„De Koophandel" vierde opgewekt het halve eeuwfeest Ie Dirk Teleurstelling en verrassing op Concours Reine Elisabeth Johannes Padmos, schipper de Hembrug-pont op In Wieringerwaard staat de oudste kaasfabriek van Nederland beurs NIEUWS en veertien ER WAPPERDEN VLAGGEN AAN DE LANGEDIJK Handelaren onimoelen waardering voor hun werk Tuinbouw zonder handel is niet denkbaar Prins Bernhard was in Medemblik Man uit Blokker tot een maand veroordeeld Fabriek nu tachtig jaar Jonge piano-solisten ontmoetten elkaar in Brussel Hij kent practisch alle schepen Als tienjarige jongen al op het water Boerinnen wilden van het zelf-kazen af Heemskerk IN HET KORT HEILOO Uitgeest imy wist het niet en lat ogenblik ook wei- peurde naar heel an- m o e t hier ergens ng met de buiten ge Jimmy, „want het zij al die vaten en lessen allemaal hier bracht door het luik teen geknikkerd heb- JW is-actie is nu en- de gang. Zij be- ingeleid te wor- ht voor invaliden ds voor alle deel- vergefelijke ge- rden. Elke dag de voor het Rode successen bij de medewerking van ensen en voor eten van de irde, de pers, zal voldoende uitrich- beurs niet royaal is geld nodig, hone, onbaatzuch- ten bate van hen il uw hulp nodig t te laat om te t het nu, poeiert niet af met de gij uw bijdrage verhogen kunt. wie het Rode vraagt, hebben dan u. Niemand vraagd ziek of te zijn. Niemand :dtransfusie nodig land wenst in de te komen voor lijfsbehoud van lijk te worden. lorrecht gij zijt. Kruis niet nodig Rode Kruis u en t. En geeft dan, over zoudt heb- kwam, wat över- degenen voor ode Kruis werkt. inzameling een en, waarop Alk zijn. H. J. WYTEMA, er van Alkmaar. rigeerd) Den Helder oker Johnson gaan van dit num- dat thans vast il doden dat bij de liep bij Den Helder totaal veertien be- andwonden in Den ichte overlevende irinevaartuig is de e aanvankelijk aan rd- en Zuidholland- ppij had medege- verdere assistentie motorreddingboot ie vanochtend het in een deerlijk ver- an land had ge- ipnieuw uitgevaren, an de mijnendienst naar het Marsdiep e reddings- en ber- ondent in Den Hel- ?t ongeluk een ge- ik, die tezamen met n Jan Tuithof uit je bemande, dat de jn drieën te vissen Marsdiep," zo ver- Wij zagen de ramp uren. Het was zeer ïgen voerden een et Engelse marine met grote snelheid onmiddellijk tegen fout. Een der vlieg- vlucht uitvoerden, iver het schip. Het kte de boot echter, t tegen de mast is zaak vloog onmid- Wet het vletje roei- de plaats van het n heel stuk, zeker lanoeuvreerden ons dende oliemassa's oedekte. Ik zag een reddingboot, doch ingetreden, waar- oei afdreef. Geluk- hem te bereiken, het vletje, het was kon geen woord zware brandwon- een Engels schip raarop we de En- Mijn broer Freek telse boot en ging hospitaal. Daar er er niets te doen vletje weer naar «ONDERDAG 5 JUNI 1953 JJ J'!"-'' HE gehele tuinbouwbevolking van de nijvere Langedijk heeft gisteren met warme sympathie meegeleefd met de jubeldag van hen, die dagelijks de vei- lingbanken in Broek op Langendijk, Noord-Scharwoude, Warmenhuizen en Ob- dam bevolken, wier druk op de knop beslist over de marktnoteringen en wier koopmanschap, energie en werklust de tuinbouwproducten uit deze streek tot in alle hoeken van Nederland en tot ver over de grenzen brengen. De vereniging „De Koophandel" vierde haar vijftigjarig jubileum. Dus was er feest in Lange dijk. Van de veilingen en van vele huizen wapperde de driekleur, in het veiling gebouw van de Langedijker Groenten Centrale trilde in de ochtenduren de- wijzer van de klok onder de «moties van een enerverende „drukwedstrijd", op het L.S.V.V.