In handbalcompetitie zijn de resultaten bekend Dames van JHC en AVA faalden in de promotiewedstrijden Stad en Omgeving NIEUWS UIT BERGEN Raad twijfelde aan deugdelijkheid van takensysteem voor lagere school Cyclostyle-apparaat kwam er toch Metamorfose rond „De Rustende Jager" HEILOO Egmond-bfnnen Burgerlijke stand In Mei werd meer in gelegd dan terugbetaald Het Jong Conservatief Verbond hield een propaganda-avond vele Felle aanvallen op prominente Nederlanders Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Alkmaarse Damclub W.D.O. isffapras VRIJDAG 6 JUNI 1952 De vroede vaderen kwamen Don derdag al vroeg in de morgen in open bare zitting bijeen ter behandeling van een agenda, die slechts twee pun ten bevatte. Tot lid van de commissies van bij stand voor gemeentewerken en voor het gemeentelijk electriciteitsbedrijf werd benoemd het nieuwe raadslid de heer E. J. van Rees Vellinga. De behandeling van het voorstel van B. en W. inzake beschikbaarstelling van een bedrag voor het vervaardigen van het z.g. takensysteem voor de openbare lagere school vroeg meer tijd. Voor het vermenigvuldigen van de taken had het hoofd van de school blijkens de toelichting verzocht om beschikbaarstelling van een „Banda" cyclostyle-apparaat. De aanschaffings- kosten bedragen f 460.en VOor het aanschaffen van materiaal is 100. nodig. De heer Ellis informeerde of het geen aanbeveling zou verdienen het toestel ter beschikking te stellen van alle onderwijsinrichtingen in de ge meente. Ook andere scholen zouden zo'n toestel kunnen gebruiken, zij het dan ook niet voor het vermenigvuldi gen van taken. De heer Van Rees Vellinga betwij felde of dit takensyteem, dat schijn baar door de raad is gesanctionneerd (in afwachting van de resultaten in de praktijk, aldus de heer Swaag!) nu wel „het" systeem is. Zijns inziens heeft de praktijk nog niet bewezen, dat het bruikbaar is voor alle leer lingen, ook voor hen, die straks mid delbaar of ander onderwijs zullen willen volgen. Dr. Hemelrijk wilde het nieuwe graag een kans geven, maar kon het enthousiasme van de voorzitter nog niet delen. Toen in de afgelopen winter in de tuin van'de „Rustende Jager" een aan tal forse bomen werden geveld en ver volgens de oude Koepel werd afgebro ken, omdat hier voor de heer Diesfeldt Sr een woning gebouwd zou worden, zullen wel enkele Bergenaren bedenke lijk hebben gekeken. Uit die oude koe pel, met ramen aa.i de Noordzijde had men nog geen vijftig jaar geleden een mooi uitzicht op de weilanden. Vol gens sommigen had deze koepel vroe ger bij het Oude Hof recht tegenover de brug gestaan. In de mobilisatie van 1939 deed het koepeltje nog enige tijd dienst als postkantoor voor de Veld post van het Nederlandse leger. Nu alles gereed is en de koepel iets meer naar de weg herbouwd is met een verbinding aan het huis. kunnen we zonder aarzelen zeggen, dat de ar chitect, de heer Noort uit Bergen, hier mede alle eer heeit ingelegd. Dit geldt in niet mindere mate voor de aanleg van de tuin door de hovenier, de heer Peters. De tuin is geheel op gelijk ni veau met de weg gebracht en daarvan gescheiden door een laag stenen muur tje. De fraaie grasmat is gedecoreerd met een paar antieke lantaarns. Op de plaats van de gevelde bomen zijn di rect nieuwe geplant, zodat het geheel mettertijl zeker als 'n verfraaiing voor de Kerkbuurt, het aloude centrum van Bergen, gerekend mag worden. Leerzame weekends op de Volksuniversiteit Op de Volkshogeschool worden op 21 en 22 Juni studiedagen gewijd aan de overheidszorg voor de cultuur, waar bij o.a. het woord "gevoerd zal worden door de secretaris-generaal van het Belgische ministerie van Openbaar On derwijs, de heer J. Kuypers, die spreekt