„De K( Stad en Omgeving hc Twee-jarig jongetje verdronk sloot langs Kortenaerkade in AGENDA Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Versierde heipaal werd met forse klappen in de grond gedreven Nederland als springplank van Europa Sint Elisabeth Ziekenhuis zal zijn 25-jarig bestaan herdenken Hulp van drie artsen mocht niet baten Een aardige dagtocht Twee kinderen te water en gered De stand na twee dagen r Zwanen verkozen de vrijheid Over een jaar is hei /aar is complex klaar Esperanto-avond Voor 55 jaar kwamen de Augustinessen hier de ziekenverpleging beoelenen Opent uw beurs LAATSTE NIEUWS Aantal doden veertien Handelare Tuinbouw zon is niet de DONDERDAG 5 JUNI 1952 Op de Kortenaerkade Is gistermiddag kwart voor drie uur 'n tragisch onge luk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan 't tweejarig jongetje Guusje van Campcn. Het kind viel vlak bij zijn ouderlijk huis in een langs de weg gelegen sloot en verdronk. Alle po gingen van drie artsen en van de vader om de levensgeesten in het kind op te wekken, waren vergeefs. Enkele voorbijgangers zagen om streeks drie uur op de Kortenaerkade het kind in het water liggen. Helaas reageerden zij niet snel en .bleven op de kant staan. De heer J. Th. Bakker, die op de Karei Doormankade bezig was met schilderswerkzaamheden, had zijn positieven sneller bij elkaar. Di rect toen hij hoorde roepen sprong hij van zijn drie meter hoge steiger, ren de naar de sloot en sprong in het die pe modderige water en bracht het kind op het droge. Spoedig waren de directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst en nog twee artsen aanwezig. Geholpen door de vader van het kind stelden, zij alle pogingen in het werk het leven van het jongetje te redden. Helaas was hun moeite tevergeefs. Een gevaarlijke plaats. Wij tekenen hierbij aan. dat de plaats waar gistermiddag dit tragisch ongeluk gebeurde, als zeer gevaarlijk bekend staat. Reeds herhaalde malen vielen in deze kinderrijke buurt kleu ters in het_ water, doch in alle voor gaande gevallen kon gelukkig erger met de krant is de touringcartrip, die wij op 18 Juni organiseren naar het slot Sypesteyn bij Loosdreeht, naar 't Gooi en Valkeveen. Uit sluitend abonné's op dit blad kunnen zich voor deelname aan dit uitstapje opgeven en zij be talen hiervoor slechts 10.50, waarbij de entree voor het Slot Sypesteyn met z'n kunstschatten, benevens de kosten van koffie en diner zijn inbegrepen. Uw opgave wordt gaarne ten spoedigste ingewacht AAN HET BUREAU VAN DIT BLAD, waar ook gratis het program van onze verdere tochten verkrijgbaar is. worden voorkomen. Langs de sloten aan de De Ruyterstraat en de Korte naerkade loopt een glooiende grasberm, welke door verscheidene kinderen als speelterrein wordt beschouwd. Slechts door streng toezicht van ouders en omwonenden kan herhaling worden voorkomen. Terwijl zijn bus gistermiddag op het Waagplein geparkeerd stond, maakte de chauffeur een wandelingetje. Ko mend op de Bathbrug hoorde hij een plons in het water van de Mient en zag kort daarna het hoofd van een jongetje boven het oppervlak uitkomen. De chauffeur, de heer J. Holstein uit Den Haag, snelde direct te hulp. Ter wijl twee andere voorbijgangers hem bij de benen vasthielden, wist hij lig gend op de kade door handreiking het knaapje, de vierjarige enige zoon van de familie P. uit de Langestraat, op het droge te brengen. De chauffeur bracht de jeugdige drenkeling daarna tot aan de deur van diens woning en ging toen weg. Later hebben de blijde ouders hem bedankt voor de mooie hulp hun kind geboden. Op de Oudegracht nabij het Klein Nieuwland wilde een elfjarige jongen proberen hoe lang hij wel op het randje van de kademuur kon balanceren. De waaghalzerij liep slecht af. De knaap verloor zijn evenwicht en kwam in het grachtwater