„Bescherming burgerbevolking" is niet alleen een naam Voorshands geen conferentie van vier over Duitsland Franse weermacht weldra op het peil van 1938 61millioen voor aanschaffing materieel Verklaring van Engeland en de VS inzake Korea verwacht Opstandige Gaullisten traden in overleg met Pinay Belgie ratificeert plan-Schuman Nederland in oefening Uylenspiegel Werkzaamheden bij Velser tunnelbouw breiden zich uit Eerst onderzoek naar mogelijkheid van vrije verkiezingen Vrijdag 13 Juni 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 138 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nederland frok een les uit de oorlog Controle-systeem bij atoom-aanvallen Zware slag bij Tsjorwon Beschermers Bevolking sociaal onbeschermd KARD. VON FAULHABER OVERLEDEN Strategische problemen besproken Weerbericht Britse mijnwerkers eisen loonsverhoging Verlichting Amerikaanse zuivelbeperkingen FORD DREIGT MET SLUITING r Verklaring van minister Pleven Einde van dit jaar zijn er twaalf divisies gereed ACHESON TOT SOjU EN EDEN: Motieven van Londen en Parijs RADARNET BESTRIJKT HET GEHELE LAND De hoge commissie wil Berlijn behouden Union Jack wapperde bij vergissing Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN S Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 18 ct per m.m Familieberichte* 20 ct. p.nun. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-. elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 JN EEN GEWELDIG TEMPO wordt er gewerkt aan de opbouw van de organi satie „Bescherming Bevolking". De organisatie, die zich zoals haar naam reeds zegt ten doei stelt de burgerbevolking in geval van oorlog te beveili gen, heeft een bedrag van 61 millioen gulden ter beschikking gekregen voor de aankopen van het benodigde materieel. Ruim de helft van dit bedrag is reeds besteed, waarbij de orders vooral in Nederland werden geplaatst. Dit geldt in de eerste plaats voor verbindingsmiddelen als radio en telefoon, die in tijd van oorlog van bepalende betekenis zijn. Er worden meer dan tweehonderd complete telefooncentrales gebouwd, waarop ongeveer zesduizend toestellen kunnen wor den aangesloten. Op deze wijze krijgt men een eigen telefoonnet over het gehele land, dat bovendien verplaatsbaar is. Voor de alarmsystemen is voorzien in de aankoop van duizend sirenes. De sirenes, die nog overgebleven zijn uit de 2e wereldoorlog, zijn hier niet bij gerekend. Verder omvat het programma de bouw van schuilkelders, een controlesysteem voor eventuele atoombom-aanvallen, brandweren, enz. enz. UOEWEL alle experts het erover eens n zijn, dat Nederland waarschijnlijk niet met atoombommen zal worden be stookt, acht men het toch wenselijk, te voorzien in de aankoop van instrumen ten, welke aantonen of er ergens op ons grondgebied radio-activiteit aan wezig is. Men zoekt nog naar de in strumenten, die hiervoor het geschiktst zijn. Voor experimenten is reeds een bedrag van f 230.000.— uitgetrokken. Bijna vier millioen is gevoteerd voor de bouw van schuilkelders en voor de bescherming van monumenten. Er zul len in totaal zeshonderd schuilkelders worden gebouwd. Deze zijn van be trekkelijk gering formaat. Men heeft zich laten leiden door de -overweging, dat het aantal slachtoffers in een grote schuilkelder, bij een voltreffer, veel groter zal zijn. De afgelopen oorlog leerde ons, dat de grootste verwoestingen door bran den worden aangericht. Vandaar ook, dat men meer dan 25 millioen zal be steden voor de opbouw van doelmatige brandweren. Er zijn reeds zestig motor spuiten, die in Amerikaanse dumps in Duitsland stonden, aangekocht en er zullen er nog bijna vijfhonderd volgen. Daarnaast overweegt men de aanschaf fing van 246 autospuiten, tientallen trekkers en materiaalwagens en ten slotte 530 complete brandweeruitrus tingen, die op gewone vrachtwagens kunnen worden geplaatst. Aan brand weerslangen heeft men 700 kilometer nodig. Uitgerold zullen deze slangen van Amsterdam tot Berlijn reiken.... Geneeskundige dienst. De geneeskundige dienst zal de be schikking krijgen over 23.000 brancards en 296 autobrancards. De groep „Sociale Verzorging" wordt uitgerust o.m. met drie zeer uitgebreide rijdende keukens. Deze kunnen per etmaal niet minder dan twintigduizend liter voedsel leve ren. De hierboven geschetste plannen, alsmede de zeer uitvoerige wensen, die men nog voor de toekomst koes