over de situatie van de Neder landse cultuur in deze tijd van interna tionale spanningen en veranderingen. Na deze inleiding spreekt de Neder landse secretaris-generaal van het mi nisterie van O. K. en W„ mr H. J. Rei- nink, over „Overheidszorg voor de cul tuur", waarna over beide onderwerpen gediscussieerd zal worden. Vervolgens spreekt nog de heer Hans Tiemeyer over toneel en zal de dichter A. Roland Holst uit eigen werk voorlezen. Op 11 en 12 Juli zal een weekeind gewijd worden aan „Volksopvoeding en publi citeit". PARKEREN IN BERGEN AAN ZEE Hét parkeren van auto's in Bergen aan Zee is thans zo geregeld, dat men k raison van één kwartje (voorheen 35 cent) zijn wagen l.an stallen in een der autoparken, waar een bewaker aanwe zig is. Langs enkele wegen zijn om- klapbare wachtverbodsborden geplaatst, die de gelegenheid tot parkeren open laten, wanneer op drukke dagen de autoparken geheel bezet zijn. Langs de Elzcntaan en een gedeelte van de Julianalaan is'parkeren moge lijk zonder dat men daarvoor stalling behoeft te betalen. HANDBALTOURNOOI. De Berger Sportvereniging houdt Zondag op haar terreinen aan de Ker- kedijk een handbaltournooi om de Wis selbeker. Deelnemers zijn: Vlug en Vaardig, Tonegido, BSV 1, Vrone 1, AVA 1, SSV 1. N. Niedorp 1. Ons Ge noegen 1 en in de herenwedstrijd To negido en AVA. WANDELPAD KRIJGT EEN GOEDE BEURT Nu de Berger weg naar Alkmaar is gereed gekomen, wordt ook het wan delpad langs de Eeuwigelaan naar Ber gen aan Zee onder handen genomen Men is reeds gevorderd tot de Donkere Hoek, VOORLOPER VAN DE KERMIS Iets nieuws voor Bergen is, dat een poffertjes-salon gedurende een halve maand een standplaats heeft gekregen naast het warenhuis aan de Jan Olden- burglaan. De eigenlijke kermis wordt in Bergen dit jaar gehouden van 5 tot en met 8 Juli. Volgens' hem moet de praktijk de deugdelijkheid nog bewijzen. Bij het verlaten van de school moet elk kind een bepaald niveau van ontwikkeling hebben bereikt; blijft het beneden dit plafond, dan schiet de school te kort Dr. Hemelrijk was van mening, dat niet een bepaald systeem de beslissen de factor is voor het onderwijs, maar de man die er voor staat. Nadat de voorzitter nog eens aan neming had bepleit, keurde de raad het voorstel goed. Rondvraag Bij de rondvraag wees dr. Hemelrijk er op, dat dezer dagen een der in woners van Bergen uit zijn huis dreig de te zullen worden gezét. Hij deed daarom enkele suggesties om dit te voorkomen. De heer Broersma vestigde de aan dacht van het gemeentebestuur op de verregaande vervuiling van de sloot langs de Maasdammerlaan. Hierna ging de raad ter Bonnefaas- Te veel van het goede Wie via de hoofdweg van Alkmaar naar Bergen komt, wordt voordat men Oostdorp binnenrijdt, geconfronteerd met een wel wat groot aantal aanwij- zings- (zo men v il reclame-) borden. Wanneer men het officiële blauwe bord aan de grens van de bebouwde kom is gepasseerd (daar waar het fietspad ein digt) verschijnt even verder de mede deling, dat Bergen niet gebouwd is voor snelverkeer. Dat is nog geen reclame. Maar de aankondigingen, dat men een benzinepomp nadert, dat men voor een speeltuin linksaf moet slaan, dat de VVV alle inlichtingen verschaft en aan de overkant de mededeling, dat een zwembad op zoveel meter afstand ligt, alles op borden van zeer grote afme tingen, kunnen wij maar matig appre ciëren. In het seizoen komen daar dan nog de oranje .reclame-letters in het gras voor het openluchttheater bij. De V.V.V. heeft op meer plaatsen grote borden doen plaatsen, o.m. bij de Ronde Kom en „Duinvermaak", die niet erg bij de omgeving passen. Ons bezwaar is niet, dat men het de vreemdelingen gemakkelijk maakt, maar wel het grote formaat van boven