terecht. Omstanders slaag den er in de jongen weer op de kant te brengen. Laat deze gebeurtenissen voor ouders een waarschuwing zijn hun kinderen toch vooral op het gevaar van spelen langs de waterkant te wijzen. DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Faust en de duivel (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 3 uur: De dief var. Bagdad (14 jaar); Cinema Amcricain, 8 uur: Hoe groen was mijn dal; Harmonie Theater, 8 u.: Drie van de infanterie (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Jong Conserva tief Verbond. Nachtdienst Apotheken: Wanna, Rit sevoort 5. VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Help! Ik ben onzichtbaar (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Uw man behoort ons (alle leeftijden)Cinema Americain, 8 uur: David en Bathsheba (14jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Torero (14 j.) Café Central, 8 uur: Buitengewone ledenvergadering Volksonderwijs. Waakt en Bidt, 8 uur: Ds P. J. Dors man spreekt over: „Waarom stemmen w'j staatkundig gereformeerd?" HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Ponderdag 1.14 13.41 Vrijdag 2.01 14.28 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 1.19 13.46 7.19 19.46 Vrijdag 2.06 14.33 8.06 20.33 De stand van de grote inzame lingsactie van het Rode Kruis is als volgt: Dinsdag: ƒ1772,06 Woensdag: 1093,42 Na twee dagen bedraagt de totale som dus f2865,48. Voor de Vrijdag en Zaterdag te houden straatcollecte worden nog en kele medewerkers gevraagd. Vrij dag wordt er gecollecteerd van half tien tot twaalf uur en Zaterdag van half tien tot twaalf uur en van twee tot zes uur. Wie enkele uren van zijn tijd voor het Rode Kruis beschikbaar wil stellen, kan zich aanmelden bij het hoofdkwartier in de Langestraat. 79. Van een stukje hout, dat hij er gens had gevonden, maakte Jimmy een geïmproviseerde kandelaar en toen de kaars eenmaal goed brandde, stuurde hij juffrouw Wabbel naar dat deel van de kelderruimte terug, waar commissa ris Kwabberteen en Kees Kleuntjes een beetje zaten bij te komen van de schrik. Op zijn onderzoekingstocht cioor de voorraadschuur van de bende van Dolle Dirk, wilde hij door niemand op de vingers gekeken worden en zeker niet dooi de weduwe Wabbel, die hem nu verteld had dat zij niets meer met die rovers en smokkelaars te maken wilde hebben, maar die hij toch nog maar half vertrouwde. „En dat is mis schien nóg te veel'dacht Jimmy Op zijn tocht door de onderaardse ruimte zette hij hier en daar een brandende kaars neer, waardoor hij zich een goed beeld van de situatie kon vormen. Nu. de heren hadden héél wat goederen bij elkaar geroofd. Of was dat allemaal smokkelwaar? Jimmy wist het niet en het kon hem op dat ogenblik ook wei nig schelen. Hij speurde naar heel an dere dingen. „Er moet hier ergens nog een verbinding met de buiten wereld zijn", peinsde Jimmy, „want het is onmogelijk dat zij al die vaten en kisten en mandflessen allemaal hier hebben binnen gebracht door het luik waar zij ons doorheen geknikkerd heb ben". Examens Rijkskweekschool Voor het examen van onderwijzeres Plaagden aan de Rijkskweekschool te Alk maar de dames: E. M. van Bragt en A. J. Kiers te Alkmaar; N. C. de Graaf te Heiloo; J. M. Zeeman te Noord-Schar- woude; Sj. Kadijk te Middenmèer; N. Keyser te Texel. Geen der candidaten werd afgewezen. De examens worden voortgezet. Negen zwanen, zeven kleintjes en twee grote, hebben gistermiddag een verkeersknoop veroorzaakt in de Ber gerhout. Het echtpaar Zwaan, toege rust met een benijdenswaardige kalm te, had kennelijk besloten zijn kroost de stad eens te laten zien. Onder het toeziend oog van vader Drees, die vanaf de Bergerbrug de zaak waar nam, verlieten de negen avonturiers het water en rukten in zwanenpas op naar het trottoir aan de overkant. Voorop schreden