I Dulles vraagt beginseluitspraak over Amerikaanse politiek Brood een centduurder margarine goedkoper Vier jaar geëist tegen Pieter Bruin Rusland verwerpt Westelijk ontwapeningsvoorstel VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Acheson: Wij handelen volgens het Atlantische Pact Australische premier in ons land Looncompensatie is een feit Jordaanse koning vrèest van de troon te worden gestoten HUIS STORTTE IN Woensdag 11 Juni 1952 149e Jaargang No. 136 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN I HOE VERGELDEN V.S EEN AGGRESSIE Rijksbemiddelaars geven beschikking uit Niet mè§r troepen naar West-Duitsland Premier heeft streken van een grootvizier Weerbericht De gevangenen op Koje bereidden zich goed voor Samenzwering in Perzië ontdekt Geen nieuws over verdwenen ton Met aftrek van het voorarrest Vijfmaal bedragen verduisterd TOCH WAARDEVOL Jacob Malik heeft tal van bezwaren Elf personen gedood Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 1? ct. per m.m Familieberichte». 20 ct. pm.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, els woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 De Werkloosheidwei Thans is verschenen de reeds eerder aangekondigde beschikking van het college van Rijksbemiddelaars, waarin aan werkgevers de verplichting wordt opgelegd tot betaling van een bijslag op het loon, ten bedrage van de per 1 Juli a.s. verschuldigde premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring. Voor de werkloosheidswet, evenals voor de andere sociale verzekerings wetten, wordt bijslag als loon be- scuouwd. De bijslag moet dus bij het loon worden opgeteld, alvorens het aan de bedrijfsvereniging af te dragen pre miebedrag kan worden berekend. Bij een weekloon van f 60 en een premie van 2 °/o bedraagt de bijslag f 1.20. De door de werknemer te betalen premie is in dit geval 2 °/o van f 61.20, dus f 1.22. Voor de berekening van de loonbe lasting mag de premie van het loon worden afgetrokken. In geval het totale loon tengevolge van deze bijslag zou IOHN FOSTER DULLES, de Republikeinse expert op hst gebied van buiten- J landse zaken, heeft de Amerikaanse regering verzocht duidelijk de voorwaar den uiteen te zetten voor men overgaat tot het gebruik van een „vcrgeldings- strüdmacht" in het geval van Sowjetrussische aggressie. Een dergelijke begin selverklaring zal Amerika's vrienden geruststellen, die thans vrezen, dat Ame rika roekeloos een atoomoorlog zou kunnen beginnen, waarbij zij de eerste slachtoffers zouden zijn. Het zou tevens een waarschuwing zijn voor Amerika's vijanden. De verklaring zou misrekeningen voorkomen, zoals die, welke de Koreaanse oorlog teweeg had gebracht. na de ondertekening van de conventies van Bonn dezelfde waarborgen krijgt als de andere NAVO-leden) niet zou betekenen, dat Amerika automatisch in een oorlog zou worden betrokken. „In dat geval zouden wij met onze bond genoten overleg plegen over de meest geëigende stappen om het gevaar te keren", zo verklaarde Acheson. De Re publikeinse senator Willy vroeg hierop: „Zou het niet verstrekken van deze waarborgen neerkomen op een „open lijke uitnodiging" aan de communisten om aan te vallen?" Acheson antwoord de: „Dat geloof ik inderdaad!" INE Amerikaanse minister van buiten- landse zaken, Dean Acheson, heeft gisteren voor de Senaat hetzelfde on derwerp aangeroerd. Hij zeide, dat het overal ter wereld volkomen duidelijk moet zijn, hoe de Westerse mogendhe den zouden staan tegenover elke daad, die de eenheid of territoriale onschend baarheid van de leden der Europese verdedigingsgemeenschap in gevaar zou brengen. Daarom hebben de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk reeds plechtig verklaard, dat elke dergelijke daad