Tweerr een i hm.Pnm en de blauwe vaas Wetenschap en techniek kunnen ook de bliksem temmen Regeringsopdrachten aan groot aantal Nederlandse componisten LS HET HART SPREEKT.... rYneeshann Op 18 k rr temperatuL Honderd en tien boerderijen branden elk jaar door onweer at Afdoende bescherming is mogelijk KERKELIJK NIEUWS Een bliksemstraal De Duitse activa in het buitenland Schoonzoon stak zijn schoonvader met mes Hoeveel kiezers gaan dit jaar ter stembus? Belangrijk concert in de Grote Kerk te Alkmaar De KLM krijgt het druk met Olympische Spelen Kunst en Cultuur Gedenkteken voor wijlen Richard Tauber Ballet der Lage Landen gehalveerd Dromedaris" gestolen Het Radioprogramma Zestig proce teruggez< ER zijn van die WOENSDAG 11 JENT 1953 (Van een bijzondere medewerker) fJEEX zomer gaat voorbij, of we beleven een paar van die broeiwarme dagen, die mens en dier naar verfrissing doen snakken. Van die loom makende dagen, die eindigen met een onweersbui en plensregen uit een loodgrijze lucht. Een imponerend gebeuren, zo'n onweer. De kinderen in huis, zo goed als de •uderen worden er even stil van. Voi aandacht wachten ze op de elkaar snel opvolgende bliksemschichten, die links en rechts, voor en achter het huis uit de donkere wolken te voorschijn schieten. Gespannen tellen ze de seconden, die verlopen tussen flits en donderslag om huiselijk te bepalen, hoeveel maal drie honderd en dertig meter het onweer nog van hun woning verwijderd is. QOK de mens uit dit atoomtijdperk heeft nog altijd ontzag voor dit na tuurverschijnsel. En terecht. Er wordt in ons land jaarlijks gemiddeld nog voor meer dan een half millioen gulden schade aan gebouwen aangericht door blikseminslag, twaalf mensen en hon derd vijf en zestig dieren dodelijk ge troffen, honderd en tien boerderijen nagenoeg geheel in as gelegd Voor vaar feiten, die respect inboezemen. Hoewel er nog steeds mensen zijn, die geloven, dat het gevaar van bliksem inslag gekeerd kan worden met huis- look op het dak, of brandnetels, die op Witte Donderdag geplukt werden fGel derland), of met kruidenwisch 'Lim burg) weten de meesten van ons al dat afdoende bescherming van huis en haard mogelijk is door middel van een eenvoudige installatie. Wetenschap en techniek hebben ervoor gezorgd, dat Schade of brand door blikseminslag niet meer gerangschikt worden onder het hoofdstuk „Overmacht". Er zijn tegenwoordig deugdelijke bliksemafleiders, die anders dan nau welijks veertig jaar geleden, bestaan uit een bijna onzichtbare acht mm dik ke draad op de vorst en een aantal af gaande draden naar de aarde. De hoge opvangstangen met dikke kabels op het gebouw, woonhuis of boerderij zijn te genwoordig niet meer nodig. Het ge bouw wordt nu als het ware in een ka- belkoei gevat met een tralie-afstand van ongeveer twintig meter. Sinds 1939 bestaan voor een dergelijke installatie nauwkeurige voorschriften in ons land. Van iedere installateur mag men rustig eiseö, dat hij dezé voorschriften in acht ïieemt. Het feit, dat de bliksembeveiliging een internationale wetenschap is gewor den, leidde er dezer dagen weer toe, dat experts op dit gebied bijeenkwamen in het middeleeuwse stadje Rothenburg ob der Tauber, achter Frankfurt am Main in Duitsland om hun ervaringen met elkaar uit te wisselen. Voor Nederland was hierbij aanwezig jhr. ir R. A. Quin- tus uit Rijswijk Wat doên we met onweer? r\E studie van het natuurverschijnsel, dat Onweer heet, heeft er toe geleid, dat er een collectie algemene leefregels is opgesteld, die waard zijn door ieder een gekend te worden. De eerste is: Ga niet naar buiten, tenzij het zeer noodzakelijk is, tijdens onweer! En dan verder: Blijf in een niet-vochtig ge bouw en bij voorkeur niet bij open schoorstenen, kachels, ovens