geëerd RANDERS JUBILEUM-TOURNOOI Alkmaarse zeilers op de Westeinder D.AW.-successen op waterpolodag Inside-teams 3 en 4 werden kampioen van hun afdeling Bridgers in vreedzame strijd voor het Rode Kruis Succesvolle toer van de Alcmaria- junioren in Zwitserland Vijfduizend mensen zagen vuurwerk te Egmond aan Zee ft irschap de jongen Kanaal R.K.A.F.C en Egmondia in de finale JWS Berdos had geen geluk Nieuwe trainer bij Alcmaria Victrix Het eerste speelt degradatiewedstrijden Egmond a.d. Hoef Dank uit Zottegem NIEUWS UIT BERGEN Oudkarspel Niet minder dan 160 deelnemers in Het Gulden Vlies Zuid-Scharwoude Felle brand teisterde de „Beukenhoek" Brandweren waren op wed strijd in Heerhugowaard Vergadering van de „Noordermarktbond" Langendijk Mr Vis zal exposeren in Zaandams ziekenhuis Een ondeugend Dondert je in de Rus" N.W.-wind dreef rook en vonken naar het publiek MAANDAG 9 JUNI 1953 r Harry Kuyten. onstellingszaaltje n een zeer klein aar deze weinige :n, hoeveel er in iden papier, een 'tuigen er verder teeds weer nieu- iefdc en aandacht iteeds wisselende geheeld. zeer vooringeno- heer Hemelrijk, hoe beter is het lover volmaakte ik met stomheid oeg spreker zich houden en niet de schepper er j, man en werk 'k kopen is voor en: een manier drie eigenschap en sterke werk- I gezegd een n-lijkheid. Sprn. i, hoe de ovet» r van 1951 nog heeft doorge- oogst aan teke- kon nadien nog atste. Al spoedig December ging ruit, maar zijn was voor zijn ide nabij wisten zeggen: Ik had Hij sliep in met stoel een p.orte- Nadat spreker de levensverrij- en uit het bezit n tekening, ver telling voor ge- Varj W. art over vijf uit Beverwijk Kanaalkade te oogte van per kinderen langs Hij bracht zijn n hij uitstapte, het Noordhol- jist toen het ippervlak ver- Baart het jon- in het te pak- /erden hij en er op het dro- et jongetje, de reboom, samen een met hout eld en daarbij len.-Ten huize de Kanaalka- droge kleding uit Beverwijk ld, dat geen et onvrijwillig n direct naar worden ge- doortastende rijn plaats.. Mkmaars le bodem van ?en grondige >en, waarbij n voorwerpen k aan schroot lieden op het overige stads heid van oud geefs geweest, d de welhaast ;swielen, oude opgehaald, dus niet on- voor klein- lotte voor de Staalfabrieken r) won strijd Heer Hugo- veerwedstrijd vaaraan door deelgenomen, ps „Kwiek" lige Brand- e Beemster, Heer Hugo- ndweer van ILAST :rd eine Toelast, fé aan de 'el wat staf fing in ont- e heropening reerde zaak. bloemstuk een speciaal :el aangebo- n de gevers rwerkt. Een buffet voor vervaardigd Trapisten- ite, fleurige :on de zaak jroot. GEN Kop Noord- e door haar gasfabriek iet haar ter enige voor ten daarvan lal 20.800. :en van de sn voor het iator in een ns het aan- i in dat ge- iriijkse ter- moemde in ikse termij- W. stellen sluiten. in de 516e 10 f 20.000. RANDERS—RK AFC 1—5. Velen hadden zich rondom de lijnen geschaard van de jubilerende vereni ging uit het Ooievaarsnest. Het is geen wedstrijd geworden om over naar huis te schrijven. Daar speelde Randers niet sterk genoeg voor. De rood-blauwen maken momenteel een moeilijke perio de door. Voor enkele oudere krachten is de tijd van vertrek gekomen en nu hangt het er maar van af hoe de jonge ren zich zullen inspelen. Deze keer was er nog weinig verband in de ploeg en Op de schitterend gelegen Westein- derplassen, „het" zeilwater van Ne derland, zijn Zaterdag en Zondag wed strijden gehouden waaraan door de meeste cracks uit den lande werd deelgenomen. In de Valkenklasse werd met niet minder dan 27 jachten deelgenomen, een zeer sterk veld A klasers, dat vol komen aan elkaar was gewaagd. Het is begrijpelijk dat een goede positie bij een dergelijke massale start uitermate belangrijk is en dat een kleine misre kening bijna niet meer is goed te ma ken. Het is dan ook niet verwonder lijk dat de Alkmaarse cracks Siep van der Meer en Henk Kirkenier nu eens niet met de erepalm gingen strijken. Henk