HetPanderpand inde Eerste Kamer KEN! 9.95 8.50 5.95 3.95 2.25 2.95 f.50 3.50 f.80 ™u: 0.49 t roken Eenvoudiger loonadministratie voor werkgevers in zicht Britten hieven hun blokkade op.... Russen zetten haar voort Truman vraagt van het Congres maatregelen in staalconflict Wordt het NAVO-pact verlengd? BEZOEK onaI° Qioe worden rd ini 1952 Praciijk versus wei: een moeilijke zaak Scherpe critiek van vele vele zijden geuit Hond vertraagde Menzies' vluchi Herziening definitieve aanslagen onmogelijk Toestand van nu wordt onhoudbaar genoemd Het ontslag van Baron van Breugel Douglas Getuigen van Jehova ten onrechte vervolgd Uitvoering pleidooi voor het Iraanse standpunt Fel gevecht op West-Java Economische steun voor W.-Berlijn gevraagd Besluit Hooggerechtshof maakte wet nodig MacArthurzal conventie der republikeinen openen Deportaties bij IJzeren Gordijn duren voort De tweede ronde om Jubileum-beker Nederlands hockey-team tegen Zwitserland N.O.C. komt nog altijd geld te kort WOENSDAG 11 JUNI 1952 \R EN IND )/225 Ai.SIO iatio- .50 en allen •eed. •ood, kunnen ren. Zowel !.'n. 0.06 STRAAT A A R en laat al zijn 10 sigaretten 25 sigaretten 50 sigaretten Enz. geven, mogen 1COSXUUMS, 1 - 79.50 69S° iCOSTUUMS, 49.75 39" COLBERTS, 34.75 275° PANTALONS, 19.75 |495 -USFOUR- 34.75 29" EREN- - 89.50 69!0 5FOURS, 14.50 12" VPT. LINNEN 44.50 39" ET! Breedslraat. hoek. (Van onze parlementaire redacteur). WERD minister In 't Veld, gelijk hij gistermiddag in de Eerste Kamer ver klaarde, destijds in de Tweede Kamer door de felle critiek op de aankoop van het Pander-pand overrompeld, thans had hij zich ernstig in dit vraagstuk verdiept. Zo zeer zelfs, dat de heer Kraaijvanger (K.V.P.) het betoog van de minister met een proefschrift vergeleek. Met deze gedegen uiteenzetting boekte de minister tevens het succes, dat een reeds in verregaande staat van voorbe reiding zijnde motie door de heer Wendelaar (V.V.D.) in portefeuille werd ge houden. De Kamer keurde het betreffende wetsontwerp tenslotte met 33 tegen 8 (A.R. en communisten) stemmen goed. r\IT betekent niet, dat in de Eerste Kamer geen critiek is geuit. Integen deel, vooral in eerste termijn maakten met name de heren Wendelaar en Tjal- ma (A.R.) zeer ernstig bezwaar tegen de door de minister gevolgde proce dure, welke huns inziens een volstrek te miskenning betekent van het aller oudste recht van de Staten-Generaal: het budget-recht. Indien de Kamer hiertegen haar stem niet zou verhef fen, zou zij „te kort schieten in plichts betrachting", meente de liberale afge vaardigde. Ook de heer Kraaijvanger had cri tiek op de trage afhandeling van déze kwestie, maar kon zich aan de andere kant zeer goed voorstellen, dat de eisen Van een goed beleid de minister noop ten tot een overschrijding van zijn for mele bevoegdheden. Minister In 't Veld ging in zijn ant woord uitvoerig in op dit zo belang rijke vraagstuk. Op welke wijze moet een oplossing worden gevonden voor de conflicten tussen het geschreven recht en de eisen van een doelmatige bestuurspractijk? De minister toonde aan de hand van tal van voorbeelden aan. dat dergelijke bijna niet te ver mijden conflicten schier dagelijks voor komen en dat de aankoop van het Pan- derpand derhalve allerminst een uit zondering vormt. Zo is binnenkort het crediet voor de restauratie van het Huis ten Bosch uitgeput; wat moet de regering doen? De werkzaamheden stop zetten of achteraf bewilliging van de Staten-Generaal vragen, waar een tijdige behandeling van een aanvullen- Ie begroting onmogelijk is met het oog op de verkiezingen? Voor het gehele uiterst ingewikkelde en belangrijke probleem moet een op lossing worden gevonden, welke èn de