en andere metalen voorwerpen en buisleidingen. Ga ook niet op de tocht staan en sluit de ramen. Indien men buiten moet blijven, is bet raadzaam te mijden: a. kleine metalen afdaken, indien deze trefkans bieden of open liggen; b. vrijstaande bomen en vooral popu lieren. linden, eiken, wilgen, iepen of dennen; c. metalen hekken; d. heuveltoppen of open plekken. Men kan buiten bescherming zoeken in een grot. tunnel of kuil in de grond een diepe vallei, de voet van een steen groeve of klip. in dichte bossen of een groep bomen, die bij voorkeur beuken of kastanjes moeten zijn. Fietsen legge men in het open veld vlak op de grond en op enige afstand van de eigen schuilplaats. Auto's met metalen kap zijn veilig, als men zelf binnen blijft. Daar de banden isoleren en zich electrische ladingen op de me- taaldelen van het koetswerk kunnen bevinden, moet men tijdens en na het onweer voorzichtig zijn bij het uitstap pen Getroffenen door bliksem moet men Ned. Herv. kerk. Beroepen te Genemuiden; A. den Hartogh te Scheroenzeel. Aangenomen naar Appelsga; W. Dijkstra, candidaat te Gorkum. Geref. kerken. Beroepen te HilHgersberg-Terbregge: R. A. Flinterman te Goes. Beroepen té Lioessens: J. C. Derksen te 's-Gra- veland. Beroepen te Ten Post: T Sie- besrna, candidaat te Tjuga-Beekhuizen Aangenomen naar Oost- en West Souburg: G. L. D. Brederveld te Mechelen in België. Bedankt voor Emmercomoascuum: J P. Heinen, candidaat te Heerlen Bedankt voor Nordhorn (Dtsl.): J Kortmann te Bentheim. Geref. kerken onderh. art. 31 K. O Aangenomen naar Murmerwoude* J v. d. Schaft te Delft, die bedankje vo:r Schouwerzijl. Chr. Geref. kerken. Bedankt vobr Eemdijk: P. de Smit te Zeist. Baptistengemeenten Beroepen te Rotterdam-C.: H. D Hooghwinkel te N-Bergum 'Fr.). Geref. gemeenten. Bedankt voor: Sunnv Side: geman te Sioux Centre. c. He- Een bliksemstraal is gemiddeld één tot drie kilometer en maxi maal 49 kilometer lang. Gemid deld vindt de ontlading plaats op 600 meter, maar ook wel op een hoogte van 23008000 meter. De dikte is gewoonlijk 1,2 centi meter, althans minder dan 40 centimetetj, maar in een enkel geval wel eens tien meter. De stroomsterkte bedraagt 6000 tot 345.000 Ampère en de spanning van 3.500.000 tot 61 milliard Volt. Ondanks deze geweldige getal len is de ontwikkelde energie betrekkelijk gering: 1/3 tot 68 KWH. De temperatuur van een bliksemschicht varieert van 4000 tot 8500 graden C. onmiddellijk met kunstmatige adem haling proberen bij te brengen Ook hartmassage kan een gunstige uitwer king hebben. Men late zich niet ont moedigen bij een langdurige behande ling. Overigens waarschuwe men een arts, omdat ook door operatieve behan deling al eens mensen gered werden, die door electrische stroom waren ge troffen. Bonn vraagt beschikking over 20-millioen Reichsmark Westduitsland heeft aan Engeland, Frankrijk en Amerika verzocht een in ternationale financiële commissie te benoemen, die tot taak heeft te onder zoeken, wat de gevolgen zouden zijn voor Duitslands vermogen om aflos singen van een rentebetalingen op zijn buitenlandse schulden over te maken, wanneer het nog niet geliquideerde buitenlandse vermogen van Duitsland zou worden vrijgegeven. De commissie, waarin ook West-Duitsland vertegen woordigd zou moeten zijn. zou verder moeten onderzoeken in welke omvang de opbrengsten van de liquidatie van Duitse buitenlandse activa, die nog niet gerealiseerd zijn, gebruikt zouden kunnen worden ter vereffening van de buitenlandse verplichtingen van Duitsland, en tenslotte welke invloed de liquidaties van Duitse buitenlandse activa, waarvan de opbrengst riet meer beschikbaar is, hebben op het vermogen van de Bondsrepubliek om betalingen op zijn buitenlandse schul den over te maken. De voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Westduitse Parlement ver klaarde. dat de Bondsrepubliek de op rechte wens koestert haar schulden te betalen en haar crediet te herstellen. Om dit doel te bereiken id het naar de opvatting der Duitsers beter, dat het buitenlandse vermogen van Duitslqpd 'c.a. 20 milliard mark vóóroorlogse waarde) wordt teruggegeven. KANKER IN BELGIë Naar de algemene secretaris van het „Belgische nationale werk ter bestrij ding van de kanker" in een causerie tijdens de te Brussel gehouden medi sche dagen mededeelde, sterven in Belgie aarlijks bijna 13.000 personen aan kanker fabrieksschoorsteen explodeerde. Zeldzaam geval van blikseminslag. Bij een goede beveiliging was dit niet nodig geweest. In de Van Reijnstraat te Rotterdam ten huize van de 45-jarige betonijzer- vlechter P. A. L., kreeg deze een woordenwisseling met zijn schoonzoon de 30-jarige schilder A. C. van der W die op bezoek was gekomen. Plotseling trok de schilder zijn zak mes te voorschijn en stak daarmede zijn schoonvader in de linkeronderarm en in de rechterhand. Direct daarnae vluchtte de dader het huis van zijn schoonvader uit en op weg naar zijn eigen woning, wierp hij het zakmes in een rioolput aan De Pleretstraat. Kprt daarop werd de schilder in zijn woning gearresteerd en naar 't politiebureau overgebracht. De kleding, die hij had gedragen en waar aan bloed kleefde, had hij reeds 0 in een emmer water gezet. Het slachtoffer, dat gisteren jarig was, moest in het Bergwegziekenhuis worden opgenomen. Het zakmes werd nadien door middel van een magneet uit de rioolput gehaald. Ongeveer 5,71 millioen Nederlanders zijn dit jaar stemgerechtigd. Volgens schatting zal hiervan 9,21 procent af vallen, waardoor er dus 5.185.000 stem men geldig zijn. Er wordt evenwel ge rekend op een percentage van 6-3 dat niet aan de stemming deelneemt. Bijna vijf en een half millioen personen zul len derhalve ter stembus trekken. De kiesdeler voor de komende verkiezing zal niet ver van de 51.800 liggen. Bij deze berekening heeft men geen reke ning gehouden met het feit, dat er thans vergeleken bij 1948, ruimer mogelijkheid bestaat om bij volmacht te stemmen. Een gevolg hiervan kan zijn, dat een aantal kiezers, dat in 1948 verstek liet gaan, thans zijn stem wél uitbrengt. Bij de verkiezing van 1948 bedroeg het totaal aantal kiezers 5.433.663. Het aantal uitgebrachte gel dige stemmen was 4.932.959. In de cyclus van concerten, georga niseerd door de Ned. Herv. Oratorium vereniging te Alkmaar wordt op 24 Juni in de Grote Kerk door het Rot terdams Philharmonisch Orkest een programma uitgevoerd van werken van Johann Christian Bach, Johan Wa- genaar en Anton Bruckner. Dirigent is Eduard Flipse en als harpsoliste in Saul en David van Johan Wagenaar zal optreden Margot Broeders. Van Johann Christian Bach zal worden ge speeld Sinfonia voor Dubbelorkest en van Anton Bruckner de Vierde Sym- phonie in Es. Ter gelegenheid van de Olympische Spelen zal de K.L.M. in het tijdvak van 12 Juli tot en met 11 Augustus haar dienst Amsterdam-Kopenhageh- Stockholm drie keer per week naar Helsinki doortrekken. Bovendien zal de lijn Amsterdam-Hamburg op vijf dagen in midden Juli en op vijf dagen in de eerste helft van Augustus tot de Finse hoofdstad worden verlengd. Verschei dene Olympische teams zijn op een der K.L.M.-diensten geboekt. Van de Ne derlandse ploegen vertrekken op 9 Juli de zeilers, op 12 Juli de hockey-spelers, op 16 Juli de athleten, gymnasten en roeiers, op 21 Juli de waterpolo-spelers, 23 Juli de kanovaarders, zwemmers, gewichtheffers en wielrenners, 26 Juli de militaire ruiters en de boksers. Het vertrek van de Nederlandse voetbal ploeg is nog niet vastgesteld; het is af hankelijk van de uitslag der loting op 16 Juni. NOOFDERMARKTBOND, 10 Juni. 5200 kg aardappelen: Schotse muizen 16,7018,80, drielingen 14,80 en kleine 10 —14,70; 20 slof aardbeien 2,422,46; 75 stuks bloemkool: BI 25SO en Bil 8. 