Kirkenier moest Zaterdag met een achtste plaats genoegen nemen, doch Zondag revancheerde hij zich, niettegenstaande een slechte start met een derde plaats. Siep van der Meer kwam beide dagen op de vijfde plaats. Onze stadgenoten zijn vast besloten aanstaande Zaterdag en Zondag, de wedstrijden op de Westeinder worden in twee delen gezeild, enige verbete ring in hun positie in het algemeen klassement te brengen. J. N. van der Stadt startte dit jaar voor het eerst in de Vrijheidsklasse. Vorig jaar boekte deze zeiler menig succes met zijn twaalfvoetsjol en het ziet er naar uit dat hij ook in deze voor hem nieuwe omgeving een goed figuur gaat slaan. Zaterdag behaalde hij namelijk reeds een eervolle derde plaats, Het was jammer dat Rob Visser met de aanhangmotor van zijn nieuwe Draak Vrijdag wat pech had. Het ge volg was dat hij Zaterdag te laat op de Westeinderplassen arriveerde om nog mee te kunnen zeilen. Zondag fi nishte hij als zesde en dat is geen slechte prestatie als men weet dat het zijn eerste wedstrijd was met een nieuw jacht en een gewijzigde beman ning, Bovendien waren zestien Draken aan de start verschenen, met stuurlie den die niet voor een kleintje zijn vervaard. Er was heel wat belangstelling aan de Nesdijk bij de voor Berdos zo be langrijke promotiewedstrijd tegen An- dijk. De eerste helft gaf een gelijkop- gaande strijd te zien met Andi.ik iets in de meerderheid. De rust ging in met dubbelblank, Na hervatting van het spel was Ber dos iets beter, wat na tien minuten werd uitgedrukt in een doelpunt van Jaap van Diepen. 1—0. De hoop van Berdos om de vurig be geerde puntjes in eigen huis te houden werd de laatste minuut de bodem in geslagen, toen de gasten de gelijkma ker scoorden 1—1. Het trainervraagstuk bij de voetbal vereniging Alcmaria Victrix is opgelost. Doop het dagelijks bestuur der vereni ging en de voor dit doel aangewezen commissie is tot trainer aangesteld de oud-Haarlemdoelverdediger Piet Kuijl. Dirkshorn-Hugoboys 03 In een zeer matig gespeelde wed strijd heeft Hugo-boys een overwin ning weten te behalen op Dirkshnrn. Het spel van beide ploegen liet veel te wensen over. Reeds kort nadat door Dirkshorn was afgetrapt werd er door H. B. een gevaarlijke aanval onderno men. Door keurig samenspel kreeg rechtsbuiten Kager de bal vriigespeeld Maar zijn schot miste echter het doel. H. B. speelde met de wind tegen, maar dit kon echter niet verhinderen dat H. B, nieuwe aanvallen ondernam met als resultaat .een goal welke door Ka ger uit een corner werd ingekopt. Na de thee zijn de bezoekers, mede door het windvoordeel, overwegend in de aanval. Spil Deken scoorde met een hard schot van ongeveer 25 meter afstand uit een corner van Bruijnse. Hierna kreeg Geers de bal toege speeld van linksbuiten Kager en hij maakte hiervan gebruik door de bal keurig in te koppen. bovendien werden enkele fouten ter dege door de RK AFC-ers afgestraft. Vethaak kon zijn competitievorm niet te pakken krijgen. Van Sol, altijd een uitstekende stopper, was nu geen scha duw van voorheen. De voorhoede van de thuisclub stelde het meeste teleur en had dan ook tegen de gasten weinig in te brengen. RK AFC speelde een vrij aardige wedstrijd. Over de wedstrijd nog het volgende: In het eerste kwartier zagen wij van de Randers verschillende goede aanval len, de afwerking was echter matig. De blauwgelen combineerden er lustig op los. Nadat RK AFC de leiding had ge nomen, veroorzaakte Van der Plas door hands een strafschop. Van Saaze schoot deze via de paal naast. Nog voor de rust schoten ten Have en Roetink elk eenmaal raak, 30. Na de thee werd de stand tot 5—0 op gevoerd. Een omzetting in het elftal van Randers, Klepper naar de spil- plaats en Van Sol in de voorhoede, bracht meer rujt in de gelederen van de gastheren. Vethaak behoefde prac- tisch niet meer in te grijpen en Van Sol kreeg zelfs de kans om althans nog de eer te redden. EGMONDIA—HSV 5—1. De