Stad en Omgeving r Carine Wytema zal Koninklijk Paar bij Friese brug bloemen offreren AGENDA Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk De Vrijheid zwierf 417 km over de Nederlandse binnenwateren De champagne vloeide in brede stroom langs de „Aulanko'' Raad twijfelde takensysteei Bezoek aan oude en nieuwe stad Eerste volleybalterrein geopend Nieuwe kustwachters Hoge gasten in Alkmaar Programma voor hei Koninklijk bezoek aan Alkmaar Kieviienpairouille gaat Zondag met de heer B/ein vliegen Jansen, geboren P. L. organisator onveranderlijk De Bataaf won de club ontmoeting te Zandvoort Tien dagen terend op de wind PER SCOOTER NAAR LAPLAND ten rinse zegewens Later bleek hij vloeiend Duits te kun - V Jl ff Metamorfose ron Rustende Jag VRIJDAG 6 JUNI 1953 Wanneer Hoge Gasten op 20 Juni arriveren Duizenden ballonnen worden door schoolieugd in Sportpark losgelaten Nadat reeds vele geruchten de ronde hadden gedaan over het programma, dat tudens het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op 20 Juni zou worden gevolgd, is thans door het Kabinet van de Koningin machtiging gegeven tot publicatie van de officiële gegevens. In grote trekken waren de pro grammapunten al bekend en slechts op enkele details is afgeweken van hetgeen wij reeds eerder hadden gepubliceerd. Koningin en Prins zullen om 10.15 u. per auto aan de Friese brug arriveren, waar Zij door het College van B. en W. worden begroet. Hier zal de 14-jarige Carine Wytema, een dochtertje van de burgemeester, Hare Majesteit een bouquet bloemen aanbieden in de Alkmaarse stadskleu ren. Het gezelschap begeeft zich ver volgens naar de oude stadsmuur en zal op de toerit van de Achterweg naar alle waarschijnlijkheid een erewacht van 100 man van het Alkmaarse garni zoen inspecteren. Hierover moet nog overleg worden gepleegd met de garni zoenscommandant. Onthulling Bij de oude stadsmuur zal de Konin gin een gedenkplaat onthullen, die in de kop van de wal wordt aangebracht. De plaat draagt als opschrift: „Invictis invicta viris AIcmaria Victrix Ter herdenking bezoek H.M. Ko ningin Juliana. Stadsmuur uit 1573, uitgegraven en hersteld in 1952. 20 VI 1952" Vervolgens begeven de hoge gasten zich te voet over de opritten en door de Herenstraat naar de Dijk. die voor het publiek zal worden afgesloten, om dat daar ruimte is gereserveerd voor afgevaardigden van alle Alkmaarse verenigingen, die met hun vaandels en banieren een erehaag zullen vormen. Over de Voordam en de Schapenbrtig bereikt het gezelschap de Kaasmarjrt, die op uitdrukkelijk verzoek van Koningin Juliana gewoon doorgang vindt. De waterzijde van de Kaasmarkt wordt echter geheel vrijgehouden, zo dat het publiek van de Voordam af een vrij gezicht heeft op het schouwspel. H.M. de Koningin krijgt op de markt een kaas aangeboden. Intussen hebben de auto's, waarmee de rit naar het Sportpark wordt gemaakt, zich bij het V.V.V.-kantoortje opgesteld, waar de stoet om 11.05 vertrekt. Op het Sportpark volgt een demon stratie van allerlei sporten, zoals voet bal, handbal, gymnastiek, tennissen, enz. Langs de sintelbaan, die door de koninklijke auto tweemaal wordt ge reden, staat de Alkmaarse schooljeugd „In het afgelopen jaar waren er -in Alkmaar dertig volleybalte'ams en we mogen er op rekenen, dat er het vol gend jaar minstens vijftig ruiten zijn. Het is een groot probleem om hier ter stede voldoende speelruimte voor deze tak van sport te vinden. Daarom