69. Er was nog heel wat werk te verzetten voor de grote bazar, welke ten bate van de weesjes gehouden zou worden en mevrouw Babbelgraag had aan Pirn, Pam en Pom geen slechte helpers. Allereerst werden alle ca deautjes voor de tombola gerangschikt en de broertjes vonden het een heerlijk werk om daarbij te mogen helpen. „Jullie hebt het keurig gedaan, jon gens", zei mevrouw Babbelgraag tevre den, toen zij kwam kijken. „Juist die mooie blauwe vaas in het midden, die vormt ook de hoofdprijs, zie je! Zo, en nu willen jullie me misschien nog wel even helpen met de limonade-tent" ging ze door. „Het lijkt me juist iets voor jullie om daarin Zaterdag te be dienen!" „Graag!" riepen Pim, Pam en Pom tegelijk. „Zouden we dat werke lijk mogen?" „Natuurlijk, verkopen jullie maar zoveel mogelijk limonade, dat brengt allemaal "eld in het laadje" lachte mevrouw Babbelgraag, „en dat is wat we wensen." En toen Moeder Woeffie later op de dag een kijkje kwam nemen, leidde mevrouw Bab belgraag haar verrukt rond. „Oh me vrouwtje, ziet u hoe prachtig uw blau we vaas daar staat? Ik hoop zo, dat de bazar een succes zal worden! Ik wed dat het een gebeurtenis wordt, waar over het dorp nog lang zal spreken." Nu, wat dat betreft zou mevrouw Bab belgraag haar zin krijgen. Voornamelijk koorwerken De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de volgende componisten opdrachten ver leend tot het componeren van de ach ter hun naam vermelde werken: Oscar van Hemel, Albert de Klerk en Johan nes Röntgen, werk voor gemengd koor met begeleiding van een zeer gering aantal instrumenten, eventueel alleen van piano, met ten hoogste één of twee solostemmen. Duur: ongeveer een half uur. Het werk Is bedoeld om uitgevoerd te kunnen worden door kleine ge mengde zangverenigingen en zal det- halve eenvoudig dienen te zijn. Ernest W. Mulder Twee gemengde koren a capella, bij voorkeur op Nederlandse tekst. Henk Badings twee mannenko ren a capella, bij voorkeur op Neder landse tekst. Meindert Boekei «en ouverture voor harmonie-orkest. Adri- aan C. Schuurman en Jan Vogel een werk voor orgel. Duur: oneevper 10 minuten. Ton de Leeuw een Vio voor piano en twee andere instrumen ten naar keuze. Sas Bunee een strijkkwartet. Wouter Paap een suite voor dilettanten-kamerorkest. Voorts ontving Louis Tebosch een opdracht tot het componeren van een werk voor mannenkoor, bij voorkeur op Nederlandse tekst, met begeleiding van symphonie- of harmonie-orkest. De stad Linz heeft een gedenkteken voor de op 8 Januari 1948 te Londen overleden tenor Richard Tauber opge richt. Tauber werd namelijk 16 Mei 1892 te Linz geboren. Vorige maand is aan de villa, die Tauber te Bad Ischl bewoonde, een gedenkplaat onthuld. Op deze plaats is Taubers beeltenis in relief aangebracht met daaronder een inscriptie. (Advertentie, Ing. Med.) FEUILLETON ALKMAAR, 9 Juni. Aardappelen 19,59—22 en drielingen 18—20: slabonen 1,67—1,78; peulen 0,91—1,24: komkommers 34—37 en IX 24—27; tomaten: A 1,09— J.31 en Bonken 65—67; bloemkool: I 5912 en II 15—27; spinazie: I 2114 en II 12—19; sla: I 9—15.50 en II 2—8' postelein 21—84: andijvie 18—37; rabar her 4—13.50: bosbleter 22; bospeer 2314: bosuien 6.50 1" 'O; soepgroentei S.50—8; peterselie 3,50—8. 