bepa len. Bovendien hebben de lezers nog verg in het geheugen liggende ervaring met meerdere vóór de Duitse bezet ting dancer tegen het nationaal socia lisme schrijvende kranten. Moge het nimmer zover komen, dat de dapperheid van de kranten nog maals op de proef wordt gesteld tijdens een vijandelijke bezetting". Naschrift: Wij dachten duidelijk te zijn geweest, zélfs voor lezers Ds Niemöller in Den Haag: HS Martin Niemöller heeft gisteren op een persconferentie in Den Haag verklaard, vóór volledige neutralisering en de hereniging van Duitsland te zijn, doeh tégen herbewapening, „Herbewa pening van het verdeelde Duitsland kan alleen leiden tot zelfmoord van het volk ,en dat kan Gods bedoeling niet zijn',' aldus ds Niemöller. Ook 'als Duitsland herenigd zou zijn, achtte ds Niemöller herbewapening uit den boze. Wanneer Duitsland weer een machtsfactor zou worden, zouden Oost en West steeds blijven vechten om het aan hun zijde te krijgen. Spreker achtte het zeer waarschijnlijk dat Duitsland in dat geval zijn toevlucht zou zoeken bij Rusland. Ds Niemöller noemde een verenigd, volkomen neutraal Duitsland in een verenigd Europa de enige oplossing van de huidige moeilijkheden. Onder Europa verstond hij geheel Europa en niet alleen West-Europa. Ds Niemöller vond, dat het Westen stelselmatig de deur voor het Oosten heeft gesloten, en het nieuwe verdrag met West-Duitsland achtte hij een verder sluiten van de deur. Sprekende over zijn reis naar Rus land, zei ds Niemöller, dat hij daar in derdaad een kerk van Jezus Christus en niet van Jozef Stalin had gevon den. Tot zijn vreugde had hij gemerkt, dat de invloed van de kerk in Rusland de laatste tijd sterk is toegenomen. Ds Niemöller verklaarde wel, dat men bij Tijdens een gesprek vóór de dienst aanving. V.l.n.r.:, ds. M. N. W. Smit, ds. D. M. Niemöller en dr. K. H. E. Gravemeyer. de Russen niet op „menselijkheid" of „gerechtigheid" moet appelleren, daar zij er geheel andere begrippen op na houden. Bovendien werd „iedereen er door iedereen gecontroleerd". van De Groene. Wie dit blad met instemming leest waarom is men anders lezer? Om zich te ergeren soms? trekt het vuur- j rode jasje publiekelijk aan. Wij hebben nergens gezegd, dat alle Groene-lezers zevenstemmers zul len worden. Gelukkig niet. Heeft onze opponent wel eens ken nis genomen van officiële statis tieken nopens het intelligentiepeil van een intelligent volk als het Nederlandse? Hij Zal versteld staan. En wat het schrijven ir. kranten betreft: een insinuatie is geen argument. DE HEER JAC. v. WIJNGAARDEN, KONINGSTRAAT 188, BEVERWIJK, ten slotte schrijft het volgende: „Met aanvankelijke belangstelling, spoedig overgaande in grote verbijste ring, las ik het hoofdartikel „ZEVEN KLAPPER". De kern van dit artikel kan in enkele woorden worden samen gevat: „De Groene Amsterdammer is een voorpost van het Communisme". Deze constatering kan zowel tot grote vreugde leiden als een hevige angst baren, al naar gelang van de plaats die men zelf in het politieke steekspel inneemt. Laat de duidelijkheid van deze aanklacht niets te wensen over, van de motivering kan dit nu jui3t niet worden gezegd. De schrijver ver deelt de mensheid in twee kampen en spreekt over alles wat daar tussen is z'n banvloek uit: .wegbereiders van de vijandelijke partij, oftewel Commu nisten". Met zulk een goedkope uit spraak is de huidige wereldchao" nu eenmaal, helaas!, niet op te lossen, daarvoor is heus nog wel iet3 me:r nodig dan een zevenklapper. De schrijver maakt een noga! kwis tig gebruik van het woord „democra tie", op welks vertolking zowel de Amerikanen als de Russen, het alleen recht menen te bezitten. Nee, zolang de „mixed-democratie" nog door prot serige