is het zo verheugend dat u nu een openlucht terrein heeft aangelegd, het eerste volleybalveld in Alkmaar". Met deze woorden bracht de heer C. Neef Woens dagavond ter gelegenheid van het in gebruik nemen van het volleybalterrein aan de Kruseman van Eltenweg, hulde aan het bestuur van SOVA, de perso neelsvereniging van de Nederlandse Spoorwegen. De voorzitter van SOVA, de heer J Hillenius, dankte allen die hadden meegeholpen aan de aanleg van dit terrein. Hij deelde mede, dat men zich dit jaar nog wat moet behelpen, doch dat er het volgend jaar een behoorlijke grasmat zal worden aangelegd. Dan zal ook de rest van het terrein beter wor den geëgaliseerd. De dames van SOVA openden het nieuwe terrein met een wedstrijd tegen een combinatie van het Hooge Huys en daarna trad het herenteam van de Spoorwegen in het veld voor een goede kamp tegen Notenkrakers. Met een bloemstuk en een hartelijke gelukwens feliciteerde de voorzitter van Noten krakers het bestuur van SOVA met het in gebruik nemen van dit nieuwe ter rein. Vijf leden van de Alkmaarse Red dingbrigade hebben gisteravond in de restauratie van de Overdekte het exa men van het kustwachtdinloma (theo retische gedeelte! afgelegd. Een half uur lang werd bun kennis van de zee stromingen. de getijden, de brandin" en de reddingen in zee op de proef gesteld en de resultaten beoordeelden de examinatoren van de Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen voldoende om alle cand'daten te doen slagen. Het waren de dames .T, Duin en F. Stam en de heren C. Biskanter. C. Pijl en J. van Veen. Uit Castricum slaagden vier candi date!: mei. A Meyer en de heren B. Delsgsso, G. Gruvt en P .1 Groenties On 5 Juli wordt te Castricum het practische gedeelte in zee afgenomen. De kaasprijzen Op de heden gehouden Kaasmarkt waren aangevoerd 13 stapels fabrieks baas en 5 stapels kleine boerenkaas, totaal 18 stapels, wegende 33000 kg. De prijzen waren voor fabrieksbaas f 2.05 en voor de boerenkaas f 2.12. De handel was vlot. In Bodegraven waren Dinsdag 169 partijen aangevoerd, le soort f 2.22— f 228, 2e soort f 2.16—f 2.20, extra soort tot f 2.40. De handel was kalm. In Woerden waren er Woensdag 240 partijen le soort f 2.21f 2.28. 2e soort f 2.14—f 2.20. zware tot f 2.30. De han del was matig. De aanvoer in Gouda was Donder dag 226 partijen. De prijzen waren 1" kw. f 2.20—f 2 28, 2e kw. f 9 1-f 2 19 extra kwaliteit f 2.29f 2.40. De han del was kalm. opgesteld met oranje en rood-wit- blauwe ballonnen, die op een daartoe gegeven sein zullen Worden losgelaten. Hier is een ballonwedstrijd aan ver bonden. Op het Sportpark is tevens plaats voor de leerlingen van de Middelbare scholen en alle jeugdverenigingen. De ouden van dagen uit Alkmaar kunnen dit tafereel, dat een half uur duurt, van de tribune af gadeslaan. Na zijn bezoek aan het Sportpark, waar eveneens bloemen worden aangeboden, vertrekt het Koninklijk Paar voor een tweede rondrit door de stad, die zowel door de oude als de nieuwe wijken zal gaan. Het dejeuner Om 12.10 uur volgt een ontvangst in de raadzaal, waarvoor alle raadsleden en een 45-tal ingezetenen zijn uitgeno digd. Na het dejeuner, dat in intieme kring op het stadhuis wordt gebruikt, volgt or.i 13.55 het afscheid van Alkmaar. Via de Friese brug zullen de konink lijke wagen en de auto's van het ge volg in de richting van Middenmeer vertrekken. De volgorde van de stoet, die door de Alkmaarse straten