Stad en Omgeving r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk N.-Hollandse journalisten bespraken het geval-Hommerson Nationale figuur vroeg aandacht AGENDA De beeldende kunst dient de oud-verpleegsters Feestprogramma van de Braderie Harry Kuyten in K.C. B geëerd Adhaesieielegram aan de gijzelaar De bestuursverkiezing voor Selskip Friso Verkoopexposiiie in „Met volle zeilen' stak voor het eerst van wal Beverwijker redde jongen uit Noordh. Kanaal Liefde en aandacht LAATS IE NIEUWS Onder voorzitterschap van de heer Tj. N. Adema kwamen Zaterdagmiddag de leden van de afdeling Noord-Hol land Noord van de Nederlandse Jour nalisten Kring te Alkmaar in „Hot Gulden Vlies" in jaarvergadering bij een. .Na het uitbrengen van diverse jaarverslagen en de bestuursverkie zing, waardoor de beide aan de beurt van aftreden zijnde heren Th. van Ves ten uit Middenmeer en J. Zeeman uit Noordscharwoude werden herkozen, werd in een bestaande vacature voor bestuurslid voorzien in de verkiezing van de heer C. Meijer te Zaandam. Uitvoerig stond de vergadering stil bij de kwestie van de gijzeling van de Zaandamse journalist A. H. Hommer- son, die sinds 6 Mei in het Huis van Bewaring te Amsterdam is opgesloten wegens net als „getuige" weigeren de zegsman van een door hem gepubli ceerd bericht te noemen aan de Justi tie. De houding van de heer Hommer* son is geheel in overeenstemming met de door de journalistiek aanvaarde ere. code. De collega's Meijer en Vos, die onlangs met minister Mulderije op diens verzoek naar aanleiding va.i de gijzeling van de heer Hommerson een onderhoud hadden, gaven verslag van dit uitermate belangrijke gesprek. De minister van Justitie bleek zich èn voor het vraagstuk van de zwijgplicht van dé journalist èn het geval-Hom merson ten zeerste te interesseren. Hoewel de afdeling reeds eerder col lega Hommerson schriftelijk haar medeleveij betuigde, werd besloten hem staande de vergadering een tele gram te zenden, van de volgende in houd: „De afdeling Noord-Holland Noord van de Ned. Journalistenkring te Alk maar in jaarvergadering bijeen, mist uw gedwongen afwezigheid in haar midden op dit moment ten zeerste. Hoewel wij u reeds eerder ons mede leven betuigden, willen wij ons nog maals geheel achter het door u inge nomen en voor de gehele Nederlandse .journalistiek enig juiste standpunt stellen. Wij wensen u voor de hopen- lijlt verder nog korte duur van uw gijzeling van harte sterkte toe, Tj. N. 't. BOTERDE al een week lang niet tus sen de buren Vloterboot en Horkman, ■gevestigd en domicilie houdend in de zogenaamde „burgemeestersbuurt". Het zat hem in de verkiezingen. Buurman Vloterboot, vurig lid van de P.v.d.A., had een enorme prent met het portret Van de heer Drees voor het venster gehangen en wel zodanig, dat vader Willem precies uitstaarde op het ven ster van buurman Horkman. Nu hdd de laatste iets tegen de P.v.d.A. en tegen de' heer Drees in het bijzonder. Bovendien v'ond hij het gans niet leuk, dat onze premier (ik wil niets kwaads van hem zeggen) via het erkerraam precies op zijn tafel gluurde. Het is onvrij, zo'n meer dan levensgroot ge zicht, dat maar steeds op je bordje gluurt. Er is ten slotte al genoeg staats bemoeienis. Het zat Horkman bepaald niet lekker. Als hij en zijn echtvrien din aan de aardbeien zaten, tuurde vader Willem ontstemd naar dé dis, als wilde hij zeggen: „Dat had je me wel 'ns mogen zeggen, vriend! Ik maak me sterk, dat het bedrijfschap voor akker bouwproducten hiervan niets weet. En bovendien leven we in een arm land!" Denk u even in: zeven dagen lang, ieder moment zo'n starende staatsman