genoemde borden en de uitvoering in meestal uiteenlopende kleuren. Straatverlichting verbeterd In de week voor Pinksteren zijn ld Tuindorp negentien TL-straatlantaarns geplaatst. Deze lantaarns voldoen zo wel uit lichttechnisch als aesthetisch oogpunt zeer goed, daar zij zuinig in het gebruik zijn, een helder en mooi licht verspreiden en geen protserige in druk maken. De lantaarns bestaan uit twee verticaal naast elkaar aangebrach te TL-buizen. Ook in Bergen aan Zee heeft het G.E.B. in de iigelopen week een vijftal ,'vgn deze rnodegne-VIampèn geplaatst. Voorts kregen o.n). de Ron delaan en de Waldéck Pyrmontlaan een betere verlichting. VERBETERING BREELAAN Door 't verkleinen van de tuin van pen sion „De Zilverspar" kunnen voetgan gers thans aan de Westzijde van de Breelaan, tussen de Stationsstraat en de Vijverlaan overal-veilig achter de bomen lopen, zodat men niet langer voor het rijverkeer een hindernis vormt. Een maand geëist wegens valse belastingaangifte „Het moet eens uit zijn met dat ge knoei" zei de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof boos, toen hij requisitoir moest houden in de zaak tegen G. K. uit Heiloo, die door de Alk- maarsé rechter was veroordeeld tot 'n boete van f 1000.omdat hij een valse belastingaangifte had gedaan. K. had in het jaar 1945, toen hij op gave moest doen van zijn vermogens- aanwas, deze aanwas verminderd door het vervalsen van een kwitantie, die in het jaar 1946 was betaald. Hierdoor zou hij een gering voordeel hebben geno ten. Zou, want de fiscus achterhaalde hem en nu kon hij uit de mond van de procureur-generaal horen, dat der gelijke knoeierijen met een onvoor waardelijke gevangenisstraf „beloond" moeten worden; de eis was één maand. Uitspraak over veertien dagen. Gouden echtpaar Het echtpaar J. A. PetersWieden- hoff herdacht gisteren het feit, dat het vóór 50 jaar in de echt werd verbon den. De heer Peters geniet nog een uit stekende gezondheid, evenals zijn echt genote. De bruidegom woont reeds ja ren in Heiloo. als gepensionneerd hoofdconducteur bij de Ned. Spoorwe gen. De heer Peters vervult nog steeds het panningmeesterschap van de Vara en van de Bond van Ge pensionneerden afd. Heiloo. De plaatselijke afd. van de P. v. d. A. huldigde ter gelegenheid van dit gouden feest het echtpaar. Geboren. Bernardus Simon, z. van A. G. Wittebrood en C. J. Molenaar; Wil- helmina Catharina, d. van J. B. Lief- ting en G. Groot; Cornelis Gerardus Johannes, z. van J. Apeldoorn en J. de Boer; Jacobus Maria Jozef, z. van J. J. Valkering en A. M. van Dam; Catha rina Anna Imelda, d. van C. J. Kogels en I. Bras; Hendricus Nicolaas Corne lis, z. van W. Lute en A. C. Bakker; Johannes Jozef, z. van G. J. Kramer en Th .Burgmeijer; Agatha Maria, d. van A. J, Levering en K. Oldenburger; Petrus Jozefus, z. van J. Kool en J. M. Zentveld; Petrus Cornelis Jozef, z. van L. Baltus en G. J. Zentveld; Marga- retha Cornelia, d. van J. Baltus en E. A. Dekker; Catharina Margaretha Maria, d. van M. L. Pepping en V. M. de Boer; Jacob Cornelis An- thonius, z. van C. Bimmerman en M. P. Groot; Petronella Anna Maria, d. van Petrus N. Dekker en P. Dekker; Gertrudis Joanna Maria, d. van R. J. H. Teunissen en G. L. Verberne; Jo hannes Theodorus Maria, z. van G. J. Liefting en J. M. Schut; Leonie Fran- cisca Maria. d. van S. H. N. Roozen en C. Krom; Maria Sonja, z. van A. van den Oord en C. Kastanje. Overleden: van Baar, Mietje, oud 76 jaar, d. van J. van Baar en E. Bakker; van den Berg, Cornelis, oud 53 jaar, echtgenoot van Hoogeboom, I.; Ter voort Gerardus, oud 71 jaar, echtgén. van Liefting, Anna; Boendermaker, Adelbertus oud 72 jaar, wed.naar van Adrichem, Tr.; Admiraal, Maarten, oud 68 