tert, zullen naar het zich laat aan zien niet uitgevoerd kunnen wor den van de 61-millioen, die de rege ring voor de bescherming van de be volking stelde. De verwachting is ech ter, dat op de begroting voor 1953 een post voor de „B. B." van honderd- millioen zal voorkomen. De organisatie telt momenteel reeds duizenden vrijwilligers. De gelegen heid is thans ook opengesteld voor de dienstplichtigen van de lichtingen 1941, 1942, 1943, alsmede de buitenge woon dienstplichtigen van de lichting 1944, om zich vrijwillig te melden. Twintigduizend uniformen De mannelijke en vrouwelijke vrij willigers zullen worden gestoken in een donkerblauwe uniform. De dames krijgen een blouse en een rok, beide voorzien van twee op gestikte zakken. Het stiksel zal korenblauw zijn, hetgeen 'n kleine afwisseling vormt in al het don ker. Verder krijgen ze een vlotte pet, die veel lijkt op die van de vrouwelijke vrijwilligers in het Engelse leger. Voor de heren is er een donkerblautu! overall, met twee borstzakken en twee zakken op de bovenbenen, alsmede een brede ceintuur. Hun petje is ge ïnspireerd op het bekende Ame rikaanse marinierspetje. De rang of functie van de vrij williger zal niet door sterren en strepen worden aangegeven doch door een witte geweven tekst bo ven de linker borstzak. De kleur van de epauletten zal het dienst vak aanduiden, waartoe de man of de vrouw behoort: geel voor de reddingsdienst, rood voor de brandweer, oranje voor de sociale verzorging, groen voor de genees kundige dienst en grijs voor ad ministratie en verkenning. Voor de twintigduizend unifor men zijn 130.000 meter katoenen stof van 70 cm breed en 10 millioen meter katoenen garen nodig. Voor het omboorden van alle knoops gaten moeten 21.600.000 steken worden gemaakt, 60 per knoopsgat. Datum van oproeping wordt een maand verschoven De werving van de 200.000 vrijwil ligers voor de organisatie „Bescher ming Bevolking" moet ongeveer een maand later dan aanvankelijk het plan was, beginnen, aangezien een aantal sociale voorzieningen voor de vrijwilligers, nog niet door de stich ting „Bevordering Bescherming Be volking" is goedgekeurd. Op verzoek van het departement van Binnenlandse Zaken is thans een nieuwe commissie gevormd, die op dracht heeft op korte termijn een De Britse minister van defensie, veldmaarschalk Lord Alexander, die op weg is naar het front in Korea, heeft Donderdag een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier der VN te-To kio. Deze reis zal waarschijnlijk tot ge volg hebben, dat Amerika en Engeland binnenkort in een gezamenlijke ver klaring de Noordelijken op scherpere wijze dan tot nu toe zullen wijzen op de gevolgen van een eventuele aggres- sie. Verder zullen er naar men ver wacht nieuwe Britse voorstellen wor den gedaan om uit de impasse bij de bestandsbesprekingen te geraken. Intussen woedt bij Tsjorwon een der zwaarste veldslagen van dit jaar. Ver leden week Zaterdag begon de strijd, toen infanteristen der VN twee heuvel toppen bezetten. Sindsdien hebben de Noordelijken voortdurend gepoogd het verloren terrein te herwinnen, echter zonder succes. Op Koje zijn Donderdag de 4000 krijgsgevangenen van afdeling 96 in kleine groepen uiteengedreven. Toen vijfhonderd Noor, koreaneu poogden zich aan de maatregel te onttrekken, Kadinaal von Faulhaber, aartsbis schop van München, is gisteren te München op 84-jarige leeftijd overle den. De kardinaal had, zoals gemeld, longontsteking en had Dinsdag een be roerte gekregen. Bij zijn verscheiden luidde een kwartier lang de grote klok van de Dom van München. Paus Pius XII had de kardinaal Woensdagavond zijn apostolische zegen doen overbrengen. Kardinaal Von Faulhaber werd op 5 Maart 1869 geboren, in 1892 tot priester nieuw ontwerp voor sociale voorzie- gewijd. In 1911 werd hij bisschop van ningen in te dienen. De vertraging in het opbouwplan van de organisatie heeft echter geen nadelige gevolgen voor de georganiseerde zelfbescher ming in de gemeenten. Spira (Speyer) en in 1917 aartsbis schop van München. In het consistorie van 7 Maart 1921 werd Von Faulhaber door Paus Benedictus XV tot kardinaal verheven. Drie leiders van „opstandige Gaul listen" hebben Woensdagavond een langdurig onderhoud gehad met pre mier Pinay, teneinde na te gaan In hoeverre de huidige Franse regering Verwachting tot Zaterdagavond: MINDER WARM Wisselende bewolking met