positie van de regering èn de rechten van de Staten-Generaal in beginsel on aangetast laat. Het zal echter, aldus de minister, zeer moeilijk zijn in deze een juiste grens te trekken. Uitv nering sociale verzekering INAARNA is er een begin gemaakt v met de in de Tweede Kamer zo in- Twee uur later dan men had verwacht, arriveerde gisteren de Australische premier, Menzies, op Schiphol. Oorzaak van de ver traging was een Duitse herders hond, die te zamen met een aap en een partij parkieten, deel uit maakte van de vliegtuiglading. Boven Engeland brak de hond los en vernielde, rondspringend door het bagageruim, de dozen van de parkieten. De radeloos rond vliegende vogels vielen voor een deel ten prooi aan de aap, die zijn lange armen maar tussen de tralies behoefde te steken om een boutje te kunnen pakken. Hij ver orberde er verschillende, na ze zorgvuldig te hebben geplukt. Elk dezer vogels kost f 50, zodat het een duur maal voor de aap was. Na zijn aankomst op Schiphol ver klaarde de heer Menzies aan de hem opwachtende journalisten, dat hij zeer was ingenomen met de Nederlandse immigranten. „Er zijn geen betere", zei hij. grijpend gewijzigde voorstellen der re gering aangaande de uitvoeringsorga nen der sociale verzekering. De heer Schipper (A.R.) pleitte voor decentra lisatie per bedrijfstak. Daarin sloot zich de heer De Bruyn (K.V.P.) bij hem aan. De heer Vixseboxse (C.H.) had weinig bewondering voor de wijze, waarop deze wetsontwerpen uiteinde lijk tot stand waren gekomen en vond, dat het bedrijfsleven eigenlijk te laat van zich had doen horen. De P.v.d.A.- fraetie verklaarde zich bij monde van de heer Oosterhuis tegen het complex van voorstellen. In de oorspronkelijke vorm hadden zij de instemming van zijn partij, thans niet meer. De heer Molenaar (V.V.D.) vond het wetsont werp zeer gebrekkig, maar wilde het toch steunen. Minister Joekes en staatssecretaris Van Rhijn hebben hun voorstellen breedvoerig verdedigd en slaagden er tenslotte in, ze in veilige haven te loodsen. Zonder hoofdelijke stemming P.v.d.A. en C.P.N. verklaarden zich tegen werden ze aangenomen. Minisier Lieftinck: Op vragen van het Tweede Kamer lid Biewenga (A.R.) inzake aftrek van belastingschulden voor de aansla gen in de heffingen-ineens, heeft mi nister Lieftinck geantwoord, dat hij heeft kennis genomen 'van het arrest van de Hoge Raad betreffende de af trek van belastingschulden voor de aanslagen in deze heffingen-ineens. Vóór de datum van dit arrest, 6 Fe bruari, waren reeds verschillende de finitieve aanslagen in de heffingen-in eens opgelegd, waartegen op die da tum geen bezwaarschriften meer kon den worden ingediend. De omstandigheid, dat de Hoge Raad op 6 Februari een andere inter pretatie van de wet gaf dan de belas tingadministratie, heeft uiteraard ten gevolge gehad, dat niet alle belasting plichtigen op gelijke wijze worden be handeld. Is de uitspraak in het voor deel van de belastingbetaler, dan zul len daarvan niet kunnen profiteren degenen, wier aanslag reeds onherroe pelijk vaststaat. Doet de rechter een uitspraak, die afwijkt van de opvat ting van de belastingadministratie, dan volgt men voortaan de opvatting van de rechter. Op het verleden wordt echter niet meer teruggekomen. Dit zou de administratie totaal ontwrichten. Anderzijds is bij een voor de admini stratie gunstige beslissing geen navor dering mogelijk. Besparing van vele millioenen door de coördinatie De ministers van Belastingen en van Sociale Zaken hebben ln 1950 een com missie ingesteld, die tot taak had de mogelijkheid te onderzoeken van een coördinatie van heffingen voor sociale verzekeringen en de belastingen naar het loon. De commissie heeft