41. „Je doet graag van die z.g. interes sante vragen' „Alleen omdat ik je zo aardig vind. Ik voel, dat er een man in je leven moet zijn geweest en ik zou willen, dat je het mij vertelde". Zonder haar nieuwsgierigheid te be vredigen, nam Barbara haar mee de kamer uit. Toen ze beneden kwamen, bleek het thee-uur in volle gang. De kolonel zat in zijn gewone stoel bij de haard, mevrouw Melrose voor het zil veren blad, met Bryan en een nogal zwaar gebouwde, weinig smaakvol ge klede jonge dame in leunstoel naast haar, Heather op de divan met Jinks. Bij het zien van Barbara riep ze vro lijk: „Barbara, wat prettig, dat ie te rug bent". „Zo, Heather!" zei Barbara, zich buk kend om haar te kussen. .,U kent eskader-commandant Char- rington zeker nog niet, juffrouw New- combe?" vroeg mevrouw Melrose. ,Maar moeder, natuurlijk wel. Ze heeft Jinks hier Donderdag ontmoet". „Och ja, hoe dom van mij!" „Goede middag, juffrouw Newcom- be", zei Jinks. „Goede middag", antwoordde Barba rs, die vervolgens plechtig aan Estel- le „juffrouw Rainer" werd voor gesteld.' a ..Op de divan is nog ruimte aenoeg, Barbara', zei' Heather. „Ga zitten en vertel me wat 1e in Londen hebt uit- oerd" Vraag het mij maar", kwam Bryan, die Barbara thee bracht, tussenbeide. „Ik zal het je wel vertellen". „Jou?" „Ja. ik heb haar de stad laten zien. Tenminste zo veel als ze goed vond".' „Was het prettig?" vroeg Heather. „Héél prettig", antwoordde Barbara. „Houdt u van Londen?" vroeg Jinks. „Ja, om er nu en dan eens te komen". „Van Londen gesproken", zei me vrouw Melrose. „Dr. Risling heeft me meegedeeld, juffrouw Newcombe, dat de nieuwe behandeling van Heather zo gauw mogelijk kan beginnen". Joan boog zich naar voren: haar ogen schitterden. „Betekent dat, dat ze naar de stad moet?" „Met de weekeinden komen wij thuis". „We?" „Ja, juffrouw Newcombe. Heather en ik". Joan trok een teleurgesteld gezicht. „Moeder, je had me beloofde dat je een flat zou huren en mij meenemen". „Lieve kind, als ik een geschikte flat kon vinden, zou ik die nemen. Jammer genoeg is daar geen sprake van". Jinks keek eens naar zijn gastvrouw. „Als u een flat wilt hebben, kan ik u misschien helpen". „Niet als het te duur is", merkte de kolonel droogjes op. „Gaat u voort, meneer Charrington moedigde Joan de bezoeker aan. .Waar is die flat en hoe ziet ze er uit?" „Als u heus ie's weet. meneer Char rington".... zei mevrouw Melrose glimlachend. j „Een nicht van mij wil haar flat wel tijdelijk verhuren. Haar man, die bij Buitenlandse Zaken is, gaat voor korte tijd naar de Verenigde Staten en neemt haar mee". Joan slaakte een kreet van vreugde. „Zou u haar niet dadelijk kunnen opbellen en zeggen, dat wij de flat hu ren?" „Joan, Joan, een 'ogenblik alsjeblieft. Je maakt altijd zo'n haast". „Maar moeder, het klinkt zo prach tig". „Inderdaad is het een aardige flat", zei Jinks en ik denk wel, dat ze u zou bevallen. Er zijn vier of vijf slaap kamers en een paar zitkamers. Ze ziet uit op Hyde Park". „Weet u ook ongeveer wat de huur is?" vroeg de kolonel. „Ik geloof niet, dat ze er veel voor vragen. Eileen dat is mijn nicht zei, dat als ik iemand wist, die het wilde huren, ze heel schappelijk zou zijn wat de prijs betreft. Eileen en Peter zijn nu eenmaal zo. Ze azen niet op geld". „Och, in elk geval hebben wij geld genoeg", zei Joan luchtig. Kolonel Melrose keek haar ernstig aan. „Ik vraag me altijd af, hoe ie aan dat idee komt", zei hij. „Nu, als je nagaat, hoe we leven", antwoordde Joan vrolijk. Mevrouw Melrose kwam tussenbeide. Ze had de wenkbrauwen gefronst, want ze vond het allesbehalve goed, dat haar echtgenoot de nadruk er op vestigde, alsof ze op de kleintjes moes ten passen. Dat was erg vervelened vooral als er betrekkelijk vreemden bij waren. En bovendien was 't niet waar Of misschien toch tot zekere hoogte? Een feit was. dat hij nog kort geleden zijn nood had geklaagd. De belastingen waren buitengewoon hoog en zijn be leggingen verminderden snel, terwijl het landgoed, door vele reparaties, een massa geld kostte. Enige weken gele den had