tweede wedstrijd Egmondia—HSV werd een teleurstelling, daar de IToV- ers met hun reserve elftal kwamen op dagen. Ook hier werd de uitslag 51, nadat de Egmonders met een 3—1-voor- sprong de rust waren ingegaan. Wel hadden de Heilooërs de leiding geno men, maar begrijpelijk waren zij niet opgewassen tegen de badplaats-bewo ners. In de finale welke Zondag plaats vindt komt dus RK AFC uit tegen Eg mondia en spelen Randers en HSV de verliezersronde. Drie poloteams van DAW hebben Zaterdag en Zondag deelgenomen aan de Utrechtse polodag, het grootste tournooi op dit gebied dat de Water polo kent. Het eerste heron-team van de Wa terratten kwam met een eerste prijs in afdeling C in de Kaasstad terug. Zaterdag waren onze stadgenoten vrij geloot. In de eerste wedstrijd tegen PSV kwam een benauwde 10 over winning tot stand, dank zij het feit dat Van der Horst een strafworp be nutte. De finale werd tegen HVC ge speeld, de Hilvevsumse ploeg die bij DAW in de zomercompetitie is inge deeld. Ook nu weer werd slechts een maal gescoord. Het was middenvoor Hans van der Horst die uit een goed aangegeven bal van Andre Slikker zijn ciub de leiding en tevens de overwin ning bezorgde. De DAW dames versloegen in de tweede ronde, de tegenstanders uit de eerste ronde waren niet komen opda gen, Haarlem met 3-0. De DAW-reser- ves versloegen Steenvliet met 2—1 en plaatsten zich in de finale door een overwinning op M.Z. en P.C. In de beslissende wedstrijd tegen AZ 70 II, boekten de Alkmaarders een stevige 40 nederlaag, TAL VAN VOORWERPEN VERMIST TIJDENS VOETBALTOURNOOI Tijdens het gisteren hier ter stede gehouden voetbaltournooi voor adspi- ranten is op het terrein aan de Zant dersloot uit de kleedkamer een porte- monnaie met f 4.gestolen. Van de terreinen aan de Overdie verdwenen een rijwiel, een wit linnen regenjas, een licht blauw damesvest en een shawl. De onvergetelijke dagen van de Zottegemse Pinkster behoren tot het verleden. Uit vele particuliere brieven blijkt hoezeer de Belgen hier genoten hebben. Maar daarnaast wilden zij nog gaarne officieel hun gevoelens ken baar maken. Zo ontving burgemeester M. Niele van de algemeen voorzitter van de Harmonie Vrije Kunstkring, de heer C. van Waeyenberghe, een harte lijk dankschrijven, dat voor alle inwo ners bestemd is en daarom hier in zijn geheel volgt: „In naam van al de leden onzer ver eniging, heb ik de eer en hel genoegen U onze diepe erkentelijkheid te betui gen voor het gulle onthaal dat ons in Uw aangename en zo stemmige ge meente is te beurt gevallen, zowel vanwege de overheden als vanwege de gehele bevolking. Wij zouden er U tevens willen om verzoeken onze gevoelens van dank baarheid te willen mededelen aan de heren Wethouders en ook, zo mogelijk, aan de hoogst sympathieke en zo gast vrije inwoners van Egmond, Wij drukken daarbij de hoop uit dat Wij, in afzienbare tijd, opnieuw in de gelegenheid zullen gesteld worden de Egmonders te Zottegem te mogen ont vangen en bieden U inmiddels, mijn heer de burgemeester, de uitdrukking onzer gevoelens van oprechte hoog achting aan." Het stuk was getekend door de heer C. van Waeyenberghe, algemeen voor- zitter. SCHOOLFEEST OPENBARE SCHOOL De schoolreisje voor de leerlingen van de O.L. school zijn vastgesteld op 20 en 26 Juni. De hoogste klassen zullen een reisje maken naar Amsterdam met bezoek Artis, rondvaart enz. en de lagere klassen naar Bergen en Camperduin. INSIDE heeft gisteren de laatste com- petitiewedstrijd van dit seizoen ge speeld en de eindstanden van de vier teams tonen onderling wel een buiten gewone verscheidenheid. Inside I verloor met 62 van DDV III, eindigde onderaan op de ranglijst en moet thans degradatie wedstrijden spelen. Inside II leed tegen TOZ I eveneens een 6—2 nederlaag, doch heeft verder geen moeilijkheden. Inside III en IV zijn daarentegen beide kam pioen van hun afdeling geworden en gaan promotiewedstrijden spelen, na resp. een