A I'ia. I'an. Pon en de blauwe vaas Bond van Coöp. Zuivelfabrieken herdacht de heer H. K. Koster TURKSTRAs BESCHUIT Prijsverschil tussen consumptie- en industriemelk moet verdwijnen LS HET HART SPREEKT.... Feike Asma hartelijk gehuldigd bij jubileumconcert in Den Haag Na kwaliieiiskeuring volgde de medaille-regen Meer eenheid is gewenst Het Radioprogramma Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Beperking van Engelse bloembolleninvoer De herhalingsoefeningen voor mariniers afgelast Maximumprijs zou worden vrij ge!aien Zuivelfonds had tekort van f 8.000.000 Helveten mét 3-0 door Engeland verslagen Grote belanqstel'ing voor Dutch T.T. „Tulyar" hielp Aga Khan aan 20 000 pond Helderse jongen maakle een groie carriere Voor het eerst van zijn leven achter katheder Caravaggio in Utrecht DONDERDAG 39 MEI 1953 De Bond van op coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord- Holland heeft gisteren het overly den herdacht van zyn lid van verdienste, de heer H. K. Koster. Staande hoorde de vergadering de korte herdenkingsrede aan, die door de voorzitter, de heer K. Hogetoorn, werd uitgesproken. Ook de voorzitter van de FNZ, de heer Linthorst Homan sprak zijn leedwezen uit over het verlies, dat door het heengaan van de heer Koster is geleden. In zijn ope ningswoord zei de heer Hogetoorn dat de gunstige omstandigheden, waaronder het jaar 1952 is begonnen niet mag leiden tot zelfgenoegzaamheid. Er zijn vele problemen, die nog de sandacht vragen. Spreker noemde hier van de wet op de werkloosheids- en wachtgeldverzekering. waarvan de kosten hoofdzakelijk op het bedrijfs leven zullen komen te rusten. Doorbe rekening is niet eenvoudig als men artikelen voert, die bestemd zijn voor de export. De importeur in het bui tenland laat het uiteraard onverschil lig of de Nederlandse zuivelfabrieken door de nieuwe sociale maatregel met een hogere kostprijs hebben te kam pen. De heer Hogetoorn wees verder op de noodzakelijkheid van het steeds verbeteren van de apparatuur en een goede oriëntatie op arbeids-economisch en handels-technisch terrein. Wanneer de geleidelijke vrijmaking van de con sumptiemelkprijs een feit wordt zullen jaarverslag, bestuursverkiezing en de lijk moeten samenwerken. Hiervoor is neer eenheid gewenst, aldus spreker. De agenda, die de gebruikelijke punten bevatte als jaarverslag, betuursverkiezing en de rekening en verantwoording over 1951 leverde geen moeilijkheden op, doordat geen van de leden op de gevolgde gang van zaken een aanmerking had. In de vacature H. C. Kooy te Harenkarspel werd tot bestuurslid gekozen de heer K. Hoornsma te Julianadorp. De reke ning Algemene Zaken sloot met een voordelig saldo van f 14.971,85, waar van f 12.557,07 werd afgeschreven op de rekening Gebouw Coöp. Magazijn. De rest van het saldo werd aan de reserve toegevoegd, waardoor deze steeg tot f 37.901.36. Medaille-regen Op de vergadering werden tevens de medailles uitgereikt aan de fabriek die hiervoor bij de kwaliteitskeuringen in aanmerking waren gekomen. Voor kwaliteitsboter ontvingen een bronzen medaille de fabrieken te Hem, Groet en Julianadorp. Bij de kaaskeuringen waren diverse onderscheidingen toe gekend. Edammer consumptiekaas: Bobeldijk (brons)Goudse cons.kaas: Assen delft (zilver), Lutjewinkel (brons), WKAACV VPN (Advertentie, Ing. Med.) VRIJAG 30 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7 45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 8.40 Idem. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Gram.muziek. 12.00 Sémi- kiassieke muziek. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Me- tropoIe-Orkest en solist. 14.00 „Wormsteek bij appel en peer", causerie. 14.45 Gram. muziek. 14.45 Harp-ensemble. 15.10 Strijk- kwaret. 15.40 Voordracht 16.00 Fluit en piano. 16.30 Voordracht. 16.50 Gramofdon- muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 „Het Welfare-werk van de Koninklijke Mari ne", causerie 17.40 Gram.muziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Vocaal Ensemble. 18.45 Een goed woord voor een goede zaak. 18.50 Gram.muziek. 19.00 Gram.muziek of verkiezingstoe spraak. 19.15 Regeringsuitzending: Ver klaring en toelichting. 19.35 Gram.muziek 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws er. weer berichten. 2010 Vijf minuten. 20.15 Radio Philharmonisch-Orkest en soliste. 21.15 „Toen de Pinksterklokken luidden", hoor spel. 22.00 Gram.muziek. 22.20 „In de Arabische Wereld", causerie. 22.30 Orgel concert 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 298 m.: 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.05 Gram.muziek. 10.00 „Kinde ren en Mensen", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Schoolradio. 10.55 Gram. muziek. 11.20 Voordracht. 11.40 Hoorn en twee hobo's. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram.muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gra mofoonmuziek. 13.30 Orkestconcert. 14 00 Voor de huisvrouw. 14.20 Gram.muziek (Om 14.50 Boekbespreking.) 16.00 Gram. muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Ka merkoor. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Pianospel. 19.10 Repor tage. 19.20 „Wat doet Uw man", klank beeld. 19.30 „Op huisbezoek", causerie 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.10 Alt-mezzo en piano. 20.30 „Benelux", couserie. 20.40 „Leven op de Aarde", causerie. 21.00 Cabaret 2130 Gram.muziek. 21.50 Buitenlands weekoverzicht. 22.05 Kunstenaarsbijeen komst P. v. d. A. 22.30 De Raad van Europa te Straatsburg bijeen. 22.40 „Vandaag" causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.30—24.00 Kunstenaarsbijeenkomst Partij van de Arbeid. Experimenteel Televisie-programma van de KRO. 20.15: Voor oog en oor. T Weeroverzieht; 2. Telenews: 3. Geva rieerd programma. Heerhugowaard (brons); Goudse cons. Frans: Assendelft (zilver); Edammer cons, kruid: Hem (zilver); Edammer opzetkaas: Opmeer en Hem (zilver), Wieringerwaard, Heerhugowaard, Lut jewinkel, Wognum en Groet (brons); Middelb. opzetkaas: Assendelft (brons); Goudse opzetkaas: Assendelft en Wie ringerwaard (zilver). Opmeer (brons); Edammer opzet kruid: Hem, Opmeer en Assendelft (zilver); Goudse opzet kruid: Opmeer (zilver). De keurings uitslagen voor yoghurt waren: Lutje winkel, Julianadorp en Stompetoren (zilver). Opmeer en Assendelft (brons). De rijkszuivelconsulent ir. Verschoor sprak vervolgens zijn voldoening uit over het goede verloop van de melk- cursussen en deelde mede, dat er van de 325 melkmachines in Noord-Holland verschillende stilstaan, deels als gevolg van de ondeskundigheid van de eigenaren. Goede export In de middagvergadering werd nog het woord gevoerd door ir. J. Geluk, de secretaris van de FNZ, die o.a. op merkte, dat de uitkomsten van 1951 door de opbrengst van gemiddeld ruim 19 cent per kg melk bevredigend zijn geweest en dat de export van boter, o.a. naar het Amerikaanse be zettingsleger en van kaas naar Belgie (26.000 ton), Engeland (12.000 ton) en Duitsland (8000 ton) geen enkele reden tot klagen gaf. Spreker was van me ning, dat het verantwoord zou zijn enige grote centrale condensfabrieken te bouwen ten behoeve van de coöpe ratieve zuivelindustrie. De stijgende melkconsumptie in Europa en de hoger wordende levenstandaard in de Aziati sche en Afrikaanse landen openen grote perspectieven voor de Nederlandse zuivel. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven fit en vief - vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort ge bruik, zo kan zich ook bij U die wel dadige bloedzuiverende werking vol trekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak wegge nomen van die kwellende rheumatiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. (Advertentie Ing Med.) Het Engelse ministerie van handel heeft bekend gemaakt, dat de invoer van bloembollen uit Europese landen dit jaar vergeleken met verleden jaar met ongeveer 55 pCt. zal worden ver minderd. In overeenstemming met de Nederlandse autoriteiten is besloten, dat het totale bedrag van de Britse invoer van bloembollen uit Nederland niet groter zal zijn voor het resterende deel voor 1952 dan 2,4 millioen pond sterling CIF, zonder dat gebruik ge maakt behoeft te worden van een stel sel van individuele vergunningen. De invoer van bloembollen uit Frankrijk en Belgie tot het einde van dit jaar zal echter slechts met vergunning kun nen geschieden. Voor Frankrijk is het quotum vastgesteld op 35.000 pond sterling en voor Belgie op 25.000 pond sterling CIF. De marineleiding heef; vanwege de kosten moeten afzien van het voor nemen om dit jaar mariniers voor herhalingsoefeningen onder de wape nen te roepen. Ook zullen er gèen ma riniers voor een korte mobilisatie oefening worden opgeroepen, zoals het vorig jaar is gebeurd. Wel zal in de loop van de maand September een overigens zeer beperkt aantal offi cieren van het Corps Mariniers een herhalingsoefening moeten doorma ken. De betrokkenen zullen vroegtij dig worden gewaarschuwd. In een causerie voor de leden van de Bond van op coöperatieve grondslag wer kende zuivelfabrieken in Noord-Holland heeft de secretaris van de F.NiZ., ir J. A. Geluk, enkele zuivelvraagstukken behandeld, waarbij hij speciaal de aan dacht vroeg voor de prijsregeling van de consumpticmelk, die aanleiding heeft gegeven tot ernstige bezwaren. Het zou wenselijk zijn, aldus spreker, wanneer de regering er toe overging het grote verschil tussen de consumentenprijs en de prijs, die de melk feitelijk moet opbrengen, te nivelleren. Het dure krachtvoer, beïnvloed door de verlaging der subsidie op buiten landse voederg'ranen en het mond- en klauwzeer, zijn o.a. factoren geweest, die er toe hebben meegewerkt dat, hoewel het aantal melkkoeien gelijk bleef, de veehouders in 1952 2,4 pet minder melk hebben afgeleverd dan het jaar daarvóór. Spreker wees voorts op de Importbe perkingen van verschillende landen, die niet alleen de veehouderij, maar ook de landbouw treffen. De regering zal al het mogelijke moeten doen om deze ongunstige omstandigheden zoveel mogelijk te verzachten. Sprekende over de inleveringsprijzen voor boter, kaas en melkpoeder, zei ir Geluk, dat er voor dient te worden gewaakt, dat die inlevering, vooral voor de kaas, niet te aantrekkelijk wordt gemaakt omdat massale inlevering ernstige consequen ties voor de gehele marktpositie zou kunnen hebben. T.b.c.-bestrijding. De secretaris van de bond, ir G. Kra nen, deelde mede, dat van 20 Mei 1951 af in het gebied van de prov. gezond heidsdienst voor dieren 1478 bedrijven t.b.c.