-terrein gordden de handelaren uit Noord-Scharwoude en Broek op Lan gendijk zich ten voetbalstrijde, waarna een drukbezochte receptie, een gezellig feestdiner en een daverende feestavond in café „De Rode Leeuw" te Zuid- Scharwoude deze waardige jubilieumviering besloten. Er zijn op deze voor de Langedijk historische dag duizenden hartelijke woorden gesproken, waarin tel kens weer te beluisteren viel, welk een eminente plaats de handelaren, verenigd in „De Koophandel", in het tuinbouwwezen innemen. Dat hiervan door zovele tuinbouwers met grote erkentelijkheid en waardering werd getuigd, mogen het bestuur en de leden van de vijftigjarige als een welverdiend jubileum-geschenk aanvaarden. INE „sneldrukwedstrijd", welke de ouverture van de jubileumviering vormde, had tot resultaat, dat de heer P. Beers de wisselbeker van de Boe renleenbank te Broek op Langendijk, alsmede de lauwertak in ontvangst kon nemen. Als tweede eindigde de heer J. de Nijs, die gevolgd werd door de heren P. de Nijs en P. Wagenaar. In de middaguren vond op het L.S.V.V.- terrein een voetbalwedstrijd plaats, waarin de leden uit NoordScharwoude hun collega's uit Broek op Langendijk met 6-5 versloegen. In café „De Rode Leeuw" te Zuid- Scharwoude, waar vijftig jaar geleden „De. Koophandel" werd opgericht en sindsdien onafgebroken is vergaderd, prijkten 's middags tijdens de receptie vele bloemstukken, welke de zaal een feestelijk aanzien gaven en welke nog vele dagen de oudjes in de tehuizen in Oudkarspel, Koedijk en Tuitjehorn vreugde zullen bereiden. Als eerste spreker op de receptie voerde Langedijks eerste burger, de heer H. Schelhaas, 't woord. De burge meester wenste het bestuur van „De Koophandel" namens het gemeentebe stuur geluk en noemde dit 50-jarig ju bileum niet alleen van belang voor de leden, maar voor de gehele gemeente. „Het is niet alles goud wat blinkt", al dus burgemeester Schelhaas. „In de af gelopen halve eeuw zijn in de annalen jaren van voor- en tegenspoed opgete kend.' Hët is niet iedereen gegeven een goede tuinder te zijn en dit is eveneens van toepassing op de handelaren. Het is geen kunst om handelaar te worden, Inaar wel om het te blijven". Wij moeten voortgaan Herinnerende aan de jongste export nota van de regering, waarin vermeld staat dat de export in 1970 met 7500 millioen gulden moet zijn toegenomen, wil het Nederlandse volk zijn levens standaard kunnen handhaven, zei spr., dat indien dit juist is, men zal begrij pen, dat „De Koophandel" nog niet op zijn lauweren kan rusten. Er is welis waar een mijlpaal bereikt, maar men zal moeten voortgaan. Het streven van de regering is gericht op een grotere export naar de dollarlanden, waarbij echter ook de binnenlandse markt en de handel met de Europese landen niet vergeten mag worden. Op dit terrein hebben de binnenlandse handelaars en de exporteurs, verenigd in „De Koop handel", reeds veel gedaan. Zij hebben geijverd voor de verheffing van de tuinbouw en hebben de producten van de Langedijk bekendheid over de ge hele wereld bezorgd. „Als het de tuin ders en de handel goed gaat, dan gaat het onze gemeenschap goed", zo besloot burgemeester Schelhaas, die zich van harte over dit jubileum verheugde. De voorzitter van „De Koophandel", de heer H. Stenneberg, dankte de bur gemeester en wilde, gelijk een concert meester, de lof verwijzen naar de leden van het koor. De woorden van hulde kwamen z.i. toe aan de leden van de vereniging, zowel in de Langedijk als in Warmenhuizen en Obdam. De opzet was goed „Dat „De Koophandel" vijftig jaar bestaat, levert het bewijs, dat de opzet goed is