in je gezichtsveld; 't is om je een Rus te voelen. En buurman Horkman be gon een tegen-actie. Eerst heel zoet sappig. Bij het passeren van Vloter- boot's raam stak hij bijvoorbeeld de tong uit. Maar de heer Vloterboot zag dit niet, want die zat om de wille van zijn partij in het pikkedonker. Toen pakte Horkman het krachtiger aan. Als hij Vloterboot in zijn huisdeur zag staan, vroeg hij: wijzend op Drees „Laat 'm 'ns lache!" Een andere keer vroeg hij sarcastisch: „Poes je elke dag zellef z'n bril op, buurman?" En nog later zei hij: „Je mot 'm een verre kijker geven. Kan-ie 't beter zién." De heer Vloterboot. gedragen door de leuze „Wie wint de race? Drees!", bleef ver boven dit aardse gewroet verheven en negeerde buurman Hork man str&al. Neen, voor Vloterboot moest er heel wat meer gebeuren. Doch, het moet gezegd, hij wérd een tikkeltje boos, toen Horkman pesterig vroeg: „Zeg, nou staat 'r wel op dat papier, dat Drees ons vertrouwen vraagt voor lijst 2, maar houdt dat in, dat We 'm verder in de gaten moeten houwen?" De heer Vloterboot produ ceerde niet meer dan een schamper: „Ha, zelfdoener!" En dat had-ie nu niet moeten zeg gen. De heer Horkman behoort tot het type mensen, dat psychiaters als „micro-querulant" beschrijven. En zo bereidde hij dan ook in stilte een actie voor, die buurman Vloterboot voor de gehele buurt zou blameren. Cisteren is het gebeurd. Voor het venster van 's heren Hork- man's huis, het venster wel te ver staan, dat regelrecht op Drees uit keek, verscheen Zondagmiddag te drie uur zeuven een portret van veertig bij vijftig, met daarop een afbeelding vande echtvriendin van de heer Horkman! Met koeien van letters stond èronder geschreven: „Nationale figuur vraagt utv aandacht". En even lager las de verbaasde burgemeestersbuurt- „Het kwaad moet met wortel en tak uitgeroeid worden". De heer Horkman was daarmee vér gegaan. Zéér ver. Hang liever wélke gewaagde plaat dan ook voor uw raam dan een portret van uw vrouw. He pleit voor de moed van de oppositie dat mevrouw Horkman het nog eer- uur voor dat -erkerrenster heeft ui' gehouden. Om eerlijk te zijn. Vade Willem wón de slag. want die harm' nog. Maar zeggen ze niet. dat de vrov wen het laatste woord hebben? Di' roeien het kwaad immer met wortel en lak uit. Adema voorzitter; W. Kok, secretaris". Enkele collegae zullen voorts de heer Ilommerson in zijn cel opzoeken en hem als attentie van de afdeling een Alkmaars kaasje aanbieden. Ten slotte werden besprekingen ge voerd naar aanleiding van het komen de Koninklijke bezoek aan een deel van Noord-Holland en de beschrij vingsbrief van de a.s. algemene verga dering van de N.J.K. te Amersfoort, waarvoor tevens eep tweetal afgevaar digden werd benoemd. Wij vernemen tenslotte, dat Zater dagnacht 12 uur de gegijzelde Zaanse journalist Hommerson het Alkmaarse kaasje en het telegram, dat zijn N.H. collega's hem na hun vergissing had der gestuurd, zijn tci hand gesteld. Nieuw- raadsman. Na een week lang zonder raadsman te zijn geweest, heeft de heer Hommer son thans als zijn verdediger in de plaats van mr. B. L. Franke geko zen: mr. D. Schut Sr. te Amsterdam. De directie van het Huis van Bewa ring Weteringschans heeft Vrijdag j.l. bepaald, dat niet meer dan drie bezoe kers tegelijk bij de gijzelaar worden toegelaten. (Volgens het gijzelingsbe- sluit 1928 mag een gijzelaar onbelem merd bezoek ontvangen). De reeds be jaarde ouders van de 36-jarige Hom merson moesten enige tijd wachten voor zij tot hun zoon werden toegela ten. De rechter-eommissaris mr. J. Knot tenbelt heeft enkele personen uit de omgeving van Purmerend gehoord in het onderzoek tegen de nog onbeken de verstrekker van de door Hommer son in publicatie gebruikte informaties. MAANDAG Victoria Theater, 8 uur: Help! Ik ben onzichtbaar (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Uw man behoort ons alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: David en Bathsheba (14 jaar); Rcx Theater, 2.30 en 8 uur: Torero. (14 jaar) Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. DINSDAG Bioscopen als Maandag. 