zal worden beschouwd als een be dreiging van hun eigen veiligheid. In een dergelijk geval zullen zij handelen overeenkomstig het Noordatlantische stijgen boven de in dat artikel genoem- Verdrag. Hierin is bepaald, dat de de loongrens van f 6000 per jaar, zal de bijslag een zodanige vermindering on dergaan, dat' deze loongrens bereikt, doch niet overschreden wordt. Navo-leden met elkander overleg zul len plegen, indien één der onderteke naren wordt bedreigd. Acheson zeide, dat een aanval op West-Duitsland (dat KONING TALAL VAN JORDANIë Koningin Zaïn, de sedert Vrijdag in vrijwillige gevangenschap levende vor stin van Jordanië, heeft zich onder be handeling van een Zwitserse Vrouwen arts gesteld. Ze heeft verklaard, haar echtgenoot, koning Talal, niet te willen ontmoeten voor zijn toestand hjj wordt namclyk als geestesziek be schouwd verbeterd is. Ze is bereid met de koning naar Jordanië terug te reizen, indien hij belooft zich daar in een inrichting te laten opnemen. De koning zelf heeft verklaard, dat er een samenzwering bestaat om hem van de troon te stoten. Men zou hem in een kliniek gevangen willen houden. De Jordaanse premier, Tewfik Pasja, stelt inmiddels alles in het werk om twee dracht te zaaien tussen koning Talal en diens broer, prins Naïf. De laatste heeft echter geen aspiraties voor het koningschap en zijn verstandhouding met Talal is van de beste aard. Koningin Zaïn heeft de Britse consul- generaal in Genève verzocht, als haar verbindingsman met de Jordaanse re gering op te treden, aangezien haar land geen diplomatieke vertegenwoor digers m Zwitserland heeft. Kroonprins J oessein, die bij zijn moeder verblijf hield, is naar Londen teruggekeerd om naar hij zei--zijn studie voort te zetten. Koning Talal heeft intussen ge- Verwachting tot Donderdagavond- OVERWEGEND DROOG Nu en dan overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer In het Noorden van het land vrij krachtige tot matige Westelijke tot Noordwestelijke wind en wei nig verandering in temperatuur. In het overige deel van het land matige tot zwakke Westelijke wind en vrij warm. elschap gekregen van prins Naïf. De koning bevindt zich nog steeds in een hotel te Lausanne. Maafidag weigerde konng Talal een Jordaanse afgezant, wiens identitèit niet bekend is, te ont vangen. Volgens welingelichte kringen te Am man zal koning Talal nooit meer in staat zijn tot regeren en zal de regent- schapsraad voor hem het bewind blij ven voeren tot kroonprins Hoessein over elf maanden 18 jaar wordt en tot koning kan worden uitgeroepen. De ministerraad heeft dit besluit genomen, in de wetenschap dat de toestand van de vorst steeds ernstiger wordt. Koning Talal lijdt sedert 1950 aan schizophrenie. Hij heeft plotselinge uitbarstingen van woede, waarbij hij hevig uitvalt tegen zijn medewerkers en beweert, dat men samenzweert om zijn gezag te ondermijnen, aldus paleiskringen. De aanvallen gaan dikwijls vergezeld van neerslachtigheid en uitingen van onverantwoordelijkheid. Geheime gangen, radio en telefoon.... Blijkens in afdeling 76 van het ge vangenenkamp op Koje gevonden be wijsmateriaal hadden de communist! sche gevangen plannen gemaakt om de kampleiding uit te schakelen. Er zijn o.m. kaarten gevonden, waarop de stel lingen buiten de afdeling waren aange geven. Uit een ingewikkeld stelsel van verbindingen, omvattend radio en te lefoon, is gebleken, hoever de voorbe reidingen reeds waren gevorderd. Er is een twaalf meter lange tunnel, die leidde van afdeling 76 naar een aan grenzende afdeling, gevonden. Er wordt nog gezocht naar andere tunnels. De gevangenen in de afdeling kregen gisteren twintig minuten de tijd om groepen van 150 man te vormen. Bui ten het kamp werden soldaten en tanks