Nieuws Minister Wemmers opende nieuwe Friese brug te Alkmaar m r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Alkmaarders klasseerden zich fraai in Scheveningen-Luxemburg v.v. Gedenksteen onthuld voor nieuw te bouwen Emma kinderhuis AGENDA DE ZORG VOOR BEJAARDEN Lichamelijke conditie wordt na de school te veel verwaarloosd Het weer is Alsof een vriendenhand werd uitgestoken Oponthoud voor verkeer werd terug gebracht van 9 tot 11h uur Belangrijke dag voor Noordholland-Noord Alkmaarse inzending op expositie in Mechelen Belangrijk concert in de Grote Kerk te Alkmaar Verpleegfarieven zullen worden verlaagd Voorlopig rapport verschenen H L O. haalt mensen uit dagelijkse sleur Grote prestaties geen vereiste Er moet v Het Radiop DINSDAG 10 JUNI 1932 da ni st< nii H< let w« be de be de tit W! pr lei ric he sti ho iir ke W H«- H< Aj sti Ti ge de de 8i' Tl si V' he üj vo vc K: he ne re E: H In 2'. sp st HONDERDEN genodigden hebben vanmorgen toegezien hoe de nieuwe Friese brug zich langzaam strekte, toen de minister van Verkeer en Waterstaat, Zijne Excellentie H. II. Wemmers, het bcwegingswerk met een druk op de knop in gebruik stelde en daarmee de oeververbinding officieel tot stand bracht. Het was alsof Alkmaar een reusachtige hand uitstrekte naar de overzijde van het Noordhollands kanaal, een gebaar van vriendschap naar het uitgestrekte gebied, dat achter de huizen van het Ooievaarsnest naar de horizon vervloeit tot ver over de golvende graanvelden van de Wieringermeer, ja zelfs tot in het Friese land. Immers in het naar Friesland gerichte verkeer over de afsluitdijk vormt de Friese brug te Alkmaar een zeer belangrijke schakel. De minister van Ver keer en Waterstaat heeft ook hierop gewezen toen hij vanmorgen in het stad huis een toespraak hield, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de brug tot in lengte van dagen van veel nut zou zijn zowel voor de gemeente Alkmaar als voor het zeer drukke doorgaande verkeer. Door deze openstelling, aldus de minister, zal een einde komen aan de langzamerhand onhoudbaar geworden verkeerssituatie bij de slechts 3,50 meter brede oude draaibrug, die tot nu toe de overgang vorm de voor het verkeer uit en naar Alkmaar in de richtingen Leeuwarden, Hoorn en Furmerend. MINISTER Wemmers wees in zijn toespraak op de toeneming van het verkeer over de Friese brug, omdat door de verbetering van de provinciale wegvakken in aansluiting op de Rijks- nr. 7 van Hoorn naar Medemblik en de Wieringermeer het verkeer in de rich ting Afsluitdijk in plaats van de Rijks weg langs het Noordhollands kanaal te volgen aan de kortere route via de Friese brug en de Schermerweg te voorkeur geeft. Hierdoor ontstond bij de oude brug gaandeweg een „ver- keerscongestie", wat alleszins begrij pelijk was ris men bedenkt, dat door de drukke scheepvaart de brug meer dan de helft van de tijd voor het weg- verkeer-gesloten is. De oude brug ver oorzaakte nog extra moeilijkheden, wanneer aan het einde van een brug- sluiting de verkeersfiles weer in be weging moesten komen. 10 a 15 openingen. IMT alles behoort nu tot het verleden, dank zij de veel ruimere toegangs wegen, de grotere rijbreedte van de nieuwe brug en het veel hoger gelegen brugdek. Door deze hoogteligging zal het aantal openingen, dat voorheen 40 per dag bedroeg tot 10 a 15 kunnen worden teruggebracht. Het totstandkomen van het project van de nieuwe brug, in samenwerking tussen de directie bruggen van de Rijkswaterstaat en de directie Noord- Holland van deze dienst, is een zeer moeilijk on moeizaam werk geweest, aldus de minister. Men was aangewe zen op een oprit door het Victorie park waarbij het in Alkmaar zo dier bare Victoriemonument in ieder geyal diende te worden gespaard. Hierdoor w-aren de mogelijkheden aan de stads- zijde enigszins beperkt, maar ook aan de andere kant leverde de situatie verschillende moeilijkheden op. Het bewegingswerk