11.45: Opening Friese brug door mi nister Wemmers. Overdekte, 7 uur: Diploma-zwemmen KNZB. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 4.16, 15 46; Dinsdag 5.03, 17.35. TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 4.21 16.51 10.21 22.51 Dinsdag 5.08 17.40 11.08 23.40 Men verzoekt ons opname van het volgende: In aansluiting van hetgeen Zaterdag werd medegedeeld in verband met de buitengewone ledenvergadering welke Dinsdagavond in café Tom op het Waagplein wordt gehouden waar een geheel nieuw bestuur zal worden» gekozen wordt medegedeeld, dat de convocaties door de leden pas op 30 en 31 Mei werden ontvangen, zodat de namen der candidaten mede in ver band met het Pinksterfeest niet vóór 2 Juni bij de heer De Boer kon den worden opgegeven. Het spreekt vanzelf, dat alle leden die wel begrij pen, dat de bloei van het Selskip ten nauwste samenhangt met een goed be stuur, dringend wordt verzocht aan deze verkiezing hun medewerking te verlenen, door Dinsdagavond om 8 uur in café Tom aanwezig te zijn. „Arti" ie Amsterdam (Van een onzer redacteuren) Ten bate van het Erefonds voor oud-verpleegsters wordt er op het ogenblik een grote kunsttentoonstelling gehouden in Arti et Amicitiae te Am sterdam. Het is een zeer uitgebreide expositie; zeventig Arti-leden zonden in totaal 154 werken in: schilderijen, tekeningen, grafiek, wat sculptuur ook. Twee grote en drie kleine zalen zijn met deze lawines volgehangen. Het is ook een typische verkooptentoonstel ling. Nu van de opbrengst der werken de helft ten goede komt aan het ere fonds, is er uiteraard naar gestreefd - die indruk hebben wij althans - oin zoveel mogelijk gemakkelijk verkoop baar werk bijeen te brengen. Er hangen dus goede en minder goede werken en het geheel zal wel zo ongeveer overeenkomen met de gemiddelde smaak - maar representatief voor de huidige stand der Nederlandse schil derkunst is deze verzameling aller minst. Het zou ons te ver voeren, al het geëxposeerde werk te bespreken. We zouden 'dan ook willen volstaan met te vermelden, wat er door kunstenaars uit eigen omgeving is ingezonden. Veel is dat overigens niet, We vonden er de namen van enkele oud-Bergenaren, zoals Filarski, Colnot en Germ de Jong; hun werken zijn overbekend en goede wijn behoeft geen krans meer. Maar het overgrote^deel van de huidige be woners van Bergens ateliers is geen lid van Arti, naar het schijnt. Van het thans levende geslacht hebben er slechts twee lorken ingezonden: Jan de Leeuw en Herman Vreedenburgh. De laatste werkt niet meer, zoals 'men weet. Hij zond een doekje uit de der tiger jaren, een Fuchsia, wat hoekig, maar met liefdevolle aandacht geschil derd en mooi van kleur. Van De Leeuw zagen we Rhodondendrons, een fraai doekje, en een Werfje te Broek op Langeridijk dat zeer typisch van sfeer was. Verder is er werk van twee schil ders uit Heiloo. Will Kalshoven, van wie we in zijn Aneldoornse t j id al me nig goed doek hehben gezien, ver scheen met Boomgroepjes in het duin, een van die onderwerpen die hem zo goed liggen, en met een zeegezicht, dat we een goede verrijking van zijn belangsteilings sfeer vonden; ook op