overwinning van 5—3 op SMN I en van 62 op Oud-Saendcn II. De uitslagen der laatste wedstrijden luiden als volgt: DDV III—INSIDE I (0—2) Heren Enkel: G. Flier—Th. Damsté 6—3, 6—4; H. Loeb—C. Teitler 6—2, 6i. Dames Enkel: mevr. v. Rijn—R. Koppen 1—6, 6—4, 6—4; mevr. Harmsen—C, Wyn ne 6—1, 2—6, 7—5. Heren Dubbel: Loeb en Blom—Damsté en Teitler 3—6, 6—1, 6—4. Dames Dubbel: mevr. v. Rijn en mevr. Harmsen—mej. R. Koppen en mej. E. Wynne 6—4, 4—6, 6—8. Gemengd Dubbel: mevr. v. Rijn en G. Flier—mej. R. Koppen en Th. Damsté 46, 46; mevr. Harmsen en H. Blom mej. E. Wynne en C. Teitler 7—5, 6—3. INSIDE II—TOZ I (2—6) Heren Enkel: Verroenv. Gelder 7—5, C4; AdolfMersel 46, 16. Dames Enkel: mevr. Boonen—mevr. v. Gelder 46, 0—6; mevr. De Heer Kloots mevr. Eekhof 3—6, 4—6. Dames Dubbel: mevr. Boonen en mevr. De Heer Kloots—mevr. v. Gelder en mevr. Eekhof 1—6, 2—6. Heren Dubbel: Verroen en Adolf—v. Gelder en Mersel 3—6, 6—8, Gemengd Dubbel: mevr. Boonen en Adolfmevr. Eekhof en v. Gelder 7—5, 3—6, 6—3; mevr. De Heer Kloots en Ver roenmevr. v. Gelder en Mersel 6—3, 2—6, 1—6. INSIDE III—SMN I (5—3) Heren Enkel: G. Buers—F. Rambaeh 7—5, 2—6, 6—4; P. de Koning—B. Scholte 2—6. 6—0, 6—3. Dames Enkel: mej. A. Koel—mevr. A. Wesling 0—6, 2—6; mej. A. de Rie— mevr. N. de Liefde 2—6, 1—6. Heren Dubbel: J. Lienesch en P. de Koning—*A. Wolf rat en B. Scholte 64, 64. Dames Dubbel: mej. A. Koel en mej. A. de Rie—mevr. L. van Vliet en mevr. N. de Liefde 6—4, 2—6, 6—8. Gemengd Dubbel: mej. A. Koel en J. I.ieneschmevr. A. Wesling en A. Wolf- rat 63,_ 64; mej. A. de Rie en G. Buersmevr. L. v. Vliet en F. Rambaeh 0—3, 8—6. INSIDE IVOUD-SAENDEN II (6—2) Heren Enkel: Holsmullerv. d. Schaaf 75, 6—3; MobronLindeman 61, 63. Dames Enkel: mej. Eyssen—mevr. Lin deman 6—1, 6—0; mevr. Holzmuller— mevr .v. Gelderen 6—1, 6—2. Dames Dubbel: mej. Eyssen en mevr. Mobron—mevr. v. Gelderen en mevr. Lin deman 64, 64. Heren Dubbel: De Heer Kloots en Holz mullerv. d. Schaaf en Lindeman 57, 8—10. Gemengd Dubbel: mevr. Holzmuller en De Heer Kloots—mevr. Lindeman en Lin deman 7—9. 6—1, 6—3; mej. Mobron en Mobronmevr. v. Gelderen en v. d. Schaaf 5—7, 5—7. Zaterdagavond waren niet minder dan 160 dames en heren bridgeliefheb- bers, waaronder ook uit Wieringen, in het Gulden Vlies samengekomen, om het zo populaire spel te spelen ten bate van het Rode Kruis. Een zeer actief comité van voorbereiding had alles perfect geregeld ondetr leiding van de heren J. Plas, P. en W. Vink, Haasbroek en Jansen (van Bergen), terwijl diverse dames onder leiding van mevr. Engels zich hadden beijverd een fraaie collectie prijzen samen te brengen voor de wedstrijd en voor de grote verloting. De avond werd geopend door dr Frederikse, die namens Het Rode Kruis zeer hartelijke woorden van dank sprak tot de deelnemers voor hun steun voor het mooie doel, maar niet minder tot de dames en heren die spontaan alle werk hadden verricht om dit onderdeel van de Rode Kruis- actie ten volle te doen slagen, alsook de heer Mooy. Nadat de heer Plas in verband met de wedstrijd zelf nog de nodige aan wijzingen had gegeven, kon de strijd aan de veertig tafels beginnen. En die strijd is in de beste stemming verlo pen. Er werd met afwisselend succes gepeeld en de wedstrijdleiding bleef voortdurend in actie om alles naar wens te doen verlopen. Toen ten slotte de strijd in de tien groepen tot een goed einde was gebracht, trokken de wedstrijdleiders zich terug om geza menlijk de uitslag van de wedstrijd in deze groepen te berekenen. En toen kwam de verloth.gscommissie onder leiding van de heren Vlesslng en Buys in actie. De loten werden vlot van de diverse dames gekocht en vol span ning werd naar de nummers geluis terd, die recht gaven op een prijs. Nu. er waren heel wat gelukkigen, want er waren spontaan door diverse personen en firma's heel wat prijzen beschik baar gesteld. Onderwijl had de technische wed strijdcommissie hard gewerkt