-vrij werden verklaard, hetgeen meer dan een vijfde is van het aantal dat in de loop van het vijfjarenplan vrij moet worden. Er werd f 201.275 aan slachtpremies en rond f 250.000 aan subsidie voor open lijders en tegenvallers uitgekeerd. Tweeduizend open lijders werden ge slacht (tegen 823 in '50 en 354 in '49) Omdat deze stap niet in een keer kan worden gedaan is gedacht hieraan ge leidelijk te werken door eerst de ver goedingen voor het aantrekken van aanvullingsmelk in de zogenaamde te- kortgebieden te laten vervallen, wat betekent, dat de kosten der aanvulling in de melkprijs verdisconteerd dienen te worden. Mocht de regering deze verandering niet accepteren dan zuilen in de huidige regelingen zodanige wijzigingen moeten worden aangebracht dat de winsten op de aanvullingsmelk worden opgeheven en dat de extra-toeslag op de consump- tiemelk zo wordt beperkt, dat er eèn betere verhouding tot de industriemelk ontstaat dan tot nu toe het geval is ge weest. Uit recente uitlatingen van de mi nister van landbouw had ir Geluk de hoop geput, dat binnen afzienbare tijd de maximumprijs voor de consumptie- melk zal worden vrijgelaten, evenwel met behoud van subsidies uit het landbouwegalisatiefonds en het zuivel fonds. Het gevolg van de hoge kaasprijzen en de hoge toeslagen op de consumptie- melk is geweest, dat het zuivelfonds II met een tekort van bijna 8 millioen gulden sloot welk tekort dit jaar moet worden ingehaald. FEUILLETON 31. „Heeft u het toezicht op mijn zus tertje?' informeerde Bryan. „Dat zou ik denken", zei Joan, haar neus optrekkend. „Je had eens moeten horen, hoe moeder haar instructies gaf: „ik wil niet, dat Joan laat uitblijft, juffrouw Newcombe. U moet me belo ven, goed op haar te zullen letten. Heus, Bryan, het leek wel of ik acht was in plaats van achttien." „Je hebt het natuurlijk verkeerd aangepakt bij moeder," grinnikte Bry an. „Dat is de hele kwestie." „Ik geef toe, dat ik jouw handigheid mis. Maar op dat ogenblik zou jij ze ker niet kalm zijn gebleven". „Och, dat wil ik niet zeggen. Tussen twee haakje: Hoe is het eigenlijk met haar?" „Ze is in een afschuwelijk humeur". „Tut, tut," bestrafte Bryan zijn zus ter spottend. „Zijn dat woorden voor een jong meisje? Zo over haar eigen moeder te spreken!" „Verbeeld je maar niets,' repliceerde Joan. „Jouw aandelen staan op het ogenblik ook niet erg hoog genoteerd. Moeder was woedend, omdat je dit weekeind niet kwam". „Ik had belangrijke bezigheden in de stad', antwoordde Bryan, wederom Barbara aankijkend. Gezamenlijk slenterden zs naar de uitgang en op de een of andere manier was het Bryan toch gelukt, Barbara's koffer te bemachtigen. Met de hand op Joan's arm zei Benny: „Ik heb een tafel in het Savoy besproken. Zullen we er maar dadelijk heengaan? Heb ben jullie er bezwaar tegen?" DOOR RENEESHANN „Helemaal niet, oude jongen," ant woordde Bryan, zichtbaar opgelucht. En toen hij het paar zag verdwijnen, liet hij er op volgen: „Ik hoop in vre desnaam, dat mijn jonge zustertje hem niet beschouwt als mijn toekomstige zwager". „Uw moeder hoopt dat ook." „De bagagebewaarplaats is hier links, geloof ik", merkte Bryan op. „Die hebben we niet nodig: dank u zeer". „Weet u het zeker?" „Heel zeker; ik zal een taxi nemen." „Koppig als een muilezl, nietwaar?" ,,'t Spijt me, maar ik heb u al uit gelegd, dat ik niet met u kan lunchen" „Maar wel vanavond dineren, zoals ik daareven voorstelde? Eigenlijk zou ik daaraan de voorkeur geven, tenzij u allebei wilde". „Ook niet dineren, dank u'. „Zeg eens, wat mankeert er aan mij?" vroeg hij een tikje droevig. ,0. dat heeft u me zelf bij onze eer ste ontmoeting