vooral aanvankelijk enkele plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Westelijke rich tingen. Minder hoge temperaturen overdag. ZATERDAG: Zon op 4.20, onder 21.01. Maan op 0.32, onder 12.10. konden de Amerikanen de orde her stellen zonder hun wapenen te gebrui ken. De recente ongeregeldheden in afdeling 76 hebben thans 39 personen het leven gekost. ISO gevangenen moesten in het ziekenhuis worden op genomen. De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft gisteren met 165 tegen 13 stemmen bij 13 onthoudingen het ver drag voor een Europese steenkolen- en staalgemeenschap (plan-Schuman) goedgekeurd. De Senaat had het reeds eerder met grote meerderheid aange nomen. België is thans het vijfde land, dat zich voor goedkeuring van het ver drag heeft uitgesproken, na Frankrijk, Nederland, West-Duitsland en Luxem burg. De Italiaanse Senaat heeft het reeds goedgekeurd, maar de Kamer van Afgevaardigden moet er nog over be raadslagen. Het dagelijks bestuur van de Britse mijnwerkersbond heeft besloten voor zijn 700.000 leden een loonsverhoging van 30 shilling per week te vragen. Indien deze eis wordt ingewilligd, zal dit de uitgaven van het staatsbedrijf met 40 tot 50 millioen pond (400 a 500 millioen gulden) verhogen. De Amerikaanse Senaat heeft het nieuwe wetsontwerp betreffende de productie voor de defensie gisteren aangenomen en de bepaling aanvaard dat de beperkingen op de invoer van alle zuivelproducten worden verlicht. Deze nieuwe bepaling geeft president Truman de bevoegdheid om naar eigen inzicht quota vast te stellen indien de importen de afzet belemmeren van overschotten, waarover de Amerikaan, se regering beschikt. De leiding der „Ford Motor Compa ny" zal over twee weken beginnen haar fabrieken in de Verenigde Sta ten te sluiten, tenzij er een einde komt aan de staking bij de Amerikaanse staalindustrie. „Ford" heeft ruim hon derdduizend werknemers. Tussen Eindhoven en Leopoldsbrug (België) wordt de BelgischNeder landse oefening Uylenspiegelgehouden. Nederlandse onderdelen staken onder dekking van artillerie-vuur het ScheldeMaaskanaal over op een punt waar de brug vernield'was. De Franse minister van Defensie,, René Pleven, heeft gisteren tijdens een debat in de Nationale Vergadering verklaard, dat de gemeenschappelijke strijdmacht, nodig om Europa te kunnen verdedigen, groter zal moeten zijn dan aanvankelijk voor dit jaar was vastgesteld. Ook Frankrijk zal een groter aandeel in deze strijdmacht voor zijn rekening moeten nemen. De Franse weer macht kampt echter met zeer grote moeilijkheden. Er is een ernstig tekort aan verschillende typen legervoertuigen en materiaal; de luchtmacht beschikt nog niet over aanvals-vliegtuigen en de vervanging van de verouderde oorlogs schepen geschiedt slechts in zeer langzaam tempo. I tÉf:- ■- ,,j r - iiMÉi Twee stoomheimachines worden bij de tunnelbouw te Veisen gebruikt om de oude bouwput te verbreden. Twee locomotieven helpen deze machines aan stoom; een dragline verdiept de bouwput. bereid is de inzichten der Gaullisten op het gebied van buitenlandse politiek en landsverdediging te verwezenlijken. Het waren de generaals Billotte en Montsabert en Barachin. Zij zouden Pinay gesproken hebben over de volgende onderwerpen: her ziening van de Atlantische strategie, de rol van het Franse leger bij het tot stand komen van de Europese Verdedi- gingsgemeenschap, het vervaardigen in Frankrijk van atoombommen en raket ten en het aantal Britse en Amerikaan se divisies, dat in Europa in geval van oorlog beschikbaar zal zijn. De drie mannen wilden te weten ko men of het gerechtvaardigd zou zijn Pinay's binnenlandse politiek na het besluiten van het thans lopende debat over de militaire begroting te blijven steunen. De kans bestaat dat de „op standige Gaullisten" in de Franse Na tionale Vergadering hun verzet tegen bekrachtiging van het EVG-verdrag dat aan het einde van de komende herfst wordt behandeld zullen opge ven of verzachten. TEN conferentie van de vier grote mogendheden over urm Duitsland moet niet worden gehouden, voor en aleer een onpartijdige commissie de condities voor vrije verkiezingen in het gehele land heeft onderzocht, aldus heeft Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken geantwoord op het Frans- Britse voorstel voor een dergelijke ontmoeting met beperkte doelstellingen. Het antwoord was