aan het berekenen van de uitslag in de diverse groepen en werden in volgorde de pa ren, die voor een prijs in aanmerking kwamen (in elke groep twee paren) opgeroepen om een keuze te maken. Wij laten hier de prijswinnende pa ren volgen: Groep A I: 1. heren J. Vink en J. Pie met 40 p. 163'/':%); 2. mevr. Engels en mevr. KöHTer 31 y, p. Qroep A II: 1. heren Pijpers én Res 38 p.; 2. de heer en mevr. V. d. Tooren 37V» p. Groep B I: 1. heren W. Vink en Dus- seldorp 43 y? p. (69%); 2. de heer en mevr. Buis 34 p. Groep B II: 1. he ren Spaanv. d. Veer 35«/2 p.: 2. heren dr Heringa en Plugboer 34'/! p. Groep C I: 1. heren De WaardLeve ring 39 3/4 p.; 2. heren Overpelt en Nagengast 37 p. Groep C II: 1. de heer en mevr. Bar 39 p.; 2. de heer en mevr. De Winter 37Ve p'. Groep D I: 1. mej. Winterde heer Nordeman 39 p.; 2. heren Liefting 34 p. Groep D II (7 paren): 1. heren J. F. en N. Haasbroek 22i/e p.; 2. mevr Wijmenga de heer Van Dijk 20'Z p. Groep E I: 1. heren Syperda en Ruygh 39 p.: 2. de heer- en mevr. Stenneberg 34i/- Na een zeer voorspoedige reis zijn de Alcmaria-junioren, die een bezoek aan Zwitserland brachten, weer in hun woonplaats teruggekeerd. Nadat op de eerste dag van de toer Basel was be zichtigd, werd in de vooravond Dieti- kon, gelegen op acht km van Zürich. bereikt. De ontvangst door F.C Dieti- kon was allerhartelijkst, waarna de Alc- marianen bij hun tijdelijke pleegouders werden ingekwartierd. Op de tweede dag werd 's middags tegen de met vier spelers van het eer- ste elftal versterkte juniorenploeg van Dietikon gespeeld. In een goed gespeel de wedstrijd werden de punten gedeeld (44). 's Avonds vond een gezellige bij eenkomst in het clublokaal plaats. De daarop volgende dag werd een prachtige tocht naar de omgeving van Luzern en het Vierwoudstedenmeer ge maakt, waarbij de Alcmarianen de sen satie van een reis met de draad en zweefbaan ondergingen. Een tweede wedstrijd, thans tegen de niet versterkte Dietikon junioren werd door de Alkmaarders met 3—2 gewon nen. De leider van het gezelschap, de heer J. Amoureus bood iedere Dietikon junior een geschilderde tegel en 't be stuur der Dietikon F.C. een tegeltablau voorstellende de Waagtoren, aan. Deze door de heer Wiedijk uit de hand ver vaardigde tegels waren speciaal voor deze Alcmariatrip ontworpen. De laatste dag werd besteed met een bezoek aan Zürich, waarna 's avonds 6 uur de terugreis werd aanvaard. GEEN ONGELUK OF ER IS EEN GELUKJE BIJ Het ijzeren hek voor het erf van de heer J. Kout, dat enige maanden gele den door toedo :n van een uit de koers geraakte auto is gesneuveld, zal niet meer herplaatst worden. Op de plaats waar eens dit hek stond, zal binnen kort een trottoir van ongeveer 1 neter breedte worden gelegd. Bovendien wordt de rijweg een halve meter bree der. Het ligt in de bedoeling dit trot toir en de verbrede weg door te trekken tot voorbij de naburige percelen. HERV. PASTORIE VERHUURD Nara wü vernemen zal de Hervormde Pastorie binnenkort aan twee gezinnen verhuurd worden. De te beroepen W.I.K.A., die onge huwd is, zal bij een der gezinnen gehuis vest worden. p. (na beslissing volgens topscores met de heer en mevr. Poppen). Groep E II: 1. dames Tappe en Iluse 44 pt. (hoogste totaal van alle groepen); 2. mevr. Cohen en mevr. Weil 42 p. Zaterdagmiddag om half vier is een felle brand uitgebroken in de villa „De Beukenhoek" op de hoek van de Lijt- weg en de Meerwijklaan. Het rieten dak van het huls gaf het gretige vuur volop voedsel en daarom kon de Bergense brandweer, waarvan het grote mate riaal op een wedstrijd te Heerhugo waard was, weinig uitrichten. Onmiddellijk werden de spuiten en manschappen te Heerhugowaard gealar meerd en voor alle zekerheid werd ook een beroep gedaan op de brandweer van Alkmaar. Intussen waren de bewoners, de fa milies Jansen en Feenstra, en omwo nenden bezig het meubilair uit de wo ning te halen, doch zij konden niet ver hinderen, dat