dit gebiedt bliikt hij-iets moois te kun nen maken. Zijn dorpsgenoot Arie van Mever demonstreert in ziin Gladipleri een fijne kleuropbouw. Het doekje is mooi van tint en voortreffelijk afge wogen. Ook zijn etswerk is dat van een goed kunstenaar, gezien zijn zorgvul dig gecomponeerd etsje Druiven. Mevrouw G. Sehakel-Braakensiek uit Egmond aan Zee tenslotte, de draagster van een goede naam, is ver schenen met twee grote doeken. Daar op heeft ze met typisch vrouwelijke gevoeligheid twee Javaanse tafereel tjes uitgebeeld. De kleur is licht, maar niet altijd even fraai, de sujetten staan op een gunstige manier in het vlak Mevrouw A. W. Ch. d'Ailly-Frltz, heeft de tentoonstelling Zaterdag met een korte toespraak geopend. Be langstelling was er te over, hetgeen zich o,m. uitte in een voor de eerste middag reeds bevredigende verkoop. v. W. Een bevredigend begin Het cabaret-gezelschap „Met volle zeilen" is Zaterdagavond in het Wa pen van Heemskerk voor de eerste maal van wal gestoken en deze proef vaart is we mogen het meteen wel vertellen naar alle tevredenheid verlopen. Al zat er hier en daar wel n' oud lap je op het zeil, het schip maakte geen water en dat was al een heel goed te ken. Jaap Smit, de geestelijke vader, had zelf een belangrijk aandeel in de verschillende sketches, die er bij het publiek wel ingingen. De diverse pro grammanummers, welke geen enkel verband met elkaar vertoonden, zoals men eigenlijk van een cabaret-avond zou verwachten, werden door Jan Hos als conferencier overbrugd. Hij deed het niet onaardig, maar zijn hardnek kig terugkerende oproep om hen, hem of haar met een hartelijk, spontaan of denderend applaus te begroeten werd ten slotte wat tè nadrukkelijk. Overi gens was hij zijn plaats tussen de num mers wel waard. Een bijzondere at tractie was het optreden van de KRO- zanger Fred Starewood, die bereid was gevonden de eerste reis met Volle Zei len bij te wonen en wiens liedjes luid keels werden meegezongen. De opbrengst van deze „bonte"-avond was bestemd voor de R.K. sportver enigingen Olympus. AOG, Taveno en HVZ, die dit jaar hun eerste lustrum vieren. Met een bal onder begeleiding van de Crescendo Boys werd het feest besloten. Het was een behoorlijk de buut. Alkmaar gaf met milde hand Zaterdag heeft de collecte voor het Rode Kruis f 2870,43 opge bracht, waardoor het totale be drag is gegroeid tot f 8665,82. Een mooi resultaat, dat wellicht nog iets hoger zal worden als alle nagekomen bedragen zijn geboekt. Het hoofdkwartier blijft tot van avond 10 uur geopend om de laatste zaken af te wikkelen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Frits, z. v. H. Peere boom en G. de Beurs. Andries B., z. v. A. Bernard en K, Mulder. Gehuwd: H. Koot en M. de Klerk. B. van Arem en M. M. Oostwouder. Overleden: Jantje Witsmeer, 70 jaar, gehuwd met J. Kok. Stands worden op Vrijdag 4 Juli afgebroken Arbeidsvoorwaarden van winkelpersoneel geregeld ^OG slechts enkele weken scheiden ons van de eerste Alkmaarse Bra derie, de grote verkoopactie, die naar alle \Iaarschijnlijkheid tienduizenden vreemdelingen naar deze stad za! lokken. Het aantal winkeliers dat deelneemt, heeft de verwachtingen verre overtroffen en mede hierdoor kon de organisatie tot nu toe zeer vlot verlopen. Thans ls een algemeen re glement verschenen, waaraan wij het volgende feestprogramma ontlenen: qp Dinsdag 1 Juli, 's ochtends om tien uur wordt de Braderie door burgemeester Wytema geopend. Oni 11, 14, 16, :9,30 en 21,30 uur volgen modeshows in het Gulden Vlies, waar- na om 16,21 en 23 uur het hoogdraad- variëté-gezelschap optreedt. Om 13 uur kan