verteld, al weet ik niet precies meer hoe". Nu lachte Bryan weer. „O, ja, ik heb me toen het zwarte schaap van de fa milie genoemd. Maar toch ben ik heus een nette jongen en heb ik een massa aanbevelingen. Doorgaans weet ik van mijn vriendinnetjes loffelijke getuig schriften te krijgen. Kort geleden kreeg ik nog een prima in het Russisch". „Dan stel ik voor, dat u met een of meer van die vriendinnetjes gaat lun chen en dineren. En nu" Barbara stak de hand uit naar haar koffer „zal ik, als u het goed vindt, een taxi nemen". Billy Wrighi brak record Het Zwitserse elftal heeft met 03 verloren van Engeland na een aan trekkelijke wedstrijd, waarin de gasten een volkomen verdiende overwinning hebben behaald. Over het algemeen speelde Ijet Engelse elftal een betere wedstrijd en alle 30.000 toeschouwers zullen na het laatste fluitsignaal on getwijfeld van oordeel zijn geweest, dat de Zwitsers in de verschillende onder delen van het spel niet aan het hoge peil van de gasten konden tippen. Na 13 minuten scoorde Jacky Sewell, de rechtsbinnen van Sheffield Wednes day, het eerste doelpunt. Met een 10 voorsprong voor Engeland kwam de rust. In de tweede helft vergrootte midvoor Lofthouse na 6 minuten de voorsprong tot 20 en in de laatste minuut van de wedstriid scoorde de zelfde speler opnieuw. De beste speler van het veld was de Engelse rechts half Billy Wright, die een record brak in verband met het feit. dat hij zijn 43ste internationale wedstriid speelde. Tot nu toe was Crompton recordhouder geweest. De belangstelling voor de op 28 Juni op het circuit van Drente bii Assen te houden races om de grote priis van Ne derland der KNMV, Dutch TT, is ook nu weer internationaal zeer groot. Uit Nieuw Zeeland hebben zich gemeld K, H. Mudford en D. Hollier, die op nieu we machines van nog onbekend merk in de 350 en de 500 cc zullen starten. Ook de Australiër Tony McAlpine komt weer. Hij is gekozen in het offi ciële team, dat Australië op de TT- races op het eiland Man zal vertegen woordigen en start in Assen op 350 en 500 cc Featherbed Nortons. Duitsland komt eveneens naar Assen. Helmut Zenzvcki uit Dortmund heeft zich voor de 350 cc aangemeld, terwijl Capt. Wil liam R. Thomson toestemming ge vraagd heeft om met vijf Duitse rij ders uit te komen. Capt. Thomson zelf is bij het Amerikaanse bezettingsleger ln Duitsland. Uit Oostenrijk is de aan melding binnen gekomen van Alex Maier uit St Polten met 125 Mondial en 250 Moto Guzzi. In deze laatste klasse wil ook Rupert Hollaus met Guzzi uitkomen. Uit Italië heeft zich Mondial officieel gemeld met de rij ders Luigi Zinzani en Emilio Mendogni Engeland zal, dat staat reeds vast, door Norton vertegenwoord gd worden, maar ook AJS heeft inschijvingsformulieren aangevraagd. De bekende R. Coleman zal o.m. voor deze „stal" starten. Bo vendien beeft een groot aantal parti culiere riiders reeds officieus of offi cieel ingeschreven. Hieronder bevinden zich Humphry Ranson. F Purslow, de bekende S Sandvs Winsch. S. A. Ma son, Ernie Barret, L A. Dean, Arthur Wheeler, Geoffrey Read. Georg T Mil ler. Norman Webb. E. R Fritton. W Halln Ken Harwood. Voor Nederland hebben Mobi Vierdag met 125 cc Ev- sink. G A. du Pont met 1?5 cc Ti'ex en dr C. Fokke Bosch met 350 cc AJS en 500 cc Norton ingeschreven, Het paard „Tulyar" van de Aga Khan heeft de 137e derby van Epsom Downs gewonnen. Het werd bereden door Charlie Smirke en was bij de start met 11/2 favoriet. Tweede werd „Gay Ti me" en derde „Faubourg". Dit was de vijfde maal dat een paard van de Ag-1 Khan de