een deel van de inventa ris op de bovenverdieping aan de vlam men ten offer viel. Toen het grote brandweermateriaal uit Bergen en Alkmaar verscheen en de druk op de waterleiding inmiddels was opgevoerd, werd het vuur met vele stralen aangepakt. De bovenverdieping brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van de brand was dat kinderen in verband met een ver jaardag op zolder met een fornuisje speelden. Tijdens de brand kwamen er banket bakkers met taarten die onverrlchter- zake terug konden gaan. Rijkspolitie waakt voor verkeersveiligheid Het is de Rijkspolitie te Bergen ernst mét de handhaving van de verkeers veiligheid op de Zeeweg aldaar. Niettegenstaande de vele borden met de aanduiding, dat parkeren op deze vrij smalle doch druk bereden weg verboden is, laten toch sommige auto mobilisten hun wagen daar onbeheerd achter. De politiemannen, die niet tegen een zwaar karwei opzien, duwen dan het motorrijtuig naar een soms vrij ver afgelegen parkeerplaats. Wanneer de bestuurder na terugkeer van de duinwandeling van de eerste schrik over de verdwenen wagen be komen is, kan hij deze ten slotte met een' welverdiende bekeuring terug gaan halen. Beantwoorden koelhuizen wel aan hun doel Nu het nieuwe seizoen al weer enige tijd een aanvang heeft genomen oor deelde het bestuur van „de I*>ordcr- marktbond" het wel wenselijk, dat men eens hij elkaar kwam. Daarom werd er Zaterdagmiddag een vergade ring gehouden. De voorzitter, de hr. 1'. Duijves memoreerde, dat het afgelo pen koolseizoen zich heeft gekenmerkt door een eigenaardig verloop. De prij zen waren tijdelijk zeer hoog. Juist op dat moment had spr. verwacht, dat er meer geruimd zou zijn. Tijdens de warme voorjaarsdagen liepen de prij zen terug cn was er zelfs doordraai. Spr. vroeg zich af of de koelhuizen np deze manier wel aan hun doel beant woorden. De omzet van de NMB over het af gelopen jaar bedroeg f 7.200.000, Ook dit jaar zette goed in, want in de eerste vijf maanden van 1952 was de omzet f 3.750.000,— tegen f 2.350.000— in dezelfde periode van het vorig jaar. De hr. Duijves sprak zijn teleurstel ling uit over de gehouden kooiteiling. Het zou goed zijn zeide spr., om eens straffe maatregelen toe te passen. Het nieuwe seizoen is er weer en de aanvoer is nog maar gering. Spr. hoop te dat het gunstige prijsverloop zich mocht handhaven, daar dit vanwege de droogte nodig zo moest blijven. De omzet over de maand Mei was f 189.378.—. De regeling voor de export van vroe ge aardappelen werd bekend gemaakt, zoals wij deze vorige week reeds pu bliceerden. Over het in Quarantaine stellen van de aardappelen merkte de voorzitter op dat de label in de kist toehoorde te zijn. Op deze manier zal tot uiting ko men wie er gesproeid heeft tegen de aardappelziekte. Degene, die het sproeien nalaat zou volgens spreker het volgend jaar zijn aardappelen niet meer zal tot uiting xo- kocht zien worden. Voor een goede handel en een goed bestaan hangt hiervan alles af. De heer Joh. Dekker, Waarland merkte op, dat hem werd medegedeeld was, dat er met dc regeling voor be strijding van de aardappelmoeheid in sommige rayons raar werd omgespron gen. Er werden ernstige overtredingen geconstateerd. De Plantenziektenluindi- gc dienst heeft zelfs gedreigd met uit sluiting van keuring door de NAK. De potermaat zal dit jaar ongewij zigd blijven. De aanvoer in Iristen is niet verplicht. Ze kunnen vrij geveild OUDERAVOND JONGE CONGRE GATIE De leden van de r.k. Jonge Congrega tie hebben hun beste kunnen laten zien op een in café De Burg gehouden ouder avond. De jongelui hebben de aanwe zige ouders en de andere belangstellen den getoond, waartoe zij met hun ver eniging in staat zi.in. Zo werd de avond gevuld met muziek, zang, scN?tsen en het opvoeren van enkele toneelstukjes Het was een mooie avond, welke men zeker ais geslaagd mag beschouwen., worden. BENOEMING Onze vroegere plaatsgenoot H. J. van Ameide ts benoemd tot hoofd der chris telijke b.o.