geweest", aldus begon de heer P. Duyvis, voorzitter van de Noorder- marktbond zijn speech, waarin hij me moreerde, dat de handel een belangrij ke factor is in de welvaart. „De Koop handel" heeft voor de verwezenlijking en handhaving van deze welvaart veel gedaan en is ten voordele geweest van de tuinbouw. De belangen van veiling, handel en tuinbouw vereisen éensge- zindheid. -Ik hoop, dat deze eensgezind heid bewaard zal blijven en dat „De Koophandel" in kracht zal 'toenemen tot grotere bloei van de streek en haar tuinders. De heer E. Vegter, secretaris van de Provinciale Veilingcommissie, had in de notulen van de veilingorganisatie ontdekt, dat er steeds een goede samen werking heeft bestaan tussen de jubi- laresse en de commissie. Spr. wilde de leden van de jubilerende vereniging de benaming „speurhonden van de tuinbouw" geven en hoopte, dat zij hun fijne neus voor het vinden van nieuwe afzetgebieden zouden behouden, waar aan hij de wens voegde, dat de goede samenwerking bestendigd zal blijven. De heer W. Dekker, voorzitter van de veiling „Warmenhuizen" had zich steeds verwonderd over de gemoede lijke wijze, waarop „De Koophandel" een vereniging waarin de leden toch elkanders concurrenten zijn verga dert. Bij sommige tuinders, aldus spr., heeft het wel eens wrevel gewekt als een handelaar weer een nieuwe auto kocht. „Ik hoop echter, dat het de han del goed zal gaan en dat hij tot in lengte v«n dagen onze producten aan de veilingen zal kopen. Dan zullen ook de tuinders hierbij wel varen". De heer Stenneberg, dié alle sprekers op slagvaardige wijze dankte voor hun beste wensen, sprak zijn voldoening uit over het standpunt van de heer Dek ker. „Als wij als handelaren op een oude rammelende fiets rijden, dan zijn de tuinders aan de kloet toe", aldus gaf hij, onder gróte hilariteit van de aan wezigen, als zijn oordeel. Wat de con currentie betreft, was het de voorzitter opgevallen, dat er ook onder de tuin ders wel degelijk concurrentie bestaat. „Ik hoop dat deze concurrentie zal blij ven bestaan, want zodra u een een heidsproduct levert, zijn Ayij gekomen tot de eenheidsstaat en dit is het laat ste wat ik u zou toewensen". Namens de veiling „De Eendracht" te Hoogkarspel sprak vervolgens de heer Mossing, die van mening was, dat een veiling eerder zonder aanvoerders dan zonder handelaren kan en dat men niet naast elkaar maar met elkaar moet werken. Hij sprak tenslotte de wens uit dat de handel een blijvende belang stelling voor de veiling zal tonen. Namens het bestuur van (^e Boeren leenbank Broek op Langendijk wenste de voorzitter, de heer K. Slot, het be stuur geluk en wees erop, dat uit de historie van de bank is gebleken, dat er geen tegenstellingen tussen handel en tuinbouw bestaan. Dat „De Koophandel" een van de steunpilaren is van de Vereniging tot Behartiging van de Belangen van de Ne derlandse Aardappelhandel kortweg Vebena genaamd bleek uit de woor den van de heer Bouman. Vooraan staande figuren/uit „De Koophandel" maken ook deel uit van het' bestuur van de Vebena. Het was de wens van deze spreker, dat deze nauwe banden ook in de toekomst zouden blijven be staan en dat de heer Stenneberg nog vele jaren als voorzitter zal mogen fun geren. De heer J. Kliffen, ere-voorzitter van de Noordermarktbond, greep terug in het verleden, herinnerde aan het 25- jarig bestaan en prees het prachtige werk dat ook de oud-voorzitter heeft verricht. „Als wij als tuinders de koop handel niet hadden gehad, wat zou er dan van de tuinbouw geworden zijn?" aldus vroeg spr. zich af nu er op het ogenblik in de verhouding tot de han del