men het grote bloemencorso bewonderen en om 21,30 uur is er een Venetiaans waterfeest. Van 20 tot 23 uur zullen tvft>e muziekgezelschappen door de stad marcheren. Op Woens dag zal van 10 uur af mechanische muziek op het Braderieterrein wor den gegeven en zullen er attracties zijn in verschillende deelnemersstands. Om 11, 14, 16 19,30 en 21,30 uur zijn er weer modeshows in het Guldèn Vlies en om 14 uur kan men nogmaals het bloemencorso bewonderen. Om 16.30 en 22.30 uur volgt het hoog- draadvariëté en om 21.30 uur is er een Venetiaans waterfeest. Van 19 uur af lopen twee muziekcorpsen en (Advertentie tng Mean twee kapellen door de stad en van 20 uur af zijn de bloemenwagens in de Breedstraat te bezichtigen. Op Don derdag 3 Juli zijn er modeshows om 11, 14, 16, 19,30 en 21,30 uur. Om 12 uur is de aankomst van de tractoren die deelnemen aan de ster- rit, om 14 uur is er een défilé van de tractoren en om 15 uur volgen de bf>- hendigheidswedstrijden. Om 17 en 20 uur is er hoogdraadvariëtè, om 21,30 uur Venetiaans water feest, terzelfder tijd is elders ip de stad een volksbal. Om 20 uur marcheren vier muziek corpsen door de stad. Zo nodig wor den nog georganiseerd een reclame- optocht, brandweerdemons'raties, een optocht van de Alkmaarse ver enigingen enz Er rijden twee feest- treintjes, die, als het te druk mocht worden, om de stad worden geleid. Uitvoerige bijzonderheren over de fes tiviteiten volgen later. Arbeidsbepalingen [)OOR B. en W. van Alkmaar is ont heffing van de winkelsluiting ver leend tot 23 uur. De Arbeidsinspectie heelt goedgevonden dat tijdens de drie Brrderiedagen door vrouwelijk en mannelijk personeel van de deelne mende winkels arbeid wordt verricht gedurende ten hoogste elf uur per dag, alsmede op de halve vrije dag. De werktijd is op deze dagen gelegen tussen 10 en 23.30 uur en voorwaar de is dat genoemde winkelbedienden boven de achttien jaar in de Braderieweek ten hoogste 62 uur mo gen werken. Vrijdag sluiting. £)E Braderie gaat officieus door tot Vrijdag 4 Juli, 's middags 2 uur. Indien het afbreken eerder zou be ginnen, geeft dit voor de bezoekende vreemdelingen (Kaasmarkt) een te rommelige indruk van de stad. Die dag zijn er echter geen attracties meer van de Stichting Alkmaarse Braderie. EXAMENS RIJKSKWEEKSCHOOL Voor het eindexamen aan de Rijks kweekschool te Alkmaar zijn geslaagd: mej. A. Wiedijk te Barsingerhorn en de heer G. Kalverdiik te Oudkarspel. Eén candidate werd afgewezen. 82. Jimmy Brown besloot in elk ge- i/al Kees Kleuntjes iéts te vertellen van hetgeen hij van plan was te gaan loen. Hij nam hem terzijde en zei fluis- erend: „het ontvluchtingsplannetje, lat ik klaar heb, is niet helemaal van ■evaar ontbloot en ais de commissaris et zou horen, ben ik bang, dat hij door zij n angst de h Ie zaak in het honderd laat lopen Daarom houden wij hem er maar zo veel mogelijk buiten. Op u meneer Kleuntjes hoop ik echter te kunnen rekenendatu geen.... lafbek is, meneer Kleuntjes!" Die laatste woorden sprak Jimmy met veel nadruk uit om de ander het besef bij te brengen, dat hij iets van hem verwachtte Kees Kleuntjes moest er tweemaal van slikken en toen stamel de hij: „Ja zeker meneer Brouwn. ik begrijp u. Ik zal doen wat ik kan. m-m-maar 't wordt toch niet te gevaar lijk, want tenslotte moet ik ook aan m'n vrouw en m'n kindertjes denken en er kan 'n mens wat overkomen vóór-le 't weet! Jimmy zuchtte eens diep Wat moest hij met zo'n klungel beginnen? „Het enige wat u te doen staat, is die juffrouw Wabbel scherp in de gaten te houden", zei hij, „zodai ik er absoluut zeker van kan zijn, da: die geen roet in