van de bascule- brug is uitgevoerd volgens het nieuwe ontwerp van de Directie Bruggen, wat een besparing geeft van naar schatting 150.000 ten opzichte van een project, dat volgens de oude inzichten zou zijn uitgevoerd. Het openen en sluiten van de brug geschiedt electrisch in circa 66 seconden. Het veel snellere openen en sluiten en het beperkte aantal malen, dat de brug moet worden geopend zal het tijdverlies per dag van negen tot anderhalf uur terugbrengen. Drie lessen Tevoren had de burgemeester, mr dr VVytema Zijne Excellentie begroet en zijn blijdschap uitgesproken over de totstandkoming van de brug. Spreker herinnerde aan de donderslag bij hel dere hemel, toen in 1950, na een nach telijk duel tussen de minister van finan ciën en de minister van waterstaat de laatste de vlag moest strijken en de post voor de bouw van een nieuwe Friese brug van de begroting werd af gevoerd. In de pers, in openbare ver gaderingen en in talrijke moties werd een uitweg gezocht voor de ongerust heid, die in Noordhollands Noorder kwartier was ontstaan en dit had tot resultaat, dat men op het departement begreep te ver te zijn gegaan. De pot loodstreep, die onder het ontwerp was gezet kon weer uitgevlakt worden, dank zij de steun, die van de beide Kamers van de Staten-Generaal werd ondervonden. De burgemeester toonde zich dan ook verheugd, dat enkele le den van de Tweede Kamer aanwezig waren. Hij deelde mede, dat oud-bur gemeester Wendelaar in zijn kwaliteit van Eerste Kamerlid door de vandaag gehouden vergadering van dit college verhinderd was naar Alkmaar te ko men. doch telegrafisch van zijn belang stelling had blijk gegeven. De burgemeester vestigde vervolgens de aandacht op de impopulairiteit, die de oude brug, de bi'ug der zuchten, ge noot en waarvan de streek en de ste den, die door deze verbinding worden bediend, de weerslag hebben ondervon den. Met enige cijfers toonde spreker de groei van het verkeer over de brug aan. In 1906 passeerden er in één et maal 3548 voertuigen, 378 paard en wagens, 385 handkarren en 99 stuks vee; in 1921 op één Zaterdagmorgen van 7—11: 4 auto's, 889 fietsen, 350 voertuigen, 277 stuks vee en 920 voet gangers. Op een Maandagmorgen in 1949 van 8 tot 11 uur: 355 auto's, 1387 fietsen, 41 voertuigen en 118 stuks vee. lp 1951 steeg het aantal gemo toriseerde voertuigen tot 2604!! De vraag rijst, aldus spreker, of men zich in 1923, toen men de brug op een breedte van 3M> meter bouwde, te veel in de toekomst heeft vergist. Het is verre van mij hierop critiek te leve ren, maar wel is dit een les geweest, dat men voor het verkeer nauwelijks te krap kan bouwen. Een tweede les noemde spreker de nieuwe geest, die zich in de overheid heeft gemanifes teerd toen zij besloot de brug geheel voor rekening van het .Rijk ,te~ bou wen. In 1906 werd reeds door de gemeente aangedrongen op een betere oeverver binding. Het Rijk eiste destijds van de gemeente 50% in dekosten (f 50.000). De gemeenteraad oordeelde deze bij drage te hoog, maar kwam in 1911 op zijn afwijzend besluit terug, omdat er toch iéts moest worden gedaan. Voor gesteld it'erd de Prov. Staten een kwart gedeelte te laten bijdragen, maar deze suggestie werd door Gede puteerden op hun beurt van de hand gewezen. In 1938 lag de verhouding: Rijk 40%. Provincie 40%. gemeente 20%, zonder dat nog definitieve resul taten werden bereikt. Na de oorlog waaide er een gans andere wind. ■waarover spreker zijn erkentelijkheid uitsprak. Hij bracht zijn dank uit aan de Rijksautoriteiten, dat deze nieuwe koers was gevonden. Een derde les, zo vervolgde de burge meester, is, dat men een groot werk als de Friese brug nooit te vroeg kan uitvoeren. Uitstel van dergelijke plan- Een 24 uursrif van zeer z. B: or V< zwaar kaliber Drie Alkmaarsc equipes hebben deelgenomen aan de Scheveningen LuxemburgScheveningen-raliye, een 24 uursrit over 1500 k.m. ter gelegen heid van de opening van het Holland Festival georganiseerd door de RAC- West, afdeling Den Haag. In totaal startten voor deze automebielwed- strijd, welke uit vier afzonderlijke trajecten bestond. 