een andere wind schijnt te gaan waaien. Hiervoor wilde spr. een waar schuwend woord laten horen, waaraan hij de wéns voegde, dat het bestuur van „De Koophandel" erin zou slagen te bestendigen wat bestendigd kauwor den. „Zolang er aan de Langedijk handel wordt gedreven, zolang is er zuurkool gemaakt". Dit waren de woorden van de heer Kramer, wnd voorzitter van de Ver. van Nederlandse Zuurkoolfa brikanten, die eraan herinnerde, dat De burgemeester van Langedijk, de heer H. Schelhaas, complimen teerde het bestuur van „De Koop handel" namens het gemeente bestuur. de voorzitter van „De Koophandel" te vens voorzitter is van de Ned. Ver. van Zuurkoolfabrikanten. De opvatting, dat de zuurkoolfabrikanten tegenover de tuinders staan, achtte de heer Kramer onjuist. Beiden hebben hun terrein en ook hier geldt het „schoenmaker blijf bij je leest". De heer Stenneberg merkte naar aan leiding hiervan op, dat als de handel bedreigd wordt in zijn afzet en cliën. telekring, de handelaren door activi teit en service zullen trachten het ver worven terrein te behouden. Hij hoop te, dat de aanwezigen hiervan nog lang getuigen zouden zijn. De laatste spreker op deze receptie was de heer J;.c. Weel, die van harte hoopte, dat de handelaren de techniek zullen uitbuiten om nieuwe afzetgebie den voor de tuinbouwproducten te vin den. Een feestdiner Vervolgens schaarden zich meer dan tweehonderd personen leden en hun echtgenoten, alsmede een aantal geno digden aan de lange tafels in de to neelzaal, alwaar het feestdiner plaats vond. Na het diner ving de feest avond aan, welke in het teken stond van het optreden van het Langedijker Cabaretgezelschap. Deze enthousiaste groep, welke zich in korte tijd een uit stekende naam in onze provincie heeft veroverd,, heeft ook gisteravond met de cabaret-revue „Blijf liever gezond" Voor een goed slot van een uitstekend geslaagde jubileumviering gezorgd. De NAVO-oefening Z.K.H. Prins Bernhard, die de oefe ningen der geallieerden bijwoont, arri veerde gisteravond om half tien met 't jacht „Piet Hein" te Medemblik. Later in de avond begaf hij zich aan wal voor het bijwonen van enkele oefenin gen. ZKH bracht de nacht aan boord van het koninklijke jacht door en reed vanmorgen vrqeg weer uit voor het aanschouwen van het springen van ean groep parachutisten. Hedenmorgen om elf uur is de Prins aan boord van de „Piet Hein" weer uit de haven van Me demblik met onbekende bestemming ^rtrokken. Ongeoorloofde handel in groenten Hendrikus J. B. te Blokker was door de Alkmaarse Economische Po litierechter gedagvaard terzake van het ongeoorloofd verkopen van ne- paalde groenten. De verdachte, die gistermiddag niet ter zitting was ver schenen, had deze overtreding in Mei 1951 begaan. Het bleek echter, dat B tamelijk hardleers was. De getuige in deze zaak, de heer G. uit Tilburg, die verdachte bij het venten van de groen ten behulpzaam was geweest, liet door zijn verklaringen bovendien uitkomen, dat B. er over het algemeen vreemde opvattingen van zakendoen op na houdt. De Economische Politierechter veroordeelde de verdachte bij verstek tot en maand gevangenisstraf J-JET was een welvarende tijd, zo om streeks 1870. Het gevolg daarvan was, dat de boerinnen in de Wierin gerwaard van de kaasmakerij, die dag in dag uit hun hele morgen in beslag nam, af wilden. En dus werd op zekere dag door de mannen besloten een kaasfabriek over te nemen, die in 1870 in Broek in Waterland was opgericht. Het was een houten gebouw, maar de zaak ging daar niet en in 1871 lag het bedrijf al weer stil. In 1872 verrees de overgeplaatste fabriek