thans een rapport doen verschijnen, waarin wordt gezegd, dat de werkgevers thans een zeer gecompliceerde loonadministratie moeten voeren. Een werkgever, die zijn administratie perfect wil uitvoeren, moet niet minder dan 60 kolommen op verschillende staten invullen. Wanneer de werkgevers slechts één handeling minder behoefden nit te voeren, zou dit tezamen 150 millioen boekingen per jaar uitmaken, hetgeen een besparing van f 7,5 millioen betekent. De maatregelen, die de commissie voorstelt, zullen zeker een hesparing van enkele tientallen millioenen opleveren. terstond het bijzondere tarief van de loonbelasting toepassen op het loon bedrag, waarnaar ook de andere hef fingen worden berekend. De kring van werknemers en werkgevers, vallende onder de sociale verzekerings- en be lastingheffingen naar het loon, wordt zoveel mogelijk dezelfde. De heffingen welke de commissie in haar onderzoek heeft betrokken, be rusten op de Ongevallenwet 1921, Land en Tuinbouwongevallenwet 1922, Ziek tewet, Kinderbijslagwet, het Zieken- fondsenbesluit en de Werkloosheids wet, verder op het besluit op de Loon belasting 19/J, en het besluit op de Vereveningsheffing 1941. Men stelt voor om alle verschillen tussen het be grip „loon", dat aan deze heffingen ten grondslag ligt, met uitzondering van het besluit op de loonbelasting, te laten vervallen. De meest voorkomen de verschillen tussen het loonbegrip voor de premieheffingen krachtens de sociale verzekeringswetten en de ver eveningsheffing enerzijds, en het loon begrip voor de loonbelasting anderzijds, worden verwerkt in een bijzonder ta rief. Hier worden dus bedoeld de af trek van de werknemersbijdrage voor de sociale verzekering en de kinder bijslag. De werkgever kan voortaan Zonder discussie en zondei stemming, (communisten tegen) nam de Eerste Ka mer de conclusies, voorgesteld door de Commissie voor de Verzoekschriften, met betrekking tot de brief van de mi nister van buitenlandse zaken, inzake het ontslag van Baron Van Breugel Douglas, oud-ambassadeur te Moskou, aan. Deze conclusies spreken onder meer uit, dat de Kamer is teleurgesteld over de wijze, Waarop de minister meent te kunnen reageren op de in Maart j.l. door de Kamer gedane uitspraak met betrekking tot deze kwestie en dat zij van de minister meent te mogen ver wachten dat deze erkent, dat de door zijn ambtsvoorganger voor diens beslis sing opgegeven motieven onvoldoende ■waren. Opnieuw heeft de Hoge Raad der Nederlanden in een door getuigen van Jehova in cassatie aanhangig gemaak te zaak beslist, dat zij ten onrechte zijn vervolgd op grond van een ge meentelijke verordening. Het vorige jaar trachtte een aantal getuigen van Jehova in de straten van Deventer hun tijdschrift „De Wacht toren" aan het publiek te verkopen. Voorbijgangers hoorden hen zeggen: „koopt de Wachttoren". Aangezien dit zonder vergunning van B. en W. ver boden was, werden ze vervolgd en tot een geldboete veroordeeld. De Hoge Raad heeft nu beslist dat de hierop betrekking hebbende pas sage van de politieverordening te De venter onverbindend moet worden verklaard, aangezien deze in strijd is met art. 7 van de grondwet. Prof. Rolin betwist het Hof zijn competentie De advocaat van de Iraanse delega-8 tie, de Belgische professor Henri Ro lin, heeft gisteren zijn pleidooi voor het Internationaal Gerechtshof voort gezet. Hij voerde een negental rede nen aan, waarin tan van mening is, dat het Hof niet competent is, het oliegeschil in behandeling te nemen. Rolin betoogde, dat Engeland vorige jaar onvoorwaardelijk en onafhanke lijk van enigerlei onderhandelingen, het beginsel van nationalisatie had erkend. De eisen, die Engeland thans voor het