het eten kan gooien Kan ik daar op rekenen?" Kees Kleun tjes haalde verlicht adem De taak die hem werd opgelegd, leek hem niet on uitvoerbaar. Select werk bewijst zijn kunstenaarschap TNIGE maanden geledén overleed te Schoor] de kunstschilder Harry Kuyten. Te zijner nagedachtenis houdt thans het KCB in het tentoonstellingszaaltje achter De Rus te Bergen een expositie van zijn tekeningen. Van een zeer klein deel, weliswaar, want hij heeft er veie honderden geschapen. Maar deze weinige exemplaren uit een grote voorraad doen al scherp genoeg voelen, hoeveel er in deze mens verloren is gegaan. Hij was, zo zeggen ons deze bladen papier, een fijnvoelend mens en een begaafd en geoefend kunstenaar. Ze getuigen er verder van, hoeveel hij heeft gereisd, en hoe hij op ziin zwerftochten steeds weer nieu we motieven vond. Maar ze leveren ook het bewijs, hoeveel liefde en aandacht Kuyten voor de naaste omgeving had en hoe nauwgezet hü de steeds wisselende aspecten van polderland en zeekust heeft waargenomen en uitgebeeld. zich daarvoor ook te zeer vooringeno men En dan, aldus de heer Hemelrijk, hoe beter de kunst is, hoe beter is bet te zwijgen. Ja, tegenover volmaakte kunst zou men eigenlijk met stomheid geslagen dienen te zijn. Is het mogelijk, zo vroeg spreker zich af, van het werk te houden en niet tegelijkertijd ook van de schepper er van? Neen, meende hij, man en werk zijn één. Een kunstwerk kopen is voor mensen zonder vrienden: een manier om deze te krijgen. Harry Kuyten had drie eigenschap pen: een groot talent, een sterke werk drift en paradoxaal gezegd een natuurlijke bovennatuurlijkheid. Spr»« ker herinnerde er aan, hoe de over» ledene in het voorjaar van 1951 nog enige weken in Parijs heeft doorge bracht en met een rijke oogst aan teke ningen terugkeerde. Hij kon nadien nog één reis maken, zijn laatste. Al spoedig na zijn verjaardag in December ging zijn gezondheid achteruit, maar zijn geest bleef actief. Het was voor zijn vrienden die zijn einde nabij wisten hard hem te horen zeggen: Ik had nog zoveel willen doen. Hij sliep in met naast zijn bed op een stoel een porte feuille met tekeningen. Nadat spreker nög had gewezen op de levensverrij king. die kan voortvoeien uit het bezit van een schilderij of een tekening, ver klaarde hij de tentoonstelling voor ge opend. Van W. Gistermiddag om kwart over vil# reed de heer A. Baart uit Beverwijk met zijn auto over de Kanaalkade te Alkmaar, toen hij ter hoogte van per ceel 40 enkele huilende kinderen langs de waterkant zag staan. Hij bracht zijn wagen tot stilstand. Toen hij uitstapte, zag hij een jongetje in het Noordhoi- iands Kanaal liggen. Juist toen het kind onder het wateroppervlak ver dween, sprong de heer Baart het jon getje na en slaagde er jn het te pak ken. Door omstanders werden hij en zijn drenkeling even later op het dro ge getrokken. Het is gebleken, dat het jongetje, de achtjarige Hubertus Peereboom, samen met enige kinderen, op een met hout geladen boot had gespeeld en daarbij in het water was gevallen.-Ten huize van de heer Pander aan de Kanaalka de is de heer Baart van droge kleding voorzien, die voor hem uit Beverwijk werden gehaald. Hét kind, dat geen nadelige gevolgen van het onvrijwillig bad had opgelopen, kon direct naar zijn ouderlijke woning worden ge bracht. Hulde voor de doortastende redder is hier zeker op zijn plaats. W/IJ hebben dit tekenwerk met veel genoegen en toenemende bewonde ring bezien. Aangezien het merendeel ongedateerd is, viel het moeilijk, een ontwikkelingsgang te reconstrueren. Het doet er eerlijk gezegd ook niet zoveel toe. Uiteraard zijn