trekt, zal zijn: Motorpolitie, auto van commissaris van politie, auto met burgemeester en Commissaris van de Koningin, konink lijke auto en vervolgens de wagens van het gevolg. VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Help! Ik ben onzichtbaar (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Uw man behoort ons (alle leeftijden)Cinema Americain, 8 uur: David en Bathsheba (14 jaar); Itex Theater, 2.30 en 8 uur: Torero (14 j.) Waakt en Bidt, 8 uur: Staatk. Gere- form. Partij. Café Central, 8 uur: Buitengewone ledenvergadering Volksonderwijs. Nachtdienst Apotheken: Wanna, Rit sevoort 5. ZATERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Help! Ik ben onzichtbaar (alle leeftijden; Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Uw man behoort ons (alle leeftijden): Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: David en Bathsheba (14 jaar); Rex Theater, 2.30. 7 en 9.30 uur: Torero (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond Beemster Boys. Gulden Vlies,'7.30 uur: Bridgedrive Rodé Kruis; 9 uur v.m.: Centraal Ge nootschap voor kinderherstellingsoor den. Nachtdienst apotheken: Wanna, Micnt C 13. BERGEN. Kunstzaal „De Rustende Jager". 2.30 uur: Opening herdenkings expositie Harry Kuyten. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 2.01 14.28 Zaterdag 2.45 15.12 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 2.06 14.33 8.06 20.33 Zaterdag 2.50 15.17 8.50 21.17 Alkmaar heeft hedennacht hoge gasten geherbergd. Twee gezagsdragers hebben met hun adjudanten in het ka der van de oefening Blue Bird een be zoek gebracht aan de kop van Noord- Holland en in Hotel Victory gelogeerd. Het waren de minister van oorlog en van marine, ir C. Staf. de staatssecre taris vice-admiraal H. C. W. Moorman en de adjudanten ritmeester jhr W. H. de Savornin Lohman en luitenant ter zee eerste klasse T. J. Kroezen. Hedenochtend zijn zij vertrokken naar Den Helder, waar zij het laatste deel van de oefeningen en de nabe sprekingen hebben .bijgewoond. 80. Een deur, een verbinding met de buitenwereld. Daar zocht Jimmy t.aar en het kostte hem héél wat moeite het ding te vinden. Tot tweemaal toe stond hij op het punt juffrouw Wabbel in de arm te nemen, want die zou het ver moedelijk wel weten, maar dat durfde Jimmy niet goed. Er was een innerlij ke stem, die hem vertelde, haar maar buiten zijn verdere plannen te houden Plannen had Jimmy wel, maar hóé ze tot uitvoering te brengen, wist hij nog niet goed. Éérst die uitgang vinden, welke er móést zijn. De kaars, die Jim my had aangestoken, was al haast op gebrand, toen hij bijna een kreet van vreugde slaakteAchter een paar grote vaten met boter, waarvan hij er één een beetje opzij had gerold, ont dekte Jimmy eensklaps een met ijze ren banden beslagen deurHet ding zat stevig dicht, maar dat deze deur een verbinding vormde met de buitenlucht, dat stond voor Jimmy als een paal boven water, want er kwam wat regenwater onder door en boven dien kon hij de wind buiten horen als hij zijn oor tegen het hout hield. „Mooi" dacht Jimmy, „dat weet ik al weer". Hij rolde het vat er weer voor en besloot eens te gaan kijken, hoe de andere gevanfenen het maakten. 