pa en moe Zwaan en daarachter volgden nog wat zenuw- achtig de zeven kleuters. Ze kakel den druk met elkaar, doch zwegen bedrukt als het ouderpaar bassend een vermaning liet horen. De overtocht bracht verwarring te weeg in de gelederen van aansnellen de automobilisten. De zioanen gedroe gen zich als beesten in het verkeer en trokken zich er niets van aan, dat de andere weggebruikers voor hen moes ten stoppen. De oversteek geschiedde in zeer langzaam tempo. Mevrouw de Zwaanse stond soms zelfs een moment stil om de troepen te inspecteren. Eindelijk bereikte men het trottoir, waar een flink publiek ruim baan maakte. Pa en moe Zwaan gingen in familieraad. Kennelijk hadden ze ver wacht ook aan deze kant van de weg een watervlakte aan te treffen. Doch het was niets dan gras, dat zich voor hun zwemvliezen uitstrekte. De on rust van het witte echtpaar deelde zich ook mee aan het steeds aan groeiende publiek. „De beesten vreten de weg niet meer", zei een vriende lijke dame en enkele kinderen zon gen: „Witte zwanen, zwarte zwanen". Doch niemand had de moed de zwanen de juiste weg te wijzen. Vader Zwaan zag er allesbehalve uit als iemand, die zich het ouderlijk gezag laat ontne men. Daar verscheen de politie! Met „zachte aandrang en kalme overredingskracht" (zo wil het de poli- tie-instructie) probeerde men de negen wandelaars van hun vergissing te overtuigen: „Daar mot je vreze!", zei een heertje op leeftijd tot de zwanen, wijzend op de Singel. Inmiddels begon de politie met het ontruimen van de marsroute. Toen, op een veilige af stand achter de gevederde vrienden, produceerde Hermandad een „Ksst ksst!", dat inderdaad de stoet in be weging bracht. Handenklappend en voortdurend „ksst ksst" roepend, dreel men zo de negen avonturiers over de weg. Er ging een zucht van uerlicJi- ting op, toen ouders en kroost meteen beschaafde plons weer in het veilige water terecht kvramen. Mevrouw de Zwaanse was wat in haar schik, dal alles nog zo uws afgelopen, ,,'t Had voor ons allemaal de zwanenzang kunnen worden", zuchtte ze tegen haar echtvriend. En we moeten ons al sterk vergissen, als deze niet terug- baste: „Dat noemen ze nou een vrij land!" De heren Drees en Schouten keken de negen zwemmers vanaf hun verkiezingsborden begrijpend aan. Belangrijk moment voor Goed Wonen Met enige grote klappen is gister middag de „eerste" paal van het nieu we complex van Goed Wonen aan de Anna Bijnsstraat in de gtond gedreven. Grommend trok de machine het hei blok omhoog, om het even later met dof geweld op de met bloemen veisier- de paal te laten neerkomen. Verschillende genodigden woonden de plechtigheid bij en tot hen sprak de voorzitter van de woningbouwver eniging „Goed Wonen", de heer C. M. A. van Mierlo over de symbolische daad, die op dat ogenblik werd ver richt. Niet het heien van deze eerste paal, die overigens ai niet de eerste meer is. is van belang, aldus spreker maar de symboliek, dat hier thans een begin wordt gemaakt met een nieuw complex huizen, een nieuwe bijdrage voor het Alkmaarse woningbezit. Spre ker bracht dank aan het gemeentebe stuur en in het bijzonder aan de direc- De contact-commissie van de geza menlijke Esperanto-afdelingen te Alk maar, Heiloo en Koedijk verzorgde een avond tot besluit van de cursussen die deze winter werden gehouden. De bedoeling was deze cursisten op te wekken lid te worden van een Esp. vereniging. Mevr. Frieling vertelde van haar reis naar Australië. Met grote aan dacht werd deze met lichtbeelden ver duidelijkte rede door een goedgevulde zaal aangehoord. D muzikale illustratie leverde be langeloos het ensemble Jan Smit te Heiloo, met een waar internationaal programma. We hoorden goede cello- en vioisoli. De avond was zeer geslaagd en de monstreerde weer eens de mogelijk heid tot samenwerking. Burgerlijke stand Geboren: Harry, z. van R. de Leeuw en M. Houter. Maria A. J., d. van H. C Paulisse en M. M. Raat. Klaas, z. van N. Akkerman en M. Jimmink. Getrouwd: Gerrit Rempt en Jan- nigje van Oorschot. Willem Breedveid en Klazina J. Visser. Hendrik Zalm en Catharina J. Bosklopper. Overleden Geeske Hoekstra, 71 jaar, gehuwd met H. Franssen. Adria- nus J. Coppens. 