in Wieringerwaard. Een van de Beste arbeiders werd aangesteld als kaasmaker en de productie begon. Die poductie bestond aanvankelijk merkwaardigerwijs uit Engelse kaas soorten, cheddar en Cheshire. Er was in die dagen een grote export van de ze kaassoorten uit Amerika naar En geland en dit bedrijf lokte zozeer, dat daarmee werd begonnen. De melk werd daartoe vol aan de fabriek ge leverd, zodat de veehouders ook ont slagen waren van het karnen Usance was het in die tijd om de avondmelk te laten staan en 's morgens af te (Van een bijzondere medewerker) ÜET concours Reine Elisabeth, dat ieder jaar afwisselend aan pianisten en violisten beneden de dertig jaar de gelegenheid biedt zich met elkaar te meten met een kans op een der twaalf geldprijzen van 700 tot f 10.000, is Woensdagavond geëindigd met een indrukwekkende vertolking van Beethovens Vierde Pianoconcert door de jonge Belg Frans Brouw. Het besluit van de jury, om aan Leon Fleischer de eerste prijs toe te kennen, was voor niemand een verrassing. Immers: wat deze 23-jarige Amerikaan dank zij zijn groot muzikaal stijlgevoel, zijn bijzonder rijk genuanceerde aanslag en zijn fabelachtige tech niek op zijn instrument tot stand weet te brengen, grenst inderdaad aan het ideale. Indrukwekkende prestaties UET begon op Woensdag *7 Mei. Uit n achttien landen waren vier en ze ventig pianisten, onder wie zes Neder landers, te Brussel samengekomen in het Palais des Beaux Arts, om deel te nemen aan de eerste ronde, welke tot 13 Mei heeft geduurd. Toen bleken er vijftig te zijn afgevallen, waaronder enkelen beslist tegen ieders verwach- Het bestuur van de vereniging „De Koophandel", welke gisteren de dag herdacht, waarop zij een halve eeuw geleden werd opgericht. (Van een speciale verslaggever) trok hem, zodat hij in 1932 op het klei ne pontje bij Buitenhuizen begon. In 1935 werd hij overgeplaatst naar de Hembrug, waar deze altijd goedgehu meurde Zeeuw z'n pensibéntje hoopt te halen. Het bevalt hem best tussen Zaandam en Amsterdam en ofschoon hij met veel genoegen z'n vissersverha- len vertelt, zou hij toch niet graag naar de mosselen en oesters terugkeren. Dat was een slavenleven in vergelijking met wat hij nu doet. Geen entonig werk Als we hem vragen ot dat geheenen- een vertellen, welke boot daar nadert, hij noemt onmiddelijk de naam, het land van afkomst, wat voor soort schip het is en als hjj nog even scherp tuurt, vertelt hij u daarbij nog welke twee weer nu geen eentonige geschiedenis sleepboten dit schip van IJmuiden naar Js, schudt hij hardnekkig met z'n hoofd. Zaandam of Amsterdam slepen. U zult „Neen," zegt hij beslist, „dat is hele- dan nauwelijks een sleepboot hebben waal niet eentonig of vervelend. De kunnen ontdekken. De heer Padmos mensen denken dat het Zo gemakkelijk heeft z'n hele leven op het water en Is> die Pont steeds weer in dat haventje achter het stuurrad doorgebracht, kent te duwen, maar dit is beslist niet het een record-aantal schepen en scheepjes geval. Het vereist altijd weer een en heeft een grote ervaring als mosse- voortdurende oplettendheid want het is lenvisser, visserij-politiebeambte, brug- moeilijk manoeuvreren met zo'n pont, wachter en schipper aan de Pont. dat vergeten de meeste mensen." Johannes Padmos was tien jaar toen De heer Padmos heeft in zijn lang- hij als mosselenvisser het zeilschuitje dunge loopbaan als varensgezel nog van z'n grootvader betrad om mede te nimmer brokken gemaakt. Het was een heipen de boterham voor de familie te heel kunststuk om zo'n visserszeil- verdienen. Dagen en nachten voer hij scheepje zonder