klassieke ren over 1% miji won. De ren was begiftigd met een bedrag van 24.220 pdst aan prijzen, het hoogste in de geschiedenis van de derby. Hiervan ging 20.587 pdst naar de winnaar, 2.422 pdst naar nummer twee en 1.211 pdst naar nummer drie. De Belgische ploeg vooi de Ronde van Frankrijk De keuze-commissie van de Konink lijke Belgische Wieier Bond heeft de coureurs aangewezen, die in de ronde van Frankrijk voor België zullen star ten. Het zijn: De Cock, De Feyter, De Hertoog, de Rycke, Impanis. Neyt. Oc- kers, Rosseel, Van Ende, Van Kerck- hove. Van Steenbergen en Vanderstockt. 59. Maar het onderhoud tussen Moeder Woeffie en de agent Piet Pak- kum was een teleurstelling voor de laatste. Want Moeder bevestigde alles, wat de twee voddenkoopmannen hem al verteld hadden. „Zeker agent, mijn zoontjes hebben de vaas ingeruild tegen een stukje speelgoed en wat snoep. Ja, ik wist ervan. Ach, het was toch een oude vaas ziet U. Er zat een grote barst in, maar ik heb hem giste ren maar neergezet, omdat ik die andere net weggegeven had voor de tombola, ziet U!" „Zozo", antwoordde Piet Pakkum. Zijn vocabulaire was niet zo uitgebreid en als hij niet goed wist. wat hij antwoorden moest, bepaalde hij zich altijd maar tot een „zozo". Dat had hem eerlijk gezegd al uit heel wat netelige situaties gered, vooral wanneer hij een onderhoud met de commissaris had! „Ik zie, dat jullie de waarheid hebt gesproken". Met deze woorden wendde de agent zich tot Billie en Kareltje. „Dus jullie behoeven niet mee naar het bureau, maar ik moet jullie wel voor één ding waarschuwen. Het is verboden om een volksoploop te weeg brengen, dus verdwijn zo gauw mogelijk met die kar met snoep goed! Goeie middag mevrouw, goeie middag heren". „Goeie middag briga dier", riepen Billie en Kareltje hem na. „En smakelijk eten!" Bij deze laatste woorden keek de agent nog eens ach terdochtig om, maar Billie knikte hem met een alleronschuldigst gezicht toe. „Toch vertrouw ik het zaakje niet", mompelde Piet Pakkum en in dit geval had hij werkelijk de spijker op de kop geslagen. „O, prijst Hem, mijn gezangen!" (Van onze speciale verslaggever) VAN heinde en verre waren de bewonderaars van Feike Asma gisteravond naar Den Haag gekomen om deze grote organist ter gelegenheid van zjjn zilveren jubileum te huldigen. Een belangrijk aandeel in het programma had Feike Asma zelf, die achter de speeltafel van het machtige, historische orgel in de Hersteld Evangelisch Lutherse kerk in Den Haag, troonde. Het hoogtepunt van deze prachtige avond lag reeds aan het begin, toen Feike Asma, het Hervormd kerk koor uit Scheveningen, en alle aanwezigen Asma's cantus firmusbewerklng uit voerden van de lofzang: „Op bergen en in dalen, ja overal is God!" Wie Feike Asma kent, weet, dat hij dan een van de gelukkigste ogenblikken van zijn leven heeft. Deze geboren organist verpandde zijn hart aan de kerkelijke muziek. Hij heeft zijn grote gaven gewijd aan een nieuwe en inniger beleving van dit on derdeel van de eredienst. WIJ weten nog goed, hoe de jonge Feike in korte broek en in wit blousje voor het eerst het harmonium bespeelde in het militair tehuis, waarin de Gereformeerde kerk van Den Hel der de godsdienstoefeningen hield. Fei ke Asma ging toen reeds op in het kleine psëudo-orgeitje. Onbewust moet hij de grote mogelijkheden hebben be seft, die toen reeds in hem scholen. En nu is hij dan tien jaar heer en meester over dat machtige instrument in de Lutherse kerk te Den Haag. dat hem gehoorzaamt in al zijn virtuositeit. Tijdens het