10.15 10.20—10.35 10.35 10.45—11.05 11.05—11.20 11.20—1150 11.50—12.10 12.10 12.50—13.50 13.55 Aankomst Friesebrug. Begroeting, door burgemeester en wet houders'. Aanbieding bloemen. Te voet naar de Achterweg. Bezichtiging oude stadsmuur. Korte toespraak voorzitter 8 Oc- tobervereniging. Onthulling gedenksteen. Muziek (stadslied). Te voet naar de kaasnjarkt. Aan de Dijk staan afgevaardigden van verschillende verenigingen met vaandels en banieren. Bezoek aan de kaasmarkt. Rondrit door de stad. Rondrit le deel: Waagplein, Mient Oostzijde, Langestraat, Koorstraat, Ritsevoort, Kennemerstraatweg, Wilhelminalaan, Prins Bernhardlaan, Sportlaan, rit in het sportpark. Bezoek aan het sportpark, waar de Alkmaarse jeugd is ver zameld. Rondrit door de stad. Rondrit 2e deel: Sportpark, Sportlaan, Kennemerstraatweg, Emmastraat, Costerstraat, Mr P. J. Troelstrakade, Schaepman- plein, Schaepmankade, Overdiepad, Klein Nieuwland, Oude gracht, Keetgracht, Laat, Payglop, Langestraat, stadhuis. Ontvangst raadzaal stadhuis. Dejeuner in kamer B. en W. Vertrek van stadhuis. Route: Langestraat, St. Laurensstraat, Nieuwesloot, Hofplein, Korte Nieuwesloot, Kanaalkade, Friesebrug. De 17-jarige Helm Jansen uit de Leeuwenbekstraat 23 is een geboren organisator en van dit talent heeft de Kicvitenpatrouilie van de Geuzengroep al menig keertje kunnen profiteren. Helm is er steeds op uit voor de zeven jongens, van wie hjj de patrouiiieleider is, iets nieuws te bedenken en hij heeft het zelfs klaar gespeeld, dat Zon dag de gehele club gaat vliegen. Iets nieuws te bedenken om de pa trouille bezig te houden is niet zo moeilijk, maar het is de kunst al die plannetjes uit te voeren zonder dat er grote uitgaven mee gemoeid zijn. En daarin nu is Helm Jansen een meester. Toen hij eenmaal in zijn hoofd kreeg, dat het wel aardig zou zijn als „zijn" jongens eens een vliegtochtje konden maken, heeft hij zich als een terrier in deze idee vastgebeten. Na veel moeite kwam hij in contact met de heer J. H. Blein uit Bergen, die vaak met een sporttoestel boven Alkmaar cirkelt en aan wie Helm het eerste dacht toen het plan in he\n geboren werd. De heer Blein had wel schik in de onderne mende jongeman en tot grote vreugde van Helm stemde hij erin toe de Kie viten-patrouille Zondag a.s. man Voor man mee de lucht in te nemen in de Piper Cup, die hij doorgaans bestuurt. De vliegtochtjes zullen worden ge maakt van het vliegveld bij Hilversum en de verkenners moesten zorgen voor een bepaalde tijd aanwezig te zijn. Weer was het Helm. die de zorg voor „gratis vervoer" op zich nam. Hij fiet ste naar het Nassaukvartier entoen hij een flinke Oldsmobile en een Opel voor een van de huizen zag staan, belde hij vrijmoedig aan om zijn plan en de moeilijkheden van het transport uiteen te zetten. Ook hier was het pleit gauw beslecht. Beide automobilisten zegden Televisie Radio Stofzuigers Wasmachines J Wringers J Vloerwrijvers R. S. STOKVIS ZONEN N.V. (Advertentie, Ing. Med.) toe de patrouille naar het vliegveld te zullen brengen. Behalve de vliegtocht staan ook nog een bezoek aan de pyramide van Aus- terlitz en een bezichtiging van een der studio's in de radiostad op het pro gramma. Het belooft voor de patrouille een unieke dag te worden. Helm Jan sen heeft nog meer op zijn programma en w i kunnen ons voorstellen, dat de andere verkenners wel eens met een scheef oogje naar hun vrienden uit de Geuzengroep kijken. AIcmaria werd derde Op het prachtige circuit van Zandvoort hebben gisteravond vijf wielerverenigingen uit Noord-Holland slag geleverd. De Ba taaf, De Kampioen, DTS, AIcmaria Vic trix en Kennemerland, waren met hun sterkste profs, amateurs, nieuwelingen