64 jaar, gehuwd met M. G F. van Kessel. JONGERENAFDELING VAN DE GEHEELONTHOUDERSBOND. Door een groepje van vijf jongeren is hier ter stede een jeugdafdeling van de ANGOB (Algemene Nederlandse Geheelonthouders Bond) opgericht Het bestuur wordt gevormd door C. Hottentot, voorzitter; J. Ei.iking, se cretaris en mej. G. Hottentot, pen- ningmeesteresse. Het bestuur wordt bijgestaan door de heer C. Burger, lid van de afdeling Sint Pancras van de ANGOB. die meehield bij de stichtine van de jongerenafdeling Alkmaar. Er bestaan plannen om in samenwerking met de afdeling Sint Pancras een ac cordeonvereniging op te richten. On 21 en 22 Juni zal een afgevaardigde van Alkmaar het landelijke congres in Groningen bijwonen. GESLAAGD VOOS VAKDIPLOMA Voor het in Utrecht gehouden examen voor het vakdiploma Ijzerwaren en Ge reedschappen slaagden de heren H. v. Zon en R. A. Kroes. OPBRENGST COLLECTE De onlangs gehouden collecte voor de t.b.e. heeft een netto bedrag van f 1000,— opgebracht. teur van gemeentewerken ir H. Knol, voor de verleende medewerking. Met de wens, dat architect, aannemer en de arbeiders in grote eensgezindheid aan de totstandkoming van het complex zouden werken, besloot de heer van Mierlo zijn toespraak. Nadat ir Knol en de firmant van Schoonewil en Jonker, de heer A. M. Jacobs, nog een kort woord hadden gesproken, werd het werk voortgezet. Men hoopt in November de eerste blokken onder de kap te hebben en over ongeveer een jaar klaar te zijn met het gehele complex aan Coorn- hertkade, Anna Bijnstraat en Spie- ghelslraat. Militairen laten Alkmaar nog met rust Van de militaire oefeningen, die de zer dagen in de Kop van Noord-Hol land worden gehouden wordt in Alk maar niet veel gemerkt. De militaire bedrijvigheid beperkt zich hier tot doortrekkende colonnes van man- schappenwagens, veldkeukens en ein deloze rijen jeeps en tot verkennings vluchten van de luchtmacht. Vooral gisteravond en vannacht was de acti viteit in de lucht vrij groot en me nigeen rende naar buiten als de toe stellen over de daken scheerden. DIERENBESCHERMING Zwervend, doch in zeer goede con ditie, is in het Payglop aangetroffen een mooi donker blauw poesje, pl.m. 9 maan den oud. Ter beschikking Is een zwarte kater. Adres: Burg. de Wildtlaan 10, Heiloo, en vier Jonge poesjes 6 weken oud. Adres Inspecteur: C. Verver, Baan- straat 1, Alkmaar. De NACO als reisbureau Plan voor .ontvangst en doorzending" van Amerikanen Van de vele industrieën is er slechts één, die niet fabriekmatig of door hand werk bepaalde goederen voortbrengt. Die uitzondering wordt gevormd door de zogenaamde vreemdelingenindustrie, een wel wat eigenaardige benaming voor het streven zovi el mogelijk bui tenlanders te trekken en hun alle mo gelijke service te verlenen met het doel daaruit economisch voordeel te trekken. Onder de vreemdelingen nemen de Amerikanen een voorname plaats in. Door de ontwikkeling van de lucht vaart en het feit, dat in de jongste we reldoorlog zoveel millioenen van hun zonen op Europese bodem streden, ter wijl er ook thans nog een belangrijk contingent van hun soldaten in Europa verblijft, is de afstand tussen de States en ons werelddeel aanzienlijk kleiner geworden. Daarenooven is in onze ver armde wereld de dollar een zeer be gerenswaardig betaalmiddel, waarmede men alom terecht kan. Terwijl ener zijds wordt getracht zoveel mogelijk bezoekers uit het land van Uncle Sam aan te trekken, bestaat onder de Ame rikanen de