Hof brengt, zijn niet in over eenstemming met de nationalisatiewet- ten en kunnen derhalve niet worden toegestaan. „Een staat welke handelt volgens nationale wetten", aldus prof Rolin, kan niet voor het Hof worden geroe pen. Volgens Engeland machtigt niet het handvest der Ver. Naties het Hof te handelen, maar de betrokken partij en". Leger in contact met de Darul Islam In een gevecht tussen eenheden van het Indonesische leger en een 400 man sterke groep van de Darul Islam-strij- ders, dat de vorige week weid ge voerd in het regentschap Tjiandjur (West Java), werden aan de zijde van het leger de volgende verliezen gele den: 14 doden, S vermisten en 7 ge wonden. Over de verliezen van de Darul Is lam waren geen inlichtingen te ver krijgen. Volgens het Antara waren Achmad Sungkawa en Smith de lei ders van de strijders der Darul Islam. Bij een ander treffen tussen het le ger en de „Tentara Islam Indonesia", in het regentschap Bogor (eveneens in West Java) werden 12 leden van de Darul Islam gedood. (De juiste idenditeit van de in dit bericht genoemde „Smith" is te be- voegder plaatse in Nederland niet be kend .Vermoed wordt, dat deze figuur vroeger gelieerd is geweest met de „Apra"-beweging van Westerling. Ook staat uiteraard niet vast, of „Smith" de juiste naam van de betrokkene is. Red.). VERSCHERPTE CENSUUR IN SOWJET-ZONE Volgens het Amerikaanse blad „Neue Zeitung" hebben, de Sowjet-autoritei- ten een verscherpe censuur in de Sow- jetzone ingesteld. Alle buitenlandse brieven, aldus het blad, worden in een centraal bureau in Berlijn gecensu reerd. Er zijn ook censuurcentra inge steld voor het verkeer tussen de Sow- jetzone enerzijds en Berlijn en West- Duitsland anderzijds. Zonder toestemming uit Moskou mag men de vrijheid niet verkiezen Gisteren hebben de Britse troepen in West-Berlijn de laatste prikkeldraad versperring voor de onder Sowjet-contröle werkende „Radio-Berlijnwegge haald. Er doet zich thans een volkomen onverwacht aspect van de blokkade voor. Nu wordt radio-Berlijn namelijk geblokkeerd doorde Russen zelf. De reden van deze „zelfblokkade" is, dat het personeel van radio-Berlijn nog geen instructies van de Russische autoriteiten heeft ontvangen over hetgeen er na de blokkade moet worden gedaanNog steeds mag niemand het ge bouw betreden. Twee vrouwen, echtgenoten van zich in het gebouw bevindende employé's gaven bij de poort een grote zak met groenten af. Zij mochten even min als iemand anders binnengaan. De Russen hebben de eis gesteld, dat de Amerikaanse bezettingsautoriteiten onverwijld zullen - phouden met het uitzenden van gewapende patrouilles op de autoweg Helmstedt-Berlijn. Ver klaard wordt, dat de Russen in het vervolg tegen de Amerikaanse pa trouilles zullen optreden. Bondskanselier Adenauer heeft de regeringen van de staten en alle depar tementen van de Westduitse regering gevraagd meer en grotere bestellingen in West-Berlijn te doen, teneinde het economische leven van de stad te ver sterken tegen druk van Oostelijke zij de. De ministers van Financiën en van Economische Zaken, zullen naar de hoofdstad gaan om over grotere hulp verlening te spreken- De Bondskanse lier zal zélf een bezoek aan Berlijn brengen als de conventie van Bonn in het parlement in eerste lezing is goedgekeurd. West-Berlijn heeft voor 1250 milliard Mark extra orders nodig, om van haar eigen productie te kun nen bestaan. Ernst Reuter, de burge meester van Berlijn, is ervan overtuigd, dat de Russen na de ondertekening van de conventies van Bonn en het E. V. G.