226 teems, o.w. de heer J. Kokkes, die met de heer Smit uit Den Haag op Jaguar startte, mevr. A ,C. KokkesGodijn, dier met mevr. V. d. Werff uit Den Haag een dames equipe op Volkswagen vormde en de heren C. Schuddeboom en K. Langen- dijk, die in een Ford Taunus aan de start verschenen. De eerste etappe omvatte een kaart- leesrit door Nederland met als eind punt Valkenburg. De tweede etappe moest worden afgelegd aan de hand van een routebeschrijving, welke langs landweggetjes en bospaadjes door Zd.- Limburg tot de grens voerde en ver volgens door België en Luxemburg naar de stad Luxemburg, alwaar de deelnemers door de Good Year-fabrie- ken te Colmarsberg op vorstelijke wijze werden ontvangen. Het derde traject was aangekondigd als een ver rassingswedstrijd, welke van zeer zwaar kaliber bleek te zijn. Hier wer den de rijders bij de start voor de opgave gesteld om via een twintigtal plaatsen, o.w. schier onbekende ge huchten, in Luxemburg zelf de kortste weg naar de Philips-fabrieken in Eindhoven te vinden. De weg naar de Lichtstad voerde kris kras door het Groothertogdom, langs bergen en ra vijnen en over de „onmogelijkste" weggetjes welke de deelnemers voor de grootste moeilijkheden plaatsten. Na de thee. aangeboden door Phi lips N.V., werd vol goede moed begon nen aan de vierde etappe, welke door het land van Maas en Waal yia Dor drecht naar Scheveningen leidde, al waar de deelnemers, die onderweg niet gestrand waren, precies een etmaal na de start arriveerden en oo Hollandse nieuwe haring werden onthaald. Onze Alkmaarse rijders hebben in deze wel zeer zware rit. waaraan cracks als Barendrecht, Karei Ton en Hans Kreisel deelnamen, fraaie resul taten behaald. De heer J. Kokkes en zijn partner, de heer Smit uit Den Haag, eindigden met nul strafpunten op de tweede plaats, terwijl de heren K. Langendijk en C. Schuddeboom met 11 strafpunten, „ergens in een beek in Limburg" opgelopen, twaalde van de 226 deelnemers werden. Mevrouw Kokkes moest jammer genoeg wegens motorpéch in Limburg opgeven. nen leidt zelden tot financieel voor deel, wat in dit geval blijkt, nu de kosten 1 millioen méér bedragen dan in 1938. Nochtans zijn Noord-Holland en Alk maar in het bijzonder buitengewoon verheugd over deze dag, maar naast die blijdschap bestaat er nog een ze kere onvoldaanheid, die niet zal ver dwijnen zo lang dit gewest nog een eiland is zonder een behoorlijke oever verbinding over het Noordzeekanaal. De economische ontwikkeling van Ncvord-Holland boven het IJ zal in hoge mate afhankelijk zijn van deze verbinding. Het verheugde de burge meester ten slotte, dat men in Zijne Excellentie minister Wemmers een man had gevonden, die deze moeilijk heden ten volle erkent. De waarnemend voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Noord- Hollands Noorderkwartier, de heer J. F. Ie Blanch, wees eveneens op de grote betekenis van de vernieuwde verbin ding over het Noordhollands kanaal. Ook deze spreker, die mede namens de Mij. voor Handel en Nijverheid het woord voerde, herinnerde aan de on houdbare situatie bij de Velser pont en de ponten bij de Hembrug. De laat ste overgang was o.a. de oorzaak, dat onlangs een buitenlandse commissie, die belangstelling toonde voor de pro ducten van een Alkmaarse industrie, door het oponthoud bij de pont ge dwongen was haar bezoek aan de fa briek af te zeggen. De schade hierdoor ontstaan is niet te schatten, aldus spre ker. Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemeesters uit de omliggende gemeenten, de gemeenteraadsleden en het gemeentebestuur van Alkmaar, de directeur van gemeentewerken ir. H. Knol, de commissaris van Politie de heer J. Dreeuws, ir. A. G. Maris, dir.