en C-klassers naar deze baan getrokken om uit te maken welke club over de snelste ploeg kan beschikken. Het was de Bataaf uit Halfweg, die met de eerste prijs ging strijken, met slechts eén punt voorsprong op De Kampioen uit Haarlem en AIcmaria Victrix uit Alk maar. De bestuursleden van de onderschei dende verenigingen hadden de wedstrijd ook uitgeschreven met de bedoeling hun leden vertrouwd te maken met het par cours, daar de Nederlandse kampioen schappen eveneens te Zandvoort gereden zullen worden. De uitslagen luiden: Profs, onafhankelijken en amateurs: le Adri Voorting, 2e Henk Kuitwaard, 3e Cor Bijster (alle drie van De Kampioen), 4e Jan Hennink (AIcmaria) en 5e Rusman (De Kampioen). Nieuwelingen: le C. Blauw (DTS), 2e Been, 3e Cornelissen, 4e Tienstra en 5e Jansen (alle vier van De Bataaf). C-Klassers: le Keuken (AIcmaria), 2e J. Schol (AIcmaria), 3e Markus (De Ba taaf), 4e Numan (De Kampioen) en 5e Faas (De Kampioen). DIERENBESCHERMING. Donderdag is te Alkmaar zwervend aangetroffen een jong hondje. Kente kenen: bruin met wit, reu, pl.m. 12 weken oud. Ter beschikking zijn jonge poesjes en een blauw poesje, pl.m. 9 maanden oud. Adres inspecteur C. Ver- wer, Baanstraat 1, Alkmaar. Dokter Lourens won tweede prijs in de zeil-stertocht naar Brielle Dokter J. Lourens heeft als enige Noordhollander boven het IJ deelgenomen aan een zeilstertocht, die door de watersportvereniging „Schieland" uit Rotter dam was georganiseerd. Tien dagen heeft hij met zijn Victorie-kruiser een product van de Alkmaarse jachtwerf van C. Vader over de Nederlandse bin nenwateren gezworven, steeds maar kilometertjes verzamelend, die hem ten slotte de tweede prijs opleverden. Vierhonderd en zeventien kilometer legden de heer Louiens en zijn collega L. van der Molen uit Vlaardingen, in de „Vrij heid" af, zwervend van de ene plaats naar de ander, soms met een windje achter de rug, dat de zeilen vriendelijk bol blies, maar meestal scherp laverend tegen een venijnige koude bries, die in de week vóór Pinksteren over het vlakke land sneed. Dokter Lourens en zijn zeilmakker begonnen hun tocht in Akersloot op Hemelvaartsdag. Ze koersten naar Edam en stuurden het ranke jacht het Yselmeer op met de bedoeling naar Urk te zeilen. Het schip, dat door de hitte van de voorgaande dagen vrij sterk was uitgedroogd, maakte echter nogal water en daarom oordeelden de twee opvarenden het verstandiger het roer om te gooien en het ruime sop waarop zij al 10 kilometer hadden af gelegd, de rug toe te keren. Het weer was er intussen niet beter op gewor den en de dikke zeiljekkers waren ter nauwernood voldoende om de snijdende wind te weren. Via Muiden, Weesp Vecht en Merwedekanaal zocht het 7 meter lange kajuitjacht zijn weg naar het Zuiden, 's Zaterdags maakten de Alkmaarse en Vlaardingse arts in Wijk Onder de vele vreem delingen, die vanmorgen het Waasplein bevolkten, bevond zich een 27-jari- ge Fransman, Pierre Bourcart uit Parijs, die met z-jn scooter op weg is naar de Noordkaap in Lap land. Dit jaar heeft hij zijn studie voor ar chitect beëindigd en om nu eens de bouwstijlen in de verschillende lan den te zien, besloot hij met zijn scooter een „reisje" door Europa te gaan maken. Bepakt en bezakt vertrok hij op 2 Mei uit Parijs en van morgen ronkte hij met zijn hoog opgeladen mo tor het Canadaplein op. De mensen in Holland vindt Pierre Bourcart vriendelijk. Als ze hem onderweg met hun auto's