opgesteld en op een nabijgelegen heu vel werden kanonnen gericht op het kamp. De gevangenen bezetten, in plaats van aan het ultimatum gehoor te geven, smalle loopgraven. Toen de termijn afgelopen was, wer den traangasbommen in de afdeling geworpen. De soldaten trokken het kamp binnen en baanden zich een weg naar de reeds in brand staande geboü- wen. Officieel is bekend gemaakt, dat een Amerikaans soldaat en 31 gevangenen om het leven zijn gekomen. Veertien Amerikaanse soldaten en 139 gevangenen werden gewond. Dinsdag zijn vijf kolonels van het Perzische leger gearresteerd op be schuldiging van samenzwering om de regering van dr Mossadeq omver te werpen. Volgens het Perzische dag blad „Nabard" zouden de samen zweerders in verbinding hebben ge staan met de Communistische Toedeh- partij. die in Perzie buiten de wet Is gesteld. De pers meldt verder 'lat de sjah, die met vacantie te Ramssar aan de Kaspische zee vertoefde, met spoed naar Teheran is teruggereisd, toen hij van de samenzwering hoorde. Gistermorgen arriveerde op Schiphol de minister-president van Australië Menzies (links). Hij werd verwelkomd door de gezant van Australië, Stirling, en de vertegenwoordiger van de Nederlandse regering, mr De Visser. Geen grondstrijdkrachten meer naar Europa. IN antwoord op andere vragen ver klaarde minister Acheson, begrepen te hebben, dat men niet voornemens is meer Amerikaanse grondstrijdkrachten naar Europa te zenden. Er bevinden zich thans zes Amerikaanse divisies in Europa. Acheson sprak als deskundige over de conventie van Bonn. Hij pleitte voor een zo spoedig mogelijke bekrachtiging door de Verenigde Staten van de met West-Duitsland gesloten overeenkomst. Hij verklaarde, dat West-Duitsland flinke vorderingen heeft gemaakt op de weg naar de waarachtige democra tie. Daarom juist moet de bezetting van West-Duitsland opgeheven worden, om dat deze door de Duitsers thans als een belemmering wordt gevoeld. De Franse minister voor Indo- China, Letourneau. is gisteren uit Pa rijs naar Washington vertrokken voor besprekingen met. het Statè Departe ment en militaire vertegenwoordigers. MET INGANG VAN HEDEN zal de maximumprijs voor het volksbrood met 1 één cent per brood van 800 gram worden verhoogd, terwijl een verhoging van de (vrije) witbroodprijs met één cent per brood van 800 gram redelijk wordt geacht. Ter compensatie van de hieruit voortvloeiende hogere gezins uitgaven worden de producenten van margarine, hak- en braadvet en spijsolie in staat gesteld hun producten van heden af 8 cent per kilogram goedkoper af te leveren. De prijsstijging van het brood vloeit voort uit de wijzigingen in de collectieve arbeidsovereenkomst voor de werknemers in het bakkerij- bedrijf, die hebben geleid tot een verbetering van de arbeidsvoorwaarden en het invoeren van een bedrijfspensioen, doch waardoor de kosten van de be reiding van het brood zijn gestegen. Teneinde de verlaagde prijs terstond aan de consument ten goede te doen komen, zullen de fabrikanten van margarine, bak- en braadvet en spijsolie de prijsverlaging van hun producten ook kunnen geven over de afleveringen aan detaillisten, welke zijn verricht na 2 Juni 1952 en aan grossiers na 26 Mei 1952, aldus deelt de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede. piETER JAN BRUIN, de 22-jarige jongeman met de afstaande oren, die als ambtenaar bij Publieke Werken der gemeente Amsterdam in Mei 1951 in dienstbetrekking een bedrag van f 113.000 heeft verduisterd en vervolgens naar het buitenland uitweek, totdat hij na enkele maanden in Zuid-Frankrijk werd gearresteerd, hoorde gistermiddag vier jaar met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. De verdachte bekende de hem ten laste gelegde feiten. Over