jaar, echtgen. van Koper, Anna; Hardebol Willem, oud 62 jaar, echtge noot van Mooij, Trijntje. Gehuwd: J. M. van de Giesen en G. M. van der Molen; J. Stam en Agatha de Boer; Wessel L. Tullenaar en Mar garetha M. Pepping; Jacobus C. de Boer en Martina A. Pepping; Gerardus C. Borst en A. Lute; Nutsspaarbank ie Alkmaar In de loop van de maand Mei werd op de spaarbankboekjes ingelegd ƒ459.346,94 (v.j. ƒ368.309,74) en terug betaald ƒ447,465,32 (v.j. ƒ426.540,17), alzo meêr ingelegd dan terugbetaald 11.881,62 (v.j. minder ingelegd dan terugbetaald ƒ58.230,43). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij het begin van het jaar 11.052.628,34, bedraagt thans 11.010.309,82 (v.j. ƒ10.772.873,83). Het aantal in de loop van Mei nieuw uitgegeven boekjes be draagt 125 (v.j. 91). Ingetrokken wer den 596 boekjes (v.j. 140). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij het begin van het jaar 28.219, bedraagt thans, na overboeking naar een verzamelreke- ning van 461 „gewone" spaarrekenin gen met een saldo benéden f 1.waar op meerdere jaren geen mutatie heeft plaats gevonden (in deze maand) en na een zelfde overboeking van 184 séhoolspaarrekeningen met een saldo beneden van ƒ5.(in Februari j.l.), 27.677 (v.j. 27.716). Van dit aantal be horen 17.032 (v.j. 17.408) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6827 (v.j. 6607) aan personen of instel lingen elders gevestigd 'en 3818 (v. j. 3701) aan schoolspaarders. Onder de in Mei nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 26 (v.j. 13) boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van ƒ1. In Mei bedroeg het aantal posten van inleg 2878 (v.j. 2714), dat van terugbetaling 2967 (v.j. 2401), teza men 5845 (v.j. 5115). De lediging in de loop der maand Mei van 571 (v.j. 697) spaarbusjes leverde een bedrag van 10.458,03 (v.j. 11.020,07) aan kleine besparin gen op. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes, bij het begin van het jaar 5549, bedraagt thans 5672 (v.j. 5547). LAAGSTE INSCHRIJFSTEK.. Aanbesteed is het bouwrijp maken van terreinen tussen de Vondelstraat en de Cort van der Lindenkade met bijkomende werken. Laagste inschrijf ster was de firma J. Twisk en Zn. te Castricum met f 317.800. Opmerkelijke onthullingen Conservatismeheeft andere betekenis gekregen Enkele maanden geleden is door het samengaan van de Nationale Partij, da Groter Nederland Actie en de Middenpartij voor Handel, Industrie, Arbeid en Landbouw het Jong Conservatief Verbond ontstaan. Dit JCV vertegenwoor digd door zijn lijsttrekker, dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn en de heer Fabius heeft gisteravond in het Gulden Vlies een propaganda-bijeenkomst georgani seerd, waarop merkwaardige dingen zijn gezegd. Zeer opmerkelijk waren bij voorbeeld de onthullingen van de heer Fabius, hoofdredacteur van „De Nieuws brief", over een aantal prominente Nederlandse politieke figuren. De heer Fabius, die dezelfde dingen reeds in zijn „Nieuwsbrieven" heeft gezegd, ver klaarde bijvoorbeeld, dat niemand minder dan Koos Vorrink, Picter 't Hoen en -de heer Goedhart in staat van beschuldiging zouden kunnen worden gesteld, wegens het verraad aan de Duitsers van hun medewerkers tijdens de oorlog. De Nederlandse pers werd beticht van leugenachtigheid, weliswaar mede door ten dentieuze berichtgeving van de Westerse grote persbureaux. de progressieven bouwen een facade. De conservatieven leggen de funda menten eerst en bouwen daarop een huis!" Het woord „conservatief" heeft een Het J.C.V. wendt niet zo werd gezegd het oog naar Rusland. Men steunt zelfs de bewapening, omdat deze voorkomt uit een aantal oorzaken b'üiten ons Nederland zelf. Het verbond noemt zich „conservatief", zo