inhalen, wordt er vaak naar hem gezwaaid. Maar de wind, die over de vlakte vrij spel heeft, is hem minderaange naam. Overal geeft de Franse architect, die vaar de gewoonte van zijn vroegere universiteit een snor en een baardje draagt, zijn ogen goed de kost. „Jammer", zei hij, toen hij in de Lange straat de moderne gevel van een bioScoop-thea- ter ontdekte, die naar zijn mening nogal uit de toon viel. Vanmiddag stapt Pierre weer on de scooter om zijn reis naar Lapland te vervolgen. Via Bre men, Hamburg, Kopen hagen, Oslo en Narvik hoopt hij het hoge Noor den te bereiken om van daar door Finland naar Helsinki af te zakken, waar hij de Olympische Spelen wil bijwonen. Dan.jgo heeft Bourcart uitgerekend, zullen zijn financiën zo goed als uitgeput zijn en hij heeft daarom met een archi tect in Stockholm afge sproken, dat hij in Sep tember bij hem komt om hem vier maanden te assisteren. Als de reispot weer is gevuld, wil hij door Duitsland en Oos tenrijk naar Joegoslavië om ten slotte vandaar naar Parijs terug te keren. Maar dat wordt dik lyaJ: zonde ziin zon boot te beschilderen' ,Het zou VEN WEINIG nerveus drentelde gistermiddag de Finse hoteleigenaar mr Hel- ström over de scheepswerf van Nicolaas Witsen en Vis. Telkens opnieuw gleden zijn ogen langs de sierlijke lijnen van het majestueuze vaartuig „Aulan ko", dat speciaal voor hem in Alkmaar was gebouwd. En wat voor een boot: ruim zes en twintig meter lang, vijf meter hoog, vijf en een halve meter breed en geheel vervaardigd van aluminium. Een dergelijk vaartuig werd voor zover bekend nog nimmer in Nederland gebouwd en waarschijnlijk ook nergens anders ter wereld. Zou de boot, gemaakt van dit materiaal, voldoende weer stand blijken te hebben? Zou de tewaterlating vlot verlopen? Het was geen wonder dat mr Ilelström de tijd bijna niet kon afwachten. re r- in zeer gebroken Engels had uitgelegd. nen spreken. „AULANKO" is ook de naam van het enorme hotel dat aan de Zuidfinse meren ligt en waarvan de heer Hel- ström de eigenaar is. Met deze alumi nium boot de derde in zijn verzame ling wil hij zijn gasten over de uit gestrekte watervlakten van Finland voeren en daarmede al zijn concurren ten de loof afsteken. Dat laatste was ooit de reden waarom hij het aluminium vaartuig niet wilde laten beschilderen Dat zou zonde zijn voor een zo unieke boot! De heer Vis hield voor de tewater lating een korte toespraak, waarbij hi.) zich in de Engelse taal in het bijzonder tot de Finse gasten richtte. Hij legde uit dat deze -speciale boot op 'n speciale voorzichtige manier in het water moes) worden gebracht. Mede door de lage waterstand zou een drijvende bok hier een handje bij moeten helpen. „Elaköön" TOEN was de beurt aan de heer Hel- ström, een jeugdige, prettige ver schijning. naar wiens rede met grote aandacht werd geluisterd. Van hetgeen hij zei was overigens maar weinig te verstaan, omdat hij uitsluitend Fins sprak. Na afloop vertelde hij ons. dat hij allen, die aan de bouw van de boot hadden meegeholpen, had bedankt. Het duurde zeker vijf minuten voor hij dit De doop werd verricht door de reeds grijze moeder van de heer Helström, die met duidelijke, luide stem een Finse zegewens uitsprak. Daarna wierp zij met vaste hand de aan een blauw wit lint hangende fles champagne tegen de boeg stuk. „Elaköön, elaköön", bravo, bravo, riep luidkeels het kleine groepje Finnen toen de champagne in een brede, schuimende stroom