er aanwijzin gen voor de Veronderstelling, dat de kunstenaar in zijn leven bepaalde stijl perioden heeft gekend. Belangrijker is nu eenmaal, wat er ten slotte uit deze levensgang is voortgekomen. En dat is heel veel. De kleine collectie uit het KCB is uiteraard een keurcollectie. Anderen hebben uit de grote hoeveelheid nage laten werk datgene voor expositie uit verkoren. dat hun het beste toeleek. Wat we hier zien is dus af. Er zijn geen probeersels bij, geen voorstudies, geen schetsen of krabbels. Het is alles afge rond en zo veel mogelijk volmaakt. De kwaliteit voor het moment bleek be langrijker dan de plaats in de gehele groei van een mensenleven. Niettemin: hoe vlot en aarzelloos al deze dingen getekend schijnen te zijn soms komt men plotseling een detail tegen, dat verraadt, hoe ook deze kun stenaar soms naar de juiste vorm heeft zitten zoeken en even mistastte alvo rens hij raak greep. En daardoor komt dit werk u plotseling toch eigenlijk veel nader. Want hier sprak een mens een moment over zijn eigen faleti en zoeken. Hier gaf hij zich eerlijk en zonder voor behoud. LIET is goed werk, wat hier hangt, 11 Enkele grote tekeningen het oori deel van Paris en de Zigeunerkapelle geven er, blijk van, hoezeer de Bergense school een levende realiteit is geweest. Er treedt bij alle persoonlijke verschil len toch steeds weer een stijlovereen komst naar voren, die waai-lijk opval lend is. Maar ook bewijze^] die grote stukken, hoezeer Kuyten zich ook op dergelijke oppervlakten heeft thuis ge voeld Ook hier heeft hij in zijn voor treffelijke composities het gehele vlak in zijn greep. Steeds weer blijkt zijn beheersing van dat vlak, zijn vermogen, om het op harmonische wijze te vullen. In no. 8, figuren aan het strand, valt tenminste op, hoe voortreffelijk deze drie figuren in het vlak zijn geplaatst en hoe subtiel zij elkaar in evenwicht houden. Kuyten heeft in deze tekeningen zel- de.i met gradaties gewerkt. Zo zijn de meeste van zijn naakten in vrij foi;se vlakken van zwart opgezet, waardoor de figuren iets hards en hoekigs krij gen. Aan de andere kant: waar hij slechts met enkele lijnen werkt, kan hjj een soepelheid en een vloeiende lijn verkrijgen, die hiermee in volkomen tegenspraak schijnt. Neem maar eens een van de Parijse stadsgezichten, die hij met zoveel vaart en overgave heeft getekend. }Se tentoonstelling is Zaterdagmiddag geopend dor dr J. Hemelrijk. Deze zeide, niet de pretentie te hebben dat hij het publiek moest voorlichten en het tentoongestelde beoordelen. Als groot vriend van de overledene voelde hij Oproep aan alle Alkmaarse verenigingen Men verzocht ons opneming van het volgende: Alle Alkmaarse verenigingen kunnen ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin en Prins Bernhard hun opwachting maken op de DijK, waar langs het Koninklijk Paar zich te voet naar de Kaasmarkt begeeft. De verenigingen, die daartoe een deputa tie willen zenden het liefst met ver enigingsvaandel en banier gelieven zich tussen 10 en 1 uur op te geven bij J. G. v. Burken, Straatweg 33, tel. 292Ó of mr, A. V. M. Leesberg, Straatweg 25, tel, 2623. Men wordt verzocht tevens op te Bo ven of men al dan niet in het aezit is van een verenigingsvaandel of banier. Autotocht voor ouden van dagen Het Comité „Autotocht Ouden van Dagen" maakt bekend, dat dezer dagen aan belanghebbenden de kaarten wor den verzonden voor de Autotocht die op 13 Juni a.s. zal worden gehouden. Wegens het grote aantal gegadigden en de hoge kosten aan de reis verbon den, ziet het comité zich zeer tot zijn spijt genoodzaakt een grens te trekken, waardoor een aantal