moeilijkheden door de met z'n vrachten mosselen van Brui- ®">rm en de branding te krijgen, maar nisse naar België. Iets dat in verband het lukte hem altijd. Vanzelfsprekend met de verkoopsprijs zeer snel moest moet hij wel eens lachen als hij de gebeuren, zodat geen schippersmaatje Plezierzeilers vanuit z'n stuurhut ziet het lef had om tijdens zo'n tocht een >m.odderen", zoals hij dat noemt. ,De boterham te eten. „Grootvader zou in meesten kennen er eerlijk gezegd niets staat geweest zijn me overboord te van> z?gt hij glimlachend. „Ik zou af werpen," vertelde de heer Padmos en toe in staat zijn om vanuit m'n hut lachend. Als negentienjarige jongen 20 m zo'n BM te springen en die men- vond hij werk op de passagiers-vracht- ?en eens te laten zien, hoe je zo'n boot- boten, om daarna in dienst te treden )e a's een pijl uit een boog door het van de Visserijpolitie. Een beter man water kan laten schieten." had men voor dit werk niet kunnen Toen we hem vroegen hoe hij over vinden, immers Padmos kende alle een eventuele tunnel dacht, schrok hij trucjes en gemenigheidjes want die even. „Ik ben blij, dat ik dat niet meer t. t. i. i waren er, van de vissers en in deze meemaak," zei hij daarna, „stel ie voor ALS U \ANAF de Hembrugpont het functie oogstte hij dan ook heel wat ik zie me al lopen als papierprikker in' \'nnnii»yi,,na,i »mf afvuren en heel de tunnel, ik moet er niet aan denken Het stuurrad trok Geef mij het stuurrad van de pont Noordzeekanaal zou afvaren en heel successen, in de verte slechts een mast en een schoorsteen zoudt kunnen waarnemen, nn nuurr™ w» maar, het "duurt wel eens lans maar~zë dan vraagt u zich wellicht af, wat voor Na de periode als beambte bij de komen altijd over" een soort boot. er daar ginds nadert, visserij-politie trad hij in dienst van Schipper Padmos voelt zich od de De 57-jarige Johannes Padmos, een ras- de Rijkswaterstaat. Eerst Werd hij Hembrug-pont best op z'n plaats hii echte Zeeuw, die op de Pont de functie brugwachter, een functie die hij enige hoopt nog heel wat wasenties over te van Schipper vervult, kan u dan met- jaren bekleedde. Maar het stuurrad kunnen zitten S 3 te (Van een bijzondere medewerker) PI de afgelopen maand Mei bestond de zuivelfabriek in Wieringerwaard jaar. Daarmee is het de oudste nog beslaande fabriek in Nederland, waar kaas wordt bereid. De juiste datum waarop werd begonnen is met meerbekend, reden daarvan is «en heel eigenaardige. Het gebeurde een van de secretaris van oordeel was, dat het geen zin had om het stoffige archi. waar nooit een mens meer naar omkeek, nog langer te bewaren. Ze ru m op en daarmee ging de eerste dertig jaar van de historie van het bedrijf verlor Natuurlijk is er nog wel het een en ander omtrent u*-ze oude geschiedenis be kend en de directeur, de heer N. J. W Hofsté, vertelde ons hierover het vol gende. romen. Deze room werd verkarnd en de volle ochtendmelk met de avond- melk leverden de niet geheel volvetta Edammer kaas. Erg naar wens ging het bedrijf aarl" vankelijk niet. Tegen de Amerikaan se methode werd de kaas niet in da doek, die er by de bereiding omheen wordt gedaan, verzonden ui het ge volg was, dat het product herhaalde lijk in stukken en brokken in Enge land arriveerde. In 1874 werd daarom besloten over te gaan tot de productie van Edam mer kaas. Deze kaas bleef echter volvet. De fabriek werkte toen veel beter. Doordat de kwaliteit van da melk, die door vers.hillepde boe ,-n werd geleverd, soms te wensen overliet, deden zich afwijkingen voor. Ten einde deze moeilijkheid te over winnen, werd de hulp ingeroepen van