neergelegd in een boodschap aan de beide landen. Tegelijkertijd is aan de Amerikaanss ambassadeur in Parijs, James Dunn, om een nadere ver duidelijking van het Franse standpunt verzocht. In Washington is men name lijk van oordeel, dat dit afwijkt van de hoofdlijnen van een Westelijk antwoord aan Rusland, waarover Acheson, Eden en Schuman het de vorige maand eens zijn geworden. AAN de opstelling van dit antwoord wordt thans in Parijs door vertegen woordigers der Westelijke mogendhe den gewerkt. Moskou heeft op 25 Mei in een nota voorgesteld, een conferen tie van vier over Duitsland te houden. De ministers zijn het er. toen aanvan kelijk over eens geworden, dat zulk een conferentie zou moeten worde" voorafgegaan door een onderzoeknaar de mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. In Frankrijk is sindsdien de opvatting levend gewor den, dat zulk een conferentie over en, kele beperkte kwesties zou moeten gaan een opvatting, waarmee de Britse regering zich in de laatste da gen heeft verenigd. De conferentie zou zich niet alleen met verkiezingen in Duitsland, maar ook met de bevoegd heden van een daaruit voortkomende Duitse regering moeten bezighouden. Dat Londen en Parijs tot deze opinie overhellen, is een gevolg van het ver langen, de kans op aanvaarding van de Conventie van Bonn en het EVG-ver drag door de Duitse Bondsdag te ver groten door de oprechtheid van de Rus sische bedoelingen nog eens te peilen. Indien de Russen niet oprecht zijn met hun aanbod van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, is dat alleen door een nieuwe conferentie van vier vast te stellen. Bovendien meent Londen, dat men beter nu tot zulk een conferentie kan overgaan dan wanneer onverhoopt het Duitse „Verfassungsgericht" de invoe ring van dienstplicht als gevolg van de goedkeuring dezer verdragen door de Bondsdag ongrondwettig zou verkla ren. Dan immers zou het Westelijke program in de war worden gestuurd, hetgeen een vier-mogendhedenconfe- rentie vrijwel onvermijdelijk zou ma ken. „Al ligt er nog een lange weg voor ons", aldus Pleven, „niemand kan blind zijn voor de gemaakte vorderingen". De Franse weermacht bestaat aan het eind van dit jaar uit twaalf divisies, tezamen tellende 819.000 man. Dit is 25% meer dan in 1950. De luchtmacht wordt met 70 procent uitgebreid en het marinepersoneel met 24 procent. De tonnage van de Franse vloot zal op 350.000 brt gehandhaafd worden. Een aantal oorlogsschepen is in aanbouw, of wordt gemoderniseerd. Bovendien is men in 1952 begonnen met de bouw van nieuwe oorlogsschepen, met een gezamenlijke tonnage van 25.000 ton. Er zijn twintig nieuwe vliegvelden aangelegd. Bestond er in 1950 geen Radar-luchtwachtdienst in Frankrijk, thans „overziet" men een gebied van het Kanaal tot aan de Zwitserse grens. De Franse regering overweegt niet, om dit jaar een langere diensttijd dan achttien maanden in te voeren. Pleven concludeerde tenslotte, dat het getal van de Franse strijdkrachten in Euro pa en Noord-Afrika slechts weinig minder zal bedragen dan de weermacht, die men in 1938 onder de wapenen had. De geallieerde hoge commissie in Duitsland heeft gistermorgen voor het eerst in Berlijn vergaderd. Zij hebben de voorbereidingen van de militaire stadscommandanten, om een mogelijke noodtoestand in Berlijn het hoofd te bieden, goedgekeurd, en betreuren het onnodige en onbillijke leed, dat de Duitsers aan de grens tussen Oost- en WestBerlijn wordt aangedaan door de maatregelen van de Russische en Oost- duitse autoriteiten. Als onderdeel van het in April aan gekondigde voorlopige hulpprogramma voor West-Berlijn heeft de Duitse mis sie van het Mutual Security Agency uit de tegenwaardegelden van de Ameri kaanse hulp een bedrag van ruim 62 millioen mark beschikbaar gesteld voor investeringen op lange termijn in de industrie van West-Berlijn. Premier Nehroe van India heeft in het parlement verklaard, dat de „Union Jack" de Britse vlag „bij vergissing" op de verjaardag van Koningin Eliza beth van het parlementsgebouw gewapperd heeft. Opdracht was gegeven de vlag bij wijze van be leefdheid op het regeringsgebouw te hijsen. De premier zeide van oordeel te zijn, dat geen andere dan de Indische vlag op het par lement behoort. Hij zeide een en ander naar aanleiding van krachtige commu nistische critiek.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1