-school te Amsterdam. DE EERSTE TOERISTEN De afdeling Langedijk van de WV heeft gisteren de eerste toeristen ont vangen, die van de Alkmaarse kaas markt af een trip maakten door de Wieringermeer naar de Afsluitdijk en terug langs de Hondsbosse Zeewering, Schoorl en Bergen. In Noord-Schar- woude werd de koffie gebruikt in ho> tel De Burg, waar de bekende flans* groep onder leiding van mevr. Kooy de bezoekers vermaakten met een de monstratie van Westfriese. dansen. Daarop werd nog een korte excursie gemaakt naar de Broeker veiling. RECTIFICATIE De inschrijvingssom van de firma C. de Geus Zn voor de herbouw van het Emma Kindertehuis te Wijk aan Zee bedroeg niet f 98.800, doch f 198.800. KOOLPLANTTIJD IN GEESTMERAMBACHT. De tuinders in het Geestmerambacht zijn alle dagen druk bezig met het uitzetten van koolplanten voor de winterkool. Op sommige vroege aard appelakkers, die al gerooid zijn, wor den eveneens koolplanten gezet als nateelt. Nite alleen in Geestmerambacht, maar ook daar buiten in de polders is men aan de gang met deze werkzaam heden. UITSTAPJE COOP. VROUWEN BOND. De dames van de Coöp. Vrouwen bond, afd. Langedijk, hebben vorige week een goed geslaagd uitstapje ge maakt naar Vierhouten, waarop de Paasheuvel een landdag van de Coöp. Vrouwenorganisatie werd bijgewoond. Het weer 'was van dien aard, dat het pracht dag geworden is. COLLECTE DRANKBESTRIJDING De gehouden lijstcollecte voor de redding van drankslachtoffers en de blauwe bloempjesverkoop heeft aan de Langedijk en Sint Pancras ruim 300.opgebracht. Aan het einde van deze maand zal door de Zaandnmse Gemeenschap inde zalen van het Gemeentelijk Ziekenhuis een schilderijententoonstelling worden gehouden, waarop o a. werken zullen worden geëxposeerd van de Bergense kunstschilder mr D. Vis. Tijdens de expositie zullen de doeken in de verschillende zalen en kamers worden gewisseld, zodat de patiënten een overzicht over het geheel der ten toongestelde werken krijgen. Het vorig jaar organiseerde de Zaan- damse Gemeenschap een schilderijen tentoonstelling in de cantines van en kele grote Zaaodamse fabrieken, met het doel degenen, die anders uit eigen beweging niet tot het gaan bekijken van schilderijen komen toch in aanra king te brengen met de beeldende kunst. De expositie, die toen vergezeld ging met een enquête onder het perso neel, werd een veel voldoening gevend succes. Naar aanleiding van ons berichtje „Metamorfose rond De Rustende Jager te Bergen" in het blad van 6 Juni, licht een lezer ons in over „het dra ma", dat zich in het jaar 1791 in de gerenommeerde „Rus" afspeelde. Wij geven het relaas in de taal, waarin het in het Oud Archief van Bergen voor het nageslacht „ter vermaninge" werd vastgelegd: „Simon Wildeboer, die zig menig- mael verloopt in de drank, alsdan in publicque herbergen, bijzonder in de Rustende Jager binnen deeze Heer lij ckheyd, ontmoet met de passagiers off daer zittende persoonen zoekt, in zoo verre, dat de kastelein en zijne vrouw met vreese zijn, wanneer zij ten hunnn huize een fatsoendeüjck gezelschap hebben en den gedaegde aldaer meede zig bevind ofte begeeft. Dat het onder anderen gebeurt is, dat den eisscher in zijne qualiteit op den 25en Maert jongstleden zig in gemelde herberg bevindende en des avonds met zijn bijhebbend gezelschap uit 't thuin- huis koomend, orame na Alckmaer te vertrekken, nadat alvorens ordre ge- geeven was, omme de rijtuige te doen inspannen (en den gemeenen haard van dezelve herberg passeerende den gedaegde ten aanhooren van verschei den daer, zittende lieden aan hetzelve gezelschap vroeg, wie zijlieden waa- ren, dat hier aan voldaan zijnde den gedaegde de stoutheid gebruikt heeft, den eisscher met de woorden van „on deugend balliuwtje", „ondeugend don- dertje" off diergelijken in substantia aan te spreecken. Dat den eisscher daerop den gedaegde geantwoord heeft: „ik