wens iets van Europa en dus ook van Nederland te zien. Coördinatie Geschat wordt dat zij dit jaar een half milliard dollars aan Europese rei zen zullen besteden. Dat Nederland zich beijvert hiervan een zo groot mogelijk deel te incasseren, valt te begrijpen. Wil men de Amerikanen Holland-min ded maken, dan is daarvoor een groots opgezette reclame-campagne noodzake lijk en moet er reeds in de Verenigde Staten een zekere aantrekkingskracht op de a.s. touristen worden uitgeoefend. Het is een voor Nederland verheugend verschijnsel, dat er thans een coördi natie plaats vindt tussen het verkeer ter zee, te land en in de lucht. Er wordt naarstig gewerkt aan een hechte samenwerking tussen de KLM en de Hoiland-Amerika-lijn, die voor het overzeese vervoer van de touristen zullen zorgen en een tiental grote auto busondernemingen, met een totaal wa genpark van 700 wagens. Het ligt in het voornemen, de bezoe kers reeds in eigen land voor een be paalde trip in West- en Centraal-Euro- pa en Skandinavië te laten boeken, zo dat zij bij hun aankomst op Schiphol of Rotterdam een touring-car gereed vinden. De Nederlandse ondernemin gen zullen daarbij niet vergeten aller eerst het eigen land te tonen. Van hen kan een uitermate stimulerende invloed uitgaan. Tot deze tien groi.' ondernemingen in den lande behoort ook de te Alkmaar gevestigde Naco, die nagenoeg het ge hele personenvervoer langs de weg be noorden de lijn AmsterdamHaarlem exploiteert. Reeds thans worden door deze maat schappij talrijke buitenlandse gezel schappen vervoerd, waarbij o.m. Vo- lendam, de Alkmaarse kaasmarkt, de bloeiende Wicringermeerpolder en de machtige Afsluitdijk zeer interessante bezienswaardigheden vormen. Het is voor midden- en noordelijk Noord-Hol land van groot belang een dergelijk be langrijk vervoersbedrijf in zijn midden te hebben. Vanzelfsprekend vraagt da uitbouw van een dergel\jke organisatie, die Ne derland, tot een springplank van het Amerikaanse tougisme door Europa wil maken, zeer veel tijd en arbeid. De opvang-bureaux in Amerika moeten behoorlijk functionneren. Bij interland trips in Europa moeten afspraken met hotels, restaurants, exploitanten van bezienswaardigheden e.d. worden ge maakt, terwijl de organisatie behoorlijk moet worden gefundeerd. Aan de wen sen van het reizend publiek, dat wat het vervoer betreft, in eigen land zeer verwend is, moet grote aandacht wor den besteed. Uiteindelijk zal uit de eendrachtige samenwerking van deze vervoersonder nemingen op uiteenlopend gebied voor ons land iets goeds kunnen groeien. Er is enige hoop, dat nog deze zomer de samenwerkende ondernemingen met de exploitatie kunnen beginnen. In ieder geval hoopt men het komende jaar op volle kracht te kunnen werken. Dat de Naco hierin een belangrijk aandeel zal hebben, mag voor ieder, die de bloei van dit gewest ter harte gaat, ongetwijfeld verheugend worden ge noemd. OVERPLAATSINGEN RIJKSPOLITIE Per 1 Juni zijn verplaatst de wacht meester der rijkspolitie Ie klas W. J. Grimijser van de groep eri post Schagen naar de groep Schoorl, post Dirkshorn. De wachtmeester J. J. Rotteveel van de parketgroep Alkmaar naar de groep en post Schoorl, de wachtmeester der rijks politie le klas W, R. Peters van de groep Schoorl, post Dirkshorn naar de groep Mijdrecht, post Kockengen. Op 15 Mei de wachtmeester le klas L. F. Scheeres van de groep en post Scha gen naar de groep Blokker, post Mid- woud en de wachtmeester W. Toren van de algemene inspectie te V Gr a venna ge naar de groep en post Schagen. Uitgeest—CSV 2 1—4 Het feit dat Uitgeest niet minder dan acht invallers telde heeft aan het vertoonde spel wel zeer veel afbreuk gedaan. De bezoekers waren dan ook over het geheel in de meerderheid. Het spel was nog geen tien minuten oud toen de CSV-midvoór doelman Knap passeerde. Een goed