de heer P. Boekei, de bekende kaas- drager uit öle dagen. Hij leerde om Edammers op de juiste wijze te be reiden en alles ging toen voorlopig voor de wind. De levering van volle melk hield cp in 1882. De crisis van de tachtiger ja ren was begonnen en blijkbaar vonden de boeren uit de Wieringerwaard het toen voordeliger de boterbereidirg maar weer in eigen hand te nemen. Eigenaardig is dit zeker, wanneer men bedenkt, dat enkele jaren later, om juist te zijn in 1886, de eerste boeren in Friesland besloten tot de oprich ting van een coöperatieve zuivelfa briek omdat de productie van boter aan huis ten enen male niet meer lo nend was. De fabriek had omstreeks 1882 een eigen export naar Engeland. Directeur in die dagen was de heer Bakker en zijn naam wordt thans nog met ere genoemd. De bedrijfsvorm veranderde gere geld. Meestal was het een burgerlijke maatschap. Maar af en toe gebeulde het, dat enkele deelnemers ontevre den waren over de verdeling van de opbrengst van de producten en dan lie pen ze er uit. Zo kwam het, dat de fabriek af en toe ook heeft gewerkt als particulier bedrijf. Verandering, De zaak werd rustig voortgezet, maar toen omstreeks 1915 de grote coöperatieve zuivelfabrieken in Noord- Holland begonnen op te kotnenj heeft Wieringerwaard de betekenis daar van „blijkbaar niet voldoende door zien." Wel werd de fabriek in 1925 voor de eerste maal verbouwd en werd liet bedrijf omgezet in een z.g. zoetfabriek, die twee maal per dag de vol le melk van de boeren ontving, maar het naburige Lutjewinkel was toen al groot geworden. Deze achterstand is nooit ten volle ingelopen. De grote verbouwing kwam in 1930. In dat jaar kwam het tegenwoordige gebouw tot stand. De heer H. K. Kos te was toen directeur en hij bleef dat tot 1933. Voor hem in de plaats kwam toen geen „boerendirecteur" meer, maar een directeur, die voor het vak was opgeleid en die zich daaraan uit sluitend wijdde. Het eind van de laatste oorlog bracht voor Wieringerwaard nieuwe moeilijkheden. Er werd in de omge ving veel grasland gescheurd en tot overmaat van ramp werd ten slotte de Wieringermeer, waar verschillende melkleveranciers woonden, onder wa ter gezet. De melkontvangst daalde tot niet meer dan 1,8 millioen kg. per jaar, wat te weinig is om de fabriek rendabel te kunen exploiteren. Enke le leden begonnen toen de moed op te geven. Anderen echter hielden vol en thans ig de jaarlijkse aanvoer weer gestegen tot 5.2 villioen kg per jaar, wat voor een kaasfabriek ruimschoots voldoende is. Voorlopig Zijn daarmee de moei lijkheden van de baan. Laten we ho pen, dat deze periode van opgang voortduurt en dat straks het ëeuw- feest kan worden herdacht in een tijd, die er voor het oude bedrijf een ls van bloei. ting in. Het verplichte repertoire be stond uit een werk van Bach naar keu ze en een sonate van Mozart. De twee de selectie duurde van 14 tot en met 17 Mei. Het repertoire van deze proef omvatte acht werken, waaronder de speciaal voor deze gelegenheid geschre ven sonatine opus 37 van de Belgische cellist en componist De Bouguignon. Aan het eind van deze dagen bleek ook de enige nog overgebleven Nederlan der, de 21-jarige John Pennink, te zijn afgevallen, naar hijzelf vermoedde door zijn slechte vertolking van de verplichte sonatine. De twaalf overgebleven laureaten, die nu reeds zeker waren van een prijs, werden vervolgens ondergebracht in de kapel van koningin Elisabeth, om zich daar gedurende een week voor te be reiden op de finale. Zijjj hadden in die tijd geen enkel contact met elkaar. De candidaten waren verplicht, met bege leiding van