jubileumconcert legde de organist daarvan opnieuw een indruk wekkend getuigenis af. Bij zulk orgelspel zinkt alle theorie in het niet De luisteraar beseft en dat schenkt hem vreugde dat hier een begenadigd kunstenaar zich uitleeft op een koninklijk instrument. Met een technische bekwaamheid die aan het ongelofelijke grenst zingt Feike Asma zijn van muziek doortrokken ziel via bet orgel uit. Men wordt onweer staanbaar meegesleept door het enthou siasme en de bezieling waarmee de machtigste accoorden en de fijnste loopjes van hart tot hart worden ge dragen. Asma speelde o.a. het Allegro Vivace uit Widor's Derde Symphonie, waaraan de tienduizenden bezoekers van zijn orgelconcerten dankbare herinneringen bewaren. Het onder zijn directie staande Her vormde kerkkoor uit Scheveningen, dit maal meesterlijk geleid door de secre taris van het huldigingscomité, zong met sublieme begeleiding door de jubi laris enige geestelijke liederen, die met ontroering werden aangehoord. Tegen zijn zin beloofde hij er een voor haar te zullen aanroepen. Ze die tussentijd verzocht hij haar, toch moesten echter „queue" maken en in nog van mening te veranderen. Ver leden week was er een nieuwe restau rant, EI Moroco, geopend, waar het eten uitstekend was. Daarheen wilde hij haar meenemen En dan naar die nieuwe revue in het „Palace". „We zouden zo'n pret kunnen heb ben", zei hij, zacht aandringend. ,Pret! Zo had Jinks het ook genoemd „Neen, dank u" en onwillekeurig kwam er uit; „Ik noud niet van pret!" Haar in de ogen kijkend, boog hij zich voorover, zodat de mensen, die on middellijk vóór of achter hen stonden, hem niet konden verstaan. „U is toch niet bang, hoop ik?" „Wat bedoelt u?" „O, ik dacht het maar zo. Een paar maal heb ik me verbeeld, dat u zich al eens gebrand had". Barbara voelde, dat ze kleurde. Vreemd, dat hij zoiets tegen haar zei! En stak er ook maar een greintje waar heid in? Neen, natuurlïijk niet. Behal vedat ze zich heel ernstig had ge brand. Maar het zou Bryan Melrose nooit gegeven zijn, een vuurtje te sto ken, waarvoor zij bang was. Als hij zich verbeeldde, dat dit mogelijk was, had hij het glad mis. Wat hem betrof, stak er niets anders achter, dan dat ze het niet dienstig vond. met de zoon van haar werkgeefster uit te gaan. Ze was er zeker van, dat zoiets tot moei lijkheden zou leiden. Mevrouw Melro se mocht haar al goedgezind zijn, ze zou ongetwijfeld enige vertrouwelijk heid met Bryan niet op prijs stellen, integendeel. Barbara had zijn moeder al zo'n beetje „door" en vooral een paar van haar uitlatingen over Joan lieten aan duidelijkheid niets te wensen. Ten slotte was het ook zuiver menselijk, dat mama Melrose ten opzichte van haar kinderen een oeetje eerzuchtige be doelingen had en wilde, dat ze goede huwelijken zouden sluiten. Volgens Jo an was Estelle Rainer alleen voor het weekeind uitgenodigd in de hoop, dat ze Bryan zou behagen en hij zich ten slotte met haar zou verloven. Estelle was een rijke erfgename, wier vader, een staalmagnaat, letterlijk „stikte in het geld", zoals Joan het uitdrukte. Aha, nu was het Barbara's beurt voor een taxi. De voorgaande reed ,veg en de toeziende politie-agent wenkte haar. „U wilt me zeker niet aan uw vrien din voorstellen?" vroeg Bryan nog. „Neen, dank u". Nu echter drong het met enig zelfverwijt tot haar door, dat ze wel héél onvriendelijk moest zijn geweest en daarom zei ze haastig: „Het spijt me voor die lunch en dat diner, maar ik geloof niet. dat het een goed plannetje das". Spijtig grinnekend antwoordde Bryan dat