schot van Van Leeuwen werd door de doelman der bezoekers uitstekend gehouden. Tot de thee bleef de stand ongewij zigd maar hierna werd het al SDoedig 0—2 en 03. Meijer wist voor U. de eer te redden, terwijl hierna de mid- voor van CSV een strafschop in een doelpunt omzette Het Sint Elisabeth Ziekennuis te Alkmaar werd op 17 Juli 1927, dus 25 jaar geleden in gebruik genomen. Ons bereiken daarover de volgende mededelingen: De Eerwaarde Zusters Augustinessen herdenken dit jaar twee belangrijke data. Zij kwamen 55 jaar geleden de ziekenverpleging in Alkmaar beoefenen en vervolgens openden zij daartoe 25 jaar geleden het nieuwe St. Elisabeth Zieken huis in de Van Everdingenstraat. In de negentiger jaren maakte Mgr C. Bottemanne, Bisschop van Haarlem, zijn verlangen kenbaar, dat er in het Noorden van zijn diocees een Katholiek zieken huis zou komen en wel het liefst in Alkmaar, zijn geboorteplaats. Einde November 1897 kwamen de Eerwaarde Zusters Augustinessen naar Alkmaar om de wens van haar Bis schop in vervulling te doen gaan. Zij openden het in de kop van Noord-Hol land algemeen bekend geworden St. Elisabeth Gesticht in de Emmastraat tegenwoordig Huize St. Augustinus en hiermede begon de nu 55-jarige zegenrijke arbeid dezer Congregatie in Kennemeriand en West-Friesland. Deze vestiging viel samen met het begin van een periode van grote opbloei der na tuurkundige en medische wetenschap pen. De ontdekkingen van Pasteur. Koch, Lister en talrijke anderen be gonnen rijpe vruchten af te werpen voor het lichamelijk heil van velen en zo kon het geschieden, dat het St. Eli sabeth Gesticht alras te klein werd om aan al degenen, die hulp vroegen, plaats te kunnen bieden. In 1920 kocht het bestuur der Con gregatie de St. Hippolytus Stichting te Delft een groot terrein aan de Van Everdingenstraat en in 1924 werd begonnen met de bouw van een groot nieuw ziekenhuis, een conceptie, die tot op de dag van heden getuigt van ruim heid van blik en inzicht. In 1927 kwam dit gebouwcomplex ge reed. Op 17 Juli van dat jaar werden de gebouwen ingewijd door Mgr A. J. Callier en in gebruik genomen. De 55-jarige werkzaamheid der Eer waarde Zusters Augustinessen ih Alk maar en het 25-jarig bestaan van het St. Elisabeth Ziekenhuis vormen feiten die herdacht mogen worden om de tal rijke geestelijke, lichamelijke en maat schappelijke vruchten, die zij over ons gewest hebben uitgestrooid. Op initiatief van het Uitvoerend Co mité hebben zich een ere-comité en een huldigings-comité gevormd met de be doeling uiting en vorm te geven aan de dank. die velen willen brengen voor de genezing en de troost, die zij vonden in het door de Zusters gestichte en be heerde ziekenhuis Modernisering radio-installatie Het is gebleken, dat de Eerwaarde Zusters voor zichzelf geen huldeblijk verlangen, maar het Comité weet, dat bij haar de gedachte leeft, dat door modernisering der bestaande radio-in stallatie het verblijf der patiënten in het ziekenhuis veraangenaamd zou kunnen worden. Het Uitvoerend Comité heeft deze gedachte als doelstelling voor een hul deblijk met eenparigheid van inzicht aanvaard en wil alle krachten in het werk stellen om te komen tot de vor ming van een fonds, dat ais basis kan dienen voor de bestrijding van de kos ten, verbonden aan de aanleg van een moderne radio-installatie ten gerieve van de patiënten verpleegd in het St. Elisabeth Ziekenhuis. Het comité heeft de overtuiging, dat alle oud-patiënten en allen, die waar dering hebben voor het werk der zus ters, sympathie zullen gevoelen om bij te dragen aan een dergelijk jubileum geschenk. hetwelk 17 Juli a.s. aan de zusters zal worden aangeboden. De namen der schenkers zullen wor den opgenomen in een album, dat de Eerwaarde Zusters ais blijvende herin nering zal worden aangeboden. Er be staat ook gelegenheid