langs het aluminium afdroop en achter de wij kende lakens de naam „Aulanko" zicht baar werd. „Elanköön, elanköön" en uit enthousiasme hieven zij met luide stem het Finse volkslied aan. Het was voor hen een grote dag, evenals voor de werf van Nicolaas Witsen en Vis. Straks zal de „Alaunko" met een snelheid van twaalf knopen over de Fipse meren kruisen, tot meerdere glorie van het hotel „Alaunko" en tot meerdere ontstemming van de andere Finse hoteleigenaren. bij Duurstede nog een naproefje mee van het feest ter gelegenheid van de opening van 't Amsterdam-Rijnkanaal. Kribben varen De volgende dag hielden zij zich op de Rijn bezig met „kribbetjes varen", het profiteren van de tegenstroom tus sen de kribben. Arnhem en Lobith wa ren de volgende pleisterplaatsen en daarna ging het over de Waal in Wes telijke richting naar Tiel en Gorkum, een traject, dat dokter Lourens zich nog goed herinnert vanwege de storm achtige wind, die het buiswater hoog over hen heen joeg.» Zwaar stampend bereikte de „Vrijheid" Dordrecht, waar de zeilers een ontmoeting hadden met -> -'fi ppii Tir( yfC X ff U' MP v iü pi; H11 1 i s ~v>V .tweede prijs..., een Andere deelnemer aan de stertocht, de vader van Siep van der Meer uit Grouw. Ook de daarop volgende dag Don derdag was het weer bar en boos. „We hebben als Turken gewerkt," zei dokter Lourens. Zijn vaartuig was het enige, dat de kolkende lap water trot seerde en verschillende brugwachters, die voor een jacht waarvan de mast kan worden gestreken niet behoeven te openen, draaiden haastig hun brug gen op om de „Vrijheid" te laten pas seren. Als een meeuw scheerde de boot over het water met een constante witte kuif van buiswater voor de scherpe boeg. Donderdagavond, een week na hun vertrek uit Alkmaar, meerden de „Vrijheid"-zeilers in Vlaardingen. Vrij dag werden nog wat kilometers ge haald door een tochtje naar de Hoek en Zaterdag zetten zij koers naar de finish iri de Leuvenhaven te Rotter dam. Nadat de vloot van 200 schepen, bestaande uit motor- en zeilboten, naar het eindpunt Brielle was gevaren, volg de de prijsuitreiking, waar de opvaren den van de „Vrijheid" tot hun vreugde hoorden, dat zij met hun 417 km de 2e prijs hadden behaald. Een droevig geval Woensdagavond werd op straat een 77-jarige man aangetroffen die zozeer onder de invloed van sterke drank was, dat hij ter ontnuchtering moest worden ingesloten. Gistermorgen werd hij uit de cel ontslagen, doch reeds gistermiddag werd hij opnieuw bin nengebracht. Het bleek dat hij in zijn kortstondige vrijheid zoveel spiritus had gedronken, dat hij buiten kennis was geraakt. De „Aulanko", de fraaie, van aluminium vervaardigde rondvaartboot, die een Finse hoteleigenaar in Alkmaar liet bouwen. Na- drie dagen De stand van de grote inzame lingsactie voor het Rode Kruis is nu als volgt: Dinsdag 1772,06 Woensdag 1093,42 Donderdag 1267,07 In totaal is er tot nu toe in Alkmaar dus f4132,55 bijeenge bracht. Helpsters en helpers van het Rode Kruis hielden vanoch tend een straatcollecte op de kaasmarkt, waarbij menig geld stuk in de groene bussen ver dween. NIEU Cyclostyle-appa kwam er toe De vroede vaderen kwam derdag al vroeg in de morger bare zitting bijeen ter be van een agenda, die slechts 1 ten bevatte. Tot üd van de commissie stand voor gemeentewerken het gemeentelijk electricit werd benoemd het nieuwe r heer E. J. van Rees Vellinga. De behandeling van het vo B. en W. inzake beschikb