- generaal van de Rijkswaterstaat, ir. H. C. P. de Bruyn. hoofd-ingenieur-direc- teur van de directie Bruggen, ir. M. Ie Casquino de Bussy hoofdingenieur directeur van de directie Bruggen en Wegen, ir. A. v d. Burgt, Hoofdinge nieur van de directie Noord-Holland, ir. G. C. Boonstra, hoofd-ingenieur A, ir. J. D. A. M. ten Brink, hoofdinge nieur in het arrondissement Alkmaar en oa.. de Tweede Kamerleden ir. S. Posthumus en de heer J. de Ruiter. Na de toespraken in het stadhuis be gaf het gezelschap zich te voet naar de nieuwe brug. De brug gaat open Vele honderden belangstellenden wa ren samengedromd, toen de minister en zijn gevolg daar om kwart voor twaalf arriveerden. Tientallen toe schouwers hadden zich zelfs op de da ken van de huizen gewaagd .om toch maar niets van het feestelijk gebeuren te missen. De officiële opening verliep zeer eenvoudig. Slechts door enkele genodigden gevolgd begaf de bewinds man zich naar het brugwachtershuis je, waar hij onder het oog van de pere fotografen het mechanisme in werking stelde. i Langzaam, bijna statig zwaaide het machtige brugdek omlaag en was de nieuwe oeverbinding een feit gewor- In ons nummer van Zaterdag meld den wij reeds in het, kort, dat de ge meente Alkmaar een inzending zal ver zorgen op de grote tentoonstelling, die van 14 Juni tot 17 Augustus te IVte- chelen zal worden gehouden in ver band met het feit, dat vijfhonderd jaar geleden de eerste steen werd gelegd voor de bekende St. Romboutstoren. De Mechelse bouwmeestersfamilie, die aan de beroemde toren werkte, had n.l. ook een belangrijk aandeel in de bouw van verschillende bekende Nederland se kerken, o.a. de Grote Kerk alhier en kerken in Haarlem, Delft, Utrecht en Den Bosch. Dezer dagen is het Alkmaarse aan deel va,n de expositie verzonden. Het bestaat o.a. uit schilderstukken van de Grote Kerk vervaardigd door de schil ders Bosboom, Saenredam en Schen kel. Voorts is verzonden een uit het begin van de zeventiende eeuw date rend doek van een onbekende mees ter voorstellende een op weg naar ae Grote Kerk zijnde begrafenisstoet. Tot de inzending, verzorgd door het Ge meentearchief, behoren ook verschil lende tekeningen enz. uit de prenten- verzameling en ander archiefmateriaal, alles betrekking hebbend op de monu mentale laat-gothische Grote Kerk, waarop onze stad terrecht zo trots is. BURGEMEESTER VAN KINSCHOT IN LEIDEN HERBENOEMD Bij Kon. Besluit is opnieuw benoemd tot burgemeester van Leiden, onze oud-burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. den .Onder hartelijk applaus van de vele honderden belangstellenden begaf het gezelschap zich te voet over de brug .waarna de weg werd vrijgege ven voor het verkeer. Volgens het plan zou de N.A.C.O. als eerste haar wagens over de brug mo gen rijden. Tot ieders verbazing echter maakte zich plotseling een bromfiet ser los uit het publiek en snelde zege vierend als eerste over de nieuwe oeverbinding. Daarna volgden statig de zes blinkend gepoetste Nacobussen, vier rode auto's van de PTT, een wa gen van de zeepfabriek „De Klok", met daarachter nog vele tientallen auto's en fietsen. Het was opeens een drukte van belang en zo kon het gebeuren dat het officiële gezelschap lange tijd op het- trottoir moest wachten voor het de weg kon oversteken om in hotel Vic tory de lunch te gaan gebruiken. In de cyclus van concerten, georga niseerd door de Ned. Herv. Oratorium vereniging te Alkmaar wordt op 24 Juni in de Grote Kerk door het Rot terdams Philharmonisch Orkest een programma uitgevoerd van werken van Johann Christian Bach, Johan Wa genaar en Anton Bruckner. Dirigent is Eduard Flipse en als harpsoliste m Saul en David van Johan Wagenaar zal optreden Margot Broeders. Van Johann Christian Bach zal worden ge speeld Sinfonia voor Dubbelorkest en van Anton Bruckner de Vierde Sym- phonie in Es. Geschenk van hef Nederlandse volk (Van een onzer redacteuren) Het tweedaagse congres van het Cen traal Genootschap voor