orkest twee pianoconcerten te spelen, het ene naar eigen keuze. Het verplichte werk was het voor deze proef gecomponeerde concert no. 2 opus 50 van de Belg Raymond Chevreuille, waarvan de jury alleen de eerste twee delen verlangde. Het eerste deel hier van is melodieus en speels, zonder diep zinnigheden, al is de bouw vaak zeer gecompliceerd. Het tweede deel valt zeer tegen. Het bereikt hi ei* en daar een zekere spanning, maar heeft be halve het thema geen neventhema, waardoor het te veel in herhalingen vervalt en de indruk wekt erg lang te zijn. Dat sommigen hierin niettemin bleven boeien, dankten zij aan een bij zondere mate van intelligentie; deze miste het orkest onder de trage en wat al te gemoedelijke leiding van Franz André. De jury bestond uit Arthur Ru- b'nstein, Robert Casadesus, Rudolf Fir- kusny, Willem Andriessen, Kathleen Long, Eduardo del Puyo, Marguerite Long, Magda Tagliaferro, Carlo Zecchi en anderen. De finale INE FINALE werd geopend door de 24-jarige Oostenrijker Hans Graf, die een verbeten uitvoering gaf van Brahm's eerste pianoconcert. Zijn spel is hier en daar nog onzeker en mist overtuigingskracht. Hetzelfde concert hoorden we van zijn rivaal, de 26-jarige Amerikaan Lamar Crowson, die er een heldere en pittige vertolking van gaf. Zijn spel is bijzonder beschaafd en in telligent. Des avonds maakten we ken nis met de eerste-prijswinnaar Leon Fleischer, een leerling van wijlen Ar thur Schnabel. Hij behaalde een ova- In verband met het begin van het strandseizoen zijn de mannen van de bereden straodpohtie weer gearriveerd. Zij zijn gestafionneerd bij mej. M. de Wit aan de Rijksstraatweg. Het woonhuis aan de Kerkweg van de heer C. Molenaar is uit de hand ver kocht aan de heer J. Adrichem, alhier. De weleerw. heer A. H. Huyboom vroeger kapelaan alhier, thans ass. dio cesaan aalmoezenier van de NKJB, JKMV, KAJ en LTB is benoemd tot Nationaal aalmoezenier van de Kath. Arbeidersjeugd. GESLAAGD Aan de gemeente universiteit van Am sterdam slaagde voor het artsexamen le gedeelte de heer N. de Jongh uit Heiloo. Havenmeester kneusde schouderblad De havenmeester der gemeente, de heer Jac. Cornelisse, had gistermorgen het ongeluk bij het betreden van een schip, liggende in de haven achter de stokkenfabriek van de fa Zonjee, tussen schip en wal terecht te komen met als gevolg dat hij met zijn schouder op de railing van het vaartuig terecht kwam. Bij onderzoek in 't St. Jan Ziekenhuis te Zaandam bleek hij een kneuzing te hebben opgelopen in een zijner schou derbladen. Oud-militairen onder scheiden Aan eenentwintig oud-militairen heeft burgemeester P. van de Ven in de raads zaal van het Gemeentehuis gisteravond het „Ereteken voor Orde en Vrede" uit gereikt. Van te voren had de burge meester een korte toespraak gehouden, waarin hij de betekenis van het ere-teken uiteenzette, n.i. de plichtsbetrachting in Indonesië door de regering gewaardeerd door dit teken; de oud-militairen felici teerde met deze onderscheiding en hen vroeg dit teken met bijbehorend certifl- faat niet in een verloren lade op te ber gen en de verkleinde uitvoering hiervan to willen dragen. Hierna werden de Ere-tekens al dan niet met de bijbehorende gespen over handigd aan: W. Gaasbeek, G. J. Waar- dijk, Th. L. J. Ursem. H. L. Stafreveld, J Noom, P. Meijer, L. Kabel, C. J. Hoek. W. Heijne, F. van der Eng, J. du Crocq, J. N. Molenaar, J, Hoek, J. H. N. Hem- prig. P. N. van der Eng, J. Vos. K. Star- reveld, H. Kiewit, N. J. J. Goedhart, J. van der Eng en J. B. de Bruijne. .1 i^mÊÊÊtÊ

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3