van een bedrag voor het ver van het z.g. takensysteem openbare lagere school vrc tijd. Voor het vermenigvuldige taken had het hoofd van c blijkens de toelichting vei beschikbaarstelling van een cyclostyle-apparaat. De aan: kosten bedragen f 460.en aanschaffen van materiaal nodig. De heer Ellis informeerde geen aanbeveling zou verdi toestel ter beschikking te sl alle onderwijsinrichtingen meente. Ook andere schole zo'n toestel kunnen gebruik: dan ook niet voor het verm gen van taken. De heer Van Rees Velling felde of dit takensyteem, d baar door de raad is gesan (in afwachting .van de res de praktijk, aldus de heer S wel „het" systeem is. Zijn heeft de praktijk nog niet dat het bruikbaar is voor lingen, ook voor hen, die str delbaar of ander onderwi willen volgen. Dr. Hemelrijk wilde he graag een kans geven, maar enthousiasme van de voor niet delen. Toen in de afgelopen wir tuin van'de „Rustende Jager tal forse bomen werden geve volgens de oude Koepel wer ken, omdat hier voor de heei Sr een woning gebouwd zoi zullen wel enkele Bergenaren lijk hebben gekeken. Uit die pel, met ramen aan de Noor men nog geen vijftig jaar ge mooi uitzicht op de weilain gens sommigen had deze ko ger bij het Oude Hof recht de brug gestaan. In de mobi 1939 deed het koepeltje nog dienst als postkantoor voor post van het Nederlandse lei Nu alles gereed is en de 1 meer naar de- weg- herbout een verbinding aan het hui we zonder aarzelen zeggen, chitect, de heer Noort uit Be mede alle eer heeft ingelegd in niet mindere mate voor van de tuin door de hovenie Peters. De tuin is geheel op veau met de weg gebracht gescheiden door een laag st tje. De fraaie grasmat is met een paar antieke lantaa plaats van de gevelde bome reet nieuwe geplant, zodat mettertijl zeker als 'n verfra de Kerkbuurt, het aloude ce Bergen, gerekend mag word Leerzame weekends Volksuniversitc Op de Volkshogeschool 21 en 22 Juni studiedagen de overheidszorg voor de cu bij o.a. het woord •gevoerd door de secretaris'-generaa Belgischè ministerie van Op derwijs, de heer J. Ku spreekt over de situatie var landse cultuur in deze tijd tionale spanningen en verar Na deze inleiding «preekt landse secretaris-generaal nisterie van O. K. en W., n nink, over „Overheidszorg tuur", waarna over beide gediscussieerd zal worden, spreekt nog de heer Han over toneel en zal de dichte: Holst uit eigen werk voorle en 12 Juli zal een weeke worden aan „Volksopvoedin citeit". PARKEREN IN BERGEN Hèt parkeren van auto' aan Zee is thans zo geregel raison van één kwartje cent)' zijn wagen l.an stallen autoparken, waar een bewa zig is. Langs enkele wege klapbare wachtverbedsborde die de gelegenheid tot pari laten, wanneer op drukke autoparken geheel bezet z Langs (Je Elzenlaan en van de Julianalaan is'park lijk zonder dat men daarv behoeft te betalen. HANDBALTOURNI De Berger Sportverenig Zondag op haar terreinen kedijk een handbaltournnoi selbeker. Deelnemers zijn- Vaardig, Tonegido, BSV 1 AVA 1, SSV 1, N. Niedorp noegen 1 en in de herenw negido en AVA. WANDELPAD KRIJGT BEURT Nu de Bergerweg naar gereed gekomen, wordt oo delpad langs de Eeuwigelaa gen aan Zee onder hande Men is reeds gevorderd tot Hoek. VOORLOPER VAN DE Iets nieuws voor Bergen poffertjes-salon gedurende maand een standplaats hee naast het warenhuis aan burglaan. De eigenlijke in Bergen dit jaar gehoudc en met 8 Juli.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2