aanvragen helaas niet kan worden ingewilligd. MOTORRIJDER VERLEENDE GEEN VOORRANG AAN BROMFIETSER Zaterdagavond reed over de Oude gracht een motorrijüer, die bij het Klein Nieuwland verzuimde voorrang te verlenen aan een uit deze straat komende bromfietser. Bij de botsing die volgde, werd de bromfiets geheel vernield. Ook de motor werd bescha digd. Er werd proces-verbaal opge maakt. dr postduif De postduivenvereniging „De Postduif" hield Zondag een wedvlucht van Quie- vrain; afstand 258 km. De duiven gingen los om 7 uur 10 min. Aankomst eerste 10 uur 39 min. 18 sec.; laatste prijsduif 10 uur 46 min. 33 sec. De uitslag is als volgt: R. H. de Beer 1; A. Geerlings 2. 4, 9; H. de Jager 3 7, 8; C. Rabeling 5; H. J. Struys 6, 10; A. de Block Zn. 11; c. Mouwen 12. GESLAAGD Voor het onderwijzers-examen zijn 'isteren geslaagd de dames N. C. Knaap e Alkmaar, H. W. Marwitz te Alkmaar, i. Praetorius te Heiloo, T. Kofman te Hoorn. N. Rotgans te Burgervlotbrug en J. Slot te Broek op Langendijk. Alle candidaten zijn geslaagd. De examens worden voortgezet. Rijke vondst in Alkmaars grachten Enige tijd geleden is de bodem vari de Oudegracht aan een grondige schoonmaak onderworpen, waarbij grote hoeveelheden ijzeren voorwerpen werden opgebaggerd. Het voortdurend gebrek aan schroot heeft thans enige jongelieden op hef denkbeeld gebracht de overige stads.- wateren op de aanwezigheid van oud ijzer te onderzoeken. Het dreggen is niet vergeefs geweest, Ook uit de Voordam werd de welhaast traditionele oogst van fietswielen, oude emmers, kolenkitten enz. opgehaald.. Onze grachten blijken dus niet on belangrijke winstobjecten voor klein en groothandel en ten slotte voor de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te zijn. Kwiek (Alkmaar) won brandweerwedstrijd De Zaterdagmiddag in Heer Hugo- waard gehouden brandweerwedstrfjfl van de Kring Alkmaar, waaraan door achttien corpsen werd deelgenomen, is gewonnen door het corps „Kwiek" van de Alkmaarse Vrijwillige Brand weer. Als tweede eindigde Beemster, derde werd het corps uit Heer Hugo- waard en vierde de brandweer vart Koedijk. DE KLEINE TOELAST GERESTAUREERD De eigenaar van De Kleine Toelast, het bekende Trapistencafé aan de Laat, heeft deze dagen heel wat stof felijke blijken van waardering in ont vangst mogen nemen bij de heropening van zijn geheel gerestaureerde zaak. Behalve de gebruikelijke bloemstuk ken hebben enige cliënten een speciaal hiervoor vervaardigde tegel aangebo den, waarin de namen van de gevers in de afbeelding zijn verwerkt. Een bijzonderheid is. dat het buffet voor het nieuwe café werd vervaardigd door een broeder uit het Trapisten- klooster te Tilburg. Het interieur is in lichte, fleurige tipten gehouden en ook kon de zaak enkele meters worden vergroot. AANBRENGEN VAN VOORZIENINGEN De N.V. Gasvoorziening Kop Noord- Holland heeft verzocht in de door haar van de gemeente gehuurde gasfabriek ingevolge art. 6 van het met haar ter zake gesloten huurcontract enige voor zieningen te treffen. De kosten daarvan worden geraamd op in totaal 20.800. De N V. is bereid de kosten van de voorzieningen behalve dan voor het opstellen van een hooginstallator in een transformatorruimte, benevens het aan brengen van plaatstaaldeuren in dat ge bouw in tien gelijke jaarlijkse ter mijnen en de hierboven genoemde in vijf e.n twintig gelijke jaarlijkse termij nen terug te betalen. B. en W. stellen voor tot een en ander te besluiten. C )n gerorri gppr"D 20.000 OP 16160 In de 2e klas le lijst van de 516e btaalsloterij viel op nr. 16160 f 20.000.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2