hij zelfs het denkbeeld ge opperd, het te verkopen en een klei ner huis te nemen, dat ze meer econo misch konden bewonen. „Ik zou Eileen vanavond kunnen op bellen en u bericht sturen" zei Jinks tot Mevrouw Melrose. „Graag. Dat zou heel vriendelijk van u zijn". „Belt u ons dan op zodra u haar ge sproken heeft?" vroeg Joan. „Dat beloof ik", glimlachte Jinks. Heather boog zich voorover en vroeg, met de ogen op Jinks gericht ogen, die Barbara zoveel vertelden! .Zul len we je nog in Londen zien?" „Ik denk heel dikwijls. Daar ben lk meestal" „Dat zal prettig zijn", sprak Heather glimlachend in de kussens achterover geleund. „Nog wat thee?" vroeg Bryan, die weer op Barbara toekwam. „Maar wal betekent dit: Je eet niets." „Op 't ogenblik heb ik geen trek" Joan wierp haar een vlugge blik toe. Toen zij, Joan, daareven hetzelfde had gezegd, had Barbara haar afge vraagd, of de liefde haar niet de eet lust had benomen. Was dit nu soms met Barbara het geval? Zou ze verliefd raken op Bryan? O. dat zou heerlijk zijn, maar ja, mama zou 't wel niet prettig vinden. Zij wilde natuurlijk, dat hij een rijk meisje trouwde, eèn. wier familie in „Debrett". 't boek van 't patriciaat, stond vermeld, zoiets als die verschrikkelijke Estelle Rainer, op zettelijk om hem hier uitgenodigd Aan alles kon je zien, dat hij haar stomver velend vond en ook, dat hij dol was op Barbara. Nu ja, dat betekende ''tu rners nog niet zo veel, want Bryan was altijd dol op een of ander meisje Hi.i was immers steeds zo geweest, althans zolang zij, Joan, zich herinnerde. Jinks keek op zijn horloge en zei dat hjj nu wel zou moeten gaan „Nu al?" vroeg Heather. (Wordt vervolgd) De duur za] 15 a 20 minuten moeten zijn. Het ligt in de bedoeling, dat dit werk voor de eerste maal zal worden uitgevoerd op één der feestconcerten ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond in de loop van het volgend jaar. Een iekori van Hen mille Het Ballet der Lage Landen, dat kortgeleden zijn eerste lustrum heeft gevierd, heeft wegens financiële moei lijkheden acht van de zestien leden ontslagen. De afgelopen maanden leef de het gezelschap in de hoop op een spoedige subsidie van het Prins Bern- hardfonds. Op 6 Juni werd inderdaad een aanzienlijke subsidie toegezegd, doch onder voorbehoud, dat ook de overheid door een financiële bijdrage van haar belangstelling zou blijk ge ven. De leiding van de groep heeft ge meend, dat het onverantwoord zou zijn tot dat tijdstip de huidige moeilijkhe den te blijven verduren. Over dè pe riode van 1 September 1951 tot en ffiet 30 April van dit jaar is er een tekort van omstreeks tienduizend gulden. De acht ontslagen leden van het ballet hebben hun medewerking toegezegd aan de acht voorstellingen waarvoor de groep dit seizoen nog contractuele ver plichtingen heeft. Zij zullen hiervoor een kleine vergoeding krijgen. Daarna zullen de voorstellingen tenzij ook de overheid bijspringt met een ge halveerde groep worden voortgezet. Uit een stand op de tentoonstelling ..De Rijn in de RAl te Amsterdam, is een model van het schip de „Dromeda ris", waarmede Van Riebeeck naar de Kaap voer, gestolen. Het scheepsmodel vertegenwoordigt een waarde van 400 gulden. Bovendien werd een koperen kaartpasser ontvreemd. DONDERDAG 12 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7 45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hoogmis. 12.15 Lunchconcert. (12.30 12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Verkiezingstoespraak. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.35 Zang en piano. 14.00 Promenade- Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw, 15.15 Gram.muziek. 15.25 Viool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte mu ziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Koorzang. 