- verdrag, maatregelen tegen West-Ber lijn zullen nemen. Ze zouden geen nieuwe blokkade beginnen, doch de achterdeur van economische worging binnengaan. De commissie noemt de voorstellen ingrijpend, doch zij moeten als ver antwoord worden beschouwd met het oog op de thans meer dan onhoudbare toestand. Export van staal voor civiel verbruik verboden Nu er geen accoord mogelijk blijkt te zijn in de Amerikaanse staalstaking welke reeds meer dan een week duurt en nationaal en internationaal ernstige consequenties heeft, heeft Truman zich met een verzoek om speciale wetge vende maatregelen tot het Congres gewend. De president verscheen gisteren in een verenigde zitting van de beide Huizen en vroeg om een wet, welke hem in staat zal stellen, beslag te leggen op de staalindustrie en een eind te maken aan de staking. Hoge ambtenaren van het departement van defensie en het bureau voor industriële mobilisatie zijn onder leiding van de president bijeen geweest, teneinde een regeling te treffen ter verzekering van een productie die voldoende is voor de „critieke dcfensiebehoeften". Thans is ook de uitvoer van staal voor civiel verbruik verboden, waarvoor reeds vergunningen waren verstrekt. De Senaat heeft met 49 tegen 30 stem men aan presidenl Truman verzocht, gebruik te maken van de wet Taft Hartley en voortzetting van de staalsta king door de rechter te laten verbieden. Echter werden andere voorstellen, om een einde aan het conflict te maken, met grote meerderheid verworpen. Truman heeft aan het Congres mach tiging gevraagd voor de vordering en de exploitatie van de staalfabrieken, totdat de ondernemers en- de vakbon den het eens zijn geworden over de kwesties inzake de lonen, het verplicht lidmaatschap van een vakbond en an dere problemen. De wet zou de eigena ren een redelijke compensatie voor hun gevorderde eigendommen en de arbeiders een rechtvaardig loon voor hun werk moeten garanderen. Het is niet de bedoeling, zo heeft de presi dent verder verklaard, om langs deze weg een oplossing af te dwingen. Zijn stap is een gevolg van het feit, dat het Hooggerechtshof hem het recht heeft ontzegd, de nodige maatregelen te nemen en dit aan het Congres'heeft voorbehouden. Dinsdagmorgen hebben de Engelsen de blokkade van het Oostduitse radiostation opgeheven. De 46 leden tellende „commissie voor de regelingen", die belast is met de organisatie van de 7 Juli a.s. te Chi cago beginnende nationale conventie der Amerikaanse republikeinse partij, heeft generaal MacArthur aangewezen als de man die de „sleutel-toespraak" zal houden. Dit is de voornaamste ope ningsrede, die -belangrijk is voor de geest, waarin de conventie zal wor den gehouden. Dit wordt beschouwd als een overwinning voor de volge lingen van senator Taft. Walter Halla- nan, eveneens een aanhanger van Taft, is aangewezen tot tijdelijk voorzitter. De afgevaardigde Joseph Martin is als permanent conventievoorzitter aange wezen. Het was een van de voorvech ters van Mac Arthur. De looptijd zou van 20 op 50 jaar worden gebracht Portugal tegenstander Volgens gezaghebbende bron in Londen is het waarschijnlyk, dat de looptijd van het Noordatlantisch ver drag zal worden verlengd van 20 tot 50 jaar. Volgens artikel dertien van het verdrag kan ieder der veertien on dertekenaars in 1969 zijn lidmaatschap opzeggen. KoJit ïl VOERLEDEN maand hadden de kunst- kenners weer eens een slechte dag. Op een veiling in New York werd een schilderij te koop aangeboden, dat een jongedame voorstelde. Tientallen deskundigen liepen er hooghartig langs, maai één mannetje was zo roekeloos men zou gaan denken, dat dit heel an- een lastige bezetting te verduren heb ben en deswege onze sympathie verdie nen. Het bedoelde blad noemt deze mensen nu „Duitsers uit het bezette ge bied". Het ambt van rechter is de licaat en moeilijk. Vorige