Kinderuitzen ding en Gezondheidskolonies is Zater dag besloten met een kleine plechtig heid te Wijk aan Zee, waar een ge denksteen werd onthuld op de plaats waar binnen een jaar het nieuwe „Emma"-kinderhuis zal verrijzen. Een nieuw Emma-kinderhuis was de inzet van een nationale inzamelingscam pagne ter gelegenheid van het gouden jubileum van het C.G. De inzameling heeft zoals wij Zaterdag reeds schre ven de benodigde twee ton opgele verd. Voor de plechtigheid te Wijk aan Zee werd in Alkmaar een algemene vergadering gehouden, waar de burge meester van Alkmaar, mr dr H. J. Wy- tcma warme woorden van welkom sprak. De penningmeester van het ge nootschap deelde mede, dat de ver- pleegtariever, dank zij hogere bijdra gen in de voorgaande jaren, worden verlaagd. Een verpleegdag „A" kost thans f 2.95 tegen voorheen f 3.10. Voor „B"-verpleging (zeer zwakke kinderen) zijn de tarieven over een verpleeg- periode van vier maanden eveneens lager geworden. Dr W. J. Lojenga te Alkmaar, voor zitter van de bouwcommissie, werd nadat' dit door enkele wijzigingen in het huishoudelijk rc glement mogelijk was geworden benoemd tot lid van het dagelijks bestuur. Vervolgens ont vingen enkele leden van het Genoot schap' de SchuckinkKool-medaille voor veertigjarige trouwe dienst. Het bestuur huldigde ook de „ruggegraat" van het genootschap, in casu de afde lingsbesturen. Zo ontving o.m. de heer Kaastra, afdelingsbestuurslid te An- diik, eveneens de medaiph. Een staande ovatie bracht de zaal aan dr A. SchuckinkKool, die Zaterdag precies 35 jaar als voorzitter het Ge nootschap had gediend. Bij de rond vraag kwam nog de suggestie naar vo ren om alle ziekenfondsen in Neder land om financiële steun te verzoeken voor de uitzending van zwakke kinde ren. Via de koloniehuizen te Bergen aan Zee en Egmond aan Zee, arriveerden de congressisten 's middags te Wijk aan Zee voor de onthulling van een gedenkstee.i voor het nieuwe, onder architectuur van ir Keesman te Alk maar, te bouwen Emma-kinderhuis. De kleindochter van dr Schuckink Kool onthulde de plaquette, die straks f de hal van het herbouwde tehuis zal worden geplaatst. In Beverwijk wer den de congressisten op „Scheybeeck" door het gemeentebestuur ontvangen. Daarna werd het congres ontbonden. DINSDAG Victoria Theater, 8 uur: Help! Ik ben onzichtbaar (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Uw man behoort ons talie leeftijden): Cinema Americain, 8 uur: David en Bathshgba (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Torero. (14 jaar) Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. Overdekte, 7 uur: Diploma-zwemmen KNZB. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang 2.30 en 8 uur. Canadaplein, 8 uur: Interkerkelijke tentencampagne. Canadaplein, 11 uur vrry Inspectie en défilé Bewakingscorps met Kon. Mil. Kapel. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 5.03 17.35 Woensdag 5.64 18.24 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 5.08 17.40 11.08 23.40 Woensdag 5.59 18.29 0.29 11.59 MET DE KRANT naar Belgie en Luxemburg Op 21 Juni organiseren wij voor onze abonné's een prachtige 3- daagse touringcartacht naar Valkenburg en de Ardennen tegen de voor U speciaal laagge stelde reissom van 50.ver zorging inbegrepen. Op 30 Juni kunt U vier dagen met ons naar België en Luxemburg, heen over Brussel en terug over Valkenburg. Een onvergetelijke tocht langs de mooiste routes. Reissom, verzorging inbegrepen, 72.50. U kunt zich hiervoor opgeven aan het bureau van dit blad, waar men U gaarne inlichtingen verstrekt, ook over onze meer daagse reizen in Juli en Augustus. In „Ons Orgaan", uitgave van de Sociale Raad te Alkmaar lezen wij de volgende mededelingen betreffende de zorg voor bejaarden: Verschenen is het voorlopig rapport van de Studiecommissie inz, de Be jaardenzorg van de Sociale Raad. In het rapport van de Studiecommis sie voor de Huisvesting van Bejaarden, dat