giften af te geven bij de ZeerEerw. Heer Rector P. Visser, van Everdingenstraat 18. Alkmaar. Comité gevormd Er is een ere-comité gevormd, waar in zitting hebben genomen mr J. P. Huibers. bisschop van Haarlem, Dr P. Muntendam, staatssecretaris van Volks gezondheid, Dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in deze provincie, J. Th. Jacobs, pas toor en deken van Alkmaar, mr H. J. Wytema. burgemeester van Alkmaar, en C. M. Hoogenboom, voorzitter van de Kon. Ned. Msp. tot Bevordering der Geneeskunst, afd. Alkmaar. Het uitvoerend comité bestaat uit de heren: Mr A. J. M. Leesberg, voorzit ter, G. J. Sluymer, secretaris, P. C. G. Visser Rector, penningmeester, J. P. van Hove, G. J. W. E. van Hesteren, F. M. M. van der Hoeven, mej. C. H. M. Kamphuys, J. G. A. Kerssemakers en Stadgenoten, De Rode Kruis-actie is nu en kele dagen aan de gang. Zij be- bij u niet meer ingeleid te wor den. De boottocht voor invaliden en zieken is reeds voor alle deel nemers een onvergetelijke ge beurtenis geworden. Elke dag lezen wij over de voor het Rode Kruis behaalde successen bij de inzameling. Maar al deze medewerking van bereidwillige mensen en voor al niet te vergeten van de koningin der aarde, de pers, zal ten slotte niet voldoende uitrich ten als gij uw beurs niet royaal opent. Want er is geld nodig, ook voor dit schone, onbaatzuch tige liefdewerk ten bate van hen die hun en vooral uw hulp nodig hebben. Nog is het niet te laat om te geven. Maar doet het nu, poeiert de collectanten niet af met de mededeling, dat gij uw bijdrage niet missen noch verhogen kunt. Want zij, voor wie het Rode Kruis uw offer vraagt, hebben nog meer nodig dan u. Niemand heeft er om gevraagd ziek of hulpbehoevend te zijn. Niemand begeert een bloedtransfusie nodig te hebben. Niemand wenst in de omstandigheden te komen voor zijn genezing of lijfsbehoud van anderen afhankelijk te worden. Beseft hoe bevoorrecht gij zijt, als gij het Rode Kruis niet nodig hebt, maar het Rode Kruis u en uw steun vraagt. En geeft dan. wat gij er voor over zoudt heb ben, als u overkwam, wat Over komen is aan al degenen voor wier heil het Rode Kruis werkt. Laat ook deze inzameling een resultaat opleveren, waarop Alk maar trots kan zijn. w.g. H. J. WYTEMA, burgemeester van Alkmaar. (Ongecorrigeerd) De ramp bij Den Helder Geredde is stoker Johnson Bij het ter perse gaan van dit num mer vernamen wij, dat thans vast staat, dat het aantal doden dat bij de ramp op het Marsdiep bij Den Helder is omgekomen, in totaal veertien be draagt. De met zware brandwonden in Den Helder, binnengebrachte overlevende van het Britse marinevaartuig is de stoker Johnson. Hoewel de marine aanvankelijk aan de Koninklijke Noord- en Zuidholland se reddingmaatschappij had medege deeld. dat zij geen verdere assistentie nodig had, is de motorreddingboot „Prins Hendrik", die vanochtend het ontzielde lichaam van een deerlijk ver minkt slachtoffer aan land had ge bracht, om half elf opnieuw uitgevaren. De duikerploeg van de mijnendienst heeft zich eveneens naar het Marsdiep begeven voor verdere reddings- en ber gingspogingen. De A.N.P.-correspondent in Den Hel der had kort na het ongeluk een ge sprek met Kees Pronk, die tezamen met zijn broer Freek en Jan Tuithof uit Den Helder het vletje bemande, dat de overlevende oppikte. „Wij zaten met zijn drieën te vissen aan de dijk bij het Marsdiep," zo ver telde Kees Pronk. „Wij zagen de ramp voor onze ogen gebeuren. Het was zeer heiig. Twee vliegtuigen voerden een schijnaanval uit op het Engelse marine vaartuig: ze doken met grote snelheid op het schip. Ik zei onmiddellijk tegen mijn broer: dat gaat fout. Een der vlieg tuigen, die de duikvlucht uitvoerden, scheerde rakelings over het schip. Het andere vliegtuig raakte de boot echter. Ik vermoed, dat het tegen de mast is