18.40 „Op de stelling". 18.50 Gram.muziek. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Verkiezings toespraken. 19.35 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberich ten. 20.10 Militaire Kapel. 20.50 Repor tage. 21.10 Gram.muziek. (Pl.m. 21.40 Wes pennest.) 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Instrumentaal Septet. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avondoverzicht. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. S.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.25_Voor de huisvrouw. 9.30 Gram.muziek 10.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet." 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevaneerd programma. 11.50 „En nu.... een Dieren- wet", causerie. 12.00 Lichte muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuin bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13 20 Me- tropole-Orkest. 14.00 „Het testament van een zonderling", hoorspel. 14.45 Gram. muziek. 15.00 Voor de zieaen. 16.00 Ne derlandse liedjes en dansen. 16.30 Zuid- Amerikaanse en Spaanse muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Regeringsuitzen ding: H. van Boheemen: „Het onderwijs in Suriname". 18.00 Nieuws. IS '.5 Sport- praatje. 18.25 Orkestconcert. 18.55 Gespro ken brief uit Londen. 19.00 Orgel en piano. 19.20 Gram.muziek 19 45 Verkie zingstoespraak. 20.00 Nieuws. 20 05 Hol land-Festival: „La Damnation de Faust", opera. (Pl.m. 21.25 „Alle wegen leiden naar Rome" hoorspel.) 23.05 Nieuw». 23.20 Sportactualiteiten. 23.33—24.00 Gr«- mofoonmuziek. De ba Ion, waaraan d in gen ,,'t Is een metalen ka tjes in plaats van drie Kitten. Kunt u me vei oorlogstuig en is het g achter m'n huis. Voor bleven". Er zullen wt op een goede dag iem redactie kon vrjj gem: een radiosone gevondei Meteorologisch Institui is volkomen ongevaarl vraagd wordt het app; Aan die terugzending een ander er mee gaat VAAR aanleiding van f Ren, hebben we een aan onze nationale „wi De Bilt in de volk wordt. Ze ligt verscho lig bosje aan de gi UtrechtZeist. De h observatietoren is een ringsteken in deze om tere toren wordt er naast gebouwd. De jc ling van de meteorlogi gemaakt, dat uitgebr meer dan een millioen bouwd. Wanneer deze reed is, zal dit om: weer op één plaats gec den. Thans is het op i in de omgeving onderg tal functionarissen bij de de laatste tien jaa driehonderd-en-twintig Kaar goed, dit even terzijde, want wij waren naar De Bilt gekomen om iets te vernemen over de Radioson de, die we daar ergens verloren op eén weiland ge vonden hadden. Wat is dat nu pre cies voor een in strument, willen we weten. Een van de vele wetenschappelijke •werkers in dit be drijf geeft ons het antwoord. Kortweg een radiozendertje bevattend o.a. drie radiobuizen van hetzelfde type. Aan dat zendertje zijn gekoppeld drie meteorologi sche instrumenten, die respectievelijk dë luchtdruk, tem peratuur en voch tigheid kunnen meten. Tweemaal in een etmaal laat De Bilt zo'n radio sonde op. Dat wil z het apparaat aan eei met een doorsnee vai meter, die het mee tot een hoogte van v kilometer. Die opstijging dui uur en „edurende d te De Bilt voortdure Minder zon-1 Zuiderzei gewoon mens Zo bijvoorbeeld, legging van de Z tologïsche gevolg de directe omge heeft door een ti zoekingsarbeid kv dat ons gemiddel zonneschijn in hi zomer als gevolg legging, terug too? kingsgraad van vermoedelijk gre Bilt officieel. Er z nenkort een rapp Voor het eerst in heeft de meteoro tig kunnen besti invloed kan zijn legging van zo'n vervlak als de Z omringende landsi en tuinboutv kar van grote waarde sanatoria, die hel schijn moeten hel de resultaten vat groot belang hel

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6