waarschuw u nu voor de laatste reys". Dat de gedaagde daer op zeer brutaal en obstinaat geworden zijnde, den eisscher gerepliceerd heeft: „loop na den blixem!" Ter geruststelling diene, dat de zaak met een sisser afliep. De ondeugende Simon betoonde „van dit zijn gedrag een oprecht berouw en leetweezen met verzoek dat zulks hem mag worden vergeven", hetgeen notarieel werd vastgelegd. De 27ste April 1971 com pareerden voor „Willem Loddwijk Ivangh, bij den Hove van Holland ge admitteerd, tot Bergen in Kennemer- land resideerende notaris, ter presen tie van de nagenoemde getuigen (Joost en Teunis Ivangh) de WelEd. Gestr. Heere Emanuel Johannes Daeij, eer tijds Balliuw dezer Hooge en Vrije Heerlij ckheid ter eenre, en Simon Wil de boer, woonende alhier, ter andre zijde WATERMONSTERS OP ZOUT GEHALTE Te Broek op Langendijk werd een aantal watermonsters op zoutgehalte getrokken door de Christelijke lagere tuinbouwschool. De uitkomsten waren: Ringvaart 0,60 gr. zout per liter wa ter; Zuidwest Weerd 0,36; Jan de Waal 0,72; Troffeert 0,69; Oosterveld 0.72; Noordoost achter O. Kruk 0.69; Maaier- sloot bij de Harteweide 0,69; Zomer- sloot 0,69; welwater 0,33; graswelwater 3,09. De laatste twee monsters werden in Heerhugowaard genomen. OPHOUDPRIJS VROEGE AARDAPPELEN De ophoudprijs voor vroege aardap pelen voor de maat 35 mm en daarbo ven is met ingang van 9 Juni vastge steld op f 11.per 100 kg. De vergoe- dingsprijs voor eerste kwaliteit is f 9.- en voor tweede kwaliteit f 4.50 per 100 kg. Zaterdagavond gaf de VVV het eer ste vuurwerk van dit seizoen. Alleen het weer werkte niet bepaald mee. Er stond een koude Noordwester, die he' verblijf langs het strand minder aan genaam maakte en wat erger was, da rook landinwaarts dreef, waardoor men een minder goed gezicht had op het vuurwerk. Toch waren er naar schatting 50(9» mensen naar de zeekant gekomen om dit vuurwerk 'e zien. Het was helder weer en zodoende was het om half elf eerst donker genoeg om te bpginnen. Vanaf dat moment heeft het meer dan een half uur op het strand geknald en gelicht, dat het een lust was. De firma Kat uit Leiden heeft met dit vuurwerk dan ook weer alle eer ingelegd. Voor al stukken als de telegraaf, gouden re gen en de nUfant. die met succesvol gevolg zijn staart af en toe oplichtte, vielen buitengewoon in de smaak. Ais apotheose volgde met veel geknal de aankondiging „Tot ziens op 19 Juli", op welke dag het tweede vuurwerk zal worden gegeven. Het blijft intussen de vraag, of het goed gezien is, in dit seizoen drie maal vuurwerk te geven. Het is misschien wat te veel van het goede, temeer, waar het moeilijk is, de nodige varia tie aan te brengen. Men mag v.oorts wel meer rekening houden met de wind, die niet alleen rookwolken, maar ook af en toe een gevaarlijke vonken regen over het publiek dreef. Het ver keer was door een uitgebreid politie corps weer goed geregeld, zodat alles ordelijk verliep Tot laat in de nacht was het in Egmond gezellig druk en de zakenlui hadden dan ook geen re den tot klagen. Zonder de minste wan klank is dit vuurwerk-feest weer ge zellig verlopen. Vifesse bleek sterker Egmondia bond met een vijftal in vallers de strijd om het jubileumkruis aan tegen Vitesse 2. dat met enkele spelers van het eerste versterkt was. Tot een kwartier voor het einde wisten de opgestelde Egmondia-junioren goed stand te houden, het was toen 33. Toen waren de junioren echter uitge speeld en kon Vitesse de score gemak kelijk tot 6—3 opvoeren. Rechtsbinnen Zwart, die ook het eerste doelpunt voor Egmondia met een schitterend schot voor zijn rekening had genomen, bracht met een juweel van een doel punt de eindstand op 6—4. Door deze nederlaag is Egmondia vrij zeker voor de strijd om het jubileumkruis uitge schakeld. Er rest nu nog een thuiswed strijd tegen Uitgeest 1, een oude tegen stander uit de competitie. 4 A tl r e

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3