in 1950 verscheen, werd de nood zakelijkheid en mogelijkheid aange toond op korte termijn te voorzien in het toenemend tekort aan Rusthuizen yoor Bejaarden, van bescheiden om vang, met het verrassende resultaat dat, mede dank zij de in dit rapport gegeven wenken en adviezen, men in een zestal gemeenten binnen het res sort is aangevangen met de bouw, uit breiding en modernisering van nieuwe- en bestaande rusthuizen en in drie ge meenten met de bouw van een com plex kleine woningen met centraal verzorgingstehuis. Breng de balans inevenwicht Het gymnastiekonderwijs op de school zorgt er voor, dat het kind ondanks het zittende leven een goede lichamelijke conditie houdt, maar zodra valt de schooldeur voorgoed achter de leerlin gen dicht of dit tegenwicht verdwijnt. Het is alsof de weegschaal naar één kant doorslaat en deze vergelijking kan men vrij gemakkelijk projecteren op de figuren van hen. die al enige tijd de schooljaren achter de rug hebben en sindsdien de lichamelijke opvoeding hebben verwaarloosd. Hiertoe behoort het gros. Slechts enkelen doen op late re leeftijd aan de een of andere tak van sport; de meesten vinden, aat ze het wel zonder kunnen of zien er tegen op zich naar het sportveld te begeven uit vrees, dat hun prestaties te ver bene den die van de jo..geren zullen blijven. Daarom nu is destijds de HLO opge richt, de afkorting van Nationale vere- 83. Commissaris Kwabberteen had wel gemerkt, dat Jimmy en Kees Kleuntjes samen hadden staan smoe zen en hij maakte zich daaromtrent niet weinig zorgen. „Als jullie maai géén gevaarlijke dingen gaan onderne men" zei hii bibberend. „Tenslotte wens ik dit afschuwelijke onderaardse gewelf op waardige wijze te verlaten in overeenstemming met mijn functie van hoofd der politie" „Ik zal probé ren voor een ere-escorte te zorgen, zei Jimmy sarcastisch, „maar als te genprestatie verwacht ik van u, me neer de commissaris, dat.... upre ciesdoetwatik zeg. An ders bent u vóór u 't weet een kind des doods!" „Een kinds des doods!" Jammerde commissaris Kwarberteen vol ontzetting, terwijl hij vooor Jim my op zijn kneiën viel. „Meneer Brown, ik sméék u, begaat u niet nog meer onverantwoordelijkhe den Speel niet met mijn leven. Ik sméék hett u, ikJimmy had er ge noeg van. Hij duwde de commissaris van zich af en zei alleen: „Hoor 's, Kwabberneus, je verveelt me. 't Enige wat je straks te doen zult hébben, is hard te lopen, héél hard zult hebben, is als je dat niet wilt, moet je 't zelf maar weten, maar dan ben je 'n kind des doods, als je dat maar weet". Commis saris Kwabberteen keek Jimmy ont hutst aan. „Als h-h-hoofd van de po litiezei hij en toen kwamen de waterlanders. niging tot bevordering van harmoni sche lichaamsontwikkeling. Deze vere niging laat haar leden kennis maken met eenvoudige lichaamsoefeningen. Het gaat er alleen om het lichaam fit te houden en niet om hoge prestaties te behalen. Daarvoor zijn tenslotte de gymnastiekverenigingen. Om toch een zekere prikkel te houden is er 'n HLO- diploma ingevoerd, dat verschillende eisen stelt al naar gelang de leeftijd van de candidaten. Voor de groep van 26 40 jaar zijn de vereisten 100 m. hinder nisloop in 40 sec of 100 m. hardlopen in 16 seconden, verspringen 4 m., hoog springen 1.15 m., kogelstoten (7.25 kg), 6.50 meter, af balwerpen 20 m„ zwem men 9 minuten, klimmen 7 m. en wan delen 20 km in 5 uur. Voor de groepen beneden de 26 jaar liggen de eisen iets hoger, voor de leden boven de 40 wat lager. Het is zuiver alleen de bedoeling de mensen 's avonds uit de sfeer van hun dagelijkse arbeid te halen en de huisvrouw, de typiste of de fabrieks arbeider in staat te stellen de balans, die na de schooljaren is verstoord, in evenwicht te houden. Iedere Donderdagavond wordt er op een terreintje van het Sportpark ge turnd onder leiding van de gymnastiek leraar de heer W. van Resteren. Rustig weet hij de groep, die op het ogenblik