week kwam Pierre Bermont, een 30-jarige burger om de honderd gevraagde dollars voor dere lieden zijn dan Westduitsers. Doch van Martinique, voor cte Parijse politie- het doek te betalen. Nu is uitgekomen, en dit beaamt Theodoor volgaarne dat het schilderstuk niets minder is het zijn gewone Duitsers, die dan de „Lucrezia Borgia", in de vijf tiende eeuw geschilderd door Bartolo- meo Veneto. Het stuk is 450 jaar ver mist geweest en het heeft een waarde van 150 000 dollar. O De Oostduitse Stalinprijswinnaar, Albert Bellwinkel, is met zijn gezin naar West-Berlijn uit geweken. Buitengewoon edele motieven hebben hem tot deze vlucht gedreven. De heer Bellwinkel was namelijk di recteur van een cementfabriek in Des sau. Vanwege de prijs van Stalin maak te hij flink propaganda onder zijn ar beiders. Hij drong er bij hen op aan, dat ze zich voor de Volkspolitie zouden melden. Maar die arbeiders zeiden dat ze daar niets voor voelden, zolang de bloedeigen zoons van de heer Bellwin kel rustig thuis bleven. Waarschijnlijk om Stalin-prijsvragen op te lossen. O Een Amerikaans blad heeft het goede initiatief genomen om niet meer te spreken van „Oostduitsers". Immers, Zonder subsidie rechter te staan, terzake van handig alleen handwerk. Tijdens het verhoor deelde Pierre terloops mede, dat hij aan de pest leed. Een dokter bevestigde dit. Het werd prompt een zitting met ge sloten deuren en toch met de deur open, als u voelt wat ik bedoel, r) De Amerikanen bezitten in totaal 42 mil lioen, zevenhonderdduizend auto's. Dat houdt in, dat één op de drie personen een wagentje heeft. Kapitein Par ker, de gezagvoerder van de sleepboot „Turmoil", die destijds de „Flying En terprise" te hulp is gekomen, is ter ge legenheid van koningin Elizabeths ver jaardag benoemd tot Lid in de Orde van het Britse Rijk. In Baltimore zijn op een kruispunt twee brandweer auto's, die op weg waren naar een brand, met elkaar in botsing gekomen. Twee brandweerlieden verloren het le ven en zes werden er ernstig gewond. De auto's brandden uit. Het aantal werklozen in West-Duitsland is in Mei met 130.000 gedaald. Naar verluidt is de bedoeling dei- verlenging de levensduur van het ver drag gelijk te maken aan die van het E.V.G.-verdrag (dit voor 50 jaar ge sloten verdrag is echter drie jaar later getekend). Voorts verluidt, dat de meeste van de 41 leden van de N.A.V.O., o.w. Amerika en Engeland, behoudens par lementaire goedkeuring, in verlenging van het verdrag hebben toegestemd. Slechts Portugal zou zich niet zo lan ge tijd militair willen binden. Dit land zou wel bereid zijn de periode van samenwerking op economisch, politiek en sociaal gebied binnen de zich ont wikkelende Atiantische gemeenschap met dertig jaar te verlengen. In Lon- dense diplomatieke kringen gelooft men, dat de Portugese bezwaren kun nen worden overwonnen en dat later in het jaar de levensduur van het ver drag officieel zal worden verlengd. Stroom van vluchtelingen Maandagavond is een boer uit Noord- beieren, die te dicht bij de interzona le grens kwam, door Oostduitse poli tie doodgeschoten. Het wegvoeren van de bevolking uit het Oostduitse grensgebied houdt nog steeds aan. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn 86 personen over de zonegrens naar het Westen gevlucht. Volgens vluchtelingen hebben ver scheidene personen om aan wegvoe ring te ontkomen, zelfmoord gepleegd. Voor dc tweede ronde van het tour- nooi om de Jubileumbeker heeft de af deling Noord-Holland van de KNVB voor Zondag a.s. de volgende wedstrij den vastgesteld: ZW—KW, WSV— KW 2, Texel—Helder, Hollandia—Vo- lendam, WWVolendam 2, Zaandijk- Alcmaria Victrix (terr. AIcm. Victrix), HRC—West-Frisia, CSV—OSV, GVO— ZFC, SuceesAlkmaarse Boys, QSC— KFC. Alle wedstrijden vangen aan om n.m, 7 uur, met uitzondering van Texel Helder, welke ontmoeting om 2.30 uur begint. Noordhollands elftal tegen Haarlem Het Noordhollandse KNVB-elftal. dat Zondag a.s. de Haarlemse Sportweek in de Spaarnestad zal besluiten met een wedstrijd tegen het Haarlems elftal is als volgt samengesteld: Keizer (Volen dam); Dangermond (West-Frisia), Ka bel (ZFC); Molenaar (KFC), Kuiper (ZFC), v. d. Horst (ZFC); Veerman (Volendam), K. Smit (Volendam), Si mons (West-Frisia). Stelling (West-Fri sia) en Koning (KW). Noordhollanders in de Benelux-wielerwedstrijd Aan de Benelux-wegwedstrijd voor amateurs, welke Zaterdag 14 Juni voor de vijfde maal verreden wordt, georga niseerd door de ASC „Olympia", zullen ongeveer 110 renners deelnemen, bij wie Hofland (Beverwijk), De Koning (Hoofddorp), Kuitwaard (Velsen), Me- hagnoul (Amsterdam), Snijders (Half weg), A. Voorting (Haarlem), Brug- genkamp (IJmuiden), J. van Dijk (Hil versum), Koeman (Krommenie), Van Neerven (Mierlo), Rijnders (Amster dam), Verwijmeren (Terheyde) en Van Grinsven (Eindhoven). De eerste zes renners behoren tot de met het. oog op de Olympische Spelen geselecteerde renners, eh het is waarschijnlijk, dat nog meer geselecteerden aan de start zullen verschijnen. Het Nederlandse Ilockey-elftal voor de wedstrijd tegen Zwitserland, welke Zondag te Amstelveen wordt gespeeld, is als volgt samengesteld: Mulder (Am sterdam); Derckx (Venlo) en Drijver (Togo); Ancion (Kampong), Loggere •(Laren) en Tiel (HHYC)Van Heel HHYC), Boerstra (HHYC), Kruize (H HYC), Esser (Togo) en Wery (HHYC). Aanvoerder is Loggere. Van de zijde van het Nederlandsche Olympisch Comité deelt men ons mede: f 35.000 ontbrak per 1 Juni aan het be drag, nodig voor een sterke representa tieve Nederlandse ploeg, uit te zenden naar de Olympische spelen te Helsinki. Inmiddels zijn bedragen overgemaakt of toegezegd van de zijde van zakenlie den, die relatie-s met Finland onderhou den, particulieren en sportminnende personen, tot een totaal bedrag van f 7.285.70, zodat het tekort in een week tijd is geslonken tot f 27.714.30. Geen Noordhollandse dames in Olympische turnpioeg Aan de samenstelling van de Neder landse (dames) turnpioeg voor de Olympische Spelen te Helsinki wordt thans hard gewerkt. Van de tien da mes, die de reis naar de Finse hoofd stad zullen maken en uit wie het defi nitieve achttal kort voor de eerste wed strijden zal worden gekozen, zijn al acht^ turnsters aangewezen. Het zijn: Tootje en Toetie Selbach (beiden Am sterdam), Nannie Simons (Amster dam), Jopie Cox-Landru (Amsterdam), Lenie Gerritsen (Utrecht). Annie Ros (Utrecht), Dini Krul-van der Nolk van Gogh (Den Haag) en Truusje Dam (En schede). Laatstgenoemde is reserve. De twee dames, die nóg aan het tiental ontbreken, en van wie er ook een re serve zal zijn, zullen worden gekozen uit de vier turnsters, die nog in trai ning zijn. Het zijn: Truida Heil—Bon net (Varsseveld), J. A. Kampen-Ton- neman (Arnhem), Truusje Woord (Schiedam) en W. van der Bijl-Van Strien (Den Haag). Menselijkhoogierecord Van officiële Amerikaanse zijde is verklaard, dat Bill Bridgeman een testpiloot van de Amerikaan se marinein een skyrocket een hoogte van 23.7 kilometer heeft bereikt, de grootste hoogte, welke ooit door een mens is bereikt. Het toestel had een radar-foto installatie aan boord. Be skyroc ket werd op een hoogte van 11.000 meter uit het bommenruim van een superfort losgelaten. Op de maximum-hoogte vloog de sky rocket horizontaal en bereikte hierbij waarschijnlijk een snel heid van 2.000 kilometer per uur.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5