ze hem dit erg duidelijk aan het verstand had gebracht. „Waarheen?" vroeg de taxi-chauf feur en Barbara gaf hem het adres: „Tot ziens", riep de teleurgestelde Bryan. Na hem even te hebben toegewuifd, leunde ze achterover in haar hoekje van de taxi en dacht: „Nu ben ik ten minste eens in mijn leven werkelijk verstandig geweest! Natuurlijk ging het niet" Dadelijk daarop vroeg ze zich echter heel onlogisch af, of het werkelijk de moeite loonde, verstandig te zijn. Ze had de kans gehad, een prettige avond door te brengen. Sinds jaren had ze niet in een echt eerste- klasse restaurant gedineerd en het was ook een hele tijd geleden, dat ze op r behoorlijke plaats in een schouwbur'" had gezeten. Toch, zo besloot ze, zo' ze geen berouw gevoelen over has standvastigheid En dat berouw bier f inderdaad uittot het avond werd en ze alleen was in de flat, een beet je mismoedig gestemd, omdat ze nie wist wat nu te beginnen. (Wordt vervolgd) Asma besloot het recital treffend en symbolisch met de „Sombere Muziek" over Psalm 103, vers 8, van zijn leer meester en voorganger Jan Zwart. De organist vertolkte hiermede, dat alle* vergankelijk is. De ondertoon van deze muziek is nochtans een lofzang op de onuitputtelijke Bron en Onderhouder van al het goede en schone in de we reld, dat door de mens helaas zo dik wijls wordt bezoedeld en onteerd. De toespraken r)S Joh. Bronsgeest, Nea. Herv. preai- kant in Haarlem, die na het concert de jubilaris toesprak namens het ere- comité, bracht Feike Asma dank voor de onnavolgbare wijze, waarop hij een kwart eeuw lang heeft gepleit voor het orgel en de zang in de eredienst. De voorzitter van het comité van uit voering, de heer C. Basoski uit Den Haag, voegde warme woorden van hul de en erkentelijkheid daaraan toe. HjJ verraste de jubilaris namens vele hon derden dankbare toehoorders met een kostbare radio-gramofoon-combinatie. De heer drs E. B. B. Schuitema, dia namens de jonge fonografische indus trie van Philips het woord voerde, sprak zijn grote waardering er over uit, dat Feike Asma de eerste Nederlandse kunstenaar is geweest, die zijn vertrou wen in de Nederlandse gramofoon- platen-industrie in daden heeft willen omze'ten. Onder luid applaus werd door de beer Van Bommel uit Amsterdam een door hem zelf vervaardigde maquette van het orgel in de Lutherse kerk aan de kunstenaar overhandigd. Ook Feike Asma zelf werd met een ovatie verwelkomd toen hij achter de katheder plaats nam om een dank woord te spreken. Het zal de eerste maal geweest ziin, dat hii zich op deze wiize tot een volle kerk richtte. HIJ dankte allen, die zHn zilveren jubileum tot een hooet<i-dag In zrln leven hadden gemaakt, doch voelde zich pas weer in zijn element toen hij voor bet kerk koor stond om de slotzang te dirigeren, Zuiverder en duideU!k«r dan dit lof lied, waarin de woorden voorkomen; „O, prjjst Hem, mijn gezangen!" kon de '(ibilerende kunstenaar aan het einde van deze onvergetelijke avond niet spreken. Op 14 Juni zal te Utrecht een ten- ^onstelling worden geopend van schil derijen van Caravaggio en zijn navol gers. Van de grote Italiaanse meester uilen er vijf stukken te zien zijn. Ver- ir zullen er vele doeken worden uit- I 'stald van de aan hem verwant© utrechtse school en van andere mees ters uit de Lage Landen, zoals Paulus 'Toreelse, Hendrik Terbrugge, Hont- horst, Rembrandt, Vermeer, Rubens ett Jordaens. In totaal worden er honderd doeken tentoongesteld met een totale waarde van 4 y2 millioen gulden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7