het be langrijke bedrag, dat nog steeds spoorloos is, werden geen nadere bijzonder heden bekend. Bruin hield staande, dat het geld hem in Tunis was ontstolen, hetgeen de officier van justitie te Amsterdam, mr J. Hartsuiker, betwijfelde. girokantoor had moeten storten voor een bedrag van totaal f 113.000, maar dit niet gedaan had. Thuis werkte hij met een valse stempel de girobiljetten dusdanig af, dat ze overeenkwamen met de op het girokantoor afgestem pelde en als bewijs van storting die nende biljetten. Nadien, zo verklaarde verdachte PjE VERDACHTE erkende op vragen can de president, mr J. Meihuizen, dat hij vijfmaal geldbedragen der ge meente Amsterdam bij het gemeente gistermiddag, zou hij met het geld naar het buitenland zijn vertrokken. In een hotel in Tunis was het geld aem ontstolen, zo zei hij. Als getuigen werden gehooi'd de di recteur van het gemeente girokantoor, A. Smies, de chef van de boekhouding van het grondbedrijf van publieke werken, J. Wielenga, die vertelde aan verdachte het geld ter hand te hebben gesteld met de opdracht het op de re kening der gemeente bij het girokan toor te storten, en voorts de kassier van het grondbedrijf, A. J. Voogd, die bevestigde, dat het girokantoor in die tijd eenmaal per maand een afreke ning van de diverse overschrijvingen aan de rekeninghouders verzond, zo dat de vermissing van het geld pas na het verdwijnen van verdachte aan het licht was gekomen. Vervolgens werden als getuigen a charge nog gehoord de plaatsvervan gend directeur van het gem. girokan toor, N. V. Munters en de hoofdinspec teur der centrale recherche te Amster dam W. Posthuma. In een psychiatrisch rapport stond, zo las de president voor, dat verdachte toerekenbaar is. Mr J. Hartsuik'er, officier van justi tie besprak hoe verdachte in Mei van het vorig jaar twee weken lang heeft gesimuleerd (hij liep gedurende die tijd met verbonden arm in een draag band) en besprak de details, waarop verdachte met zorg en overleg zijn van te voren beraamd plan heeft uitge voerd. De officier noemde verdachte „een dromer" en eiste een gevangenis straf van 4 jaar met aftrek van het voorarrest. TOEN wij ons dezer dagen opmaak ten om de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen van de publi catie der uitslagen van de Tweede- Kamerverkiezingen op 25 Juni a.s., hebben wij ons afgevraagd of wij in onze krant van 26 Juni terecht een beroep zulten doen op de belangstel ling van onze lezers voor de samen stelling van de nieuwe volksvertegen woordiging en de wijze, waarop deze dan tot stand zal zijn gekomen. Het staat namelijk in deze dagen klaar blijkelijk .bijzonder goed, met luider stemme te verkondigen dat de Kamer verkiezingen geen enthousiasme, zelfs geen grein ijver bij het Nederlandse volk kunnen teweeg brengen; dat de .evenredige vertegenwoordiging" tot gevolg heeft gehad, dat iedere span ning uit de verkiezingen is geweken, nademaal grote verschuivingen in de onderlinge verhouding der partijen uit gesloten moeten worden geacht. Wij zijn zo vrij deze opmerking te gen te spreken. Het Nederlandse volk slaat zijn tegenstanders nu eenmaal niet overhoop, maakt weinig stampei, is doof voor leuzen en luistert op zijn best rustig en aandachtig naar ver kiezingspropaganda, die thans over zijn hoofd neerdaalt. Wij zijn geen volk van uiterlijkheden. Wij doen al les nu eenmaal wat minder spectacu lair dan onze broeders en zusters over de grenzen. Maar zijn wij er minder degelijk om? Integendeel, zouden wij willen zeggen. HEGENEN, die thans het politieke pad met verve betreden, kunnen er van overtuigd zijn, dat hun woorden binnenskamers worden gewikt en ge wogen. Bovendien, dat ons volk nauw keurig zal nagaan welke beloften in het verleden