zakenlieden met het gehoor kwellende luidsprekers als „ware-de- mocratie" wordt aangeprezen, lijkt het juister dit woord maar geheel te schrappen. De diepste wensen van Amerika en West-Europa schijnt de schrijver grondig te kennen. Ik meen te kun nen volstaan met er even op te wijzen dat, helaas, in het Mogendheden-spel, evenals bij voetbal, slechts de „punt jes" tellen; immers, zodra er bijv. In Korea ook maar „enige kans" op vre de bestaat, begint in Wallstreet reeds een zenuwachtige stemming te heer sen Kom, laat ons toch klare wijn schenken, laten, wij eerlijk bekennen, dat ons aftands concurrentie- en winstsysteem is vastgelopen en slechts door toediening van enkele druppels olie, 1n de vorm van een even zinloze als mensonterende bewapening, nog een luttel aantal toeren, zij het ook met horten en stoten, kan voort gaan. De schuld hiervan te wijten aan Rusland lijkt mij wel een heel goed kope manier en opent bovendien geen enkel perspectief. Ach. laten wij er ons toch terdege van bewust ziin, dat de interest van een economisch wanbeheer betaald moet worden en dat de wissels than3 worden aangeboden, met een zichttijd. Deze zichttijd is echter NIET onbe paald! Verbeuzelen wij deze voor de gehele mensheid kostbare tjjd door op de oude voet voort te gaan, welnu vadertje Stalin zal er wel bij varen! Tenslotte raad ik de schrijver ern stig aan ons huidig concurrentie- en winstsysteem eens te toetsen op WARE democratie en menselijkheid De resultaten zullen werkelijk ver bluffend ziin enconstructieve ge dachten zullen naar voren treden!" Naschrift: Wij pretenderen niet de „wereldchaos" te kunnen oplossen. Indien wij dit konden, zouden wij er druk mee in de weer zijn. dunkt ons. Dank voor de goedge meende raadgeving. Overigens wa ren wij een jaar of twintig geleden al zover gekomen! Van een vierde stuk poogden wij verstaanbare taal te maken. Wij zijn er niet in geslaagd. Bovendien lijken de hierboven geplaatste stukken ons representatief. Waarmede wij de discussie sluiten in de hoop, dat onze lezers er hun vordeel mee kunnen doen. In Parijs 'werd het verdrag voor de Europese Defensie Gemeenschap door de afgevaardigden van de zes landen, Frankrijk, België, Luxemburg, Neder land, Italië en Duitsland getekend. Minister Stikker zet zijn handtekening onder het document. (Van een onzer redacteuren! Enthousiast waren de deelnemers aan de eerste meerdaagse reis, die de krant voor haar abonné's organiseerde, en thousiast over het vele schoons, wat men onderweg had gezien, enthousiast ook over de prima hotelverzorging, die boven alle lof was verheven. Deze eer ste trip had de romantische Eifel als einddoel, waar de mooiste plekjes wer den opgezocht en waar de steeds wis selende panorama's telkenmale weer nieuwe bewondering verwekten. Het touristencentrum Valkenburg was het uitgangspunt voor deze reis en op de route naar het verre Zuiden was er reeds veel, wat waardering vond, de altijd weer bekoorlijke Vechtstreek, het Brabantse land met Den Bosch als aantrekkelijke pleisterplaats en ten slotte het vriendelijke Zuid-Limburg met z'n zacht glooiende heuvels en z'n gemoedelijke Maas, die er haar weg vindt van zuid tot noord. De tocht door de Eifel is voor velen een openbaring geweest. Zodra Aken, Oliegeschil komt voor het Internationaal Gerechtshof De Perzische minister-president, Mo- hamed Mossadeq is gisteravond met een vliegtuig van de KLM op Schiphol aangekomen, De premier, die verge zeld was van de Perzische delegatie en vier Nederlandse rechercheurs, zal voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag het Perzische standpunt in de oliekwestie komen verdedigen. HU heeft documenten hij zich, waarmee kan worden aangetoond, dat de Brit