bleek uit de redevoering van de heer De Bruyn, omdat conservatisme in we zen niets anders is dan realisme. Men grijpt hiervoor terug naar de vorige eeuw, toen de conservatieven in ons parlement de leerplichtwet steunden, betere arbeiderswoningen eisten, de armenzorg als taak van de' overheid stelden en ten slotte zelfs een „Bene lux" wensten. De Conservatieven van toen waren de tijd van nu bijna voor uit. Er werd verder op gewezen, dat zich ook in de PvdA, CHU en KVP conservatieve stromingen ontwikke len. De reden hiervoor was aldus de heer De Bruyn de nuchtere werkelijkheid. „Men voelt een verzet tegen de collectivistische, dirigistische politiek van de zogenaamd progres sieven", zo riep de spreker uit. „Want Tot nu toe wordt het verloop van de handel in nieuwe aardappelen zeer onbevredigend geacht. Ook van Maan dag tot Woensdag daalde de prijs steeds verder. Woensdag scheen het diepste punt bereikt met 15 cent per kg voor de grote maat. Donderdag was er een belangrijke verbetering waar te nemen, die in De Streek inzette en prompt door Langedijk werd overgenomen. Broek op Langendijk noteerde die dag 20.80 als hoogste markt voor de grote en 19 cent voor de kleine maat. De aanvoeren zijn voor de tijd van het jaar groot. Broek kon Donderdag 12 wagons boeken en Grootebroek 21. De invoer van Italiaanse aardappelen is nu geheel gestaakt. Darvoor in de plaats komen nu Belgische aardappelen de grens over, aanvankelijk voor een la ge prijs, waartegen intussen maatrege len genomen zijn door het stellen van een minimum prijs. De Belgische markt zou, naar verluidt, overvoerd zijn met Italiaanse aardappelen, die Op enkele onbelangrijke wedstrijden na is de handbalcompetitie 1951/52 ten einde. Door het vrij gunstige weer ge durende de wintermaanden is de com petitie vlot verlopen en kon de com petitieleiding zich zelfs veroorloven enkele Zondagen vrij-af te geven. In de districts 2e klasse is JHC na een wat aarzelend begin glansrijk kam pioen geworden. Het ontbreekt in Ju- lianadorp niet aan belangstelling voor de handbalsport 't halve dorp komt bij de wedstrijden kijken. De Helderse handbalsters kwamen alleen thuis tct goede prestaties, terwijl Tonegido, Gi- ta, N. Niedorp en Vrone aanvankelijk wel een woordje meespraken, doch ten slotte door de JHC-ploeg werden afge wezen. Bato had geen schutters, ter wijl OSS overigens welgemoed de ene na de andere (zware) nederlaag slikte. Eindstand: JHC 14—25 Vrone 14—16 Tonegido 14—18 HAV 14—13 Gita 14—17 Bato 14— 7 N. Niedorp 14—16 OSS 14— 0 De competitie in de eerste klasse A van de Afdeling (dames) zal niet ge heel worden uitgespeeld, IJmond was onbetwist de sterkste, moest slechts CSV een gelijk spel toestaan. Foresters viel terug door twee nederlagen tegen IJmond. Rood Zwart uit Krommenie liet het lelijk zitten: IJmond 1223 Rapiditas 1211 Foresters 13—18 CSV 12—11 Concordia 2 11—13 "OV 13— 9 Concordia 3 1111 Rood Zwart 120 In de eerste klasse dames B werd AVA weliswaar ongeslagen kampioen, maar de Alkmaarse dames speelden wel eens wat lauw, zodat de andere ploegen zeker niet kansloos waren. Het pas gepromoveerde Bergen moest twee maal met klein verschil het hoofd buigen voor de kaasstede!ijke schonen, maar maakte desondanks een verras send goed debuut. DTS deed het beter dan vorig jaar, terwijl SSV iets tegen viel. De Zwaluwen hadden nogal wat aderlatingen ondergaan, maar behoef den niet te vrezen: Olympia zat nog dieper in de put: AVA ->rrgen DTS 10—20 10—16 10— 9 SSV Zwaluwen Olympia 10— 8 10— 6 10— 1 IJmond 2 deed het in de 2e klasse dames A I al even goed als het eerste elftal, nadat Gita 2 eerst danig lastig was geweest. De nog niet gespeelde wedstrijd tussen Rapiditas 