opgevlogen. De hele zaak vloog onmid dellijk in de brand. Met het vletje roei den we dadelijk naar de plaats van het ongeluk. Het was een heel stuk, zeker drie kilometer. We manoeuvreerden ons bootje om de brandende oliemassa's heen .die het water bedekte. Ik zag een man drijven in een reddingboot, doch inmiddels was de eb ingetreden, waar door,de man in de boei afdreef. Geluk kig zagen we kans hem te bereiken, we trokken hem op het vletje, het was een Engelsman. Hij kon geen woord zeggen, want hij had zware brandwon den. Inmiddels was een Engels schip naderbij gekomen, waarop we de En gelsman overbrachten. Mijn broer Freek stapte ook op de Engelse boot en ging TYI Pn tSnnY* WI r\ V- T-. 1 1 TX F. A. H. Otten Een zeer uitgebreid huldigingscomité mee naar het marïnelmspitaaT Daar'er staat onder voorzitterschap van de heer voor ons toen verder niets te doen Mr A. J. M. Leesberg.voorzitter van de viel. hebben we het vletje weer naar St. Adelbertus Vereniging. J de dijk gebracht." t ER I)E gehele tuinbouw! warme sympathie i lingbankcn in Broek dam bevolken, wier koopmanschap, energii alle hoeken van Nede „De Koophandel" vier dijk. Van de veilingen gebouw van de Langed van de klok onder d L.S.V.V.-terrein gorddi gendijk zich ten voetl feestdiner en een da' Scharwoude deze waa Langedijk historische kens weer te beluister in „De Koophandel", tuinbouwers met grot bestuur en de leden aanvaarden. r\E „sneldrukwedstri ouverture van de vormde, had tot result P. Beers de wisselbel renleenbank te Broek alsmede de lauwertak nemen. Als tweede J. de Nijs, die gevolg heren P. de Nijs en de middaguren vond terrein een voetbal1, waarin de leden uit hun collega's uit Brc met 6-5 versloegen. In café „De Rode Scharwoude, waar vij] „De. Koophandel" wer sindsdien onafgebroke prijkten 's middags vele bloemstukken, feestelijk aanzien ga' vele dagen de oudje in Oüdkarspel, Koed vreugde zullen bereii Als eerste spreker voerde Langedijks ei heer H. Schelhaas, 't meester wenste het Koophandel" namens stuur geluk en noemd bileum niet alleen va: leden, maar voor de „Het is niet alles goui dus burgemeester Schi gelopen halve eeuw jaren van voor- en kend. Hét' is niet iède goede tuinder te zijn van toepassing op de js geen kunst om har fnaar wel om het te Wü Herinnerende aan nota van de regering staat dat de export millioen, gulden moet wil het Nederlandse standaard kunnen hai dat indien dit juist pen, dat „De Kooph zijn lauweren kan waar eenmijlpaal zal moeten voortgaan de regering is gericht export naar de dollar echter ook de binnenl de handel met de Eurc vergeten mag worden hebben de binnenland de exporteurs, ver< handel", reeds veel geijverd voor de tuir.bouw en hebben de Langedijk bekend: hele wereld bezorgd ders en de handel het onze gemeenschap burgemeester Schelhaa harte over dit jubi De voorzitter van de heer H. Stennebe: gemeester en wilde meester, de lof verw: van het koor. De kwamen z.i. toe aa vereniging, zow-d in in Warmenhuizen „Dat „De Koopl bestaat, levert het goed is geweest", P. Duyvis, voorzitter marktbond zijn speech moreerde, dat de hanc ke factor is in de handel" heeft voor en handhaving van gedaan en is ten voord de tuinbouw. De belar handel en tuinbouw zindheid. 'Ik hoop, heid bewaard zal Koophandel" in tot grotere bloei tuinders. De heer E. Veg Provinciale Veilir de notulen van ontdekt, dat er ste werking heeft be: laresse en de con leden van de juDi de benaming „spei tuinbouw" geven en fijne neus voor het afzetgebieden zoude aan hij de wens samenwerking bestel De heer W. Dek! de veiling „Warmei steeds verwonderd lijke wijze, waarop een vereniging elkanders concurre dert. Bij sommige heeft het wel een een handelaar weer kocht. „Ik hoop echt del goed zal gaan lengte v«n dagen

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2