ten zich hebben gemengd in binnen landse aangelegenheden van Perzie. De zoon van de 71-jarige Perzische pre mier vergezelt zijn vader als arts. De behandeling van de Perzische kwestie voor het Hof zal eerst over twaalf dagen beginnen, doch dr Mossa deq is wat vroeger gekomen om zich te kunnen voorbereiden. Hij acht het Internationaal Gerechtshof niet be voegd het geschil te beslechten en hoopt het Iraanse standpunt aan het Hof duidelijk te maken. Hij verklaar de in tegenstelling tot geruchten, dat hij niet van plan is om uit eigen be weging en op eigen wens als premier van Iran af te treden. Het is niet uit gesloten, dat men hem toch vervangt, doch dan is dit een zuiver constitutio nele gang van zaken. Mossadeq zal H. M. Koningin Ju liana enkele Perzische tapijtjes aan bieden. Antillen willen commissie voor verder overleg Vermoedelijk zal als laatste han deling in de huidige faze van de Ron de-Tafelconferentie met de West van middag in de Tréves-zaal te Den Haag een plenaire vergadering worden ge houden, nadat om 11.30 de centrale commissie der conferentie bijeen zal zijn geweest. Op de plenaire vergade ring zal een voorstel van de Antiiiaan- se delegatie in bespreking komen. Dit voorstel behelst een machtiging van de regering der drie Rijksdelen aan de voorzitter van de conferentie om wanneer de RTC voor onbepaalde tijd verdaagd wordt een kleine com missie in te stellen. IN Odessa (nee, het ligt in de Ame rikaanse staat Texas) reden zeven losgeraakte tankwagons met een snel heid van meer dan 120 kilometer op een stilstaande locomotief. De door de tankwagons vervoerde benzine vloog in brand, twee grote pakhuizen, de wagons en de locomotief gingen in de vlammen op en er werd in totaal een schade van meer dan een millioen aangericht. D In de Hollywoodse filmstudio's wordt sedert twee weken een streng en waar democratisch on derzoek ingesteld naar de „loyaliteit" van meer dan tweehonderd personen, die worden verdacht van onverant woorde communistische sympathieën. O Een man met één arm heeft meer dan drie kilometer eezwommen om hulp te halen voor zijn broer en een andere man, die zich vasthielden aan een omgeslagen vaartuig op Lake Pontchartrain nabij New Orleans in het Zuiden van de States. Hij zwom ongeveer drie uur om de oever te be reiken. Een reusachtige slang in de stallen van een circus in het Argefi- tijnse Fortalezza, die een groot aantal eieren aan het uitbroeden was, bracht de talrijke toeschouwers de doodsschrik op het Latijnse lijf, toen plotseling uit Glij zacht! (Grafrede voor de Hollandse Nieuwe) al deze eieren bijna honderd baby slangetjes te voorschijn braken en in alle richtingen wegkrioelden. Toen de bezoekers over de eerste schrik heen waren, gingen zij op jacht achter de reptieletjes en brachten ze alle weer terug naar moeder. In Vancouver in Canada werd Norman Pollard vijf kilometer lang nagejaagd door een politie-auto met een snelheid van meer dan honderd kilometer per uur. Er werden verschillende schoten op hem gelost door de politie en ten slotte be landde hij in de pui van een huis met zijn wagen. In het ziekenhuis ver klaarde hij, dat hij niet had gestopt, omdat hij bang was, dat zijn rijbewijs zou worden afgenomen wegens te snel rijden. Je kunt het altijd proberen Het is een wonderlijke aardbol waarop wij voorttobben. Hoewel men op een atlas haast niets dan water ziet, waarschuwt de economische raad der V.N. ervoor, dat er gevaar bestaat voor een tekort aan water over de ge hele wereld, indien de V.N. de landen niet leren, hoe zij zich van water moe ten voorzien. dat nog altijd tal van wondeplekken toont, was gepasseerd, deed het van oorsprong vulcanisch gebergte zich in al z'n schoonheid open en zocht