2 en IJmond 3 moet een beslissing brengen voor de onderste plaats: IJmond 2 10—18 Heemstede 1 10— 7 Gita 2 10—13 HOC 2 10— 5 IJmond 3 911 Rapiditas 2 94 In de groep A 2 werd Beverwijk kampioen. Enkele misstapjes hielden de spanning er tot het einde in. Dat IJmond in deze klasse met het vierde elftal kon uitkomen, wijst er op, dat IJmuiden sportieve dochteren heeft! Beverwijk 1 8—12 BGV 2 86 CSV 2 8—10 IJmond 4 8—4 foresters 2 88 De Alkmaarse victorie was volko men: in de 2de klasse dames B I werd AVA 2 na een enerverende race met RHC kamnion. De Rijper dames zullen het 't volgend jaar nog eens moeten overdoen. Vorig jaar gedegradeerd. Ursem deed het aanvankelijk ook uit stekend, maar zakte later iets terug. De reserve-elftallen van Bergen, Nie dorp en SSV konden alleen pas begin nend Koedjjk vlot overwinnen. AVA 2 12—22 12—20 12—18 12—10 RHC Ursem Bergen 2 De dames uit werden ongeslagen groep B 2. Alleen een gelijk spel af. N. Niedorp 2 12— 8 SSV 2 11— 6 Koedijk 1 11— 0 de Wieringermeer kampioen in de TSV dwong haar maar concurrent Petten moest tweemaal van haar verliezen. DES, met veel oude re dames in de ploeg, wist zich kranig in de middenmoot te nestelen, terwijl Dosko deze keer geen grote rol kon spelen. Ons Genoegen deed het al veel beter dan vorig jaar, hetgeen mo gelijk voor de nieuwelingen van BKC een stimulans is dóór te gaan. Vlug en V. 14—27 Dosko 13—11 Petten 1424 Ons Gen. 139 T"-V 14—15 JHC 2 14— 9 DES 14—12 J 12— 1 't Feit, dat de JHC-meisjes in de Noordelijke adspirantengroep met gro te overmacht de titel behaalden, doet voor Julianadorp wel het beste voor de toekomst hopen. Ons Genoegen en DES waren vrijwel even sterk, terwijl de zwakkere zusjes zich zullen moeten troosten met slechts enkele punten. Als ze er van doordrongen zijn, dat het om 't spel gaat is dat ook niet zo erg! Ons Gen. DES 10—20 10—14 9—11 Zwaluwen DTS Koedijk 8— 5 10— 4 9— 2 In de Zuidelijke afdeling waren de krachtsverschillen iets minder groot en kreeg Vronr de titel pas na zeer spannende strijd met CSV, AVA en Foresters: Vrone CSV a AVA 10—16 10—14 10—13 Foresters RHC CSV b 10— 8 10— 6 10— 3 De Adelborsten uit Den Helder leg den beslag op de titel in de eerste klasse heren na een emotionele strijd met BGV uit Bloemendaal. De laatste ontmoeting bracht hier de be- slissihg. Bato, Rapiditas 2 en AVA wa ren vrijwel aan elkaar gewaagd: AHV 12—22 BGV 12—19 Concordia 2 11—15 OSS 12—12 Bato Rapiditas 2 AVA 11— 6 12— 4 12— 4 De heren uit Beverwijk waren in de tweede klasse het sterkst. Ze lieten zich alleen door IJmond 2 verrassen en zullen in de eerste klasse zeker geen slecht figuur slaan. V. en V. be reikte een beste tweede plaats. Tone gido 2 stelde teleur, had er door in tensievere training zeker wel iets meer van kunnen maken: daar vrij kunnen worden ingevoerd. Het voornemen bestaat bij de vei lingen om Maandag de exportmaten verplicht te stellen, waarop de handel reeds herhaaldelijk heeft aangedrongen Primeurs voor de Langedijk waren de ze week bospeen van de koude grond, die ca een kwartje per bos kon op brengen en tomaten waarvoor f 1.25 per kg betaald werd. Rabarber werd verkocht voor 46 cent. De aanvoeren waren niet groot. Toch bleef af en toé een partijtje onverkocht. Een kleine hoeveelheid werd verladen voor Oos tenrijk. Koffie gesfolen? De winkelierster G. de H.