gestand zijn gedaan en welke alleen maar verkiezingsslogans zijn gebleken. Het zal daarbij scherp in het oog houden in welke situatie Nederland momenteel verkeert, thans zeven jaar na de bevrijding. Verkie zingen mogen daarom in ons land be trekkelijk kleurloos blijken, op de (in artistiek opzicht veelal afschuwelijke) gekleurde biljetten na, die door het ge hele land de brugleuningen schijnen te moeten ontsieren. Zelfs in deze recla me blijft Nederland heerlijk burgerlijk, heerlijk en degelijk. Tot ontzetting waarschijnlijk van diegenen, die wel wat meer fleur aan ons politieke le ven zouden wensen. Uit het bovenstaande zal de lezer willen afleiden, dat wij besloten heb ben in de avonduren van Woensdag 25 Juni voor ons kantoor een uitgebreide verkiezingsdienst te organiseren, ter wijl onze publicaties, landelijk en pro vinciaal gezien, volkomen volledig zullen zijn. Wij doen dit in de overtui ging, dat het de moeite zal lonen straks op de avond van de verkiezingsdag te gaan zien en horen in hoeverre er af wijkingen te constateren zijn en mis schien te vernemen, dat veel bij net oude is gebleven. Wij zijn er namelijk ten volle van overtuigd, dat het Nederlandse volk gedurende vijf jaar bezetting te goed geleerd heeft, wat het betekent de de mocratische vrijheden en plichten ver loren te hebben, dan dat het thans reeds door een apathische houding een nieuwe stap in de richting van oligar chie of van dictatuur zou willen zet ten. En mocht er wellicht hier en daar toch iets van gebrek aan belangstel ling te bespeuren zijn, omdat de na oorlogse jaren voor alle groepen en alle overtuigingen in ons land teleurstellingen hebben gebracht, dan moet men bedenken, dat alleen de kie zer zelf door trouw zijn stem uit te brengen andere tijden dichterbij kan voeren. Dat heeft ons volk volstrekt in eigen hand. Indien wij allen er zo over denken dan zal geen autoritair systeem ooit een kans krijgen in Nederland. En wij nemen de bedaagdheid en de rust dan op de koop toe. De beklaagde bleef voor de vele fotografen onzichtbaar. Vele belangstellen' den verdrongen zich om een plaatsje op de publieke tribune te veroveren. De Westelijke mogendheden hebben onlangs in de ontwapeningscommissie der VN voorgesteld, de strijdkrachten van Amerika, China en Sowjet-Rusland te verminderen tot op 1.5 millioen man en Engeland en Frankrijk ten hoogste 800.000 man toe te staan. Jacob Malik heeft thans medegedeeld, dat de Sow- jet-Unie dit plan verwerpt. Het is naar haar mening onpractisch en neemt niet de luchtmacht der betrokken landen en hun bezit aan atoomwapenen in Tengevolge van het feit, dat een der bewoners in de nabijheid van een lek kende gasbuis een lucifer aanstak, heeft zich in een huis in een voorstad van Milaan een ontploffing voorgedaan, waardoor het drie verdiepingen tellen de perceel is ingestort. Elf personen, onder wie drie kinderen en zes vrouwen kwamen hierbij om het leven. Tweehonderdvijftig politiemannen en brandweerlieden hebben met gevaar voor eigen leven koortsachtig gewerkt om de overlevenden uit te graven. Vijf personen werden ernstig gewond onder het puin vandaan gehaald. zijn berekeningen op Ook is er geen sprake van de vlootstrijdkrachten en van de middelen voor een bacteriën- oorlog. Verder zijn de BritsAmeri kaanse bases in bet buitenland buiten beschouwing gelaten. Malik besloot met te zeggen, dat Rus land bereid is in te stemmen met de opstelling van concrete aanwijzingen voor de vermindering van bewapening en strijdkrachten, wanneer het Westen de Russische voorstellen aanvaardt. Deze voorzien in vermindering van be wapening en strijdkrachten met een derde en in een verbod van atoombom men.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1