de touringcar haar weg door pittoresks dorpjes en langs haarspeldbochten naar het plaatsje Nideggen, waar de oude burchtruïne, hoog op een bergtop, over een wijde omgeving domineert. Het uitzicht, dat men hier genoot, was on vergetelijk schoon. Langs steile hel lingen en klaterende beekies leidde de tweede etappe naar de Ruhrtalsperre, de machtige stuwdam, dié een belang rijke rol speelt in de energie-voorzie ning van de West-Duitse industrie. Ge- münd en Schleiden waren aardige plaatsjes op weg naar Monschau, dat nog steeds de parel van Eifel is. Dit speelgoedstadje, gelegen in het diepe dal, is een sprookje gelijk, en een ieder, die eens dwaalde door de nauwe straat jes rond het Marktplein met de forel- lenvissers aan de waterkant, draagt hieraan de onuitwisbare' herinnering mee. Tal van indrukken zijn er nog: de Weg over de Himmelsleiter, die gedeel telijk voert door Belgisch grondgebied, het panorama vanaf de Lausberg op Aken en zo veel meer. Herinneringen ook aan de schoonheid van het eigen land, van Nijmegen tot en met het Gooi, en niet te vergeten aan de reis genoten, tussen wie in deze drie dagen vriendschapsbanden zijn gegroeid en die het nog graag een keertje zullen overdoen. Resumerende: deze krantenreis slaag de voor de volle honderd procent en houdt een belofte in voor de vólgende Eifeltocht. die op 14 Juni aanvangt en waaraan ge nog kunt deelnemen, zo ge u binnen enkele da»en aanmeldt aan het bureau van dit blad, waar men u gaarne de nodige inlichtingen verstrekt. Ruim 12000 ernstigen 9559 lichtgewonden Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek eiste het wegverkeer in 1951 niet min der dan 1045 doden, 12302 ernstig cn 9559 licht gewonden. Bij de voetgangers viel het grootste aantal slachtoffers te betreuren bij de leeftijdsgroep tot 12 jaar. Het totaal aan tal overleden, ernstig en lichtgewonde voetgangers bedroeg resp. 350, 2852 en 1830 .waarvan resp. 185, 1473 en 906 vielen in genoemde groep. Het aantal slachtoffers was eveneens groot in de groep „61 en ouder", n.l. ongeveer een kwart van het totaal aantal overleden voetgangers en een vijfde a zesde van het totaal aantal ernstig en licht ge wonde voetgangers. Hoewel bij de wielrijders de groep ..61 en ouder", een groot percentage vormde van het aantal overledenen, n.l. 101 van de 319, werd bij de „17 tot 25-jarigen" het grootste aantal ernstig en licht gewond, n.l. 1085 en 1033, welke cijfers een vierde a een vijfde Vormen van het to'aal aantal ernstig en licht gewonde wielrijders. Het aan tal overleden w'elriiriers van 17 tot 25 jaar was relatief echter gering n.l. 40. Gedenkteken voor W. A. Froger De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten, een gedenkteken op te '"hten voor de oud-genie officier Wil lem Anthonie Froger, die de gedach te van een betere verbinding van de Amsterdamse haven met de Noordzee in de jaren 18481852 ten grondslag heeft gelegd voor het plan, dat later verwezenlijkt is geworden. In het plantsoen langs de Nieuwe Hemweg zal dit gedenkteken worden opgericht. Het zal bestaan uit een pyloon van blokken natuursteen, waarop een bronzen plaat is bevestigd met het opschrift „Ter nagedachtenis aan Willem Anthonie Froger (1812 1883) die Amsterdam een nieuwe weg Lla„aLde zee wees"- Het monument zal f 8000 kosten. Reeds sedert Vrijdag woedt er brand u1 van. -I'r 1 KNMS-vrachtschip „Hestia dat uit de haven van Oranje stad op Aruba in Willemstad is terug gekeerd met een lading, die o.m. be staat uit koffie en zink en ijzererts. De oorzaak van deze brand is vermoede lijk een broeiing van het erts. Hoewel e brand zeer hardnekkig is, bestaat er geen gevaar voor het schip.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5