-R. stond gistermiddag in hoger beroep terecht voor het gerechtshof te Amsterdam, omdat zij aan het eind van het vorig jaar een tiental pakjes koffie zou heb ben gestolen, hetgeen deze Broek op Langendijkse ontkende. Zij was door de Alkmaarse politierechter veroor deeld tot een boete van f 60.subs. 24 dagen, van welk vonnis de procureur- generaal thans bevestiging vroeg. Een bodedienst had de opdracht bij een naamgenote van verdachte de kof fie te bezorgen, doch bij vergissing kwamen de bonen bij de verkeerde te recht. Zowel de directeur van de bode dienst als de loopjongen, die het bin nengebracht had, verklaarden onder ede, dat verdachte de koffie in ont vangst genomen had. Verdachte zei al leen maar: „Ik heb helemaal geen kof fie gekregen" Aan de raadsheren van het gerechts hof thans te beslissen hoe de vork in de steel zit. Uitspraak over veer tien dagen. Bouw van Kindertehuis te Wijk aan Zee Aan de firma C. de Geus Zn. alhier Is de mooie opdracht verleend tot de her bouw van het door de oorlog verwoeste Emma-Kindertehuis van het Centraal Ge nootschap te Wijk aan Zee. De inschrijvingssom bedroeg £98.800,- VERBREDING DORPSSTRAAT De Dorpsstraat, die op vele plaatsen al verbreed werd door het achteruitzetten van de hekken en het aanbrengen van nieuwe trottoirs zal wederom een ver fraaiing ondergaan bij de percelen van N. Kaan tot de Wed. Reinders. De werk zaamheden hiertoe zijn deze week be gonnen. LANGEDIJKER CABARET TREEDT 20 JUNI OP IN ALKMAAR Het Langedijker Cabaret, het wakkere groepje van acht, dat al zovele malen met succes in diverse provincie-plaatsen op trad, zal op 20 Juin optreden in „Het Beverwijk VI. en V. IJmond 2 IJmond 3 12—22 12—18 12—14 10— 9 BGV 2 OSS 2 Tonegido 2 11— 9 11— 5 12— 3 De promotiewedstrijden zijn inmid dels ook alweer achter de rug. De JHC-dames behaalden slechts één punt en blijven dus nog een jaar. De plaats van OSS zal worden ingenomen door IJmond. dat AVA en Rapiditas uit Weesp de baas bleef. OSS valt terug in de eerste klasse A, waaruit Rood Zwart verdwijnt. Olympia zal het in de tweede klasse wel iets beter gaan doen. Of AVA 2 in de eerste klasse mag uitkomen is nog een vraag. De dames uit de Wieringermeer, Bever wijk en IJmuiden gaan wél over. Uit de districts tweede klasse heren degradeert Tonegido 1 naar de afde ling. AHV zal wel promoveren. Be verwijk komt zeker een trapje hoger. AVA en Adelborsten schijnen plannen te hebben in het nieuwe seizoen twee elftallen op de been te brengen, 't Is wel jammer, dat de handbalsport voor de heren in verband met de grote af standen zo kostbaar is. Gulden Vlies" Comité. voor het Alkmaarse Oranje- VISCLUB BROEK OP LANGENDIJK OPGERICHT In navolging van de andere Lange dijker dorpen, Noord-Scharwoude en Oud karspel heeft ook Broek op Langendijk zijn visclub gekregen. Een twintigtal per sonen trad als lid toe. DEMPING SLOOT WESTERPAD Van gemeentewege is men bezig met de demping van de sloot tussen het Wes terpad en de voormalige gasfabriek. Hier komt een rijweg met een nieuwe brug. Een en ander zal ongetwijfeld een grote verbetering zijn. GESLAAGD Op het in Den Haag gehouden examen voor stuurman Grote Handelsvaart is ge slaagd onze plaatsgenoot de heer D. Weder. DOKTERSDIEN ST LANGEDIJK: Dr Destreet, Tel. K 2267 482. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 6 Juni. 120.000 kg aardappelen 19.50— 22,10 en kleine 17.80—19,80; 1200 kg ra barber 44,70; 500 bos peen 2225, andere inhoud gekregen, doch weini gen van hen, die zich verzetten tegen de progressiviteit, die zich steeds meer in onze regering manifesteert, durven zich nu reeds „conservatief" te noe men. Het J.C.V. heeft welbewust dat woord in haar naam opgenomen, om dat het de werkelijke betekenis ervan onderkent. De heer De Bruyn ging aan de hand van het PvdA-geschrift „Na tionale figuur No. 1 (Drees)" na, wat de baten van het staatssocialisme zijn geweest. Hij concludeerde, dat er een zekere nivellering tot stand is geko men, doch dat de levensstandaard van het gehele volk is gedaald. Het J.C.V. gelooft niet in collectieve