uit ruim veertig leden bestaat maar die voor de oorlog de tweehonderd overschreed, met verschillende oefe ningen bezig te houden en de vele „ve teranen", die al verschillende keren het HLO-diploma hebben behaald en ieder jaar weer trouw op het appèl verschijnen vormen het meest overtui gende bewijs hoezeer deze avonden op prijs worden gesteld. ADVERTENTIE Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de heel kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smake lijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de ha (d te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend in te nemer zonder water of wat ook. (Advertentie, Ing. Med.) Het vraagstuk van de Oude Dag biedt echter meer aspecten en met het oog hierop is door de Sociale Raad een tweede Studiecommissie ingesteld om na te gaan of en in welke omvang de nieuwe opvattingen en methoden voor een doeltreffende bejaardenzorg, ook in het werkgebied van de Sociale Raad, voor toepassing in aanmerking zouden kunnen .komen. Deze nieuwe principes en methoden hebben voornamelijk betrekking op de wenselijkheid en mogelijkheid voor de bejaarden omstandigheden te schep pen die bij de langere duur van hun leven aan hun bestaan meer inhoud kunnen geven door blijvende deelname aan de samenleving, passende bezig heid, verantwoorde ontspanning en ge legenheid tot bezinning. De commissie zag zich aanstonds ge plaatst voor de taak om in Verband met haar opdracht gegevens te ver zamelen omtrent het aantal bejaarden in het ressort, hun financiële en maat schappelijke omstandigheden, hun drang tot, of behoefte aan bezigheid en verkeer met anderen, omtrent hun plaatselijke omstandigheden en tal van andere bijzonderheden, nodig om maat regelen te kunnen aanwijzen en be vorderen, waarmede in de genoemde behoeften op efficiënte wijze zal kun nen worden voorzien. Voor het verzamelen van deze ge gevens was allereerst nodig het hou den van een enquête in het gehele res sort van de Sociale Raad, d.wz, in de 42 thans daartoe behorende gemeenten. Tijdens de beraadslagingen hierover 'bleek dat de Nationale Commissie voor Oudeliedenzorg tot het houden van een- zodanige enquête in het gehele land reeds opdracht had gegeven aan het Sociografisch Bureau van drs. Die- derich te Amsterdam en voor wat het ressort van de Sociale Raad te Alk maar c.a. betreft, hiervoor bereids de medewerking had ingeroepen van de secretaris van deze Raad. De commissie kwam daarom tot de overtuiging dat voor haar doel de uit komst van deze enquête diende te worden afgewacht en moest worden afgezien van een afzonderlijke enquête binnen het ambtsgebied van de Sociale Raad, mede wegens de hieraan ver bonden werkzaamheden en niet te ramen kosten. De commissie meende echter, niet langer te mogen wachten met het uit brengen van haar voorlopig rapport, dat handelt over het clubwerk voor bejaarden, omdat zich de gelegenheid voordeed hieraan toe te voegen het verslag van de secretaris over diens reis naar Engeland, waar hij van 38 September deelnam aan de studieweek over „De Bejaardenzorg in de Prak tijk", die jaarlijks wordt gehouden met de directrices, directeuren en bestuurs leden van Inrichtingen en Tehuizen voor Bejaarden in Engeland en Schot land en uitgaat van the National Old People's Welfare Committee te Londen. In dit verslag komen onderscheiden onderwerpen aan de orde omtrent de bejaardenzorg en vele wenken en sug gesties die voor alien, op uit terrein werkzaam, van belang en waarde kun nen worden geacht. Dit laatste bleek reeds uit een groot aantal aanvragen uit de kring der ver eniging van Hoofden van Rusthuizen in Nederland, die de vorige maand te Nijmegen in vergadering bijeen kwam. Ofschoon het voorlopig rapport en verslag in de eerste plaats bestemd is voor de instellingen en geïnteresseer den binnen het ressort van de Sociale Raad te Alkmaar c.a., mag worden aangenomen dat hiervoor ook in ruimere kring en buiten het ressort gerede belangstelling zal bestaan, voor namelijk wel bij hen, die in het bij zonder bij de praktijk van de bejaar denzorg zijn betrokken. Met het oog hierop is het verslag verkrijgbaar ge steld. MEVROUW SMAL SPREEKT VOOR KRO. Vanavond om half acht houdt me vrouw M SmalTheunisz uit Alk maar, candidate voor de K.N.P. (partij Weiter) een toespraak voor de K.R.O.