arbeidsover eenkomsten, loonregelingen e.d. Het gelooft slechts in een winstprikkel bij de ondernemers en hogere verdienste naar prestatie voor de arbeiders. De heer J. Fabius gaf als tweede spreker een overzicht van „de vrijheid in Nederland zoals ze nu is". Zijn slot som was, dat "tal van hooggeplaatste personen in een dwangpositie zijn ge raakt door bedenkelijke manipulaties tijdens de oorlog. Ze zijn echter timet opzet in regeringszetels en op andere hoge posten geplaatst opdat bepaalde figuren, in de wetenschap van het verleden dezer personen, hen vrij kunnen besturen, De heer Fabius zeide uitstekend gedocumenteerd te zijn en hij noemde een indrukwekkende reeks namen van autoriteiten, die met een zwaard boven het hoofd de staat besturen. Onder leiding van haar voorzitter, de heer C. Dammer, hield de Damclub W. D. O. gisteravond in café Ceres aan de Helderse weg haar jaarvergadering. Na een hartelijk openingswoord van-de voorzitter, waarin hij secretaris C. Booy die na een afwezigheid van elf weken wegens ziekte, weer aanwezig was, fe liciteerde met zijn herstel, ging hij over tot het uitreiken van de prijzen, be haald in de Onderlinge Wintercompe titie; aan H. Kruider die eerste werd in de le afd. en aan M. J. Langras Jr, die in de 2e afd. bovenaan stond en met G. v. d. Kuyt promoveerde naar de le afd. Uit de le afd. gingen naar de 2e afd. M. v. d. Pavest en R. W. Zaad- noordijk. Ook richtte de spr. hartelijke woor den van dank tot de pers, voor de me dewerking in het afgelopen wintersei zoen betoond. Tot besluit van de avond gaf de heer H. Kruider een simultaanseance in zeer vlot tempo, waaraan 12 spelers deelna men. De simultaanspeler won 5 par tijen, speelde er 5 remise tegen H. J. Toepoel. D. Kiewitt, G. v. d. Kuyt, G. .C v. Gulik en J. Homme en verloor er twee aan C. Dammer en W. Piederiet. Voor de thans beginnende zomercom petitie bestond veel belangstelling. Dame viel achterover van bagagedrager Gisteravond omstreeks tien uur ver loor een over de Breedstraat fietsende dame de macht over haar stuur en reed tegen de trottoirband. Door de schok viel een op de bagagedrager zittende 32-jarige dame achterover op de straat en kwam met haar hoofd op de trottoirband terecht. Zij moest per auto van de G. G. D. naar het' Cen traal Ziekenhuis worden overgebracht. Vermoedelijk heeft zij een hersen schudding opgelopen. In de bocht van de Limmerhoek werd gistermiddag een vier-jarig iongetje door een vrachtauto aangere den. Aanvankelijk liet het ongeluk zich ernstig aanzien, doch naderhand bleek dat het kind er wonderlijk goed was afgekomen. Boomvissers Door enkele Alkmaarse jongelieden is een nieuw tijdverdrijf ontworpen; boomvissen. Om deze sport te kunnen beoefenen moet men aan de walkant in een boom klimmen en dan op een boven het water hangende tak gaan zitten of liggen. Met de hengel wordt dan getracht visjes te verschalken. De Alkmaarse politie is echter niet op deze sport gecharmeerd en heeft gisteren op het politiebureau verschei dene „boomvissers" ernstig onderhou den. Ook tal van jongelingen die in de nlantsoenen langs de singels stonden te vissen, moesten op het bureau ver schijnen. 'Burgerlijke sfand Ondertrouwd: Elbertus Bakker en Louise H. H. Kort. Cornelis M. Elout en Johanna G. Lammers. Tjepko Soerink en Carolina Schouten. Nicolaas Beemsterboer en Aaltje Mey- berg. Bart C. van der Helden en Maartje van den Nieuwendiik. Eduard Wassink en Hendrina W. Ja cobs. Antonius J. van Deelen en Klaasje Burgering. Gehuwd: Pieter C. J. van der Wel en Sijtje C. C. Kaandorp. Overleden: Jochum K. Bebingh, 78 j„ wed. van D. M. Numan. Augus tus A. van Campen, 2 jaar. li

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3