- zender. Het weer is ongetwijfeld rijke factor voor de groei v ten en financieel gesprokei belangrijk voor hen, die de len met het doel ze te ve is echter het weer in Ned overal hetzelfde en zo kan constateerd, dat het op de in ons land „water giet" er dere geen druppel valt. In is het vooral de regen en temperatuur, die een bel; vloed op de groei* der gev Zij kunnen zeer nuttig eei schadelijk zijn, vooral in een overvloedige of een m voer en ook met betrekkin! port, waarvan de Nederl bouw het moet hebben. E king, in het kader van het de, tussen Langedijk en hc beide tuinbouwgebieden rnendheid, bewijst het gesl lijk. Een guur en schraal zó goed als geen regen zal van de vroege ardappelen groenten in ernstige matr ren en al werden dan nu warme weer, maar zonder af de lichtere gronden merambacht al vroeg aard de veiling aangevoerd, de ren niet naar verhouding schot. OJI Als we hier de tuinder is het jeremieren voor en is moeilijk te bewerken, nig groei in de gewassen geen voldoende regen, de bijna niet- te verkopen aardappelen brengen een PrMaar''in het Westland lettende op het weersverh bijna ideale toestand. Eér producten, de vroege bic zich daar bijzonder sne zodat er nu maar wein worden aangevoerd; alle als verkocht voor goede er nog heel wat aanvo. kool" te verwachten, doe grote aanvoer is men vreesd. Het is echter v< vroegere jaren, dat de rijenkool tegelijk werden het gevolg van een doordi duizenden bakken. D: oogst is van grote in marktverloop geweest, zeer vlotte afzet in de kan worden gesproken in het Westland de oogst Burgerlijke Geboren Gerrit, en M. Greeuw. Simon, en M, Duif. Gerardus van I. J. Nijman en C. J z. van J. Jansen en.T. helmina J. C. M.f d. van en C. Beers. Petronell Slikker en G. Doorn. Getrouwd Hendril en Hendrika Kist. Nic» wen en Cornelia Duijs. en Antje Blom. Corne! Bolkestein. Pieter M. Heezen. LET OP DE BO: Op verschillende plaat meente zijn thans gevaa aangebracht, behorende sto^- of wachtverbod tot het parkeren van toe was het verboden zijde van de straat te OFFICIëLE OPENING LAGERE TUINBO Naar wij vernemen opening van de Chr. ichpol plaats vinden Juli a s. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 NCRV. 7.00 Nieuws ziek. 7.45 Een woord Nieuws en weerbericht muziek. 8.55 Voor de de zieken. 9.30 Waterst muziek. 10.30 Morgend: muziek. 12.00 Alt en en Tuinbouwmededelingei muziek. 12.59 Klokge'-" 13.15 Protestants Inter 13.20 Banjo-muziek. 14.00 Dertigste jaarvei Bond van Gerei. Man Nederland. 14.45 Gram de meisjes. 15.15 Gram vecimbel-recital. 16. 17.20 Orgelspel. 17.50 18.00 Nieuws. 18.15 R.V.U.: Prof. R. N. en wetenschap". 19 spraak. 19.15 Boekbe: moloonmuziek. 19.40 Nieuws en wcerberii orkest en soliste. 20 vraag. 21.05 Salon jeugdwerk: opdracht 21.50 Vierhandig piat nationaal Evangelisch Gram.muziek. 22.45 23.00 Nieuws en S.O 24.00 Gramoloonmuziek HILVERSUM II, 10.00 VPRO, 10.20 20.00—24.00 VARA. Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuws en wee: moloonmuziek. 8.50 9.00 Gram.muziek. 10 Voor de vrouw. 11. Accordeonmuziek. bouwmededelingen. teland. 12.38 Gram der. 13.00 Nieuws. 14.00 Gesproken po: muziek. 15.00 Kind. quatre mains. 15.30 Voor de jeugd, n ziek. 17.50 Regeringsu IJzerdraat: „Kunstlevt matra". 18.00 Nieuws 18.20 Gram.muziek muziek; 19.00 „Geli; klankbeeld. 19.15 19.20 Gram.muziek 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek de Grote Berg", muziek. 22.10 rie. 22.25 Piano-tr —24.00 Gramofoon

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2